„Lezen en nog eens lezen is het mooiste dat er is i College op zoek naar 'creatieve oplossing' gastouderproject voor Hendrik Nijland is 'n bijzonder mens' Trouwe FNV'ers in het zonnetje Uit buiten Holten Hilda Mekenkamp en Janny Janssen weg bij bibliotheek Holten HOLTEftiS NIEUWSBLAD 95 Vrede getekend tussen SoCuWe en B&W De Bergruiters in de prijzen BRANDWEER HOUDT OPEN HUIS DONDERDAG 28 NOVEMBER 1991 - Altijd alleen maar met het huis houden bezig zijn, vonden ze ook maar niks en omdat lezen een van hun grootste hobby's is, kwam het verzoek van de open bare bibliotheek Holten om wat uren per week te helpen jaren- geleden als geroepen. Het werk beviel wederzijds zo goed, dat op een gegeven moment de vrij willige medewerking werd om gezet in een vast dienstverband. Op zestien december komt daar een eind aan. Hilda Meken- kamp-Ter Harmsel (65) gaat na zestien jaar als vrijwilliger en een evenlange periode als vaste medewerkster, met pensioen. Janny Janssen-Smit, net 61, maakt gebruik van de Vut-rege- ling. En omdat zij zo lang samen hebben opgetrokken, wordt het afscheid gezamenlijk gevierd, 's middags om vier uur in de bi bliotheek aan de Rörinkstraat. Hilda Mekenkamp heeft de ope ning in 1958 van de eerste vestiging van de bibliotheek nog meege maakt. Juffrouw Wolters, onder wijzeres aan de Dorpsschool was de initiatiefneemster en samen met mevrouw Bol en bibliotheka- resse juffrouw Schuiling werd de eerste bibliotheek in de kamer en suite van een pand van de familie Schuppert aan de Stationsstraat 5. Burgemeester Enklaar verrichtte de opening. Wat zij zich vooral van dit tijd nog herinnert zijn de tafels vol gele envelopjes. „Een goed kaartsysteem kende we toen nog niet. Voor ieder lid hadden we een klein geel papieren zaKje waarin precies vier kaartjes konden en aan het eind van de uitleen lag de hele tafel vol. Het zelf uitzoeken van boeken was er toen nog niet bij. Dat kwam pas later, toen de bi bliotheek in 1963 verhuisde naar de huidige plek, op de hoek van de Tuinstraat en Rörinkstraat, waar de bibliotheek een eigen gebouw kreeg. De bibliotheek was toen twee middagen per week geopend. Door de toenemende 'leeshonger' werd het gebouw in 1975 volledig verbouwd en uitgebreid tot de hui dige omvang met een nieuwe en tree aan de Tuinstraat en werden de openingstijden flink uitgebreid. Janny J anssen kende al voordat zij en haar man zich definitief vestig- denden in Holten de bibliotkeek. Janny: „wij woonden in Rhoon, maar vierden in Holten altijd onze vakantie's en was vakantielid van de bibliotheek. Toen wij ons defini tief in Holten vestigden, ben ik meteen weer lid geworden. Ik ken de daardoor het personeel al en toen ik op een drukke middag in de bibliotheek aankondigde wel te willen helpen bij het opknappen van allerlei klusjes, werd tot mijn stomme verbazing dit aanbod on middellijk aangenomen. „Menen jullie dat nou", heb ik nog ge vraagd, en inderdaad, ze meenden het". Horizon Beide dames begonnen in eerste instantie als vrijwilliger. De sfeer was gezellig en door een paar uur helpen in de bibliotheek werd de horizon wat verruimd en leerden zij beiden veel Holtenaren kennen. Veel klusjes werden toen nog in eigen beheer door de bibliotheek dames uitgevoerd, zoals het plak ken van de gescheurde pagina's. Later kon door het toenemen van het aantal lezers het vrijwillige dienstverband worden omgezet in een vast dienstverband. Beiden hebben zo hun voorkeur voor uitleendagen. Hilda vindt de woensmorgen het mooiste als de schoolkinderen uit Holten naar de bibliotheek komen, terwijl Janny Hilda Mekenkamp (r) en Janny Janssen (j): „mensen ongemerkt op een ander leesplan brengen, maakt het werk in bibliotheek zo boeiend". de voorkeur geeft aan de vrijdag uitleen. „Dan loopt het naar het weekend, en dat merk je aan de stemming van de mensen, lekker ontspannen. Hoewel zij de nieuwste cursussen op het gebied van de automatise ring in verband met hun naderend afscheid niet meer hebben ge volgd, hebben zij er best schik in gehad om 'op hun oude dag' zoals Janny het uitdrukt, nog achter de computer te kruipen. Beiden zijn vol lof over de uitgebreide moge lijkheden die het geautomatiseer de uitleensysteem biedt, al zouden ze het ouderwetse houten plankje in de boekenkasten toch wel weer ingevoerd willen zien, omdat het vaak na de uitleenuren een rom meltje is. Zeker in de 600 kast, waarin informatie is te vinden over onderwerpen als auto- en motor sport, kookboeken, handwerkboe ken en dergelijke. „Ik heb voorge steld om de lezers net als vroeger weer een plankje mee te geven, zodat men weet waar een boek gestaan heeft, maar dat past niet meer in deze tijd werd mij gezegd", verklaart Hilda. Leesplan Het vaste dienstverband bij de bi bliotheek mag dan nu voor de da mes ten einde lopen, nog vaak zul len ze temidden van de boeken te vinden zijn, want beiden zijn het reorend met elkaar eens: lezen en nog eens lezen, dat is het mooiste dat er is. En dat hebben zij al die jaren ook proberen over te brengen aan de bibüotheekbezoekers. „Het is leuk om even langs de boeken kasten te lopen om de mensen te attenderen op een nieuwe aan winst. Het mooiste is dan, dat je achteraf tot de ontdekking komt, dat je de mensen ongemerkt toch op een ander leesplan hebt ge bracht. Dat maakt het werk in de bibliotheek juist zo boeiend." Tijdens een gezellige 'bindingsa- vond' van de Bouw- en Houtbond FNV werden elf trouwe leden in het zonnetje gezet. Daarvoor was districtsbestuurder Rein Plevier naar camping De Holterberg ge komen, waar hij met name T. Koopman toesprak die al vijftig jaar lid is en daarvoor een gouden insigne met robijn ontving. Veertig jaar lid waren H.J. Lam- mertink en H. Vincent die een gou den onderscheiding kregen. Zilver was er voor H. Achterkamp, M. Achterkamp, A. van de Bos, J. van Langen, D. Tiekink, H. ten Wolt huis, C. van Limburg en J. Kers voor 25 jaar trouw lidmaatschap. Namens het bestuur van de afde ling Holten waren er bijbehorende cadeaus en bloemen voor de da mes. In zijn toespraak blikte Plevier nog even terug op zowel jaar lidmaat schap, maar ook op hedendaagse vakbondsperikelen zoals de plan nen van de regering met de WAO en de Ziektewet en de uitlatingen van werkgevers daarover in de me dia. De avond werd vervolgd met een buffet, een drankje en een verlo ting. De lucht tussen het college van burgemeester en wethouders en de Stichting voor Sociaal en Cul tureel werk is weer opgeklaard. In een gezamenlijke verklaring, ge tekend door wethouder Wim Dal- huisen en voorzitter Piet Bakker van de SoCuWe, worden de pro blemen rond het gastouderproject in Holten als een misverstand uit gelegd. Na een gesprek zijn beide partijen tot de conclusie gekomen dat men gehandeld heeft uit goe der trouw en dat de verschillende gedachtengangen pas aan het licht kwamen na de 'extra toelich ting' op het raadsvoorstel en dat zij betreuren dat een en ander als een conflict naar buiten kwam. De verklaring werd maandag over handigd aan de raadsleden en de pers. Wethouder Dalhuisen wei gerde bij de behandeling van het onderdeel kinderopvang in de ge meentelijke begroting alvast een voorschotje te nemen op de behan deling van de subsidieaanvraag van het gastouderproject, waar van het raadsvoorstel nog in voori bereiding is. „Wij zoeken zeker naar creatieve mogelijkheden om het gastouderproject te ondersteu nen, maar ik wens daar niet voor uit te lopen". Uit de verklaring blijkt dat de ex tra toelichting, die het college meende te moeten geven aan de leden van de gemeenteraad over de brief van de stichting op het raadsvoorstel tot volledige door sluizing van de rijksbijdrage naar het kinderdagverblijf dat door de stichting Catalpa uit Hengelo op poten wordt gezet kwaad bloed had gezet bij SoCuWe. Signalen van SoCuWe, die als voorloper van een vraag om subsidie beschouwd konden worden, werden in het ge meentehuis in het kader geplaats van wat tot dan toe bekend was over het gastouderpoject: klein schalig en zonder veel kosten. „De conclusie moet dan ook luiden dat de onstane problemen terug te voeren zijn tot misverstanden en dat wedersijds nagelaten is helder te formuleren wat men met welke financiële middelen wilde berei ken". „Lang gedacht, stil gezwegen, nooit gedacht en toch gekregen", zo omschreef directeur Gemeente werken ing, SJ. de Jong vrijdag middag in de kantine van het ge meentehuis het afscheid van H.G. Nijland (61), medewerker bi jde plantsoenendienst. Na een lange ziekteperiode wegens een harto peratie, krabbelde hij weer zover op de been dat hij genezen ver klaard kon worden en alsnog ge bruik kon maken van de VUT re geling. Het was overigens voor de twee de keer in korte tijd, dat Hendrik Nijland in de belangstelling stond. Vorig jaar vierde hij zijn 25 jarig dienstjubileum. Burgemeester mr. W.L.F. C. ridder van Rappard weerlegde de uitspraak die Nijland toen een interview deed, dat wer ken in de plantsoenendienst geen eindproduct oplevert, in tegenstel ling met het werk bij zijn vroegere werkgever de zuivelfabriek De Vrijheid. „De plantsoenendienst levert juist een product op, dat door alle Hol tenaren gecontroleerd wordt. Vaak krijgen we van buitenstaan ders complimentjes voor het goed onderhouden groen in onze ge meente, dat is mede uw verdienste. Het verschil is echter, dat het pro duct nooit klaar is. Gras blijft groeien en de bladeren blijven val len". Burgemeester Van Rappard zag voor de toekomst van het groe nonderhoud een meer planmatige aanpak, maar voorzag nog geen redenen om te bezuinighen op de post plantsoenendienst. Namens de gemeente overhandigde hij de Vutter het gemeente-tegeltje, dat een plaatsje kan krijgen naast het gemeentebord, dat de heer Nijland vorig jaar reeds kreeg. Voor me vrouw Nijland waren er bloemen. Directeur De Jong noemde Nijland een bijzonder mens met magische gaven. Geblinddoekt wist hij met de wichelroede zelfs een koperen cent te vinden, maar ook water, een kunst die De Jong dank zij Nijland nu ook onder de knie heeft. De directeur gemeentwerken roemde de collegialiteit van de heer Nijland en zijn ideeën rijk dom. Een pootstok met inscriptie en een zak met bloembollen verge zelden zijn felicitaties. Hoofd van de buitendienst Gerard Grave die zij toespraak in dichtvorm op pa pier had gezet, verklaard ook na het afscheid nog graag gebruik te willen maken van de vakken van Nijland op het gebied van gras soorten en bemesting. Ook hij liet zijn gelukwensen vergezeld gaan van een cadeau. Namens de plaat selijke afdeling van de Abva Kabo werd de Vutter gefeliciteerd door Cees van de Weerthof. Oudheidkamer Riessen Nog tot 18 december exposeert de Wierdense fotoclub in de wissel expositie ruimte van het Rijssens Museum foto's met diverse onder werpen als natuur, landschappen, portretten en abstracte werken. Parkgebouw Rijssen Vrijdag 29 november is er voor het eerst in het Parkgebouw een Coun try en Western-avond. Ben Stene- ker zal met begeleiding van The Major Dundee-band optreden. Te vens treedt op ex-Pussycat-zange- res Toni Willé. Lochemse Schouwburg De voorstelling van de Wierdense Revue op vrijdag 29 november kan wegens ziekte niet doorgaan. De voorstelling is verplaatst naar za terdag 18 januari. Zondag 8 december: 14.30 uur: Pip- pi, een dansvoorstelling voor kin deren van 5 t/m 10 jaar. Deventer Schouwburg De uitvoering van Jeans 3 op vrij dag 29 november is uitverkocht: 21.00 uur, No sens in talking, een concert uitgaande van de Folk- stichting De Strijkstok. Zaterdag 30 november: 20.00 uur: Assepoetsers poets, een komische opera voor het gehele gezin door het SKON. Zondag 1 december: 11.00 uur, kof fieconcert door het Deep River Quartet dat van 11.00 - 12.00 uur rechtstreeks wordt uitgezonden door Radio Oost. Vrijdag 6 december: 20.00 uur, De Schoone slaapster, kindermusical gebracht door leerkrachten van het basis onderwijs. Zaterdag 7 december: Stef Bos brengt zijn programma Is dit nu later. Kaartverkoop: kassa tel. 05700- 11500. Festival Voor de derde keer vindt aan het eind van het jaar in Deventer het culturele festival Op de grens van 1992 plaats. Ook dit jaar zijn er van 20 december tot en met 4 januari een 50 tal voorstellingen op het gebied van jeugdtheater, jazz, pop, theater, cabaret, film, klassieke muziek en beeldende kunst. Bij het concours in Heeten behaal de Joyce Kraayenzank van LRV De Bergruiters met Carlos een tweede prijs in de B-dressuur (127 pnt.) Ook voor Arjen Kraayenzank was er een tweede plek. Met Carlos kwam hij in de MI-dressuur op 119 pnt. Sandra Dieperink werd met Devil eerste in de M2-dressuur met 120 pnt. en Eef Oude Ampsen kreeg de vijfde prijs in het B-sprin gen met Liza. Door burgemeester en wethouders verleende vergunningen, ontheffingen e.d. 1. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN - aan G. Tijhuis Holding B.V. te Rijssen voor bouw woning Van Holtenswerf 35; - aan J. L. P. Boers voor bouw zomerhuis Vianenweg 193; - aan Roosdom-Tijhuis BV te Rijsen voor bouw 8 woningen aan De Visscher; 2. aan St. Overijsselse Zieken- en Bejaardenomroep vergun ning voor het houden van een collecte. Voor het inwinnen van informatie over een zaak of over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift kan men zich wenden tot de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie. Commissie voor woonruimtezaken De eerstvolgende zitting van de commissie voor woonruimte zaken vindt plaats op maandag 2 december 1991 van 19.30 - 20.30 uur in het gemeentehuis (ingang Kerkstraat). Openbare Commissievergaderingen De commissie voor ruimtelijke ordening en woningbouwza ken vergadert op maandag 2 december 1991 om 20.00 uur in het gemeentehuis. De agenda vermeldt o.a.: - krediet herziening bestemmingsplan „Buitengebied"; - concept-reactie op het voorontwerp-streekplan West-Over ijssel; - notitie openbare paden. HINDERWET TERINZAGELEGGING BESCHIKKINGEN Burgemeester en wethouders van Holten hebben, onder voor waarden, welke ertoe dienen om gevaar, schade of hinder voor de omgeving te voorkomen op 21 november 1991 vergunning ingevolge de Hinderwet verleend aan: 1. E. J. en A. J. B. Keuterman, Dorperdijk 6 te Holten, tot een nieuwe, de gehele inrichting (melkrundvee-, jongvee, tok en mestvarkensbedrijf annex opslag van dieselolie) omvat tende vergunning. 2. Maatschap Van den Brink, Oude Stationsweg 2 te Holten, tot een nieuwe de gehele inrichting (rundveefok- en rund- vee-melkbedrijf en meststierenbedrijf annex opslag van dieselolie) omvattende vergunning. 3. M. M. Veneklaas en Zn. Geskesdijk 28 te Holten tot het uitbreiden en wijzigen van het melkrundvee-, jongvee- en meststierenbedrijf, 4. Maatschap G. J. Teeselink, Dijkerhoekseweg 10 te Holten, tot een nieuwe, de gehele inrichting (rundveemelk-, jong vee- en meststierenbedrijf annex opslag van dieselolie) omvattende vergunning. 5. Maatschap Groteboer, Russendijk 4 te Holten tot het uitbrei den van het rundveemelk- en varkensfokbedrijf met een lig- boxenstal. De beschikkingen en alle terzake zijnde stukken liggen gedu rende één maand na de datum van terinzagelegging (vanaf 2 december 1991op de gemeentesecretarie, afdeling Algemene Zaken, dagelijks van 9.00 tot 12.30 uur en in de sporthal 't Mossink (kantoor beheerder) aan de Keizersweg, op dinsdag avond van 19.00 tot 22.00 uurT" ter inzage'gedurende de hierboven genoemde termijn. Beroep tegen de beschikking kan worden ingediend door: a. de aanvrager. b. de betrokken adviseurs c. degenen, die tegen de aanvraag om vergunning tijdig bezwaren hebben ingediend. d. enige andere belanghebbende, die aantoont, dat hij redelij kerwijs niet in staat is geweest eerder bezwaren in te brengen. Het beroepschrift moet worden gericht aan de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State. Het moet in tweevoud worden ingediend bij deze afdeling. Postbus 20019, 2500 EA 's Gravenhage, binnen 1 maand na de datum van terinzagelegging. De beschikking wordt niet van kracht voordat op het beroep schrift is beschikt. Op zaterdag 7 december 1991 tussen 12.00 uur en 16.30 uur zet de brandweer letterlijk de deuren open voor de inwoners van Holten. Daarvoor zijn drie redenen: 1. Kennismaking/bezichtiging van de nieuwe huisvesting aan de Waagweg die de dag ervoor officieel geopend wordt door de Commissaris der Koningin in Overijssel mr. J. A. M. Hendrikx; 2. Voorlichting over de brandweer over de „oude" en de „nieuwe" taken aan de hand van demonstraties en een vide opresentatie. 3. De brandweer kan nog nieuwe mensen gebruiken en hoopt op die manier met Holtenaren, mannen en vrouwen, in con tact te komen die zich wel bij de brandweer willen aanslui ten. Over de mogelijkheden, de goede opleidingen, wordt u desgewenst geïnformeerd. Als herinnering aan uw bezoek is er per gezin een boekwerkje beschikbaar dat gaat over de geschiedenis van de Holtense brandweer. Het ligt voor u klaar, maar u moet het wel zelf komen halen! Kortom u bent van harte welkom op zaterdag 7 december a.s. tussen 12.00 uur en 16.30 uur in de brandweerkazerne. Voorlichting bedrijfs-kinderopvang Op woensdag 11 december 1991 om 15.30 uur organiseert de gemeente Holten een voorlichtingsbijeenkomst over de moge lijkheden van kinderopvang voor Holtense bedrijven. De Stichting Catalpa (kinderdagverblijf) en de Stichting Soci aal-Cultureel Werk (gastouderopvang) zullen uitgenodigd wor den een bijdrage te leveren. Meer informatie: afdeling W.O.P. (Welzijn) van het gemeente huis (6 16 66).

Holtens Nieuwsblad | 1991 | | pagina 5