VW moet in dorp zelf aan bekendheid werken Topdrukte zwembad m Marianne Rutgers in Leiden gepromoveerd Unieke meimaand 16 zomerse dagen met Uit buiten Holten Twenhaarsveld druk bezocht Keunefeesten op Kalfstermansweide Topartiesten bij Zum Hoolter Bock Drukke maand CJV De Vriendenschaar Handballers sluiten af HOLTENS NIEUWSBLAD Imago-onderzoek stagiaire wijst uit: VW-kantoor langer open Bergruiters Angst voor kaalslag in Oranjestraat Torenspits hard toe aan restauratie Schaakverlies tegen Lochem Twenhaarsveld DONDERDAG 4 JUNI 1992 Het programma voor de Keune feesten op donderdag 10, vrijdag 11, zaterdag 12 en zondag 13 sep tember is nu definitief vastgesteld. Plaats van handeling voor dit door de Keunefeestcommissie van Car navalsvereniging De Fienpreuvers te organiseren evenement is de grote tent op Kalfstermansweide. Daar wordt op donderdag 10 sep tember begonnen met een auto show waaraan de plaatselijke au tohandelaren en garagebedrijven hun medewerking verlenen. Ook aan de schooljeugd is gedacht. Daarvoor staan vrijdag 11 Septem bers overdag culturele activiteiten op het programma. In de late na middag is er vervolgens een 'borre luurtje' voor bedrijven en hun me dewerkers terwijl 's avonds het echte feest losbarst met 'Hoolten Plat', een programma met regiona le (maar landelijk bekende) arties ten waarvoor Harm oet Riessen de presentatie voor zijn rekening neemt. Ook het succesonderdeel van vorig jaar, het dweilorkestenfestival, staat weer op het programma. Dit vindt zaterdagmiddag 12 septem ber plaats. Zaterdagavond is er een Nationale Artiestenavond met als grootste trekker Annie Schilder (ex-BZN). Het Keunefeest 1992 wordt zondags afgesloten met een Frühschoppen-bijeenkomst met muziek van twee Egerlander-ka- pellen. Het VVV-gebouw kent vrijwel iedereen in Holten, maar wat er binnen de muren zoal aan diensten wordt aangeboden is veel minder bekend. Ulvil Door burgemeester en wethouders verleende vergunningen, ontheffingen e.d. 1. VERLEENDE BOUWVERGUNNING AAN: - B. W. Stevens voor bouw straalcabine bij Sangeldijk (tevens vrijstelling artikel 17 WRO verleend); - fam. Bulsink voor bouw woning aan Kon. Wilhelminastraat; - L. G. Bolte voor bouw afscheiding bij Postweg 118. Voor het inwinnen van informatie over een zaak of over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift kan men zich wenden tot de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie. WIJZIGING HUISVUILINZAMEUNG In verband met de komende feestdagen zal de regeling van het huisvuil als volgt worden gewijzigd: Het huisvuil van maandag 8 juni (2e pinksterdag), te weten groene container, wordt ingezameld op dinsdag 9 juni; het bedrijfsafval van 9 juni (grijs met bruin deksel) wordt ingezameld op woensdag 10 juni; de gemeentewerf is gesloten op 8 juni a.s. Is de gang naar het VW-kantoor aan de Dorpsstraat voor menig toerist een logisch begin van een bezoekje aan Holten, dat geldt veel minder voor de plaatselijke bevolking. Zelfs de eigen leden staan vaak wat onverschillig tegenover de service die de VW kan bieden. In het promotie- en publiciteits- rapport waarmee student aan de Nationale Hogeschool voor Toerisme en Verkeer in Breda Frank van den Eisen deze week zijn stage bij de VW Holten besloot, staat het verbeteren van de lokale bekendheid dan ook voorop. Nu de Holtense VW op de drempel van de A-status staat en er dus ook aan de lokale bevolking veel meer diensten geleverd kunnen worden, wilden bestuur en staf wel eens wat meer te weten komen over het ima go in eigen dorp. Aan de hand van de resultaten van het door Van den Eisen in te stellen onderzoek zou de PR wat gerichter op bepaalde publieksgroepen kunnen worden gerifcht. Van den Eisen onderscheidde vijf belangengroepen die hij aan de hand van interviews en enquêtes aan de tand voelde over hun me ning over de VW. Allereerst waren dat dè VW-leden verdeeld over wel en niet recreatie-ondernemers. De laatste groep blijkt vrij onver schillig tegenover de VW te staan en neemt vrijwel nooit op eigen initiatief contact op. Om de com municatie met deze groep te bevor deren bepleit de onderzoeker een regelmatig verschijnend ledenor gaan met een agenda en nieuws terwijl ook de mogelijkheid van een open dag wordt aangestipt. De contacten met de tweede on derzochte groep, de lokale en re gionale pers verlopen heel wat soe peler, hoewel vanuit die hoek wel om meer achtergrondinformatie (en om een faxapparaat) wordt ge vraagd. Voor wat betreft de communicatie met de collega-VW's in de regio (die overigens met dezelfde achter- banproblematiek als in Holten kampen) bepleit Van den Eisen wat regelmatiger kaderoverleg met de VW Hellendoorn als part ner aan de andere kant van de Holterberg. Bevolking Bij de lokale en regionale bevol king is de binding met het VW- werk onderzocht, waarbij het ech te 'de VW is er ook voor ons- gevoel' niet echt aanwezig bleek. Slechts twee procent van de onder vraagden maakt meer dan vijf keer per jaar gebruik van de VW-dien- sten en dat die diensten veel meer inhouden dan toeristische infor matie op zich, is grotendeels onbe kend. Uit een daarop inhakende enquête naar de bekendheid van het nog niet zo lang geleden geo pende theater-bespreekburo bleek dat met name deze krant een be langrijke informatiebrond daar voor is. Aangezien het stagecontract geen ruimte meer over liet voor het daadwerkelijk uitvoeren van de aanbevelingen, beperkte Frank van de Eisen zich tot het opstellen van een theoretisch promotieplan voor de VW Holten. Concrete aan- beveling daarin is het opzetten van een gerichte direct mail-campag ne, maar het is de vraag of de VW de daaraan verbonden hoge kos ten kan ophoesten. Namens het bestuur, dat zich nog over het uitgebrachte rapport moet beraden, toont Jos Kamp huis zich erg tevreden met het door Van den Eisen verrichte karwei. „Echt verrast zijn we natuurlijk niet door de uitkomsten, maar hij legt toch een vinger op sommige gevoelige plekken. Het rapport verdwijnt dan ook zeker niet in de onderste lade." Speelgoed- en Blikmu seum Tot en met 21 juni is in het mu seum de tentoonstelling De stille wereld van Peter Koning te zien, naar aanleiding van het boek 'De stille wereld van Peter Koning. An ders omgaan met doofheid'. De moeder van Peter, beeldend kun stenares Mini Peters wendde al haar artistieke en creatieve vermo gens aan om Peter de taal te leren (lip)lezen. Daarvoor maakte zijn ondermeer talloze tekeningen om nieuwe begrippen duidelijk te maken. De openingstijden zijn dinsdag t/m zaterdag 10.00-17.00 uur; zon en feestdagen 14.00-17.00 uur; le pinksterdag gesloten. Museum De Waag De venter Historische museum De Waag toont tot en met 8 juni in de ten toonstelling Curiosa een collectie voorwerpen, die cultuurhistorisch niet belangwekkend zijn, maar hun waarde meer ontlenen aan het feit dat ze curieus zijn. In de ten toonstelling is gekozen voor een grote variatie aan materialen. De meeste Curiosa zijn persoonlijke gebruiksattributen, zoals pijpen, horloges en haarkammen. Andere Curiosa zijn vooral als decoratie bedoeld, zoals vaandels, schilderij en, haardpoppen en uithangbor den. De openingstijden zijn: di t/m za 10.00-17.00 uur. Zon- en feestdagen 14.00-1-7.00 uur. Eerste Pinkster dag gesloten. Rijssens Museum Jaap Kooiman, de 'schrijfmonnik' uit Hattem zal tot en met 11 juni in de tentoonstellingsruimte van het Rijssens Museum een beeld geven van zijn kunnen op het gebied van historische schriftkunst. Kooiman beheerst feilloos 250 verschillende lettervariaties. Op de zaterdag middagen van 16, 23, 30 mei en 6 juni is Kooiman aanwezig in het museum vor het geven van instruc ties en demonstraties. Het Rijs sens Museum is gevestigd in Have zate De Oosterhof en is geopend mat/mvrij 10.12 en 14-17 uur; za 14- 17 uur; zondags gesloten. Zelden beleefde openluchtbad Twenhaarsveld een zo voorspoe dig voorseizoen als dit jaar. Niet alleen werd de geplande openstel ling met een week vervroegd, bo vendien leverde die eerste week een ongekende topdrukte op. Eens te meer bleek dat het weer allesbe palend is voor een geslaagd zwem- seizoen. Maar liefst 1800 abonnementen gingen er in de afgelopen weken over de toonbank. Vergeleken met vorig jaar (1500) is dat nu al een toename van twintig procent. Ove- Een van de verlangens die de plaatselijke bevolking t.a.v. de WV koestert, is inmiddels in vervulling gegaan. Het kantoor aan de Dorpsstraat is langer geopend. Voorwaarde voor de A-status is dat men minstens 45 uur per week service verleent. Concreet wordt dat in Holten vertaald met openingstijden van 09.00-12.30 uur en 13.30- 17.30 uur van maandag t/m don derdag terwijl op de altijd drukke vrijdag het kantoor om 18.00 uur sluit. Zaterdags is de VW van 09.00 uur tot 16.00 urn- geopend, terwijl men in de va kantiemaanden juli en augus tus door de week geen middag pauze kent. Buiten het drukke seizoen om gaat de deur op za terdag om 14.00 uur dicht. Het wetsontwerp waarin wordt voorgesteld om voorbereidings handelingen toe te voegen aan alle misdrijven waarop een gevange nisstraf van acht jaar of meer is gesteld, moet worden afgewezen. Dat is de belangrijkste conclusie uit het proefschrift waarop oud- Holtense Marianne Rutgers op dinsdag 2 juni promoveerde aan de Rijksuniversiteit Leiden. De in 1959 in Arnhem geboren Rut gers woonde jarenlang in Holten en bezocht van 1972 tot 1978 het Christelijk Lyceum in Almelo. Daarna volgde ze een studie Ne derlands recht aan de Rijksuniver siteit Groningen waar ze in 1984 cum laude afstudeerde. Als stu dent-assistent werkte ze daar ver volgens bij de vakgroep strafrecht, waarna ze in 1985 en 1986 als be drijfsjurist werkzaam was bij het Centraal Bureau voor Woningin- richtings- en Meubileringsbedrij- ven. In 1986 maakte ze de overstap naar de Rijksuniversiteit Leiden als universitair docent aan de vak groep strafrechtelijke vakken. In 1988 en '89 combineerde ze dat met het plaatsvervangend griffier schap bij de rechtbank 's-Graven- hage. Marianne Rutgers waarschuwt in haar bij uitgeverij Gouda Quint uitgegeven proefschrift voor het strafbaar stellen van voorberei dingshandelingen. In de praktijk zal dat volgens haar tot willekeur leiden terwijl ook de bewijsvoering onnodig gecompliceerd wordt. „Als iemand gif koopt kan dit voor een moord bestemd zijn, maar ook om een rattenplaag te bestrijden" aldus Rutgers die meer de nadruk wil leggen op het maken van plan nen i.p.v. het doen van handelin gen. Volgens haar heeft de politie al genoeg mogelijkheden om het plegen van strafbare feiten (zoals bankovervallen) in een vroeg sta dium te voorkomen. Goedkeuring van het wetsontwerp door de Tweede Kamer betekent in haar ogen dat de rechtsbescherming van de burger wordt opgeofferd aan een slagvaardig justitieel op treden. Daarbij vindt zij het onge wenst dat de overheid een machtig middel in handen krijgt om de gan gen van burgers na te gaan. Kort om, de kans op fouten en op onge zonde bemoeizucht neemt toe, het geen geen bijdrage levert ?an de rechtsbescherming van de burger. Zelden beleefde openluchtbad Twenhaarsveld een zo voorspoe dig voorseizoen als dit jaar. Niet alleen werd de geplande openstel ling met een week vervroegd, bo vendien leverde die eerste week een ongekende topdrukte op. Eens te meer bleek dat het weer allesbe palend is voor een geslaagd zwem- seizoen. Maar liefst 1800 abonnementen gingen er in de afgelopen weken over de toonbank. Vergeleken met vorig jaar (1500) is dat nu al een toename van twintig procent. Ove rigens tempert welzijnsambtenaar H. Wissink van de gemeente Hol ten al te hooggespannen verwach tingen voor wat betreft het finan ciële reilen en zeilen van het open luchtbad. „Het effect van deze hoge voorverkoop van seizoena bonnementen is ongetwijfeld dat er straks minder maandabonne menten verkocht zullen worden." Wissink telde in de eerste week (waarin het bad alleen 's middags open was) al zo'n zeshonderd be zoekers per dag. Vanaf afgelopen weekeinde is Twenhaarsveld ook in de ochtenduren toegankelijk. Met klinkende namen als Corry Konings en Anita Meijer heeft de organisatie van het Internatio naal Folklore Festival een topbe- zetting voor vrijdagavond 10 juli. Dan vindt in de grote feesttent aan de Liezenweg de artiestenavond Zum Hoolter Bock plaats. Vanaf maandag 8 juni start de voorverkoop voor deze avond waarop ook het plaatselijke accor deontrio De Hoolter Jacksons en het orkest Rendez Vous zullen op treden. In Holten zijn tegen gere duceerde prijzen kaarten te koop bij de VW en bij Speelgoed Van de Maat. Corry Konings op 10 juli samen met Anita Meijer in Holten. Het weer was in de bloeimaand mei zeer uniek. Met in Holten zestien zomerse dagen (25 graden en meer), een gemiddelde dagtempe ratuur van 21,9 graden, 340 zonu- ren en 87 mm neerslag overtrof het alle aantekeningen die vanaf 1736 door het KNMI zijn gedaan. Vanaf dat jaar werden onder prof. Buys Ballot (toen nog in Zwanenburg) dagelijks onafgebroken tempera tuur, luchtdruk en hoeveelheid neerslag gemeten. Mei deed de naam bloeimaand ook alle eer aan. Vruchtsierbomen en struiken droegen een meer dan normale bloei en werden niet door nachtvorst geschaad. Dit jaar 1992 wordt dan ook een bijzonder rijk appel-, peren- en pruimenjaar. Er gebeurde nog iets heel mer kwaardigs. Als de barometer aan geeft dat de luchtdruk daalt, dan daalt normaal gesproken de daar op volgende dagen de tempera tuur. Vanaf 18 mei gebeurde het omgekeerde. De luchtdruk daalde enkele punten, maar de tempera tuur steeg een paar graden. Wel een duidelijk teken van de stabili teit van het weer. Onweer bleef aanvankelijk weg uit onze omge ving hoewel het op 26 mei wel even werd gehoord in de verte. Enkele cijfers: de gemiddelde nachttempera tuur bedroeg 11,7 graden, de dagtemperatuur 21,9 graden hetgeen gemiddeld per et maal 16,8 graden oplevert. Op 14 en 23 mei steeg de temperatuur tot 30 graden en op 24 mei werd de top bereikt met 30,5 graden. Dat was overigens nog niet de top-meidag van deze eeuw want op 25 mei 1922 bereikte de temperatuur in Ge- mert en Sittard de 35,6 graden. Op 6 mei werd een minimumtempera tuur van 0 graden gemeten.. Het aantal zonuren bedroeg 340, terwijl de gemiddelde barometer stand 1031 was, precies evenveel als in april. Het aantal millimeters neerslag bedroeg 87, iets meer dan normaal. De regen kwam met 30 mm tijdens de onweersbui van za terdag 30 mei en 16 mm op zondag 31 mei voor de boeren letterlijk en figuurlijk als een geschenk uit de hemel vallen, maar in totaal viel er 22 dagen lang geen druppel. Van 13 tot 29 mei regende het zeventien dagen aan één stuk helemaal niet. Holten, W. Beijers Voor de leden van CJV De Vrien denschaar was het een drukke maand. In het weekeinde van 1,2 en 3 mei ging men op kamp naar kampeerboerderij 't Olthof in Warnsveld waar het een gezellige boel werd. Dinsdag 26 mei stond de jaarvergadering op het program- ma' Van de bestuursleden Ria Sluiter en Herman Ulfman en de leidsters Frida Veneman en Jolan- da Breukink wordt op 17 juli tijden seen gezellige avond afscheid ge nomen. Ter aflsuiting van het sei zoen staat voor 26 juni klootschie ten op het programma en na de vakantie wordt gestart met een fiets-puzzeltocht op zondag 23 au gustus. Deze is bedoeld voor leden, donateurs en andere belangstel lenden. Afgelopen zaterdag behaalde Mari-Elise Dollekamp in Vriezen- veen met haar paard Batrou een tweede plaats in de M2-dressuur. Zij kwam op een totaal van 127 pnt. Zondag in Oldenzaal werd Herman Lodeweges met Carlos tweede in de L2-dressuur met 117 pnt. Zaterdags kan er van 10.00 uur tot 18.00 uur worden gezwommen en zondags van 12.00 uur tot 18.00 uur. Doordeweeks is het bad nu nog geopend van 07.00 uur tot 18.00 uur (waarbij de sluitingstijd bij aan houdend goed weer soepel gehan teerd zal worden) en vanaf maan dag 1 juni gelden openingstijden van 07.00 uur tot 20.00 uur. „Bij particulieren doen we altijd zo moeilijk als er een boom gekapt moet worden, maar als je nu in de Oranjestraat kijkt dan is het daar één kale vlakte." E.M. van Schoo- ten van Gemeentebelang had het in de commissie Gemeentewerken erg moeilijk met het resoluut kap pen van bomen bij de wegwerk zaamheden in de Oranjestraat. Wethouder H. J. Westerik kon hem geruststellen. „Bij de herinrichting komen er meer bomen dan er nu zijn omgegaan en we streven er naar dat ze ook redelijk aan de maat zijn. Overigens was de kwali teit van de meeste bomen niet erg hoog meer en klaagden de omwo nenden over overlast door vallen de besjes." De torenspits van de NH kerk aan de Smidsbelt is hard toe aan res tauratie, maar dan moet de ge meente wel zelf diep in de buidel tasten. Uit recent onderzoek blijkt dat het herstel van dit gemeente lijk eigendom een slordige 280 dui zend gulden gaat kosten. Welis waar kan Holten daarbij een be roep doen op een proviciale budge treservering voor kleinere gemeenten, maar het bedrag dat hieruit geput zou kunnen worden bedraagt maximaal ruim 36 dui zend gulden en dat zou pas in 1998 vrijkomen. „Zolang wachten is niet verantwoord" oordeelde wet houder H.J. Westerik in de com missie Gemeentewerken. Adspiranten Al sloot voor Holten de veldcompetitie af met een uit wedstrijd in Heino die met 3-14 werd gewonnen. Daarmee eindig de de Holtenaren op een vierde plaats in de eindrangschikking. Dames junioren B en de jongens welpen namen deel aan een toer nooi bij AHV Achilles. De junioren wonnen overtuigend vier wedstrij den en werden ongeslagen poule- winnaar. rigens tempert welzijnsambtenaar H. Wissink van de gemeente Hol ten al te hooggespannen verwach tingen voor wat betreft het finan ciële reilen en zeilen van het open luchtbad. „Het effect van deze hoge voorverkoop van seizoena bonnementen is ongetwijfeld dat er straks minder maandabonne menten verkocht zullen worden." Wissink telde in de eerste week (waarin het bad alleen 's middags open was) al zo'n zeshonderd be zoekers per dag. Momenteel is Twenhaarsveld ook in de ochtend uren toegankelijk. Zaterdags kan er van 10.00 uur tot 18.00 uur wor den gezwommen en zondags van 12.00 uur tot 18.00 uur. Doorde weeks is het bad nu nog geopend van 07.00 uur tot 20.00 uur. De traditionele seizoensafsluiting tegen de schaakclub Lochem le verde de Holtense schakers een 8-6 nederlaag op. Aan de bovenste borden was Holten weliswaar be ter, maar Lochem sloeg zijn slag aan de lagere borden. Uitslagen: Dick van der Knaap-J. Haker 1-0; Dinant van Beek-B. Bonniger remise; Henk van Beek- E. Welmer remise; Gerrit Luggen- horst-A. Sikkes 1-0; Karl Heinz Leisten-K. Beers 1-0; Gerrit Ste vens-J. Spijkerbosch remise; Cees Olij-A. te Velde remise; Eric Mon- deel-H. Kroes remise; Hendri van Zon-E. Berendse 0-1Han Romp-B. Jansen 0-1; Diane Aanstoot-H. Kamminga 0-1; Jaap Schipper-E. Boonstra 0-1Jan ten Velde-J. Spil- jard 0-1; Ab Moddejonge-N. van de Zee remise. Op de wedstrijden voor niet-start- vergunningshouders bij De Oost dobbers in Raalte behaalde ZPC Twenhaarsveld een zesde plaats in een veld van twaalf zwemvereni gingen. De uitslag was: 1. Olde Vechte Ommen (271 pnt.); 2 en 3. ZPA Almelo en De Whee Goor (238 pnt.); 4. De Tippe Heino (222 pnt.); 5. Nieuwleusen (215,5 pnt.); 6. ZPC Twenhaarsveld (209,5 pnt.); 7. Oostdobbers Raalte (206 pnt.); 8. De Maarkei Markelo (177,5 pnt.); 9. Wiekse Plumpers Westerhaar (149,5 pnt.); 10. Het Ravijn Nijver dal (130,5 pnt.); 11. Scholtenhagen Haaksbergen (110 pnt.); 12. Groen Jager Den Ham (58,5 pnt.). Het VW-theaterbespreekburo m Holten kan kaarten verzor gen voor o.a. de volgende evene menten: Clouseau (22 augustus in Apeldoorn), het Flevo Totaal Festival (van 20 t/m 23 augustus in de Flevohof), de Int. Taptoe Sneek (20 juni), Roxette (28 juni in Den Bosch), Bospop in Weert (20 en 21 juni), Pinkpop in Land graaf (8 juni), BZN in Valken burg (19 juni), De Dijk in Rotter dam (6 juni), Michael Jackson in Rotterdam (30 juni en 1 juli), Paul van Vliet in Amsterdam (11 september t/m 2 oktober), Lee Towers in Rotterdam (25 september). Nadere gevens bij de VW Hol ten, Dorpsstraat 27. De kaarten zijn uitsluitend aan de balie ver krijgbaar tegen contante beta ling. Telefonisch bespreken is niet mogelijk.

Holtens Nieuwsblad | 1992 | | pagina 5