Alle eerste prijzen voor teams uit Splo De Mexicaantjes: meer dan een dweilorkest 'Kerk is lichtstreep in 'n donkere wereld Duiven snel thuis 'Fantasie' thema van recreatiewerk Pannekoekrit rond Laren Fokveedag Olst met 292 dieren Ruim een ton voor Holten Fietstocht met WIJ HOLTENS NIEUWSBLAD Record deelname touwtrekkampioenschap „Zelfs oefenen is beregezellig!" Okkenbroek neemt afscheid van ds. H. Th Vollebregt „Samen Zingen" DONDERDAG 30 JULI 1992 De extra publiciteit, die de touw trekvereniging Okia dit jaar heeft gegeven aan het jubileum touwt- rektoernooi om het kampioen schap van Holten, heeft succes ge had. Aan het twintigste toernooi namen maar liefst 29 ploegen deel, tien meer dan vorig jaar. Vooral de jeugd en de dames waren dit keer goed vertegenwoordigd. De poging om ook de politici aan het touw te krijgen, waarvoor zelfs een speciale politieke klasse was ingesteld, mislukte. Aan de touw tjes trekken doen de heren denke lijk liever in het gemeentehuis. Voorafgaand aan de wedstrijden werd het 640 kg team van Okia, dat in Denekamp zo succesvol het Ne derlands kampioenschap wist te behalen, door voorzitter Henk Schorfhaar van Okia nog even in het zonnetje gezet. Schorfhaar wees er op, dat in het verleden touwtrekken zelf as een Olympi sche dicipline was geweest. In de wedstrijdklasse ging de strijd als vanouds tussen de buurtschap pen Dijkerhoek en Espelo, die zich beiden verzekerd wisten van 'pro fessionele' krachten. Ondanks de warmte werd er behoorlijk hard aan getrokken. Bij de recrteanten voerde het team van De Zaagmo len de boventoon. Heel moedig was het optreden van het team van camping Ideaal, dat op gymschoe nen geen schijn van kans maakte, maar door hun enthousiate aan hang telkens weer tot enorme krachtinspanning werd opge zweept. Zowel bij de jeugd als bij de dames waren de teams van Es pelo onverslaanbaar, zodat bij het uitreiken van de prijzen de conclu sie getrokken kon worden, dat 'Splo' alle eerste prijzen meer naar huis kon nemen. De uitslagen zijn: Wedstrijdklasse: 1. Espelo 2; 2. Es pelo 1; 3. Buurtvereniging Dijker- hoek. Rekreanten: 1. Zaagmolen; 2. Boer Biet; 3. Holterbroek. Jeugd: 1. Espelo; 2. Buurtvereniging Dijk erhoek^. Holterbroek. Dames 1. Espelo; 2. Club 90; 3. Beuseberg. Dertien Mexicaantjes in vol ornaat. De muzikale groep be staat uit een hechte vrienden groep afkomstig uit Holten, Harfsen, Dijkerhoek en Mar- kelo. Tijdens het voorbije Dorpsfeest lieten ze weer eens geducht van zich horen: De Mexicaantjes. Niet alleen voor wat betreft het betere rampestamp-carnavalswerk, maar ook met nummers die wat meer muzikaal talent vragen. Voor dat specifieke Mexicaanse tintje werd extra slagwerk met conga's en timbalen aangeschaft. „Wij zijn meer dan alleen een dweilband", legt Henk-Jan Bel tman uit. In de praktijk ontpopte hij zich tot de organisator van de groep. De Mexicaantjes ontstonden in september 1989. Een stel bevrien de jongens uit Holten en Markelo stak de koppen bij elkaar en vorm de een dweilorkest. „We spelen geen van allen gitaar en met trom pet, trombone of bugel kah je geen rockband maken", legt Henk Jan Beltman uit. „Ons motto is: mu ziek maken waar mensen plezier aan beleven en zelf plezier maken, maar je moet dat wel serieus aan pakken. We hadden allemaal mu ziekles gehad behalve mijn neef, die is toen maar op de grote trom gekomen. Toen het eenmaal liep hebben we er nog wat jongens bij gezocht, van de Holtense Muziek vereniging en de fanfare uit Marke lo. Je moet er een paar in de groep hebben die heel goed kunnen spe len en goed studeren, die trekken de rest dan wel mee." Na een half jaar iedere vrijdag avond oefenen in de kelder van Beltman Sport en Mode (Henk Jan: „Zelfs oefenen is beregezel lig!") voelden ze zich rijp voor een eerste optreden, op Koninginne dag 1990 in dorpshuis De Bosc hkamp. Daarna is het hard gegaan. „We gaan er van uit: als je twee op tredens krijgt, komt daar weer één nieuwe afspraak uit", stelt Bart van Bruggen, ook een Mexicaantje van het eerste uur. Ze speelden op straat in Hengelo en Almelo, tij dens de Dorpsfeesten en Hoolter Aomde, bij de wielerronde van Markelo, bij een sponsorloop in Goor en voor een damvereniging uit Aalten. In het gehuchtje Dijk- hoek maakten ze bij een zeskamp een van de leukste avonden mee. Het regende pijpenstelen maar het publiek was zo enthousiast, dat het ook voor hen echt een feest werd om daar te spelen. Huisorkest Via de muziekleraar van een van hen kwam het verzoek van voet balclub De Graafschap uit Doetin- chem om huisorkest te worden. „Dat klikte meteen de eerste keer heel goed", zegt Henk Jan Bel tman. „En het is machtig als je zo'n heel stadion mee kunt krijgen." Toen De Graafschap kampioen werd zou Normaal spelen, maar dat werd afgeblazen door klachten van de buren van het stadion, die bang waren voor geluidsoverlast. Aan De Mexicaantjes toen de taak om het publiek te amuseren en dat is ze prima gelukt. Hun tv-debuut liepen ze helaas net mis. Nadat ze zaterdagavond op het kampioensfeest van De Graaf schap hadden gespeeld, werden ze op zondag weer verwacht voor de reis naar Feijenoord/FC Gronin gen. Daar zouden opnames van het naar de eredivisie promoverende elftal worden gemaakt voor het programma Voetbal Plus van Jack van Gelder en De Mexicaantjes werden en passant uitgenodigd om het publiek in De Kuip wat op te warmen. Ze stonden zondagoch tend keurig klaar bij de bus, maar het elftal had de promotie naar de eredivisie iets te uitbundig gevierd en kwam niet opdagen. Door het contract met De Graaf schap staan op hun repertoire nu niet alleen carnavalskrakers, mee- deiners en Zuidamerikaanse rit mes, maar ook voetbalmarsen en zelfs kinderliedjes als de tune van Sesamstraat, favoriet bij Graaf schapsupporters als de aanhang van de bezoekende club een plaatsje op de tribune zoekt. 'Ze zijn op tienertoer' is er ook zo een. „We hebben op het ogenblik een re pertoire van zeventig nummers, die we zo uit het hoofd kunnen spelen dat we ermee de straat op kunnen", vertelt Bart van Brug gen, die ook zelf wel eens een num mer schrijft. „Dat wil niet zeggen dat het foutloos gaat, fouten horen er ook bij. Maar in principe kunnen we wel anderhalf uur vullen met steeds verschillende nummers. We spelen trouwens ook Dixieland of een nummer als Yesterday, maar dan swingend." „We spelen niks van (blad)muziek, ons idee is: een dweilband speelt uit het hoofd", vult Henk Jan Bel tman aan. „Het gaat er om het publiek mee te krijgen en daar moetje op inspelen. Maar als je bij voorbeeld in een winkelstraat speelt moet je wat meer te bieden hebben, dan moet het de moeite waard zijn om even stil te staan en te luisteren en te kijken. Daarom hebben we nu ook dat Zuidameri kaanse slagwerk en een aantal ar rangementen gekocht. Misschien moeten we ook wat meer op de bewegingen gaan letten, je groeit natuurlijk nog steeds." Meestal gaan ze met zijn dertienen de straat op - niet al het slagwerk kan dan mee - maar volgens Henk Jan kunnen ze „ook met een man of acht de boel best op stelten zet ten." „Als je maar zorgt dat de slagwerksectie er bij is, het slag werk is ongelofelijk belangrijk", vindt Bart van Bruggen. Hij zet meestal de nummers is en dan valt de rest van de groep wel bij, maar als iemand iets anders wil spelen is een seintje voldoende. Na de drukke vakantieperiode met veel optredens nemen ze aan het begin van het nieuwe schooljaar wat gas terug. Behalve de weke lijkse oefenavonden alleen het spe len bij De Graafschap vast. „An ders zijn we elke week weg", zegt Bart. „We spelen nog wel bij fees ten cn dergelijke, maar we hebben nu toch ook twee aanbiedingen om op te treden? afgeslagen. Je wilt ook nog wel eens een avond iets an ders doen. We hebben er erg veel plezier in, maar het moet een hob by blijven." De vijfde week van het Interkerke lijk recreatiewerk op de Borkeld staat in het teken van het thema 'fantasie'. Het programma ziet er als volgt uit: Zaterdag 1 augustus: 20.00 uur, open avond met kampvuur (gra tis). Zondag 2 augustus: 10.00 uur, kampdienst. Voorganger mw. In 't Hof spreekt over het thema Ver stoppen. Maandag 3 augustus: 14.30 uur, lijnbal (4 t/m 13 jaar) 1,-).; 19.30 uur, volleybal vanaf 14 jaar 1,50). Dinsdag 4 augustus: 14.30 uur, cir cusmiddag 2,-). Woensdag 5 augustus: 20.30 uur, fantasietocht 1,50). Opgeven voor barbecue. Donderdag 6 augustus: 19.00 uur, barbecue 6,- volw.; 4,- kind), 22.00 uur, fantasie geluidenspel 1,-). Vrijdag 7 augustus: 14.30 uur, vos- sejacht 1,-). Tevens is er van maandag tm vrij dag om 10.00 uur kindermorgen (kosten 1,-) en van 19.00 t/m 19.15 kleuterkwartiertje (gratis). VW Toeristenbelang Laren (Gld) heeft voor zondag 9 augustus een Natuur-pannekoekrit uitgezet voor automobilisten en fietsers. Gestart kan worden 's morgens tussen 10.30 en 12.00 uur en 's mid dags tussen 13.00 en 14.00 uur bij Hotel Witkamp in Laren. Fietsers kunnen ook starten bij het VW kantoor in Lochem op dezelfde tij den. De autorit is plm. 60 km lang en de fietsroute ongeveer 30 km. Er is een rustpauze ingelast, waar men de benen kan strekken en gratis mee kan doen aan een prijsvraag. Het eind van de tocht is op de saski- sche boerderij de Blankenberg op het landgoed Verwolde, waar men pannekoeken kan nuttigen onder vrolijke tonen van een harmonica orkest. Vorig jaar waren er 1300 enthousiaste deelnemers. Dominee H. Th Vollebregt: ,J)e kerk in Okkenbroek staat nog midden in de gemeenschap". De hervormde gemeente Okken broek neemt zondag 2 augustus afscheid van dominee H. Th. Volle bregt. Na een periode van vier en half jaar verruilt Thea Vollebregt de kleine gemeenschap Okken broek voor het grote Den Haag, waar zij in Loosduinen haar werk als dominee zal voortzetten. Hoe plezierig en welhaast heil zaam rustig zij het wonen en wer ken in Okkenbroek ook heeft ge vonden, de keuze om terug te ke ren naar het drukke westen, heeft mevrouw Vollebregt bewust geko zen. „Als late intreder - Okken broek was haar eerste standplaats, voordien was zij werkzaam in de gezondheidszorg - heb ik te maken met pensioenbreuk en dat soort zaken. Okkenbroek is slechts een kleine gemeente, die met veel moeite zich een part-time dominee kan veroorloven. In Loosduinen krijg in een volledige benoeming. Op mijn leeftijd (50) gaan dit soort dingen toch een rol spelen. Daar naast vond ik, dat ik na mii leer school in Okkenbroek, toe was aan een grotere gemeente". Daarnaast speelt een grote rol, dat haar fami lie en vrienden allemaal in het wes ten wonen. Ondanks de zelfgekozen beslis sing, verlaat dominee Vollebregt Okkenbroek met pijn in haar hart. In de pastorie naast het kleine kerkje aan de Oerdijk zegt ze daar over: „Je wordt hier helemaal op genomen in de dorpsgemeen schap. Ik heb, denk ik in die ruim vier jaar alle dorpsbewoners wel leren kennen en je leeft mee met het wel en wee van de families. Men is hier nog zo nauw bij elkaar be trokken. De gemeenschap van Ok kenbroek heeft mij direct opgeno men in haar midden, en daar ben ik ze reuze dankbaar vpor. In Den Haag word ik gewoon iemand die woont in een rijtjeshuis. Dat zal wel even wennen zijn". Ondanks dat Okkenbroek met een inwonertal van, afhankelijk van voor welke telling wordt gekozen, amper 500 zielen, moeite heeft om als kleine kern te blijven voortbe staan, ziet dominee Vollenbregt ook voor de toekomst een rol voor de kerk in de dorpsgemeenschap weggelegd. „In Okkenbroek heeft de kerk nooit aan de kant gestaan, maar staat zij midden in de ge meenschap en werkt zij daadwer kelijk mee aan de instandhouding van de dorpsgemeenschap. Daar naast denkt ik dat er, ondanks alle kritiek, altijd een rol weggelegd is voor de kerk, als een soort baken, een lichtstreep in de donkere we reld". Dat daarbij de dominee wel eens harder van stapel loopt als de plaatselijke kerkeraad, is volgens mevrouw Vollebregt heel wel te verstaan. „Wij dominee's zijn er voor om het voortouw te nemen, veranderingen voor te stellen want de kerk moet altijd in beweging blijven, niet te lang stilstaan bij het oude. De gemeenschap rea geert daar meestal afwachtend op, ook in Okkenbroek. Soms is het echt trekken en duwen, maar met goede argumentatie valt heel wat te bereiken en achteraf is men daar dan ook best tevreden mee". Fokveedag Olst 1992 wordt gehou den op woensdag 5 augustus op het terrein van de heer Willems aan de Diepenveenseweg te Olst. De ope ning zal om negen uur verricht worden door wethouder Boerhof van Olst. Er zijn 292 dieren aangemeld voor de individuele keuring. Zestien ei- genaarsgroepen geven acte de pre- cence. De zes roodbont veeteelt studieclubs uit het gebied zullen laten zien wie van hen de beste groep koeien kan selecteren. Te vens is er een demonstratie van dochtergroepen van de stieren Erik 33, Golden Wonder, Leon en Robert 5. Ook zal een groep Brown Swiss-kruislingen worden ge showd. Het potje voor bovenwijkse voor zieningen (waar in het verleden on dermeer de aanleg met de SI4 is gefinancierd) is opnieuw gevuld. Het Ministerie van Verkeer en Wa terstaat heeft in het kader van de bijdrageregeling Wegverkeers- voorzieningen ruim een ton aan de gemeente Holten overgemaakt. De Stichting Regiocontact Vecht Veluwe IJsselstreek organiseert op zaterdag 8 augustus een fietstocht rond Heihuizen en Poggebelt. De tocht, die een lengte heeft van on geveer 45 kilometer, voert langs heide en door vroegere broeklan den, de Palthetoren, de havezate Schoonheeten voorbij tot aan de basiliek van Raalte. Ook de molen in Dijkerhoek is in de route opge nomen, evenals het Overijsselse veld. Onderweg is een museum boerderij en een molen te bekijken. Men kan de fietstocht beginnen tussen 10.30 en 13.30 uur bij café Jansen (Boer Biet), Dorpsstraat 1 in Holten en bij Hotel restaurant De Zwaan, Kerkstraat 2 in Raalte. De kosten van deelname bedragen 4,- pp., inclusief een routebe schrijving met wetenswaardighe den en herinnering die wordt nage zonden. Fietsverhuur Hotel tel. 05483-61779 en Raalte tel. 05720- 53122. NIJVERDAL - Ook deze week zal op donderdagavond van 21.00-21.30 uur weer het zomer- programma „Samen Zingen" gehouden worden in de Geref. kerk aan de Grotestraat 127 te Nijverdal. Iedereen is daarbij van harte welkom. Wie gewin keld heeft op deze wekelijkse koopavond, kan rustig de tas meebrengen in het kerkge bouw. Zoals altijd staan er prachtige liederen op het pro gramma van donderdag 30 juli. Op deze avond heeft ds. B. van 't Veld de leiding en de organist is de heer Roelofs. De toegang is gratis. Komt u een half uurtje meezingen? Een korte vlucht van Herverlee over een afstand van 198 km. Hier voor waren 292 jonge duiven inge- korfd, die om 12.00 uur het lucht ruim kozen. Erik Veneklaas kreeg nummer één en twee om 14.20 uur binnen. Snelheid ruim 85 km per uur. De uitslag was: 1.2.5.12.22. E. Veneklaas; 3.7.8.13.16. T. Schuppert; 4.10.14.17.19. F. Meester en zn; 6.25.27.35.45. G.J. Koetsier; 9.18.41. H. J. Paalman; 11.21.36.39. M. Lo- deweges; 15.23.44.58. Comb. Jur- jens; 24.57. R. Bannink; 28. H. Jan sen; 32. H. Wansink; 53. H.J. Aaf- tink. Een heel andere vlucht wat af stand betreft was de 'ovemach- tingsvlucht' vanaf Bergerac. Voor deze vlucht, afstand 936 km, waren 60 duiven ingekorfd. De lossing ge schiedde om 13.00 uur, zodat de duiven een nacht ergens moesten overblijven. Om 13.05 werd de eer ste duif door T. Schuppert geklokt. De laatste prijsvliegende duif was om 17.59 uur binnen. De uitslag was: I. T. Schuppert; 2.4.17.19. G.J. Koetsier; 3. H. Wansink; 5.6.13.14.16. E. Veneklaas; 7.10. J.G. Jansen; 8. G. Kwintenberg; 9.18. Comb. Juijens; 11.12.15. F. Meester en zn; 20. M. Lodeweges. V Het damestouwtrekteam van Espelo was weer onverslaanbaar.

Holtens Nieuwsblad | 1992 | | pagina 7