Holten op de bres voor benadeelde kleine dorpen „Verkoop energiebedrijf ging mij aan het hart" Drukke Kerstweek in het dorpshuis Kritische reactie op voorontwerp streekplan Afscheid van Piet "Precies" Rijnsaardt: HOLTENS NIEUWSBLAD m wsm Uitslag loterij Ingezonden Snorrewinders schoten duiven Stevens vaster aan de leiding Polodames na zwakke start op dreef: 1-6 DONDERDAG 5 DECEMBER 1991 Je kunt niet èn de leefbaarheid op het platteland vergroten èn tegelijk de kwaliteit van de steden Deventer en Zwolle verhogen. Dat is de on derliggende boodschap die het Holtens college van B en W haar collega's van Gedeputeerde Staten in Zwolle wil overbrengen mid dels een uitgreide en kritische reactie op het voorontwerp-streekplan West-Overijssel. De gemeente Holten wil daarmee een gezonde ontwikkeling van het eigen dorp veiligstellen en draagt daarom het voorstel aan om met het provinciaal bestuur in Zwolle een bestuur sakkoord te sluiten. Gebeurt dat niet en wordt het voorontwerp- streekplan ongwijzigd doorgevoerd, dan voorziet men in Holten 'een verschraling van het platteland en een verlies aan functies'. B en W van Holten Is niet alleen be zorgd over de stagnerende (en na 2000 zelfs teruglopende bevol kingscijfers), maar vreest vooral dat het voorzieningenniveau ter plaatse zal worden aangetast. Zo wel voor de leefbaarheid van Hol ten als voor de economische ont wikkeling ziet men serieuze bedrei gingen. Wat dat laatste betreft, lijkt vooral de landbouw aan ban den te worden gelegd aangezien Holten extra gevoelig is voor aan gescherpte eisen op het gebied van natuur-en milieu. Als concrete aanbevelingen wordt in de reactie gewezen op de nood zaak het criterium sociaal en/of economisch gebondenen voor klei nere steden en dorpen ruimter te interpreteren, het beleid t.a.v. vrij komende agrarische bedrijfsge bouwen te verruimen en het streekplan te verduidelijken waar het gaat om kwaliteitseisen aan bodem en water. Volgens B en W is er in Zwolle te weinig rekening gehouden met de samenloop van beperkende maatregelen en om standigheden waardoor op een plaats als Holten een onevenredig zware wissel wordt getrokken. Hol ten heeft immers twee grote water wingebieden binnen de grenzen en ook nog eens een groot deel van de Sallandse Heuvelrug. Detailkritiek Overigens kwam burgemeester W.L.F.C. van Rappard in de com missie Ruimtelijke Ordening nog met een interessante mondelinge aanvulling. Berekeningen van het stedebouwkundig bureau Wit paard wijaen uit dat wanneer over de totale planperiode (1995-2010) er 'slechts' tweeduizend woningen van de aan Zwolle en Deventer toebedeeld woningen richting platteland zou gaan, dit de uit gangspunten van de provinciale overheid overeind zou houden, ter wijl tevens het voorzieningenni veau in de kleine dorpen gehand haafd zou blijven. Overigen konden de commissiele den grotendeels meegaan in de vi sie van het college, zij het dat met name PvdA-er J. Metsemakers op Afgaande op het voorontwerp streekplan West-Overijssel is de groei er deflnitiefuU bij Holten. In 2010 is het ii woneraantal bijvoorbeeld gezakt naar 8590. verschillende punten detailkritiek uitte. Metsemakers deed ook nog goede suggesties om het betoog van B en W te versterken. Zo wees OU KAHST Dorpshuis De Boschkamp aan de Tuinstraat staat in de week van zondag 15 tot en met vrijdag 20 de cember bol van de Kerstactivitei ten. De Kerstsfeer wordt in die week nog eens versterkt door een speciale expositie van Jenni van Ulzen in de ontmoetingsruimte waar tal van handgemaakte Kerstkransen hangen. De kransen (symbool van liefde, bescherming en vriendschap) is tij dens deze expositie in tal van soor ten aanwezig. Van Ulzen maakte gebruik van verschillende materi alen (pauweveren, hortensia, zijde, boomschors enz.). Door de exposi tie ontstaat een aardig beeld van de historie van de Kerstkrans. Inhakend op de Kerstweek, ver zorgt Jenni van Ulzen van donder dag 12 tot en met maandag 16 december zes korte cursussen kerststukken maken, waarbij het zowel om deurkransen, kerststuk je of kersttakken handelt. Hier voor kan men zich nog opgeven. Zondag 15 december houdt de Stichting voor Sociaal-cultureel Werk in Holten weer een Kerstmid dag die vorig jaar een enorm suc ces bleek. Van twee tot vijf is er voor ieder wat wils in het dorps huis. Zo kan men zich bekwamen in de edele kunst van het origami, of kunnen kerstdecoraties en wens- en menukaarten worden ge maakt door te calligraferen. De kinderen kunnen zelf kaarsen maken, terwijl er ook koks zijn die niet alleen van hun Kersthapjes laten proeven, maar ook tips geven over een smakelijke Kerst. Ook is de Syrische familie Yacoub aanwe zig met typische Nicuwjaarshap- Jes. Er wordt op de midwinter hoorn geblazen, de discokelder is open, de Lathmer demonstreert de dagactiviteiten en men kan meer te weten komen over bijvoorbeeld Unicef of Amnesty. Op maandag 16 december houdt dansleraar Ben Vollebrock voor de deelnemers aan zijn cursussen een Kerstbal waarbij ook een natio naal bekend danspaar aanwezig is voor verfijnde staaltjes van de danskunst. Van 16.30 uur tot 17.00 uur is er een Kerstmarkt voor kinderen die dan zelf aan de slag kunnen met kaar sen, kaarten en Kerststukjes. Een dag later, woensdag 18 december worden er weer stukjes gemaakt voor oudere Holtenaren die daama ook zelf bezorgd worden. Hiervoor moet men zich wel opgeven. Ook de Swingsoos voor geestelijk gehandicapte kinderen haakt in op de Kerstweek met een speciale Kerst-swing-in op donderdag 19 december van 18.30 uur tot 20.30 uur. De week wordt besloten op vrijdag 20 december wanneer 's middags van 14.00 uur tot 16.00 uur Poppen theater Kwaak een kindervoor stelling geeft en 's avond het Kerst concert van het duo Karst op het programma staat, een Drents-Ne derlandse produktie met Kerst liedjes, verhalen en gedichten. Alle informatie over het Kerstpro- gramma en opgave voor activitei ten bij de Stichting Socuwe (tel. 62755). De trekking van de loterij tbv ZPC Twenhaarsveld heeft de volgende resultaten: le prijs 1569,2e 0094,3e 1749, 4e 0038, 5e 2249, 6e 2026, 7e 0289,8e 0209, 9e 0206,10e 0898,11e 0326, 12e 1229, 13e 2332, 14e 0340, 15e 0671, 16e 1995, 17e 1273, 18e 2425,19e 2173, 20e 2474. De prijzen worden zo spoedig mo gelijk bij de winnaars thuisbe- Jarenlang ijverde de plaatselij ke afdeling van de PvdA voor een wethouderszetel, dan zou de kiezer de veranderingen en positieve resultaten in snel tem po bemerken. De resultaten zijn er, en niet gepresenteerd door de Socias- listiese Partij maar door het FNV, distrikt Overijssel. Holten behoort tot de duurste gemeen ten en wat het kwijtscheldings- beleid betreft zijn de minima slecht af. Een sterk in de werkgelegen heid expanderende gemeente als Twello hanteert per 1 janua ri het volgende: rioolrecht fl. 99,45 (Holten fl 252,-), afvalstof fenheffing fl. 175,65 (Holten fl 318,-), de onroerend goed belas ting ligt op ongeveer hetzelfde niveau. Gemeente Belang Hol ten deed nog een pleidooi om eerst de hertaxatie af te wach ten, alvorens de onroerend goed belasting op te trekken. Zij kre gen te horen dat deze taxatie niets te maken had met de aan staande verhoging. Vreemd wanneer een woordvoerder van de Vereniging Nederlandse Ge meenten stelt dat de stijgingen een gevolg zijn van de hertaxa tie van het onroerend goed. Sommige provinciebestuurders verwijzen naar de toelichting in het Holtense Groene Boekje, de begroting in een notedop, ech ter de aandachtige lezer gaat reeds op pag.4 bovenaan de mist in. Bij de volgende verkiezingen zal er wel weer een prachtig voorne men door de politiek worden opgesteld en door de brieven bus geduwd. Maar in een demo- kratie heeft de kiezer het laatste woord, en die boodschap kwam hard aan. Wie de schoen past, trekke hem aan. Namens de Socialistiese Partij, district Salland, DJ. Schake laar hij op het belang van instandhou ding van voorzieningen in Holten om zo de ook door de provincie ongewenste mobiliteit te vermin deren. Een afwijkende mening had hij waar het ging om een stukje grond tussen de Holterberg en Nieuw-Heeten richting Snatergat dat GS met het oog op de water winning een zone 2-stempel op wil drukken ('agrarische ontwikkeling met behoud van natuur'). Het Hol tens college vindt die argumenten voor opwaardering niet steekhou dend en wil aan dat stuk grond landbouwprioriteit geven, maar i.v.m. de ecologische infrastruc tuur aldaar stelde Metsemakers zich principieel op en wenst ook hij een opwaardering. Over het algemeen kon de commis sie RO zich echter vinden in het stuk, zodat na wat kosmetische aanpassingen de raad het op 16 december kan doorsturen naar Zwolle. Door burgemeester en wethouders verleende vergunningen, ontheffingen e.d. 1. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN: - aan Roosdom Tijhuis B.V. te Rijssen voor bouw 8 woningen aan De Visscher; - aan Schuppert Beheer voor verbouw garageruimte Zwartepad 10 tot hondentrimsalon: - aan L Boomsma voor bouw blokhut/opslagruimte bij Motieweg 11 - aan W. Kamphuis voor verbouw zomerhuis en aanbouw berging Vianenweg 97; Voor het inwinnen van informatie over een zaak of over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar of beroepschrift kan men zich wenden tot de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie. VOORLICHTING BEDRIJFS-KINDEROPVANG Op woensdag 11 december 1991 om 15.30 uur organiseert de gemeente Holten een voorlichtingsbijeenkomst over de mogelijkheden van kinderopvang voor Holtense bedrijven. De Stichting Catalpa (kinderdagverblijf) en de Stichting Sociaal-Cultureel Werk (gastouderopvang) zullen uitgenodigd worden een bijdrage te leveren. Meer informatie: afdeling W.O.P. (welzijn) van het gemeentehuis (6 16 66). PASPOORTEN/TOERISTENKAARTEN Op 1 januari 1992 treedt de nieuwe Paspoortwet in werking. Dit heeft een aantal gevolgen voor u. Er komt eenzelfde tarief voor alle paspoorten: f 85.- (jeugdtarief is afgeschaft). Bijschrijving van kinderen kan in het paspoort van beide ouders. Dit kan tot de kinderen de leeftijd van 16 jaar hebben bereikt. Vanaf 16 jaar hebben ze zelf een paspoort nodig. Jeugd-toeristenkaarten worden afgegeven tot 16 jaar en kosten f 25.-. Toeristenkaarten voor personen van 16 jaar en ouder kosten f 44.-. Bij vermissing van een reisdocument moet aangifte gedaan worden op de gemeentesecretarie. Een bedrag van f 86.- wordt dan aan extra leges in rekening gebracht. Bij de aanvraag van een nieuw paspoort dient het oude paspoort ingeleverd te worden. Dit paspoort wordt alleen ongeldig gemaakt en retour gegeven als er een geldig visum in staat. Het paspoort moet binnen 3 maanden na aanvraag in ontvangst worden genomen anders wordt deze vernietigd. Per 1 april 1992 mag er niet meer op een verlopen paspoort worden gereisd. Met het opengaan van de grenzen moet u er rekening mee houden dat u bij het reizen naar het buitenland te allen tijde in het bezit moet zijn van een (geldig) reisdocument. AANGIFTE VAN VERHUIZING Per 1 januari 1992 worden alleen schriftelijke aangiftes van verhuizingen geaccepteerd. Op aanvraag kunt u een aangifteformulier toegestuurd krijgen. Na invulling moet u dit formulier aan de afdeling bevolking retourneren. Piet Rijnsaardt mag dan In zijn loopbaan bij de gemeente Holten wel eens de indruk hebben gemaakt een 'Pietje Precies' te zijn („en in feite ben ik dat natuurlijk ook"), maar dat had dan altijd meer met zijn functie te maken dan met zijn persoonlijke aard. Directeur G. J. te Rietstap van de Usselmij in Zwolle had het vorige week bij het goede eind toen hij de 59-jarige Holtenaar bij diens afscheid typeerde ais een „fijne, open man die meeleeft met zijn medemen sen, iemand bij wie je niet op je hoede hoeft te zijn, maar waarmee je goed en open om kunt gaan.". Dat tekent inderdaad Piet Rijnsaardt die van 1960 tot eind 1986 de administratie voerde over de Holtense gemeentelijke bedrijven en daama op 55-jarige leeftijd nog de overstap maakte naar 'een echt bedrijf'. Het verhaal van een pionier in Holten die in latere jaren de bedrijfsleiding van de Usselmij in Zwolle nog wel wat wijzer kon maken over met name de exploi tatie van een gasbedrijf. MNmilllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllUIIW De 40+ club van manege Snorre- wind hield voor de leden (klanten van de manege) afgelopen zater dag een wedstrijd kleiduiven schieten op Schietsportcentrum 't Weideke in Rietmolen. Van de vijf tien deelnemers bleek Ria Swart- Hogeslag de beste schutter. Zij schoot zestien keer raak. De poe delprijs ging naar Gerard Overvel- de die vier keer succes had. illlllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllilllllllllllll Voor geboren Velpenaar Piet Rijn saardt was de keuze voor Holten in feite een keuze voor de wortels van zijn jeugd. Na een flitsende carriè restart bij een Arnhemse handels onderneming, het bureau boek houding van de gemeente Rheden en soortelijke functies in Haarlem mermeer en Emmen koos Rijn saardt toch voor de landelijke rust in Holten en vooral voor een laag- bouwwoning. „We wilden af van de flatwonin gen" herinnert hij zich nu in de riante bungalow aan de Diessen- plasstraat. „En wanneer we vanuit Emmen met de trein langs Holten kwamen, verzuchtte ik wel eens dat ik daar best zou willen wonen en werken. Het heeft iets van Velp hè, als je zo die Holterenk bekijkt." Laat nou in die tijd een vacature bij de administratie van de Ge meentelijke Bedrijven in Holten vrij komen. Piet Rijnsaardt had niet lang nodig om te reageren en zijn sollicitatiegesprek op het oude gemeentehuis met burgemeester Enklaar en de wethouders Wan- sink en Veeneklaas-Slots zal hij zich nog lang heugen. „Gemeente bode Mekenkamp zette mij in de wachtkamer en omdat mijn voor ganger zo lang binnenbleef, had ik de hoop al een beetje opgegeven. Maar eenmaal in de burgemees terskamer vroeg Enklaar meteen of ik de benoeming aannam. Ik was wel een beetje overrompeld, maar heb meteen 'uiteraard' gezegd." uat waren nog eens tijden toen Rijnsaardt de administratie van het energiebedrijf van bedrijfslei der Westerik moest overnemen. „Echt pionieren hoor, want Wes terik was natuurlijk geen admini strateur. Als eerste heb ik maar even grootboekkaarten besteld. Gelukkig kreeg ik al snel assisten tie van Johanna Wansink en later van Hanneke Prins. Ik was toen nog in pension bij de familie Prins aan de Raalterweg, want het duur de nog zo'n veertien maanden voordat mijn vrouw en ik een nieuwbouwwoning aan de Gaar- denstraat kregen. Vooral in die be ginperiode was het vaak avond werk en ook wel eens 's nachts want naast het energiebedrijf had je ook nog de administratie van het gemeentelijk slachthuis en het wo ningbedrijf. Als we bijvoorbeeld de begroting van het slachthuis moesten opmaken ging ik 's avonds even op bezoek bij dokter Vegter, die ais veearts de directie daarvan er even bij deed. Vooral in de bouwperiode van het nieuwe slachthuis hebben we heel wat nachtelijke uren gemaakt. Span nende tijden hoor, want in tegen stelling tot een energiebedrijf waarbij je van tevoren toch wel weet dat je geld binnenkomt, was het bij het slachthuis veel meer de marktvraag die bepalend was. Slachthuis Maar eigenlijk is zo'n exploitatie van een slachthuis voor een ge meente niet normaal. Vandaar dat Udema en Chris Hogeslag dat des tijds hebben overgenomen. En toen later het woningbedrijf over ging naar woningbouwvereniging Onze Woning resteerde alleen nog het energiebedrijf. De verkoop daarvan eind 1986 ging me toch wel aan het hart, maar uiteindelijk bleek het toch de beste oplossing voor vooral het jonge personeel dat binnen een groot bedrijf veel meer mogelijkheden had. Maar je mag best weten dat ik wel even een traantje heb weggepikt. Het was ook de enige keer dat ik een advies aan het college heb uitgebracht zonder de directeur van het betref fende bedrijf ervan in kennis te stellen. Pas nadat ik het advies bij de secretaris had ingeleverd ben ik naar GEB-directeur Anton van de Berg gegaan om het hem te vertel len." Echt bedrijf Ook voor hemzelf had de verkoop aan de Usselmij grote gevolgen. Als 55-jarige moest Piet Rijnsaardt nog eens verkasse naar 'een echt bedrijf zoals zijn vroeger bij de PEGM in Arnhem werkzame vader meedeelde. Die overstap is hem alleszins meegevallen. „Ergens was het ook wel leuk, want nadat ik eerst in Holten de overgang heb begeleid, kwam ik overal in de pro vincie terecht om te adviseren. Bij de Usselmij was men immers hele maal geen gasbedrijf gewend en voor ons in Holten normale begrip pen vereisten in Zwolle de nodige uitleg. Ik was echt een vraagbaak wat dat betreft." De VUT-regeling betekent niet dat Piet Rijnsaardt voortaan lusteloos in zijn stoel zal rondhangen. Inte gendeel, als bestuurslid van Scou tinggroep De Waardenborch is hij alweer druk bezig met de financie ring van de noodzakelijke renova tie van het troephuis aan de Lie- zenweg en verder vragen de tuin en zijn allernieuwste hobby, het tim meren, de nodige tijd. Wat dat laat ste betreft ben ik precies een boek houder, alles moet tot in de puntjes goed zijn. Een echte perfectionist hè." Gerrit Stevens heeft door remise te spelen tegen oud-kampioen Dick van der Knaap in de zevende ronde van de interne competitie van Schaakvereniging Holten zijn lei derspositie verstevigd. Nummer twee en drie verloren htm partijen verrasend tegen Henk van Beek en Ton van Oyen. Dinant en Bertus van Beek vochten een broeder moord uit. Volledige uitslagen zijn: Dick vander Knaap - Gerrit Ste vens, remise, Gerrit Luggenhorst - Henk van Beek 0-1, Ton van Oyen - Cees Olij 1 - 0, Dinant van Beek - Bertus van Beek 1 - 0, Geert Ste vens - Diane Aanstoot 1 - 0, Jaap Schipper - Hendri Koetsier 1 - 0, Han Romp - Hendrie van Zon 0-1, Ab Moddejonge - Eric Mondeel 0 - 1. Volgende week speelt het tweede team de derde externe wedstrijd tegen Park Stokhorst uit Ensche de. Na een snelle openingstreffer van Zignea waren de dames van Twen haarsveld wakker. Via het aanslui- tingsdoelpunt voor in het tweede kwart was de ban gebroken. De Twenhaarsveld-dames gingen goed door en gingen door met het uitbouwen van de score. De eind uitslag kwam op 1-6 in het voordeel van Twenhaarsveld.

Holtens Nieuwsblad | 1991 | | pagina 3