Stiltegebiedennoodzaak voor de volksgezondheid „Kinderopvang is niet meer weg te denken" Januari eindigt met flinke nachtvorst Gladheid Bijeenkomst CBTB en OLM De Schure in 't nauw HOLTENS NIEUWSBLAD Geluid storende factor bij oplopende enken Bakker bij opening Dribbel in Kolschool: 1 Nieuwe cursus zelfverdediging voor meisjes Gemt Openbare commissievergaderingen Vrijstellingen bestemmingsplan „buitengebied" Vrijstelling bestemmingsplan „De Borkeld" (recreatiewoonverblijven) Bouw (vervangende) bedrijfswoning Van Nootensweg 3 Lozingsverordening riolering DONDERDAG 4 FEBRUARI 1993- Wandelend door de Lookerenk, er vaar je pas goed hoe mooi de af wisseling van bos, houtwallen, boomgroepen, landerijen en oude re bebouwing verdeeld zijn over het hele gebied. De boerderijen sluiten door hun laag opgaande daken mooi bij glooiing in het landschap aan. Hier en daar vormt de modernere bouw een storende plek. Met de toeneming van het 'ik' denken en het materia lisme dreigt het gevoel voor ethiek en esthetiek te verdwijnen. Toch vormt deze enk in z'n geheel een bijzonder mooi landschap, waarin de wandelaar, indien niet gestoord door geluidsvandalen, de nodige stilte kan ervaren. Anders wordt dat, als een nieuwe 'maïsweg' er ook komt. We weten op welke afstand geluiden nog hoorbaar zijn. Zeker bij oplopend terrein als bij de enken, zal dat een sterk storende factor zijn. We kennen in ons land reeksen voorschriften. Helaas worden er maar weinig effectief toegepast op het behoud van de leefbaarheid in de gemeenschap. Doorgaans springt men met dergelijke voor- Lukensveld met erve Zandvoort. Het tracé voor de Maïsweg is hier geprojecteerd, uitgerekend op de mooiste plek tussen bomen en boerderij en dan achter langs de huizen van de Pastoriestraat. Deze tekening formaat 25 x 50) is ook in druk verschenen. De opbrengst hiervan komt geheel ten goede aan Roemeense gezinnen in zeer behoeftige omstandigheden. De tekeningen zijn te koop bij Novalux/Van de Maat op de Smidsbelt. schriften te slordig om. Bij nieuw bouw bijvoorbeeld moet het ont werp goedgekeurd worden door de Welstandscommissies. Als men de vele wanproducten die landschap en dorp ontsieren ziet. gaat men zeker twijfelen aan de deskundig heid. Te grote contrasten leiden tot verbrokkeling en veroorzaken een chaotisch totaalbeeld. Bijgaande tekening van Lukens- veld met erve Zandvoort is zo ge kozen, dat storende elementen zo veel mogelijk wegvallen. Mooi is de afwisseling tussen begroeide cq be bouwde ruimte tegenover de open ruimte van de akkers. Hier loop je met plezier, om even op adem te komen. Even de natuur in naar de stilte. Dat is nodig om je te herstel len van de dagelijkse overbelas ting, die we in steeds sterkere mate moeten ondergaan. Stiltegebieden zijn nodig voor ons welzijn, voor de volksgezondheid. Het is een nood zaak en een menselijk recht dat respect verdient. Scheidend voorzitter Piet Bakker van de Stichting voor Sociaal Cul tureel Werk heeft bij verscheidene gelegenheden aangegeven dat de verstandhouding tussen het ge meentebestuur - met name met de verantwoordelijk wethouder Dal- huisen - en de stichting weer pais en vree was, maar kennelijk toch nog niet zo goed, of er moest op de valreep bij de opening van de nieu we peuterspeelzaal 'Dribbel' in de Kolschool, toch nog even richting gemeente een 'kat' uitgedeeld wor den. Het heeft de stichting nooit gezind, dat de gemeente het geld voor de kinderopvang volledig heeft doorgesluisd naar het kinder dagverblijf, van Catalpa, terwijl het Gastouderbureau het moet doen bij een kleine financiële bijdrage, en dat wilde Bakker nog wel even kwijt aan wethouder Dalhuisen, die de nieuwe speelzaal officieel kwam openen. „Het is mooi, dat de gemeente het peuterspeelzaal- werk subsidieert, maar Holten ver dient ook een goed gesubsidieerd Gastouderbureau, dat zo'n belang rijke taak in Holten vervult". In zijn toespraak wees de heer Bak ker er op, dat de kinderopvang niet meer weg te denken is uit de maat schappij, waar ipannen en vrou wen dezelfde opleidingen krijgen en er gewerk wordt naar gelijke kansen op de arbeidsmarkt. Was in het verleden 'oma' vrijwel altijd present voor opppas. werkt oma nu ook. Voor jonge kinderen is een opvang in een gastoudergezin dan een zeer goede oplossing, zo ver klaarde hij. Daarnaast pleitte Bak ker ervoor de peuterspeelzaal in de toekomst open te stellen voor drie dagdelen per week in plaats van twee vóór kinderen van drie en een half jaar als voorbereiding op de basisschoolelders zijn daar al goe de resultaten mee geboekt. Wethouder Dalhuisen had duide lijk geen trek in een discussie over de kinderopvang en wees de heer Bakker er op, dat niet het college, maar de gemeenteraad het besluit heeft genomen over de verdeling van de geiden van de kinderop vang. Wel zegde hij toe, dat aan het eind van het jaar de kinderopvang in Holten geevalueerd zal worden. Dan loopt ook het contract met Catalpa af, zodat er dan wat meer duidelijk kan worden. Met het doorprikken van een aantal grote balonnen opende hij vervolgens de nieuwe speelzaal. De nieuwe peuterspeelzaal is lust voor het oog. „Ik ben bang dat ze er met geen stok uit te krijgen zijn als ze naar de basisschool moeten, zo mooi is het hier" voorspelde voor- De peuters voelden zich direct al thuis in de nieuwe peuterspeel zaal. zitter Bakker. Vrijwilligers van So- CoWe hebben met advies van An ton Stukker het lokaal strak in de verf gezet en Anton zorgde buiten voor een fraai naambord. Het ont breekt de peuters niet aan speel goed en meubeltjes in miniformaat en bovendien kunnen zij gebruik maken van de naastgelegen speel zaal, die ook door de leerlingen van de Kolschool wordt gebruikt. Als leidster is aangesteld mevrouw Bep Stant-Radstake, die bijge staan wordt door vrijwilligers. (Weerpraatje) De maand januari - Louwmaand - begon met een koude en gure week, waarbij de temperatuur overdag onder nul lag. Aan de grond vroor het zelfs zestien tot achttien graden C. Door de oce aandepressies, die warme lucht aanvoerden, veranderde dat ech ter miraculeus en werd in de twee de en derde week op verschillende dagen veertien graden genoteerd, terwijl vier gr. C normaal voor de tijd van het jaar is. Deze abnorma le situatie bracht op zondag 24 januari een zuidwester storm met zich mee en een dag later een noordwester-storm met wind kracht 7 a 8. In de buien die daarop volgden zat soms natte sneeuw, zodat het landschap soms nog even wit werd. De warme lucht verdween en er werden weer vrij normale temperaturen genoteerd. Zaterdag was het maar nauwelijks één gr. Celsius. Het afscheid van januari ging gepaard met flinke nachtvorst en wit-vriezen hetgeen volgens volksgezegden betekent drie uur of drie dagen nachtvorst. Enkele cijfers: gemiddelde nacht- temperatuur 1.5 gr., dagtempera tuur 7.9 gr., etmaal temperatuur 4.7 gr. (De Bilt 5 gr.), neerslag 124 mm (gem 4 mm. De Bilt 8,5 mm, aantal zonuren85 (gem. 2.8, De Bilt 7.5 uur), gemiddelde barometer stand 1019 hPa. Enkele malen werd onweer in de verte gehoord. De plotselinge gladheid heeft dins dagmorgen voor niet al te veel pro blemen gezorgd. Alleen de Smids belt was tot laat op de ochtend één ijsbaan, wat de nodige problemen opleverde voor de voetgangers. De strooiwagens hadden zich beperkt tot het strooien op de doorgaande wegen. Als vervolg op het succes van de vorige cursus zelfverdediging, die in het voorjaar van '89 werd gehou den, start sv Bato op dinsdag avond 9 februari opnieuw met een cursus zelfverdediging, bestemd voor meisjes vanaf ongeveer der tienjaar. Bedoeling van de cursus is het aan leren van verantwoorde technie ken om zelfbewuster op te kunnen treden in situaties die hierom vra gen. De leiding staat hiervoor ga rant, De inhoud van de lessen zal zich uitsluitend richten op de li chamelijk kant van de zelfverdedi ging. Decursus wordt gegeven in de gymzaal aan de Tuinstraat dins dags van 18.15 tot 19.15 uur en duurt tot eind mei. De kosten be dragen 75,-. Nieuwe cursisten kunnen zich melden aan de zaal. Wie nadere inlichtingen wil kan contact opnemen met het secreta riaat van sv Bato, M.G. Eggink-ten Velde, tel. 62000. Op dinsdag 9 februari vindt de jaarlijkse gezamenlijk middagver gadering plaats van de Holtense afdelingen van CBTB en OLM. In zaal Vosman is vanaf 13.00 uur de heer Muller van Aver Heino als gastspreker aanwezig. Hij praat o.a. over de proeven waarmee zijn bedrijf bezig is waarbij het gaat om krachtvoervervangers, teelt van luzerne en afvalwater. Tevens is er op maandagavond 8 februari (vanaf 20.00 uur) een bij eenkomst bij Dika van de Kruus- weg in Markelo over de problemen die boeren hebben met het verkrij gen van een hinderwetvergunning en de rol die Milieudefensie daarin speelt. Hier spreken kamerleden van de vier grootste politieke par tijen. Ook minister Hans Alders van VROM heeft toegezegd naar Markelo te komen. De avond wordt georganiseerd door de ABTB, de CBTB en de OLM. Jongerencentrum De Schure houdt, ondanks dat het niet zo vlot loopt met de belangstelling voor de activiteiten, recht op subsidie. Zo heeft de commissie Welzijn dinsdagmiddag geadviseerd. De CDAer Veneklaas vond, dat het geld. dat nu naar De Schure gaat, beter besteedt zou zijn voor andere activiteiten, waar wel belangstel ling voor bestaat. Wethouder Dal huisen legde evenwel uit, dat De Schure in het kader van subsidie verordening gewoonweg recht heeft op subsidie. Daarnaast doet De Schure er alles aan om de zaak weer wat beter op de rails te zetten. Zo heeft men onder andere een donateursactie op touw gezet. Zijn partijgenoot Metsemaker wees er op. dat men voorzichting moet zijn dit soort jongerenwerk af te breken als het even niet zo goed gaat. Zoveel alternatieven voor de jeugd zijn er nu ook weer niet in Holten. Openbare kennisgeving inzake ingediende aanvragen om vergunningen, ontheffingen of verleende vergunningen e.d. 1. Verleende bouwvergunningen: - veranderen schuur bij Raalterweg 30; 2. Overige verleende vergunningen, ontheffingen e.d. - Foto kleurencentrale „Graphic Color" t.b.v. het maken van foto's tijdens kermisdagen en overige festiviteiten in 1993; - Fotobureau Het Levenslicht t.b.v. het maken van foto's tijdens het carnaval en het Keunefeest in 1993; - Z.V.V. Blauw Wit '66 voor het houden van een loterij. Voor het inwinnen van informatie over een zaak of over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift kan men zich wenden tot de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie. De commissie onderwijs vergadert op dinsdag 9 februari 1993 om 16.00 uur in het gemeentehuis. De agenda vermeldt o.a.: voorstel inzake de Afvloeiingsverordening voor personeel openbare basisscholen Holten; voorstel inzake beschikbaar stellen extra krediet voor aanschaf leer- en hulpmiddelen t.b.v. de o.s.b. Haarschool. Degenen die van het spreekrecht gebruik wensen te maken kunnen dat tot uiterlijk 4 uur vóór de aanvang van de vergadering opgeven bij de secretaris van de commissie. De burgemeester van Holten maakt ingevolge het bepaalde in artikel 19a, lid 4, van de Wet op de Ruimtelijke Ordening (WRO) bekend, dat met ingang van 8 februari 1993 gedurende veertien dagen voor een ieder ter gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken, ter inzage zullen liggen de verzoeken om vrijstelling (de aanvragen om bouwvergunning) van het bestemmingsplan „buitengebied" ten behoeve van: a. het verbouwen/vernieuwen van een landbouwwerktuigenberging op het perceel kadastraal bekend gemeente Holten, sectie I nr. 518, plaatselijk bekend als Langstraat 38 te Holten; b. het uitbreiden van een varkensschuur op het perceel kadastraal bekend gemeente Holten, sectie H nr. 253, plaatselijk bekend als Boerendanssteeg 29 te Holten. De ingediende bouwplannen zijn niet in overeenstemming met het vigerende bestemmingsplan „buitengebied" vanwege overschrijding van voorgeschreven afstand tot de wegas. De verzoeken om bouwvergunning kan daarom slechts worden ingewilligd na verlening van een vrijstelling als bedoeld in artikel 19 WRO. Aangezien de bouwplannen - onder het verlenen van vrijstelling van de voorgeschreven afstand tot de wegas - in overeenstemming zijn met het op 24 augustus 1992 vastgestelde bestemmingsplan „Buitengebied", zijn burgemeester en wethouders voornemens bedoelde vrijstellingen te verlenen, alsmede de gevraagde bouwvergunningen met toepassing van artikel 50, lid 6, Woningwet. Gedurende genoemde termijn van terinzagelegging kan een ieder schriftelijk bezwaar tegen het verlenen van vrijstelling ten behoeve van bovengenoemde bouwplannen indienen bij burgemeester en wethouders van Holten, Smidsbelt 6, 7451 BL Holten. Holten, 4 februari 1993 De burgemeester voornoemd, W. L. F. C. van Rappard. De burgemeester van Holten maakt ingevolge het bepaalde in artikel 19a, lid 4, van de Wet op de Ruimtelijke Ordening (WRO) bekend, dat met ingang van 8 februari 1993 gedurende veertien dagen voor een ieder ter gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken, ter inzage zal liggen een verzoek om vrijstelling (de aanvraag om bouwvergunning) van het bestemmingsplan „De Borkeld" (recreatiewoonverblijven) ten behoeve van het uitbreiden van de woning op het perceel kadastraal bekend gemeente Holten, sectie B nr. 1149, plaatselijk bekend als Borkeldsweg 6 te Holten. Het ingediende bouwplan is niet in overeenstemming met de ingevolge het be stemmingsplan „De Borkeld" voor genoemd perceel geldende bestemming „recreatiegebied a met bebouwing", op grond waarvan ter plaatse slechts een zomerhuis is toegestaan. Het verzoek om bouwvergunning kan daarom slechts worden ingewilligd na verlening van een vrijstelling als bedoeld in artikel 19 WRO. Aangezien het bouwplan in overeenstemming is met het op 24 augustus 1992 vastgestelde bestemmingsplan „Buitengebied", zijn burgemeester en wethouders voornemens bedoelde vrijstelling te verlenen, alsmede de gevraagde bouwvergunning met toepassing van artikel 50, lid 6, Woningwet. Gedurende genoemde termijn van terinzagelegging kan een ieder schriftelijk bezwaar tegen het verlenen van vrijstelling ten behoeve van bovengenoemd bouwplan indienen bij burgemeester en wethouders van Holten, Smidsbelt 6, 7451 BL Holten. Holten, 4 februari 1993. De burgemeester voornoemd, W. L. F. C. van Rappard. De burgemeester van Holten maakt ingevolge het bepaalde in artikel 50, lid 6, van de Woningwet juncto artikel 19a, lid 4, van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat met ingang van 8 februari 1993 gedurende veertien dagen voor een ieder ter gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken, ter inzage zal liggen de aanvraag om bouwvergunning voor het bouwen van een (vervangende) bedrijfswoning op het perceel kadastraal bekend gemeente Holten, sectie H nr. 89 en plaatselijk bekend als Van Nootensweg 3 te Holten. Het bouwplan is in overeenstemming met het ter plaatse geldende bestemmingsplan „buitengebied", doch voor het buitengebied van de gemeente is op 24 augustus 1992 een nieuw bestemmingsplan vastgesteld en dit plan heeft nog geen rechtskracht. Op grond van het bepaalde in artikel 50, lid 1, van de Woningwet moet daarom de beslissing op de aanvraag om bouwvergunning worden aangehouden. Deze aanhoudingsplicht geldt niet, indien het bouwplan niet in strijd is met het in voorbereiding zijnde bestemmingsplan of met de in voorbereiding zijnde herziening daarvan en vooraf van Gedeputeerde Staten de verklaring is ontvangen dat zij tegen het verlenen van de vergunning geen bezwaar hebben. Aangezien het bouwplan in overeenstemming is met het (nieuwe) bestemmingsplan „Buitengebied" zijn burgemeester en wethouders voornemens de gevraagde bouwvergunning met toepassing van artikel 50, lid 6, van de Woningwet te verlenen. Gedurende genoemde termijn van terinzagelegging kan een ieder schriftelijk bezwaar tegen het verlenen van de vergunning met toepassing van genoemd wetsartikel indienen bij burgemeester en wethouders, Smidsbelt 6, 7451 BL Holten. Holten, 4 februari 1993 De burgemeester voornoemd, W. L. F. C. van Rappard. Burgemeester en wethouders van Holten maken bekend, dat gedurende drie maanden ter gemeentesecretarie, kamer 6 (leeszaal/bibliotheek) voor een ieder ter inzage zal liggen het besluit van de raad van die^gemeente van 28 september 1992, nr. 155/Ka/A., tot vaststelling van een „Lozingsverordening riolering 1992", alsmede het besluit van 25 januari 1993, nr. 243/IJm/A, tot vaststelling van een wijziging van die verordening. Ingevolge het bepaalde in artikel 1.5.8 van genoemde verordening treedt de verordening in werking op de derde dag na die waarop zij is afgekondigd en vervalt op dat tijdstip de Lozingsverordening riolering, vastgesteld bij raadsbesluit van 12 mei 1980 met inbegrip van latere besluiten tot wijziging van die verordening. Tegen betaling der kosten is bovenvermelde verordening ter gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken, algemeen verkrijgbaar. Holten, 4 februari 1993.

Holtens Nieuwsblad | 1993 | | pagina 5