Goede ervaringen met halfjaarlijkse donors „Niet kerk-gebonden zijn, verlaagt drempel BIJ VOORTMAN KEUKENMAAND 495 Eervol verlies waterpolodames Zorg Blauw Wit over hoofdveld voorfman keukens MAGNETRON EN OVEN Overijsselse titel voor Marieke Mulder J ongerencampagne Holtense Al-groep IN OKTOBER Interkerkelijke Commissie Vorming Toerusting: Zwemplezier in vakantie I Oktober woonmaand is JN OP ALLE KEUKENS 25% KORTING!! IN OKTOBER Cross in Bathmen Jeugddienst in NH kerk Een keuken groot of klein, zeer luxueus of minder kostbaar, koopt u niet zomaar. Daar hoort een uit voerig advies bij van mensen met een jarenlange en brede ervaring. Zij zorgen er ook voor dat u niet teveel betaalt. Daarom hebben veel mensen al gekozen voor Voortman. Want Voortman maakt klasse keu kens voor een betaalbare prijs! >rational< ■COMBINATIE Laren DONDERDAG 15 OKTOBER 1992 HO 9 Iperen toch nog bijna aan haar 'streefgetal' van 450 donoren. „Je merkt wel dat veel mensen nu den ken, het kan over een half jaar ook nog wel. Maar opgeteld bij de 350 halve liters bloed van 1 mei dit jaar kom je toch nog op een respectabel getal van 767 halve liters. Vorig jaar bijvoorbeeld waren er dat maar 478 halve liters." Daarbij komt dat de plaatselijke afdeling van het Rode Kruis, die net als de EHB O-Holten weer een groot aantal vrijwilligers had afge vaardigd, relatief veel nieuwe ge zichten kon begroeten. Zij zullen worden ingevoerd in het compu terbestand van het Centraal Labo ratorium in Amsterdam en kunnen de volgende keren automatisch op een uitnodiging rekenen. Hoewel ze eerlijk bekent 'iets meer te hebben verwacht' is Rode Kruis-coórdinatrice mevrouw C.H. van Iperen toch dik tevreden met de uiteindelijke 417 donoren die afgelopen maandagavond in sporthal 't Mossink een halve liter bloed spendeerden aan het goede doel. Voor het eerst kon in Holten dit jaar twee keer bloed worden gegeven en na de teurstellende op komst van 1 mei j.I. was het toch een verademing dat, ook veel jon gere, plaatsgenoten de weg naar de sporthal vonden. Al vroeg was er belangstelling. Om zes uur al stond het echtpaar Vene man van de Deventerweg paraat om hun half litertje bloed af te staan. Moeder Veneman deed dat al meer dan dertig keer, maar haar echtgenoot is echt een 'recordbre ker' want hij komt al voor de 48e keer naar een donor-avond. Niet alleen in Holten, want zolang is de plaatselijke afdeling nog niet ac tief met het inzamelen van bloed- plasma, maar Veneman blijkt ook regelmatig in Bathmen op te dra ven. Volgend jaar april hoopt hij voor de 50e keer van de partij te Marieke Mulder uit Holten is het zijn, hoewel mevrouw van Iperen afgelopen weekend tijdens de Pro- waarschuwt zich daarop niet blind vinciale Kampioenschappen Sa- te staren en wel degelijk de gezond- mengesteld Overijssels kampioe- heid in het oog te houden. ne geworden. Dat resultaat be- Die gezondheid is trouwens in goe- haalde zij met haar twee pony's de handen bij de Holtense huisarts Equipe's Romeo en Equipe's Car- C.M. Piscaer-Witte die deze avond na, in de klasse Z. beslist wie wel of niet bloed mag Na het eerste onderdeel, de dres- afstaan. In totaal hoeft zij slechts suur, stond Marieke op de eerste 21 kandidaten naar huis te sturen plaats met Equipe's Romeo en op omdat ze ofwel met hoge bloed- de tweede plaats met haar andere druk of met bloedarmoede kam pen. Hoewel die automatisering vanuit Amsterdam tot een vermindering van het aantal donors heeft geleid, is mevrouw Van Iperen er toch blij mee. „Je kunt nu veel gerichter werken. Vroeger hadden we wel eens meer dan duizend donoren in ons bestand, maar als een groot gedeelte niet komt opdagen heb je daar ook niets aan. Nu worden mensen die vaker dan vier keer niet geweest zijn niet meer aange schreven." Dat er desondanks nog genoeg trouw donoren in Holten zijn, blijkt wel uit het feit dat er maan dagavond drie heren op een flesje Jagermeister en twee dames op een bloemenbon konden worden getracteerd vanwege de 25e keer dat ze aanwezig waren op en do noravond. God..., wat of wie is dat? Een simpele vraag die afgelopen vrijdag in gebouw Irene voor een avond gespreksstof opleverde. Op uitnodi ging van de interkerkelijke commissie Vorming Toerusting kwamen acht jeugdigde theologen samen om hun geloofsbelevenis ter discus sie te stellen. Een leerzame gedachtenuitwisseling was het gevolg, precies zoalsde commissie Vorming &Toerusting het voorogen heeft bij het organiseren van maatschappelijke, kerkelijke en culturele activiteiten. „De motivatie van onze groep is dat we buiten de grenzen van kerk, niet-kerkgebonden kunnen werken. Daarmee verlaag je de drempel voor vel mensen." rijdier. Na met de beide pony's foutloos te hebben gecrosst, werd Zo gerekend komt mevrouw Van het derde wedstrijdonderdeel, het springparcours, beslissend. Een foutloos afgelegd parcours met Equipe's Romeo leidde tot de Provinciale titel in klasse Z. Equi pe's Cama maakte hier echter he laas een springfout, wat resulteer de in een vierde plek in de eind rangschikking. Het feest werd compleet, doordat de ponyclub waar Marieke vor uit kwam, de ponyclub Deldener- broek, ook mooie resultaten be haalde. De club werd Provinciaal kampioen met de diverse teams. De polodames van Twenhaarsveld speelden op 11 oktober hun derde wedstrijd. Die werd verloren. De eerste twee wedstrijden hadden de vrouwen gewonnen met 6-5 en 6-4, en een dergelijk resultaat wilden ze natuurlijk ook in Denekamp beha len, waar ze moesten spelen tegen het team van de Dinkel. Van de tegenstander was niet veel bekend, omdat ze was gedegra deerd vanuit de hoofdklasse. Af wachten dus. Het eerste doelpunt van de Dinkel was heel verrassend. Na dit doelpunt kwamen er nog veel onbenutte kansen door het goede werk van beide keepsters. Het eerste kwartje werd daarom afgesloten met 1-0. Het bleek al snel, dat de wedstrijd uit zou lopen op een felle strijd, ook al omdat de scheidsrechter verba zend veel overtredingen niet af floot. Twenhaarsveld probeerde zo goed mogelijk tegenstand te bie den, maar desondanks scoorden de dames van de Dinkel waardoor de Twenhaarsvelders met 3-1 ach ter kwamen te staan. Door een harde worp vanaf de 8- meterlijn kwam Twenhaarsveld op 3-2. Hierna waren er voldoende kansen om gelijk te komen, maar helaas bracht de lat veelal redding bij de Dinkel. Met een stand van 4- 3 in het nadeel van Twenhaarsveld werd het in de laatste minuut nog spannend. Twenhaarsveld brak door maar de bal stuitte op de keeper. De verwachte unten zijn dus niet binnengehaald, maar on danks dat feit zijn de dames eervol ten onder gegaan. In de herfstvakantie van 19 tot en met 23 oktober worden er in het Deventer overdekte zwembad aan de Smymastraat weer allerlei acti viteiten voor kinderen ontplooid. Naast de waterglijbaan, spring plank, de touwladder en het klim- rek kan men zich op maandag 19 oktober van 13.00 uur tot 14.00 uur in het diepe bassin vermaken met een plastic monster van Loch Ness. Dinsdag 20 oktober kan men van 13.00 uur tot 15.30 uur naar stui vers duiken en op woensdag 21 oktober worden in het instructie bassin van 13.00 uur tot 15.30 uur balanceerspelletjes gehouden. Op vrijdag 23 oktober ligt er over het diepe bad een loopbrug en drijft ook het monster van Loch Ness weer in het water. Alweer zeven jaar bestaat de sa menwerking tussen gereformeerde en hervormde kerk bij het organi seren van lezingen en discussiebij eenkomsten, maar ook concerten. Gerenommerde namen als de pro fessoren Kuitert en Goudswaard lieten in Holten al hun licht schij nen over kerkelijke zaken. Maar ook een uitvoering van de Schöp- fung bijvoorbeeld past in de filoso fie van Vorming Toerusting. De opzet van de vrijdagavond slaat in ieder geval wel degelijk aan. Zo'n tachtig aanwezigen van allerlei gezindten verzamelden zich in Irene voor een boeiende gedachtenwisseling. Hoe kon het ook anders met acht (alleen Wibo Vons bleek verhinderd) wisselende visies op god en de eigen geloofsbe levenis. Iedere (oud-)Holtenaar kreeg van gespreksleider Wim Bel- dman vijf minuten de tijd voor een persoonlijke ontboezeming en gaf daar ook een geheel eigen invulling aan. „God is voor iedereen en op elk moment anders" vond theologies tudente Germa Rietberg die in een tijd van tegenstrijdigheden vol honger, rampen en vervolgingen haar godsbeleving vindt in de hoop en het geloof dat het anders kan en dat mensen daar elkaar bij nodig hebben. „Zoek God bij wie of in wat hij zich laat vinden" was de boodschap van Bas van Dijk uit de katholieke hoek. Hij studeerde af op de litur gie als bron voor theologie en zoekt zijn God in tekenen uit het verle den. Daarbij constateert hij wel Cissy Hubers (studeert praktische theologie) vindt in de liturgie van de roomskatholiek kerk niets te rug van God. „God ken je alleen uit je eigen ervaring, uit je gevoelens en emoties en daarnaast uit de schrift en de traditie." Zij betreurt de achterstand van vrouwen in de katholieke kerk. Van kerkelijke dogma's moet ook Eline van Yperen niets hebben. „Teveel buitenkant" oordeelt de predikante in Cuyk. Zij acht het belangrijker (dan het zoeken naar God) om je eigen gevoelens te leren kennen, jezelf te waarderen en met onzekerheden en twijfels te leren leven. Het bereiken van innerlijke rust wordt in de westerse cultuur volgens haar nog veel te weinig gewaardeerd. „Ook de kerk draagt bij aan het besef van zonde en falen en niet aan de bevestiging van mensen. Mieke Groen (predikante in Heer een tekortkoming in de ontoegan kelijkheid van de oude taal, waar door mensen vaak de aansluiting met het geloof kwijtraken. Voor Marianne Boogaard, die tus sen neus en lippen door de hij vorm waarin altijd over God wordt gesproken ter discussie stelde, was het allereerst al de vraag waarom zij als theologe meer over het on derwerp zou moeten weten dan ie mand anders. Zij beleeft God niet alleen in de kerk, maar op allerlei (vooral slechte) momenten. „Dan roep ik bovenaardse krachten aan en weet ik dat God er is door ons allen." Twijfels Joke Kolkman, predikante in het Friese Surhuisterveen, noemde haar God 'een schoot van ontfer ming die niet zal zwijgen in een wereld van geweld, oorlog en dis criminatie'. God is volgens haar „de belofte dat licht het van duis ter wint, liefde van haat en vrede van oorlog". Bea van de Brink kwam er eerlijk voor uit dat ze daar nogal eens twijfels over heeft en niet altijd even stellig kan zijn in haar geloof. De voormalige predikante in Harfsen werkt nu deels in de ge zinsverzorging en is daarnaast ac tief als vrijwilligster in de Rotter damse Paulus-kerk van dominee Hans Visser. Maar zelfs in haar momenten van onmacht, wanneer d,e openingsrede van voorzitter waarde) tenslotte erkende 'met frisse tegenzin' naar Irene te zijn gekomen en vraagtekens te heb ben bij de opzet van de avond. „Wie ben ik om mijn beeld van God te geven? Iedereen moet zelf op zoek gaan en de worsteling met God blijven aangaan. Het is belangrij ker vragen te stellen dan antwoor den te krijgen." Open sfeer Vragen werden er na de pauze vol doende gesteld. In een eerlijke en open sfeer kregen de meest uiteen lopende meningen de ruimte. Uit eindelijke ging iedereen met een goed gevoel en volop stof tot na denken naar huis. De volgende activiteit van de com missie Vorming en Toerusting staat op het programma voor vrij dag 6 november wanneer het Twents vocaal ensemble Exicon een concert geeft in de Kandelaar. In de redelijk bezochte ledenver gadering van de ZVV Blauw Wit' 66 kreeg het hoofdveld van 't Vlet- goor grote aandacht. Al jaren speelt dit veld de vereniging par ten en de vergadering vroeg het bestuur om hier de nodige actie in te ondernemen. ze twijfelt en wil deserteren uit het geloof kan ze God niet loslaten „want dan kan ik mijn dankbaar heid en verwondering niet kwijt". 'Heb je een eigen mening, dan mag je in sommige landen meteen op kamers wonen'. Die cynische tekst staat centraal in de landelijke jon gerencampagne die Amnesty In ternational is opgestart. De Werk groep Amnesty Holten speelt daar op in met een contactavond op vrijdag 23 oktober in 't Klavier aan de Dorpsstraat. De campagne is bedoeld voor jongeren van 14 tot en met 18 jaar die vanuit hun eigen veilige wereld willen opkomen voor jongeren in werelddelen waar het een stuk minder veilig is. Waar je door het uiten van een eigen mening in een gevangeniscel be landt. Op de contactavond, die om 21,30 uur begint, wordt meer informatie gegeven, kan men vragen stellen, kaarten naar jongeren in gevange nissen sturen of lid worden van Amnesty. Gerhard Kolkman, kwam o.a. aan de orde de inzet van de leden bij de diverse verenigingsactiviteiten. Vaak is de mzet van de leden groot, maar soms is er sprake van activi teit die minder respons oplevert. De laatst gehouden koekacktie was daarvan een voorbeeld! De negen punten tellende agenda, werd op alle punten vlot doorlo pen. Alleen bij de mededelingen kwam het punt hoofdveld niet vlot onder de voorzittershamer door. De leden hadden diverse vragen over het onderhoud van het veld, de te betalen huur, de verhaalsmo- gelijkheid op degene die het veld heeft aangelegd enz. Bij een wat hardere regenbui is het veld al snel onbespeelbaar en moet er van alles geregeld worden om toch zoveel mogelijk wedstrijden door te kun nen laten gaan. Gerhard Kolkman kon de leden mededelen dat het Rational, Bulthaup. Bruynzeel. Schroder Hacker, Ballerina Whirlpool keukanbladan TEGELS VOOR ACHTERWAND ALTIJD Rijssen: Nijverheidsstraat 40. Tel. 05480-15055 Industrieterrein 'De Mors", bagelijks geopend. Donderdags koopavond. Zaterdags geopend tot 16.00 uur. Voortman ook in: Apeldoorn, Heemstede, Steenwijken Zeist. voor iedere keukenkoper Uiterst luxueus en gemakkelijk 2 in 1 winkelprijs 1480- veld de volle aandacht heeft van de sportcommissie, maar dat de ge meente Holten uiteindelijk de be slissing moet nemen. Toch vroeg de vergadering het bestuur om op dit punt actie te blijven onderne men. Een punt wat het bestuur wel graag zou zien, was het maken van een jaarverslag binnen de commis sies. Alleen de jeugdcommissie had zich hier aangehouden. Het financieel verslag werd na een vakkundige toelichting door pen ningmeester Henk Smit akkoord bevonden.De begroting van het nu een jaar zittende bestuur werd ook door Henk Smit van een keurige toelichting voorzien. De vergade ring ging dan ook snel akkoord met het voorgestelde. De contribu ties werden niet verhoogd, doch voor het komende seizoen is dit wel het gevaL Bestuur Bij de bestuursverkiezing waren Willy Aanstoot en Gerrit van Zeyts herkiesbaar en werden onder ap plaus opnieuw verkozen. Diederik Kruimelaar nam afscheid als be- stuursvertegenwoordiger van de jeugdafdeling, maar blijft wel in de jeugdcommissie actief. Voorzitter Gerhard Kolkman nam met een cadeau voor zijn tweede grote hob by 'toneel' afscheid. Dick Beldman werd door het bestuur voorgedra gen als opvolger en ook hij werd met applaus ontvangen in het nieuwe bestuur. Op het terrein rond manege 't Rui terkamp in Bathmen zullen zater dag 17 oktober de SWG kampioen schappen paarden van de Federa tie worden gehouden. De cross heeft voor de klasse Z een lengte van 4000 meter. Er zijn 24 hinder nissen, waarvan zes nieuwe. De eerste deelnemer start om elf uur. In de Nederlandse Hervormde kerk in Holten wordt zondagmor gen een jeugddienst gehouden. Thema van deze dienst, die om 10.00 uur begint, is: De Bijbel onbe perkt houdbaar. Ds. Veen uit La ren zal preken. De Free Made band zorgt voor de muziek. Voor reparatie van klokken (spec, oud en antiek) een halve eeuw vakervaring u belt 05738-14 31 en uw klok wordt gehaald en weer gebracht Winkel Alleen open di. en do. v. 9 tot 12 uur en van 2 tot 6 uur.

Holtens Nieuwsblad | 1992 | | pagina 9