Succes Schuredag met dank aan Rowwen Hè ze Edwin Ophof onbetwist winnaar wielerronde Duizenden boeken op Deventer boekenmarkt •J HOLTENS NIEUWSBLAD Carl Zoetemelk lijkt op mama, rijdt als papa Zondag 2 augustus langs de IJssel PJGO Holten organisator Ladadi'92 BEKENDMAKING „UITKERINGSWET FINANCIËLE COMPENSATIE LANGDURIGE MILITAIRE DIENST" Commissie voor woonruimtezaken DONDERDAG 30 JULI 1992 Temidden van een overvloed aan festivals en concerten heeft De Schuredag weer een plaatsje vero verd op de regionale popkalender. Met dank aan Rowwen Hèze moet daar meteen aan worden toege voegd, want deze Limburgse for matie maakte haar faam als su- perswingende festivalband meer dan waar. Het door Lanz Bulldog en dweilorkest De Mexicaantjes opgewarmde publiek vermaakte zich afgelopen zaterdag dan ook opperbest. Volgend jaar weer een Schuredag was de algemene con clusie. Hoewel de voorverkoop niet al te hoopgevend was geweest, passeer den toch zo'n vierhonderd festival gangers de kassa en aangezien de aangename temperatuur een hoge baromzet garandeerde, waren er na afloop tevreden gezichten bij de vele Schure-vrijwilligere. Die had den er dan ook alles aan gedaan om de aandacht te trekken. Spe ciaal ontworpen affiches en biervil tjes, een keurig verzorgd informa tief programmaboekje dat zater dag her en der in het dorp werd uitgedeeld en een geluidswagen die ook nog eens de nodige rucht baarheid aan het openlucht con cert gaf. Bovendien zorgde volop aanwezige bewegwijzering dat be zoekers van buiten Holten gemak kelijk het festivalterrein aan de Beusebergerweg kon vinden. Mazzeltje Daar was met medewerking en ma teriaal van Holtense aannemers Achterkamp, Koopman en Voor des een groot-formaat podium op gericht, dat qua afmetingen moest voldoen aan de eisen van de abso lute trekker van de avond, Row wen Hèze. Mazzeltje voor het jon- gerencafé was dat het contract met de Limburgers al was getekend voordat de groep doorbrak met de hit 'Bestel mar' en de gage flink naar boven werd bijgesteld. Eis van de Limburgse band was wel de aanwezigheid van een ruime hoe veelheid Hertog Jan-bier. Gezien de herkomst van de bandleden uit America, dichtbij de brouwerij in Arcen, een logische keuze. Overigens had de organisatie ook voor de in het voorprogramma op tredende groep Lanz Bulldog de nodige drank (maar dan Grolsch) moeten inslaan. De onderhande lingen met manager Marcel Vlogt- man resulteerden immers in de af spraak dat de gage van deze band geheel in natura, zijnde bier, zou worden voldaan. En dan blijkt vijf honderd gulden nog heel wat krat ten gerstenat op te leveren. Voeg daarbij de twee flessen Long John whisky die Roel-Jan Warrink als 'zoep'porting-act voor zijn reke ning nam en de hoge drankreke ning is verklaard. Nacht en ontij Hoewel Lanz Bulldog eerder dit jaar in Stadskanaal al ervaren had hoe het is om op een groot open luchtfestival te spelen, bleek dat de muziek van deze band toch be ter tot zijn recht komt in een klein schaliger omgeving. Weliswaar was het enthousiasme weer over weldigend, maar enerzijds de af metingen van het podium en an derzijds de afstand tot de harde kern Lanz B-fans maakten toch dat de vonken er minder afspatten dan bij een optreden binnenshuis. Waarbij ook het vroege aanvang- stijdstip niet meewerkte want het daglicht strookte niet echt goed bij de 'nacht en ontij' muziek van Lanz Bulldog. Desondanks kweten de nog steeds op een doorbraak wachtende plattelandsrockere zich met overgave van hun on dankbare voorprogramma-taak Voor Rowwen Hèze was het alle maal wat makkelijker, hoewel na een optreden op Pinkpop het wel even slikken is wanneer je op een weiland in Holten opnieuw je kuns ten moet vertonen. Wat dat betreft bood deze groep een professioneel Lanz Bulldog warmde de Schuredag al flink op. maar o zo aanstekelijk optreden met hun geheel eigen mengeling van Tex Mex, polka's en Ierse folk muziek met de trekharmonica als centraal instrument. Zelfs de meest sceptische bezoekers had den dan ook niets dan lof voor de muur van geluid die op hen af kwam. En wat meer is, er werd weer eens massaal gedanst. Iets wat bij een steeds verzadigder pop publiek de laatste jaren tot een zeldzaamheid is uitgegroeid. Row wen Hèze kwam wat dat betreft precies op tijd. De jonge Zoetemelk, links op de foto, heeft het talent van papa en zo te zien het uiterlijk van mama. „Hij lijkt niet op z'n vader, maar meer op z'n moeder", liet een van de omstanders bij de start van de wielerronde weten. Een naam hoefde daarbij niet genoemd wor den, iedereen achter het dranghek wist wie 'hij' wel was: Carl, de zoon van Joop Zoetemelk, die van de organisatoren samen met de zes andere Franse coureurs een plaatsje op de eerste startrij had gekregen. Vader Zoetemelk was thuis in Frankrijk gebleven, wel mocht Carl in Holland, aan het naamplaatje 'Joop Zoetemelk' op het fraim te zien, rijden op een van de fietsen van papa. De vechtlust ontbrak niet bij deze jonge Zoet- melk, want als een van de weini gen stapte hij niet af toen midden in de koers een bui losbarstte, maar hield hij koers, ai werd hij door winnaar Edwin Ophof ge dubbeld en eindigde hij op een zestiende plaats. Zoetemelk junior was vrijdag avond niet de enige 'beroemdheid' op het Holtense circuit. Vooraf gaand aan de wedstrijd werd etap pewinnaar van de tour de France, Rob Harmeling uitgebreid in het zonnetje gezet door zijn club CC75 uit Nij verdal, de sponsoren en door Wim Bouwhuis, namens ijsclub De Noordpool. In zijn amateurtijd heeft Rob Harmeling meerdere malen meegereden in de Ronde van Holten. Harmeling moest de Tour de France voortijdig wegens ziekte verlaten. Terwijl in Frank rijk de laatste etappes van ae tout nog moesten worden gereden, klom Rob Harmeling op de achter bank van een automobiel uit de duurdere klasse om een ererondje door Holten te rijden. Naast bloe men voor het echtpaar Harmeling was er voor de coureur namens zijn sponsor een nieuwe fiets. Ondanks de bekende namen in de Holtense wielerronde was de publieke be langstelling maar matig. De koers over 66 ronden kende ook nog een aantal Duitse renners, zo te horen aan het commentaar van speaker Ben Roesink uit Ambt Delden, maar de wedstrijd werd beheerst door de oostelijke top pers, die van vbegin af aan het tempo verechikkelijk hoog hiel den. De mindere goden stapten dan ook al snel na enkele ronden af. Zij waren niet opgewassen te gen het venijnige 'vals plat'. Toen halverwege de wedstrijd een fikse bui zich boven Holten ontlaadde, hield het merendeel van de 110 gestartte renners het voor gezien en bleef een groepje van zo'n twin tig renners over. Edwin Ophof uit Raalte profiteerde onmiddelijk van de verwarring die was ont staan en ontsnapte, aanvankelijk kreeg hij de Almeloër David Vee- nendaal mee, maar op de glibber- natte keitjes van Dorpsstraat en Larenseweg wist Ophof zijn voor- sprong verder uit te bouwen en kon hij ver voor het overgebleven ren- nereveld finishen, ruim driekwart minuut voor de naaste concurren ten. In de slotronden probeerde Eric van der Heide uit Giethoorn dichterbij te komen, maar in het schemerdonker was hij niet bij machte om nog eens alles uit de kast te rijden. Rob Froeling wist de achtervolger in te halen. In de sprint bleef Van der Heide Froeling net voor. Het drietal prijswinnaars overi gens had weinig waardering voor het afstappen van hun collega's. Mooiweerfietsers horen niet thuis in een wielerkoers, was hun me ning. De organisatoren kunnen volgend jaar de renners lokken met wat extra prijzengeld, want doordat er zoveel renners voortij dig van de fiets stapten, kon de organisatie niet alle prijzen kwijt. Niet minder dan vier kilometers boeken zullen zondag 2 augustus in Deventer langs de IJsselboule- vard staan uitgesteld tijdens de grootste boekenmarkt van Neder land. Het is de vierde keer dat de zeer omvangrijke boekenmarkt wordt gehouden. Ruim 540 stands zullen, gevuld zijn met vele duizenden boeken. Door de grote deelname van boekhandelaren uit Neder land en België is de Deventer boe kenmarkt na drie jaar uitgegroeid tot de grootste van Nederland. In 1991 werden ruim 80.000 bezoekers geteld. Mede door dit succes heb ben zich dit jaar nog meer deelne mers aangemeld. Aan de markt nemen vele gere nommeerde antiquaren deel die een goed kwalitatief aanbod zullen verzorgen op het gebied van litera tuur, geschiedenis, topografie, kunst, sport, politiek, kinderboe ken, techniek, filosofie, strips, an- I sichtkaarten, prenten en nog veel meer. De Deventer Boekenmarkt vindt plaats aan de oever van de IJssel en loopt door in de historische bin nenstad; het Grote Kerkhof, de Brink en Zandpoort. De markt be gint om elf uur en duurt tot zes uur. Randprogramma Naast het grote aanbod van boe- De kring Holten van de PJGO, bestaande uit de afdelingen Hol ten, Markelo, Diepenheim en Goor, zijn druk bezig met de orga nisatie van de jaarlijkse landdag (Ladadi '92), die op zaterdag 12 september wordt gehouden in Die penheim. De Ladadi staat in het teken van de middeleeuwen, naast de traditionele agrarische onder delen zullen de spelen deze dag hoofdzakelijk afgeleid zijn van het middeleeuws gebeuren. ken, is er een aantrekkelijk rand programma. Over het gehele tra ject treden straattheatergroepen en musici op, zoals onder andere De Mist, met saxofoon, cuba en trompet, de Bretonse chansonnier Yann Lawick, kinderverteller de Grotteman, Hans Mechel, straatmuziek uit de tijd van Rem brandt, Wil de Wel, jazz ensemble Joris Bijleveld, het akrobatisch duo IJs en Weder, Ad Hok met volksmuziek, Star Dust uit Apel doorn en theater Popject met de straatproduktie Hexen. Tijdens de boekenmarkt wordt ook het inzamelproject Boeken voor Tartu afgesloten. De inzame- lactie is gehouden voor een biblio theek Nederlandse Letterkunde voor de universiteit Tartu in Est land. Op de boekenmarkt kan men nog boeken overhandigen aan Jos De be ij, directeur van de Openbare Bibliotheek Deventer. Op het Grote Kerkhof zal Pioneer 1, een uit België afkomstige druk pers met een lengte van acht me ter, en drie meter hoog, op authen tieke wijze vellen papier van 2 by 1,5 meter drukken. Het Amster dams Veilinghuis Van Gendt bv verzorgt tussen elf en vier uur gra tis taxaties van boeken en prenten in de Openbare Bibliotheek. Te- expositie van objecten, gemaakt vens in de bibliotheek is er een van oude boeken van Esther van De Wellekade langs de IJssel in Deventer is zondag het centrum van de grootste boekenmarkt van Nederland. Nie. Aan de overkant van de IJssel zal vrijetijdswinkel Rodolfo een demonstratie van allerhande vlie gers geven. Door burgemeester en wethouders verleende vergunningen, ontheffingen e.d. 1. BOUWVERGUNNING VERLEEND AAN: - H. den Herder voor het verbouwen en uitbreiden van een woon huis en het bouwen van een garage/berging bij Motieweg 17; - G J. Jansen voor het bouwen van een werktuigenberging bij Jeurlinksweg 18; - G. J. Beldman voor het vergroten van een jongveestal bij Oude Stationsweg 9. 2. VOORTS VERGUNNING/ONTHEFFING- /TOESTEMMING VERLEEND AAN: - Mevrouw M. Rensink voor het plaatsen van een aanduidingsbord bij Oranjestraat 69; - Stichting Triathlon Holten voor het op laten stijgen van een aantal luchtballonnen op zaterdag 15 augustus vanaf sportpark 't Vlet- goor of sportpark Meermanskamp; - Scouting „De Waardenborchgroep" voor het houden van een flessenaktie op zaterdag 12 september. Voor het inwinnen van informatie over een zaak of over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift kan men zich wenden tot de afdeling algemene zaken ter gemeen tesecretarie. Op 15 juli 1992 is de „Uitkeringswet financiële compensatie langdu rige militaire dienst" (Wet van 24 juni 1992, Staatsblad 367) in wer king getreden. Hiermee wordt voorzien m een éénmalige financiële vergoeding voor gewezen dienstplichtige militairen en reservisten van de Ne derlandse krijgsmacht die in de periode van 1 januari 1936 tot en met 31 december 1962 in totaal tenminste 5 jaren (zonder dubbel telling) daadwerkelijk onder de wapenen doorgebrachte diensttijd kunnen aanwijzen. Indien de diensttijd aanspraak of uitzicht biedt op vergelding met enig overheidspensioen blijft deze buiten beschouwing voor de toepassing van deze wet. Diensttijd die wordt geacht onder de wapenen te zijn doorgebracht krachtens de Wet verbetering rechtspositie verzetsmilitairen wordt wél als diensttijd in de zin van deze wet aangemerkt. Militairen die uitsluitend bij het KNIL gediend hebben en derhalve nimmer hebben behoord tot de Nederlandse krijgsmacht, kunnen op deze wet geen beroep doen. Rechtspositionele aangelegenhe den ten aanzien van deze categorie van militairen berusten bij het Ministerie van Binnenlandse Zaken. De aanleiding tot deze wet vormt de in het kader van het veteranen beleid gegroeide opvatting, dat het om billijkheidsredenen wense lijk is de in deze wet beoogde doelgroep alsnog een financiële ver goeding toe te kennen voor bewezen langdurige militaire dienst. De éénmalige uitkering bedraagt f 7.500 - en is afgeleid van de contante waarde van het diensttijdspensioen waar een oorlogsvrij williger gemiddeld aanspraak op kan maken. De uitkering heeft geen invloed op pensioenen c.q. uitkeringen krachtens de sociale verzekeringswetgeving, de Algemene Bij standswet etc., noch maakt zij deel uit van het belastbare loon c.q. inkomen van rechthebbende. Ingevolge een afSDraak van Ministe rie van Financiën wordt de verschuldigde loonbelasting/premie volksverzekering door het Ministerie van Defensie voldaan. Indien de gewezen militair reeds is overleden dan heeft de weduwe recht op (een gedeelte van) bedoelde uitkering, onder voorwaarde dat zij gedurende de diensttijd waarop de uitkering is gebaseerd met de betreffende militair gehuwd was. Aanvragen onder vermelding van „éénmalige uitkering langdurige militaire dienst" dienen schriftelijk ingediend te worden bij: Ministerie van Defensie DZPM. Bureau DU, Projectgroep éénmalige uitkenng f 7.500 -, Postbus 4490, 6401 CZ Heerlen. In de aanvraag dient vermeld te zijn de naam. adres, woonplaats en, heel belangrijk, de geboortedatum en de geboorteplaats van de militair die het betreft. Indien het militair registratienummer bekend is dient dit eveneens aangegeven te worden. Wordt de aanvraag door de weduwe gedaan dan dient tevens haar meisjesnaam te worden vermelc alsmede de huwelijksdatum. Een aanvraagformulier is af te halen bij de afdeling Algemene Zaken ter gemeentesecretarie, alhier. De eerstvolgende zitting van de commissie voor woonruimtezaken vindt plaats op maandag 3 augustus 1992 van 19 30-20 30 uur in het gemeentehuis (ingang Kerkstraat).

Holtens Nieuwsblad | 1992 | | pagina 5