Vosman gelogeerd: slanke liin bekeerd' 'Bij van I Flinke verbreding van toeristisch fietspad Handen uit mouwen voor het landschap i Trekkersiep op 3 april in Espelo Café-restaurant Vosman viert 101-jarig bestaan: Jaaragenda HOLTENS NIEUWSBLAD itWSÊÊÈÈÊBmSi Openbare commissievergaderingen Ontwerp-wijzigingsplan artikel 11 WRO bestemmingsplan „Dijkerhoek" (11e wijziging). Huidige kwaliteitseisen geven doorslag y f DONDERDAG 4 MAART 1993. Eigenlijk zijn ze er een jaar te laat mee. Maar ach, wie kijkt na een eeuw op een jaartje meer of minder. Op maandag 8 maart vieren Huub en Hennie Brands van café-restaurant Vosman het 100-jarig bestaan van hun horecabedrijf. Wat Harmen Vosman en zijn vrouw Alberdina Smeenk in 1892 als eenvoudige tapperij begonnen, is uitgegroeid tot een bloeiend centrum van het Holtensé verenigings leven. Waar Holten de laatste decennia een opmerkelijke gezichtsver andering onderging, ademt Vosman nog de sfeer van weleer. De tijd waarin het gastenboek nog fraaie volzinnen bevatte als: 'Bij Vosman gelogeerd is van de slanke lijn bekeerd'. Vèel is er veranderd op de hoek van de Oranjestraat en wat later de Noordenbergstraat werd. Vooral nadat een uitslaande brand in fe bruari 1929 het café en woonhuis van de familie Vosman in de as legde omdat door de kou de brand spuit dienst weigerde. Het huidige pand dateert dus van dat jaar, ter wijl de zaal achter het restaurant in 1947 werd aangebouwd. Vosman anno 1892 had een heel ander karakter dan tegenwoordig. Holten kende toen een aantal 'tap perijen' zoals die van Müller, Meer man, Scheperboer, de weduwe van de Bos, Ten Velde, Kalfsterman, de weduwe Aaftink, Jansen, Stoeven- beld en ook ene Reindert Johan Wilhelm Textor die naast zijn be roep als tolgaarder ook de Holte naren van het nodige geestrijk vocht voorzag. De huurwaarde van de keuken met kamer werd des tijds op 145 gulden per jaar ge schat. Op de plek waar nu de par keerplaats is gesitueerd, bevond zich toen nog de boerderij van de familie Podt. Ook Vosman had achter het bedrijf het nodige vee, zoals zoveel Holtenaren in die tijd. Zijn zoon Evert Harmen (getrouwd met Johanna Gerardina Nikkels) voegde daar later nog een bierbot telarij aan toe terwijl Vosman ook lange tijd een groothandel in likeu ren en een brandstoffenhandel dreef. Die werd overigens in 1948 overgedaan aan de Gebr. Wansink zoals ook de andere nevenactivi teiten allengs minder werden en vanaf 1932 het hotel en café-restau rant op de voorgrond stonden. .Eerste gast Na de brand en de nieuwbouw im mers, had toenmalig eigenaar Her man Vosman (die al op vroege leef tijd in de voetsporen van zijn jong overleden vader trad) besloten zich ook als hotelier op de markt te begeven. Eerste gast was de des tijds bekende architect Loggert die de familie Vosman met een nog maagdelijk leeg gastenboek ver blijdde dat in de loop der jaren steeds meer loftuitingen ging be vatten van gasten uit allerlei wind streken. Wat kostte nu zo'n verblijf op een van de zeven kamers bij Vosman in de late jaren dertig? voor logies met ontbijt betaalde je f2,00, volle dig pension kostte f 3,00 en wie alleen wilde dineren was in 1940 f 1,65 kwijt. Maar dan had je wel een hors d'oeuvre, soep, twee soorten groenten, twee soorten vlees, pud ding en fruit. Voor een een biefstuk met brood rekende Vosman f 0,65, voor een uitsmijter f 0,60, een glas melk f 0,15 en een genevertje f 0,20 en f 0,25 (al naar gelang de afmetin gen). Vooroorlogse prijzen inder daad en ook vooroologs hard wer- ken want zowel Herman Vosman als zijn vrouw Riek Vosman- Beunk (en later ook de kinderen) waren vrijwel dag en nacht met het bedrijf bezig. Vooral toen na de oorlog (waarin gemobiliseerde Ne derlandse soldaten, Duitse troe pen, Russische vluchtelingen en Canadese en Engelse bevrijders de hotelkamers bezetten) de feestzaal achter het hotel werd aange bouwd. Dat waren de jaren vijftig toen met name de Twentse textiel- rnsMM Een foto van café Vosman die rond 1920 werd gemaakt. Tweede van rechts de latere eigenaar Herman Vosman ('Vosje'). Op de achtergrond (in de deuropening) zijn opa Harmen Vosman die in 1892 begon in de horeca. industrie met busladingen vol Vos man aandeed voor een diner en ook de handelaren van de Apel- doornse automarkt op de terug weg 's avonds laat nog even bij 'Vosje' een hapje kwamen eten. Dag en nacht werken dus zonder een dag vakantie, de harde reali teit van het horecavak. Drukke straat In 1958 vonden Herman en Riek Vosman het tijd om het eens wat rustiger aan te doen. Afgezien van een overnachting door een enkele verdwaalde vertegénwooriger was de functie als hotel toen al verdwe nen. Enerzijds stelden de gasten steeds hogere eisen aan de accom modatie, anderzijds zorgde het verkeer op de steeds drukker wor- dende Oranjestraat voor veel ge- sluidsoverlast. In de families Van der Goot, Jacobs en Paalman kreeg Vosman daarna wisselende exploitanten, maar erg lang hiel- MAART 4 maart: Bingo-avond Nierstich ting 5/6/7/ maart: 150 jarig bestaan Ger- .Kerk Holten. 6 maart: MAC-Voorjaarsrit (Endu- ro). 13 maart: Ruilbeurs HPC; Gouw- we Ouwe avond jc De Schure. 20 maart: SV Bato show; toneela vond DAT. 22 maart: Raadsvergadering. 24 maart: Boomplantdag. 27 maart: Voorjaarsconcert HMV. APRIL 3 april: Trekkersiep Espelo. 4 april: Kemperkamp toernooi. 12 april: Eierengooien, De Schure. 16 april: HMV Lompenaktie dorp. 17 april: Normaal 25 april: Erwin-autocross den ze het allemaal niet vol. Met de familie Brands lijken de tijden van weleer weer te herleven want als vanouds is Vosman zowel voor de Oranjestraat-buurt als voor heel Holten weer een druk bezocht ont moetingscentrum. Om al die men sen de gelegenheid te bieden het eeuwfeest mee te vieren, wordt er op maandag 8 maart vanaf 14.00 uur open huis gehouden. De commissie gemeentewerken vergadert op vrijdag 5 maart 1993 om 14.00 uur in kamer 1 van het gemeentehuis. De agenda vermeldt o.a.: - krediet t.b.v. vervanging van twee springplanken t.b.v. zwembad Twenhaarsveld; - wijziging bouwverordening; - onttrekking aan het openbaar verkeer gedeelte Patrijzenweg en verkoop ondergrond gedeelte Patrijzen weg. De commissie onderwijs vergadert op maandag 8 maart 1993 om 20.15 uur in het gemeentehuis (kamer 9). De agenda vermeldt o.a.: - voorstel inzake aanvraag huisvestingsvoorzieningen met toepassing van artikel 70 Wet op het basisonderwijs door het Bestuur van de Vereniging voor Pr. Chr. Onderwijs Holten; - voorstel inzake het sluiten van een contract in het kader van het zelfbeheer direkteuren openbare basisscholen. Degenen die van het spreekrecht gebruik wensen te maken kunnen dat tot uiterlijk 4 uur vóór de aanvang van de vergadering opgeven bij de secretaris van de commissie. Burgemeester en wethouders van Hotten maken bekend, dat zij voornemens zijn met toepassing van artikel 14 van de „Voorschriften bestemmingsplan Dijkerhoek", Bebaseerd op artikel 11 van de Wet op de Ruimtelijke 'rdening, genoemd bestemmingsplan te wijzigen ten behoeve van de bouw van een woning op een gedeelte van een perceel grond met de bestemming „agrarische doeleinden, categorie AG (agrarisch gebied)", gelegen aan de Hakkertsweg. Het ontwerp-wijzigingsplan artikel 11 WRO, vervat in toelichting en plankaart, ligt ingaande 8 maart 1993 gedurende één maand ter gemeentesecretarie, kamer 6 (leeskamer/bibliotheek), voor een ieder ter inzage. Op deze planwijziging zullen de voorschriften van het geldend bestemmingsplan „Dijkerhoek" van toepassing worden verklaard. Belanghebbenden worden hierbij in de gelegenheid gesteld gedurende bovengenoemde termijn van eén maand schriftelijke bezwaren tegen het ontwerp-wijzigingsplan bij hun college in te dienen. Holten, 4 maart 1993 Burgemeester en wethouders voornoemd, De secretaris, J. P. Stegeman De burgemeester, W. L. F. C. van Rappard. Het Recreatieschap Salland wil 168.000 uittrekken voor de recon- 26 april: Liberaal café WD (Erica structie van het recreatieve fiets- Terpstra); Raadsvergadering Pad lanês de Plaggenweg en wel 30 april: Koninginnedag; Regel- gedeelte tussen de Toensten- matigheidswedstrijd veteraan- weg en de Sprokkelweg. G.S. van /klassieker race-motoren. Oranje- Overijssel hebben toegezegd de helft van dit bedrag te willen bij dragen in de vorm van subsidie. Rijdend door het Holtense buiten gebied, valt op dat er nogal wat gekapt wordt. Dit gebeurt elke winter, maar dit jaar op uitgebrei dere schaal. Oorzaak hiervoor is de overdracht van verschillende kleine landschapslementen van Staatsbosbeheer naar de Stich ting Behoud Natuur en Leefmilieu (SBNL). SBNL heeft daartoe een overeenkomst gesloten met het Ministerie van Landbouw en Vis serij. In deze erfpachtovereen komst zitten de jacht, visrechten en ook andere gebruiksrechten. In de gemeente Holten gaat het om zo'n 30 hectare ruilverkavelings bosjes. Door hun kleine oppervlakte en verspreide ligging zijn deze bosjes sinds de aanplant, zo'n 23 jaar gele den, door Staatsbosbeheer nauwe lijks onderhouden. In de praktijk betekende dit dat veel goed hout, zoals eiken, gestikt is onder snel groeiende essen, populieren en berken. De bosjes zijn daardoor verworden tot soortarme elemen ten, zonder variatie en afwisseling en daardoor weinig of geen waarde hebbend voor het landschap. Bij het beheer gaat de SBNL er vanuit dat de betrokkenheid en het enthousiasme van de plaatse lijke bevolking (boeren, jagers, na tuurliefhebbers) de basis is voor een goed beheer. In de Holtense praktijk betekent dit dat de Wild beheereenheid Holten de plaatse lijke uitvoerig regelt. Via de ver schillende jachthouders worden groepjes vrijwilligers gezocht die de beheerswerkzaamheden uitvoe ren. Door het op de juiste tijd afzet ten van vooral de randen, krijg je door het weer uilopen van de stob- bes, voedsel en dekking bij de grond, wat belangrijk is voor alle wildsoorten. Mooie bomen, zgn overstaanders, worden daarbij ge spaard. Het dunne hout wordt aan rillen door het bosje gelegd, het dikke hout wordt afgevoerd en ver kocht. Van de opbrengst wordt de brandstof voor de zagen, nieuw plantgoed en o.a. een middagmaal voor de vrijwilligers bekostigd. Niet alleen de vrijwilligers van de SBNL steken de handen uit de mouwen. Belanghebbende boeren willen graag meehelpen, voor zo ver er geen bedreigende werking uitgaat voor de bedrijfsvoering, zo als bij verzuringsgevoelige objec ten, waarbij zij als beloning voor het opknappen van een stukje na tuur bestraft worden met nog meer beperkende maatregelen. In Espelobroek is inmiddels al door de vrijwilligers zo'n 300 werk uren gestoken in één 'element', zo dat men rustig kan stellen dat er voor het Rijk sprake is van een geweldige bezuiniging. Zonder een gemeentelijke bijdrage zal deze vorm van landschapsonderhoud evenwel niet kunnen voortbe staan. De houtopbrengst na de eer ste kap neemt snel af; onderhoud is en blijft echter noodzakelijk. pop bij De Schure. MEI 1 mei: Holterbergtoer WV Holten. 5 mei: Bevrijdingsloop 6/7 mei: Bloemenverkoop Holtens Mannenkoor. 7 mei: HMV Lompenaktie buiten gebied. 20 mei: Hemelvaartsfïetstocht De Schure. 22 mei: Straatvoetbaltoemooi. 23 mei: Allard v. Bruggentoemooi. 24 mei: Raadsvergadering. JUNI 15/17/21/23/25 juni: Fietsvierdaag se. 5 juni: Totaaldag Blauw Wit. 13 juni: Koetsenrit Bergrijders. 25/26 juni: School- en volksfeest Dijkerhoek (optreden Sensation Rockets).; Live optreden Fratsen en Chelsea girls bij De Schure. 26 juni: Midzomemachtfeest De Schure. 25 t/m 29 juni: Folkloristisch festi val Hoolter Daansers. 28 juni: Raadsvergadering. JULI 3 juli: Koningsschieten. 19 juli: Raadsvergadering. 24 juli: Triathlon Holten. 26 t/m 29 juli: Kindervakantie week Socuwe. AUGUSTUS 8 augustus: Holterbergrit, motor toertocht. 14 augustus: Schuredag. SEPTEMBER 4 september: Vrije markt. 10/11/12 september: Keunefeesten. 12 september: Nat. motocross op Zuurberg 19 september: Trekkersiep. 27 september: Liberaal café WD (mw. Jorritsma); Raadsvergade ring. OKTOBER 2/3 oktober: Nacht om Holten. 25 oktober: Raadsvergadering. NOVEMBER 12 november: Concert Holtens Mannenkoor. 22 november: Raadsvergadering. DECEMBER 15 december: Volkskerstzang. 20 december: Raadsvergadering. Het pad is hier en daar nu slechts 80 centimeter breed en door de omhoog komende boomwortels voldoet het druk bereden pad niet meer aan de redelijk te stellen kwa- liteitseisen. Bovendien komt de veiligheid van de fietsers in het gevaar doordat de bermen van het pad erg hoog zijn, waardoor passe ren risico's met zich meebrengt. De keuze voor de opknapbeurt van dit fietspad wordt mede ingegeven dor het feit, dat in de toekomst als gevolg van de nota Aan de andere kant van de berg (Reuze Heuvel- wachterplan) en de toekonmstige vise op bestemming, inrichting en beheer van de Sallandse Heuvel rug dit toeristische fietspad tussen Holten en Nijverdal gehandhaafd zal blijven. In eerste instantie voelde het colle ge van B en W van Holten niets voor een verbreding van de toeris tische fietspaden. Naar aanleiding van een oproep van Holtens VWvoorzitter Eddie Vincent om tot verbreding van de fietspaden over te gaan, antwoordde burge meester Van Rappard een jaar ge leden nog afwijzend. Te brede fiets paden zouden naar zijn mening te veel ingrijpen in de natuur en de noodzaak om naast elkaar te rij den was niet aangetoond. Het Re creatieschap Salland (met als voorzitter burgemeester Van Rap pard) denkt daar echter anders over en ziet in de verbreding een noodzakelijke kwalitatieve verbe tering. In overleg met de gemeente Holten wordt het fietpad over een lengte van 2700 meter verbreed tot ander halve meter. De verharding zal be staan uit een ondergrond van as falt en een slijtlaag van parelgrind. De werkzaamheden zullen worden uitgevoerd door Krekel Holten bv. Samen fietsen, ja gezellig, maar dan wel op een verbeterd fietspad. Ook dit jaar bijt Espelo het spits af van het Trekkerslep-seizoen. Op zaterdag 3 april komen de^ Trek kersleppers na een lange winter stop weer in actie. De organisatie van dit evenement ligt weer in han den van de Splose School- en Volksfeestcommissie. Dat gebeurt in nauwe samenwerking met het Trekkertrek Team Splo. De wed strijden op 3 april tellen weer mee als voorselectie voor de grote Trek- kerslep-ontmoeting tijdens de Stöppelhaene-feesten in Raalte. In Espelo kan er worden gestart in vijf gewichtsklassen en een super- standaard-klasse. Inschrijving is mogelijk tot zaterdag 20 maart bij Appie Nijland, Bromhaar 52 Nieuw-Heeten. Tel. 05725-1740 (na 18.00 uur).

Holtens Nieuwsblad | 1993 | | pagina 5