Afscheid gemeente van drie medewerkers van huisvuilophaaldienst Holtense coureurs in Balkon van het Zuiden Na 'stroef 1992 ook 1993 zwaar voor Rabo Bosbrandweer alert op mogelijk onheil Ziekenomroep zoekt nieuwe medewerkers I Met Rab Telebankiei Rabobank. Aangenaam. RABOBANK HOLTEN Laatste ledenvergadering in Gaardenstraat: DONDERDAG 6 MEI 1993 HO 9 Blijvend 'zwaar weer' voor de conjunctuur, een almaar scherpere concurrentie, door werkende hoge kosten uit be tere tijden van voorheen, de populaire beleggingsfondsen van partner Robeco en een omgekeerde rentestructuur die pas tegen het eind van 1993 weer normaal zal zijn. Allemaal factoren die het er voor de Rabobank Holten niet eenvoudiger op maken om li quiditeit, rentabiliteit en sol vabiliteit op peil te houden. Desondanks klonken afgelo pen maandag bemoedigende woorden op de laatste alge mene ledenvergadering in het Rabo-kantoor aan de Gaar- denstraat. Hoewel allemaal wat stroever werd 1992 als 'bevredigend' ervaren en kijkt men ondanks de moeilijke markt met vertrouwen naar 1993. Bestuursvoorzitter J.A. Stegeman had het in zijn openingswoord al aangeduid. De veranderende marktomstandigheden maken het er voor de Coöperatieve Rabobank Holten BA niet eenvoudiger op. Desalniettemin blikte hij met ver trouwen naar de toekomst, ook al omdat de stafbezetting van de bank nu weer helemaal op sterkte is en die staf zich na de voorberei ding van de nieuwbouwplannen weer helemaal op de markt kan concentreren. Stegeman was ook tevreden dat, afgezien van de werktuigkundige werken de aan besteding van de nieuwe bank aan de Oranjestraat geheel aan Hol- tense leden-bedrijven was gegund en dat de totale aanneemsom bin nen de begroting was gebleven. Op een vraag uit de vergadering kon hij meedelen dat er voor het 'oude' bankgebouw aan de Gaarden- straat nu al belangstelling bestaat, hoewel er pas in een latere fase concreet zal worden onderhan deld. Als aftredend bestuurslid werd W. Bouwhuis herkozen, ter wijl D.J. Luggenhorst in de Raad van Toezicht werd herkozen. Directeur J. van Wingerden schet ste in zijn toelichting op de jaarcij fers de ontwikkelingen die het er voor de Rabobank Holten alle maal niet eenvoudiger op maken. Met name het feit dat de rente op 'kort geld' nog steeds hoger is dan die op 'lang geld' zorgt voor frictie want de bank moet nu op de korte markt geld aantrekken om de le den bijvoorbeeld hypotheken voor de lange termijn te kunnen ver strekken. Van Wingerden voorziet pas tegen het eind van dit jaar een normale rentesituatie. Bijkomend probleem is dat de conjunctuur nog steeds stagneert (hoewel uit onderzoek van de OESO blijkt dat de orderportefeuilles van Neder landse bedrijven weer wat voller worden) en dat de tijd van goed koop spaargeld (waarbij de ban ken op spaarbankboekjes maar 2,5% rente hoefden te geven) defi nitief voorbij is. Beleggingsfondsen In dat licht past ook de toenemen de interesse voor beleggingsfond sen. Voor het eerst constateert de Rabobank Holten een forse terug gang in de toevertrouwde, midde len. Kreeg de bank in 1990 nog 11% meer geld toevertrouwd van haar cliënten, in 1991 was de groei al minder (6,5%) en in 1992 nog maar 4,5%. In het eerste kwartaal van dit jaar is er zelfs sprake van een fikse daling van f 168,3 miljoen naar f 161,8 miljoen. Voor een groot deel valt die teruggang te verklaren door de populariteit van de Robe- co-beleggingsfondsen. De Rabo- bank-Nederland sloot met deze be leggingsmaatschappij een over eenkomst met als consequentie dat veel spaargeld wordt overgehe veld. Ook in Holten waar op 31 december 1991 nog maar f 2,9 mil joen in beleggingsfondsen was aangelegd, maar per 1 mei van dit jaar.al f 15 miljoen. Weliswaar krijgt de bank voor die bemidde ling provisie (afgelopen jaar meer dan een miljoen gulden), maar feit is wel dat met name het spaargeld daardoor slinkt. Geldmarkt op Het uitgeleende geld groeit nog wel. Mede door het 'Haaijaar' 1991 (waarin woningbouwvereniging Onze Woning een groot aandeel huurwoningen in De Haar aan de bewoners verkocht) is er in totaal nu f 156 miljoen uitgeleend (f 64 miljoenin de agrarische sector, f26 miljoen aan handel, nijverheid en industrie en f 66 miljoen aan parti culieren). Ook hier treedt weer fric tie met de daling van de toever trouwde middelen, reden waarom de Rabo zelf de kapitaalmarkt op moet om zo aan de liquiditeitsei- sen van Rabobank-Nederland te kunnen blijven voldoen. In 1992 werd f 15 miljoen geleend en dit jaar zal dat f 10 miljoen zijn. Welis waar een kunstmatige manier om aan de eisen van het hoofdkantoor te voldoen, maar in deze marktsi tuatie niet ongebruikelijk. Ook al omdat men met stijgende lasten zit van CAO-afspraken uit een be ter verleden en vooral met de kos ten van het particuliere betalings verkeer. Na een eerdere 'valse start' en een jaar ervaring met de bednjven- cliënten zal ook de particuliere cliënt van de Rabo te maken krij gen met bestuurd betaalge'drag en toerekening van kosten voor over matig gebruik van cheques of dag afschriften. Uit de vergadering bleek dat daar door 'de man in de straat' nogal over gemord wordt, maar voorzitter Stegeman bena drukte nog eens dat de enorme stijging van het betalingsverkeer de Rabobank tot deze maatrege len nöopt. Lange tijd zijn die kos ten geruisloos opgevangen, maar nu moeten ze echt worden terugge bracht luidde zijn verdediging. Netto winst Uiteindelijk resteert de Rabobank Holten (na het spekken met een half miljoen gulden van het gehei me 'stroppenpotje' voor algemene bedrijfsrisico's een netto winst van 857 duizend gulden (1991 f 1069 miljoen). Een bedrag van bijna driekwart miljoen gaat naar de al gemene reserve. Eind 1992 was die f 15,5 miljoen (tegenover f 14,6 mil joen een jaar eerder). Aangezien het gemiddeld balanstotaal steeg, bedraagt die algemene reserve nog maar 7,5% van het eigen vermo gen. Eind 1991 was dat 8%, een verzwakte solvabiliteit die ook zor gen baart. De drie vertrekkende gemeentewerkers ontvingen van burgemeester Wan Rappar de bekende gemeentete- Late wandelaars en fietsers kregen maandagavond de schrik van hun leven, toen eeen groot aantal brandweerwagens met razende vaart zich over de Toeristenweg spoedde. Verschrikt ging men snel in de berm om de rode gevaarten uit de weg te gaan. Zu er brand zijn?, tenslotte is het op een enkele bui na, de laatste tijd erg droog geweest. Gelukkig bleek het slechts te gaan om een groot scheepse bosbrandweeroefening. Korpsen uit het district Midden IJssel en Almelo testten met deze oefening de communicatie uit, voor als het echt eens nodig mocht zijn. De bosbrandweeroefeningen worden beurtelings op het grond gebied van Hellendoom en Holten gehouden en zijn voortgekomen uit het intergemeentelijke overleg na de grote brand op de Holterberg in 1984. Dit keer was de brandweer van Holten verantwoordelijk voor het scenario, dat was opgesteld door H.J. Wansink en F. Heerink. De brandhaard werd gesitueeerd nabij de dagcamping, waar 'on voorzichtige toeristen' voor een be ginnende brand hadden gezorgd. Later sloeg het vuur over naar an dere delen van de berg, zodat alle hens aan dek moest om de brand onder controle te krijgen. De on derlinge communicatie vanaf het zenuwcentrum van de brandweer oefening, de comandowagen op de dagcamping, verliep probleem loos, alleen bij het oproepen van de corpsen was er een en ander mis gegaan. De corpsen uit Rijssen en Wierden bleken te laat gewaar schuwd te zijn. Ook bij de water voorziening stuitten de organisa toren op een probleem. Nabij de Helhuizerweg was er te weinig wa ter voorhanden. Beter liep hij bij het tien meter in doorsnee grote bassin dat nabij camping Venek laas werd opgezet en van waaruit de wagens hun watervoorraad konden aanvullen. Met Rabo Telebankieren kunt u uw bankzaken regelen wanneer het het beste uitkomt. Gewoonthuis, snel en gemakkelijk. Met uw PC of Videotex-terminal. U regelt dan al uw betalingen met een druk op de knop. U weet op elk moment hoe het er met uw rekeningen voor staat. U kunt te allen tijde informatie en advies opvragen. En telebankieren bij de Rabobank is nu wel héél aantrekkelijk: de eerste zes maanden telebankiert u namelijk gratis en u krijgt ook nog eens ƒ100,- korting op uw modem of Videotex-terminal. Bel voor meer informatie. Rabobank S JA, ik wil graag meer weten over Rabo Telebankieren. Stuur mij vrijblijvend uw brochure toe. Neem contact met mij op. NaamVoorletters:m/v Adres: Postcode/plaats: Telefoon:Datum:Afgeven bij of opsturen naar de Rabobank. Gaardenstraat 32 Holten Tel. 05483-6 22 55 Normaal gesproken wordt aan het vertrek van drie gemeenteambte naren naar een andere werkgever niet zoveel aandacht besteed als bij het afscheid van H.J. Nijkamp, J.E. Vorkink en H.G. Rechter schot, die 'baas' de gemeente Hol ten verruilden voor het Gewest Midden IJssel. Geen ruzie in de tent lag daaraan ten grondslag, maar het feit dat Holten de vuilop haaldienst enige tijd geleden - als eerste in het Gewest- in het grotere gewestverband heeft onderge bracht. Voor de drie vuilnisman nen uit Holten werd een sociaal plan opgesteld, wat resulteerde in en nieuw arbeidscontract met het Gewest Midden IJssel. Daarnaast werd een nog vakante arbeids- plaas aan het gewest overgedra gen. Temidden van hun collega's van de dienst gemeentewerken werden vorige week woensdag de drie huis- vuilophalers samen met hun echt genotes in de kantine op het ge meentehuis toegesproken door, burgemeester van Rappard, die verklaarde best een beetje trots te zijn op de voortrekkersrol die de gemeente Holten heeft vervuld in het samenbundelen van de huis vuilophaaldiensten in het gewest. Namens het gemeentebestuur overhandigde de burgemeester het drietal de gebruikelijke gemeente tegel plus een cadeaubon. Voor de dames waren er bloemen. Directeur ing. Sj. de Jong had zo zijn twijfels over het nut van de bestuurlijke herprofilering en vroeg zich af of wat nu wordt nage streefd, wel van realiteit getuigt- ,Gaat het niet te ver in hwt stellen van regels en voorschriften?". Spe ciaal voor de drie scheidende ge meenteambtenaren had hij bij de tingieterij in Buurse drie tinnen figuurtjes laten vervaardigen, voorstellende drie straatvegers met bezem, symboliserend de nieuwe bezems van de huisvuilop haaldienst. Tenslotte werd het drietal welkom geheten door nun nieuwe baas, Maarten van Tienho ven, hoofdmilieuzaken van het Ge west Midden Ussel die het nieuwe gewestelijke logo voor de huisvuil- wagen had meegenomen. Mei is voor de WVH dè maand om professionele wielerklassiekers te rijden, zoals de Amstel Gold race en Luik-Bastenaken-Luik. Afgelo pen zondag namen de Holtense wielrenners ter voorbereiding van deze grotere klassiekers ook nog deel aan de twaalfde 'Balkon van het Zuiden'. Start en finish van deze tocht, die door Zuid-Lim burg en de Belgische Ardennen voert, lagen in Obbicht. De verstandige debutantes Cristel Buyvoets en Annemarieke Snel- link kozen voor de 125 kilometer versie van de 205 kilometer lange klimtocht. De rest besloot de 205 kilometer uit te rijden. Na een vlakke aanloop langs de oevers van de Maas wachtte bij het plaatsje Geulle de eerste beklim ming van 11 procent. Daarna volg den de 'klimmetjes' elkaar snel op. Vlak na de start had zich al een kopgroep gevormd in het Holtense peloton. Hun aanvangstempo deed de rest van de 19 man tellende groep vrezen dat ze deze zware tocht niet tot een succesvol einde zouden brengen als ze met hen mee zouden rijden. Daarom lieten ze Henk Vasters, Henri ten Brinke, Henk Beijers en Joost Boetes 'rus tig' vooruit gaan. Tijdens de eerste uren van de tocht werd duidelijk dat de radioberichten niet hadden gelogen over het noodweer afgelo pen zaterdagavond. De wegen wa ren bezaaid met stenen, grind, modder, löss en ander ongerief. Voor fietsers op dunne raceband jes brengt dat extra gevaar met zich mee in de afdalingen. Maar de schade bleef beperkt tot diverse lekke banden. Voor Joop Brugge- man had dat een voordeel. Door een lekke band in de kopgroep kon hij samen met Erik Wissink weer aansluiting vinden. Eerder in de koers had hij 'de slag' gemist. Na Vise (bij Luik) werden de heuvels steiler en langer. Debutant Erik Wissink merkte tijdens beklim mingen over 6 kilometer met stij gingspercentages van 14%- 22% dat de heuvels van de Ardennen niet te vergelijken zijn met de Hol terberg. Hij moest zich weer laten opslokken door het peloton. Een andere debutant, René Rougoor, die zich in het peloton gesteund wist door adviezen van Gerard Höften en Hans van Oijen, over won de moeilijkheden in de Arden nen met meer souplesse. Terug in Limburg zorgde 'de afdaling van Sibbegrubbe' bij Valkenburg voor hachelijke situaties. Ondergelo pen kelders en garages, löss op wegen en fietspaden zorgden voor een bonte mix van ramptoeristen, hulpverleners, getroffen inwoners en wielrenners. In de finale van de koers maakte Joop Bruggeman zijn faam als superafdaler voortdu rend waar. Joost Boetes en Henri ten Brinke moesten steeds op nieuw de grootste krachtsinspan ningen verrichten om de kopgroep bij elkaar te houden. Ondanks het feit dat de renners het aankomst parcours regelmatig hadden be studeerd kwam de finish in Ob bicht toch nog onverwacht. Op 27 april reden 38 deelnemers (allen leden van de W.V.H.), een tijdrit met als inzet de "Oerend Hard' bo kaal. Om deze trofee wordt dit jaar nog vier keer gereden. Op 25 mei, 6 juli, 13 juli en 5 september zijn er weer van deze tijdritavonden. Inwoners van Holten die ook eens op deze manier kennis willen maken met de wielervereniging worden van harte uitgenodigd om del te nemen. In lichtingen zijn te verkrijgen bij dhr. B.J. Bril tel. 05483-62360 of bij dhr. J.M. Boetes 05483-64167. Uitslag van de tijdrit van 27 april 1993. Parcours Helhuizerweg 6,5 Kilo meter. Heren 1. J. Boetes, met een tijd van 9 minuten en 29 seconden gemid delde van 41.12 km/u). 2. B. Visser op 20 se conden. 3. H. Beijers 0.26. 4. H. Meesterberends 0.31. 5. H. ten Brinke 0.35. 6. J. Bruggeman 0.38. 7. G. Höften op 1 minuut en 5 seconden. 8. H. van Oijen 1.07.9. A. Markvoort 1.13. 10. E. de Blaauw 1.16.11. R. Brouwer 1.19.12. R.Groenewold 1.20. 13: S. Udink 1.23. 13. E. Eigendaal 1.23. 15. G. Pasman 1.27.16. H. Vasters 1.30.17. R. Rou goor 1.33.18. J. Koeleman 1.39.19. H. Sepers 1.41.20. H. Beldman 1.42. 21. G. Kolkman 1.52.21. E. Wissink I.52.23. G. Luggenhorst op 2 minu ten. 24. A. Overmeen 2.02. 25. G. Vincent 2.09. 26. H. Markvoort 2.16. 27. J. Krieger 2.28. 27. H. Tuntelder 2.28. 29. K. v/d Wal 2.31. 30. H. Vukkink 2.34. 30. J. Udink 2.34. 32. H. Luggenhorst 2.44. 33. P. Bakker 3.38. Dames 1. J. Vasters-Oolbekkink met een tijd van 10 minuten en 49 seconden (gemiddelde van 36.06 km/u). 2. Y. Franke op 1 minuut en 22 secon den. 3. A. Snellink op 1.29. 4. C. Buyvoets 1.35. 5. G. Vukkink-Beumer 1.39. De Stichting Overijsselse Zieken en Bejaarden Omroep kring Ame- lo (waar ook Holten onder ressor teert) is naarstig op zoek naar nieuwe vrijwilligers. De voorbe reidingen, vaak in samenwerking met de activiteiten begeleiding van de tehuizen, gaan steeds meer organisatie- en voorbereidings tijd kosten. Daarom wil men de bestaande teams gaan uitbreiden. De nieuw te werven medewerk- (st)ers zullen een halfjaar als aspi rant-medewerker meelopen bij alle werkzaamheden binnen de Stich ting. Bij gebleken geschiktheid zullen zij dan worden benoemd als medewerk(st)er en daadwerkelijk worden ingezet in de tehuizen. Ook in het Twenteborg Ziekenhuis in Almelo, waar wekelijks drie avond- en drie nachtuitzendingen worden gemaakt, kan de Stichting nog wel versterking gebruiken. Dit vooral voor de uitzendingen op de dinsdag- en donderdagavonden. Vrijwilligers met een electronica opleiding zijn welkom bij de reno vatie van de hoofd controlekamer. Deze zal zo worden ingericht, dat één persoon alleen een 'live' uitzen ding kan maken. Wie meer wil weten, of zich aan wil melden, kan contact opnemen met de Stichting OZO, H.A. Harthol- straat 4, 7441 DW Nijverdal, tel 05486-12329 of bij mevr. H. Eng- bers-Souverijn, tel 05486-16943, 's avonds na 6 uur.

Holtens Nieuwsblad | 1993 | | pagina 9