Interesse sterrenkijken is 'gigantisch' gegroeid laalteam weer met >eide benen op grond F. Meester kampioen De zn generaal Bergvliegers r HOLTENS NIEUWSBLAD Holtenaar Alexander van Lemel actief voor Lochemse sterrenwacht Resultaten sv Holten Cursussen Bijeenkomst met De Rooy verplaatst Gezinsdienst OLM Holten Snorrewind- cross Keuringsdienst bij NBvP Espelo Experimenteel composttoilet buitengebied Nachtvoetbal Blauw Wit Resultaten Blauw Wit Blauw Wit ontvangt De Esch Schaakwinst op koploper Sinterklaas bij Blauw Wit DONDERDAG 28 NOVEMBER 1991 Voor Alexander van Lemel heeft sterrenkijken ook de geur van gras en een eigen sfeer. Sterrenkijken is waarschijnlijk zo oud als de mensheid. Sterren zijn sinds de oudheid voorwerp van wetenschap en onderwerp van dichters en schrijvers. De Chi nezen bekeken ze met het blote oog, de Egyptenaren gebruikten ze als klok voor het tijdstip van zaaien en oogsten. En die interesse is nog lang niet dood. Alexander van Lemel, de enige Holtenaar die actief is bij de toch zo dichtbij liggende Lochemse Volkssterren wacht Phoenix, vertelt dat het aantal bezoekers aan 'zijn' ster renwacht in de afgelopen jaren zelfs gigantisch is gegroeid. „In 1991 hebben we tot nu toe al meer dan 3000 bezoekers geteld. Ruim drie jaar geleden ontvingen we de 100.000e bezoeker sinds de ope ning in 1979, dit jaar al de 20.000e." Alexander van Lemel werd al jong door het mysterie van de sterren gegrepen. „Als 12-jarig jongetje is het zo langzamerhand begonnen. Je leest eens een artikel in de krant, je krijgt op school iets te horen over sterrenkunde en zo groeit je belangstelling. De eerste paar jaar rommel je zelf wat aan, maar in 1985 ben ik bij de club gekomen." Inmiddels staat er ook een telescoop in het weiland bij zijn ouderlijk huis en is hij als na tuurkundige zelfs afgestudeerd op een verwant onderwerp: compu tergestuurde sterrekijkers. Niet zo vreemd dus, dat hij als actief lid Volkssterrenwacht Phoenix start in november weer met cur sussen sterrenkijken voor de jeugd en volwassenen. De cur sussen worden gegeven in de sterrenwacht aan de Vordense- weg in Lochem. In het winterseizoen is de ster renwacht iedere zaterdagavond geopend voor bezoekers. Het programma begint om 20.00 uur. Groepen kunnen ook een afspraak maken voor een ande re avond. Inlichtingen bij secretaris Blaauw, tel. 05730-53885. Aangezien zakelijke beslommerin gen met de wielerploeg van Pana sonic ploegleider Theo de Rooy jrerhinderen dinsdag 3 december aanwezig te zijn, heeft de Wieler vereniging Holten zijn lezing ver plaatst naar dinsdag 10 december. De in Holten woonachtige De Rooy vertelt dan in zaal Vosman Vaanf 20.00 uur het een en ander pver zijn eigen wielercarrière en pjn werk als ploegleider. Overi gens is de bijeenkomst alleen be- Joeld voor leden van de wielervere niging zodat andere geinteresseer- len verstoken moeten blijven van tijn visie op de wielersport. van Phoenix de apparatuur onder zijn hoede heeft. Phoenix ontstond uit een groep geïnteresseerden in Lochem. In 1979 werd aan de Vordenseweg het gebouwtje geopend, dat plaats biedt aan een filmzaaltje, een zelf ontworpen electronisch draaibare sterrenhemel ('vrij uniek' volgens Alexander van Lemel), een klein planetarium en allerlei modellen waarmee bijvoorbeeld de bewegin gen van de hemellichamen kunnen worden gedemonstreerd. Die mo dellen zijn voor het overgrote deel zelf gemaakt, want de vraag naar dat soort materiaal is te klein om het op de markt te brengen. En een Volkssterrenwacht is natuurlijk niet compleet zonder telescopen. Phoenix heeft er twee, waarvan de grootste - tevens een van de groot ste in amateurkringen - computer gestuurd is. Bezoekers Volksterrenwacht Phoenix, gedra gen door veertig actieve leden van middelbare scholieren tot gepen sioneerden, staat iedere zaterdag avond open voor het publiek, in het zomerseizoen ook op dinsdag avond en voor groepen op aan vraag. Vrijwilligers verzorgen dan een avondvullend programma, dat op een heldere avond voor de echt geïnteresseerden nog lang kan uit lopen. „We krijgen vrij veel school klassen, die in de buurt van Lo chem op werkweek zijn", vertelt Alexander van Lemel. „En het be valt vaak zo goed, dat ze meteen al weer reserveren voor het volgende jaar. De bezoekers zijn echt van alle leeftijden, van heel klein tot heel oud. Je merkt ook meteen of er echte interesse is of helemaal niet. Ze komen om je heen staan om je het hemd van het lijf te vragen of zijn zo weer weg. Een tussenweg is er eigenlijk niet." Die programma's gaan niet al te diep op de dingen in. "We blijven dicht bij huis in ons zonnestelstel. Daar kunnen we in een avond al niet alles over vertellen en zelfs in een week niet." Naar aanleiding van een uitgebreide diapresentatie of een film kunnen er vragen wor den gesteld en als het een heldere avond is kunnen de bezoekers ook de telescopen gebruiken. De vra gen gaan eigenlijk over alles. Van 'hoe ver kun je kijken, wat is de dichtsbijzijnde ster, wat is het zwarte gat' tot vragen over ruimte vaart en science fiction. De eerste blijkt meteen al een oneigenlijke vraag, want, leert Alexander van Lemel, het gaat er niet om hoe ver je kunt komen, maar om wat voor details je nog kunt zien. En dat is weer helemaal afhankelijk van het weer en van wat voor vergroting je hebt. Een voorbeeld: met de grote telescoop van Phoenix zou een zwarte lap ter grootte van een voet balveld op de maan nog zichtbaar zijn. In de Ned. Herv. kerk zal zondag 1 december een gezinsdienst worden gehouden, waarin ook het Heilig Avondmaal wordt gevierd. De dienst begint om 10.00 uur en zal worden geleid door ds. A.J. Leerink. Enkele kinderen van ne vendiensten en zondagsschool ver lenen hun medewerking. F. Meester «Sc zn zijn generaal kam pioen van de duivensportvereni ging De Bergvliegers vliegseizoen 1991. Hun duiven vlogen het snel ste dit jaar. H. Jansen werd super kampioen en het aangewezen kampioenschap was voor H. Wan- sink. De generaal kampioen bleef onaangewezen. Vorige week vrijdag vierden de le den van de Bergvliegers hun jaar lijkse feestavond in het clubge bouw aan de Slachthuisstraat en werden door het bestuur de kam pioenen gehuldigd en deelde het bestuur de bekers uit. Tevens wer den door de attractiecommissie de prijzen uitgereikt die per vlucht werden gewonnen. Verrassing op de avond was het 40 jarig jubileum van Wim Aaftink als lid van de Bergvliegers. Voorzitter F. Meester mocht hem de speld van de Nederlandse Bond van Za terdagvliegers (NBVZ) opspelden. Voor mevrouw Aaftink waren er bloemen. Na het officiële gedeelte, waarin de attractiecommissie werd bedankt voor de prima orga nisatie, kon men onder het genot van een hapje en een drankje nog wat napraten over het afgelopen vliegseizoen. De OLM afdeling Holten houdt vandaag, donderdag 28 november de jaarlijkse algemene ledenverga dering in café Vosman, aanvag 20.00 uur. Na het huishoudelijk gedeelte en een korte terugblik op de jubileu mactiviteiten zal Ing. J. Boelm een inleiding houden. De heer Boelm is vakspecialist bij de SEV op hjet gebied van Ruimtelijke Ordening, Milieuvraagstukken en Landin richting. Hij zal ondermeer vragen beantwoorden over hinderwet, be stemmingsplan buitengebeid, Streekplan West-Overijssel, de ruilverkaveling Rijssen of over de gevolgen van allerlei overheids maatregelen. de twee nederlagen in de laat ste twee wedstrijden moest de tloeg van coach Gerrit Paalman et opnemen tegen kampioens kandidaat La Première. Na een Uitstekende eerste helft verloor de ploeg uiteindelijk geflatteerd met I3" ïonder linkspoot Andre Schup- prt die wegens griep ontbrak, naar met de weer herstelde Gerrit |tam trad Blauw Wit aan met zes beiers tegen kampioenskandi- laat La Première dat in het begin lan de competitie Excelsior al een jederlaag had toegebracht. De uit- (estippelde taktiek bleek zijn (nichten af te werpen. La Premiere kat de tegenstander het spel paken, waarna zelf met snelle te- jenstoten voor gevaar wordt ge- jkgd. De Blauw Witters bleven eer gedisciplineerd verdedigen en p Premiere had duidelijk moeite |n het spel te maken. In de elfde minuut kwamen de gastheren toch op voorsprong toen doelman Jan Aanstoot zich op een houdbaar af standschot verkeek. Het siert de Blauw Witters dat ze niet in paniek raakten, maar geconcentreerd de uitgestippelde taktiek volgden. Een cadeautje van de scheidsrech ter leverde de dikverdiende gelijk maker op. Jan Harbers scoorde vanaf de strafschopstip. De protes ten van de Almeloers leverden twee tijdstraffen op. Door de nu merieke meerderheid kwam Blauw Wit direct op 1-2 via Gerrit Stam, na een goed uitgespeelde aanval. Blauw Wit overleefde een aantal gevaarlijke tegenaanvallen en leek met een voorsprong te gaan rusten. Echter vlak voor het rust- signaal kwam toch nog de gelijk maker. Doelman Jan Aanstoot kon in eerste instantie een inzet van dichtbij nog keren, maar in de rebound was het toch raak 2-2. Vlak na rust kreeg Blauw Wit op- nieuw twee uitgelezen mogelijkhe den om op voorsprong te komen. Harrie Sjoers schoot echter net voorlangs en Harrie Kolkmans spetter belandde op de lat. Zoals zo vaak scoort de tegenstander dan wel. Uit de eerste beste tegenaan val was het al raak 3-2. Toen het vlak hierna ook 4-2 werd, moest Blauw Wit meer risico's gaan ne men om aansluiting te krijgen. De ruimte die hierdoor ontstond was koren op de molen van de Alme loers die naar hartelust counter den, omdat de Blauw Wit aanval len gemakkelijk opgevangen wer den. In kortte tijd liep de voor sprong van de Almeloers op tot 8-2. Jan Harbers en Harrie Kolkman verachten de pijn nog enigszins. J an gaf een lange bal op de gretihe Harrie Kolkman die alleen voor de doelman geen fout maakte 8-3. Na drie overwinningen heeft het zaal team nu met drie nederlagen te maken gekregen De kampioenen zijn: Vitesse: aangewezen: 1. R. Ban- nink; 2. H. Jansen; 3. H. Wansink; onaangewezen: 1. H. Jansen; 2. G. Kwintenberg; 3. E. Veneklaas. Kamp. vogel: R. Bannink. Mid- fond: aangewezen: I. T. Schup- pert; 2. M. Lodeweges; 3. G. Koet sier; onaangewezen: 1. J. Aaftink; 2. F. Meester zn; 3. H. Jansen. Kamp. vogel: J. Aaftink. Fond: aangewezen: 1. G.J. Jansen; 2. W. Aaftink; 3. F. Meester zn; onaan gewezen: 1. J.G. Jansen; 2. F. Mees ter zn; 3. H. Jansen. Kamp. vo gel: J.G. Jansen. Tot. oud: aange wezen: 1. H. Jansen; 2. G. Koetsier; 3. J.G. Jansen; onaangewezen: 1. H. Jansen; 2. J.G. Jansen; 3. E. Veneklaas. Kamp. vogel: H. Jan sen. Jonge duiven: aangewezen: 1. Op de terreinen rond manege Snorrewind vond afgelopen zon dag de derde Snorrewind-cross plaats. De cross werd verreden on der goede weersomstandigheden. De hindemissen waren zodanig ge bouwd dat de ruiters per hindernis drie keuzes in hoogte hadden om het obstakel te passeren. In totaal waren er 34 deelnemers die de strijd uitvochten om de eer ste plaats. Uiteindelijk was Her- mien Bronsvoort met Esprite de snelste. Na haar eindigen als 2e J. Koster met Lady. Derde werd O, Vosselman met Apollo. De vierde plaats was voor R. Zwart met Grey Ghost en als vijfde eindigde G.J. Meyer met Gallit. Tussen de cross en het bekend maken van de uit slag werden een aantal sketches opgevoerd en werd Mister Snorre wind gekozen, welke gewonnen werd door Toine Vonk. Zesendertig dames van de NBvP Espelo kwamen maandagavond 25 november naar de afdelingsavond, waar deze keer de heer Scheffers van de Keuringsdienst van Waren in Zutphen met een assistente te gast was. Hij vertelde boeiend over het vele werk van de Keurings dienst, waarbij hij na de pauze ook nog een diaserie vertoonde. De vol gende bijeenkomst is op 23 decem ber in 't Trefpunt waar om 19.45 uur de Kerstviering begint. Op de foto alle kampioenen van de Bergvliegers bijeen met hun be kers. R. Bannink; 2. H. Wansink; 3. H. Jansen; onaangewezen: F. Meester zn; 2. H. Wansink; 3. T. Schup- pert. Kamp. vogel: G. Koetsier. Natour: aangewezen: 1. H. Wan sink; 2. G. Kwintenberg; 3. H. Jan sen; onaangewezen: 1. H. Jansen; G. Kwintenberg; 3. H. van Beek. Kamp. vogel: H.Jansen. Generaal: aangewezen: 1. H. Wansink; 2. H. Jansen; 3. R. Bannink; onaange wezen: 1. F. Meester zn; 2. H. Jansen; 3. H. Wansink; Kamp. vo gel: G. Kwintenberg. Superkamp: 1. H. Jansen; 2. H. Wansink; 3. F. Meester zn. In het buitengebied zal een experi ment gestart worden met een mi lieuvriendelijk toilet dat wellicht een oplossing kan bieden voor het rioleringsprobleem daar, zo meld de wethouder Henk Westerik. Op initiatief van een niet met name genoemde burger wordt een mini- composter/toilet geplaatst in zijn woning geplaatst die ontwikkeld is door De Twaalf Ambachten in Boxtel. De kosten van dit prototy pe bedraag 18.000 gulden. De ge meente Holten draagt 5000 gulden bij, Een evengroot bedrag ont vangt men van de provmeie en de WMO tweeduizend gulden. Het Zuiveringsschap levert mens kracht en deskundigheid. De wet houder verwacht, dat indien het experiment slaagt, de kosten bij serieproductie van het toilet de kosten aanmerkelijk lager zullen zijn. Het composttoilet levert geen oplossing voor bijvoorbeeld het spoelwater van de melktanks, zo dat de agrariërs in het kader van het lozingsbesluit daar andere maatregelen voor moeten treffen. ZW Blauw Wit organiseert op vrij dag 27 december wederom een nachtelijk regionaal zaalvoetbal- toernooi in sporthal 't Mossink. aanvang 22.00 uur. Holten Al-PH A2; Na het verlies te gen Haarle was Holten Al er op ge- orand om tegen PH A2 in elk geval •ïen punt te halen. In een harde eerste helft, waarin Holten genoeg icansen kreeg maar ze weer niet loenutte, namen de Almeloérs de eiding. Na de rust eenzelfde spel- beeld. Pas toen Holten met vier spitsen ging spelen, viel vlak voor tijd de gelijkmaker.: 1-1. Twenthe Bl-Holten BI; Uit tegen Twenthe bracht Edwin Holten BI na een aanval uit het boekje met een prachtige kopbal al snel aan de leiding. Door snel vleugelspel Icreeg Holten kansen genoeg om de thuisclub op een grotere achter stand te zetten, maar tegen de ver houding in stond het bij de rust 1-1 Weer Edwin zorgde voor 1-2 na goed voorbereidend werk van Mar- tijn. Dat Twenthe daarna tot 2-2 te rugkwam en zelfs een 3-2 overwin ning boekte, was ronduit teleur stellend maar vooral te wijten aan het missen van vele kansen. Holten Cl-PH C2; Holten Cl moest tegen de rode lantaarndrager, die echter al snel op voorsprong kwam door een misverstand in de Holten- se defensie. Holten boog die stand nog voor de rust om in een 3-1 voorsprong en met bij vlagen fan tastisch voetbal werden in de twee de helft nog twee van de vele kan sen verzilverd: 5-1. Overige uitslagen: Holten A2-PH A3 2-5; Holten B2-Spc. Vrooms- hoop BI 3-1; BWO C3-Holten C2 4- 2; Holten Dl-SDOL Dl 3-1. Holten 2-Hector 2 Op een zwaar bespeelbaar veld, ontving Holten het nog ongeslagen Hector. In de eerste helft een ge- lijkopgaande strijd met kansen over en weer, maar geen doelpun ten. Na de thee nam Hector al snel de leiding door een misverstand in de Holtense achterhoede. Dat de instelling en de moraal goed zijn bij de reserves bleek wel door de wijze waarop deze tegenslag ver werkt werd. Vanaf de aftrap werd het Hector-doel belegerd en al snel was het Rob Somer die na een goed opgezette aanval de gelijkmaker aantekende. Toen hierna, bij een hoekschop voor Holten een Hec tor-verdediger de bal met de hand speelde binnen de beruchte lijnen, werd de toegekende strafschop be nut door weer Rob Somer. Holten leek op weg Hector de eerste sei zoennederlaag toe te brengen. Hier namen de Goorsen echter geen ge noegen mee en middels een fraaie goal werd de stand gelijkgetrok ken. Door dit resultaat blijft Hol ten in het spoor van de koplopers en kan het de komende weken een aanval op de topposities inzetten. Eindstand 2-2. Holten 4-Nijverdal 2 Holten begon de strijd tegen Nij- verdal moeizaam en binnen één minuut was het al raak voor de bezoekende ploeg. De Holtense jongens, goed opgepept door het talrijke publiek, vochten goed te rug. Na enkele goede aanvallen van Holten was het weer de Nölle die uit een verre uittrap van Wan sink de bal in het doel van Ny ver- dal werkte en deze stand werd tot de rust vastgehouden. Na de rust en een peptalk ging het vierde er weer volop tegenaan en werd Nij- verdal met de rug tegen de muur gezet. Ondanks alle aanvallende inspanningen kwam het in de tweede helft niet meer tot doelpun ten: 1-1. Holten 6-De Zweef 6 Tegen mededegradatiekandidaat De Zweef begon Holten voortva rend. Reeds na een kwartier was er twee keer gescoord door Deijk en Vlogtman. Hierna een wisselend spelbeeld en het was De Zweef dat kort voor rust tegen scoorde. Na rust was het betere spel voor Hol ten, dit ondanks de afwezigheid van Snoek. De als spits opgestelde Jetje gaf vele ballen af en hieruit onstonden veel doelrijpe kansen. Uit twee van die aanvaller, scoor den Spikker en Vlogtman nog maals. Voor de statistiek scoorde De Zweef nog een keer tegen. Ein- stand 4-2. Enter 8-Holten 12 Nadat topscorer B.S. zich zater dagavond ziek had afgemeld, ver scheen hij zondags toch bij het vertrek naar Enter. Het eerste kwartier ging het nog wel met de Holtenaren maar toen was het mis. Enter opende de score en toen was er geen houden meer aan. Met de rust was de Holtense verdediging al vijf keer gepasseerd. In de twee de helft hetzelfde verhaal waarbij Holten de spaarzame kansen die het kreeg, niet benutte. Enter scoorde in de tweede helft net zo vaak als in de eerste. Eindstand 10- 0. Overige uitslagen: Wierden 2-Hol- ten 3 3-0, Langeveen 4-Holten 5 2-5, Hector 5 -Holten 7 2-2, Holten 9- Holten 1010-0, Holten 11-De Zweef 10 0-0, Holten 13-PH 20 0-1. Blauw Wit Al - Hoeve Vooruit Al; Na het verlies vorige week, had Blauw Wit Al ook in Hoeve Voor uit een zware tegenstander. Blauw Wit begon sterk en kwam al snel via Eelco Jager op 1-0. Na nog een aantal kansen bleek dat de gasten toch wel erg sterk waren en zij kwamen met 1-2 voor bij rust. Na rust stond Blauw Wit met de rug tegen de muur. Ondanks het harde werken van Dervin, Eddy en Coen konden de gasten toch vaak sco ren. Ook de goede aanwijzingen van Picasso mochten niet baten; Hoeve Vooruit won met 1-7. Sp. Rijssen Cl - Blauw Wit Cl; Tegen een bekende tegenstander (de ploegen ontmoetten elkaar dit jaar al twee keer) zette het herstel van Blauw Wit Cl goed door. Blauw Wit kwam wat gelukkig op voorsprong toen ccn voorzet van Hans Stam door een Rijssense spe ler tegen de touwen werd gewerkt. Na de pauze pakte Blauw Wit de zaken energieker aan en via Ger- ben Beldman (goed spelend) en Hans Stam werd het 0-3. De achter hoede met een goed acterende voorstopper Gerben Elbersen gaf weinig kansen weg. Aan de andere kant viel de definitieve beslissing toen Jorden Boer uit een comer koppend 0-4 noteerde. In de slotfa se werd de stand nog naar 0-5 ge tild toen een vrije trap ineens werd benut. Hulzense Boys D2 - Blauw Wit D2; In deze vriendschappelijke wed- strijd was voor Blauw Wit vooral Komende zaterdag speelt Blauw Wit thuis tegen het laaggeklass- seerde De Esch uit Oldenzaal. Toch vergaat het de volledig ver nieuwde Oldenzaalse ploeg beter als het vorig seizoen. Halverwege staat het op vijf punten, een aantal dat vorig seizoen in totaal werd behaald. De kleine nederlagen van De Esch tegen Achilles en Sport- lust moeten voor Blauw Wit een waarschuwing* voor onderschat ting zijn. De Blauwwitters, die de ranglijst aanvoeren met één ver- liespunt minder dan Achilles en DVO en twee minder dan Sport- lust, kunnen zich tegen deze tegen stander geen puntverlies permitte ren. De wedstrijd op 't Vletgoor begint om 14.30 uur en staat onder leiding van scheidsrechter M.M. groot Hemmink uit Almelo. het spel belangrijk. Dit leverde en kele goede kansen op, waaruit Blauw Wit op voorsprong wist te komen. Bij rust was de stand ech ter 2-2. Na rust opnieuw twee ploe gen die goed spel lieten zien en die kansen kregen. De thuisploeg had het meeste geluk bij de afwerking. Blauw Wit dat steeds beter gaat draaien wist niet tot scoren te ko men, maar had in de tweede helft wel het beste van het spel. 4-2. Vesos El - Blauw Wit El; Na twee weekjes rust had Blauw Wit El het duidelijk moeilijk. Vesos had een superspits en deze wist dan ook twee maal tot scoren te komen. Vesos kon vrijuit voetballen terwijl Blauw Wit dit alles toeliet. Na rust een heel ander Blauw Wit dat nu wel werkte voor een goed resul taat. Jurrian en Eelco scoorden al snel de gelijkmaker, waarna Blauw Wit kansen op de overwinning liet liggen. Echter de koppositie kan nog steeds vanuit eigen hand wor den verdedigd. 2-2. Het eerste team van de Schaakver eniging Holten behaalde een sen sationele overwinning op koploper HSC n uit Hengelo. Het werd een verwoede strijd waarin Holten met 4,5-3,5 zegevierde. Pas tegen half twaalf was de eerste partij beslist waarin Dick van der Knaap op het eerste bord zijn te genstander met een schitterend paardoffer versloeg. Hierna volgde een nederlaag voor Dinant van Beek op het vierde bord en een remise voor Joep Middelink (derde bord). De overige winstpartijen kwamen op naam van Henk van Beek, Cees Olij en debutant Teun Scheurwater. Aan het tweede bord gaf Gerrit Stevens in het eindspel een tamelijk eenvoudige remise uit handen terwijl Gerrit Luggenhorst aan het zesde bord verloor. Ook dit jaar komt Sinterklaas bij Blauw Wit op bezoek. Zaterdag morgen vanaf 10.00 uur is hij te gast in de kantine op 't Vletgoor. Vanaf tien uur worden eerste de E- en F-pupillen verwacht, waarbij ook de jongste voetballertjes die nog niet mogen voetballen van harte welkom zijn. De D-pupillen gaan vervolgens gemixed voetbal len, hetgeen ook in het teken van Sinterklaas zal staan. Deze wed strijden beginnen om 11.00 uur

Holtens Nieuwsblad | 1991 | | pagina 13