Peuterspeelzaal voor CDA zaak van ouders en van -EEN-MILJOEN-BON Uit buiten Holten Raad akkoord met communicatienota „Geen hypotheek op fusie leggen' Holten rekent op snelle aanleg van bedrijventerrein Avondhemel januari meest indrukwekkend Oud en Nieuw Volgende week valt de twee miljoen! HOLTENS NIEUWSBLAD Jaaragenda Treinenloop met Onderzoek kwaliteit klachtopvang Postcode Loterij helpt kinderen in Joegoslavië Nog geen deelnemer? Vul dan snel de bon in en doe mee! DONDERDAG 31 DECEMBER 1992. m Niet tegen de uitbreiding van het het signaleren van een eventuele peuterspeelzaal werk op zich, ontwikkelingsachterstand. Met maar wel tegen de gevolgde proce- name in een situatie met versprei- dure. Dat is in het kort het be- de bebouwing hecht het CDA grote zwaar van het CDA tegen de voor- waarde aan peuterspeelzaalwerk. gestelde uitbreiding van het peu- Daarom ook vroeg christen-demo- terspeelzaalwerk met een peuter- craat Dul speciale aandacht voor speelzaal op De Kol in de de peuters in Dijkerhoek, waar specifiek de vraag werd gesteld of het college bereid is zekerheid te geven over de vraag of daar altijd een vorm van peuterspeelzaalwerk kan blijven bestaan. Ook wilde het CDA weten wat er gebeurt met de nieuwe peuterspeelzaal op de Kol wanneer de beoogde fusie tussen De bekende schrijfster Yvonne Keuls leest in Lochem voor uit eigen werk. Deventer Schouwburg Vrijdag 1 jannuari: 20.00 uur Nieuwjaarsbal m.m.v. Am'Or en High Society Six. Dinsdag 5 januari: De jodin van Toledo door Theater van het Oos ten; 19.00 uur, inleiding op de voor stelling door Konny Hoeben. Woensdag 6 januari: The Rosen berg trio (Swingende Zigeunerjazz) Donderdag 7 januari: Nieuwjaars concert door Forum Filharmo nisch. Zaterdag 9 januari: De geheimen van de dienstmaagd Zerline door Henny Orri. Zondag 10 januari: 12.00 uur. Rien- ne va plus, koffieconcert in de mu ziekstijl van de jaren '20-'40. Kaartverkoop: 05700-83500. Lochemse Schouwburg Woensdag 6 januari: Gus Rekers houdt couserie over toneelkunst (Toneel en Maatschappij). Donderdag 7 januari: Het land van mijn moeder, een vertelling door Yvonne Keuls. Telefonisch reserveren vanaf 14.00 uur, tel 05730-51081. Rijssens Museum Tot en met 7 januari is in het Rijs sens Museum een tentoonstelling van spaarpotten te bewonderen, afkomstig uit het Historisch Ar chiefvan de SNS (spaar)bank. Het is een mengeling van grappige, vrolijke, heel mooie en foeilelijke spaarpotten uit binnen en buiten land. Het museum is geopend van maandag t/m vrijdag van 10-12 en 14-17 uur; za en zo gesloten. Het Nijenhuis In de beide bouwhuizen werken van o.a. Karei Appel, Piet Mondri aan en Jan Toorop uit eigen collec tie ten toon gesteld. Het museum is geopend di t/m zo van 11.00-17.00 uur. leegstaande lokalen van basis school De Kol. Middels een grote re bijdrage van de ouders ver wacht het Holtense CDA een be wustere betrokkenheid. Tegen de kern van het begrip ba sisvoorziening peuterspeelzaal werk op zich heeft het CDA geen de basisscholen De Dorpsschool bezwaar. Doel van het peuterspeel- en De Kol plaatsvndt. zaalwerk moet immers zijn: de ont- Wethouder W. Dalhuisen probeer- plooiing van kinderen tussen de 2 de hem daarin gerust te stellen met en 4 jaar; samen leren spelen, ont- de mededeling dat er zowel binnen wikkeling van taal en motoriek en het bijzondere neutrale onderwijs (Het Kompas) als bij De Marke nog uitwijkmogelijkheden voor het peuterspeelzzalwerk op de Kol be staan. Ook in Dijkerhoek kon hij in ieder geval de komende twee jaar garanderen dat het peuterspeel zaalwerk onaagetadt blijft. Wat betreft een door het CDA ge schilderd elitair karakter van peu- teropvang wenste de wethouder daar duidelijk afstand van te na men. Met een bijdrage van f 136,= per kind per jaar in Holten is het peuterspeelzaalwerk bereikbaar voor elke portemonniae. Een wachtlijst noemt de PvdA-wethou- der dan ook 'redelijk onaanvaard baar'. Raadslid H.J. Dul daarente gen bleef erbij dat een bijdrage van de ouders voor het peuterspeel zaalwerk zeker te verdedigen was. Waarna zich tussen beide heren een pricipiële discussie ontspon of het peuterspeelzaalwerk nu wel of niet tot de basiseducatie van elke Nederlander behoort, of juist niet. F. Nauta zal op 29 januari de ko meet Swift-Tuttle bespreken. Volkssterrenwacht Phoenix is elke zaterdagavond geopend om 20.00 uur. .5? „Laten we nu niet meteen een zwa re hypotheek op deze fusie leggen. Dat lijkt ons nu in de aanloopfase geen goede zaak." Met die woorden koos J. Soepnel van Ge meentebelang de zijde van het col lege dat zich moest verweren te gen kritiek van CDA en WD op het plan van aanpak voor de fusie van de Scholengemeenschap Hol ten met het Thomas Ainsworth College in Goor per 1 januari 1994. WD-er J. Kevelam vond eigenlijk dat een school met zo'n regionale uitstraling een bovenlokaal be stuur nodig heeft, terwijl hij ook ernstig aandrong op budgettaire neutraliteit. De toezegging van het college dat in ieder geval vanaf het begrotingsjaar 1995 de rijksvergoe ding zal worden gecompenseerd door vermindering van uitgaven, ging ook CDA-er H.J. Dul niet ver genoeg. Die zag dat liever al een jaar eerder gerealiseerd. Hij vond daarbij niet alleen J.M.E Metsemakers van de PvdA op zijn weg, maar vooral ook een bewogen burgemeester Van Rappard die een vurig pleidooi voor de nieuwe fusieschool hield. Mede namens het managementteam van de school vroeg hij niet om een voor schot op blijvende tekorten, maar wel om ruimte voor creatief hande len. Ondanks die verdediging bleef de WD erbij dat de bestuursverant- woordelijkheid op regionaal ni veau moet komen te liggen, maar Dul draaide in zoverre bij dat hij op basis van de begroting voor 1994 opnieuw een oordeel zal vellen. Overigens toonde Van Rappard zich erg verheugd met het laatste nieuws van het ministerie van On derwijs uit Zoetermeer, waaruit blijkt dat nieuwbouw voor de Scholengemeenschap Holten defi nitief op het investeringsschema voor 1995 is geplaatst. „Ik heb er groot vertrouwen in dat er dan inderdaad kan worden gebouwd. Wij scoren hoog, anders hadden we hier zeker niet opgestaan." Het gemeentebestuur van Holten rekent er op binnen enkele jaren een nieuw bedrijventerrein te kunnen aanleggen langs de S14. Zo staat te leven in een interview dat verantwoordelijk wethouder H. J. Westerik had met het blad met Vraag Aanbod regio, het industrieel maandblad voor Over ijssel, Gelderland en Flevoland. Wethouder Westerik denkt dat in de jaren 1994/1995 de eerste bedrij ven zich kunnen vestigen op een nieuw terrein. Het nieuwe bedrijventerrein zal worden opgenomen in de struc tuurnota die de gemeente momen teel Holten opstelt, en waarin ook de toekomstige woningbouwloka- ties worden opgenomen. Volgens wethouder Westerik zal tegen die tijd ook de veel besproken Maïs- weg zijn aangelegd. Volgens het kranteartikel heeft de gemeente nu definitief afgezien van de aanleg van een Noordelijke rondweg, on dermeer vanwege de te hoge kos ten. De ontsluiting van bedrijven terrein De Kol zal dan ook moeten plaats vinden via de bestaande we gen en vervalt een door de onder nemers op de Kol gewenste aan sluiting op de Rijssenseweg. De animo voor verhuizing naar een nieuw bedrijventerrein blijft vol gens Westerik beperkt een enkel bedrijf. Hoewel geen preciese gege vens bestaan over de wensen van de Holtense bedrijven, heeft een schriftelijke enquete onder de be drijven wel uitgewezen, dat bedrij ven meer ruimte willen om te kun nen uitbreiden. Alle fracties in de Holtense ge meenteraad konden instemmen met de door het college opgestelde nota 'Relatie Bestuur-Bestuurden' hoewel de een dat wat enthousias ter deed dan de ander. Zo had H. Rustebiel van Gemeentebelang er eigen „niet veel nieuws in gelezen" en was volgens hem „de uitleg over de nota zelf al moeilijk begrijp baar". Toch wil hij er wel mee aan de slag, zij het dat er na een jaar een evaluatie plaats moet vinden Ook de kritiek van H.J. Dul (CDA) lag vooral in de uitwerking van de beoogde aanpak. PvdA-er J.M.E. Metsemakers pleitte naast de in het rapport opgenomen aanbeve lingen voor een betere afhandeling van post van de burgers en voor 'het opnemen van de raadsagenda in de gemeentelijke advertentie in het Holtens Nieuwsblad. JANUARI 1993 3 januari: Oliebollencross. 4 januari: Nieuwjaarsreceptie ge meente. 8 januari: Recreatief volleybal toernooi Mintonette 16 januari: Espeio-toemooi in sporthal; Holterbergloop. 25 januari: Raadsvergadering 29 januari: OCH speelt 'Als de kat van huus is' in Irene. 30 januari: Prinsenbal in Bonte Paard. FEBRUARI 6 februari: Prinsenbal in De Pop- pe. 8 februari: Verkeerskwis WN. 13 februari: Minder validencama- val. 17 februari: Jaarvergadering Sportcommissie. 20-23 februari: Carnavalsweek end. 22 februari: raadsvergadering MAART 5/6/7/ maart: 150 jarig bestaan Ger- .Kerk Holten. 6 maart: MAC-Vooijaarsrit (Endu- ro). 20 maart: SV Bato show. 22 maart: Raadsvergadering. 27 maart: Voorjaarsconcert HMV. APRIL 16 april: HMV Lompenaktie dorp. 26 april: Liberaal café WD (Erica Terpstra); Raadsvergadering 30 april: Koninginnedag; Regel matigheidswedstrijd veteraan- /klassieker race-motoren. MEI 5 mei: Bevrijdingsloop 7 mei: HMV Lompenaktie buiten gebied. 22 mei: Straatvoetbaltoemooi. 23 mei: Allard v. Bruggentoemooi 24 mei: Raadsvergadering. JUNI 5 juni: Totaaldag Blauw Wit. 13 juni: Koetsenrit Bergrijders. 25/26 juni: School- en volksfeest Dijkerhoek. 25 t'm 29 juni: Folkloristisch festi val Hoolter Daansers. 28 juni: Raadsvergadering. JULI 3 juli: Koningsschieten. 19 juli: Raadsvergadering. 24 juli: Triathlon Holten. AUGUSTUS 8 augustus! MHolterbergrit, mo tortoertocht. SEPTEMBER 12 september: Nat. motocross op Zuurberg 19 september: Trekkersiep. 27 september: Liberaal café WD (mw. Jorritsma); Raadsvergade ring. OKTOBER 2/3 oktober: Nacht om Holten. 25 oktober: Raadsvergadering. NOVEMBER 22 november: Raadsvergadering. DECEMBER 20 december: Raadsvergadering. Burgemeester Van Rappard wilde hem dat wel toezeggen, hoewel die postbehandeling eigenlijk meer een interne, organisatorische zaak is dan een onderdeel van de com municatie met de burger. Van Rappard benadrukte dat het be lang van de nota niet zozeer ligt in nieuwe ideeën, maar meer in de gestructureerde aanpak van de in formatieverstrekking naar de bur ger en het opstellen van criteria waaraan die informatie moet vol doen. Om de beoogde doelstelling te halen wordt jaarlijks een extra bedrag van tienduizend gulden vrijgemaakt. Volkssterrenwacht Phoenix, Vor- denseweg 10, Lochem geeft de ver wachte zichtbaarheid aan de ster renhemel. De avondhemel van de maand ja nuari behoort in onze streken tot de meest indrukwekkende sterren hemels van het jaar. Het aantal heldere sterren is dan groter dan anders. Te noemen zijn Sirius, links onder het sterrenbeeld Orion pal in het zuiden. Castor en Pollux in het sterrenbeeld Tweelingen in ALMELO - Treinreizigers moe- het zuid-oosten. In dit sterren- ten er op Oudejaarsdag, 31 de- beeld is deze maand de vrij helder member dus, rekening mee hou- oranje stralende planeet Mars te (jen jat treinen anders lopen zien. Jupiter is in de nanacht te dan normaal. zeer heldere planeet Venus schit- Op de laatste dag van het jaar tert 's avonds aan de zuid-westelij- namelijk zal in de avonduren de ke hemel in het sterrenbeeld Wa- treinenloop rond 20.00 uur wor- terman. den gestaakt. Rond 02.00 uur 's in de maand Januari zullen een nachts <°P 1 ia™ari d"s> Saan de tweetal lezingen worden gehou- tremen weer rijden. Op N.euw- den. De heer H. Lammertink laarsdag kan een aantal treinen spreekt op 8 januari over de ge- uitvallen, aangezien er dan een schiedenis van de sterrenkunde en zondagsdienst wordt gereden. zien in het sterrenbeeld maagd. De Het Patiënten/Consumenten Platform is onlangs, gezamenlijk met de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid van Overijssel, gestart met een onderzoek naar de kwaliteit van de klachtopvang bij verschillende (gezondheids-) zor ginstellingen in Overijssel. Aanleiding van het onderzoek is de in het voorjaar door het Patiënten Platform uitgevoerde, en aan de Provincie overhandigde, inventa risatie naar aanwezigheid van klachtopvang bij zorginstellingen. De conclusie van deze inventarisa tie was dat veel instellingen, on danks een wettelijke verplichting, weinig prioriteit gaven aan het rea liseren van een voor de patiënt openstaande en toegankelijke klachtprocedure. In het onlangs gestart onderzoek staat de kwaliteit van de klacht procedures centraal. De procedu res zullen uitvoerig getoetst wor den aan vereisten, die de Landelij ke Patienten/Consumenten Fede ratie, de Nationale Raad voor de Volksgezondheid, maar ook de be roepsorganisatie van artsen (Ko ninklijke Nederlandse Maatschap pij voor Geneeskunst), een aantal jaren geleden aan klachtopvang stelden. Een goed gestructureerde klachtopvang is in het belang van de patiënt, die er genoegdoening in kan vinden, maar ook in het belang van de instelling, die een goed in zicht in de kwaliteit van de dienst verlening kan krijgen. De vereisten, die aan klachtop vang worden gesteld, liggen op een breed terrein. Te denken valt hier bij aan de termijn waarbinnen een klacht wordt afgehandeld, of de klacht door deskundigen en onaf- hankelijken wordt behandeld, of er sprake is van hoor en wederhoor, of een klager voldoende informatie krijgt en of er bijvoorbeeld sanctie mogelijkheden zijn. Tevens wordt getracht een zicht te krijgen op het functioneren van de reeds aanwe zige klachtenopvang. De slepende burgeroorlog in het voormalige Joegoslavië heeft al vele levens gekost en nog meer gezinnen uit huis en haard verdreven. Vooral de kinderen hebben het erg hard te verduren. Alleen al in Kroatië bevinden zich 'meer dan 700.000 vluch telingen. Circa 60% van hen is jonger dan 18 jaar. Velen van hen zitten een jaar of langer in kampen. De internationale hulpverlening komt maar moeizaam op gang en wordt voortdurend gehinderd door de politieke en militaire gevech ten in hei land. Maar temidden van chaos en burgeroorlog slaan vele mensen binnen en buiten het land de handen in elkaar om de getroffen burger bevolking te helpen. Eén van deze projecten is Suncokrct. Een kleine groep Kroatische werkers is al een tijd bezig met de opvang en begeleiding van kinderen in verschillende kam pen. Daarbij gaat het vooral om hen te helpen de gevolgen van het oorlogsgeweld te boven .te komen, want vele kinderen hebben ernstige trau matische aandoeningen als gevolg van de burgeroorlog. Door middel van een groot aantal activiteiten hopen de medewerkers en vrijwilligers van het project deze kinderen 1r::~. •"-•v U j Volgende week volgt alweer de laatste trekking van de Nationale Postcode Loterij in het jaar 1992. De laatste... en de grootste. Want dan valt immers de Eindejaarsprijs van liefst twee miljoen gulden. Wie is er straks dubbel miljonair? Maar ook de ton valt, en nog vele tienduizenden andere prijzen. Bovendien heeft u op te helpen om hun angsten en spanningen dc baas te worden. Zo worden ze aangespoord om cursussen te volgen, mee te helpen met de opzet van kamp- bibliotheken of de uitgave van een krant. Enkele duizenden jongeren zijn al geholpen maar het totale aantal kinderen dat hulp nodig heeft, wordt geschat op meer dan een half miljoen. De Nationale Postcode Loterij steunt dit belangrijke project financieel. Want kinderen zou den nimmer het kind van de rekening mogen worden, onge acht de toekomstige ontwikke- Eén van de duizenden kinderen die verweesd en verward het eind van de burgeroorlog afwachten. lingen in het voormalige Joegoslavië. Maar deze steun kan alleen gerealiseerd worden door de honderdduizenden deelnemers, die door hun bij drage de realisatie van projec ten voor mens en natuur moge lijk maken. Misschien is dat wel de belangrijkste reden om mee te doen. Want ook in 1993 zal uw voortdurende steun van doorslaggevend belang zijn. En voor deze steun wil de Postcode Loterij u graag bedanken. El BEKENDMAKING EINDEJAARSPRIJS OP 31 DECEMBER IN DE SURPRISE SHOW VAN HENNY HUISMAN deze pagina kunnen lezen hoe belangrijk uw deelname is voor het pro- jectenwerk van de Post code Loterij. Maak het daarom uw goede voor nemen van 1993 om mee te doen. Vul daarom de bon in en doe nü mee! D De winnende Thuisbingo- nummers van 22 december: ->8r- Ik wil meedoen aan de Postcode Loterij en Hitbingo en kans maken op éen van de vele prijzen. Ik machtig u hierbij tot wederopzegging eenmaal per drie maanden het aangegeven bedrag van onderstaande rekening af te schrijven Deelname aan de Nationale Postcode Loterij impliceert aanvaarding van het reglement Het reglement is verkrijgbaar bij het secretariaat van de Nationale Postcode Loterij. J 1 lot 10,-) per maand J loten (a 10,-) per maand Aub. uwkeuze aankruisen en verder invullen met blokletters Naam: J dhr mevr. Adres Plaats: Postcode 168.92 12 Postbanknummer Banknummer NATIONALE Handtekening Da um LOTERIJ Bon invullen, uitknippen en opsturen in een enveloppe (zonderpostzegel) naar Nationale Postcode Loterij, Antwoordnummer 19503, 2501ZV Den Haag V77, V/////,

Holtens Nieuwsblad | 1992 | | pagina 6