Gastouderproject is meer dan 'n enkel telefoontje Door Holterbergmeer regenval dan elders Gastouderproject moet haalbaarheid bewijzen SV Holten met vertrouwen het nieuwe jaar tegemoet Kinderopvang vooral een zaak van maatwerk A Het weer in Holten in 1991 V.d. Knaap kampioen HOLTENS NIEUWSBLAD Garantiesubsidie beperkt tot twee jaar HINDERWET DONDERDAG 9 JANUARI 1992 Bij alle krakeel over het wel of niet verlenen van subsidie aan het Gast ouderproject (GOP) dat sinds 1990 functioneert onder de paraplu van de Stichting voor Sociaal en Cultureel Werk Holten blijkt tot nu toe, dat er bij de ambtenaren, maar ook raadsleden weinig bekend is over de werk wijze van het GOP. Dat bleek vorige week vrijdag bij de behandeling van de subsidieaanvraag. In de toelichting van het raadsvoorstel staat te lezen: „Het GOP is een vorm van opvang, waar de opvang verzorgd wordt door gastouders in een huiselijke (gezins)-situatie. Onvergelijk baar bij een kinderdagverblijf, een gesubsidieerde voorziening, waar de kinderen opgevangen worden door bevoegde leidsters in een spe ciaal daarvoor ingerichte accommodatie. En even verderop in diezelf de toelichting: „Ons inziens is het projekt veel te kleinschalig om te pro fessionaliseren. Het meeste werk is in feite gedaan als de koppeling tot stand is gekomen". „Ik was echt verbaasd toen ik dat las", verklaart Anneke Beekman. „Uit het raadsvoorstel zou men kunnen concluderen dat mijn werk alleen bestaat uit het plegen van een paar telefoontjes, en de zaak is voor elkaar. Maar dat is beslist niet het geval. Er komt heel wat bij kijken, voordat we een bemidde ling succesvol kunnen afronden. Het is een vorm van kinderopvang die op verschillende plaatsen al jaren uitstekend functioneert op professionele basis. Ik denk dan ook dat het in Holten prima kan bestaan naast het Kinderdagver blijf. Zo bieden we ouders een keu zemogelijkheid. De ene ouder kiest voor een meer uniforme opvang in het kinderdagverblijf, de ander is meer gebaat bij de flexibele op vang binnen het GOP". Vertrouwen Zodra een aanvraag voor opvang binnenkomt gaat mevrouw Beek man op zoek naar geschikte gast ouders. „De opvang is vooral een zaak van goed vertrouwen. Men gaat tenslotte een contract met elkaar aan en dan moet het ook klikken. Daarom voer ik vooraf uit gebreid gesprekken met beide par tijen. Aan de ene kant om precies te weten wat men van de kinderop vang verwacht en aan de andere kant om uit te leggen wat er wordt verlangd. Dat is heus niet met een enkel telefoontje af te doen. Ko men beide partijen tot overeen stemming, wordt een voorlopig contract voor twee maanden afge sloten. Pas dan wordt de kinderop vang definitief. Ook daarna blijf ik regelmatig cotact onderhouden. Het werk is dus eigenlijk nooit af gelopen". Haar jarenlange erva ring in het onderwijs komt haar bij het werk voor het Gastouderpro ject goed van pas. Maatwerk In tegenstelling tot het kinderdag verblijf dat straks door Catalpa wordt geëxploiteerd, gaat het GOP uit van niet meer dan vier kinderen onder de vier jaar in één gastoudergezin. Daarnaast kan het GOP bemiddelen bij naschool se opvang voor kinderen in de lage re schoolleeftijd tot twaalf jaar. Een ander verschil is ook, dat bij het GOP de tijden van opvang aan gepast kunnen worden aan de vraag. Zo heeft mevrouw Beekman met succes bemiddeld tussen een alleenstaande ouder die enkele da gen voor haar werk buiten Holten moet verblijven en een gastouder gezin. „Wij leveren maatwerk", be nadrukt de coördinatrice, die in middels al veertien vraag- en op- vangouders bij elkaar heeft ge bracht. Mevrouw Beekman wil ook het misverstand wegnemen dat bij het GOP alleen kinderen van wer kende ouders kunnen worden on dergebracht. „Iedereen, ook ou ders die bijvoorbeeld studeren, of gewoonweg een halve of hele dag vrij willen zijn om iets anders te doen, kunnen bij ons terecht". Wie nadere informatie wil kan op dins dagochtend tussen negen en tien uur terecht op het spreekuur van het Gastouderproject in het Dorpshuis, telefoon 62755. Coördinatrice Anneke Beekman: „Het werk is eigenlijk nooit afgelopen". Degenen die in het voorjaar in de alarmerenden berichten over droogte en in de talrijke 'spuiters' in de weilanden een voorbode za gen van een droog 1991, zijn in de jaarcijfers over het weer in Holten en omgeving daarin niet gesterkt. Weeramateur W. Beijers, noteerde over het afgelopen jaar (als nor maal) 803 mm neerslag (1990,1011 Het laatste woord over de kinder opvang in Holten zal voorlopig nog wel niet gesproken of geschreven zijn. Afgelopen vrijdag ging na af loop van de commissie Welzijn de discussie over subsidieverlening aan het Gastouderproject van de Stichting voor Sociaal en Cultu reel Werk zelfs nog op de trappen van het gemeentehuis verder, waar voor en tegenstanders van subsidi ëring elkaar opnieuw probeerden te overtuigen van hun gelijk. In de officiële vergadering stemden drie van de vier frakties in met het voorstel het Gastouderproject (GOP) een garantiesubsidie van 3500 per jaar toe te kennen. Na twee jaar zal bekeken worden of het project levensvatbaar is. Het CDA stemde tegen. Het raadslid J. Veneklaas handhaafde het eerder door het CDA ingenomen stand punt, dat de raad had besloten het beschikbare (subsidie)geld te be steden aan de kinderopvang via de Stichting Catalpa. Om daarnaast nog eens 7000 gulden gemeen schapsgeld beschikbaar te stellen voor het GOP, was wat het CDA betreft niet aan de orde. De PvdA bij monde van J. Metse- makers kon zich vinden in het col lege-voorstel, maar wenste de tekst van het raadsvoorstel aange past zien. Naar zijn mening klonk uit het ambtelijk stuk een negatie ve benadering van het GOP. Wet houder W. Dalhuisen was dat ten dele met hem eens, zodat de ge meenteraad straks over een enig zins aangepast voorstel zal beslis sen. W. ter Schure ging eveneens accoord met het voorstel, evenals L.H. Rensen van de WD, die ech ter nadrukkelijk er bij opmerkte dat het moest blijven bij een een malige subsidie van 7000 gulden en dat wanneer over twee jaar blijkt, dat het GOP inderdaad levensvat baar is, deze vorm van kinderop vang gefinancierd moet worden uit gelden die voor het kinderdagver blijf beschikbaar zijn. Ook in de commissie financiën nam het CDA het voorbehoud la ter op het voorstel terug te komen. Het commissielid H. Dul vroeg zich af wat de meerwaarde is van het Gastouderproject. Volgens het CDA zijn ouders die opvang voor hun kinderen boven vier jaar best zelf in staat een advertentie te zet ten om opvang te regelen. De argu mentatie van wethouder Dalhui sen, dat daardoor het grijze circuit grip kan krijgen op de kinderop vang, deelde hij niet. mm, de Bilt 745 mm). Bij een lan delijk december gemiddelde van 765 mm, noteerde Wierden 567 mm, Nijverdal-Noetsele 621 mm en Markelo 641 mm. Het bevestigt nog eens weer onze filosofie, dat door de druk die de westelijke hellingen van de Hol(erberg op de regenbuien uitoefenen, de wolken zich deels vroegtijdig ontlasten. Met 803 mm per jaar was het in 1991 geen bijzonder droog jaar. Elders was het waarschijnlijk wel wat aan de droge kant. Maart Maart was, hulde aan de lente, bijzonder zacht. Er viel bij een gemiddeld totaal van 407 graden C en plm. 200 zonne-uren slechts 17 mm regen. Juni daarentegen was koud en nat en bedierf het voor de vroege vakantiegangers met 176 mm neerslag en plm. 149 zonne-uren. Met uitzondering van Juni, hadden we een mooie zomer en herfst: Juli 18 mm neerslag, 764 gr C., 337 zonne-uren; augustus (14-583-353), september (96-629- 193). Voor oktober noteerden we 56-443-178 en voor november 124- 252-77. Geen slechte cijfers voor de herfst. Winter De winter is, behalve voor de schaatsliefhebbers en behoudens vaak wat scherpe tegenstellingen in de temperaturen, tot nu toe vrij kleurloos voorbij gegaan. Op zon dag 15 december konden schaats liefhebbers nog enkele uren de gladde ijzers onderbinden. De vreugde was echter van korte duur. Enkele bijzonderheden in tele gramstijl: warmste dag, 11 juli, 33.3 gr. C.; koudste dag, 6 februari en 9 februari, -20 gr; natste dag, 27 juni, 35 mm; natste maand, 176 mm; droogste maand, augustus, 14.5 mm. Het is bijna niet te gelo ven, maar er viel in 1991 in 213 da gen geen regen. Toch was het jaar bedrag normaal. We telden zes ijs dagen (hele dag vorst) en 39 vorst- dagen (alleen 's nachts vorst). Het aantal zomerse dagen (meer dan 20 graden) bedroeg 60; het aantal tropische 23. Storm cq harde windstoten werden genoteerd op 6/1, 18/10 en 23/12. Onweer op 24/4,4/6 (voor de IJsheiligen), 18/6 en 24/6, 12/7,24/7, 7/8,16/10 en 7/11. Er viel sneeuw op 8/2,15/2,20/4 en 20/11. Vorst aan de grond begon op 13/1 en 27/10. De gemiddelde baro meterstand was 1028. Op de valreep van 1991 heeft de schaakclub Holten haar snel- schaakkampioenschap gehouden. Het toernooi werd volgens het Zwitserse systeem gespeeld. Na een zeer spannende strijd werd Dick van dér Knaap kampioen. Titelverdediger Dinant van Beek eindigde, na een zwakke start, in de achterhoede. Jeugdspeler Han Romp wist zich in dit sterke veld uitstekend te handhaven. Eindstand na negen ronden Zwit sers systeem: 1. Dick v.d. Knaap, 8; 2. Gerrit Luggenhorst, 7; 3. Geert Stevens, 6 1/2; 4. Teun Schreurwater, 6; 5. Ton v. Oyen, 5 1/2; 6. Theo v. Linden- berg, 5 1/2; 7. Gerrit Stevens. 5; 8. Bertus v. Beek, 5: 9. Henk van Beek, 4; 10. Cees Olij, 4; 11. Dinant v. Beek 3 1/2; 12. Han Romp, 3; 13. Erik Mondeel, 3; 14. Jan v. Calcar, 2 1/2; 15. Ab Moddejonge, 2; 16. Jan ten Velde 1 1/2. De kantine sv Holten op Meer manskamp was afgelopen zater dagavond bijna te klein om alle le den en andere sv Holten aanhan gers een plaatsje te bieden tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst. Een teken, dat na - voor de afdeling voetbal althans - moeilijk jaar de roodzwarten het nieuwe jaar goed willen beginnen. Dat vertrouwen werd ook uitgesproken door voor zitter Albert Boode in zijn eerste nieuwjaarstoespraak. „De terugblik op de SV is er een van gemengde gevoelens. Prettige en goede momenten werden afge wisseld met moeilijke periodes. De voetbalafdeling kwam in een ver velende situatie terecht en het eer ste degradeerde. Echter deze afde ling vierde haar 70 jarig bestaan. Vreugde ook bij de schakers, wier eerste team kampioen werd en pro moveerde". Voorzitter Boode me moreerde verder dat het organisa torisch binnen de SV-geleden uit stekend liep en dat veel vrijwilli- gers-werk werd verzet. De jubilerende supporters waren het afgelopen jaar bijzonder actief, waarvan door de club dankbaar werd geprofiteerd. Boode stond nog even stil bij de be stuurswisseling, die afgelopen jaar een vrijwel nieuw Dagelijks Be stuur opleverde. Samen met de af delingen is het bestuur bezicg een meeij aren visie te formuleren. Het streven naar intensievere commu nicatie heeft zich onder andere al vertaald in gesprekken met de kantine- en onderhoudscommis- sie. Voorzitter Boode constateerde dan ook dankbaar en redelijk vol daan op 1991 te kunnen terugzien en met vertrouwen het nieuwe jaar in te gaan. Ter inzagelegging aanvragen om vergunning. Op dc Afdeling Algemene Zaken van de gemeentesecretarie van Holten liggen vanaf 14 januari 1992 tot 14 februari 1992 op werkdagen van 9.00 uur tot 12.30 uur ter inzage de verzoeken om vergunning inge volge de Hinderwet van: 1. de heer A. J. Podt, Maneschijnsweg 20 te Holten tot een nieuwe, de gehele inrichting (mestvarkens- en legkippenbe- drijf annex opslag van mest) omvattende vergunning. 2. de heer F. W. Dollekamp, Veenweg 3 te Holten tot een nieuwe, de gehele inrichting (pluimveebedrijf) omvattende vergunning. 3. de heer J. Jansen, Bijvanksweg 2 te Holten tot een nieuwe, de gehele inrichting (melkrundvee- en mestvarkens- bedrijf, annex opslag van dieselolie) omvattende vergunning. 4. de heer H. J. Kolkman, Oude Deventerweg 41 te Holten tot een nieuwe, de gehele inrichting (melkrundvee- en mestvarkens- bedrijf annex opslag van dieselolie) omvattende vergunning. 5. mevrouw J. W. Krlkkink-Aijtink, Valeweg 4 te Hotten tot een nieuwe, de gehele inrichting (melkrundvee- en fokvarkens- bedrijf annex opslag van dieselolie en propaan) omvattende ver gunning 6. de heer G. J. Tempelman, Schreursweg 1 te Holten tot een nieuwe, de gehele inrichting (melkrundvee-, jongvee- en mestvarkensbedrijf annex opslag van dieselolie) omvattende vergunning. 7. de heer D. Aanstoot, Boldersweg 2 te Holten tot een nieuwe, de gehele inrichting (varkensmest- en rundveemest- bedrijf annex opslag van dieselolie) omvattende vergunning. 8. Gebrs. Aaftink BV, Dorperdijk 2 te Holten tot een nieuwe, de gehele inrichting (melkrundvee-, jongvee- en meststierenbedrijf annex opslag van dieselolie) omvattende ver gunning. De aanvragen om vergunning liggen voorts gedurende genoemde pe riode van 1 maand iedere dinsdagavond van 19 00 tot 22.00 uur ter inzage in de sporthal 't Mossmk, Keizersweg 22 te Holten (kantoor be heerder). Schriftelijk kunnen tot 14 februari 1992 gemotiveerde bezwaren worden ingediend bij het College van Burgemeester en Wethouders van Holten, Smidsbelt 6, 7451 BL Holten. De persoonlijke gegevens van degene, die een bezwaarschrift heeft ingediend worden, indien daarom uitdrukkelijk wordt verzócht, niet bekend gemaakt. Een ieder kan ook mondeling in persoon of bij gemachtigde bezwaren inbrengen op verzoek tot 7 februari 1992. Men gelieve daarvoor een af spraak te maken met de Afdeling Algemene Zaken ter gemeentesecre tarie (tel 6 16 66). OPENBARE COMMISSIEVERGADERINGEN De commissie voor ALGEMENE EN BESTUURLIJKE ZAKEN vergadert op maandag 13 januari 1992 om 19 30 uur in het gemeentehuis (kamer 9) De agenda vermeldt o.a.: - verslag vergaderingen 16 en 24 oktober en 4 november 1991; - concept-raadsvoorstel inzake verkeersmaatregelen; - concept-raadsvoorstel inzake gronduitgiftebeleid. INDIENING AANVRAGEN OM SUBSIDIE VOOR ONDERHOUD VAN KLEINE LANDSCHAPSELEMENTEN EN HERSTEL EN/OF VERNIEUWING VAN RIETEN DAKEN Burgemeester en wethouders van Holten maken bekend, dat a. tot 1 september 1992 aanvragen om subsidie kunnen worden in gediend voor tot 1 april 1993 qit te voeren werkzaamheden betref fende het instandhouden en het onderhouden van kleine land schapselementen buiten de bebouwde kommen, waaronder worden verstaan elementen in het landschap met natuurweten schappelijke, cultuurhistorische en/of landschappelijke betekenis of die om andere redenen van milieu- of natuurbeheer belangrijk worden geacht, veelal gekenmerkt door een boom- of struikbeplan ting en kleiner dan 5 ha. b. tot 1 maart 1992 aanvragen om subsidie kunnen worden inge diend voor in 1992 uit te voeren werkzaamheden betreffende het herstellen en/of vernieuwen van rieten daken van gebouwen waar van de woning deel uitmaakt, gelegen in het buitengebied van de gemeente Holten. Onder buitengebied wordt verstaan het gebied dat is gelegen binnen de grenzen van het in ontwerp zijnde bestem mingsplan „buitengebied", respectievelijk binnen de grenzen van dat plan nadat het door de gemeenteraad is vastgesteld Aanvragen om toekenning van subsidie voor bovenvermelde werkzaamheden moeten worden ingediend op een ter gemeentese cretarie, afdeling algemene zaken, verkrijgbaar formulier. Na 1 september resp. 1 maart 1992 ingediende aanvragen komen in principe niet voor inwilliging in aanmerking. SPREEKUUR BURGEMEESTER: Maandag 13 januari a s. heeft de burgemeester geen spreekuur. LOZINGENBESLUIT BODEMBESCHERMING Sinds 1 juli 1990 is het Lozingenbesluit bodembescherming van kracht, ledereen die vloeistoffen op of in de bodem brengt, krijgt te maken met het Lozingenbesluit. Dit geldt voor zowel particulieren als bedrijven en instellingen. Het besluit beoogt de bodem en het grondwater te be schermen tegen verontreiniging door het lozen van schadelijke stoffen. Onder een lozing verstaat het lozingenbesluit het definitief in de bodem brengen van vloeistoffen. Het gaat hierbij om een heel ruim begrip, variërend van incidentele tot geregelde lozingen, van kleine tot grote hoeveelheden en van schijnbaar onschuldig huishoudelijk afval water tot uitgesproken milieuvijandige vloeistoffen. De lozingen in de bodem vinden plaats bij particulieren, bedrijven en instellingen die niet op het riool zijn aangesloten en die ook niet op het oppervlaktewater kunnen of mogen lozen. Het Lozingenbesluit verbiedt in principe alle rechtstreekse lozingen van vloeistoffen op of in de bodem. Dat is de essentie, of het nu gaat om al bestaande situaties of om lozingen die nog moeten worden gestart. Het verbod geldt voor lozingen van huishoudelijk afvalwater (uit keuken, de badkamer en het toilet) als voor lozingen van koelwater en lozingen van overige vloeistoffen, zoals bedrijfsafvalwater (spoelwater melktank). In bepaalde gevallen is een lozing in de bodem echter toe gestaan, mits aan een aantal voorwaarden is voldaan. Meer informatie over het Lozingenbesluit, de uitzonderingen op het lozingsverbod en de termijnen waarbinnen u aan de vereisten moet vol doen, leest u in het voorlichtingsmateriaal dat bij de afdeling Gemeen tewerken verkrijgbaar is. Er is een vouwblad voor particulieren en een bedrijfsbrochure voor ondernemers VOORLICHTING BEDRIJFS-KINDEROPVANG Op DONDERDAG 16 JANUARI 1992 OM 15.30 UUR organiseert de gemeente Holten een voorlichtingsbijeenkomst over de mogelijkheden van kinderopvang voor Holtense bedrijven en instellingen. De Stichting Catalpa (kinderdagverblijf) en de Stichting Sociaal- Cultureel Werk (gastouderprojekt) zijn uitgenodigd hun bijdrage te le veren. Bedrijven en instellingen met meer dan 5 werknemers/sters hebben een persoonlijke uitnodiging ontvangen. Andere belangstellenden kunnen voor meer informatie terecht op de afdeling WOP (welzijn) van het gemeentehuis (616 66) en natuurlijk op de hierboven aangekondigde voorlichtingsbijeenkomst.

Holtens Nieuwsblad | 1992 | | pagina 5