Folklorefestival voldoet aan hooggestemde verwachtingen Kwaliteit nog beter dan vier jaar geleden DONDERDAG 16 JULI 1992 HOLTEMS NIEUWSBLAD „Het Folkloristisch festival is een festival dat gezien mag worden", verklaarde burgemeester Van Rappard vorige week donderdag bij de opening van het feest. Zijn woorden werden in de afgelopen dagen volledig bewaarheid. Was het vier jaar geleden al een festival om door een ringetje te halen, dit keer werd het ruimschoots overtroffen door de aanwezigheid van dansgroepen die tot absolute de top behoren van de internatio nale folklore. Voeg daarbij de perfecte weersomstandigheden, waaronder zaterdagmiddag de grote optocht door Holten trok en men kan niet anders constateren dat het voor Dick Plekken- pol en de zijnen moeilijk zal worden om over vier jaar de kwaliteit nog hoger op te schroeven. De Russische dansers en danseressen hebben met hun spontane optredens de harten gestolen van de Holtenaren. Zonder twijfel waren de Russen met hun acrobatische toeren de meest spectaculaire groep tijdens dit festival. De kleine groep uit Bolivia trok met hun bont gekleurde kleding en melancholische muziek de aandacht. kermisattracties tijdens het optre den van de folkloredansers en de kermislui klaagden steen en meen over de geringe belangstelling bij hun kramen. De meesten verklaar den dan ook nooit meer naar Hol ten te zullen komen. Ook de brade rie op zaterdag was niet wat je noemt een succes. Wellicht dat over vier jaar in een cominatie met het Holtense Dorpsfeest er een be tere afstemming kan komen over deze 'randvoorwaarden' van het folklorefestival. Bijna dreigend waren tijdens de optocht de maskers van de groep uit Mexico. Bij hun optreden in de feesttent liet men ook de zonnige kant van dit Zuid-Amerikaanse land zien. Zuiver alsnachtegalen, zo zongen zangeressen van de Oosteuropese groepen. Hoogtepunt van het festival was zoals te verwachten de optocht, die zaterdagmiddag door het dorp trok. Naar schatting vijfentwintig duizend mensen genoten van de spontane optredens onderweg van de, voor het merendeel jonge dan sers uit verre landen. Daarbij sta ken de Nederlandse groepen, met uitzondering van de Boalster Skotsploeg uit Friesland wel erg sobertjes af. Aangemoedigd door het telkens weer opklinkende ap plaus van het dankbare publiek lieten de buitenlandse gasten zich onderweg verleiden tot uitgebrei de staaltjes van hun kunnen, zodat de optochtbegeleiders af en toe moesten ingrijpen om de stoet weer in beweging te krijgen. Toch liep voor de organisatoren aan het begin van het festival niet allemaal op rolletjes. Het ijzeren gordijn mag dan zijn opgerold, de burocratie viert nog hoogtij in Rusland. Daardoor werden de i groepen uit de Oekraïne en Mid den Rusland maar liefst anderhal ve dag aan de grens vastgehouden, omdat de Russische douanebeam- ten enige onduidelijkheden in de visa's hadden ontdekt. Door be middeling van de ambassade in Den Haag werd de zaak geklaard en arriveerden de Russen vrijdag. Op het laatste moment stelde de groep uit Mali zodanig hoge eisen aan hun komst naar Holten, dat Dick Plekkenpol daaraan niet wenste te voldoen. Een kleine, maar spectaculaire groep uit Gui nee werd bereid gevonden de open gevallen plaats in de optocht in te nemen. Niet duidelijk werd voor de toeschouwers, wie nu toch die blanke man was die halverwege de optocht de trom ging bespelen. De Italianen lieten het om onbekende redenen afweten. Daarvoor in de plaats kwam een alleraardigste groep uit Oostenrijk het festival versterken. Ook bij de muziekgroe pen waren de nodige omzettingen in het programma, die echter opge vuld werden door uitstekende ver vangers. Vooral de Jigger Bigger Brass Band maakte er een prach tig muzikaal spektakel van. Wat bij de Holtenaren ook uit stekend in de smaak viel waren de optredens van de buitelandse groepen vrijdagmorgen op de ver schillende pleinen in het dorp. Ook hier waren de Russen weer de to- pattraktie. Op het pleintje voor de Biester toonden zij hun acroba tisch kunnen. De belangstelling voor optre dens in de grote tent op Liezenwei- de was heel verschillend. Zo was de speciale middag voor de bejaarden met honderd belangstellenden wel erg mager bezocht. Beter was het zaterdag, aansluitend aan de op tocht en op de speciale Oost Euro pa avond op dinsdag, toen alle kaartjes verkocht waren. Nog be ter dan bij de optocht, konden de folkloredansers zich op het grote podium van de tent hun program ma afwerken. Aangestoken door het enthousiasme van het publiek, liep het programma soms flink uit Op het laatste moment wist Dick Plekkenpol een groep uit Guinee, die op doorreis was in Nederland, te en moest er zachte drang uitgeoe- strikken voor de optocht. Het enthousiasme van de beide danseressen spatte er bijna af. Vooral de groepen uit Oost Europa hadden een flinke voorraad souvenirs uit hun land mee genomen in de hoop op deze manier de kas een beetje te spekken, vooral voor de Oekraïners en de dansers uit Midden Rusland bepaald geen overbodige luxe. Zij bleken zo arm als de spreekwoordelijke kerkratten en hadden zelfs geen geld om een uitstap je naar Amsterdam te maken. Een inderhaast georganiseerde collecte in het dorp zorgde ervoor, dat de Russen toch op stap konden gaan. Hkud Osijek uit Kroatë verraste het publiek bij hun optreden in de feesttent met een perfect in het Nederlands gezongen „In Holten staat een huis" fend worden om plaats te maken voor een volgende groep. De wis selwerking tussen dansers en pu bliek werd nog versterkt doordat de dansers regelmatig het publiek bij hun optreden betrokken. Terugkijkend naar een week fes tival, was alles dan perfect? Nou nee. Met name de aanwezigheid van de kermis op het feestterrein leverden zowel bij publiek als bij de kermisuitbaters de nodige kri tiek op. De toeschouwers bij het Internationale folklorefestival er gerden zich mateloos aan het dreu nende achtergrondgeluid van de Kleurrijk waren vooral de costuums van de Mexicaanse deelneemsters.

Holtens Nieuwsblad | 1992 | | pagina 7