Dodenherdenking krijgt vervolg op Kerstavond ra uoli Kerkdiensten medische diensten van dag tot dag Eerste excursie Biergenootschap Negende Fietsdag heeft andere opzet 'bericht stichting Gevonden voorwerpen Ce Page in De Wippert WELZIJN OUDEREN Uit het politierapport Scholenfusie weer ter discussie Samenwerking nutsbedrijven HQLTENS NIEUWSBLAD VERSCHOLEN OP DE HOLTERBERG Finse traditie op Cananadese begraafplaats Restaurant Hotel DONDERDAG 7 MEI 1992 /X-//&y NED.HERV. KERK 09.30 uur: ds. R. Visser, (Heilige Doopm.m.v. Lathmercie.); geen nevendiensten. 19.00 uur: A.J. Leerink. Uitgangscollecte: Orgelfonds. Oppasdienst: mw. v. Coeverden en Emy Dikkers. Diessenplas: woensdag 13 mei 19.00 uur: Leger des Heils. GEREF.KERK 09.30 uur: ds. M.A. Noorloos, Apeldoorn. 19.15 uur: ds. M. Berg. Kindemevendienst: groep 3, 4 o.l.v. Ciska van Engbrink; groep 5 en 6 o.l.v. C. Offringa. De eerste collecte is voor de kerk en de tweede voor rente en aflossing. Oppasdienst: 0-3 jaar: Marita Withaar, Erna Hulsman, Ineke Aanstoot-Wessels; 4-6 jaar: Ir am Jansen, Herma Stam. R.K KERK 10.00 uur: H. Mis in gebouw Ire ne. DIJKERHOEK 09.30 uur: ds. A.J. Leerink; uit- gangscollecte: Orgelfonds. EVANGELIE GEMEENTE Geskesdijk 2 Holten; Samen komst 10.00 uur; Bidstond 19.00 uur. OKKENBROEK 10.00 uur: ds. W.C.C. Polhuijs, Deventer; uitgangscollecte: Im- minkshoeve. NIEUW HEETEN Zaterdag: 19.00 uur: H.Mis. Zondag 8.00 uur: H. Mis; 10.00 uur: gebedsdienst. ARTS: 9 en 10 mei: Huisartsenmaat schap Holten, Keizersweg 32, tel. 6 35 53. Spreekuren uitslui tend voor spoedgevallen: 11.00 uur en 16.00 uur (zonder af spraak). APOTHEEK: Vrijheidslaan 7, tel. 6 39 75. Za terdag en zondag voor spoedre- cepten geopend om 11.00 uur en 16.00 uur, tijdens het spreekuur van de huisartsen. Buiten deze uren eerst bellen: tel. 6 39 75. TANDARTS: 9 en 10 mei: J.A. Groot, School straat 7, Holten. Tel. 05483- 62884. Behandeling na telefoni sche afspraak. DIERENARTS: Dierenartsencombinatie Hol ten, Houtweg 18, tel. 6 20 04. Spreekuur: zaterdag 8.00-9.00 uur. Daarbuiten: tel. 6 20 04. Dierenartsenpraktijk Holten, S. Minnema, Larenseweg 54, tel. 62835, bgg 05480-21629. WIJKVERPLEGING: Kruiswerk Zuidwest-Overijssel, Gaardenstraat 29-31, tel. 61436. Spreekuur en uitleen magazij nartikelen: maandag t/m vrij dag van 13.30-14.30 uur; 24-uurs bereikbaarheid, enkel voor noodgevallen: tel. 05700-1 52 97. Diëtiste: spreekuur volgens af spraak tijdens spreekuur wijk verpleegkundige. Kleuter- en zuigelingenbureau: volgens afspraak. ZIEKENVERVOER: Alarmnummer: 06-11 of dienst doende arts: tel. 6 35 53. FYSIOTHERAPIE: Centrum voor Fysiotherapie Holten, Gaardenstraat 31, tel. 6 22 99. Dagelijks geopend van 8.00-17.30 uur. Behandeling vol gens afspraak. Praktijk voor fysiotherapie mevr. H. Versnel-Graaff, Oran jestraat 73a, tel. 6 42 51. Behan deling volgens afspraak (ook voor ziekenfondspatiënten). ZIEKENFONDS: Spreekuur: vrijdag van 8.30- 10.00 uur en volgens het Kruisgebouw, Gaarden straat 29-31, tel. 6 14 36. STICHTING MAATSCHAPPELIJKE DIENSTVERL. MIDD.OVERUSSEL: Maatschappelijk werk, gezins- en bejaardenverzorging, Gaar denstraat 29-31, tel 6 27 84. Spreekuur: maandag Urn vrij dag van 8.30-9.30 uur en volgens afspraak. STICHTING WELZIJN OUDE REN: Gaardenstraat 29. Inlichtingen: 6 49 10 SLACHTOFFERHULP Elke eerste dinsdag van de maand van 9.30-10.30 uur in het rijkspolitiebureau, Reilinksweg 2, tel. 6 44 44. POLITIE: Alarmnummer: 06-11 (dag en nacht bereikbaar); overigens: tel. 6 44 44. BRANDWEER: Alarmnummer: 06-11 (dag en nacht bereikbaar). ENGERGIEVOORZIENING: N.V. Energiebedrijf IJsselmij, Industriestraat 1. Tijdens kan tooruren: 0 38-26 77 54; buiten kantooruren: tel. 038 - 22 45 45. WONINGBOUWVERENIGING ONZE WONING: Spreekuur Holten in gemeente huis: iedere le dinsdag van de maand 's morgens van 10.15- 12.15 uur; iedere 3e dinsdag van de maand 's middags van 14.15- 16.15 uur. BIBLIOTHEEK: Rörikstraat 3, tel. 6 24 87. Maan dag en vrijdag 14.00-17.30 uur en 18.30-20.30 uur, woensdag 9.30- 12.30 uur en 14.00-17.30 uur. OUDHEIDKAMER HOOLT'N: Dorpsstraat 27, Holten. Ge opend vrijdag- en zaterdagmid dag van 13.30-16.00 uur. CONTACTPERSONEN FNV: Industriebond (tel. 62734); Hout- en Bouwbond (tel. 63012); ABVA/KABO (tel. 61793); Voe dingsbond (tel. 61057); Horeca- bond (64467); Vervoersbond (63060); ABOP (62690). Donderdag 7 mei: 20.00-21.00 uur inleveren schildersbonnen CNV, Canadastr. 2. Zondag 10 mei: 12.30 uur, start Motortoer tocht MAC de Holterberg. Dinsdag 12 mei: Reisje Bejaar densociëteit; reisje NBvP, afd. Holten. Woensdag 13 mei: Ophalen landbouwplastic. 14.00-17.00 uur, demonstratie cursisten So- CuWe in bibliotheek. Vrijdag 15 mei: 20.00-21.00 uur, Opnemen RBS, Canadastrs 2. Donderdag 14 mei: Ophalen landbouwplastic. Zaterdag 16 mei: Bloemen markt; 10.00-14.00 uur, Open huis Enkco; 10.00 uur, Jeugd theater in bibliotheek. Zondag 17 mei: 13.30 uur, Open dart-kampioenschap Holten in Het Klavier. Klassieker-motor- toertocht. Maandag 18 mei: 20.00 uur, Ruilavond Postzegelclub. Bij eenkomst NBvP in zaal Vos man. Zaterdag 23 mei: 09.00 - 16.20 uur straatvoetbal op 't Vlet- goor; opening zwembad Twen- haarsveld. Donderdag 28 mei: Concours hippique Bergruitertjes. Zondag 31 mei: touwtrektoer- nooi op Vletgoor. Gevonden: twee groene parkie ten met rode kop; gouden bro che; siervelg (onbekend merk); wit/blauw gestreepte shawl; kinder sandaal paars. Verloren: goudkleurige oor ring; antieke zilveren bijbelslot; oranje zeil van een surfplank; leesbril met groen montuur; portefeuille met inhoud. De Gaanderense rockgroep Ce Page treedt vrijdag 8 mei s' avonds vanaf negen uur op in zaal De Wip- pert. De formatie staat bekend om haar hechte muziek, maar ook om het showelement. Een verkleedshow en de zanger die over een bar wan delt zijn voorbeelden die men bij een optreden van Ce Page kan ver wachten. Ce Page treedt niet alleen in de regio op. Ervaring werd opgedaan in voorprogramma's op festivals en feesten. De schoolkinderen luisterden toe op de Canadese begraafplaats, terwijl Hans Paalman The Last Post blies Op woensdag 29 april werd weder om in de Aldi een jeugdig persoon betrapt bij het wegnemen van enig snoepgoed. De persoon in kwestie werd aan de politie overgedragen en kon later door de moeder van het politieburo worden afgehaald. In de nacht van vrijdag op zater dag werd een inwoner van Wijhe bekeurd die als autobestuurder te veel alcohol had gedronken. Met een boete van f 400,- op zak kon hij worden afgehaald van het politie buro. Vermoedelijk op vrijdagavond 1 mei werd een splinternieuwe auto bekrast die stond geparkeerd in de Kozakkenstraat. Het vermoeden bestaat dat jeugdige personen hier meer van weten. De politie vraagt eventuele getuigen in deze zaak, omdat aan deze ergerlijke vernie lingen een halt wordt toegeroepen. De beschadigde auto is van het merk Lada en blauw van kleur. Op zondag 3 mei botste een perso nenauto op de Toeristenweg tegen een boom. De auto liep behoorlijke schade op, doch persoonlijk letsel deed zich niet voor. Een motorrijdster kwam op de AI in de problemen toen zij een vrachtauto inhaalde. Vermoede lijk door de zuigkracht van de vrachtauto, verloor zij de macht over het stuur en kwam te vallen. Zij werd voor nader onderzoek overgebracht naar een ziekenhuis te Deventer met onbekend letsel aan haar knie. Op de Keizersweg ter hoogte van de Dorpsstraat vond een aanrij ding plaats tussen twee personen auto's. Een auto stond geparkeerd nabij genoemde kruising op de Keizersweg. Toen en andere auto deze geparkeerde auto links in wil de halen, werd eerstgenoemde auto aangereden door een achter opkomende auto. Enige schade was het gevolg. Op maandag 4 mei vond een aan rijding plaats op de Larenseweg. Een linksaf slaande auto werd aan gereden door een inhalende auto. Beide betrokkenen waren het niet eens of er wel of niet richting was aangegeven naar links. Ook hier bleef het bij enige schade. Doordat een stabilisator van een cultivator die achter een tractor was gekoppeld los liet, begon de cultivator te slingeren en raakte daarbij een lantaarnpaal in de Wansinkstraat. De lantaarnpaal werd vernield. Tijdens de dodenherdenking 's avonds op 4 mei werd een bejaarde man plotseling getroffen door een hartaanval. Ondanks intensieve pogingen van een politieman, twee artsen en personeel van de ambu lancedienst, overleed de man. Het trieste gebeuren vond plaats in de Burg. van den Borchstraat. In de vroege ochtend van de vijfde mei werd in de vijver van het Vlet goor een achttal pakken vla aange troffen. De politie stelt een onder zoek in van waar deze pakken af komstig zijn. Rectifcatie In het PLUS Informatieboekje, dat u onlangs ontving, staat servicef latgebouw Molenbelt ten onrechte vermeld als een complex bejaar denwoningen. Hoewel de apparte menten heel geschikt zijn voor ou deren, zijn ze niet uitsluitend voor ouderen bedoeld. Ten behoeve van de bewoners be schikt het gebouw over diverse voorzieningen, waaronder een huismeester, een recreatiezaal, een bibliotheek, een biljartkamer en een verwarmd zwembad. Voor informatie kunt u contact op nemen met de secretaris van de Vereniging van Eigenaars, dhr. J. Schouwman, Molenbelterweg 9/004, 7451 JA Holten, telefoon 63848. Personenalarm Er zijn diverse situaties mogelijk, waarin iemand zich thuis onzeker gaat voelen. Veelal zal dat een me dische achtergrond hebben, maar ook de woonsituatie kan daar toe bijdragen. Het dragen van een personena larm kan een groot deel van die onzekerheidsgevoelens wegne men. Een ongeval kan er niet mee worden voorkomen, maar het alarm stelt u in staat direct de meldbank te bellen. Van hieruit worden contactpersonen gewaar schuwd om naar u toe te gaan. Lang op de grond liggen bijvoor beeld komt dan niet meer voor. Het personenalarm is tegenwoor dig nog maar heel klein en kan praktisch onopvallend worden ge dragen. De ontvanger/doorgever van het alarmsignaal zit in de buurt van uw telefoonaansluiting aan de muur. Het systeem werkt namelijk via de telefoonlijn. Het is de meldbank van de regionale brandweer in Deventer, die het systeem dag en nacht bewaakt. Van hieruit wordt bij elk alarmsig naal dat binnenkomt eerst onder zocht of het per ongeluk geen loos alarm was, door even terug te bel len naar de betrokkene. Wordt daar niet opgenomen, dan wordt de contactpersoon, die bij de meld bank bekend is, opgeroepen. Veel tijd gaat er dus niet overheen. Con tactpersonen worden zo niet ten onrechte gebeld. Wilt u meer informatie? De perso nenalarmapparaten worden ver huurd door SWOH. Dit wordt ge daan aan mensen, die het daad werkelijk nodig hebben. Dit wordt in overleg met gezinszorg en kruis werk bekeken. De kosten voor de betrokken oudere bedragen f 10,- per maand. Molen De Hegeman is zaterdag weer geopend tijdens de Landelijke Fietsdag en Nationale Molendag. Zaterdag 9 mei stappen tiendui zenden weer op de fiets om deel te nemen aan de Landelijke Fiets dag, die georganiseerd wordt door de ANWB, in samenwerking met de Tros en de WV's. Het evene ment, dat voor de negende keer wordt gehouden, kent een andere opzet dan voorgaande jaren. Dit keer worden geen speciaal voor deze gelegenheid uitgezette fiets routes aangeboden, maar kan men fietsen over de bewegwijzerde ANWB routes, waarvan er zo'n tweehonderd zijn in Nederland. Holten kent drie van deze ANWB routes, de Heuvelrugroute, Beuse- bergroute en Neerdorproute. De twee laatsten voeren ook langs mo len de Hegeman in Dijkerhoek, die komende zaterdag zijn wieken zal laten draaien, ter gelegenheid van de Nationale Molendag, die even eens 9 mei wordt gehouden. De molen is die dag ook te bezichti gen. De fietsroutes zijn alle drie ongeveer 25 kilometer lang. Een routebeschrijving van de drie fietsroutes is voor drie gulden per stuk verkrijgbaar bij de Holtense VW, die op zaterdag geopend is van negen tot half een en van half twee tot vier uur. Kinderen, die aan de Landelijke Fietsdag deelne men ontvangen naast de routebe schrijving ook een speciaal voor deze gelegenheid vervaardigd fietstasje. De deelnemers zullen vergeefs vragen naar de herinne ringsmedailles, die anders elk jaar werden uitgereikt aan deelnemers die de tocht hadden volbracht. In de Landelijke Fietsdag nieuwe stijl passen volgens de ANWB geen me dailles. Ontspannen genieten van het landschap, daar gaat het om. Op de Landelijke Fietsdag fietst men voor een goed doel. Een ge deelte van de opbrengst gaat naar de Nederlandse Hartstichting. Zij organiseert vakanties onder medi sche begeleiding voor kinderen met een aangeboren hartafwij king. De commissie Onderwijs zal zich maandagavond nogmaals buigen over de fusie tussen de Kolschool en Dorpsschool. Hoewel deze fusie al driejaar geleden op de rails werd gezet en er in het rapport IJssel- land al 'aanbevelingen werden ge daan, moet een nieuw onderzoek uitwijzen, hoe uiteindelijk de beide scholen samengevoegd zullen wor den. Met name de plaats van de gefu seerde school levert problemen op. De Kolschool staat in een 'vergrij zend gebied', terwijl aan de andere kant van het dorp de uitbreiding plaats vindt (Beuseberg en Lu- kensveld). Het Algemeen Peda- gogsich Studiecentrum Edukem in Amsterdam is door de gemeente benaderd om te bestuderen hoe de leerlingenstromen zich in de toe komst zullen ontwikkelen. De jaarlijkse Stille Tocht werd overschaduwd door de plotselinge dood van een van de deelnemers aan de tocht. In de herdeningsdienst sprak na mens de bevolking H. Ch. Vogely, die er aan herinnerde dat in andere landen er momenteel mensen le ven onder dezelfde omstandighe den als toen in de Tweede Wereld oorlog. Hij zag voor de huidge ge neratie een opdracht om de her denking levend te houden en door te geven aan de jongeren. Hij vond het een groot voorrecht, dat Hol ten jaarlijks met de kinderen de herdenking op de Canadese be graafplaats kan vieren. Namens de jongeren sprak Ciska van Eng brink. Mevrouw Van Dam gaf no- maals een toelichting op de kaar sen initiatief. Dominee M. Berg tenslotte vroeg zich af wat er met de destijd herwonnen vrijheid is gebeurd. Overal zijn er uitingen van discriminatie, onverdaag- zaamheid en rassen-haat, Het mu zikale gedeelte van de herdenking werd verzorgd door Rejoyce. Bij het monument aan de Molenbel terweg werden kransen gelegd door de Holtense oud-strijders. Mevrouw Y Sijsling, groepsleer- kracht van de Dorpsschool droeg het gedicht Jodenvervolging voor. De plechtigheid werd besloten door een toespraak van burge meester mr. W.L.F.C. van Rappard en het spelen van het Wilhelmus. Met een door de initiatiefnemers Jos Kamphuis en Erik Spenkelink zorgvuldig samengesteld groepje van dertien fijnproevers toog het Holtens Biergenootschap zater dag 25 april naar brouwerij De Raaf in Heumen voor de allereer ste excursie. Een ter plaatse bekend lid had een aantrekkelijke route uitgestip peld, die de Holtense bierliefheb bers door de fraaie dreven rond Nijmegen met vaste hand naar de aloude brouwerij tussen Heumen en Mook leidde. Dat daarbij ook even de snelweg naar Den Bosch werd aangedaan, verhoogde de pret alleen maar. In het proeflokaal werden de Hol tenaren verwelkomd met het enige 'echte' Raaf Witbier van het vat. Als echte kenners bleven de me ningen verdeeld of ie nu te zuur of de nodige frisheid miste. Na deze warming up kon de rondleiding met de gids Jolanda beginnen. Eerst werd het Brouwerijmuseum bezocht waar het een en ander over het brouwproces en de geschiede nis van brouwerij Raaf duidelijk werd. Daarna volgde het eigenlijke bezoek aan de brouwerij. Jolanda voerde ons de genolotschappers langs brouwketels en de filterkuip tot aan de flessenvulmachine, die in een soort broeikas naast de fa briek stond. Na het stellen van de nodige slimme vragen ons werd het tijd de excursie af te sluiten met het proeven van het speciale gebrouwen Paasbier. Dit lukte goed en de thuisreis was dan ook geen enkel probleem. De excursie en de eerder gehouden bierproefavond zullen zeker een vervolg hebben. Voorop staat hier bij dat geïnteresseerden in een ge moedelijke sfeer nader kennis kun nen maken met diverse ambachte lijk gebrouwen bieren. Hoogst waarschijnlijk zullen dit seizoen nog excursies volgen naar een zelf- brouwwinkel in Zutphen en Brou werij De Hopbel in Peize. Afnemers van gas, water, electici- teit en kabel-TV in Overijssel, Zuid-Drenthe en Noord Flevoland kunnen in het vervolg voor het afhandelen van al hun energie- en waterzaken terecht op één kan toor. In het kader van de gezamenlijke klantenservice maakt het niet uit bij welke van de nutsbedrijven de klant zich meldt, want dankzij de onderlinge samenwerking komen de gegevens op het juiste adres. IJsselmij en WMO hebben afge sproken dat elke klant wordt be handeld alsof het een klant van het eigen bedrijf is. De samenwerking gaat niet alleen om het verwerken van verhuizingen, maar ook om het geven van inlichtingen. Bij het waterleidingbedrijf kan men nu dus ook informatie krijgen over electriciteit, gas en kabel-tv en an dersom. Vrijheid van meningsuiting stond dit jaar centraal in de herdenking van dé gevallenen. Zowel 's mor gens op de Canadese begraaf plaats als 's avonds bij de herden king in de hervormde kerk, die door veel Holtenaren werd bijge woond, stonden de verschillende sprekers uitgebreid stil bij dit the ma. heeft de familie Bakker dat onder vonden toen hun zoon gevangen zat in Bagdad. Maar ook positieve ervaring kon hij de schooljeudgd vertellen. Zo studeert een zoon in St. Petersburg waar de mensen na 70 jaar communisme nu eindelijk kunnen zeggen wat ze willen. Namens de schooljeugd sprak de elfjarige Regien Kuipers een ge dicht en speciaal voor de Canadese gasten (in keurig engels) Leonie van de Lindenberg. Na de Last Post gespeeld door Hans Paalman werd onder koraalmuziek van HMV door de schooljeugd een krans gevlochten en voor het mo nument geplaatst, gevolgd door kransleggingen door de oud-strij ders en een vertegenwoordiging van de Canadese oud-strijders. Mevrouw L van Dam, Finse van geboorte en enkele maanden per jaar wonend in Holten, gaf een toe lichting op het initiatief dat zij heeft genomen om in het vervolg op Kerstavond - net als in haar geboorteland - de schooljeugd bij de graven van de gevallenen kaar sen te laten plaatsen, een initiatief dat met vreugde is geaccepteerd door de scholén. Namens de zeven scholen werdensymbolisch zeven kaarsen voor het monument ge plaatst. De Canadees Graham van het Goldwell regiment tenslotte dankte in een Act of Remembran ce de schooljeugd voor de jaarlijk se herdenking. Nergens anders is dat zo indrukwekkend als in Hol ten, zo verklaarde hij. Tot slot leg den de kinderen bij ieder graf een rode tulp. In eenvoudige bewoordingen vertelde drs. P. Bakker de aanwezi ge schooljeugd over zijn kindertijd in de oorlog die begon toen hij in groep vijf zat. In het begin merkte je niet zoveel van de oorlog, maar later werd dat steeds erger en vaak was hij soms heel erg bang ge weest, zo vertelde hij. De bevrij ding kwam voor hem dan ook als een geweldige opluchting. De heer Bakker trok een vergelijking met heden, waar in in sommige landen nog steeds geen vrijheid van me ningsuiting bestaat. Aan den lijve

Holtens Nieuwsblad | 1992 | | pagina 3