SoCuWe start nieuwe jaar met tal van activiteiten „Familiestamboom maak je niet op 'n achternamiddag" Wielervereniging kijkt terug op sportief jaar Opnieuw verlies voor zaalteam Blauw Wit HOLTENS NIEUWSBLAD Van koken voor mannen, koersbal tot origamivouwen Jan Nijkamp volgde het spoor terug DONDERDAG 2 JANUARI 1992. Vanaf januari 1992 gaan er weer tal van activiteiten van start bij de Stichting voor Sociaal en Cul tureel Werk in Holten. Hoewel een aantal activiteiten al weer zijn volgeboekt is er op een groot aan tal cursussen nog een plaatsje vrij. Voor alle cursussen geldt dat men zich moet inschrijven op het kantoor van de Stichting Sociaal Cultureel Werk, Tuinstraat 2, tel 62755. Tot 6 januari is het kantoor gesloten. In de week van 6 tot en met 10 januari is de Stichting al leen telefonisch bereikbaar voor opgave. Engels In januari zullen er twee groepen Engels van start gaan. Eén groep start op maandagavond 20 januari van 19.30 tot 21.15 uur. Voor deze groep is een goede basiskennis no dig. Tevens is er een groep op vrijdagochtend van 09.30 tot 11.15 uur. Deze start op vrijdag 17 janu ari. Enige basiskennis van het En gels is noodzakelijk. Het accent van de cursussen ligt op de spreek vaardigheid. Aan de orde komen dagelijkse onderwerpen als hoe vraag ik de weg in het Engels, boodschappen doen etc. De lessen staan onder leiding van Janet Heck. De kosten bedragen 96,- voor twaalf lessen. Zijdeschilderen Onder leiding van Mieke van Hou- selt start woensdagavond 15 janu ari weer een cursus zijdeschilde ren. De cursus wordt eenmaal per veertien dagen gehouden in De Boschkamp. In zes lessen wordt aandacht geschonken aan het maken van ondermeer broches, shawls, kaarten en schilderijtjes. De kosten bedragen 66,- voor zes lessen. Frans De cursus Frans is bestemd voor mensen, die graag hun vakantie in Frankrijk doorbrengen en hun kennis van de Franse taal willen opvijzelen. Het accent van de cur sus zal liggen op het gesproken Frans in praktische situaties, bij voorbeeld het bestellen in een res taurant en iets kopen in een win kel. Tevens zullen allerlei aspec ten van het dagelijkse leven in Frankrijk aan de orde komen. Donderdagavond 16 januari is de eerste les van 19.30 tot 21.15 uur. De kosten bedragen 96,- voor twaalf lessen. De cursus staat on der leiding van Mieke Urff. Yoga Yoga is een prima manier om via ontspanning en ademhalingsoefe ningen tot rust te komen, al of niet op advies van de huisarts. Hatha- Yoga, welke door Leon Noordzij wordt gegeven, is een combinatie van lichaamsoefeningen, ademha lingstechniek en ontspanningsoe feningen, die door iedereen beoe fend kan worden. In januari gaan weer drie groepen van start op vrijdag 17 januari: 16.45-17.45 uur, 18.45 -19.45 uur en 20.00-21.00 uur. De kosten bedragen 110,- voor twaalf lessen. Tekenen en schilderen Ook de cursus tekenen en schilde ren begint weer in januari. Binnen deze cursus kan men werken aan verschillende tecnieken, bijvoor beeld aquarel, portrettekenen en/of olieverf. De docent, Fred Schley, begeleidt ieder op zijn ei gen niveau. Voor de eerste les is materiaal aanwezig. De cursus start op woensdagavond 15 janua ri. De kosten bedragen 100,- voor tien lessen. Vouwclub Origami Een nieuwe cursus van de Stich ting is de vouwclub origami. Ori gami is een Japanse vouwkunst. De cursus is bedoeld voor begin ners. Aandacht wordt besteed o.a. aan het maken van diverse kaar ten, kraanvogels met vele moge lijkheden, bloemen en een kusu- dama (sierklijke bol). De kosten bedragen 60,- voor zeven lessen. Met een speciale bal moet men proberen zo dicht mogelijk bij een klein wit balletje te komen, ook wel koersen genoemd. Het is een boeiend spel, waarbij tactiek een rol speelt. Er is iemand aanwezig om het spel uit te leggen en de fij ne nkneepjes te leren. Koersbal wordt wekelijks op donderdag middag van 14.30 tot 15.30 uur gespeeld in de kelder van De Bosc hkamp. De kosten bedragen 2,- per keer. Koken voor mannen Op woensdag 16 januari kruipen mannen achter de kookpotten. Steeds meer mannen, zowel oud als oud, vinden het nuttig en leuk om het koken onder de knie te krijgen. Men begint met eenvoudi ge opdrachten die geleidelijk aan moeilijker worden. Aan het eind van iedere les wordt de maaltijd genuttigd en de recepten worden eigendom van de cursisten. De kooklessen staan onder deskundi ge leiding van Herma Flierman. De lessen, zes in totaal, worden gegeven in de keuken van De Mar- ke van 19.30-21.30 uur en de kosten zijn, inculsief ingrediënten, 100,- Mannen van 55 jaar en ouder betalen 60,- voor de cursus, om dat de gemeente Holten voor deze leeftijdsgroep subsidie beschik baar stelt. Ouderen instuif In samenwerking met de Stich ting Welzijn Ouderen wordt in 1992 weer een ouderen instuif ge houden, waarbij het vooral de be doeling is elkaar te ontmoeten. Het dorpshuis is vanaf 17 januari iedere vrijdagmiddag van 15.00- 17.00 uur geopend. De eerste keer kijgt men een kopje koffie aange boden. Koersbal Donderdag 16 januari wordt weer koersbal gespeeld. Koersbal wordt gespeeld op een lange mat. De Holterbergtoer trok deelnemers uit het gehele land. Voor de Wielervereniging Holten was 1991 een succesvol jaar. Ener zijds waren het de activiteiten die zelf georganiseerd werden, ander zijds de deelname aan tochten van zusterverenigingen. De eigen activiteiten begonnen in maart met de Omloop van Holten met ruim 160 deelnemers. De fiets- puzzeltocht op Koninginnedag trok ruim 425 deelnemers. In mei werd de traditionele Holterberg toer met deelnemers uit het gehele land (625) verreden. De fietsvier daagse die dit jaar wederom slecht weer trof. bracht toch nog 225 man op de fiets. De Holterbergherfst- toertocht kende opnieuw een diep tepunt door de zeer slechte weers voorspellingen. Op de dag zelfwas het stralend weer. De Beemd en Bergtoer in december maakte alles goed met de formidabele opkomst van ruim 800 veldrijders. Hoogtepunt verder was de meer daagse tocht naar partnergemeen te Winterberg, die zeker voor her haling vatbaar is. In hetzelfde weekend waren een aantal leden actief in de klassieker Luik-Bas tenaken-Luik. Voorts was de WV Holten nauw betrokken bij de or ganisatie van de 7e triathlon. Sportief gezien deden de leden van de WV Holten ook hun best. De trainingsavonden werden goed be zocht, al kan het altijd beter. In verenigingsverband werd er aan 26 tochten deelgenomen. Winnaar van het toertochtenklassement werd Gerard Efftink die 25 tochten van de partij was. Goede tweede werd Hans van Oijen met 24 toch ten. In de wedstrijden tegen de klok werden goede tijden behaald. Henk Beyers zette de snelste tijd op de klok en kwam daarmee in het bezit van de Oerend hard-trofee. Ook jeugdlid Gtrben Pinkert liet zien dat hy heel was in zijn mars heeft. Opmerkelijke prestaties waren er dit jaar van onder andere Gerard Hoften die de zware rit Le Marmot- te, met daarin de Crox de Fer, de col de Telegraph en L'Alpe Huez, met succes bedwong. Ook de ge broeders Luggenhorst waren in die omgeving actief. Jan Krieger maakte fietstochten door Indone sië. Het ledental van WV Holt* steeg in het afgelopen jaar mi acht tot 81. Op het -voorlopige- programma staan op 1 maart. Omloop van Hol ten, 2 mei, Holterbergtoer, 26 sep tember Hol terberghefsttoer, 15 au gustus Triathlon. Tegenwoordig zul je hem niet meer zo vaak in de archieven vin den, maar gemeenteraadslid Jan Nijkamp was er kind aan huis toen hij de stamboom van zijn geslacht naploos. Met als uit gangspunt de trouwbrief van zijn grootouders volgde hij het spoor terug tot een 17e eeuwse boerderij in de buurtschap Klein Dochteren bij Lochem, die zijn voorouders in 1749 pachtten van een van de he ren van Gelder. De boerderij Nij kamp staat daar nog steeds aan de Nijkampseweg. „Het is echt niet iets wat je zo op een achternamiddag doet, je moet rekenen dat je er jaren mee bezig kan zijn", zegt hij over zijn tijdro vende hobby. „En ook nu komt er nog altijd wat bij, er is materiaal genoeg te vinden." Zelf heeft hij er zeker tien jaar aan gewerkt. De kroon op die arbeid - naast de vol doening om te weten waar je voor geslacht vandaan komt - was de publicatie van de door hem samen gestelde genealogie van zijn fami lie in Gens Nostra, het blad van de Nederlandse Genealogische Ver eniging. De aanleiding tot zijn speurtocht naar de herkomst van de naam Nijkamp - en dus naar zijn voorge slacht - ligt in de jaren zestig. Jan Nijkamp was indertijd scriba van de gereformeerde kerk in Holten. Bij het 120-jarig bestaan was er een boekje uitgegeven over de geschie denis van de kerk en bij het 125-ja- rig bestaan werd hem gevraagd of Jan Nijkamp heeft de genealogie van zijn familie ingebonden in een keurig boekwerk voorzien van het mnnen De start van de tweede helft van de competitie heeft Blauw Wit niet zoals de eerste helft mogen beleven. In Enter werd terecht verloren van een technisch betere ploeg. Opvallend was dat de ploeg opnieuw in de tweede helft condi tioneel tekort kwam. Zonder de geblesseerde doelman Jan Aanstoot en zonder de afwezi ge Jan Harbers en Harrie Kolkman had Blauw Wit de ploeg nogal moe ten omzetten. Met Erik Mondeel in de ploeg en André Aanstoot in het doel begon de ploeg toch niet slecht. De wedstrijd ging op en neer met kansen aan beide kanten, waarbij Harrie Sjoers twee goede mogelijkheden onbenut liet. Ook de Enterse ploeg kreeg kansen, in de vijftiende minuut belandde een inzet keihard op de paal buiten bereik van André Aanstoot en even later toonde André zijn klasse als stand-in door in een reflex de bal buiten het doel te houden. In de twintigste minuut was het wel raak en de meest vooruitgescho ven Enternaar kwam alleen voor André Aanstoot en faalde niet 1-0. Opnieuw was het vlak voor rust dat een tegenstander van Blauw Wit kon scoren en de voorsprong tot 2-0 kon uitbouwen. De ploeg raakte echter niet in paniek, om dat de thuisploeg niet beter speel de, maar wel effectiever met de kansen omsprong. Net na rust kreeg Gerrit Stam kans de achter stand te verkleinen. Hij wist de bal ter hoogte van de middenlijn te onderscheppen en ging alleen op de doelman af. Zijn inzet verdween echter net naast het doel. Even later was het wel raak nadat André Schuppert in kansrijke positie ruw van de bal werd gezet, kende de goed leidende scheidsrechter een strafschop toe. Gerrit Stam schoot nu wel raak. 2-1. Blauw Wit ging opzoek naar de opdat moment ze ker niet onverdiende gelijkmaker. André Schuppert schoot uit goede positie net voorlangs. Enter kreeg echter voorin ruimte en benutte deze goed door 3-1 en even later zelfs 4-1, na een dekkingsfout bij Blauw Wit, af te straffen. Hierna viel Blauw Wit blind aan en kon Enter naar hartelust counteren 6- 1. Harry Sjoers verkleinde hierna nog tot 6-2, maar Enter scoorde hierna met een fraaie lob over An dre Aanstoot de zevende treffer. André hield hierna nog enkele moeilijke ballen tegen, waarna Wim Hebeis de eindstand op 7-3 kon bepalen. Op 13 januari staat de volgende wedstrijd uit tegen Nyverdal op het programma. Wil de ploeg weer eens tot goede resultaten komen dan zal toch op belangrijke mo menten meer concentratie moeten worden opgebracht, waardoor veel tegendoelpunten voorkomen kun nen worden. hij voor de bescheiden herdenking nog wat nieuwe historische gege vens kon opdiepen. „Het kerkarchief uit de periode 1843-1875 was weg, verbrand in het huis waar het was ondergebracht. Ik ging dus maar op zoek naar de oude predikanten en vond dat de eerste predikant getrouwd was met een meisje Karkemeijer uit Holten. Wie zij precies was wilde ik natrekken en zo kwam ik in het ge meentearchief terecht." Daar werd hij gegrépen door de nieuwgierigheid naar zijn eigen fa milie. „Je wordt er door gepakt als je een stukje terugkijkt en naarma te je meer vindt, wordt die nieuws gierigheid steeds meer gevoed." Uit de trouwbrief van 1880 wist hij al, dat zijn grootvader Mannus Nij kamp van Markelo naar Holten was gekomen. „Ik ben eerst hier in het archief gaan zoeken en daarna in het rijksarchief van Zwolle, maar daar was ik gauw uitgekeken omdat de familie eigenlijk van Gel derse afkomst bleek. Te Winckel Nijkamp was de naam in de 18e eeuw." Napoleon Het gemeentearchief gaat wat be treft de registers van geboorte, hu welijk en overlijden terug tot 1811, toen Napoleon de persoonsregi stratie invoerde. Daarvoor was er eigenlijk alleen de kerkelijke admi nistratie met doop- en trouwregis ters, maar er is ook heel veel te vin den in de rechterlijke archieven. „Voor 1811 had je op het platteland meestal nog geen notaris", vertelt Nijkamp. Allerlei actes werden toen in die rechterlijke archieven geregistreerd en dat is vaak veel in teressanter, omdat er dan bij de namen een verhaal komt. Je ziet wanneer iemand een stuk grond koopt of een boerderij pacht of hoe zaken vererven." „Die rechterlijke archieven gaan terug tot rond 1600. De eerste zijn vaak moeilijk leesbaar, niet zozeer door de taal als door het hand schrift. De toegankelijkheid is ook wel eens problematisch. Toen ik er nog heel veel mee bezig was had je assistenten om je te helpen, dat is door de bezuinigingen nu een heel stuk minder geworden. We hebben het hier in Holten goed voor elkaar. De doop- en trouwboeken staan mooi op een rijtje en in het register kun je zo vinden welk foliant je moet hebben. Als je er zonder hulp mee bezig zou moeten zijn, kun je hier een heel eind komen." Geluk Nijkamp heeft by zijn onderzoek een beetje geluk gehad dat zijn voorouders uit Lochem kwamen, vindt hij. „Het onderwijs stond daar op een goed niveau, de men sen konder er allemaal vrij goed schrijven. Bovendien ha<iik zo de beschikking over de fiches van do minee Knipscheer (niet te verwar ren met de dominee Knipscheer uit Holten), die de Lochemse doop- en trouwgegevens van de periode 1600-1700) in leesbaar handschrift op fiches heeft gezet. Als je de oor spronkelijke stukken moet raad plegen is het vaak toch heel moei lijk leesbaar." De Nijkamps waar Jan Nijkamp van afstamt heetten pas Nijkamp sinds zij de boerderij van die naam betrokken. Dat maakt het verder terugzoeken zo moeilijk. Een man noemde zich vaak naar de boerde rij waarop hij woonde en als de voorouders vaak van woonplaats wisselden, is het gemakkelijk om het spoor bijster te raken of een zij spoor in te slaan. Hij zet dan ook vraagtekens bij genealogieën waarin veel verder terug wordt ge gaan dan 1600. „Je moet heel exact weten datje gegevens kloppen. Bij twijfel is het een kwestie van door zoeken en verschillende gegevens met elkaar vergelijken. Als er terug wordt gegaan naar de 13e of 14e eeuw vraag ik me af, of er niet veel gissingen en aannames in die stambomen zitten." WAAR IS HET VOORDELIG WINKELEN KIJK IN UW WEEKBLAD

Holtens Nieuwsblad | 1992 | | pagina 7