HHV wil meer invloed op beleid gemeente Zaalteam voldoet niet aan de verwachtingen Holtense boeren tonen hun organisatietalent April-vuurbollen 'hemels spektakel' Uit buiten Holten HOLTENS NIEUWSBLAD Duidelijke taal in concept-beleidsplan Burgemeester in Dijkerhoek Vrouw centraal bij NBvP Espelo Bijeenkomst ouders homoseksuele kinderen Fit-test in Deventer bad Natuur stond centraal bij NBvP Holten wmainivii Wedstrijden Fienpreuvers Manifestatie in Raalte perfect verlopen Drukke maand voor HVG Dijkerhoek Foto's in gemeentehuis DONDERDAG 2 APRIL 1992 ii De Holtense Handelsvereniging (HHV) is van mening dat zij duidelijk betrokken moet worden bij de totstandkoming van de nieuwe gemeen telijke heffingen, wijzigingen van het huidige beleid en de wijziging van de huidige heffingen zoals bijvoorbeeld onroerendgoedbelasting, precarioheffingen en heffingen in het kader van de Drank en Horeca- wet. Dit staat te lezen in het concept beleidsplan van de HHV dat komende maandag tijdens de voorjaarsvergadering in de kantine van De Lindenberg aan de leden ter goedkeuring zal worden voorgelegd. Het plan is opgesteld door het Dagelijks bestuur onder leiding van H.J. Dikkers en is door het Algemeen bestuur inmiddels besproken en goedgekeurd. Niet alleen op het gebied van ge meentelijke heffingen wil de HHV een vinger in de pap hebben. Zo dient de handelsvereniging actief te kunnen meedenken op het ge bied van de ruimtelijke ordening, die duidelijk raakvlakken heeft met het kunnen functioneren van de leden van de HHV. Te denken valt aan: betrokkenheid bij Distri butie Planologisch Onderzoek, be vorderen winkelconcentratie in het centrum, detailhandel op in dustrieterrein, advisering omtrent ontwerp-bestemmings- en struc tuurplannen, reorganiseren van het centrum, onteigeningsbeleid en planschadeprocedures. Het ver keersbeleid van de gemeente Hol ten dient volgens de HHV zodanig geformuleerd en uitgevoerd wor den dat zij het functioneren van het bedrijfsleven ondersteunt. Ook op het gebied van het gemeen telijk vestigingsbeleid wil de HHV niet aan de kant blijven staan. Zo wil zij meedenken bij nieuwe ont wikkelingen, moet HHV invloed hebben bij keuze van eventuele projectontwikkelaars en moet bij het verstrekken van opdrachten prioriteit gegeven worden aan het plaatselijke bedrijfleven. De HHV De Holtense Handelsvereniging toil in de toekomst mee kunnen praten over onder andere de bestemmings plannen in het centrum. dient relevante regionale en pro vinciale beleidsbeslissingen, die van invloed kunnen zijn op het ondernemersklimaat in de ge meente Holten, te volgen en zo mogelijk invloed uitoefenen bij de voorbereiding, totstandkoming en uitvoering van genoemde beslis singen. Het Streekplan West Overijssel en het bestemmingsplan Buitenge bied stond centraal m de inleiding die burgemeester Van Rappard donderdag 12 maart hield voor de buurtvereniging Schoolkring Dijk erhoek. Burgemeester Van Rap pard benadrukte het belang goed gebruik te maken van de inspraak mogelijkheden, omdat zowel het streekplan als het bestemmings plan zeer ingrijpende gevolgen kunnen hebben. Tevens vertelde hij dat de gemeente vaak zeer be perkt is in haar mogelijkheden, door plannen en voorschriften van Rijk en Provincie. In het huishoudelijk gedeelte van de jaarvergadering werd in de va cature G.H. Rensen voorzien door de verkiezing van H. Klaasses. J. Nikkels werd herkozen. 'De vier jaargetijden van de vrouw'. Dat was het onderwerp dat de Holtense huisarts mevrouw C.M. Piscaer-Witte aansneed op de bijeenkomst van de NBvP Espelo. De 69 leden luisterden gespannen naar haar verhaal. Tijdens de bij eenkomst kon het eendagsbestuur ook nog een nieuw lid begroeten. De volgende bijeenkomst is op 13 april wanneer mevrouw Oosterhof uit Deventer te gast is met een diaserie over de Galapagos-eilan- den. De werkgroep Ouders van homo seksuele kinderen in Twente en Achterhoek houdt op zaterdag 4 april in samenwerking met de werkgroep homoseksuelen Ach terhoek weer een ontmoetingsdag in De Huve, Grotestraat 54 te Ei bergen. Niet alleen ouders, maar ook hun homoseksuele kinderen zijn welkom. In het ochtendprogramma kunnen ouders en kinderen afzonderlijk in kleine groepjes ervaringen uitwis selen. Voor het middagprogramma is gekozen voor het thema: Zijn we de schaamte voorbij? Praten we erover? Ook op ons werk? Vooraf aanmelden kan bij mw. B. Slot, Almelo, tel 05490-60955; mw. J. Klifman, Almelo, tel 05490- 63393; mw. J Franken, Nijverdal, tel 05486-10788 of mw. J. Winters, Enschede, tel 053-335269. Iedereen die wat aan de conditie wil doen kan deze lente terecht in het Deventer overdekte zwembad. Gedurende dertien weken moet minstens tien keer wekelijks 250 of 500 meter worden gezwommen waarna met aan het eind van het seizoen (26 juni) de Zwemfan-fit- test medaille ontvangt. De zwem slag is vrij en onderweg mag er worden uitgerust. Er kan tijdens alle voor publiek toegankelijke openingsuren worden gezwommen en vanaf 16 mei kan men ook te recht in het Borgeler openlucht- bad. Maar liefst 140 leden waren op 17 maart in zaal Vosman present tij- ■dens de vergadering van de NBvP Holten. Zij kwamen vooral voor de inleiding die plaatsgenoot Kees Bos hield over het onderwerp 'De natuur om ons heen'. Aan de hand van zelfgemaakte films gaf hij een boeiende verhandeling. De bijeenkomst stond onder lei ding van vice-presidente mevrouw A.G. Wissink-Bonte die de aanwe zigen attendeerde op de provincia le jaarvergadering op 14 april in het Rijssense Parkgebouw en op de provinciale handwerktentoon- stelling van 9 tot 12 april in de Broerenkerk in Zwolle. De volgen de bijeenkomst is op 15 april met als onderwerp 'merkenvoorlich- ting'. Zonder André Schuppert had het zaalteam van Blauw Wit het afge lopen vrijdag tegen PH bijzonder moeilijk. Tegen de a.s. periode kampioen begon de ploeg sterk, maar naarmate de wedstrijd vor derde kwam PH sterk terug. De concentratie en wedstrijdmenta liteit was bij de thuisploeg ver beneden de maat. Hierdoor kon PH in de tweede helft een vrij eenvoudige 6-9 zege behalen. Vanaf de aftrap leek het erop dat Blauw Wit een makkelijke avond tegemoet zou gaan. Via Jan Har- bers kwam de ploeg al binnen een halve minuut op voorsprong. Toen Harrie Kolkman ook nog eens voor 2-0 zorgde leek er geen vuiltje meer aan de lucht. PH speelde vanuit een gesloten defensie, waarin voor rust nogal eens fouten werden ge maakt, waardoor Blauw Wit mak kelijk kon scoren. Echter de aanval van de gasten was steeds zeer ge vaarlijk. Langzamerhand kwam PH dan ook in de wedstrijd. Via 2-1 echter liep Blauw Wit makkelijk weg naar een 4-1 voorsprong. Har ry Sjoers was twee keer de doel puntenmaker. PH trok zich echter steeds ver op eigen helft terug, om het initiatief aan Blauw Wit te laten. Met open ogen tuinde'de ploeg in de fuik die de Almeloërs openzetten. Met nog drie minuten voor de rust scoorde PH vlak na elkaar twee keer 4-3. Met deze nipte voorsprong ging Blauw Wit rusten. Nadat de prima leidende scheidsrechter Keyzer voor het begin van de tweede helft blies, was de score al snel gelijk. PH nam direct het initiatief en scoorde via een prachtige treffer de gelijkmaker. Afwerking Hierna had Gerrit Stam Blauw Wit op voorsprong kunnen zetten, maar zijn inzet verdween net naast het doel en even later wist hij allen voor de doelman ook niet raak te schieten. Ook Wim Hebeis had moeten scoren, maar faalde ook in de afwerking. Aan de andere kant was het doelman Jan Aanstoot die met drie fraaie reddingen achter elkaar Blauw Wit voorlopig in de strijd hield. Ook de doelman van PH was in vorm, want een prima inzet van Harry Sjoers wist hij met klasse te keren. Het was echter PH dat na een fraaie aanval, voor het eerst in de wedstrijd op voorsprong kwam: 4- 5. Harrie Kolkman bracht direct hierna met een prachtige knal bei de ploegen weer naast elkaar. Blauw Wit had zich nog steeds niet aangepast aan het tactische con cept van de gasten en dit zou de nederlaag inluiden. Via de snelle en goed uitgevoerde counters kwam PH opnieuw op voorsprong en vanaf dit moment liet de ploeg zien, hoe een voorsprong verde digd moet worden en hoe deze via een verdedigend concept kan wor den uitgebouwd. Blauw Wit viel zonder overleg aan en met mes scherpe counters liep PH makke lijk weg van de thuisploeg: 5-9. In de laatste minuut wist Harry Sjoers de eindstand op 6-9 te bepa len. Met deze overwinning is PH nog een punt van de periodetitel verwijderd en staat Blauw Wit weer met beide benen op de grond. IVflJMAlDt I RKfis zkr «WffW De uitslag van de puzzel- en kleur- wedstrijden van carnavalsvereni ging De Fienpreuvers is als volgt: Puzzelprijsvraag: le prijs (waarde bon 100): Anita Zwager, Nagel houtstraat; 2e prijs (waardebon 75), mw. Koning, Verzetstraat; 3e prijs (waardebon 50), M. de Jong, Raalterweg. Troostprijzen (toe gangsbewijzen voor 2 pres. voor Keunefeest 1992): H. Rozendom; A. van Dijk; G.J.H. Schookate; F.A. Zijthoff; Stoevenbelt; J.W. Kevelam; H.M. Veneklaas; H,J. Hartsuiker. Kleurwedstrijd: De bewoners commissie van Diessenplas heeft uit de inzendingen de volgende prijzen toegekend: Aanmoedi gingsprijs: Peter Dijkman, Laren; 4-5 jarigen: Coen Stegeman, Bath- men en Matthia Schipper, Bueren- pad; 6-7 jarigen: Rory Steenken, Woerden en Ernst Jan van Asselt, H.J. Wansinkstraat; 8-9 jarigen: Bas van Beek, Markepad en Irma Pasop, Haarstraat; 10-11 jarigen: Marieke Pasop, Kozakkenstraat en Sandra Bannink, Lageweg; 12 jaar en ouder: Berthie Markvoort, Oude Deventerweg. De prijzen zijn (worden) thuisbe zorgd. Volkssterrenwacht Phoenix te Lo- chem geeft voor de maand april de verwachte zichtbaarheid van ster ren en planeten. Sterrenhemel: Begin april rond middernacht (zomertijd) staat de Grote Beer boven ons hoofd. Afda lend naar de noordelijke horizon komen we dan langs de Kleine Beer met de Poolster en Cassio- De HVG Dijkerhoek brengt op dinsdag 31 maart een bezoek aan de kringavond in Diepenveen, die om kwart voor acht begint. Thema is Youth voor Christ. Samen met de HVG Okkenbroek en Holten werd op 3 maart genoten van een optreden van Dree vrouw- leu eut de Achterhook, die de stem ming er in brachten met korte voordrachten, gedichten en lied jes. Op 17 maart vertelde de heer Stoe venbelt over de'Stichting Philadel phia. Deze Protestant Christelijke stichting vangt verstandelijk ge handicapten op in dagopvangcen tra en in verschillende woonvor men. De Paaswijding van HVG Dijker hoek is op 14 april. Lochemse Schouwburg Zaterdag 4 april: The Desert Song, operette, gebracht door 's Graven- stad operette Zutphen. Zondag 5 april: Een speciaal reci tal door twee Engelse musici: cel liste Penelope Lynex (cello) en Alexander Wells (piano). Op de op brengst van dit concert dat om 12.00 uur begint, komt ten goede van het Foster Parents Plan. Dinsdag 7 april: Voor de tiende keer alweer in Lochem een uitvoe ring van de Matthaus Passion door Bachkoor Holland onder leiding van Charles De Wolff. De uitvoe ring vindt plaats in de Grote Kerk in Lochem en begint om 19.30 uur. Kaartverkoop: tel. 05730-51081. Deventer Schouwburg Donderdag 2 april: Het groot niet te vermijden dans/show orkest Live from Rotteram met een geor ganiseerde swingende muzikale chaos. Vrijdag 3 april: Kolinda, een folk groep met jazzvfolkmuziek, Zaterdag 4 aprilBert Visscher met zijn programma Don Chaót en de foute architect. Dinsdag 7 april: De Rotterdamse dansgroep met hedendaagse dans. Donderdag 9 april: Pak 'em Stanzi, een struggle for life iiï een echte catchring. Het publiek wordt bij de voorstelling betrokken. Zaterdag 11 april: Jaarlijkse uit voering van het Stedelijk orkest Lebuïnus Zondag 14 april: De wonderbloem, een sprookje door de jeugdafdeling van de DOOV, aanvang 14.00 uur. Kaartverkoop: kassa tel. 05700- 83500 (nieuw nummer). Rijssens Museum Tot en met 23 april exposeert in het Rijssens Museum de glaskunste nares Wietske Bouma uit Ensche de. Bloem- en plantmotieven en ook meetkundige elementen, ma teriaalcontrasten en tegenstellin gen tussen mat-glanzend, donker lichtspelen bij haar ontwerpen een belangrijke rol. Evenementenhal Van 3 tot en met 5 april wordt de halfjaarlijkse antiekbeurs gehou den. Zestig antiekhandelaren to nen onder andere kisten, kasten, stoelen, pendules, munten, porse lein en aardewerk uit verschillende stijlperiodes. De beurs is geopend vrijdag 3 april van 18.00-22.00 uur; zaterdag 4 april van 12.00-18.00 uur en zondag 5 april van 11.00-18.00 uur. De jaarlijkse Pasar Mal am die van 30 april tot en met 3 mei wordt gehouden in de Evenementenhal in Borne, wordt breder van opzet. Zo komt er een Miss verkiezing voor meisjes en vrouwen van zes tien tot en met 30 jaar die meedin gen naar de titel Miss Pasar Mal am met als hoofdprijs een professione le opleiding tot mannequin en foto model. Daarnaast de bekende Mini Play-back wedstrijd en de Sound mix wedstrijd. Voor alle drie wed strijden is opgave voor deelname mogelijk tot en met 10 april. In schrijfformulieren zijn verkrijg baar bij de Evenementenhal, Ma rijke Tiehuis, tel. 074-664121 (tij dens kantooruren). De deelname aan de wedstrijden is gratis. Speelgoed- en Blikmu seum Tot en met 21 juni is in het mu seum de tentoonstelling De stille wereld van Peter Koning te zien, naar aanleiding van het boek 'De stille wereld van Peter Koning. An ders omgaan met doofheid'. De moeder van Peter, beeldend kun stenares Mini Peters wendde al haar artistieke en creatieve vermo gens aan om Peter de taal te leren (lip)lezen. Daarvoor maakte zijn ondermeer talloze tekeningen om nieuwe begrippen duidelijk te maken. De openingstijden zijn dinsdag t/m zaterdag 10.00-17.00 uur; zon en feestdagen 14.00-17.00 uur; le paasdag en le pinksterdag gesloten. Het Nijenhuis/Heino Vanaf 13 april is te bezichtigen de collectie van Jacob en Louise de Graaf-Bachiene. Zij omvat belang rijke schilderijen van Belgische en Nederlandse kunstenaars, als De Smet, Permeke, Israels en Van Dongen, naast werken van Moore, Picasso, Chagall en Zadkine. centraal'. Dat brengt wel een stuk administratie met zich mee, maar levert uiteindelijk toch wat op 'in de knip'. Aan OLM voorzitter Wim Slijkhuis was tenslotte de eer, de manifestatie af te sluiten. Hij deed dat met een rede, die telkens on derbroken werd door instemmend applaus. Holten kan trots zijn op z'n boeren. In de hal van het Holtense gemeen tehuis is tot en met 14 april de foto tentoonstelling 'Turkse leefge meenschap in Almelo' te bezichti gen. De foto's zijn gemaakt door Ingrid Schrik uit Borne, in op dracht van de gemeente Almelo. In 1961 kwamen de eerste Turkse gastarbeiders naar Almelo om te werken in de industrie. Velen heb ben zich blijvend in Nederland ge vestigd. Er zijn nu drie generaties Turken in Almelo. De fotoreporta ge wil deze Almeloérs niet als groep maar als mens in zijn eigen woon- en werkomgeving laten zien. peia. Aan de zuidelijke horizon vin den we het sterrenbeeld Leeuw waarin de planeet Jupiter te vin den is. De planeten: Jupiter is 's avonds de enige planeet aan de hemel. Het is een heldere verschijning hoog in het zuiden. Vallende sterren: de belangrijkste meteorenzwerm in het vooijaar is de Lyridenzwerm. Rond 21 april bereikt deze zwerm zijn maximale activiteit. Jammer genoeg is de maan net vol geweest, zodat er niet al te veel vallende sterren te zien zullen zijn. Voor meer spektakel zorgen de april-vuurbollen, die echter veel sporadischer voorko men. Ze kunnen de hele maand april optreden. Vrijwilligers De Lochemse Volkssterrenwacht Phoenix is op zoek naar mensen voor uitbreiding van de groep vrij willigers die de sterrenwacht run nen. Mensen die belangstelling hebben en hun vrije tijd hieraan willen besteden zijn van harte wel kom. Belangstelling voor de (ama teur) sterrekunde is voldoende. De Volkssterrenwacht is elke za terdag geopend. Aanvang pro gramma is om 20.00 uur. Voor groe pen is op afsrpaak elke andere avond mogelijk, evt. ook overdag. Dan kan er met speciale appara tuur naar de zon worden gekeken. In praktisch elk programma wordt naar live beelden gekeken van de weersatelliet Meteosat. Voor in lichtingen en afspraken te. 05730- 53885. De Holtense boeren verzamelden zich in Nieuw Heeten om vandaar in colonne op te trekken naar Raalte. Het organisatietalent van de Hol tense agrariërs was al genoegzaam bekend, denk maar aan de Agrari sche dag die vorig jaar ter gelegen heid van het 100 jarig bestaan van de OLM Holten werd georgani seerd, maar wat vorig week don derdag werd gepresteerd, was van een nog grotere orde. Samen met collega's uit de wijde omgeving werd op professionele wijze het grote boerenprotest in Raalte ge organiseerd en in goede banen ge leid. Met 800 tractoren werd vanaf twaalf verschillende plaasen opge trokken naar de Leeren lampe in Raalte, waar 's middags de mani festatie zou plaats vinden. Dat zo veel boeren gehoor zouden geven aan de oproep van de landbouwor ganisaties was ook voor de organi satoren een verrassing. Vanuit Holten en Nieuw Heeten alleen al vertrokken 120 tractoren, begeleid door ondermeer Ep Krikkink, die voor deze gelegenheid de crossmo tor uit de schuur had gehaald om de stoet te begeleiden. Vooraf was het verkeersscenario goed doorge sproken met de politie, zodat over last voor het overige verkeer zoveel mogelijk werd vermeden. Alle boe ren hielden zich aan de richtlijn, geen gierwagens en dergelijk ach ter hun trekker mee te nemen. Slechts een boer uit Nijverdal ging in de fout en moest zijn met water gevulde tank afkoppelen, dan wel rechtsomkeerd maken. „We heb ben daar strak de hand aan moe ten houden, anders krijg je proble men", vertelt Krikkink. In Raalte aangekomen werden de tracoren door de verkeersrege laars van de organisatie naar een speciale parkeerplaats geleid. Ora hun hagelwitte overalls schoon te houden, waren de verkeerleiders gehuld in doorschijnend plastic jassen. In de Leeren Lampe was ruim voor aanvang van het spektakel de temperatuur al tot het kookpunt gestegen en toen Wim Reijlink na mens de organisatoren de bijeen komst opende, kon er geen mens meer bij. „Wat een drukte niet. Dat hadden we nooit verwacht", riep Henk Klaasses boven het lawaai uit. Voor wie geen plaats in de toch ruim bemeten zaal kon vinden, werd buiten een geluidsinstallatie geïnstalleerd, zodat men de toe spraken toch kon volgen. Aan het boe geroep dat regelmatig op klonk, kon men afineten, dat de verhalen van de gedeputeerden Kemperman en Hertog niet al te geloofwaardig over kwamen. Voor al de opening van Hertog: „Beste vrienden", werd met gehoon be groet. Toch bleef het in de zaal bij af en toe grote woorden en konden alle inleiders ongehinderd hun ver haal afsteken. Van de interruptie microfoon werd dankbaar gebruik gemaakt, onder andere door Wim Nfjland, die de boeren opriep toch vooral mee te doen aan 'mineraal

Holtens Nieuwsblad | 1992 | | pagina 11