f| 'II OOK WIJ HOUDEN OPEN HUIS En als ons nou eens een ramp overkomt? Wat moet u als eerste doen? Uitnodiging voor de gemeentedag 1992 Waarom nu deze voorlichtingscampagne? Hoe wordt u dan gealarmeerd? Maar niet overal zijn sirenes! Hoe weet u wat er aan de hand is? Wat moet u vooral niet doen? Hebt u nog tijd om bijv. uw kinderen van school te halen als de sirene gaat? Moet u nu ongerust worden? Hoe groot Is nu de kans dat er een erg ongeluk In Holten gebeurt? Wat gebeurt er nog meer aan voorlichting? Het Open Huis vindt plaats van 11.00 uur tot 16.00 uur. Naast het zich profileren en informeren zullen de 5 hulpverlenende instanties om 11.30 uur en 14.00 uur gezamenlijk een demonstratie geven van een optreden bij een ongeval. Voor de kleintjes bestaat de mogelijkheid om in een echt brandweervoertuig een rondrit door het dorp te maken. Gaarne tot ziens op 19 september. (4 De sirene gaat, of de geluidswagens rijden rond, om u te waarschuwen. 1. Ga direct naar binnen. 2. Sluit deuren en ramen. 3. Zet radio of tv aan. Fusie Dorpsschool en Kolschool Openbare commissievergaderingen Brandweerkorps Holten doet mee aan inzamelingsactie lege gasflessen Bestemmingsplan „Buitengebied" DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1992 HO 7 ZA 5 GEMEJNTEDAG Op 19 september a.s. vindt de gemeentedag plaats. De gemeenten in Nederland houden een soort „open huis" waarbij één specifiek onderwerp in de schijnwerpers staat. Op 19 september is dat de veiligheid, met name de veiligheid t.o.v. rampen en ongevallen. Ook Holten neemt deel aan die gemeentedag. Plaats van handeling is de nieuwe brandweerkazerne. Brandweer, Ambulance, EHBO, Rode Kruis en Politie kunnen u daar informeren over hun zorg voor uw veiligheid. Ook wordt dan een voorlichtingscampagne gestart die u informeert wat u wel en vooral niet moet doen als er alarm is. Kortom: het is in uw eigen belang om deze open dag te bezoeken. Bovendien is het nog interessant ook om te zien welk materiaal allemaal beschikbaar is om u te helpen als u in nood zit. Om deze vraag te beantwoorden is het nodig eerst iets te zeggen over de reorganisatie die landelijk heeft plaatsgevonden op het gebied van de hulpverlening. In het midden van de jaren '70 werd geconstateerd dat de gevaren en risico's die ons bedreigen in de vorm van productie en transport van gevaarlijke stof fen sterk toegenomen waren en dat de hulpverleningsorganisaties daar niet echt goed op voorbereid waren. Men geloofde toen in aanvullende hulp van parate organisaties als de Bescherming Bevolking. Herinnert u de maandelijkse sirenes nog op de eerste maandag van de maand om 12.00 uur?? Beter was het de parate organisaties als brandweer, politie en ambulancehulpverlening te belasten met die hulpverlening. De brandweer moest voor de onderlinge coördinatie zorgen. Deze parate organisaties moesten zich zo organiseren dat zij in korte tijd uit eigen gelederen hulp en bijstand kunnen leveren. Hoe groter het incident, des te meer hulp en bijstand. Wij noemen dit de „opschalingsgedachte". Sinds 1980 is er hard gewerkt om deze gedachte in praktijk te brengen. Allerlei plannen zijn gemaakt, Rampenplannen bijv. als een algemene coördinatieregeling, maar ook hele specifieke plannen voor concrete gevarenrisico's. Zo hebben wij in Holten een speciaal plan voor het geval er een grote bosbrand uitbreekt en (zomer-)huizen bedreigt. Ook is er een speciaal plan voor het geval er een ongeluk plaatsvindt met de chloortrein die enige keren per week 's nachts door Holten rijdt. Met het opstellen van de plannen is veel tijd, geld en energie gemoeid geweest van brandweer, politie, ambulancehulpverlening, Rode Kruis, EHBO, GGD etc. Al deze organisaties zijn inmiddels redelijkerwijze voorbereid op de gevolgen van rampen en grote ongevallen. U als burger hebt daar misschien nog weinig van gemerkt. Nu, na ruim 10 jaar voorbereiden, is het moment aangebroken om u te informeren over de stand van zaken, over wat u van de hulpverleners in geval van nood mag verwachten. Maar minstens even belangrijk is het dat u weet wat die hulpverleners van u verwachten als er echt een groot ongeluk gebeurt. Brandweer, politie, ambulancevervoer, Rode Kruis en EHBO zijn nu zover om u te informeren over hun voorbereiding op gevaarlijke situaties. Zij vonden dat u dat moet weten, zij vonden ook dat u moet weten wat er van u verwacht wordt als het ooit zover komt. Die voorlichtingscampagne begint op 19 september a.s. om 11.00 uur bij de brandweerkazerne. Als er echt een calamiteit plaatsvindt wordt u zoveel mogelijk d.m.v. sirenes gewaarschuwd dat er iets aan de hand is. Dat betekent dan dat u binnen moet blijven, ramen en deuren moet sluiten, de gaskraan dichtdraaien en moet afstemmen op de regionale omroep en/of de Kabelkrant voor nadere informatie. Overal in Nederland betekent die waarschuwing per sirene het zelfde! In principe is overal binnen de bebouwde kom van iedere gemeente de sirene hoorbaar. Dat betekent echter dat mensen in het buitengebied de sirene niet kunnen horen. In zo'n situatie zal de waarschuwing bijv. via geluidswagens plaatsvinden. De folder die binnenkort huis-aan-huis verpreid wordt, gaat uit van alarmering via de sirenes. De aanwijzingen op die folder dienen echter altijd opgevolgd te worden. De beste manier om te weten te komen wat er aan de hand is, is om af te stemmen op Radio Oost, frequentie FM 95, 6 Mhz of FM 99.4 Kabel als u daar op aangesloten bent. Er zijn afspraken om deze media te kunnen gebruiken in noodsituaties als informatiemiddel. De ervaringen bij grootschalige ongevallen leren dat mensen snel de telefoon pakken om familie te informeren, dan wel over hen te informeren. Als iedereen gaat bellen „loopt het telefoonnet vol" en is het ook voor de hulpverleningsdiensten niet bruikbaar. Gebruik de telefoon dus alleen als het echt noodzakelijk is. Die vraag is niet zonder meer met ja of nee te beantwoorden, maar afhankelijk van het incident. Luister daarom eerst naar de radio/c.q. kijk eerst naar de Kabelkrant voor nadere informatie en maak dan een afweging wat verstandig is om te doen! Denk hierbij dat ook de school zal worden geïnformeerd en de leerkracht de kinderen zal binnenhouden. Dus noodzaak om naar school te rennen is er feitelijk niet. Nee natuurlijk niet, maar u moet wel weten wat u wel en niet moet doen, als dat ene ongeluk zich toch, ondanks alle voorzorgen, in Holten voordoet. Bij hun voorbereidingen gaan de hulpverleningsdien sten er nl. van uit dat u zich houdt aan de aanwijzin gen die gegeven worden. Weet u niet wat er van u verwacht wordt, dan kunt u ons dat kwalijk nemen. Doet u niet wat er van u ven/vacht wordt, dan stelt u zichzelf én anderen onnodig aan extra risico's bloot. Dat moet u ook weten! Die kans is klein, maar niet uitgesloten. Die ene vrachtauto met giftig gas kan ook op de A1 lek raken, met zuid-westen wind zijn wij wel aan de beurt! Die kans is erg klein maar groter dan „nul". Daar moeten wij wel op voorbereid zijn. Onze regio loopt voor op veel andere regio's. Daarom heeft de minister van Binnenlandse Zaken besloten de landelijke voorlichtingscampagne via Postbus 51 op te schorten. Die campagne volgt dus nog. In Holten zullen wij u periodiek informeren over de specifieke risico's die ons bedreigen. Zo mogelijk zal dat via de Kabelkrant gebeuren, als ook via bijv. het Holtens Nieuwsblad. Hebt u nog vragen, dan kunt u die op 19 september a.s. stellen aan de aanwezige hulpverleners. Ook na 19 september kunt u vragen richten tot de gemeente, met name aan de heer J. Heller, commandant brandweer en A. Vincent, ambtenaar rampbestrijding en hulpverlening, beiden te bereiken op het gemeentehuis, telefoon 6 16 66. Mr. W. L. F. C. van Rappard, burgemeester van Holten Gemeenschappelijke verklaring n.a.v. het A.P.S./Edukern- rapport over de gevolgen van een fusie tussen Dorpsschool en Kolschool. De bedoeling van het onderzoek was duidelijkheid te verkrijgen over de aantallen leerlingen die na een lusie tussen Kol- en Dorpsschool, de gefuseerde school zullen bezoeken De gefuseerde school zal ge huisvest zijn in het gebouw van de Kolschool. Er zal lesgegeven worden volgens de Dalton principes. Het onderzoek bestond uit een schriftelijke enquête onder de ouders van leerlingen van beide scholen. Daarnaast werden telefonisch vragen gesteld aan andere ouders van (nog niet) schoolgaande kin deren. De onderzoekers zijn van mening dat het reëel is, onder bepaalde voorwaarden, ervan uit te gaan. dat meer dan de helft van de leerlin gen van de Dorpsschool mee overgaat naar de nieuwe openbare Dal- tonschool op de Kol. Overleg tussen de vertegenwoordigers van de drie betrokken partijen, t.w. Dorpsschool, Kolschool en gemeentebestuur leverde drie conclu sies op. In de eerste plaats, dat er geen reden is om te twijfelen aan de juis theid van de onderzoeksgegevens In de tweede plaats dat deze onderzoeksgegevens aanleiding zijn om de gevolgen van fusie en die bij niet door gaan van de fusie eerst naast elkaar te leggen, alvorens daarover een definitie! standpunt in- Benomen kan worden. aarbij wordt in ieder geval gekeken naar onderwijsinhoudelijke zaken als klassegrootte/combinatieklassen; werkgelegenheid personeel, leegstand c.q financiële gevolgen. In de derde plaats, dat er op korte termijn duideli|kheid moet komen, d.w.z. dat er nog dit kalenderjaar besloten moet worden: wel of geen fusie. R. Brouwer. direkteur Kolschool J Dieper, direkteur Dorpsschool W. L F. C. van Rappard, portefeuillehouder onderwijs De commissie onderwijs vergadert op dinsdag 22 september 1992 om 19.30 uur in het gemeentehuis. De agenda vermeldt. bekendmaking resultaten A P S./Edukern-rapport inzake gevolgen fusie Dorpsschool en Kolschool. Degenen die van het spreekrecht gebruik wensen te maken kunnen dat tot uiterlijk 4 uur vóór de aanvang van de vergadering opgeven bij de secretaris van de commissie. Het brandweerkorps van Holten doet op 25 en 26 september a.s. mee aan een inzamelingsactie van lege gasflessen. De actie is opge zet door de regionale brandweerkorpsen van Overijssel. Bij brand worden korpsen vaak geconfronteerd met vergeten (lege) gasflessen. Het gebeurt regelmatig dat dergelijke flessen door de hitte exploderen; met alle gevolgen van dien voor de mensen die de brand bestrijden. De regionale brandweren willen die „vergeten" gas flessen opsporen en inzamelen: alle brandweerkorpsen van Overijssel doen aan de actie mee die op vrijdag 25 en zaterdag 26 september zal worden gehouden. Inwoners van de gemeente Holten kunnen hun lege gasflessen op deze twee dagen tussen 13.00 en 15.00 uur inleveren bij de gemeen- tewerf aan de Waagweg. Het inleveren is gratis en iedere soort of maat gasfles kan worden afgegeven. Hoewel het gebruik van gasflessen niet meer zo vaak voorkomt is hun aantal nog steeds groot. Door de komst van het aardgas hielden veel mensen op met het ge bruik van flessegas. De laatste flessen met restanten gas werden op geborgen: op zolder, in schuurtjes en in garages. Daar komt bij dat gasflessen iedere tien jaar gekeurd moeten worden. Maar in de meeste gevallen worden de flessen vergeten en verloopt de keurings datum. De flessen gaan na verloop van tijd roesten, de pakkingen verouderen en de onveiligheid neemt toe En bij een uitbrekende brand vormen ze een groot risico door explosiegevaar. De regionale Brandweer Midden-IJssel, het Gewest van gemeenten waar Holten aan deelneemt, hoopt dat de actie een groot aantal fles sen boven water brengt. Na de actie worden de ingezamelde flessen door een bevoegd bedrijf opgehaald en afgevoerd. Waar mogelijk worden de flessen benut voor hergebruik en anders volgens de regels vernietigd. Voor meer in formatie over de actie: gemeente Holten, telefoon 05483-6 23 64. De burgemeester van Holten maakt ingevolge het bepaalde in artikel 26, lid 1, van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat met ingang van 21 september 1992 gedurende één maand ter gemeente secretarie, kamer 4 (naast de hoofdingang) voor een ieder ter inzage zal liggen het bestemmingsplan „Buitengebied", vastgesteld door de raad van die gemeente bij zijn besluit van 27 augustus 1992, nr. 111/IJm/A. Bij de vaststelling van het plan zijn enige wijzigingen in het ontwerp aangebracht. Deze wijzigingen strekken enerzijds ter tege moetkoming aan de tegen het ontwerp ingebracht bezwaren en anderzijds tot het alsnog ambtshalve in overeenstemming brengen van de plankaart en/of voorschriften met de werkelijke situatie c.q. de gevolgde plansystematiek. Deze ambtshalve wijzigingen zijn: de bestemming „agrarische bedrijfsdoeleinden" voor de percelen Aaltinksweg 5, Dijkerhoekseweg 12, Evertjesweg 3, 9. Patrijzen- weg 4 en Veenweg 3 en 4 is alsnog van de aanduiding „Gr" voor zien; ■k de aanduiding „Gr" op de bestemming „agrarische bedrijfsdoelein den" voor de percelen Dijkerhoekseweg 10. Haarlerweg2, 2a/4, Helhuizerweg 13, Landuwerweg 9a/1112/12a en Meutgeerts- weg 4/6 is vervallen; het bouwperceel met bestemming „agrarische bedrijfsdoeleinden" voor het perceel Beusebergerweg 40 is aan de westzijde vergroot en aan de zuidzijde verkleind; de situering op de plankaart van het fietspad van de Valeweg naar de Koeweideweg is, tor hoogte van het perceel Koeweideweg 1in overeenstemming gebracht met de feitelijke situatie; de op de kaart aangegeven oppervlaktemaat bij de percelen Espe- lodijk 17 en Weustenweg 2, met de bestemming „bedrijfsdoelein den", is respectievelijk gewijzigd in „450 m2" en „575 m2"; het beloop van de parallelweg ter plaatse van het horecabedrijf Deventerweg 87 (Het Bonte Paard) is in overeenstemming ge bracht met de plaatsgevonden reconstructie; in artikel 3, lid B, onder 2, is achter de zinsnede „ten hoogste 1 bedrijfswoning mag worden gebouwd" toegevoegd „tenzij anders op de kaart is aangegeven"; in artikel 9 lid B, sub 1onder g zijn vervallen de woorden „opper vlakte van het grondvlak". Gedurende genoemde termijn van terinzagelegging kunnen zij die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, be zwaren indienen tegen het bestemmingsplan. Gelijke bevoegdheid komt toe aan een ieder, die bezwaren heeft tegen wijzigingen, welke bij de vaststelling van het plan in het ontwerp zijn aangebracht. De bezwaarschriften dienen te worden ingediend bij Gedeputeerde Staten van Overijssel, Postbus 10078, 8000 GB Zwolle Holten, 17 september 1992 De burgemeester voornoemd, W. L F. C. van Rappard

Holtens Nieuwsblad | 1992 | | pagina 7