Blauw Wit blijft in de race voor titel Plattelandsgemeenten slechts stiefkinderen? Gewillig gehoor voor leerlingen MOCH Instuif handbal voor scholieren Trekkersiep Espelo op zaterdag 4 april Kostenstijging bij Socuwe niet 'enorm' Holtens kerkorgel op cd Martin Glas Directeur Postma sprak voor HVG De zin van het leven HOLTENS NIEUWSBLAD Drie keer 'rood' in sportieve wedstrijd Geen subsidie watergym voor ouderen Prijzen voor Bergruitertjes Commissie voor woonruimtezaken Voorbereidingsbesluit gedeeltelijke herziening bestemmingsplan „De Haar" Voorlichting verkeersregels in Dijkerhoek Deventenaar te gast bij NBvP Espelo DONDERDAG 27 FEBRUARI 1992 -y Blauw Wit heeft in Markelo een verdiende 0-2-zege behaald. Door deze overwinning hebben de Hol tenaren zich gehandhaafd in de bovenste regionen en hebben de Vogels een stapje terug moeten doen. Het blijft zeer spannend aan de kop van de ranglijst. Blauw Wit neemt nu, samen met Achilles E. een tweede plaats in met 20 uit 13. Sportlust, dat met 1-0 van DVO won, blijft koploper met 21 uit 14. DVO en Markvogels zijn met 18 uit 14 enigszins teruggevallen. Tegen Markvogels ging Blauw Wit van start met de harde wind in de rug. Dit leverde wel een groot veldover- wicht en een serie hoekschoppen op, doch kansen deden zich nauwe lijks voor. De verdediging van de thuisclub ,met good old Nico Labo- bar aan het hoofd, wist wel raad met de doorzichtige Blauwwitte aanvallen. Markvogels probeerde met enkele snelle counters via hun gevaarlijke rechtsbuiten Erik Ger- rits voor gevaar te zorgen, doch Hans Bekkernens behoefde slechts eenmaal reddend op te tre den. Halverwege de eerste helft leek Blauw Wit de leiding te nemen toen de Markvogels-goalie de bal na een vrije trap van Hans Stam niet onder controle kon krijgen. Jan Vrugteveen schoot echter te gen een op de doellijn liggende verdediger op. In de 35e minuut had Jan wel succes. Een slordig weggewerkte bal knalde hij vanaf ruim twintig meter hoog en on houdbaar in (0-1). In de veertigste minuut kreeg de thuisclub een domper te verwerken toen scheids rechter De Jonge het nodig vond om de eerste zware overtreding in deze tot dat moment uitermate sportief verlopen wedstrijd direct met 'rood' te bestraffen. Midden velder Gerben Gerrits, die Leo Aanstoot op het middenveld on deruithad gehaald, was het slacht offer. Na de rust probeerde Mark vogels met tien man voordeel te putten uit het windvoordeel. Van een veldoverwicht van de thuis club was echter nauwelijks sprake. De geconcentreerd spelende Blauw Wit-verdediging, waarin André Stam kon terugzien op een goede wedstrijd, gaf echter geen kansen weg. Geleidelijk kwam het initiatief meer bij de Holtenaren te liggen. Eerst wist de doelman van de thuisclub een vrije trap van Hans Stam nog knap tot hoekschop te verwerken, doch halverwege de tweede helft moest hij de tweede treffer toestaan toen Hans Stam hem vanaf elf meter kansloos pas seerde (0-2). Deze strafschop was toegekend wegens onderuithalen van de in de loop van de tweede helft steeds beter op dreef komen de Leo Aanstoot. Markvogels pro beerde de bakens nog wel te verzet ten, doch de betere kansen waren voor Blauw Wit. In de 75e minuut kreeg Markvogels de knock out uitgedeeld toen scheidsrechter de Jonge Nico Labobar na een charge tegen Wim Barvelink ook weg zond. Blauw Wit had daarna tegen de negen overgebleven Markvo gels de score nog wel kunnen uit bouwen, doch de aanvallers had den deze wedstrijd hiin vizier dui delijk niet op scherp staan. De deze wedstrijd centrumspits spelende Jacco Schuppert was nog het dichtst bij een derde treffer. Eerst knalde hij hard op de lat en vlak voor afloop verscheen hij volledig vrij voor het doel, maar schoot te gen de keeper op. Vijf minuten voor afloop ontstond er de nodige opwinding aan Blauw Wit-zijde toen scheidsrechter de Jonge de tijd gekomen achtte om ook een Blauw Wit-speler weg te zenden. Aanvoerder Gerwin de Velde Har senhorst werd het slachtoffer na een overtreding waarvoor een boe king nog een te zware straf was. 'Vriend en vijand' waren het daar over eens, doch de scheidsrechter dacht daar anders over. Het was voor iedereen onbegrijpelijk dat in deze sportief gespeelde wedstrijd drie spelers vroegtijdig de kleedka mer moesten opzoeken. Espelo bijt dit seizoen weer het spits af met de organisatie van Trekkersiep-wedstrijden. Dat ge beurt op zaterdag 4 april wanneer de School- en Volksfeestcommis- sie samen met het Trekkertrek Team Splo voor de organisatie te kenen. Na een lange winterstop komen de Trekkersleppers op 4 april weer Op de bijeenkomst van de HVG Door Eenheid Verbonden in Dijk- erhoek sprak directeur Postma van het woon- en zorgcentrum vor ouderen De Diessenplas over wat er in zijn tehuis zoal gebeurt. Na de pauze werd dat nog eens verluch tigd met een aantal dia's over het wonen in de Diessenplas, waarbij ook de vele activiteiten aldaar aan bod kwamen. Eensluidende con clusie was dat er veel en goede verzorging wordt geboden door de medewerkers. Op de volgende bijeenkomst wor den ook de leden van HVG Holten en Okkenbroek uitgenodigd. Dan treden namelijk 'De Trientjes' op en dat belooft een erg gezellige avond te worden. Watergymnastiek voor ouderen behoort niet tot de activiteiten die gesubsidieerd dienen te worden, is de mening van het college van bur gemeester en wethouders. In het kader van het flankerend ouderen beleid was voor deze nieuwe activi teit, die in het zwembad in Markelo plaats vindt, subsidie aange vraagd. Volgens wethouder W. Dalhuisen staat het college welis waar welwillend tegen over deze activiveit, maar is de pot flanke rend ouderenbeleid vrijwel leeg. (Ingezonden) De Provinciale Planologische Commissie (PPC), een invloedrijk adviesorgaan van het provinciaal bestuur van Overijssel, wil, aldus een persbericht van 18 februari, dat de gemeente Deventer in het streekplan West-Overijssel een grotere taak krijgt in de opvang van de bevolkingsgroei. Dat blijkt uit een notitie over het voor-ont werp van het streekplan. Wat de PPC wil is slechts een symptoom van hetgaan ons de ko mende jaren op bestuurlijk terrein te wachten staat. Het gehele regio naal bestuurlijk beleid wordt inge steld en afgestemd op de (grote) steden cq stadsgewesten nu de Tweede Kamer onlangs is accoord gegaan met het kabinetsstand punt - Bestuur op niveau nr 2, be stuur en stedelijke gebieden - waarin de regering haar visie op de toekomstige bestuurlijke ontwik keling heeft neergelegd. Zeven ste delijke gebieden, waaronder de stedenband Enschede-Hengelo, zijn reeds aangewezen, het stads gewest Apeldoorn-Deventer-Zut- phen is zojuist gevolgd. De stedelij ke besturen krijgen de 'macht' en zullen o.i. wat de opvang van de bevolkingsgroei, financiële onder steuning, industrievestiging, enz. bevoorrecht worden. De voorteke nen zijn er al. Blijkens een bericht van november jl. krijgen uitslui tend dertien stedelijke knooppun ten in Overijssel van Enonomische Zaken in 1992 t/m 1994 resp. 40, 52 en 87 miljoen gulden aan subsidie voor ontsluiting en ontwikkeling van industrieterreinen en kantoor- lokaties. Dat zowel Rijk als provin cie het opnemen voor de (grote) steden of stadsgewesten is op zich zelf niet onlogisch en vloeit voort uit de ontwikkelingen van de laat ste halve eeuw. Mits daarbij de overige gemeente niet als stiefkin deren behandeld worden. Zorg Onze grote zorg gaat uit naar de plattelandsgemeenten en kleine kernen. Zijn hun organisatie en be stuurders in staat voldoende te genspel te bieden aan de stedelijke bestuurders die van behoorlijk ka liber moeten zijn? Blijft er voldoen de bevolkingsgroei over om het daar bestaande levenspeil te hand haven cq te verbeteren? Even terugkerend naar de aanhef: Uit de daar aangehaalde notitie van de PPC klinkt engige hoop door als zij adviseert het bevol- kinsgspreidingsbeleid voor wat be treft de kleine kernen - bedoeld zal zijn de kleine (plattelands) ge meenten - nog eens kritisch te be kijken. Een deel van de commissie is verder van mening dat de pro vincie ter willen van de leefbaar heid wat meer groei van de lokale bevolking zou moeten toelaten. De Raad voor Binnenlands Be stuur (RBB) zegt in zijn advies Groeiend perspectief, dat de stads gewestelijke en regionaalgebied- sau tori teiten (nieuwe termen) 'pro vincie vrij' moeten zijn. De provin cies zullen dus bij het doorgaan van de hervormingen worden op geheven. Er komt nog een Interim- wet bestuur stedelijke gebieden of een Kaderwet bestuurlijke veran deringen en een aanscherping van de Wet gemeenschappelijke rege lingen. Hier kan voor de overige gemeenten en kleine kernen hope lijk nog enige toekomst in zitten. W. Beijers. Al eerder is gebleken, dat de woordkeus van de ambtenaar die de stukken voor de raad opstelt, niet altijd even gelukkig is. Vooral de Stichting voor Sociaal en Cultu reel Werk ondervindt dit met enige regelmaat. Dat bleek ook maan dagavond weer bij de behandeling van het voorstel tot vaststelling van het sociaal-cultureel program ma 1992. Daarin werd gesproken van een 'enorme kostenstijging van de Stichting Socuwe'. Reeds bij behandeling van dit onderwerp door de commissie Welzijn had voorzitter Piet Bakker van SoCu- We zich danig geërgerd aan de kwalificatie van 'enorme kosten- stijging' wat door de commissie werd erkend. Terecht wees de CDAer Harrie Dul bij de behande ling in de gemeenteraad dan ook op dat die woorden geschrapt dien den te worden, wat door wethou der Wim Dalhuisen dan ook zonder omwegen werd over genomen. Dul wees er op, dat het van geen belang is of er sprake is van een enorme kostenstijging, maar wel of de subsidieregels juist zijn toege past. Over de gestegen kosten bjj de Stichting zijn besprekingen gaan de, maar nog niet afgerond, zo deel de de wethouder nog mee. Op donderdag 5 en vrijdag 6 maart kunnen leerlingen van de Holtense basisscholen kennis maken met de handbalsport tijdens de jaarlijkse instuif van de afdeling handbal van de SV Holten. Inmiddels heb ben zich via de scholen al tweehon derd deelnemers aangemeld. Voor de leerlingen uit groep 3 en 4 be staat het programma uit een spel- gedeelte. waarbij balvoering en vaardigheid een rol spelen, en een wedstrijdgedeelte waarin in groep jes minihandbal wordt gespeeld. De oudere jeugd krijgt een kort oefenprogramma voorgeschoteld, waarin ook korte wedstrijdjes wor den gespeeld. Kinderen van zes tot twaalf jaar, die niet op de Holtense scholen zitten, maar wel graag mee willen doen, kunnen zich nog aan melden bij J.V. Dorlas, tel 63530, Tijdens de instuif is er een informa tiestand van het Nederlands Handbal Verbond, waarbij ook de afdeling handbal van de SV Holten plaatselijke informatie verstrekt. Het programma luidt als volgt: donderdag 5 maart van 09.00 uur tot 10.30 uur, meisjes groepen 5 en 6; 10.30 uur tot 12.00 uur, jongens groep 5 en 6; 14.00 uur tot 17.00 uur, jongens en meisjes groep 3 en 4. Vrijdag 6 maart: 09.00 uur tot 10.30 uur, jongens groep 7 en 8; 10.30 uur tot 12.00 uur, meisjes groep 7 en 8. Erwin Rietberg behaalde zaterdag tijdens de Overijsselse kampioen schappen dressuur met zijn pony Bianca een derde prijs in de klasse M. Ida Vincent ging met Not Quilty naar pc de Eschruitertjes. Ida be haalde de eerste prijs tijdens het springen in de klasse B cat D. Gerrie Jagers behaalde met Major Tom bij wedstrijden van pc Delde- nerbroek een vierde prijs in klasse L cat D. voor het eerst in actie. De wedstrij den in Espelo tellen mee in de voor competitie voor de grote Trekkers- lep-wedstrijden tijdens de komen de Stöppelhaene-feesten in Raal- te. Er kan in vijf gewichtsklassen en een super-standaard klasse worden gestart. Inschrijving is mo gelijk tot zaterdag 14 maart bij Appie Nijland, Espelodijk 10, Hol ten. Tel. 05725-1204. Heeft het leven zin?, was het onder werp waar over ds. Leerink sprak voor de leden van de HVG Holten. Ds. Leerink belichtte verschillen de facetten van deze vraag van alle tijden. Zo stond hij stil bij de onge kende mogelijkheden die er zijn in deze tijd. Moet alles wat kan? En: wat is de zin van het lijden?. Wat bedoelt men met zinloos-nutte loos? Na de boeiende inleiding werd er groepjes gediscussieerd en konden vragen beantwoord wor den. Door burgemeester en wethouders verleende vergunningen, ontheffingen e.d. Verleende bouwvergunningen - aan R. R. van de Berg voor het aanbrengen van lichtreclame/gevelopschriften aan het pand Dorpsstraat 63. Voor het inwinnen van informatie over een zaak of over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift kan men zich wenden tot de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie. De eerstvolgende zitting van de commissie voor woonruimtezaken vindt plaats op maandag 2 maart 1992 van 19.30-20.30 uur in het gemeentehuis (ingang Kerkstraat). De burgemeester van Holten maakt ter voldoening aan het bepaalde in artikel 22 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat de raad van die gemeente in zijn vergadering van 24 februari 1992 heeft verklaard, dat een gedeeltelijke herziening wordt voorbereid voor het bestemmingsplan „De Haar" ten behoeve van de bouw van 3 woningen op het terrein aan de Kon. Wilhelminastraat waarop voorheen de houten noodlokalen stonden, een en ander voor zover omvattende het gebied zoals met rode kleur op de bij bedoeld besluit behorende en als zodanig gewaarmerkte tekening is aangegeven. Het voorbereidingsbesluit treedt in werking met ingang van de dag der bekendmaking. Het raadsbesluit met bijbehorende tekening ligt van de dag der inwerkingtreding af ter gemeentesecretarie, kamer 6 (leeszaal/bibliotheek), voor een ieder ter inzage. Holten, 27 februari 1992 De burgemeester VOOrnoemd. W. L. F. C. van Rappard Trots, vertedering en bewonde ring. Die gevoelens overheersten vorige week donderdag en vrijdag bij de jaarlijkse voorspeelavon den van het Muziek Onderwijs Centrum Holten in het dorpshuis. Van de piepjonge accordeonist tot de meer gevorderde tiener-violis te, allemaal zetten ze hun beste beentje voor tijdens het voor ve len allereerste publieke optreden voor een gewillig gehoor van (groot)ouders, ooms, tantes, buren en andere bekenden. Opzet van het MOC is om zowel kinderen als ouders te laten zien en horen wat er na een paar maanden ingespannen oefenen al bereikt kan worden. En dat is vaak al heel wat want de voorspelers kweten zich naar ieders vermogen be kwaam van hun taak. De een wat beter dan de ander natuurlijk, maar dat mag de pret niet druk ken. In kort tijdsbestek passeerden tal van instrumenten de re vu, van pia no en orgel tot aan de fluit en de gitaar. Met name dat laatste in strument mag zich de laatste tijd in een ongekende populariteit ver heugen. Wat dat betreft is de (dwars)fluit naar een tweede stek verdreven. Geen wonder ook dat de gitaarlessen van het MOC volle dig volgeboekt zijn terwijl er bij de andere instrument nog plaats is. Met aandacht werd geluisterd naar de verrichtingen van muzikanten. Hoewel de aard van de avonden zich niet leende voor langere uit voeringen, viel er voor de wat meer ervaren muziekbeluisteraar toch het een en andere aardige stuk te beluisteren. Zo sloten Monique de Goijer en Laurien Ulfman de eerste avond gepast af met het Duet nr. 17 uit 'Die Zauberflöte' en was die eervolle rol de volgende avond weggelegd voor Saskia Mulder er Pieternel Stegeman die hetzeffde stuk vertolkten. Ge marine Kolk man en Elsbeth Dul traden beide Het orgel van de Ned. Hervormde Kerk te Holten. Het orgel van de Grote of St. Gudutakerk te Lochem. Afgelopen week presenteerde de Zutphense organist Martin Glas een cd waarop hij de orgels van de NH kerken in Holten en Lochem bespeelt. Voor de in eigen beheer vervaardigde cd werden eind vorig jaar in beide plaatsen een dag lang opnamen gemaakt. Op het Holten se Naber-orgel uit 1855 (dat in 1987 werd gerestaureerd) speelt Glas werken van o.a. Weckmann en Buxtehude. Op het een kwart eeuw oudere Lochemse orgels brengt hij het derde orgelconcert van Walther en het Praeludium en Fuga in c van Bach ten gehore. Marin Glas werd in 1961 in Leeu warden geboren. Hij kreeg zijn eer ste orgellessen van Ger van Poppel en studeerde orgel en piano aan het conservatorium in Arnhem. Daar waren zijn voornaamste leer meesters Hans van Nieuwkoop en Johan van Dommele. Momenteel is Glas dirigent van vier koren (o.a van het Holtense Gospelkoor Re joice) en geeft hij piano- en orgel lessen. De cd wordt via de regiona le muziekwinkels verspreid. avonden voor het voetlicht met een prelude van Chedeville terwijl ook het blokfluitkwartet Kim Tee- selink, Mixjam Ribbink, Caroline Mensink en Liesbeth Otten voor een dubbeloptreden was 'geboekt' met hun vertolking van de Poser compositie 'Aufzug'. Hanneke Meijer zorgde op vrijdagavond voor een aparte noot door als enige zangeres een aria uit 'Rinaldo' va Handel te presenteren. Een spe ciaal woord van dank was er voor Jona Evers die als pianiste menig aankomend muziektalentje onder steunde. In Dijkerhoek is iedereen weer op de hoogte van de nieuwste ver keersregels. Vorige week verzorg de de buurtvereniging School- kring Dijkerhoek hierover name lijk een voorlichtingsavond waar voor grote belangstelling bestond. B. van Eyck van de afdeling Holten van Veilig Verkeer Nederland gaf een duidelijke uiteenzetting van alle nieuwe regels en tekens, waar bij vooral naar voren kwam dat het rijgedrag van sommige weggebrui kers nogal eens te wensen overlaat. Na het beantwoorden van vragen uit de zaal, bedankte voorzitter Jo han Nikkels de inleider die de zaal als laatste raadgeving de overden king 'Geef je verstand eens voor rang' meegaf. Op de maandelijkse bijeenkomst van de NBvP Espelo was dit keer dhr. Kuijk uit Diepenveen te gast. Hij las de 55 aanwezigen voor uit 'Een Dèventer jonge in oorlog- stied', een eigen boek waar ieder een gespannen naar zat te luiste ren. Momenteel is Kuijk bezig met een boek over de grammatica van het Deventer dialect. De volgende bijeenkomst van de Espelose plat telandsvrouwen is op 16 maart wanneer de avond verzorgd wordt door het 'eendagsbestuur' die dit keer dokter Piscaer uit Holten heeft uitgenodigd.

Holtens Nieuwsblad | 1992 | | pagina 5