Een nieuwe lente..een nieuwe tuin Sfeervol lichtzuiltje als tuiopadverliehting Modern gereedschap voor onderhoud tuin Tijd voor tuinmeubels Bolgewassen maken van vensterbank of tuin vrolijk geheel Snoeizaag met XT vertanding Toenemende belangstelling voor de tuin DONDERDAG 30 APRIL 1992 9 Wanneer u de grootte van de tuin met de eventueel te behouden elementen als on dergrond gebruikt, kunt u daar doorzichtig papier over heen leggen en aan het schet sen gaan. Zo krijgt de tuin langzaam maar zeker zijn nieuwe gestalte. U zult zien dat u heel wat inventiever en creatiever bent dan u ooit voor mogelijk had gehouden. Komt u er niet uit, dan kunt u zich natuurlijk altijd tot een spe cialist wenden. BEPLANTING Op veel plaatsen in de tuin zult u ruimte hebben ge creëerd voor allerlei planten. De invulling daarvan is min of meer de laatste fase en tegelij kertijd het moeilijkste onder deel van de planning. Pas uw keuze in ieder geval aan bij de grond waarover u beschikt én de hoeveelheid licht ter plaat se. Een beplanting waarbij en kele heesters het geraamte van de beplanting vormen en waar vaste planten en bolge wassen de boventoon voeren zal in het algemeen het best voldoen. Laat bollen en knol len in het voorjaar overheer sen en bedeel die taak in de Wanneer u in de herfst bloembollen heeft geplant in uw tuin, plantenbak of grote sierpot, dan het is aardig om nu soortgelijke bollen in huis te halen. Kiest u voor dezelfde kleuren als de bloeiers buiten, dan schept u een heel plezierig verband tussen woonkamer en tuin. Heeft u bijvoorbeeld buiten voor geel en blauw gekozen van narcissen, krokussen, blauwe druifjes en sneeu- wroem, dan kunt u de venster bank opvrolijken door er gele narcisjes, blauwe en gele kro kussen en blauwe druifjes neer te zetten. Al deze bolge wassen zijn nu in pot te koop. Ten overvloede kunt u voor op tafel een boeket maken waarin geel de hoofdkleur vormt en waaraan nog wat blauw is toegevoegd. Op deze manier bereikt u een fantas tisch effect. Door op de vens terbank de gewassen uit de tuin te 'herhalen' ontstaat een perfecte samenhang tussen binnen en buiten. De tuin wordt op deze manier een 'verlengstuk' van uw woonka mer. Behalve de reeds genoemde bolgewasjes zijn er ook kleine botanische tulpen en (wat la ter in het seizoen) elegante kievitseieren in pot te koop. Heel lief zijn ook de kleine irisjes, zoals de Iris reticulata Door de toepassing van Zomerbloeiende bol- en knolgewassen zowel als éénjarigen krijgt uw tuin het hele jaar kleur. zomer toe aan vaste planten. Hier en daar kunnen de vaste planten worden ondersteund door zomerbloeiende bol- en knolgewassen. Op plaatsen waar eerder voorjaarsbloeien- de bol- en knolgewassen heb ben gestaan, kunnen wat één jarigen worden gebruikt. Zo krijgt u een tuin die het hele jaar kleurig is. Het opnieuw aanleggen van een bestaande tuin is meestal geen eenvoudige zaak. Maar als de 'buitenkamer' eenmaal veranderd is, lijkt het wel of u een nieuw huis heeft betrok ken. U zult bij het opzetten van een nieuw plan niet alleen re kening moeten houdeh met de wensen van uzelf, maar ook met die van uw medebewo ners. Die wensen hebben niet alleen betrekking op het le vende, maar ook op het dode materiaal. Maak dus eerst een gezamenlijk wensenlijstje en bekijk vervolgens wat binnen het beschikbare budget moge lijk is. die slanke bloemblaadjes in dieppaars of helderblauw heeft. De gele Iris danfordias is een indrukwekkende kleine schoonheid die u van heel dichtbij moet bewonderen. De donkere stippen op de bloem blaadjes wijzen u de weg naar het prachtig getekende ho- ningmerk dat zichtbaar wordt als u het lipje optilt. LANGERE BLOEI Bloembollen zullen buiten langer hun fraaie kleuren tonen dan in een verwarmd vertrek. Om zo lang mogelijk van een arrangement te kun nen genieten, zou u het beste een basis kunnen maken van groene planten, bijvoorbeeld van klimop, slaapkamergeluk of van de kleinbladige Ficus pumila. Zet deze in een krans langs de buitenrand van een schaal en zet in het midden hiervan een pot met bloembol len. Vul de tussenruimte daar na op met aarde. Wanneer de bollen zijn uitgebloeid neeijnt u ze met pot en al eruit en zet er een nieuwe pot met bollen voor in de plaats. Als met Pa sen kinderen of kleinkinderen langskomen, is het aardig om tussen de planten donzen kui kentjes te zetten. Plaats voor het diner een paar mooie strik ken rondom de bloeiende bol letjes en laat hieruit ook nog eens enkele linten komen die sierlijk over de tafel worden gedrapeerd. Op deze manier ontstaat een eenvoudige en originele tafelversiering. De tijd voor de tuin is weer aangebroken. En dat we veel meer belangstelling hebben voor wat groeit en bloeit, en dat we daar ook veel meer tijd aan besteden, blijkt uit de talrijke enquêtes en markton derzoeken die worden gehouden. Resultaat van deze onderzoeken is een groeiend aantal tuincentra, waar de keus aan bloemen, planten, heesters en struiken, alsook hekwerken en tuinmeubels te koop zijn. kunststof, omdat dit materiaal licht is, eenvoudig in allerlei vrolijke kleuren is te vervaardigen en de soms grillige weersinvloeden kan doorstaan. Aardig om te weten is het feit dat in toenemende mate kunststoffen worden hergebruikt. De zwarte kunststof meubels zijn dikwijls vervaardigd uit herge bruikt kunststof. De industrie werkt op het ogenblik met man en macht aan het 'kleuren' van deze materialen. Dikwijls kunnen de tuinmeubels buiten het zomerseizoen geplaatst worden in een logeer- of tuinka mer, in de slaapkamer, de (woon keuken of in bijvoorbeeld een rui me hal. Die toename van belangstelling voor de tuin, en met name de soms weelderige inrichting van dat stuk je privé-groen. komt uiteraard voort uit het geld dat we met elkaar te besteden hebben. Uit de onder zoeken blijkt dat het geld dat we met elkaar uitgeven in de tuincen tra de laatste jaren fors is toegeno men. De vele vrije tijd maakt der gelijke uitgaven ook verantwoord. In leuke tuin is het aangenaam toe ven en dat wordt in deze jachtige wereld hoog gewaardeerd en kan ook door een grotere groep worden betaald. BUITENVERBLIJVEN Dat is wel eens anders geweest. Het verpozen in de natuur als mid del om de tijd te doden of om de hitte en de stank van de stad te ontvluchten, begon op bescheiden schaal al in het midden van de achttiende eeuw. Welgestelde ste delingen begonnen toen buiten de steden (zomer)huizen te bouwen. Fraaie voorbeelden zijn onder an dere te vinden langs de Utrechtse Vecht. In de vrij grote tuinen was meestal wel ruimte voor een thee koepeltje of een tuinhuisje. Vooral de Engelse adel heeft een voortrekkersrol vervult bij het la ten ontwikkelen van diverse op vouwbare - dus makkelijk te ver plaatsen - meubels. Al in 1757 pu bliceerde Sir William Chambers een voorbeeldenboek met afbeel dingen van rustieke (tuin)meubels. De bloeiperiode van het opklapba re (tuin)meubel moet tussen 1867 en 1900 hebben gelegen. Toen wer den in Engeland maar liefst 305 patenten aangevraagd voor op vouwbare stoelen, terwijl tussen 1620 en 1866 (een periode van 246 jaar) slechts 228 patenten voor op vouwbare meubels werden aange vraagd. BUITENLEVEN De toenemende vraag naar mak kelijk op te bergen en makkelijk te verplaatsen meubels had rond de eeuwwisseling diverse oorzaken. De grote gezinnen die veel familie leden op bezoek kregen, brachten steeds vaker en steeds langer hun tijd door in de tuin. Daar vermaak ten zij zich met het kijken naar het bal- en hamerspel (croquet) dat op het gras werd gespeeld. De op komst van het reizen per luxueus stoomschip bracht in die tijd de zogenaamde 'deckchair' onder de aandacht. Deze stoel, al dan niet voorzien van een los of uittrekbaar voeteneind, is nog steeds één van de meest populaire vrijetijdsmeu- bels voor tuin, serre of balkon. HERGEBRUIKT KUNSTSTOF Voor de vervaardiging van tuin meubels worden verschillende ma terialen gebruikt, zoals aluminium, rotan, metaal of gietijzer maar ook rustieke twijgen, takken, en een enorme verscheidenheid aan in heemse en exotische houtsoorten. Het meest populair is natuurlijk INVESTERING Vorm en materiaal worden uiter aard bepaald door de smaak en de financile mogelijkheden van de ko per. Ook zijn mode en technische mogelijkheden bepalend voor de aanschaf. Het tuinmeubel vervuld in de eerste plaats een functionele behoefte, maar verder mag het de coratieve aspect niet uit het oog worden verloren. Daarom loont het de moeite om een keuze te maken voor een lange termijn en te kiezen voor kwalitatieve modellen twee-, drie- of vierzitsbanken, fauteuils, stoelen en tafels uit smeedijzer, aluminium, rotan of een tropische houtsoort (afkomstig uit een pro- duktiebos), die niet te veel onder houd vergen en die zowel aan de guurste alsook aan de zonnigste Engelse teakhouten meu bels van Brinks Teak and Garden. hollandse zomers weerstand kun nen bieden. Als aanvulling op de Malibu 12-volts tuinverlichting wordt een lichtzuiltje op de Nederlandse markt geïntrodu ceerd. Het zuiltje verspreidt rondom een zacht en sfeervol licht en is geschikt voor de verlichting langs opritten en paden. Door middel van een afdekplaatje kan het licht sterk worden geredu ceerd en is het mogelijk het licht in de gewenste richting te laten schijnen. De lichtzuiltjes zijn zowel los als in sets verkrijgbaar. Een set bestaat uit vier lichtzuiltjes, een transformator met timer en een vijftien meter lange laagspanningskabel. DOE-HET-ZELF Het Malibu tuinverlichtingssysteem is ontworpen voor de doe-het- zelver. De lampen worden gevoed door een laagspanningstransforma- tor, die de normale netstroom reduceert tot een 12-volt stroom. Voor informatie: Markt (Holland) bv te Weesp, telefoon 02940-17417. Het programma watertech niek van het gereedschaps- merk Bosch omvat ruim vijf tig verschillende artikelen. De lijn valt op door de moder ne Italiaanse vormgeving en de zeegroene of turkooïse kleur. Behalve een hoogwaardige, ge wapende tuinslang biedt het pro gramma een uitgebreide hoeveel heid slangkoppelingen met of zon der aquastop. De aquastop zorgt ervoor dat de watertoevoer auto matisch wordt onderbroken bij het verwisselen van sproeier of spuit. Alle artikelen passen op alle gangbare merken. Sproeiers zijn er in diverse uitvoeringen. Verder zijn er al dan niet verrijdbare slanghaspels en slanghouders. Voor de auto worden overigens ook nog complete was- en onderhoud- sets geleverd, waaronder roterende wasborstels. gere levensduur bereikt, maar ook dat twijg of tak niet onnodig wordt ver wond. Bij de XT vertanding wor den twee rechte, snijdende tanden afgewisseld met een gezette tand naar links, res pectievelijk een gezette tand naar rechts. Deze gezette tan den zijn korter dan de rechte, snijdende tanden en geslepen onder een andere hoek. De speciale staallegering in com binatie met de geharde XT vertanding resulteert volgens Sandvik in een veel langere standtijd vergeleken met de huidige niet-hard-point snoei- zagen. De greep is gemaakt van schokdempend anti-slip mate riaal. Het is tevens een be schermer van het inklapbare zaagblad. De Sandvik 396-HP met XT vertanding neemt in geklapt weinig ruimte in be slag. De snoeizaag is bedoeld voor de veeleisende tuinier der. Er is altijd wel een aanleiding om de tuin (ingrijpend) te veranderen. Zo kunnen de kinderen inmiddels zo groot zijn dat schom mel en zandbak uit de tuin kunnen verdwij nen en eidelijk plaats kunnen maken voor die vijver die al zolang op uw verlanglijstje stond. Maar misschien bent u gewoon van inzicht veranderd en wilt u de border een wat rustiger karakter geven door op kleur te gaan werken. Een andere reden kan zijn dat u een dagje ouder wordt en het werk u te zwaar gaat vallen. Een bewerkelijke tuin moet dan worden veranderd in één die maar weinig onderhoud vraagt. Wanneer u uw tuin ingrij pend wil veranderen ontkomt u er niet aan uw plannen op papier te zetten. Dat betekent dat u een tekening op schaal zult moeten maken. In de meeste gevallen blijkt een schaal van 1 op ro heel bruik baar. Voor een doorsnee tuin van 6 bij 8 meter kan de tuin op een stuk papier van 35 bij 45 cm getekend worden. Aan alle kanten heeft u dan nog wat ruimte voor notities over. LICHT De lichtbehoefte van plan ten kan enorm verschillen. Om een juiste keuze te kun nen maken zal u van te voren moeten vaststellen welke plaatsen in de tuin veel en weinig licht ontvangen. Dat is trouwens ook voor de bepa ling van de plaats van de zit hoek heel belangrijk. Van uw eigen tuin weet u dat precies. Wanneer u in een ander huis gaat wonen en u gaat daar zelf de tuin aanleggen, is het zaak om u eerst goed op de hoogte te stellen van de (zon)situatie. Ongetwijfeld bevat uw hui dige tuin al dan niet levende elementen waar u heel tevre den mee bent en die u eigen lijk niet wil veranderen. Leg deze vast en bekijk op uw ont- werpschets inhoeverre ze pas sen in het nieuwe plan. Een mooie goed uitgegroeide struik of een mooi gestraat pad kunnen de basis vormen voor uw nieuwe ontwerp. De nieuwe Sandvik snoeizaag onderscheidt zich van de bestaande snoeizagen door de XT vertanding, de extra ge harde tanden, de geslepen vertanding en de speciale staallegering. Hiermee wordt niet alleen een lan-

Holtens Nieuwsblad | 1992 | | pagina 9