Korte adempauze voor dansgroep uit Osijek l Holtenaren adviseren collega's in Polen Kerkdiensten Medische diensten van dag tot dag HOLTENS NIEUWSBLAD „Wij zingen, maar ons hart huilt" Uit het politierapport Gevonden voorwerpen Mexicanen Belangrijke vergadering van de raad Prijzen voor Bergruiters BERICHT STICHTING WELZIJN OUDEREN DONDERDAG 18 JUNI 1992 fi Marina Eggink: „Uit humanitair oogpunt zoveel mogelijk leden hierheen halen." „Wij zingen wel, maar ons hart huilt." Met die woorden geeft de leider van de Kroatische dans groep Hkud Osijek 1862 de ge moedsstemming bij de leden van zijn gezelschap treffend weer. Voor de door de burgeroorlog zwaar getroffen dansers en muzi kanten is het optreden tijdens het Holtens Internationale Folklore Festival dan ook een kans om even op adem te komen. Vandaar ook dat begeleidster Marina Eggink probeert zoveel mogelijk leden van deze groep onder te brengen. Het Folklore Festival Holten zoekt ook nog zes gastgezinnen om enkele deelnemers uit Mexico op te vangen. Bedoe ling is dat het gastgezin twee Mexicanen een bed en een plaatsje aan tafel geeft van 9 tot en met 15 juli. De Spaanse taal is geen pro bleem. Holten heeft namelijk een Spaanse tolk. Bovendien spreekt Helma Kroon, bege leidsters van de Mexicanen, zelf ook Spaans. Helma Kroon: „Echt, een slaapkamer is nooit te klein. Een veldbed of lucht bed mag ook. Ook het eten is geen probleem. Er zijn gasten die graag zelf ook eens een na tionaal gerecht willen koken voor het gastgezin". Wie begin juli een week een plekje in huis overheeft, kan contact opnemen met Helma Kroon, Markollenweg 5 in Hol ten, tel. 05483-63034. „Eigenlijk had ik op een groep van veertig gerekend" vertelt de gebo ren Joegoslavische die onlangs nog telefonisch contact had met Osijek. „Maar de leider van Hkud vertelde dat ze met 53 mensen wil den komen. Voor veel leden is het letterlijk een adempauze. Verschil lende jongens zitten in het Kroati sche leger en moeten na het bezoek aan Holten weer de oorlog in. Van daar ook dat ik uit humanitair oog punt wil proberen alle leden hier heen te krijgen. Dan kunnen we ze in ieder geval die paar dagen ver wennen. Pas geleden nog had ik een paar leden van Pajo Kolaric hier op bezoek. Je merkt dat de angst er goed in zit bij de inwoners van Osijek. Als je maar even te hard met de deur slaat, schrikken ze al." Hkud Osijek 1862 is de nieuwe naam van een groep die voorheen zang en dans uit heel Joegoslavië op het toneel bracht, maar zich nu helemaal op de eigen Kroatische republieken richt. Daarbij staat de traditionele folkloredans voorop. Onder de 53 leden bevindt zich ook een muziekgroep voor begeleiding tijdens de optredens. Wie in de week van 8 t/m 15 juli onderdak en voeding kan aanbieden, kan con tact opnemen met Marina Eggink, Schoutenstraat 35, tel. 64208. Op 9-6 werd melding gemaakt van een zogenaamde potloodventer in de fietsenstalling van de NS. Om streeks 09.30 uur werd de meidster, een jongedame uit Holten, gecon fronteerd met een man met ont bloot geslachtsdeel. De identiteit van deze persoon is onbekend ge bleven. Ook op 9-6, omstreeks 12.45 uur, vond op de S-14, ter hoogte van de afslag met de Deventerweg, een aanrijding plaats tussen twee per sonenauto's waarbij een persoon overleed. Het betrof twee perso nenauto's waarvan de bestuurders en inzittenden respectievelijk af komstig ware uit Ruurlo en Kapel- Ie te Zeeland. De uit Zeeland af komstige personen bezochten in de regio een sporttoernooi waarna zij weer huiswaarts gingen. Rijden de op de S-14, wilden zij ter hoogte van de Deventerweg afelaan maar zagen daarbij een tegenligger over het hoofd. Alleen de bestuurder van de afslaande auto bleef onge deerd. Een 22-jarige passagier overleed terwijl een 17-jarige inzit tende een beenbreuk opliep. Beide auto's raakten zwaar beschadigd. Op 10-6 raakte een zogenaamde trimfietser op de Holterberweg licht gewond. Kennelijk raakte hij de macht over het stuur kwijt ter wijl hij iets uit zijn achterzak wilde pakken. Het betreft een inwoner van Almelo. Ook op 10-6 botste een automobi list uit Raalte op de S-14 op een overstekend ree. De auto raakte daarbij beschadigd terwijl het ree overleed. In de nacht van 10 op 11-6 werd te Holten op verschillende plaatsen ingebroken. In een woning aan de Vixseboxsestraat werd een raam geforceerd waarna men uit de wo ning geld en papieren wegnam. In een woning aan de Schutters- weg kwam men binnen via en ver moedelijk niet afgesloten achter deur. De woning werd doorzocht waarbij tevens een bankpas, che ques en geld werd ontvreemd. Ook heeft men gepoogd bij een tweede woning aan de Schuttersweg bin nen te komen hetgeen mislukte. Op 11-6 meldde een bewoner van de Motieweg dat onverlaten zijn brievenbus, kompleet met inhoud, in brand hadden gestoken. Zowel bus als post werden geheel ver nield. In de nacht van 11 op 12-6 werd een inwoner van Rijssen bekeurd om dat hij, als bestuurder van een per sonenauto, reed terwijl hij alcohol had genuttigd. Zijn promillage was te hoog voor een boete en dus is de man verteld dat hij in Almelo voor de rechtbank dient te verschijnen. Op 15-6 raakte bij het Texaco- tankstation aan de Al een perso nenauto in brand. Een hulpvaardi ge pompbediende wist de brand met een blusser te doven. Hierna wilde hij de kosten van de blusser met de betrokkene regelen. Toen dit wat moeilijk verliep werd de politie ingeschakeld waarbij bleek dat de auto niet was verzekerd. De auto is op kosten van de eigenaar afgesleept terwijl hij voor het on verzekerd rondrijden ook nog een dikke bon kreeg uitgereikt. Op de laatste gemeenteraadsver gadering voor het zomerreces moe ten er maandag 22 juni nog even spijkers met koppen worden gesla gen. Met name het agendapunt be treffende de toekomstige verkeers- structuur van Holten zal, gezien de discussies in de commissies, nog wel wat stof doen opwaaien. Het college stelt voor een zuidelijke 'Maïsweg' parallel aan de Pastorie straat aan te leggen en heeft uit de reserves f 5,5 miljoen vrijgemaakt voor een fasegewijze aanpak van de verkeersproblematiek in het dorp. Niet alleen uit de politiek is er oppositie, ook de actiegroep Stap voor Stap doet van zich spre ken. De vergadering in het ge meentehuis begint om 19.30 uur. Bergruiter Arjen Kraayenzank haalde met Carlos in Olst afgelo pen zondag de eerste prijs in de klasse M1/M2 gecombineerd. Ar jen, die zelf in de klasse Ml reed, behaalde 131 punten. Marie- Elise Dollekamp haalde met Batrou de eerste prijs met 134 punten in de M2 klasse dressuur. Bedien Paal man vervolgens haalde met Zefier de eerste prijs in de LI klasse dres suur. Zij vergaarde 128 punten. Erik Vincent werd met Fugana derde in de klasse L- springen. In Empe behaalde Marie- Elise Dollekamp op zaterdag 13 juni met haar Batrou de tweede prijs met 121 punten in de klasse M2 dres suur. Op 8 juni haalde Ellen Door Menalda van Schouwenburg met Ferrari de vijfde prijs in de klasse LI dressuur. Zij wist 124 punten bijelkaar te rijden. *7f Nadat eerder al Gert-Jan van t Holt namens het onderwijs en Wim Reijlink en Wim Stegeman namens de landbouworganisatie OLM in Polen westerse ideeën ventileerden, was het nu de beurt aan de middenstanders Albert van de Maat rechtsen Herman Beltman. Pas 65 Het is leuk wanneer men met een kortingskaart weet wat er mee ge daan kan worden. Dat geldt ook voor Pas 65. Helaas is het zo, dat de VW's al 2 jaar geen informatiek rant mee samenstellen voor de houders van een Pas 65. Informatie over activiteiten moet men nu le zen in de speciale rubrieken over tentoonstellingen, films e.d. in de dagbladen en huis aan huisbladen. SWOH De hele maand juni is het kantoor van de Stichting Welzijn Ouderen nog geopend op de gebruikelijke tijden. De projectleidster kan na tuurlijk naar een vergadering, of andere bespreking zijn, maar in de regel is er op maandag- en donder dagmorgen van 9.00 - 13.00 uur en op dinsdagmiddag van 13.00 -17.00 uur iemand op kantoor aanwezig. Warme maaltijd Het kan gebeuren, dat u al dan niet tfjdeUjk, niet in staat bent voor de warme maaltijd te zorgen. Er be staan dan verschillende mogelijk heden om toch een warme maaltijd te gebruiken. U kunt in het restaurant van Dies- senplas gaan eten. Samen met een kennis, buurvrouw, vriend of vrien din kan dit heel gezellig zijn. Als u hiertoe besluit, moet u dit wel even aan Diessenplas doorgeven. U kunt er ook toe besluiten de warme maaltijd bij Diessenplas af te halen en dan thuis op te eten. Ook in dat geval dient u dit van tevoren bij de receptie van Dies senplas aan te vragen. Kunt u moeilijk van huis, dan is het misschien prettig wanneer de mensen van Tafeltje dekje de maaltijd bij u thuis bezorgen. Ook dan moet de aanvraag hiertoe van tevoren bij de receptie van Dies senplas worden gedaan. Het van tevoren aanvragen bij Diessenplas is nodig, omdat er in de keuken rekening met uw aan vraag moet worden gehouden, dat is zeker het geval, wanneer u aan een of ander dieet bent gehouden. Het telefoonnummer van Diessen plas is 62505. De contacten van Holten met het Poolse plaatsje Csenpin zijn de laatste maanden nauw aange haald. Dat is vooral te danken aan ondernemer Gerrit Vlogtman die in het Poolse immers een flore rend zusterbedrijf vor zijn onder neming in landbouwmachines vestigde. Aangezien het Polen van na de omwenteling een ware me tamorfose ondergaat was er daar behoefte aan intensievere contac ten met westerse collega's. Geen probleem, Gerrit Vlogtman scha kelde zijn Holtense relaties in. Na eerdere bezoeken van Gert-Jan van 't Holt aan zijn onderwijscol- lega's en Wim Reijlink en Wim Stegeman aan collega-landbou wers was het afgelopen week de beurt aan Albert van de Maat en Herman Beltman van de Holtense Handelsvereniging. Hierbij hun bevindingen. „Nee, een vakntie was het eigenlijk niet" vertelt HHV-voorzitter Al- bert van de Maat eenmaal terug in Holten. En aan zijn functie als mid denstandsvoorzitter heeft hij ook niet veel eer kunnen behalen, want als er iets is waaraan de Polen anno 1992 niet moeten denken, dan is het wel een georganiseerd samen werkingsverband. Toch hebben Van de Maat en Beltman hun colle ga's in het twintig kilometer van Podznan gelegen Csenpin kunnen overtuigen van het belang om ge zamenlijk afspraken te maken als middenstand. Van de Maat: „Ei genlijk willen ze niets meer weten van coöperaties e.d. Sinds de om wenteling is iedereen blij dat er ruimte is voor particulier initiatief en dat niet alles meer centraal wordt geregeld. Dat laat juist ruimte voor mensen als die waar ik gelogeerd heb. Een klein gezinne tje waarvan de vader nog een baan als administrateur bij een staats bedrijf had en de moeder in het onderwijs zit. Maar ze hebben be sloten om het aloude familiebedrijf in huishoudelijke artikelen, dat meteen na de oorlog geprivati seerd werd, weer op te pakken. Als ondernemer uit het westen kun je dan heel praktische adviezen ge ven. Bijvoorbeeld over het inrich ten een etalage, of het prijzen van de artikelen. Dat is men daar hele maal niet gewend. Het moet alle maal met heel simpele middelen gebeuren, maar het maken van een installing bijvoorbeeld hoeft niets meer te kosten. Ook in het traject van groothandel naar winkelier is nog heel wat te verbeteren. Voor ons allemaal eenvoudige zaken maar in het denken van de mensen daar grote veranderingen. De win kels daar hebben minstens veertig jaar lang stil gestaan omdat er al leen maar grote staatswinkels wa ren waar je voor alle artikelen in de rij moest staan. Nu is er ruimte voor meer gespecialiseerde zaken en is men enorm nieuwsgierig naar hoe dat in het westen is opgezet. Alleen van een handelsvereniging moeten ze niets hebben, hoewel het juist voor deze mensen erg be langrijk is om samen met collega's iets op te zetten. Al is het alleen maar een gezamenlijk krantje waarin ze kunnen adverteren." Nauwe contacten Zoals vermeld beperkt het contact tussen Holten en het vijfduizend inwoners tellende Csenpin zich niet alleen tot de middenstand. Gerrit Vlogtman schakelde op ver zoek van de burgemeeste aldaar ook de afdeling Holten van de OLM in en voorzitter Reijlink en secretaris Stegeman kunnen begin juli een tegenbezoek verwachten van Poolse landbouwers die zich in Holten komen oriënteren op de gang van zaken. Op onderwijsge bied zij de ontwikkelingen al wat verder omdat directeur Gert-Jan van 't Holt afgelopen week al voor de tweede keer richting Polen toog om daar o.a. westerse onderwijs vormen (in het Duits) in de prak tijk te brengen. Ook Van de Maat verwacht na mens de middenstand nog dit jaar een tegenbezoek. „In principe heb ben de mensen het daar niet echt slechts, dus de kosten van de reis hierheen nemen ze zelf voor hun rekening. Wij zorgen alleen voor de overnachtingen en onkosten hier en kunnen ze dan pas goed laten zien hoe de middenstand in Holten georganiseerd is." /7?\ NED.HERV. KERK Zondag 21 juni: 09.30 uur: ds. H. Nijeboer, Hellendoom (neven diensten); 19.00 uur: ds. J. Ka nis, Almelo (jeugddienst). Op pasdienst: mw. Stoevenbeld- Schreurs en Karin Piek. Uitgangscollecte: pastoraat en eredienst. Diessenplas: woensdag 24 juni 19.00 uur: ds. Doomweerd. GEREF.KERK Zondag 21 juni: 09.30 uur ds. M. Berg (viering H. Avondmaal); 19.15 uur: ds. M. Berg. Kinder- nevendienst groep 3 en 4 o.Lv. T. Heusinkveld-Hulsman en groep 7 en 8 o.l.v. T. Bannink. De eerste collecte is voor de kerk (Avondmaals-collecte voor diaconie) en de tweede voor rente en aflossing. R.K KERK 10.00 uur: H. Mis in gebouw Ire ne. DIJKERHOEK Zondag 21 juni: 09.30 uur: ds. H.W. Doomweerd; uitgangscol lecte pastoraat en eredienst. EVANGELIE GEMEENTE Geskesdijk 2 Holten; Samen komst 10.00 uur; Bidstond 19.00 uur. OKKENBROEK Zondag 21 juni. 09.30 uur ds. H.Th. Vollebregt; uitgangscol lecte algemeen kerkewerk. NIEUW HEETEN Zaterdag: 19.00 uur: H.Mis. Zondag 8.00 uur: H. Mis; 10.00 uur: gebedsdienst. KERKTELEFOON Uitzendingen elke laatste vrij dag van de maand van 10.30 uur tot 11.30 uur en van 16.00 uur tot 17.00 uur (herhaling). ARTS: 13 en 14 juni: Huisartsenmaat schap Holten, Keizersweg 32, tel. 6 35 53. Spreekuren uitslui tend voor spoedgevallen: 11.00 uur en 16.00 uur (zonder af- APOTHEEK: Vrijheidslaan 7, tel. 6 39 75. Za terdag en zondag voor spoedre- cepten geopend om 11.00 uur en 16.00 uur, tijdens het spreekuur van de huisartsen. Buiten deze uren eerst bellen: tel. 6 39 75. TANDARTS: 20 en 21 juni: R. Jongkees, Mid denstraat 15 Goor. Tel. 05470- 76021. Behandeling na telefoni sche afspraak. DIERENARTS: Dierenartsencombinatie Hol ten, Houtweg 18, tel. 6 20 04. Spreekuur: zaterdag 8.00-9.00 uur. Daarbuiten: tel. 6 20 04. Dierenartsenpraktijk Holten, S. Minnema, Larenseweg 54, tel. 62835, bgg 05480-21629. WIJKVERPLEGING: Kruiswerk Zuidwest-Overijssel, Gaardenstraat 29-31, tel. 614 36. Spreekuur en uitleen magazij nartikelen: maandag t/m vrij dag van 13.30-14.30 uur; 24-uurs bereikbaarheid, enkel voor noodgevallen: tel. 05700-1 52 97. Diëtiste: spreekuur volgens af spraak tijdens spreekuur wijk verpleegkundige. Kleuter- en zuigelingenbureau: volgens afspraak. ZIEKENVERVOER: Alarmnummer: 06-11 of dienst doende arts: tel. 6 35 53. FYSIOTHERAPIE: Centrum voor Fysiotherapie Holten, Gaardenstraat 31, tel. 6 22 99. Dagelijks geopend van 8.00-17.30 uur. Behandeling vol gens afspraak. Praktijk voor fysiotherapie mevr. H. Versnel-Graaff, Oran jestraat 73a, tel. 6 42 51. Behan deling volgens afspraak (ook voor ziekenfondspatiënten). ZIEKENFONDS: Spreekuur: vrijdag van 8.30- 10.00 uur en volgens afspraak in het Kruisgebouw, Gaarden straat 29-31, tel. 6 14 36. STICHTING MAATSCHAPPELIJKE DIENSTVERL. MIDD.OVERUSSEL: Maatschappelijk werk, gezins- en bejaardenverzorging, Gaar denstraat 29-31, tel 6 27 84. Spreekuur: maandag t/m vrij dag van 8.30-9.30 uur en volgens afspraak. STICHTING WELZIJN OUDE REN: Gaardenstraat 29. Inlichtingen: 6 49 10 SLACHTOFFERHULP Elke eerste dinsdag van de maand van 9.30-10.30 uur in het rijkspolitiebureau, Reilinksweg 2, tel. 6 44 44. POLITIE: Alarmnummer: 06-11 (dag en nacht bereikbaar); overigens: tel. 6 44 44. BRANDWEER: Alarmnummer: 06-11 (dag en nacht bereikbaar). ENGERGIEVOORZIENING: N.V. Energiebedrijf IJsselmij, Industriestraat l Tijdens kan tooruren: 0 38-26 77 54; buiten kantooruren: tel. 038 - 22 45 45. WONINGBOUWVERENIGING ONZE WONING: Spreekuur Holten in gemeente huis: iedere le dinsdag van de maand 's morgens van 10.15- 12.15 uur; iedere 3e dinsdag van de maand 's middags van 14.15- 16.15 uur. BIBLIOTHEEK: Rörikstraat 3, tel. 6 24 87. Maan dag en vrijdag 14.00-17.30 uur en 18.30-20.30 uur, woensdag 9.30- 12.30 uur en 14,00-17.30 uur. OUDHEIDKAMER HOOLT'N: Dorpsstraat 27, Holten. Ge opend vrijdag- en zaterdagmid dag van 13.30-16.00 uur. CONTACTPERSONEN FNV: Industriebond (tel. 62734); Hout- en Bouwbond (tel. 63012); ABVA/KABO (tel. 61793); Voe dingsbond (tel. 61057); Horeca- bond (64467); Vervoersbond (63060); ABOP (62690). Donderdag 18 juni: Fietsvier daagse. Zaterdag 20 juni: 09.00 - 15.00 uur: jaarlijkse rommelmarkt supportersvereniging HMV, hoek Kerkhofsweg/Industrie- straat; opening keramiek-gale- rie Marga Rensink, 11.00 uur, Oranjestraat 69; Midzomer nachtfeest met nachtelijk jeu- de-boules toernooi bij De Schu- re; vogelschieten SV De Zaag molen op terrein achter het Bonte Paard, 20.00 urn- Maandag 22 juni: Fietsvier daagse; raadsvergadering Woensdag 24 juni: Fietsvier daagse; openbare vergadering D'66, 20.00 uur De Biester. Vrijdag 26 juni: Showavond School- en Volksfeest Dijker- hoek, 19.30 uur Bonte Paard; afsluitende avond Fietsvier- Zaterdag 27 juni; School- en Volksfeest Dijkerhoek (09.15 uur vertrek optocht vanaf Hak- kertsweg; vanaf 10.30 uur spe len op terrein Bonte Paard; 19.00 uur gekostumeerd spuit- voetbal); 10.00 uur Schildersdag in het dorpshuis. Zondag 28 juni: 11.00 uur Frühshoppen bij het Bonte Paard met de Edelweisskapelle Maandag 29 juni: eerste avond Zwemvierdaagse. Donderdag 2 juli: zomeravond concert HMV op de Smidsbelt, 19.00 uur. Gevonden: oude spijkeijas; por tofoon, kleur grijs; 2 sleutels, mSde in England; sleutelbos mat autosleutels; sleutelbos met huissleutels en loper; zwar te motortas inhoudende een ny lon jack. Verloren: rood/bruine tas in houdende een paspoort; 3 sleu tels met Grolsch sleutelhanger; huissleutel; verz.plaatje brom fiets; snoer met witte kralen; trainingsjack en damestrui; se mafoon; gouden schakelarm band; 3 sleutels aan ring (VW); horloge met zwart bandje; sleu telbos met auto en huissleutels; rode tas met boeken; sleutelbos met sleutelhanger voorzien van een hart; blauw/paarse parkiet; 2 bankbiljetten van f 100.-

Holtens Nieuwsblad | 1992 | | pagina 3