Voor Italiaans eten moet je de tijd nemen Dierenbescherming nu ook in Holten actief Nieuw steunpunt slachtofferhulp AJK start seizoen met thema-avond over de mestbank Herfsttoertocht breekt records Toernooiwinst van dames Mintonette Italiaans restaurant Altamura: HOLTENS NIEUWSBLAD 55 55 Expositie in gemeentehuis van Holtense Bert Haanstra vanavond met twee films in dorpshuis Jubileum handbal °6>. Eigen groep vrijwilligers opgericht VW agenda 'Iedere tijd is leeftijd' Fusie Thuiszorg een feit Vakanties 1992-1993 DONDERDAG 1 OKTOBER 1992 1 Eindelijk was het dan zover. Na een uitgebreide verbouwing open de Raffaele Natale vorige week vrijdag in een gedeelte van de voormalige gereformeerde kerk aan de Dorpsstraat zijn Italiaans restaurant Altamura. De naar zijn geboorteplaats vernoemde eetge legenheid moet een toevlucht soord voor fijnproevers worden, want de Italiaanse keuken biedt in de visie van de in Enschede wonende restaurateur meer dan pizza's en spaghetti alleen. Een kennismaking. Raffaele Natale heeft alweer zo'n vijftien jaar ervaring in de horeca, Afgelopen dinsdagavond opende mevrouw D.D. Van Rappard-Bui- tenhuis in de hal van het gemeen tehuis een expositie van Mieneke van den Ende-Van Rhijn. De in woonster van Holten vervaardigde daarvoor een aantal textielschil- derijen die nog tot en met 23 okto ber zijn te bezichtigen tijdens de openingsuren van het gemeente huis (maandag tot en met vrijdag van 09.00-12.30 uur en van 13.30- 16.00 uur). o.a. als eigenaar van een pizzeria in Almelo. Via de brouwerij kwam hij in contact met Jos Kamphuis die op zoek was naar een uitbater voor de restaurantruimte in de voorma lige gereformeerde kerk aan de Dorpsstraat. Hun beider opvattin gen over de aard van het restau rant bleken wonderwel overeen te stemmen. „Geen ordinaire pizzeria, maar een specialiteitenrestaurant waar ie dereen kennis kan maken met de ware aard van de Italiaanse keu ken." Zo omschrijft Raffaele Nata le restaurant Altamura. „De laat ste jaren is er door Turkse en Ma rokkaanse horecabedrijven veel geknoeid met de Italiaanse keu ken. De daar op een foute manier bereide pizza's en spaghettige- rechten hebben onze keuken een slechte naam bezorgd. Dat is pure rotzooi. Uit eten gaan bij een echte Italiaan betekent dat je er de tijd Daarom staat een gerecht als osso- lië heeft elk dorp wel een eigen buco ook niet op de menukaart, recept, dus de keus in gerechten is Goede ossobuco heeft minstens enorm. Vlees, vis, groentes, pasta vijf uur bereidingstijd nodig. Wan- maar ook aardappelen. Enorm neer iemand een dag van tevoren veelzijdig. Het liefst wil ik in mijn ossobuco bestelt, kan ik daarvoor restaurant improviseren. Er is na zorgen maar niet a la minute. Wat tuurlijk een menukaart maar wan- ook heel belangrijk is, is dat alle neer gasten speciale wensen heb- ingrediënten vers zijn. Of vers of ben, dan wil daar graag aan vol- helemaal niks, is mijn devies. Ik ga doen. Zelf ben ik een erg vervelen bijvoorbeeld geen sauzen uit de diepvries halen. Iedereeen kan de klant als ik uit eten ga. Ik wil alles weten en vraag dan ook over- zich daarvan overtuigen omdat we al naar. Dat mag wat mij betreft bij met een open keuken werken." Nummer één Een specialiteitenrestaurant dus dat meer biedt dan pizza's en pasta alleen. Maar denkt Natale ook dat daar ruimte voor is in een plaats als Holten. Dat denkt hij zeker. „Tien jaar ge leden was het misschien nog taboe. Maar de laatste jaren is iedereen voor moet nemen. Kijk, we werken wel eens op vakantie naar het bui met allemaal verse gerechten. Dan tenland geweest. Met name jonge- kun je niet verwachten dat een ren willen wel eens wat anders gerecht binnen de kortste keren op eten. En vergeet niet dat de Ita- tafel staat. Wie naar Altamura liaanse keuken momenteel num- komt voor een snelle hap kan beter mer één in de wereld is. Beter dus ergens anders heengaan. Vroeger dan de Franse, waarin te veel met begon mijn moeder 's morgens om acht uur al met de bereiding van pastagerechten, 's Middags om twaalf uur konden we dan aan ta fel. Natuurlijk gaat dat nu sneller, maar het geeft wel aan dat de Ita liaanse keuken tijd en aandacht vergt. Die wil ik er ook aan geven. vette sauzen wordt gewerkt. In Ita- Altamura ook. Tenslotte gaat het er om dat mijn gasten een avond gezellig komen eten en niet om ze zo snel mogelijk vol te proppen. Ik wil een goed produkt afleveren. Kwaliteit staat voorop." Mijn manier Dat Altamura in het naseizoen pas open gaat, meteen na de grote toe ristische zomerdrukte vindt Raf faele Natale geen probleem. Inte gendeel. „Zo'n restaurant moet je goed organiseren. We hebben nu de tijd om iedereen rustig in te werken. Ik heb zo mijn ideeën hoe alles moet lopen. Iedereen moet op mijn manier werken. Na een paar maanden loopt alles dan ge smeerd." De inrichting van restaurant Altamura was een race tegen de klok. Zelf stak Raffaele Natale ook de handen uit de mouwen. Op de achtergrond de gebrandschilderde ramen van de voormalige gereformeerde kerk. Binnenkort wordt een start ge maakt met een steunpunt slach tofferhulp in Raalte. Het buro slachtofferhulp Deventer en om streken (waar ook Holten toe be hoort) zoekt mensen die daarvoor belangstelling hebben. Daartoe wordt op donderdagmorgen 15 ok tober in Raalte een informatiebij eenkomst gehouden. Men kan zich telefonisch aanmelden op tel. 05700-40571 maandag tot en met vrijdag van 09.00 tot 15.00 uur. Gezocht worden mensen die goed kunnen luisteren, enige levenser varing hebben, praktische zaken kunnen regelen en over telefoon, tijd en vervoer beschikken. Vanuit het buro slachtofferhulp wordt de vrijwillige medewerker training en begeleiding geboden. Naast oefe ning in gespreksvoering is er aan dacht voor juridische zaken, ande re hulpverleningsinstanties en schadevergoedingsmogelijkhe den. De medewerkers krijgen een vergoeding voor gemaakte kosten en zijn verzekerd. Het Agrarisch Jongeren Kontakt Holten start het nieuwe seizoen met een bijeenkomst die in het teken zal staan van de mestbank. De heer Romkema van de Mest bank Overijssel zal op de bijeen komst, die op maandag 5 oktober wordt gehouden in zaal Vosman, uitleg geven over de werkzaamhe den van de mestbank en wat deze voor de agrariërs kan betekenen. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Op de maandelijkse bijeenkom sten die verder in het seizoen wor den gehouden zullen verschillende onderwerpen aan de orde komen. Zo staat er een avond over veevoe ding op het programma en zal er een avond worden gesproken over loonwerk in vergelijking met eigen mechanisatie. Er zullen twee avon den gezamenlijk met het Jong Agrarische Vrouwen Kontakt wor den georganiseerd. Op de eerste avond zal het thema zijn de finan ciering van investeringen in het landbouwbedrijf en op de tweede avond zal de Wild Beheers Eenheid centraal staan. Voor verdere infor matie over het AJK of over het programma kan men bellen naar het secretariaat, F. Groteboer, tel 61654. De Herfsttoertocht van Wielerver eniging Holten brak afgelopen za terdag een record voor wat betreft het aantal deelnemers. Dat enkele deelnemers bij valpartijen ook an dere zaken braken, was minder leuk. Het fraaie weer trok bij de derde fietstocht van het seizoen maar liefst 470 deelnemers uit het hele land. Vooral het noorden was goed vertegenwoordigd. Al om half acht 's morgens waren de eerste deelne mers aanwezig bij sporthal 't Mos- sink. Zij konden kiezen voor af standevan 80, 110 of 150 kilometer. De tocht doorkruiste heel Salland via de buurtschappen van de ge meenten Bathmen, Schalkhaar, Olst, Mariënheem en Broekland en Wesepe. De langste tocht voerde ook over de Holterberg en verder richting Laren en Harfsen. Verder zaten er in het parcours de Lutten- berg en de Hellendoornseberg zo- De bekende, in Holten geboren ci neast Bert Haanstra zal vanavond, donderdag 1 oktober, in dorpshuis De Boschkamp niet alleen de film Chimps onder elkaar vertonen en van commentaar voorzien, maar ook de film Zoo, waarin Haanstra vanuit het oogpunt van de dieren in de dierentuin de bezoekers op de hak neemt. Haanstra komt naar Holten op uitnodiging van de stichting Kunst en Cultuur Hol ten. Vooral over de film Zoo is Haanstra zelf erg enthousiast. „Daar kan ik bestaat dit jaar vijftien jaar. Het wel uren over vertellen' zo meldde jubileum wordt gevierd met een hij. De filmvoorstelling begint om jubileum Hosperstoernooi in sporthal 't Mossink op 10 en 11 oktober. dat ook de klimmers aan hun trek ken kwamen. De tocht was uitstekend bepijld en wie er desalniettemin niet uit kwam, kon altijd nog even de mee gegeven routebeschrijving raad plegen. Helaas deden er zich wel enkele ernstige valpartijen voor, ten gevolge waarvan een van de deelnemers zelfs in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Toch konden de organisatoren terug zien op een geslaagde fietsdag. De afdeling handbal van sv Holten acht uur. Na afloop van de films is er gelegenheid tot het stellen van vragen. iimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir of de Al uit de auto zijn gezet. Tevens fungeert het asiel in Schalkhaar als opvangadres voor dieren waarvan afstand is gedaan, bijvoorbeeld door ziekte van de eigenaar. Sinds kort is er in Holten (onder de verantwoordelijkheid van de Dierenbescherming Rijssen e.o.) een groep vrijwilligers acties die het opneemt voor asieldieren. Contactpersonen zijn Eric Groot- ewal en Heieen Schoorlemmer, die vanuit hun woning aan de Hof- ObjöCtiOVÖ Voorlichting festraat de activiteiten coördine- ,.Het is niet de bedoeling dat we ren. met levend materiaal gaan hande len" zegt Eric Grootewal.„We wil len zakelijke en objectieve voor lichting geven over karakter van het dier en geven daarbij aan in welk gezin zo'n dier het beste zou passen. Verder is het aan de Holte- naren om dan contact op te nemen met het asiel. Wel vertellen wij er bij dat aan de opname van een hond of kat kosten zijn verbonden. Dat is voor elk dier verschillend en is afhankelijk van de tijd dat het dier in het asiel is opgevangen. Wij garanderen, dat alle beesten ge zond zijn en ingeënt en ontwormd zijn". Tot nu toe bestond er in Holten via de Rijkspolitie altijd de mogelijk heid om een gevonden dier tijdelijk onder te brengen, maar daar hield het ook mee op. Wie in Holten een asieldier op wilde nemen, moest er zelf op uit om een vertrouwd adres te vinden. Eric en Heieen willen niet alleen behulpzaam zijn bij het onderbrengen van alle mogelijk soorten dieren, maar verlenen ook hun medewerking aan een nieuwe rubriek die onder de titel 'Dier on derdak' eenmaal per maand in het Holtens Nieuwsblad zal verschij nen. Zij hebben daartoe contact ge- Daarnaast heeft Heieen Schoor lemmer al een uitgebreide map in- zocht met het zeer moderne en formatie verzameld over alle mo- professioneel opgezette dierena- gelijk organisaties die zich bezig siel in Schalkhaar, waar alle ge- houden met de opvang van dieren, vonden dieren uit Holten nu reeds Dat loopt van de Apenvakbond tot naar toe gaan. De meesten worden de opvang van vleermuizen, zodat al spoedig door hun baasje weer ze vrijwel voor elk in Nederland opgehaald, maar in het asiel zitten voorkomend dier wel het juiste op- ook honden en katten die bijvoor- vangadres weet te vinden, beeld tijdens de vakantie door hun Het tweetal heeft geen voorne bazen ergens op de Toeristenweg mens in Holten een eigen afdeling van de Dierenbescherming op te richten, daarvoor is naar hun me ning Holten te klein. Samen met Henk Bilderbeek, die eveneens een deel van zijn vrije tijd aan de Die renbescherming besteedt, hebben zij inmiddels contact gezocht met diverse instanties, zoals politie en dierenartsen, die positief gerea geerd hebben op dit initiatief. In de nieuwe gemeentegids, die volgend jaar uitkomt, wordt de Dierenbe scherming in het adressenbestand opgenomen Video Ter gelegenheid van Dierendag, 3 oktober, zal aan alle scholen in Holten als eenmalige kennisma king een 25 minuten durende vide oband van de Dierenbescherming cadeau worden gedaan. Eric en He- leen werken op dierendag ook mee aan een grote jeugdhondenshow, kan bij Eric en Heieen ook de fraaie die in Rijssen wordt gehouden, dierenkalender kopen, maar men Volgend jaar willen zij een soortge- is ook welkom om zich aan te mei- lijk evenement organiseren in Hol- den als vrijwilliger. Inlichtingen ten. Voor de Paasdagen hebben zij zijn verkrijgbaar op telefoonnum- zich gemanifesteerd door voor een mer 05483-64844. van de supermarkten in Holten te protesteren tegen de verkoop van Inspecteur eieren uit legbatterijen. Verdere De Nederlandse Vereniging tot Be- De VW Holten kan voor de vol gende concerten en evenementen kaarten verzorgen: 31 oktober Young Schubert (Haar lem); 8 oktober: De Dijk, Arnhem; 7,8. oktober: Julio Iglesias, Rotter dam; 21 oktober: Chris de Burgh; 9 oktober: Dubliners, Breda; 12 ok tober: Crosby Still Nash, Utrecht; 13 oktober, Wall Street Crash, Utrecht; 24 oktober: Mega- death, Arnhem; All Jareau (Rot terdam); 25 oktober George Ben son (Den Haag); 30 oktober: Fats Domino, Tilburg; 30 oktober t/m 1 november Jazz Mecca Maastricht; 6 november: Robert Crayt Band, Rotterdam; 13 november, Super Oldie night met Scott Mc Kenzie, Chris Andres, Mungo Jerry, Neil Christie, Suzie Quatro en Smokie, Apeldoorn; 29 januari, 31 januari, 2 februari: opera Nabucco, Rotter dam; 12 februari: BZN, Den Haag; 17 december t/m 3 januari: Musical Cyrano, Den Haag; 10,11,12. sep tember: Herman van Veen, Den Haag. Iedere di, wo, vr en za van t/m 11 oktober. Musical Josephine, Den Haag. De Plattelandsvrouwen in Dijker- hoek begonnen het nieuwe seizoen met een lezing op woensdag 23 september door mevrouw Menge- rink uit Wierden die sprak over het onderwerp Iedere tijd is leeftijd. Aan de hand van het leven van vier generaties vrouwen, werden de verschillende manieren van leven vroeger en nu besproken Vooral de vrouwen van rond de vijftig heb ben grote veranderingen meege maakt. Zij zijn nog opgevoed in het oude patroon van huishouding, zorg voor man, kinderen en ouders. Mevrouw Mengerink benadrukte dat voor de ouderen een goede thuiszorg erg belangrijk is nu ou ders en kinderen meestal niet meer dicht bij elkaar in de buurt wonen. De plattelandsvrouwen gingen 16 september op de fiets naar Mariën heem, waar een film werd bekeken van het veevoederbedrijf Hen- drixs. Daarna werd een bezoek ge bracht aan de proefboerderij in Raalte. Als laatste werd de zuivel- boerderij van de familie Tuten be zocht. De fietstocht was georgani seerd door de agrarische commis sie. Alle 5000 cliënten van Thuiszorg Zuidwest Overijssel hebben deze week een kleine attentie ontvan gen ter gelegenheid van de fusie tussen de Stimdizwo en de Kruis vereniging Zuidwest Overijssel. Op de dag van de thuiszorg, 29 september, presenteerden de twee verenigingen zich voor het eerst als één organisatie. Bij de fusie zijn 850 medewerkers betrokken. De zorg diensten kruiswerk, gezinsverzor ging en algemeen maatschappelijk werk zijn op dit moment nog niet geïntegreerd. Dit zal begin 1994 plaats vinden. Thuiszorg Zuidwest Overijssel biedt in Holten een gedeelte van haar diensten aan: wijkverpleging, jeugdgezondheidszorg, dieetadvi- sering, intensieve thuiszorg en uit leen van hulpmiddelen. activiteiten zijn nog in voorberei ding, zoals de komst van de Poes pasbus van de Dierenbescherming die begin 1993 langs alle scholen zal gaan. Wie het werk van de Die renbescherming wil ondersteunen, scherming van Dieren afdeling Rijssen e.o. beschikt sinds kort ook over een eigen afdelingsin specteur. De heer H.E. Ras. Kie viet 60, 7462 ZM Rijssen, telefoon 05480-14448, heeff als taak het in ontvangst nemen, onderzoeken en zo mogelijk afhandelen van gemel de klachten over probleemsitua ties met betrekking tot het welzijn van dieren. Inspecteur Ras is op werkdagen velal telefonishc direct te bereiken na 20.00 uur en op an dere dagen tussen 09.00 en 23.00 uur. Bij eventuele onbereikbaar heid of indien rechtstreeks contact met de heer Ras niet noodzakelijk is, kan men de melding ook telefo nisch doorgeven aan mevr. J. van Dijk, telefoon 05480-17880 of mevr. E. Westhoff, telefoon 05480-17171. Het eerste damesteam van Minto nette bewees de goede vorm door het eigen toernooi te winnen. Daar mee werd een goede basis gelegd voor de competitie die zaterdag start met een uitwedstrijd tegen Havoc in Haaksbergen. Al om negen uur 's morgens gingen de Holtense dames goed van start tegen Dynamiek uit Goor. Jeugd- speelster Marlienke Spakman bleek een sterke wisselspeelster voor de geblesseerde Rinske Keu len en met gevaarlijke services en sterk aanvallend spel werd het al snel 15-4 en 15-8. Daarmee bood Dynamiek, dat evenals Mintonette in de eerste klasse uitkomt te wei nig tegenspel. Ook Sportclub Deventer was kans loos, hoewel de Deventenaren wat meer tegenspel boden. Met tacti sche ballen van Ria Mooiweer en een lange opslagserie van Anja van 't Holt ging de winst toch naar de thuisclub. Daarna was de beurt aan Devolco om met 15-7 en 15-13 te verliezen. In deze partij bleek het blok van Elly Tijhuis een klas se apart. De finale ging onverwacht weer tegen Dynamiek. Al snel bleek dat de ploeg uit Goor weer zou verlie zen want men bleek niet bestand tegen het hoge tempo en de geva rieerde aanvallen van Mintonette. Met 15-4 en 15-9 besloten de Holte- naren een goede oefenserie. De schoolvakanties voor het schooljaar 1992-1993 zijn als volgt vastgesteld: herfstvakantie: maandag 19 t/m vrijdag 23 oktober; kerstvakantie: maandag 21 december t/m vrijdag 1 januari, voorjaarsvakantie: maandag 22 februari Lm vrijdag 26 februari; paasvakantie: vrijdag 9 april t/m vrijdag 16 april: bevrij dingsdag: woensdag 5 mei; hemel- vaartvakantie: donderdag 20 en vrijdag 21 mei; pinkstervakantie: maandag 31 mei t/m vrijdag 4 juni; zomervakantie: maandag 26 juli t/m vrijdag 3 september.

Holtens Nieuwsblad | 1992 | | pagina 7