„Samen misdaadvirus de kop indrukken" Net echt, zo spannend was zoeken naar goud f Nationale en regionale toppers op de Schuredag Gert en Hermien in Tour d'Overijssel van Radio Oost Onderzoek SGH naar winkeldiefstal: HOLTENS NIEUWSBLAD st* Jeugd leeft mee met vakantieweek Snelle tijden in Ommen Bontenweg beu van zandhapperij Infolijn tropen- vaccinaties Lanz Bulldog, Rowwen Hèze en Mexicaantjes Nieuws waar muziek in zit DONDERDAG 23 JULI 1992 Alle winkeliers in Holten hebben wel eens te maken gehad met winkeldiefstal en bij 62% was dat zelfs vaker dan tien keer het geval. Van de leerlingen van de Scholengemeenschap Holten zegt ruim 14% wel eens iets te hebben weggenomen in een Holtense winkel. Deze resultaten van een door de Scholengemeenschap gehouden onderzoek bij winkeliers en leerlingen zijn voor de schoolleiding, de plaatselijke politie en de middenstanders aanleiding om in september nog eens rond de tafel te gaan zitten voor nader overleg. Want hoewel Holten er landelijk gezien nog positief uitkomt (daar bekent bijna een kwart van de scholieren wel eens iets uit een winkel te stelen), ervaart men de uitkomsten toch als ernstig genoeg om verdergaande maatregelen te nemen. Precies op de plek waar vroeger in het echt naar goed is gezocht, werd door de goudzoekers overleg gepleegd hoe de aanwijzigingen gevolgd moesten worden. Ooit, zo'n honderd jaar geleden, heerste er in Holten een beetje de goudkoorts, want op de Holter- berg was goud gevonden. Niet vol doende voor exploitatie, maar spannend was het wel. Onbekend met dit feit, zochten de deelnemer- tjes aan de kindervakantieweek vorige week weer naar goud en dit keer met meer succes. Een niet van echt te onderscheiden gouda der werd aangeboord. „Laat dat nu bijna op dezelfde plek zijn als waar vroeger het echte goud ge vonden werd. Toen wij het draai boek opstelden wisten wij nog van niets, maar Kees Bos die echt alles afweet van de Holterberg, vertelde het ons", vertelt Herman Snelle tijden werden er tijdens de Ommer Bissinghloop vorige week woensdagavond gelopen. De stra- tenloop over tien kilometer lever de Egbert Veneklaas de vijfde plaats op in 32.02 min. Chris Offrin- ga finishte als 31e in 37.26 min. Bij de veteranen was een derde plaats voor Gerard Beldman in de snelle tijd van 35.49 min. Leo Marrissink scoorde een tijd van 39.40 min. MaijetMarissink werd eerste bij de dames in 49.50 min. De aanwonenden van de Bonten- weg zullen nog even geduld moe ten hebben. Pas halverwege sep tember zal B en W besluiten of de zandweg zal worden afgesloten voor het gemotoriseerd verkeer. De aanwonenden klagen over de stofwolken die bij droog weer het tuingenot vergallen. Volgens wet houder Henk Westerik staat de Bontenweg in het bestemmings plan Buitengebied genoteerd met een nieuwe functie, fiets/wandel pad, zodat de bewoners volgend jaar vermoedelijk zonder overlast van hun tuin kunnen genieten. Reizigers naar de (sub)tropen kun nen vanaf deze week via de auto matische informatielijn 074-492638 algeméne inlichtingen verkrijgen over aanbevolen vaccinaties en over de malariebestrijding. De lijn is dag en nacht bereikbaar voor het gewone tarief. Afspraken over vac cinaties kunnen op werkdagen tus sen half negen en tien uur via het gebruikelijke spreekuur van de DGD gemaakt worden. Kampman, zittend temidden van zijn jonge gouddelvers. „Maar echt of niet, de 'jongens' geloven er heilig in". Voor de tweede achtereenvolgen de keer stond de kindervakantie week van SoCuWe in het teken van één thema, waar in de hele week op verder werd geborduurd. Dit keer was het het verlaten dorp, waarin zich allerlei spannend en soms enge dingen te gebeuren stonden. Het verlaten dorp van Duut'n Be rend, die honderd jaar geleden ge storven was aan Aurum febris (goudkoorts) bleek zich te bevin den op het Dikkersweitje nabij de Ericaweg. Hoewel telkens met na druk aan de kinderen werd verteld, dat het allemaal maar spel was, en dat het de leiding was, die zo gek deed, was de spanning voor som mige kinderen zo groot, dat ze lie ver een dagje bij moeder thuis ble ven, of zich met vriendinnetjes in een van de zelf gebouwde hutten terugtrokken om daar te gaan le zen of tekenen. De jongens daaren tegen moesten af en toe door Her mann Kampman, Inge Scharren- weg en de overige leiding te wor den afgeremd omdat ze wel erg in het spel opgingen. „Er waren erbij, die er eenvoudigweg niet van kon den slapen, die zelfs 's avonds nog eens op pad gingen om te kijken of er niets gestolen was". Heel leuk speelde clown Ronald McDonald woensdagmiddag in de feesttent van het Folklorefeest mee met de goudzoekerskoorts toen onver wacht twee Yanks op het toneel verschenen die de kist met de schat wilden meepikken. Bijna fa natiek reageerden de kinderen op dit onrecht. Vorige week donder dag werd er zachtjes aan toege werkt naar het einde. Het volKje was ook duidelijk moe. Een vrien delijke buur leverde nog spontaan 75 tinnetjes frisdrank af bij de groep, waarna uiteindelijk de 'gou dader' gevonden kon worden en de elf jarige Jan Maneschijn uit de zevende groep van De Schakel zijn omvangrijke plak-dagboek over de vakantieweek kon afsluiten. Voor Jan is het volgend jaar de laatste keer dat hij mee mag doen, maar hij heeft nu al te kennen gegeven om dan als hulpleider mee te. wil len. Hoogst persoonlijk kwam hij op de redactie een bedankje voor leiding en vrijwilligers brengen voor de onvergetelijke, spannende en heel fijne dagen. De resultaten van het SGH-onder- zoek worden samengevat in het schoolblad Schouders van juni j J. Daarin maakt conrector J. Kurz de balans op. Aanleiding vormden de bevindingen van het periodieke overleg tussen de burgemeester, de korpsleiding van de Rijkspolitie in Holten en de schoolleiding dat er in 1991 geen verminderingen wa ren opgetreden in het aantal win keldiefstallen. Van 1 januari 1990 tot 1 november 1991 werd er door Holtense middenstanders 17 keer aangifte van winkeldiefstal ge daan, maar de ervaring leert dat in veel gevallen geen aangifte wordt gedaan. Tijd voor nader onderzoek vonden school, handelsvereniging, politie en gemeente. In de vorm van een mondelinge winkeliersen- quète, een anonieme leerlingen- slachtofferenquète en een anonie me leerlingen-daderenquète wer den de werkelijke cijfers boven ta fel gehaald. Winkeliers Alle winkeliers verklaarden wel eens de dupe van winkeldiefstal te zijn geweest, waarvan 62% meer dan tien keer. De meesten meen den dat daar een leerling van de SGH betrokken bij was. Opvallend is inderdaad dat de meeste winke liers geen aangifte doen en dit ook in de toekomst niet van plan zijn. Ze regelen het liever zelf. Slachtoffers Van de bijna 1400 leerlingen die het vragenformulier invulden, blijkt ongeveer de helft wel eens slachtof fer van diefstal te zijn geweest, waarbij de leerlingengarderobe en de fietsenstalling de meeste risi co's lopen. Slechts 13% deed aan gifte bij de politie. Ook bij vernie lingen (meestal aan fietsen) ligt de aangiftebereidheid laag. Dertien procent meldt het op school, slechts 5% bij de politie. Daders Hoewel het onderzoek naar de da ders meer niet beantwoorde vra gen opleverde, achtten de onder zoekers de uitkomsten toch goed bruikbaar. Veertien procent van de ondervraagden bekent wel eens iets te hebben weggenomen uit een winkel. Landelijk is dat percenta ge 23%. In de meeste gevallen ge beurt dat tijdens de pauzes en in tussen-uren en meestal (in 80%) in groepsverband. Zo'n 17% heeft on der schooltijd wel eens iets van een ander weggepakt en 15% maakt zich wel eens schuldig aan vernie lingen. Het aantal daders boven de vijtien jaar is iets groter dan daar onder (47 tegen 43%) en jongens zijn wat 'crimineler' dan meisjes (48 tegen 34%). Mentaliteit Hoewel vergeleken met de landelij ke cijfers Holten er nog gunstig uitspringt, wil conrector Kurz zich daarachter niet verbergen. „Van een rustige plattelandsschool mag je zo'n resultaat ook verwachten" schrijft hij in Schouders. Hoewel de school geen politiestaatje op zich mag worden, is hij namens de schoolleiding wel van mening dat het aantal delicten omlaag moet. In de eerste twee leerjaren zijn er al beperkende maatregelen getroffen voor het verlaten vann het school terrein in pauzes en vrij uren en dat aantal vrij uren moet volgens hem verder worden teruggedrongen door dagrooster-aanpassingen of zinvolle ad-hoc vervangingen. Ook ziet hij een belangrijke taak voor de ouders, met name waar het gaat om een noodzakelijke mentali teitsverandering. „Die bereik je niet alleen met moralistische preekjes" aldus Kurz. Men dient zich te bezinnen op de bestedings ruimte en het bestedingsgedrag van de jongeren. Het vele zakgeld wordt maar al te vaak omgezet in chips, moorkoppen, negerzoenen enz, terwijl de gezonde boterham men in de prullebak (of ernaast) verdwijnen De ziekelijke koop- drang kan worden beschouwd als een welvaartsuitwas. Samen met de ouders en de plaatselijke over heid (incl. de politie) moeten we het misdaadvirus verder de kop indrukken." Middenstand Hoewel de schoolleiding gedeelte lijk de hand in eigen boezem steekt, ziet men ook een taak voor de lokale middenstand. Kurz: „Niet alleen tijdens de schooluren is een winkel diefstalgevoelig. Het is zaak dat men zich ook in deze kring buigt over preventieve maat regelen." Desgevraagd kan voorzitter A. van de Maat van de Holtense Handels vereniging daar wel in meegaan. De cijfers verrassen hem ook niet, hoewel elke diefstal op zich na tuurlijk weer vervelend is. Concre te oplossingen heeft Van de Maat niet meteen voorhanden. In de tweede week van september zal het HHV-bestuur samen met de schoolleiding en de politie nog eens om de tafel gaan zitten om aan de hand van dit onderzoek tot verdere maatregelen te komen. Oudere jongeren in Holten zullen het nog wel weten. Ooit had de Schuredag in de regio een vaste stek op de regionale popkalender. Van heinde en ver trok het Holtense openlucht festival met namen als Sweet d'Buster, Solution, Herman Brood and his Wild Romance, Toontje Lager, Het Klein Orkest of Het Goed Doel publiek naar de Beuseberger- weg. Van de huidige vrijwilligersgroep mogen die tijden herleven. Na een voorzichtige, maar succesvolle herstart vorig jaar moet de Schure dag 1992 weer een begrip worden. De regionale (Holten-Markelo- Vorden) topper Lanz Bulldog en de jongste nationale kraker Rowwen 'Bestel Mar' Hèze zullen daar op zaterdag 25 juli hun steentje aan bijdragen. Voeg daarbij nog het optreden van het dweilorkest De Mexicaantjes uit Holten als pauzenummer en het feest is compleet. gle 'Wi'j wilt sex'. Lanz B kennende zal de openingsact van de Schure dag '92 menigeen nog lang heugen. 'Bestel mar' Eigenlijk is Rowwen Hèze ook puur een regionale band, maar de Noord-Limburgers timmerden dit jaar zodanig aan de weg met hun singles 'Bestel mar' en 'Kroenen- berg' dat ze doordrongen tot de nationale hitlijsten en op Pinkpop tot een van de hoogtepunten uit groeiden. Zes jaar geleden begon nen als coverband voor met name nummers van John Cougar Mel- lencamp, bracht een aantal carna valsnummers in het plaatselijke Americaanse dialect daarin veran dering. De nu (vooral in de eigen geboortestreek) immens populaire band brengt een mengeling van Tex Mex en Limburgse polka's ten gehore die erg aanstekelijke werkt op de toehoorders. Echte feestmu ziek dus die op de Schuredag na Lanz Bulldog niet uit de toon zal vallen. Overal waar Rowwen Hèze komt, staat binnen de kortste ke ren de boel op stelten. Al was het alleen maar omdat Jack Poels (zang en gitaar), William 'Tren' van Eckevort ('penspiano'), Martin Rongen (drums), Theo Joosten (gi taar), Jack Haegens (trompet) en Met het opnieuw leven inblazen van de Schuredag namen de Schu- re-vrijwilligers vorig jaar een risico dat echter goed uitpakte. De bands TBC, Fratsen en MAM zorg den voor een sluitende begroting, waardoor dit jaar de plannen al weer een tikkeltje ambitieuzer konden worden opgesteld. Als ope ningsact werd gekozen voor Lanz Bulldog, een controversiële groep die in haar korte bestaan al heel wat stof (en hooi) heeft doen op waaien, maar in de tussentijd wel een regionale faam en een vaste groep bewonderaars heeft opge bouwd. Wat er ook over de muzika le kwaliteiten van de bandleden gezegd kan worden, saai is een op treden van Lanz Bulldog nooit. Ar jan 'Vissekop' Oosterink (drums), Jan Willem 'Vladimir' Dollekamp (slaggitaar), Alexander 'Kale' Jan sen (basgitaar), broer Richard 'Gonzo' Jansen (leadgitaar) en Erik 'Rearbek' Roesink (zang) brachten het onder de bezielende leiding van manager Marcel Vlogt- man al tot twee optredens in het voorprogramma van Normaal, een roerig optreden in de VPRO-stu- dio's resulterend in een videoclip van de Mieke Telkamp-vertolkin 'Waarheen, waarvoor?' en een in januari gepresenteerde debuutsin- Rowwen Hèze, de Limburgse topattractie die op Pinkpop bewees een echte festivalband te zijn. Samen met Lanz Bulddog moeten zij de Schuredag en van weleer doen herleven. Jan Phiüpsen (bas) altijd proberen him publiek Limburgs te laten pra ten. Mexikaantjes Het dweilorkest de Mexicaantjes bestaat uit een vriendenclub van Holtenaren, Markeloérs en Harfse- naren. Zij spelen zich niet alleen tijdens feesten in Holten en omge ving in de kijker, maar wisten tij dens het Nederlands kampioen schap voor dweilorkesten een eer volle achtste plaats te behalen. Het optreden van Lanz Bulldog begint om half nemen. Het terrein is open vanaf half acht. In de nabij heid van het terrein is parkeergele genheid. Kaarten voor de Schure dag kosten f 10,00 in de voorver- koop (De Schure zelf, Eetcafé 't Klavier en de VW Holten) en f 12,50 aan de kassa. Reservering is mogelijk bij de Schure (tel. 64121 of 64022). De voorverkoop duurt tot en met zaterdagmorgen twaalf uur. Door burgemeester en wethouders verleende vergunningen, ontheffingen e.d. 1. BOUWVERGUNNING VERLEEND AAN: - H. Dikkers voor het veranderen en vergroten van de supermarkt Dorpsstraat 20; - H. Krijgsman voor het bouwen van een carport bij Kieftenbelt 15; - N.V. Energiebedrijf IJsselmij voor het plaatsen van zeven transformatorstations aan de Schreursweg, Postweg, Broensweg, Borkeldsweg 89a, Raatakkerweg, Geskesdijk 5 en de Pasops- weg; - G. Karsten voor het plaatsen van een erfafscheiding bij Larense- weg 71; - A. Bijma voor het bouwen van een carport bij Bergmanstraat 38; - A. Buitenkamp voor het plaatsen van een broeikas bij Churchills- traat 23; - F. W. Driehuis voor de bouw van een berging en verbouw van garage tot slaapkamer van zomerhuis Vianenweg 94; - Gemeentebestuur Holten voor het vergroten van een berging t.b.v. de sporthal Keizersweg 22; - A. A. Bannink voor het bouwen van een berging bij Erve Joost 26; - W. van Aalst voor het bouwen van een berging bij Erve Joost 24; - Bouwvereniging Rochdale voor het bouwen van een recreatiebun galow bij Vianenweg 229; 2. WIJZIGING BOUWVERGUNNING VERLEEND AAN: - J. L. P. Boers t.b.v. bouwvergunning nummer 165, verleend d.d. 19 november 1991 betreffende de bouw van een zomerhuis bij Vianenweg 193; - Roosdom-Tijhuis t.b.v. bouwvergunning nummer 40, verleend d.d. 24 maart 1992 betreffende de bouw van een woonhuis aan De Visscher. 3. VOORTS VERGUNNING/ONTHEFFING/ TOESTEMMING VERLEEND AAN: - A. Beldman voor het plaatsen van een antennemast bij Schou tenstraat 7; - Organisatie lange afstandsrit voor paarden voor het houden hier van op 12 september a.s.; - Carnavalsvereniging „De Fienpreuvers" voor het houden van de Keunefeesten op 10,1112 en 13 september a.s. op de Kalfster- mansweide; - Wielrenvereniging CC '75 voor het houden van de Ronde van Holten op 24 juli a.s.; - Holtense Handelsvereniging voor het afsteken van vuurwerk op 10 september a.s. Voor het inwinnen van informatie over een zaak of over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift kan men zich wenden tot de afdeling algemene zaken ter gemeente secretarie. HENGELO - Radio Oost zendt volgende week woensdag tussen elf en twaalf uur een editie van het muziekprogramma Tour d'Overijssel uit, dat een dag eerder wordt opgenomen in het centrum van Dedemsvaart. Harm oet Riessen en Annemarie Barendsen ontvangen aanstaande dinsdag tussen twee en vier uur in Dedemsvaart een keur van artiesten. wegende Big John Russel. De van oorsprong uit Suriname af komstige artiest laat zich bij wij ze van stunt regelmatig met een heftruck op het podium takelen. Russel, die ooit een wereldhit had met 'Hokie Pokie', heeft in de jaren '60 in de Hamburgse Starclub nog in één programma gestaan met de Beatles. Ook in Dedemsvaart is de zwaarlijvige entertainer weer van de partij. Er wordt opgetreden door René Nodelijk, de leadzanger van René and the aligators; Pierre van Dam, die in de top-40 stond met 'In dat bruine café'; Gert en Hermien; Henny Weymans (ex- leadzanger van The New Four) en de Vrijbuiters. Een min of meer 'vaste klant' in de Tour d'Overijssel van Radio Oost is de meer dan 200 kilo 89.4 FM 95.6 FM I 99.4 FM Twente I Deventer I Zwolle

Holtens Nieuwsblad | 1992 | | pagina 5