Toneelspelen is een kwestie van teamwork Tafelvoetbal populair bij jeugd Blauw Wit Galerie Waerdenborch ingrijpend verbouwd Holtenaren past op uw erf Zwaarbevochten winst schakers BCH 1 eenvoudig naar 7-1 zege OCH speelt morgen voor eigen publiek 'Groene' vakanties voor actieve mensen 55 Nominatie sportprijzen 'Wervende folder' Wethouder in de fout HOLTENS NIEUWSBLAD Handbal start mini-afdeling Heropening met nieuwe expositie Oud-wielrenner P. Nieuwenhuis reikt Holtense sportprijzen uit Tippie-bokaal voor Stegehuis Successen Bergruiters Erve Zandvoort: Holten op z'n mooist DONDERDAG 28 JANUARI 1993- Als morgenavond (vrijdag 29 januari) in gebouw Irene het doek op gaat, zit een ongetwijfeld een bomvolle zaal verwachtingsvol klaar voor een ongecompliceerd avondje volkstoneel, gebracht door de Holtense to neelclub OCH. 'Als de kat van huus is', staat dit keer op het programma. Een vanuit het Duits vertaalde plattelandskomedie, vertaald en be werkt door Henk Karstens. Een kassucces, waarmee OCH in de regio dit jaar al verschillende malen is opgetreden. „Zelf zou is wel eens een wat serieurieuzer toneelstuk willen spelen, maar ons publiek geeft nu eenmaal de voorkeur aan komedie's. En daar passen wij ons bij aan. Wel zoeken we altijd een stuk uit, waar een 'rode draad' doorheen loopt; het moet niet alleen maar lol zijn", verklaart Riki Aaltink-Kevelam, een van de leden van de 'kernploeg' van OCH. Al 37 jaar maakt zij deel uit van OCH, met een kleine pauze toen de kinderen nog klein waren. En zoals de 55 jarige het nu kan beoordelen, komen daar nog wel een paar jaartjes bij. „Ik leer mijn rollen nog gemakkelijk. Als ik merk dat het minder wordt, stop ik er mee. Niet dat ik daar moeite mee zal hebben, want er zijn nog voldoende andere dingen te doen, zoals bijvoorbeeld grimeren. Ik heb al een grimecursus gevolgd. Jan Oosterkamp, onze grimeur, wordt tenslotte al een dagje ouder en het is goed, dat er binnen de vereniging mensen zijn die hem straks kunnen opvolgen". Hoewel mevrouw Aaltink meestal met Johan Stukker, Jan Schooien de vrouwelijke hoofdrol voor haar rekening neemt, is dat binnen OCH geen wet van meden en per zen. Niemand binnen de toneel club krijgt een voorkeursbehande ling. „Toneel is een kwestie van teamwork. Dat geldt niet alleen voor de hoofdrolspelers, maar ook voor de mensen met kleinere rol len. Je moet met elkaar het toneel stuk op de planken brengen. Sa men moet je er wat van maken". Sinds Jan Oosterkamp (48 jaar ge leden een van de oprichters van OCH) als toneelspeler terug is ge treden, vormt Riki Aaltink, samen en Ina Deijk de 'kernploeg', met daaromheen het aanstormende ta lent. In al de jaren die OCH nu bestaat is het beleid tot het aan trekken van nieuw talent vrijwel ongewijzigd. „Meestal word je ge vraagd. Zo is het met mij ook ge gaan" legt Riki uit. „Ik was acht tien en helemaal niet zo toneelmin- ded. Eigenlijk was ik liever bij een zangkoor gegaan, maar toen Jan Oosterkamp mij vroeg of ik mee wilde spelen, heb ik geen nee ge zegd. En lieverlee groei je daar in mee. Aan zingen ben ik nooit meer toegekomen", lacht ze. Het eerste team van de Schaakver eniging Holten behaalde in de uit wedstrijd tegen ENO I een zwaar bevochten 5-3 overwinntag. In de diverse partijen was er steeds spra ke van wisselende kansen. Uitein delijk gingen Dick van der Knaap, Gerrit Luggenhorst, Karl Heinz Leisten en Hans van Oyen met de winst strijken en brachten Henk van Beek en Ton van Oyen Holten definitief in veilige haven middels een remise. Teun Scheurwater en Dinant van Beek moesten de vlag strijken. Ook intern werden er wedstrijden gespeeld. Verrassingen konden er niet worden genoteerd. Cees Olij won van Jaap Schipper, Han Romp van Hendrie Koetsier en Gerrit Stevens van Diane Aan stoot. De uitslagen in de jeugdcompetitie waren als volgt: Rein IJmker-Roel Roele 1-0; Bart Lubberdink-Jona than Teoh 1-0; Egbert Bouwmees- ter-Merijn Ofiringa 1-0; Paul Noordam-Emiel Snippert 1-0. Naast senioren, junioren, jeugd en welpen start de handbalafdeling van de SV Holten nu ook met een groep mini's. Daarbij gaat het om kinderen van 6 en 7 jaar die van harte welkom zijn op een aantal kennismakingstrainingen. Deze worden vanaf 4 februari gehouden op de donderdagen van 17.00 uur tot 17.45 uur in sporthal 't Moss ink. Informatie bij J.V. Dorlas, tel. 63530. BCH 1 versloeg in een thuiswed strijd, vrijwel probleemloos het Zwolse ZBC 4. Harry Peters won in zijn enkelspel de eerste game met 15-10, maar zijn tegenstander pak te de beide andere games met 8-15 en 7-15. De overige singles, de bei de dubbels, evenals het eerste ge mengde dubbel werden zonder al te veel inspanning door het Hol tense team gewonnen. Waarschijn lijk hadden Martin Bakarbessy en Ina Peters hun wedstrijd iets te licht ingeschat: de eerste game wonnen zij in de verlenging met 17- 14, de tweede werd verloren met 7- 15, zodat zij in de beslissende game toch nog alle zeilen moesten bijzet ten om tot winst te komen: 15-13. Een dag eerder had BCH 2 een heel wat zwaardere avond gehad in Zwolle tegen Netwerk 1. Eddie Wil- lemink en Hermanna Boode won nen beiden hun enkelspel, maar Pieter Aarsen en Gea Stam had den meer moeite met hun tegen standers en verloren dan ook bei den. Met een tussenstand van 2-2 werd aan de dubbels begonnen. Bij Eddie en Pieter lukte het niet erg, zij konden zich niet goed op het spel concentreren en verloren. Gea en Hermanna wisten met vallen en opstaan hun partij toch nog in winst om te zetten. De punten van de beide gemengde dubbels gingen naar Zwolle zodat de terugreis met een 5-3 nederlaag moest worden aanvaard. De toneelclub vormt een hecht team. „Dat blijkt wel, anders had OCH het geen 48 jaar uitgehou den". Jaarlijks wordt één stuk nieuw op het repertoire genomen en speelt men verder nog het stuk dat het jaar daarvoor is ingestu deerd. Mevrouw Aaltink: „Meer zou ook niet kunnen. We zijn ten slotte amateurs, al gaan we er van uit zo professioneel als mogelijk te spelen. Daarnaast is het uit prakti sche overwegingen. Wij brengen ons eigen decor mee, dat aan twee kanten is beschilderd. Meer is niet mogelijk". De voorstelling morgen in Irene, is een 'losse' voorstelling, speciaal voor het Holtense publiek. „Onze thuiswedstrijd", zo zegt ze. Daar naast gaat OCH met het zelfde stuk tot april nog twaalf keer op pad. Al dertig jaar speelt de Hol tense toneelclub drie avonden in maart voor volle zalen in Bath- mem. In Laren wordt al twaalf jaar achtereen opgetreden en al een kwart eeuw lang in Dalfsen. Daar naast zijn er regelmatig nog uitno digingen uit Diepenveen, Ijzerloo, Hengelo (Gld) en speelt OCH voor verenigingen zoals de OLM en Plattelandsvrouwen. Om en om speelt OCH tijdens Koninginne dag voor de ouderen. „Het is dus elk jaar weer een vol programma, zodat je - wil je het goed doen - er nauwelijks een andere hobby bij kan hebben. Ook verjaardagen schieten er wel eens bij in. Je kunt tenslotte bij een voorstelling niet zomaar wegblijven". In het verleden werd 's zomers sa men met COC deel genomen aan het Openluchtspel, dat plaats vond op de Smidsbelt, waar nu het gemeentehuis staat. Een poging De Holtense sportcommissie heeft op voordracht van de sportvereni gingen voor de sportprijzen, die zoals elders in deze krant is te le zen, uitgereikt worden op woens dag 17 februari in de kantine van Meermanskamp, de volgende sporters genomineerd. Sportman van Holten 1992: Bertus Brinkman (schieten); Ab Jansen (voetbal) Jan Metsemakers (triath lon). Sportvrouw van het jaar 1992: Jeanet Brinks (touwtrekken); Ma rieke Mulder (paardesport) en Jan- nie Vasters (triathlon). De nomina tie van de sportploeg van het jaar is nog niet bekend gemaakt. Binnenkort zal de eerste nieuwe promotiefolder in het kader van het project de Reuze Heuvelwach- ter van de persen rollen. In de 'wer vende folder, die een oplage krijgt van ongeveer 40.000 stuks, zullen de beide betrokken gemeenten, Holten en Hellendoom/Nijverdal ieder afzonderlijk hun gebied aan prijzen. Holten doet dat met 'Hol ten en de Holterberg' en de part nergemeente met de slogan: Hel lendoom/Nijverdal, een dubbel ge noegen. Daarnaast richt de folder de aandacht op het Reuze Heuvel- wachter project. De nieuwe folder komt in het infor matiepakket dat aan toekomstige vakantiegangers in dit gebied wordt toegezonden en zal via de Overijsselse VW op beurzen en dergelijke worden verspreid. De gemeenten dragen ieder de helft van de kosten. Afgelopen zaterdagochtend stond een tafelvoetbalcompetitie op het winterprogramma voor de pupil len van Blauw Wit. Onder leiding van Maarten Brand en Diederik Kruimelaar verliep het geheel vlekkeloos. De F-pupillen beten de spits af. Uiteindelijk waren het Lars Kolkman en Milad Yacoub die de kleine finale haalden, waar in Lars met 2-1 won. De finale werd gewonnen met 5-0 gewonnen door Jurgen Kolkman van Bror van Zon die dus tweede werd. Er was ook een grote opkomst bij de E-pupil- len. Hier was de inzet zo mogelijk nog groter. De krachtsverschillen waren heel klein. Om de derde en vierde plaats streden Richard Dik kere en Martijn Vorkink. Onder grote belangstelling bleek de stand na de officiële speeltijd ge lijk, 9-9. Dus er moest verlengd worden. De deelnemer die het eerst zou scoren werd winnaar. Richard was uiteindelijk de gelukkige. In de finale was het al even spannend. Gijsbrecht Bel dm an en Jurrian Paalman deden niet voor elkaar onder. Ook hier was de stand gelijk van de organisatoren, de suppor tersvereniging van HMV, om het spel nieuw leven in te blazen op het parkeerterrein achter Beltman, kreeg door gebrek aan publieke belangstelling. „Vroeger, in de ja ren zestig, toen wij nog op de Hol terberg speelden onder de 'feestbo- men' zat er 's avonds wel 800 man. Zigeunerstukken als Singani en Stefan Barkas speelden we toen. Dat kan niet meer. Het is daar allemaal volgebouwd en het pu bliek wil niet meer gewoon op de grond. Eigenlijk jammer". Plankenkoorts Last van plankenkoorts heeft me vrouw Aaltink nooit gekend. ..Ge- Rikie Aaltink-Kevelam: „Toneelspelen moetje samen doen". spannen ben ik wel, dat moet ook, denk ik. 's Middags ben ik al bezig met m'n rol en tegen de tijd dat we weg moeten, moet men ook niet teveel tegen me zeggen. Maar zo dra het doek op gaat, dan valt de spanning weg. En aan het publiek merk je meteen of het goed zit". Het geheugen laat haar vrijwel nooit in de steek, al wil ook zij wel eens een zin of woord vergeten. „Dat overkomt ons van tijd tot tijd allemaal. Het is dan zaak om de ander weer mee te trekken. Met behulp van onze souffleur, Gerrit Brinks, komen we dan weer op het juiste pad. Toneelspelen is voor ons ook nooit routinewerk. Je moet altijd attent blijven. Dat maakt het juist zo aantrekkelijk". De oud top-sporter en voormalig bondcoach van de KNWU Peter Nieuwenhuis, thans medewerker van de Stichting Spel en Sport, zal tijdens de jaarlijkse vergadering van de Sportcommissie een inlei ding houden over „De veranderen de sportvereniging in een vergrij zende samenleving". Nieuwenhuis vierde in het begin van de jaren '70 triomfen als wiel renner op de baan en als tijdrijden Hij maakte deel uit van de ploeg voor de Olympische Spelen van 1972 in München en 1976 in Mon treal. In 1973 maakte hij deel uit van de ploeg die derde werd bij de Wereldkampioenschappen. Ver der werd hij twee maal Nederlands kaïhpioen. Na zijn actieve loop baan was hij enkele jaren bonds coach bij de KNWU Tijdens de jaarvergaderig van de Sportcommissie, die gehouden wordt in de kantine van sv Holten op Meermanskamp, worden te vens de jaarlijkse sportprijzen voor de beste sportman, sportvrouw en sportploeg van Holten uitgereikt. De vergadering begint om 19.30 uur. Nog geen jaar na de opening van Galerie-Atelier De Waerdenborch aan de Oranjestraat bleek de ex positieruimte al uit haar jasje te zijn gegroeid. Reden voor eigena ren Marga en Berry Rensink om een ingrijpende verbouwing door te voeren, die geleid heeft tot een uitbreiding van de expositieruim te van zo'n 35 vierkante meter, terwijl ook het atelier van potte- bakster Marga Rensink is ver groot. De totale expositieruimte bedraagt nu 115 vierkante meter. Door de uitbreiding kan De Waer denborch nu nog beter tegemoet komen aan de wensen van de ex posanten. Ter gelegenheid van de vernieu wing van de galerie is een verkoop- expositie opgezet met als motto 'Tussen abstractie en kleien', die op zaterdagmiddag 6 februari om In de finale om de 'Tippie-bokaal bleek Edwin Stegehuis de beste 'tien over rood' speler van Holten. In café 't Klavier liet hij de overige vier finalisten kansloos. Hoewel de deelnemers in de voorronden be wezen hadden een balletje te kun nen stoten, bleek al gauw dat John Nijenhuis en Frans Hoes niet de vorm van de dag hadden om de titel op te eisen. Edwin Stegehuis was oppermachtig en verwees Jan 'Opa' Koning en Gert Schoppere naar de strijd om de tweede plaats. Die partij werd ruim door Schop pere gewonnen. Gezien het succes van dit eerste 'tien over rood' kam pioenschap, krijgt dit toernooi vol gend jaar een vervolg. drie uur zal worden geopend. Het feest wordt opgeluisterd met een optreden van voordrachtskunste naar en hedendaags minstreel Jan de Nijs. De expositie omvat werk van Toon Thijs uit Nijmegen, die door mid del van beeldend keramisch werk vorm geeft aan gebeurtenisssen uit de wereld van nu. Sommige kera mische objecten zijn unica, van an dere wordt een zeer beperkte opla ge gemaakt, genummerd en ge stagneerd. Toon Thijs maakt ook bijzondere gebruiks- en siervoor werpen. Lou ten Bosch uit Wamsveld expo seert schilderijen en tekeningen. Ten Bosch woont samen met zijn vrouw en negen anderen op het landgoed 't Waliën in Wamsveld. Het werk van de laatste acht jaar, gemaakt in zijn atelier boven in de torenkamer van het landhuis, zijn schilderijen en tekeningen waarbij hij de meest uiteenlopende tech nieken heeft toegepast. Deze wer ken zijn nog niet eerder aan het publiek getoond. Marga Rensink tenslotte heeft in eigen ateleir nieuw gedraaid kera misch werkd vervaardigd van hoog bekkende steengoedklei, ge bakken op 1280 gr. C en abstract gedecoreerd met oxydere en glazu- Voor luxe en luie vakanties hoeft men zaterdag 6 februari niet naar de foyer van de Deventer Schouw burg te gaan, wel als men geïnte resseerd is in 'Groene vakanties'. Niet minder dan 23 standhouders presenteren van 10.00 tot 17.00 uur een breed scala aan mogelijkhe den voor activiteiten gericht op natuur en milieu. Het is voor de tweede keer, dat een dergelijke beurs wordt gehouden. De bezoeker kan informatie krij gen over buitenactiviteiten in de eigen regio, binnenland en buiten land. Er wordt informatie ver strekt over landgoedkampen, meerdaagse tochten per boot door Overijssel, cultuur-gerichte wan delingen, beschermde terrein van Natuurmonumenten en Overijs sels Landschap. Maar ook buiten landse wandeltochten, bergklim- men, kanotochten in binnen- en buitenland, kamperen bij de boer en een kleine groene camping aan de zuidkant van de Pyreneeën. Evenals op de vorige beurs zijn er fiets- en wandelkaarten, reisgid sen, boekjes over lange Afstands Wandelpaden en gidsen voor Na tuurvrienden huizen in Europa. Nieuw is de speciale service Reizi gers zoeken Reizigers en Reizigers helpen Reizigers, voor bezoekers die een reisgenoot zoeken of erva ring van anderen in een bepaald gebied willen vernemen. De gemeente Deventer steunt de beurs financieel. Daardoor is de toegang gratis. De reclamespot 'foutje, bedankt' was maandagavond in de raads zaal in ieders gedachten, toen wet houder Henk Westerik moest toe geven dat hij volledig miszat in de uitleg over de schone grondverkla- ring, die naar zijn mening niet hoef de worden afgegeven voor de ver koop van een deel van de Rörik- straat ten behoeve van de vergro ting van de openbasre bibliotheek. Jan Soepel (Gemeentebelang) vond het maar een wonderlijke zaak, dat op dezeflde avond, waar op de algemene voorwaarden voor de verkoop van bouwterreinen was aangenomen (waarin de verkoper een schone grond verklaring dient te overleggen) de gemeente twee agendapunten verder dit artikel met de voeten treedt en beweert de grond zonder die verklaring te kunnen verkopen. Nu weet een wethouder ook niet alles en waren er gelukkig waren ambtenaren in de raadszaal, die na enig oogcon tact over en weer, Westerik lieten weten, dat er in zijn redenatie wat mis was. Na een gehaast overleg erkende de wethouder, dat hij het volkomen bij het verkeerde eind had gehad. Inderdaad moet de ge meente zorgen voor een schone grondverklartag. Afgelopen zaterdag behaalde Her man Lodweges met zijn paard Car los de zesde prijs in het springen klasse M tijdens het concours in Hellendoom. Zondag behaalde Gerrie van Lies in Almelo met haar paard Graffin Jolais de vierde prijs in de dressuur klasse Lil met 129 pnt. na de speeltijd 10-10. Ook hier dus verlenging. Gijsbrecht scoorde het eerste doelpunt en werd winnaar. Bij de D-groep kwam de tactiek van het tafelvoetballen al een beet je om de hoek kijken. Overspelen en snel schieten. Ferdi Lichten berg nam het in de kleine finale op tegen neef Mauricio Schooien. Mauricio had bij het eindsignaal één maal vaker gescoord (6-7) en won dus de derde prijs. In de finale stonden Jurrian Prins en Marnix Scholman tegenov elkaar. Ook hier een boeiende finale die Jurrian met 8-6 in zijn voordeel besliste. Zicht op Erve Zandvoort. De erven van oudere boerderijen zijn vaak begroeid met prachtig geboomte. Op de tekening ziet u zo'n erf, namelijk het Erve Zand voort aan de rand van de Looke- renk. Wie vanuit het dorp het Zand- voortspad in loopt kan de bijzon dere sfeer van het hoog opgaande geboomte ervaren en genieten van de mooie vergezichten. Daar kun nen wij, Holtenaren, blij mee zijn. Vanuit verschillende richtingen tussen Oost en Zuidwest vormt dit geboomte een mooie achtergrond voor deze naoorlogse, maar monu mentale boerderij. Ook de bomen- dij) links en rechts, werken mee aan dit karakteristieke zicht op Holten 'Holten op z'n mooist'. Niet voor de plannenmakers die hier nieuwe huizen projecteren en een 'Maïsweg' plannen. Eens, meer dan 25 jaar geleden ketsten uit breidingsplannen hier af door de weerstand van een groep actieve Holtenaren. Het plan Beuseberg werd door de Planologische dienst te Zwolle onaanvaardbaar gevon den, gezien dit landschap van 'bij zondere landschappelijke waarde'. Nu staat door salamipolitiek vol- tootag van het plan toch voor de deur. De geprojecteerde Maïsweg doorsnijdt dan het 'bijzondere erf en zal een waardevolle ervaring voor velen wegnemen. Holten pro motion op z'n best? Riemko Berends.

Holtens Nieuwsblad | 1993 | | pagina 9