„Landschapsonderhoud nog te vrijblijvend Wa „Ondernemers moeten er zelf achter staan FNV voert actie tegen hogere milieuheffingen fl 'I Holten vervult voorbeeldfunctie VW agenda Werkweek in Weerribben HOLTENS NIEUWSBLAD Reuze Heuvel-project dit najaar echt van start 55 Scouting haalt lege flessen op T. Schuppert wint Reims DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1992 5 Eigenlijk kwam de rondgang langs de door Soweco opge schoonde drielandschapselemen- teri;te vroeg.-Afgezien van de door de droogte niet aangeslagen nieu we aanplant en de enkele prunus zaailing die de kop alweer opstak, zagen het bosperceeltje van Koop man aan de Haalmansweg, de hak- houtwal van Kemper aan de Plag- geiïweg en het holle zandweggetje van Stevens aan de Pasmansweg er weer keurig uit. Maar wie wer kelijk het resultaat van het pro ject klein landschapsonderhoud op zijn waarde wil beoordelen, moet over een jaar of vier nog eens langskomen, zo was het eensluide oordeel. Pas dan blijkt of ook de beoogde nazorg heeft plaatsge vonden. En die is vaak nog belang rijker dan de eerste aanpak, zoals die het afgelopen jaar in het Hol- tense buitengebied werd doorge voerd. De feestelijke oplevering van de eerste drie Holtense perceeltjes ten spijt, waren er dus ook zorgelij ke woorden na afloop. Bijvoor beeld van Holtens wethouder H. J. Westerik die vraagtekens zette bij de subsidieregeling zoals die nu door de provincie Overijssel (met de Stichting Coördinatie Land- schaps Onderhoud, SCLO als advi seur) wordt gehanteerd. De geho noreerde aanvragen voor klein landschapsonderhoud kunnen re kenen op 50% subsidie van de pro vincie en 25% van de gemeente terwijl van de eigenaren zelf ook een aanvullende bijdrage in natura wordt verwacht, bijvoorbeeld door het afstaan van het gekapte hout. Dat vindt Westerik te vrijblijvend omdat het gevaar van een vicieuze cirkel dreigt waardoor hetzelfde perceel er over tien jaar weer ver waarloosd bij ligt. Hij ziet liever dat er met de eigenaars (die vol gens hem best willen meewerken, wanneer er maar rechtszekerheid en continuïteit is) duidelijke af spraken worden gemaakt. Wester ik deed bovendien een oproep aan de landeigenaren in het buitenge bied om ook met aanvragen te ko men. „Dan kunnen we een bewuste selectie maken." Complimenten Adjunct-directeur G. Derkman van de SCLO kon grotendeels mee gaan in de visie van de gemeente Holten want ook hij ziet liever dat er onderhoudscontracten met de eigenaren worden afgesloten. Die moeten daarvoor een bijdrage ont vangen, maar zijn dan ook verant woordelijk voor het jaarlijkse on derhoud. Overigens complimen teerde Derkman de gemeente Hol ten met de manier waarop hier door de jaren heen met het land schap in het buitengebied is omge gaan. De aanwezigheid van een landschapsbeleidsplan en de bij behorende financiën stelde hij an dere gemeenten ten voorbeeld. Wat dat betreft achtte hij aanvra gen uit Holten kansrijk in een tijd dat er meer aanvragen komen ter wijl het beschikbare geld gelijk blijft. Tevredenheid was er ook bij de derde partij in het geheel, het soci ale werkvoorzieningschap Soweco dat bij het project als aannemer optrad. „Dit werk past goed bij ons plantsoenonderhoud, vooral om dat het 's winters kan gebeuren" zo stelde rayonleider A. Wup van het Alemlose bedrijf. „Onze jongens doen het ook graag. Weliswaar is het allemaal erg kleinschalig, maar daarom niet minder belang rijk." Geen belang bij Overigens moet de Soweco nog H.W. Koopman toont de bezoekers van de gemeente Holten, de provincie de Soweco en de SCLO zijn opgeknapte bosperceel aan de Haalmansweg. ,flet was hier een chaos." eens aan de slag in het Holtense buitengebied want het project houdt in dat niet aangeslagen be planting in het eerste jaar moet worden vervangen. Met name de houtwal van J.H. Kemper aan de Plaggenweg, die pal in de zon ligt, bleek van de droogte te hebben geleden. Daar werd ook duidelijk dat de ooit door Staatsbosbeheer binnengehaalde prunus de strijd nog lang niet heeft opgegeven, want de eerste zaailingen schieten alweer uit de grond. Ook bij Hendrik Koopman aan de Haalmansweg is dat het geval. Desondanks is Koopman dik te vreden met de aanblik van zijn voorheen sterk verwaarloosde stukje bos vol puin en zelfs een autowrak. „Het was hier inder daad een chaos. Mooi dat we daar onder deskundige leiding oprui ming hebben kunnen houden." Maar of hij in het vervolg zelf regel matig de boel zal onderhouden, daar laat hij zich voortopig niet over uit. Probleem is dat de boeren in het buitengebied tegenwoordig geen economisch belang meer fieb- ben bij het hakhout dat er van bjin land afkomt. Dan wfl zo'n -land schapselement vrij snel- wéér dichtgroeien en lijkt(" wethouder Westerik gelijk te krijgen met zijn twijfels over de huidige subsidiere geling. llllllllllllllllilillflllWIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIimiWIIIIIIIIIIIIIIIIIIINIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllM^ De VW Holten kan voor de vol gende concerten en evenementen kaarten verzorgen: 14 september: André Hazes, Rot terdam; 14 september: NanaMous- kouri, Eindhoven; 11 september: VanMorisson, Utrecht; 12 septem ber: Van Morisson, Eindhoven; 7,8, oktober: Julio Iglesias, Rotter dam; 21 oktober: Chris de Burgh: 9 oktober: Dubüners, Breda; 24 ok tober: Megadeth, Arnhem; 30 okto ber: Fats Domino, Tilburg; 6 no vember: Robert Crayt Band, Rot terdam; 29 januari, 31 januari, 2 februari: opera Nabucco, Rotter dam; 12 februari: BZN, Den Haag; 17 december t/m 3 januari: Musical Cyrano, Den Haag; 10,11,12. sep tember: herman van Veen, Den Haag. Iedere di, wo, vr en za van 15 sept t/m 11 oktober. Musical Jose phine, Den Haag. De Stichting Coördinatie Land schapsonderhoud (SCLO) organi seert in samenwerking met de IVN Werkgroep van kampbegeieiders in de herfstvakantie (20-24 okto ber) een natuurwerkweek in De Weerribben. De deelnemers helpen bij het be heer van de Weeribben, een na tuurgebied van Staatsbosbeheer in Noord-West-Overijssel met open water, moeras, riet, bos en hooilan den. Veel onderhoud met in hand kracht gebeuren. Zo zullen tijdens het herfstkamp onder andere moe rasbosjes gerooid worden. Buiten de werkuren wordt aan dacht besteed aan de beleving van de natuur door spel en andere acti viteiten. Daarnaast blijft er vol doende tijd over om met de leef tijdgenoten activiteiten te onder nemen. Gelogeerd wordt in een kampeerboerderij van Staatsbos beheer, midden in het natuurreser vaat. De inschrijving staat open voor jongeren van vijftien tot circa ze venentwintig jaar. De kosten be dragen veertig gulden inclusief de maaltijden en alle activiteiten (excl ereiskosten). Inschrijven is mogelijk tot 2 oktober bij SCLO, Huis De Horte, Poppenallee 39, 7722 KW Dalfsen, tel 05290-1731. Op zaterdag 12 september houden de scouts van de Holtense Waar- denborchgroep weer hun jaarlijkse statiegeld-flessenactie. Vanaf 09.30 uur komen de kinderen met hun ouders langs de deuren. Wan neer men niet thuis is, wordt men verzocht de flessen voor de deur te zetten. Van de opbrengst van de actie koopt de scoutinggroep nieuw spelmateriaal. Je kunt niet zeggen dat ze niet enthousiast is. PR-manager Diesje Lievendag van Stichting De Reu ze Heuvelwachter straalt een enorme vitaliteit uit wanneer ze het over de Reuze Heuvel heeft. De marketing van de Sallandse Heu velrug en de gemeenten Holten en Hcllcndoorn is bij haar de komen de drie jaar dan ook in goede han den. In de ene dag per week die ze aan aan dit werk kan besteden, is ze vast van plan er wat van te maken. Maar dan moeten de be trokken ondernemers wel zelf met ideeën komen. „Het idee van de Reuze Heuvel moet gedragen wor den door de mensen zelf." Eigenlijk kan Diesje Lievendag deze maand pas echt met haar werk beginnen, want in de drukke zomermaanden hebben de onder nemers in de sector recreatie en toerisme wel andere dingen aan hun hoofd dan het uitzetten van nieuwe lijnen voor de toekomst. Alle betrokkenen hebben intussen wel een brief ontvangen met het verzoek ideeën te spuien voor geza menlijke produktvernieuwing en uitbreiding van de dienstverle ning. „Tot nu zijn de reacties nog niet overweldigend" vertelt de nieuwe PR-manager (die daarnaast een functie bij Reisbureau De Globe heeft). „Maar er is toch al een aan tal concrete suggesties binnen. Daarmee kan ik aan de slag. Daar naast wil ik graag van elke onder nemer vijf namen en adressen van vaste gasten om zo gerichter aan een doelgroep voor de Reuze Heu vel te komen. Die mensen wil ik vragen waarom ze nu juist hier heen komen, wat ze als sterke pun ten ervaren en wat ze graag veran derd willen zien. Zij kunnen ook de eerste aanzet vormen voor de ser viceclub die we willen oprichten. Leden van die club (dat kunnen ook inwoners van Holten of Hellen- doorn zijn, of de ondernemers zelf) krijgen allerlei kortingen en voor delen en worden betrokken bij het wel en wee van de Sallandse Heu velrug. Met promotiemateriaal Met de vlucht vanaf Reims werd het vliegseizoen voor de jonge dui ven afgesloten. Voor deze vlucht werden 164 duiven ingekorfd die de afstand van 378 kilometer betrek kelijk snel (82 km per uur) afleg den. Om 11.00 uur vond de lossing plaats en het was T. Schuppert die om 15.37 uur het eerst kon klok ken. De uitslag: 1. T. Schuppert (1.7.11.16.18); 2. comb. Jurgens (2,15,26,28); 3. M. Lodeweges (3,5,12,21,31); 4. E. Veneklaas (4.9.14.17.19); 5. F. Meester en Zn. (6,8,10,24,33). Kampioen bij de jonge duiven werd E. Veneklaas, tweede T. Schuppert en derde de comb. Jur gens (aangewezen). Diesje Lievendag „Reuze Heuvelwachterprojekt is uniek in Nederland". zijn we voorlopig nog voorzichtig. Je kunt wel allerlei fraaie vlaggen en stickers maken, maar er moet allereerst een idee achter zitten. Van daaruit kun je aan nieuwe produkten werken." Niet jaloers De komende weken zal Diesje Lie vendag tijdens de najaarsvergade ringen van de handelsverenigin gen en VW's in het gebied nader kennismaken met de recreatieon dernemers. Ze is niet bang dat deze elkaar het licht niet in de ogen gunnen. „Nee, dat heb ik nu al gemerkt. Men is misschien wat afwachtend, maar niet jaloers op elkaar. Zo'n opstelling past ook niet in de visie van het Reuze Heuvel-project. Juist samen kun je veel meer berei ken. Kijk alleen maar eens naar het op elkaar afstemmen van de dienstverlening door de beide VW's. Je hoeft niet allebei hetzelf de produktpakket aan te bieden. Dat is een enorme kostenbespa ring. Ondernemers kunnen onder een gezamenlijke kop samen ad vertentieruimte inkopen. Dat werkt beter. Want waarom zou men wel in Limburg een weeken darrangement boeken en niet hier? Terwijl je hier juist enorm veel te bieden hebt. Dat wordt volgens mij in eigen kring nog wel eens onderschat. Men is nog te bescheiden. Kijk eens naar de natuur van de Holter- berg, de vriendelijkheid en gast vrijheid van de plaatselijke bevol- Ontzien van de lagere inkomens groepen bij gemeentelijke heffin gen als de afvalstoffenheffing en de riool-en reinigingsrechten en sprei ding van de aanslagen over twaalf maanden. Dat zijn in het kort de wensen van de FNV Holten zoals die in een brief aan het college van B en W en de raadsfracties kenbaar zijn gemaakt. De plaatselijke afde ling van de FNV hoopt dat de ge meentelijke politiek hierop bij de algemene beschouwingen voor 1993 kan inspelen. De FNV wijst erin haar brief op dat de gemeentelijke heffingen in 1992 sterk gestegen zijn (een gezin met een huurhuis betaalt in totaal f217, een verhoging van 45%). Hoewel het belang van een schoner milieu ook voor de vakbond zwaar telt, vindt men die verhoging voor de lagere inkomensgroepen toch "on evenredig zwaar". Men vraagt de gemeente Holten dan ook op ande re beleidsterreinen hiervoor com pensatie te zoeken (bijv. door het instellen van een minimafonds en het beter benutten van de moge lijkheden voor bijzondere bij stand). Wat betreft het kwijtscheldingsbe- leid refereert de FNV Holten aan een soepeler en toegankelijker be leid zoals dat o.a. in Almelo, De venter, Goor en Wierden al gehan teerd wordt. Hierbij worden de ge- king, de fraaie hotelaccommoda ties. En vergelijk de prijzen van een vakantie in het buitenland eens met die in eigen land. Allemaal pluspunten die Holten en Hellen- doorn beter zouden kunnen uitbui ten. Maar dan moet je die natuurlijk wel kenbaar maken! Met concrete aanbiedingen komen, meer arran gementen aanbieden, nieuwe acti viteiten ontplooien. Onder de ge zamenlijke noemer van de Reuze Heuvel gaat dat een stuk gemak kelijker. Kijk naar het Hof van Twente, die profileren zich ook goed. Met het Reuze Heuvel-pro ject zijn we nog steeds uniek in Nederland. Ik hoop dat iedereen beseft dat hier een enorme kans ligt en dat men die ook aangrijpt." meentelijke heffingen gebundeld in één aanslag, die gespreid over twaalf maanden betaald kan wor den. Bij die aanslag zit voorlich tingsmateriaal over de procedure en de criteria voor kwijtschelding. Bij de berekening van de beta lingscapaciteit worden alle heffin gen bij elkaar opgeteld zodat die capaciteit maar éénmaal ingezet wordt en aan meer burgers gedeel telijk kwijtschelding kan worden verleend. Ook pleit de FNV voor een gediffe rentieerder tarief, volgens het prin cipe van "de grotere vervuiler be taalt meer". Kleinere huishoudens zouden zo in een lager tarief vallen. Door burgemeester en wethouders verleende vergunningen, ontheffingen e.d. BOUWVERGUNNING VERLEEND AAN: - Bouwbedrijf Rozenkamp B.V. voor bouw dubbele woning Erve Joost 1 en 3; - W. G. Oldenmenger voor bouw woning Erve Broek; huis 19; - G. Nijland voor bouw werktuigenberging bij Broekweg 22; - D. Schroder voor bouw vakantiebungalow Heideweg 18; - Schuppert Beheer B.V. voor veranderen winkelpand Dorpsstraat 31 in een restaurant; - maatschap Bosman voor bouw varkensstal bij Beu- mersteeg 10; - J. H. en H. W. Aanstoot voor verbouw 2 schuren bij Pasopsweg 5; - G. van Eijk voor bouw bijkeuken bij Mossinkserf 2. Voor het inwinnen van informatie over een zaak of over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een be zwaar- of beroepschrift kan men zich wenden tot de afde ling algemene zaken ter gemeentesecretarie. OPENSTELLING GEMEENTESECRETARIE EN SLUITING GEMEENTEWERF In verband met het jaarlijks personeelsreisje is de gemeen tesecretarie op woensdag 9 september a.s. minimaal bezet en is de gemeentewerf gesloten. COMMISSIE VOOR WOONRUIMTEZAKEN De eerstvolgende zitting van de commissie voor woonruim tezaken vindt plaats op maandag 7 september 1992 van 19.30 - 20.30 uur in het gemeentehuis (ingang Kerkstraat) OPENBARE COMMISSIEVERGADERING Op maandag 7 september 1992 vergadert de commissie gemeentewerken. Deze vergadering wordt gehouden in het gemeentèh'uis, aanvang 15.30 uur. Op de agenda staan de volgende punten: 1. Opening. 2. Besluitenlijst vergadering d.d. 1 juni 1992. 3. Ingekomen stukken. 4. Mededelingen. 5. Vaststellen (nieuwe) bouwverordening en aanwijzen welstandsadviescommissie. 6. Vaststellen „Lozingsverordening riolering 1992". 7. Verzoek om de VROM/DGM-bijdrage voor de ge meentelijke uitvoering van NMP en NMP 8. Herinrichting Keizersweg gedeeltelijk. 9. aankoop grond met opstallen Dorpsstraat 26 (E.H.A.G.) 10. Rondvraag. Op dinsdag 8 september 1992 vergadert de commissie fi nanciën. Deze vergadering wordt gehouden op het ge meentehuis, kamer 9, aanvang 16.30 uur. Op de agenda staan de volgende punten: 1. Besluitenlijst van de vergadering van 2 juni 1992. 2. Verzoek om de VROM/DGM-bijdrage voor de ge meentelijke uitvoering van het Nat. Milieu Beleidsplan. 3. Voorstel tot wijziging van de Legesverordening. 4. Mededelingen: a. toekenning subsidie in het kader van diverse fiet- sprojecten; b. resultaat gemeenterekening 1991, met voorstel voor aanwending; c. vergelijkende budget-analyse begroting 1992 (VBA 1992). 5. aankoop grond met opstallen Dorpsstraat 26 (E.H.A.G.) 6. Rondvraag. Degenen die van het spreekrecht gebruik wensen te maken ■kunnen dat tot uiterlijk 4 uur voor de aanvang van de com missievergadering opgeven bij de secretaris van de desbe treffende commissie.

Holtens Nieuwsblad | 1992 | | pagina 5