Noordenbergers houden oude traditie levend Weer noabern in De Boschkamp LEZEN. Goede herstart van BC Holten 1 Slachtofferhulp beter bereikbaar PRIJSBEWUST KOPEN BEGINT MET ADVERTENTIES Extra wandelingen van Overijssels landschap Ouderdag homoseksuele kinderen Muizebelt toch derde W.G. van de Hulst signeert boeken in stadhuis Rijssen Geen club, geen vereniging, maar een zondags fenomeen Elburg op ^concert Hervormd Zangkoor HOLTENS NIEUWSBLAD DONDERDAG 22 OKTOBER 1992 Een foto uit lang voorbije tijden, de oude schuur van Schuppert, die tot aan wegkant stond met daarnaast de grote boom: het hartje van de Noordenberg. De Werkgroep Twente-Achter- hoek van ouders van homoseksue le kinderen houdt op zaterdag 31 oktober een ontmoetingsdag voor ouders en (hun) homoseksuele kin deren in De Huve, Grotestraat 54 te Eibergen van 10.30 tot 16.00 uur. De ouderdag bestaat uit twee de len: in het ochtendprogramma wordt in besloten kring aandacht besteed aan ieders individuele zor gen, vragen en ervaringen. Het middagprogramma, bedoeld voor alle deelnemers, wordt ditmaal ge vuld met het thema: homoseksua liteit. dichterbij dan je denkt. De kosten, inclusief koffie, thee en broodmaaltijd bedragen 12,50. Vooraf aanmelden is gewenst bij een van de volgende adressen: mw. Klifman, tel. 05490-63383; mw. Slot, tel 05490-60955; mw. Winters, tie. 053-335269; mw. Franken, tel. 05486-10788. Gezien het succes van voorgaande jaren, heeft de Stichting voor So ciaal en Cultureel Werk ook dit seizoen 'Noabern in De Bosc hkamp' op het programma staan. Een drietal voorstellingen, waar in humor, dialect en muziek de boventoon voeren. Alle voorstel lingen beginnen om half twaalf. De serie wordt zondagochtend 8 november geopend door de inmid dels bij velen bekende Gait oet 't Klooster. De Albergense conferen cier is een graag geziene gast op de regionale podia. Gait Kemerink, zoals zijn officiële naam luidt, le vert zelf de teksten voor zijn confé rences. Hij baseert deze veelal op dagelijkse gebeurtenissen en legt daarvoor zijn oren goed te luiste ren. Gaits optreden wordt afgewisseld met muzikale intermezzo's van De Eschbloazers, een Enschedese groep van conservatorium ge schoolde musici en goede ama teurs. De acht man tellende kapel bestaat inmiddels negen jaar en brengt feest- en stemmingsmu ziek, Zuidamerikaanse nummers, dixieland, Tiroler volksmuziek, rock and roll en evergreens. De toegangsprijs voor deze eerste voorstelling bedraagt 7,50 gulden. Wie ook de beide andere voorstel lingen niet missen wil, kan voor twintig gulden een passe-partout aanschaffen. In december volgt een optreden van de populaire fa milie Karst, terwijl eind februari de groep 'Zand, Zeep en Soda' met Twentse humor, liedjes en sket ches te gast is in De Boschkamp. Kaarten zijn verkrijgbaar bij het kantoor van de Stichting voor So ciaal en Cultureel Werk in het dorpshuis, tel. 62755. Door de samenwerking met de Te lefonische Hulpdienst Deventer e.o. is de bereikbaarheid van de slachtofferhulp in de regio aan zienlijk verbeterd. Buiten de kan tooruren van slachtofferhulp wordt de telefoon nu opgenomen door een medewerker van de THD. Het door velen verafschuwde ant woordapparaat is daarmee ver bannen. Mensen kunnen nu altijd hun verhaal kwijt en in dringende gevallen wordt een medewerker van slachtofferhulp ingeschakeld. De medewerkers van de THD zijn dag en nacht bereikbaar onder Holtenaar Han Muizebelt is tijdens de triathlon in Almere, op 22 au gustus, niet op de vierde maar op de derde plaats geëindigd. Onze plaatsgenoot is een plek opgescho ven omdat de triahtleet die op de eerste plaats eindigde, Ber Heijn uit Jisp, betrapt is op gebruik van doping. Daardoor is zijn kwalifi catie vervallen. Voorzitter Joop van Zanten van de Nederlandse Triathlon Bond heeft dat Muizebelt meegedeeld. Ook de contra-expertise heeft bevestigd dat Heijn doping heeft gebruikt; volgens Muizebelt is het de eerste keer dat een triathleet in ons land betrapt is op het gebruik van deze middelen en de tweede keer op wereldschaal gezien. Uiteraard schoven ook de andere deelnemers aan de triathlon een plek op in de uiteindelijke rangschikking. tel.nr. 05700-11022. Overdag kan men het Buro Slachtofferhulp tot 15.00 uur bereiken onder tel.nr. 05700-40571. Ook kan men op werkdagen langskomen op het spreekuurvan 09.00 uur tot 11.00 uur op het politiebureau van De venter. De VW Holten verkoopt kaarten voor de volgende voorstellingen en concerten: Indo Rocknight (18 dec.), Smiley on Acid Party (19 nov.), The Scene (27 nov.), Faith no More (20 nov.), Super Oldie Night (13 nov.), Metal- lica (7 dec.), Lois Lane (14 nov), Circus van Moskou (24/25 nov.), Walter Traut (16 nov.), Southsida Johnny The Asbury Jukes (19 nov.), Young Schubert (31 okt.). Jumping Indoor (5 t'm 8 nov.), Jazz Mecca (30/31 okt. en 1 nov.), Cyrano (20 okt. t/m 1 nov.), Fats Domino (30 okt.), B52's (5 dec.), Bluesesta fette (28 nov.), Zucchero Fornaciari (4 nov.), The Robert Gray Band (6 nov.), The Young Christmas (12 dec.), Emerson Lake Palmer (7 nov.), Oudejaarsconferende Freek de Jonge (15 t/m 19 dec.). RUSSEN - W.G. van de Huist, illustrator van de zo bekende kinderboeken van W.G. van de Hulst sr., komt zaterdag 24 oktober in de stadhuishal in Rijssen om de door hem geïllustreerde boeken te signeren. Belangstellenden kunnen, met hun boeken, in de stadhuishal terecht van 13.30 tot 16.30 uur. Dat Van de Hulst naar Rijssen komt heeft zo zijn reden. In de hal van het stadhuis is tot en met 31 oktober namelijk een expositie te zien van tekeningen, illustraties, schilderijen en aquarellen die hij maakte. 14.00 tot 17.00 uur, op donderdag avond van 19.00 tot 21.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. De toegangsprijs bedraagt twee gulden voor volwassenen; kinderen kunnen voor een gulden naar bin nen. Nu de herfst definitief is begonnen, staan ze er niet meer, de mannen uit de Noordenberg, het hartje van het oude Holten. De echtgenotes van Luukske (H.J. Aaftink), Tieke van Sens (D.J. Aaftink), Gait van Snies (Schuppert), Jan Haan, Piet van Doorn, A.H. Beltman (van Luukske), hebben op zondagavond weer hulp bij de afwas, maar volgend jaar, meestal op de eerste mooie zondag na pasen, trekken ze op zondagavond om vijf voor zes de deur achter zich dicht en lopen op hun gemak naar de Oranjestraat, naar het pand van kapper Van Geenhuizen op de hoek van de Rietmolenstraat. Alsof de hoge vensterbanken van de twee etalages er speciaal voor gemaakt zijn, leunen de mannen met de ellebogen op de tegels, overzien de gaande en komende man en houden en passant elkaar op de hoogte van de nieuwtjes uit het dorp. Klokslag half zeven wordt de bijeenkomst weer opgebroken, want om kwart voor zeven wil men voor de buis zitten om niets van het sportjournaal te missen. De 'mannen van de Noordenberg': geen club, geen vereniging, geen socië teit, maar een uniek zondags Holtens fenomeen en dat al meer dan vijftig jaar. Wie er mee begonnen is, weten de mannen niet, maar hun vaders en grootvaders kwamen vroeger als het werk gedaan was 's avonds al bij elkaar om de nieuwtjes van de dag met elkaar uit te wisselen. Plaats van handeling was toen on der de grote boom die voor garage Schuppert stond. Mans Aaftink bracht er soms hele dagen door, zo weet men uit overlevering te ver tellen. Televisie en radio waren in die tijd nog onbekend en de meeste Holtenaren lazen geen krant, zo dat op die avondbijeenkomsten al het dorpse wel en wee werd bespro ken. „Ik kan me nog herinneren dat er in die tijd nog samen gezon gen werd", weet een van de heren Aaftink te vertellen. „In die tijd voetbalden en knikkerden wij kin deren zelfs midden op de Oranje straat. Als er een vrachtwagen aankwam kon je hem al van verre horen aankomen met die ijzeren banden". Door het samenscho lingsverbod van de bezetter werd het samen buiten bijeen zijn in de oorlogsjaren verboden, maar nau welijks was Holten bevrijd, of men ging op de oude voet verder. Maar Holten veranderde. Het verkeer nam toe en de oude schuur van Schuppert plus de boom stonden het autoverkeer danig in de weg, zodat beiden in 1961 werden opge ruimd. Wat overbleef was het hui dige (kale) parkeerterrein met Nostalgie uil het familiearchief van de familie Schuppert rond de jaren vijftig: de jeugd onder de boom. Verkeersproblemen speelden toen nog niet. vooraan de straat de benzinepom pen. Traditie In het elke avond bij elkaar komen kwam de klad, maar de vaste kern van de Noordenberg hield de tradi tie levend. Zonder enige afspraak vooraf verzamelde de groep zich voortaan aan de overkant van de straat voor de deur van kapper van Geenhuizen. Aanvankelijk elke zondagavond wel zo'n anderhalf uur, maar door de televisie werd telkens een kwartiertje van de bij eenkomst afgeknabbeld. Het aan tal deelnemers wisselt soms, want als er 's middags met moeder de vrouw een uitstapje wordt ge maakt, laat men verstek gaan. „Dat was vroeger wel anders. Dan kreeg je een rode kaart, als je niet kwam. En als je op jacht bent naar een vrouw, dan sta je er niet; dan heb je wel wat anders te doen", wordt onder groot gelach meege deeld. De huidige groep is die jach tige leeftijd al lang voorbij. De mees ten zijn met vut of gepensio neerd en nieuwe buurtgenoten ko men er niet bij. „Dat komt omdat kinderen niet meer bij de ouders in trouwen. De ouderen verkopen hun huis en de jongeren trekken weg en'in de huizen komen mensen van buiten. Die hebben geen bin ding met oude gewoonten. Wij zijn de laatsten en zo sterft weer een NLJVERDAL - Het Hervormd Zangkoor geeft zaterdag 31 okto ber haar jaarlijkse najaarsconcert. Als gastkoor heeft men dit jaar uitgenodigd het Stadsknapenkoor uit Elburg. Een koor dat in binnen- en buitenland grote bekendheid ge niet. De begeleiding wordt ver zorgd door Dick Sanderman en Henk Oosterveen. Het concert vindt plaats in de Hervormde kerk aan de Kerkstraat en begint om 20.00 uur. Kaarten a f. 7,50 zijn verkrijgbaar bij de koorleden, bij Annie Kroeze, Mensinkweg 17 in Nijverdal, en 's avonds aan de kerk. Het Elburgse Stadsknapenkoor brengt onder leiding van dirigent Pieter Jan Leusink een uitgebreid programma ten gehore. Enkele nummers daaruit zijn het Sanctus van Gounod, het Halleluja van Mozart, twee aria's uit de Mattheus Passion van Bach, Pie Jesu van A. Weber en de negro-spiritual Ride the Chariot. Het Hervormd Zang koor zingt onder andere het Hir- tenchor van Schubert, het Sanctus van Piet Kiel en werken van Men delsohn, Mozart en Handel. De leiding van het Nijverdalse zang koor is in handen van Anita Alfe- rink, die hier sinds mei jongstleden diligente is. De Noordenbergers: „We bespreken hier van alles, van geboorte tot begrafenis". stukje oud Holten uit", is de me ning van de Noordenbergers. Als geen ander kennen zij de Holte naren. „Ach we bespreken hier van alles. Van geboorte tot aan begra fenis en alles wat daar tussen zit, moetje maar denken". Ook de po litiek wordt niet vergeten. De ge meenteraad, de wethouders, maar ook de ministers krijgen er soms van langs. Lang niet altijd is men het met elkaar eens, maar al loopt de discussie soms hoog op, bij het weggaan worden alle plooien weer glad gestreken. „Wiej hold ons ner gens veur stille en niemand is haantje de veurste, en heilig vort- loop'n doot wiej nie. Met vrede goan wiiej wer uut elkaar" vat Gait van Snies (Schuppert) bondig sa- Wie denkt dat de heren dolblij zijn met het gemeentelijk voorstel om de Oranjestraat verkeerluw te maken, vergist zich schromelijk. Volkomen overbodig vinden zij. „We hebben het gezien toen de straat eruit lag voor de riolering. Wat 'n dooie boel was het toen. Nee, laat het maar lekker druk zijn, dan valt er tenminste nog wat te beleven in Holten". Ook over de toekomstige Maisweg hebben ze geen goed woord voor over. "Ge woon weggegooid geld. Een van de laatste mooie stukjes Holten aan die kant van het dorp wordt opge offerd aan het verkeer en die arme mensen die straks op Lukensveld komen te wonen, worden gewoon van het dorp afgesneden". Nee, als het aan de mannen van de Noor denberg ligt, blijft het zoals het is. In de districtscompetitie, die bijna twee weken heeft stilgelegen, speelde BCH 1 in Zwolle tegen ZBC 5. Eerste heer, Harry Peters, verloor zijn enkelspel in twee ga mes. Martin Bakarbessy speelde een uitermate slopende maar wel spannende wedstrijd en na onge veer een uur op de baan te hebben gestaan zag hij zijn inspanningen toch beloond: 15-12,15-18 en 11-15. Berlinda Broekmate verloor haar enkelspel in twee games, terwijl Ina Peters vrij gemakkelijk won in twee games: 4-11 en 5-11. Met een tussenstand van 2-2 werd aan de dubbels begonnen. De heren won nen in twee games met 9-15 en 15- 18, de dames wonnen vrij gemak kelijk hun partij eveneens in twee games: 7-15 en 4-15. Harry en Ber linda verloren hun eerste game met 15-11, wonnen de tweede in de verlenging met 14-17 en de beslis sende derde game wonnen zij even eens met 9-15. Het gemengde dub bel van Martin en Ina werd vrij gemakkelijk in het voordeel van BCH beslist. Door de vrij sterk gespeelde dubbels werd de eind uitslag 2-6 voor BCH 1. NLJVERDAL - Als extraatje or ganiseert de Stichting Het Overijs sels Landschap in haar 60-jarig ju bileumjaar, in de herfstvakantie, in vier van haar reservaten wandelin gen onder begeleiding. De wande lingen vinden plaats in het Reest- dal, de Lemelerberg, het Dal van Mosbeek en Hof Espelo, respectie velijk op dinsdag (20 oktober), woensdag (21 oktober), donderdag (22 oktober) en vrijdag (23 okto ber). Ze worden gehouden volgens hetzelfde principe als de vaste wan delingen in de zomer, geheel vrij blijvend en gratis. De wandeling op de Lemelerberg vindt woensdag plaats om 14.00 uur. Startpunt: Schuilhut Arche- merberg aan de Oude Raalterweg. Vanaf Ommen: Hammerweg-Le- melerweg langs café-restaurant de Nieuwe Brug, rechtsaf Dalmshol- terweg, eerste zandweg links, schuilhut bij driesprong. Duur van de excursie: ca 2,5 uur. Dal van Mosbeek, Vasse. Donder dag om 9.30 uur. Startpunt: Molen van Bels aan de Oosteriksweg. In Vasse borden volgen. Duur van de excursie: ca. 2,5 uur. Landgoed Hof Espelo, Enschede. Vrijdag 14.00 uur. Startpunt: begin oprijlaan aan de Weerseloseweg bij hoofdingang (witte zuilen) tussen Enschede en Deurningen, 800 me ter buiten bebouwde kom Ensche de, links. Duur van de excursie is rond de twee uur. De wandeling in het Reestdal vond vanochtend plaats. Voor nadere inlichtingen kan contact worden opgenomen met Stichting Het Overijsels Land schap, Huis de Horte, Poppenallee 39, 7722 KW Dalfsen, telefoon 05290-1731.

Holtens Nieuwsblad | 1992 | | pagina 9