WIN-EEN-MILJOEN-BON 'Honderd Blokkers, maar slechts één Stokkers' Meer deelnemers aan fakkelwacht Amnesty Centrum Deventer zondag in kerstsfeer Weinig vraag naar VN G-kaart verwacht Slopershamer maakt eind aan familiebedrijf [^©©¥©©©0 Binnenstad feestelijk versierd Stralende deelneemster wint de ton Budgetsysteem nu ook voor bibliotheek DONDERDAG 17 DECEMBER 1992 De vader van de winnares dacht echt dat het allemaal een grap was. De Postcode Loterij had hem gebeld en gevraagd ervoor te zorgen dat de winnares van de No- vemberton thuis zou zijn 'voor een leuke verrassing'. Toen hij vertrok, miste hij het telefoontje van zijn leven! Want presentatrice Caroline Tensen van Hitbingo had écht een verrassing. In dit ge val mogen we wel zeg gen dat de foto's wel sprekender zijn dan het verhaal. De winnares had precies één jaar meege daan en het was de eerste keer dat ze zo'n grote prijs won. Zelden zal een hoofdprijs beter van pas zijn gekomen. Want bin nenkort verwacht de win nares een baby. De prijs kan nu gebruikt worden voor een extra mooie babykamer en voor het opknappen van het huis. Er blijft dan nog meer dan genoeg over voor een geweldige feest- De winnende Thuisbingo- nummers van 8 december: Het is duidelijk: foto's zeggen meer dan woorden! maand! Want het winnen van de hoofdprijs is geen grap: het is écht. Bent u nog geen deelnemer? Dan is hier een goed voorne men voor het nieuwe jaar: doe mee voor slechts één tientje per maand en stuur de WIN- EEN-MILJOEN-BON op. De honderdduizend en het miljoen liggen ook binnen uw bereik! Postcode Loten). Van Eeghenstraat 81.1071 EX Amsterdam Trekking .s iedere maand en wordt verricht door 1 25% kansspelbelasting De loterij is goedgekeurd dóór de staatssecretaris van Justitie onder nummer 890/098/177 89 d d 20-10-1989 Zetfouten voorbehouden Naam: Adres: Ik wil meedoen aan de Postcode Loterij en Hitbingo en kans maken op één van de vele prijzen. ,g Ik machtig u hierbij tot wederopzegging eenmaal per drie maanden het aangegeven bedrag van onderstaande rekening af te schrijven Deelname aan de Nationale Postcode Loterij impliceert aanvaarding van het reglement. Het reglement is verkrijgbaar bij het secretariaat van de Nationale Postcode Loterij. 1lot 10,-) per maand De loten worden voor drie maanden tegeli|k geïnd. A.u.b. uw keuze aankruisen en verder invullen met blok letters loten (a 10,-) per maand dhr. mevr. Postcode: IIi i i—i i i Plaats: Postbanknummer: Banknummer: Handtekening: NATIONALE I 111 LOTERIJ! Bon invullen, uitknippen en opsturen in een enveloppe (zonderpostzegel) naar: Nationale Postcode Loterij, Antwoordnummer 19503,2501ZV Den Haag Zaterdagmiddag klokslag vijf uur was het dan zover. Toen sloot Herman Stokkers voorgoed de deur van zijn winkel in huishoudelijke artikelen en ijzerwaren aan de Oranjestraat. Geen grote woorden of officiële plichtplegingen, nee gewoon de knip erop en dat was het. Voor alle duidelijkheid had Henk Wilpshaar nog maar even een plakkaat in de etalage gehangen met de fraaie volzin: 'Er zijn wel honderd Blokkers, maar er is maar één Stokkers'. Samen met de vaste ploeg die de afgelopen weken de opheffingsuitverkoop had afgehan deld en de allerlaatste 'Bato-klanten' Marietje Eggink en Annie Lebbink werd zaterdag nog wel even een taart verorberd en wegge spoeld met een afscheidsborreltje, maar verder geen poespas. Toch verdwijnt met Stokkers niet zo maar een naam. De sloop van de winkelpanden voor het nieuwe kantoor van de plaatselijke Rabobank maakt een eind aan een rijke middenstandstraditie van 230 jaar in de Oranjestraat. De historische binnenstad van Deventer vormt zondag 20 december van 11 uur 's morgens tot vijf uur 's middags het decor van een groots opgezette Kerstmanifestatie. Vorig jaar was de manifestatie een groot succes en trok ruim 90.000 bezoekers. Dit jaar is de kerstmanifestatie nog groter van opzet met een uitgebreid cultureel programma. Op de Brink wordt een grote kerstmarkt gehouden, waar allerlei artikelen te koop zijn met het oog op de naderende kerstdagen en alle winkels en warenhuizen in de feestelijk versierde binnenstad zijn open. Daarnaast zijn er tal van optredens van muziek- en theatergroepen, levende kerststallen, concerten en voorstellingen. De kerstmanifestatie wordt georganiseerd door de Stichting Binnenstad Ondernemers Deventer in samenwerking met de Culturele Raad Deventer en de VW Deventer. Met Stokkers verdwijnt inderdaad weer een bekende naam uit het voorste gedeelte van de Oranje straat. Werden in een recent verle den zaken als Wonnink, Ten Velde, Pluygers en Hartsuiker al gesloten nu is het de beurt aan de nakome lingen van Harmen Stokkers die ooit, in 1763, als wagenmaker aan de weg van Deventer naar Ensche de begon. Het historisch archief van Herman Koopman van de Oudheidkamer Hoolt'n verschaft wat betreft het geslacht Stokkers gedetailleerde informatie. Zo liet voorvader Teunis Stokkers na de grote brand van Holten in 1829 op dezelfde plek weer een huis en werkplaats bouwen. Daaraan herinnert nu nog een ingemetselde herdenkingssteen die bij de ko mende sloop zal worden ontzien om door de familie Stokkers mee te worden genomen naar hun nieuwe woning aan de Koningin Wilhelmi- nastraat. 'Grote' Teunis Gaandeweg groeide Stokkers mee met de uitbreiding van Holten hoe wel anno 1992 van oudsher nog steeds de meeste klanten van de Borkeld en de Beuseberg kwamen. De firma Stokkers die zaterdag de deuren sloot, was echter niet meer te vergelijken met die van, zeg een eeuw geleden. Onder de bezielende leiding van grootvader Herman Stokkers en vader 'Grote' Teunis (niette verwarren met neef'Kleine' Teunis van de garage) veranderde de smederij, annex wagenmakerij via de verkoop van tractoren en melkmachines, een loodgieters- en elektrotechniekbedrijf allengs in een moderne winkel in huishoude lijke artikelen en ijzerwaren. De laatste verbouwing in 1961 maakte definitief een einde aan de smede rij aan de straatkant. Zonder opvolger is nu ook voor Herman en Hanja Stokkers de tijd gekomen om van een welverdiende rust te genieten. Want met name zomers in de hooitijd en wanneer er 's winters geschaatst kon worden was het bij Stokkers een drukte van jewewelste. Dat de Rabobank Herman Stokkers is de laatste telg uit het geslacht Stokkers dat 230jaar lang een belangrijke rol vervulde in de Holten middenstand. (naast de huurpanden van Pluy gers en Vincent) hun tweeduizend vierkante meter grond aankocht voor de nieuwbouw, heeft wat dat betreft de beslissing van Herman en Hanja Stokkers om te stoppen gemakkelijker gemaakt, maar an ders was het er ook van gekomen. De komende Kerstperiode (waarin de laatste schroefjes, boutjes en kop- en schotels nog uit de winkel moeten worden gehaald en de vloer in de nieuwe woning nog moet uitharden) is voor hen de laatste aan de Oranjestraat. Begin januari maakt de slopershamer re soluut een eind aan de 230-jarige Stokkers-periode. 'Ik heb een ton?' Na de Stichting voor Sociaal en Cultureel Werk zal ook Openbare Bibliotheek Holten onder het nieuwe budget regime van de ge meente Holten vallen. De bespre kingen rond de nieuwe wijze van financiering zijn in een afronden de fase. Evenals Socuwe krijg de biblio theek een van te voren vastgesteld bedrag en wordt de subsidie niet zoals tot nu toe gebruikelijk was, achteraf vastgesteld. Zowel bij So cuwe als bibliotheek werd de ge meente in de afgelopen jaren ge confronteerd met fikse tekorten, die moesten worden aangevuld. Beide stichtingen krijgen honderd procent vergoeding voor kosten van huisvesting en personeel. De bibliotheek krijgt bovendien een vast bedrag voor de informatiedra gers (boeken, cd's etc.). Socuwe dient als tegenprestatie een pak ket activeifen aan te bieden in de vorm van cusussen. Verspreid over de binnenstad zijn er tal van optredens. Zo kan men verwachten optredens van het Kerstmannenloop-orkest, l'Or- chester de Pierre, het blazersquin- tet De Mist, trio Pekel, de Latijns- Amerikaanse groep Luseritos, de theatergroep Tast, midwinter- hoornblazer, De Lip met swingen de kerstnummers, een koperkwar- tet van de PTT-fanfare en het straattheater Limousientje met een show van drie kerstmannen. Levende Kerststallen zijn te vin den in de Broederenstraat en in de Nieuwstraat, Roel Smit en Joke Brandsmaspelen een kerst-caril lonconcert in de Lebuïnuskerk van 12.00 tot 16.00 uur en twee arres- leeën rijden door de binnenstad. Dickens Het Bergkwartier is die dag volle dig in de ban van Charles Dickens. Er zijn gepofte kastanjes te koop, een koets rijdt er rond en histori sche kerstmuziek wordt gespeeld loor het Gheselscap Goet ende Fyn. In de Walstraat brengt het Deventer Kerkmuziek-ensemble Christmas-Carols. Ook Oliver Twist, Mister Scrooge en David Copperfield ontbreken niet op de manifestatie. In de Lebuïnuskerk wordt door de Gemeentelijke Deventer Muziek school de musical Het meisje met de zwavelstokjes uitgeoverd. De voorstellingen - toegang gratis - beginnen om twee en vier uur. In de Broederenkerk treedt samen met het Nieuw Deventer Kinder koor het Roemeense kinderxang- koor Allegretto op. De optredens zijn op een en om drie uur en duren een uur. De toegang is gratis. In het Deventer stadhuis treed het De venter jeugdorkest op en wel om half twaalf en om half een. het folkloristisch dansensembel de Foekepot uit Zutphen geeft in het stadhuis vier dansvorostellingen om twee uur, half drie, drie uur en half vier. Ook deze voorstellingen zijn gratis. Daarnaast kan men in de Bergkerk de tentoosntelling Vijf keer Mono grafie bezichtigen, en verzorgd de Deventer Orkestvereniging een kerstconcert in de Openbare bi bliotheek van elf uur tot kwart voor twaalf. Verder worden er kerstverhalen verteld, uitgevoerd door het Overijssels Centrum voor Amateurtoneel. De kerstverhalen- sessie duur een uur en begint om twaalf en twee uur. Op het sfeervol verlichtte Vogeleiland, gelegen aan de Singel tegenover het NS station zijn tussen twaalf en vier uur optredens van het koor van de Vrije School met Christmas Ca rols. Bij de Oosterse Bazar aan de Smedenstraat kunnen kinderen gratis ezeltje rijden. WAAR IS HET VOORDELIG WINKELEN 7 KIJK IN UW WEEKBLAD Voor drie tientjes kan de burger met ingang van 4 januari 1993 aan het loket burgerzaken van de ge meente Holten in het bezit komen van de nieuwe identiteitskaart, die door de Vereniging Nederland se Gemeenten wordt uitgegeven. Holten is daarmee twee kwartjes goedkoper dan omliggende plaat sen, waar de kaart wordt aangebo den. Met deze nieuwe kaart kan de burger zich in het binnenland legi timeren. Over de grens heeft men daarvoor nog steeds een toeristen- kaart of paspoort nodig. De com missieleden van de raadscommis sie voor Algemene- en bestuurlijke zaken vroegen zich dan ook af of er in Holten wel voldoende animo te verwachten valt voor de aanschaf van deze nieuwigheid, omdat vrij wel iedereen al een paspoort of rijbewijs heeft, waarmee men zich kan identificeren. Volgens voorzitter Vam Rappard zijn er echter ook in Holten nog voldoende inwoners die geen iden titeitsbewijs hebben, waarvoor de nieuwe - goedkope - VNGkaart een uitkomst kan zijn. Om hoeveel identiteitskaarten het zal gaan, was moeilijk in te schatten volgens de voorzitter. Geraamd worden hooguit enkele tientallen per jaar. Vrijwel in elke gemeente in Nederland brandden afgelopen donderdag de fakkels, ter herdenking van de ruim veertig jaar geleden geproclameerde Universele Verklaering van de Rechten van de Mens, zo ook in Holten waar de werkgroep Holten van Amnesty International nabij de dorpspomp op de Smidsbelt van zeven tot acht een fakkelwacht hield. De opkomst was voor Holtense begrippen groot, zodat er een grote kring gevormd kon worden. De fakkelwacht werd muzikaal door gitaarmuziek ondersteund. Verdere activiteiten werden die avond niet ontwikkeld. De werkgroep van Amnesty was ook vertegenwoordigd op de Kerstmarkt in het doprhuis, waar brieven en kaarten geschreven konden worden aan gevangen genomen gewetensbezwaarden Daarnaast was er veel vraag naar de geschenken die AI met het oog op de naderende feestdagen verkocht.

Holtens Nieuwsblad | 1992 | | pagina 13