Genieten van geur en kieur Tips voor Ge tuin Het is tijd voor de grote wedda Er is een bank die telebankieren nog aantrekkelijker maakt. Het is de hoogste tijd voor uw tuin! Maak van uw baby een bofkontje... Sudocrem SLAGERIJ BRANDS Ook voor sla- en groenteplanten. RABOBANK HOLTEN S'SS EÉrSTD^N" .met dit buitenkansje Niet met het Slankcirkel- lente-lijn- plan SLANKCIRKEL tel. 05480-1 37 97,1 25 80. Hoera! Hoera! Afvallen moeilijk? Gestoomde makreel Verse forel REINAARDUS Goede voorbereiding op de zomer is belangrijk DONDERDAG 22 APRIL 1993 HO. 12 -Tl. 200^1 "."r.r.y-iv.. NORMAAL FI.12S9.-. nuFL 1099,- Kerkstraat 1Holten Tel. 6 13 79 Dorpsstraat 9S. Enter Dorpsstraat 10, Holten I NB: Eén monster per klant. Zolang de voorraad strekt. OPENINGSAANBIEDINGEN Donderdag, vrijdag en zaterdag Gegrilde kippen p.stuk 5.95 Grote keuze in o.a. vaste planten, heesters, coniferen, rozen etc. Burg.v.d.Borchstraat 37 Hoitenjel. 05483-619 04 Rijssensestraat 80 NIJVERDAL tel. 05486-1 30 30. Deze van 1893 en naait nog perfect Sudocrem helpt luieruitslag voorkomen! Hypo-allergene lanoline Effectief tegen rode billetjes Doordachte formulering Prettige geur^^ gezond en verantwoord afvallen in groepsverband nieuwe lente-lijn-recepten; elke week anders veel nieuwe lente-lijn-ideeën en variaties en nog steeds het beste resultaat voor het minste geld! Slankcirkel, voor een sprankelend lentefiguur! per Week 5 b-™ (inschrijfgeld20.-) Inlichtingen Iedere maandagavond om 18.45 uur. 't Honk, Rozengaarde 59, Rljssen. Iedere dinsdagavond om 18.45 uur. Dorpshuls, De Boschkamp, Tuinstraat 2, Holten. De Larenseweg is weer open vrijdag/zaterdag 2 voor 3 voor OP OP Larenseweg 32, Holten, tel. 61416 Is het u wel eens opgevallen dat kleine kinderen een afgeplukte bloem onmiddellijk naar hun neus bren gen? Allerlei vlinders, bijen en hommels vinden hun weg naar nectar- en stuifmeel producerende bloemen onder andere door de geur van die bloemen. De bloemengeur is niet anders dan een teken van de hoog ontwikkelde en gespecialiseerde samenwerking tussen plant en dier, in dit geval meestal insekten. Veel van de geuren die bloemen verspreiden kunnen wij niet eens waarnemen. In vergelijking met de sterk ontwikkelde geurzin van veel insekten. blijft de mens op dit gebied hopeloos achter. Geurende tuinplanten zijn met alleen een genot voor de eigenaar, maar ook voor vlin ders. bijen en hommels Zodra er geurende planten staan neemt ook het bezoek van deze diertjes sterk toe De tuin wordt sterk verle vendigd door al die insekten die op uw planten komen fou rageren Er zijn een groot aan tal bloemen en planten voor de tuin die geuren De zorherboi Sen moeten in liet eind maart begin april worder, geplant BOLGEWASSEN Van de geurende bol n knolgewassen zijn rie tnanr. thee. de mee-1 bekend* Man de geur van v>-r>ehiiiende i' - wordt vaak onderschat Daarnaast kunt u noga! wat narcissen ir. de grurtuin toe passen Met name trosnarcis ais ('heerlulness'. Yellos rheerfulness. Cragford en Ge ranium staan hoog genoteerd op He geurladdi r Merkwaardig genoeg zijn er maar weinig tuinliefhebbers die weten dat er ook tulpen zijn die lic ht geuren Voorbeel den hiervan zijn de 'Generaal de Wet' (oranje). 'Bellona' (geel). 'Christmas Marvel (rose) Dit zijn enkelbloemige rasser. ZWAVELGELE TULP De zwavelgele Monte Carlo' du- een vroege gevuldbloemi- ge tulp is. kan ook goed in de geurentuin worden geplaatst. Lelietjes van dalen (Convalla- na rnaialisi ontlenen een groot dec 1 van hun tuinwaarde aan de verrukkelijke geur die de schaduwrijk»plekies waar ze g:oi n h« iemaal vervullen Er, wie een goede- neus heeft kan ook de geur van Iris Reti culata en blauwe druifjes waarnemen In de zomer zijn er geurige lelies, fresia'sen abessijnse gladiool En met te vergeten de galto- ma. die met voor niets wel kaapse hyacint wordt ge noemd. Op het balkon valt heel wat te planten. In flinke potten kunnen klimplanten zoals de clematis groeien. Stamboompjes worden in vele soorten en maten aangeboden. Ze vragen weinig ruimte en aan hun voet kunnen nog andere planten groeien. Een bloeiend amandelboompje met Mariatranen of gebroken hartje er onder, is een roze blikvanger bij uitstek. O Koop elke maand een paar bloeiende planten. Dat garandeert lange zomers vol kleur Voordat u een in pot geteelde plant in de tuin zet, doet u er goed aan het eerst met pot en al in een emmer water te plaatsen. Laat de wortelkluit zich goed volzuigen. Verwijder vlak voor het planten wordt de pot. Doe het voorzichtig zodat de wortels niet worden beschadigd Potten van terracotta kunnen bij droog en warm weer sterk uitdrogen. Giet dan extra. Voorjaarsbloeiers die winterhard zijn moeten in huis op een lichte, maar koele plaats worden gezet. Geef ze niet al te veel water en voeding. Vermeng bij het planten van rozen de tuinaarde met potgrond of compost met (gedroogde koe)mest. Rozen hebben veel voedsel nodig, elke lente en zomer. IIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlIlltllllillllllllllI]|||||||||llil)llllllll|]||{||llllllllllllllllllllllllllllll)IIIIIItllllltlillllllllIllllllllllllllllllllllllllllltlllllll(lllillllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllltllllllllllllIIIIIIIIIIIIIIII[lllllllllllillllllllllllllllllllllllilll!IIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIiill llllllllllllIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliniMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlIIilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllUIIIIIIIHIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Als ondernemer zijn de voorde len van telebankieren u waarschijnlijk wel bekend. Onmiddellijk inzicht in uw actu ele saldo. Snel en efficient overboeken. Maar bij de Rabobank is tele bankieren nog veel aantrekkelijker. Dankzij dc koppeling aan onze rekening courant heeft u grote voordelen. Omdat u geen omzetprovisic betaalt, maar een vast bedrag per transactie kunnen dc kosten met telebankieren omlaag. En omdat we de valuteringsda- gen hebben afgeschaft en u meer rente krijgt, tot zelfs het niveau van een deposi to, gaan uw opbrengsten omhoog. Eigenlijk zou onze rekening courant dan ook beter rekening coulant kunnen beten. fidnbank G3 Rabobank. Aangenaam. Tuinliefhebbers zullen al in maart zien dat, zeker na een zachte winter, de natuur merkbaar begint te ontwaken. De typische voorjaarsgeur geeft aan dat het bodemleven actief wordt. Af braak van organisch materiaal hoort bij het kringloopsysteem. Na omzetting is het voeding voor planten. Overwinterende bijen, hommels en vlinders be zoeken de vroegste bloemen zoals hoefbladsoor ten. Alles wijst erop dat er een nieuw tuinsei- zoen in de lucht hangt. En dat betekent dat we aan de grote (tuin)schoonmaak kunnen begin nen. Allereerst kijken we naar de grotere zaken. Bomen of struiken die te volumineus worden, worden gesnoeid om het binnen de perken te hou den. Goed beschouwd is dit een noodzakelijk kwaad: de plant heeft niet de juiste plek gekregen. Het enige wat hier bij helpt is rigoreus snoeien. Probeer daarbij zoveel mo gelijk de natuurlijke vorm te behouden. Dat betekent dat u eerst goed moet kijken en dan pas met snoeien mag be ginnen. In de natuur wordt niets gesnoeid, maar bij veel cultuurplanten is het echt no dig De belangrijkste groepen die voorjaarssnoei nodig hebben zijn: rozen (struik- en leirozen), zomerbloeiende heesters als vlinderstruik en heide. Deze laatste moet worden bijgeknipt om rijk te bloeien. Zowel de winter- als zomer- bloeiers- moeten vanaf maart worden teruggeknipt. Voorjaars- bloeiers als de ribes en forsythia kunnen om de paar jaar wat wor den uitgedund. Dat gebeurt na tuurlijk pas na de bloei. Clematis die in de zomer bloeit, kan flink worden ge snoeid. U kunt rustig tot op de eerste scheuten vanaf de grond gaan. De meeste clematis zijn grootbloemig. Kleinbloemige soorten die na juni bloeien kun nen rustig tot circa 1 meter bo ven de grond worden gekort wiekt. Wacht met het snoeien van voorjaarsbloeiende (klein bloemige) clematis tot na de bloei in mei. Hierbij moet u het oudste hout verwijderen en op nieuw aanbinden. Behalve snoeien en het verwij deren van dorre bladeren en oud hout, kan ook de grond wat ex tra's gebruiken. Uw tuin is al zeer gebaat bij het voorzichtig omspitten, of liever gezegd om woelen. Gebruik bij voorkeur een tuinvork en geen spit. Met een vork loopt u minder kans om bollen of hele jonge planten te beschadigen. Steek de vork zo'n 30 centimeter in de grond en woel de aarde voorzichtig los. Op deze manier krijgt de grond meer zuurstof, waardoor de planten beter zullen groeien. VASTE PLANTEN In het voorjaar wordt duidelijk welke planten het met hebben gehaald. En dat heeft echt niets met uw tuinierskunsten te ma ken. In elke turn valt wel eens wat weg. Misschien is de grond te nat of te droog voor een be paalde soort, is er sprake van veel schaduw of juist veel zon of is de voedingstoestand niet opti maal. Inboeten (het vervangen van planten) kan prima in het voor jaar plaatsvinden. Wie in een nieuwbouwwijk woont, waar de grond is opgehoogd met zand, moet de grond met compost of tuingrond verbeteren. Zorg dat u uw materiaal koopt bij een goed adres. Anders loopt u het risico dat het middel, erger is dan de kwaal. Vaste planten lopen in het voorjaar opnieuw uit, waarbij de één vroeger is dan de ander. Er zijn zelfs soorten die vanaf maart bloeien, zoals primula's, long- kruid, hoefblad, kerstroos, stin kend nieskruid, maarts viooltje en schoonlappersplant. Maar ze kunnen nu ook worden aange schaft en geplant. In pot geteelde planten ondervinden geen scha de als ze tijdens de bloei worden geplant. Haal de pot er voorzich tig af en laat de plant in een ruim plantgat zakken. Grond goed aandrukken, eventueel aangie ten en u bent klaar. GROEN PLANTEN Alle planten dragen aanzien lijk bij aan het veraangenamen van de woonomgeving. Flinke bomen en grote groepen heesters hebben een merkbaar effect op de kwaliteit van de woonomge ving, maar kleinere planten dra gen ook hun steentje bij. Vele kleintjes maken immers één gro te. Planten verbeteren de lucht kwaliteit, want hun bladeren produceren zuurstof en houden stofdeeltjes vast. Grote bomen en heesters dempen geluid en bieden dieren voedsel en nestel gelegenheid. Beplantingen ver beteren het klimaat, bijvoor beeld door schaduw te geven. Wie een tuin heeft, kan met bomen, struiken en vaste plan ten alle kanten op. Op de vele verkooppunten staan aantrekke lijke gewassen te wachten om de tuin te mogen versieren. In het voorjaar zijn er veel bloeiende heesters. Ze kunnen, volop in de knop, zo worden ge plant. Bij het maken van een keuze moet u natuurlijk het for maat van uw tuin in het achter hoofd houden. Een kastanje is niet echt geschikt voor een klei ne voortuin, terwijl één van de vele sierappels weer wel past. Het verstandigste is om bij aan planten van groen, deskundig advies in te winnen bij het tuin centrum of bij een hovenier. Hij kan u ook helpen met het be planten van de tuin. Bij bomen is het belangrijk dat kleinblijvende soorten worden geplant. Wie een boom wilt plan ten moet eerst, aan de windzijde, een boom paal in de grond zetten. Plaats de wortels van de boom in een ruim plantgat en geef ze wat goede potgrond en water voordat de wortels worden aangetrapt. De stam wordt met de boompaal verbonden door een band van zacht materiaal kruislings vast te spijkeren. Voor een natuurlijke afschei ding kunt u coniferen gebruiken. Het zijn prachtige, meestal groenblijvende planten. Er zijn veel dwergsoorten die, met name in kleine tuinen, goed tot hun recht komen. Als u voor coniferen kiest, moet u altijd de gaaslap los ma ken. Laat die onder de wortels liggen. Vermeng de grond in het plantgat met tuinturf. Hierop zullen de coniferen goed groeien. Ook de zuilvormige jenever bes (Juniperus virginiana' sky rocket'), vraagt maar een be scheiden plekje evenals de bol vormige thuja occidentalis 'rhemgold'. ZONNEBRAND Tenslotte nog een waarschu wing. In de lente kunnen zon en wind bij pas geplante bladhou- dende struiken zoals laurierkers en coniferen voor zonnebrand zorgen. Het gevolg is dat ze bruin worden. Die verkleuring ontstaat door dat hun wortels nog niet vol doende vocht aanvoeren, terwijl de verdamping via het blad on verminderd doorgaat. Een lapje vitrage over de plant hangen voorkomt bruin blad. Het is overigens heel belang rijk om groenblijvers op deze manier te beschermen. Als ze eenmaal bruin zijn, herstellen ze zich moeilijk. Eigengemaakte babi pangang, alleen warm maken soo gram 6.95 Verse worst h.o.h. 500 gram 4.99 T.v.-sticks 500 gram 2.40 Gebraden shoarmarollade 100 gram 1.95 Gekruid spek 100 gram 1.50 Gelardeerde runderlever 100 gram 1.49 Selderijsalade 100 gram 1.15 Aanbiedingen geldig van 22 tlm 28-4 zolang de voorraad strekt.

Holtens Nieuwsblad | 1993 | | pagina 12