Schaakles bekroond met pionnendiploma Midzomer en Schuredag bij jongerencentrum Klasseconcert van militaire kapel Handbalseizoen nu echt voorbij Veel wandelaars op jubileumtocht Veneklaas wint Chateauroux Olympic Run van SGH-scholieren MÊ Zeer matige belangstelling HOLTENS NIEUWSBLAD WAAR IS HET VOORDELIG WINKELEN 7 KIJK IN UW WEEKBLAD HELP DEZE TROPISCHE VOGEL... OF BEWAAR ZIJN FOTO! - DONDERDAG 24 JUNI 1993 9 De afdeling handbal van de SV Holten sloot het seizoen definitief af met deelname aan het Gerda Schuitert-toemooi van de afdeling IJsselstreek. In Wesepe namen za terdag en zondag in totaal vijf Hol- tense jeugdteams deel aan dit groots opgezette evenement. Zaterdags was er winst voor de welpen die ondanks een verliespar- tij door een beter doelsaldo de eer ste plaats opeisten. Bij de B-aspi ranten bereikten de Holtense meisjes een gedeelde tweede plaats. Op zondag was er een eer- Grote tevredenheid was er zater dagmiddag bij de organisatoren van de jubileumwandeltocht van de Almelose Wandelkring. De ver eniging stond hiermee stil bij haar veertigjarig bestaan. De tocht startte vanaf camping De Holter- berg, waar zich in totaal 322 wan delaars meldden. „Een enorme steun in de rug van de AWK," con stateerde voorzitter G. Huisman na afloop. „Door het gebrek aan voldoende bestuursleden hebben wij enige tijd lang geen tochten kunnen organiseren. Vandaar deze geweldige opsteker." Tot grote vreugde van het bestuur konden ook verschillende nieuwe leden worden genoteerd. Volgens Huis man was de enige tegenvaller de aanwezigheid van maar zes wan delgroepen. Slechts één liet zich jureren. De pupillen van De Trek- De duiven van De Bergvliegers hadden vrijdag een 'echte' fond- vlucht voor de boeg. Met een af stand van bijna 700 km was Cha teauroux de langste vlucht van het seizoen tot nu toe. Met een vrij krachtige zuidwesten wind behaal de de eerste duif een gemiddelde snelheid van ruim 87 km per uur. Erik Veneklaas werd winnaar, voor Gert Kwinterberg die aan een ste vige opmars bezig is. Vorige week behaalde hij al de eerste prijs en van de vier ingekorfde duiven van Chateauroux wist hij er drie in de uitslag te draaien. In de stand om het Generale kampioenschap is nog alles open. Henk Jansen had een slechte dag. Hij moest zijn tweede plaats afstaan aan Kwin- SportHin Holten sta plaats voor de B-junioren. Meisjes aspiranten-A werd derde. De jongens-B hadden pech in een A-poule te worden ingedeeld. Zij weerden zich echter prima en wer den voor hun sportiviteit door de wedstrijdleiding beloond met een nieuwe wedstrijdbal. De handballers gaan nu met va kantie. Voor donderdag 26 augus tus staat de eerste training op het programma. De veldcompetitie begint in het weekeinde van 4 en 5 september. vogels uit Apeldoorn liepen ruim schoots voldoende punten bijeen (159) voor een prachtige beker. On der de wandelgroepen ook een groep verstandelijk gehandicap ten van De Lathmer uit Wilp. De wandelaars bleken afkomstig uit het hele land. Ze hadden de keus uit afstanden van 5,10,15 en 20 kilometer. Alle routes voerden over de Holterberg. De fraaie om geving scoorde bijzonder hoog. Veel randstedelingen waren bo vendien onder de indruk van de fraai gelegen Canadese begraaf plaats. Daar deze niet pal aan de route lag, weken verscheidene wandelaars met opzet af om toch even een bezoek te brengen aan het ereveld. Veel waardering was er tenslotte voor de EHBO Holten, die paraat stond voor de verzor ging van blaren. Jongerencentrum De Schure maakt zich op voor twee belangrij ke evenementen uit het activitei tenprogramma. Van morgen tot en met zondag is dat allereerst het jaarlijkse midzomemachtfeest. Speciaal voor daarvoor hebben de vrijwilligers het kokhuus bij De Schure omgebouwd tot koreg. Het kokhuus telt slechts drie bij vier meter en biedt derhalve plaats aan maximaal tien bezoekers. Volgens de vrijwilligers de kleinste kroeg ter wereld. Vrijdagavond wordt de lokaliteit geopend door zanger en cabaretier André Manuel. Aanslui tend zijn er optredens van de bands Chelsea Girls en Fratsen in De Schure. De toegangsprijs be draagt een tientje per persoon. De zaterdag staat in het teken van een barbecuefeest. Ook is het de be doeling dat er een band Unplugged in de kleinste kroeg optreedt. De toegang is gratis. Zondagmiddag wordt een gratis dart toernooi in alweer de kleinste kroeg. De deel nemers zullen in koppels tegen el kaar uitkomen. Een prominent Schure-vrijwilliger zal de kroeg 's avonds om 23 uur officieel sluiten. Inmiddels blikken de Schure-vrij- tenberg, terwijl de combinatie Jur- jens haar eerste plaats vrij simpel kon handhaven. Voorlopig hebben zij met 330 punten een ruime voor sprong op nummer twee. Tussen de nummers twee en tien is het puntenverschil slechts 309, waar door de strijd om de bekers nog geheel open ligt. Uitslag: 1,6,17 E. Veneklaas; 2,7,14 G.G. Kwintenberg; 3,12 J.G. Jan sen; 4 G.J. Koetsier; 5,13 Comb. Jurjens; 8,11,15,19 M. Lodeweges; 9,18 H. Wansink; 10,20 W. Aaftink; 16 H.A. Jongman; 21 F. Klooster. Tussenstand generaal: Aangewe zen: 1. H.J. Paalman; 2. W. Aaftink; 3. Comb. Jurjens. Onaangewezen: 1. Comb. Juijens; 2. G.G. Kwinten- berg; 3. H. Jansen. Apetrots poseerden begin deze week 23 jeugdige plaatsgenoten met hun zojuist verkregen pion nendiploma van de Koninklijke Nederlandse Schaakbond voor onze fotograaf. Het succesvolle slot van de circa 12 weken duren de schaaklessen van Jan van Cal- car en Dick van der Knaap. Beiden zijn verbonden aan de schaakaf deling van de SV Holten. Zestien jaar geleden begon Van Calcar met de hasiscurus in Holten: „En nog altijd doe ik het met veel ple zier!." Voor de bekostiging van het beno digde materiaal wendde de Holte- naar zich destijds tot de gemeente, die naar zijn zeggen eerst bewezen wilde zien of er werkelijk belang stelling voor bestond. Van Calcar: „We hadden direct 89 pupillen. De subsidie was dus geen probleem meer, maar wel moest vanaf dat moment geopereerd worden onder de vlag van SV Holten." Aldus ge schiedde en met de verkregen fi nanciën werden gezwind dertig schaakspelen- en borden aange schaft. Volgens Van Calcar, die zich voor de jeugdopleidingen al jarenlang gesteund weet door Dick van der Knaap, hebben in de loop der jaren zo'n 15 tot 1600 leerlingen uit het basisonderwijs de begin nerscursus gevolgd. Vanwege ge brek aan mankracht uitsluitend de scholen uit de kern Holten. Dijker- hoek en Espelo vallen er tot nu toe buiten. Iedere maandag komen de kinderen, de meesten zo tussen de 9 en 12 jaar, na schooltijd zo'n drie kwartier lang trouw op les. „Een stukje gemotiveerdheid wordt dus zeker gevraagd," vindt Van Calcar. Van der Knaap voegt daar aan toe, dat het zeker geen verplichting is: „Ze doen het voor hun eigen ple zier. Geen zin meer? Stoppen dan." Van de enkele tientallen kinderen die zich aanmeldden (opvallend genoeg meer meisjes) bleven er uit eindelijk 25 over. Bij het KNSB-pionnendiploma gaat het voornamelijk om de basis kennis: welke stukken zijn er, hoe is de loop daarvan en hoe gaan bepaalde sprongen. De jeugdige schakers in spe rondden de cursus af met een echt examen. Daarvoor moest een serie vragen worden be antwoord. De meesten bleken suc cesvol, slechts twee zakten. Een extra pluim op de hoed was er voor Rob Gervedink Nijhuis. Hij lever de als enige een foutloze lijst in en scoorde daarmee een tien. De ech te fanatiekelingen kunnen na de vakantie doorgaan voor het toren diploma. Het lidmaatschap van de schaakvereniging is dan wel ver plicht (35 gulden per jaar). Bij deze willigers ook vooruit naar de popu laire Schuredag, die ditmaal zater dag 14 augustus plaatsheeft. Het evenement wordt opgeluisterd door twee 'fantastische' bands: Captain Gumbo en Trockener Kecks. Het openlucht spektakel wordt geopend door Captain Gum bo. De band speelt Cajun-muziek en, hetzelfde genre als de in deze regio populaire groep Boh Foi Toch. Het live optreden van Cap tain Gumbo is een waar feest om naar te kijken. In de groep spelen twee oude bekenden van de Schu redag: drummer Joost Witte en gi tarist Gerard de Braconier speel den op de Schuredag 1982 bij Toontje Lager. Aansluitend is er muziek van Trockener Kecks. Sa men met De Dijk en The Scene wordt deze groep tot de absolute top van de Nederrockbands gere kend. De band stond in het verle den regelmatig op de top veertig met hits als 'Nu of nooit' en 'Eén op één miljoen'. Tegenwoordig wei gert de band radio- of tv optredens. Het openluchtfestival in de Beuse- berg begint om 21 uur. Kaarten zijn tegen 12,50 verkrijgbaar in de voorverkoop, aan de kassa kosten ze 17,50 gulden. Apetrots poseerden de geslaagden met hun diploma voor de foto graaf. In hun midden Jan van Cal car en Dick van der Knaap vervolgopleiding komt meer in zicht te pas en wordt onder meer ingegaan op bepaalde spelsitua ties. Wie zich een echt volleerd schaker wil noemen, kan daarna nog opgaan voor het koningsdiplo ma. Volgens Van Calacar is het aantal kinderen dat zich voor het torendiploma opgeeft doorgaans een kwart van het aantal dat de basiscursus volgde. Voor het ko ningsdiploma blijft daar dan weer zo'n twee procent van over. De schaakafdeling van de SV Holten telt circa tien jeugdleden. De geslaagden: Alrik Baltus, Bas van Beek, Selma van Beek, Rob Gervedink Nijhuis, Rick Romp (Dorpsschool); Wouter van der Meulen (Kompas); Bram Boode, Marloes Eshuis, Gerben Grave, Jan-Willem Hoes, Suzanne Hoes, Chantal Koebrugge, Marcel Lam- mertink, Anne Markvoort, Rien Rensen, Wilfred Stegeman (Kol- school); Jan-Willem Christiaan Beusink (Haarschool); Annelieke Beukenkam, Niek Bosman, Karen Lubberdink, Mirjam Ribbink, Lau ra van Riemsdijk, Annemarie van den Braken (Schakel). De eerste groepen van de 2300 scholieren gaan van start. Onder de ruim 2300 scholieren die vorige week zaterdag meededen aan de Olympic Day Run '93 waren er zo'n 250 van de Scholengemeen schap Holten. De parcoureen wa ren uitgezet op de terreinen van Ponypark Slagharen en het er naast gelegen Wigwam-dorp. De Olympic Day run is een prestatie loop waarvoor jaarlijks scholen, groepen en verenigingen worden uitgenodigd. Er kon worden gelo pen over afstanden van 2, 4 en 6 klilometer waarvoor na volbren ging een certificaat werd uitge reikt. Het doel van deze door de Konink lijke Vereniging van Leraren Li chamelijke Opvoeding georgani seerde loop is de Olympische ge dachte te verbreiden, met name onder de jeugd. Het initiatief hier toe werd enkele jaren geleden ge nomen door IOC-lid Anton Gee- sink die ook dit jaar de opening verrichtte. Pure klasse. De Koninklijke Mili taire Kapel maakte vorige week die reputatie volledig waas tijdens het goodwill concert in sporthal 't Mossink, dat aangeboden werd door de Stichting Viering Nationa le Feestdagen en de Provinciaal Commandant Overijsel. Enerzijds als dank voor de trouwe inzet van de Holtenaren bij tijdens nationale feestdagen en de ontvangst van Canadezen, anderzijds een streven naar handhaving van de goede ver standhouding tussen burger en mi litair. Het ruim vijftig man tellende harmonie-orkest speelde de ster ren van de hemel en kon nauwe lijks op fouten worden betrapt. Al met al een avond van hoog muzi kaal niveau. Teleurstellend was in dat verband de maar uiterst magere belangstel ling. Gezien de verwachte kwali teit van het concert hadden de organisatoren vooraf op een flinke opkomst gerekend. Amper een derde van het aantal stoelen bleef echter bezet. Geschat werd dat de avond door niet meer dan ruim 110 man bezocht was. Veel minder dus dan de 800 die enkele jaren geleden genoten van de Johan Willem Fri- so-kapel. „Jammer, dat zeker," liet SVNF-voorzitter Gert Jan van 't Holt weten. „Wat de reden is weten we echt niet. De entreeprijs van vijf gulden voor een orkest van deze kwaliteit kan het niet zijn. Mis schien waren er andere activitei ten die het publiek weg hield. We laten evenwel de koppen niet han gen en zullen zeker weer zo'n avond organiseren. Wellicht is het een overweging om dat dan in de open lucht te houden. Bijvoor beeld op de Smidsbelt of de Kalfs- termansweide. Probleem is dat je dan wel seizoengebonden bent." Van 't Holt wees er op dat de SVNF zich na de succesvolle uitvoering van de Friso-kapel direct weer op de lijst had laten plaatsen voor een dergelijk concert: „Het leek ons een goed idee om, mede met het oog op de in '95 te houden festivi teiten rond 50 jaar bevrijding." Met een betrekkelijk moeilijk in 't gehoor liggend programma open de de KMK het concert in de sport hal. De musici bewezen evenwel onmiddellijk hun klasse. Op aan wijzing van de uitstekende diri gent majoor Pierre Kuijpers lieten zij knappe tempowisselingen ho ren, speelden gedragen en gevoel vol, maar mondden tevens uit in volumineuze climaxen. Gewaar deerde solo's, ook in de percussie sectie, waren er in de Aladdin Sui te. Hoewel een ieder het eens was over de kwaliteit van de uitvoe ring, waren er in de pauze toch wat kritische kanttekeningen over het nogal zware repertoire. Reden waarom Kuijper het resterende programma gedeeltelijk aanpaste en tot veler genoegen onder meer luchtiger muziek uit de film India na Jones opnam. Spaans tempera ment was er volop in El Caminao Real, terwijl de Western Medley met diverse bekende stukken en vooral het slotnummer, de beken de Grenadiersmars, de zaal tot groot enthousiasme bracht. Met een staande ovatie werd de KMK bedankt voor deze toegift, waar mee bewezen werd dat traditionele marsmuziek nog altijd hoog scoort. De Koninklijke Militaire Kapel blies voor een bescheiden gehoor de sterren van de hemel WANT STRAKS IS DEZE PRACHTIGE VOGELSOORT UITGESTORVEN. JA_IK HELP DE-TRÜP~5CH_E VOGELS* Door de massale j dreigen veel vogelsoorten Tussen de vangst in de tropen en de aan- j komst in de huiskamer sterft maar liefst 80%. Alleen een importverbod kan deze dieren redden. Steun daarom de aktie 'Stop de import van tropische vogels' van Vogelbescherming Nederland. WORD LID OF DOE EEN GIFT OP GIRO 75 775. it.n.v. Vogelbescherming Nederland, Zeist, onder vermelding van 'STOP IMPORT. (Inlichtingen: 03404-37773). m oicuii u.v cmuc o i v/r l,l. nvirun i i nwno^nt: vuvjllo cm wu <A Vogelbescherming Nederland. Ik betaal (minimaal)/ 40,- en ontvang d 1»; 6x per jaar gratis het informatieve kleurentijdschrift 'VOGELS'. w Voor de betaling ontvang ik van u een acceptgiro. TRÖ^ vogelbescherming Stuur deze coupon naar Vogelbescherming Nederland, jjantwoordnummer 1974, 3700 WB Zeist. (Een postzegel hoeft niet, mag wel).

Holtens Nieuwsblad | 1993 | | pagina 9