Wijnmarkt knallende afsluiting seizoen Rabobank breidt uit met het oog op de toekomst NBvP herdenkt mevr. Nagelhout Kerkdiensten Medische diensten Van dag tot dag HOLTENS NIEUWSBLAD Vuurwerk op laatste moment afgelast 1991 belooft record in uitleningen BERICHT STICHTING WELZIJN OUDEREN Super promotie Gevonden voorwerpen Burgerlijke stand Nog eenmaal Pro Juventute kalender DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1991 Holten lijkt -rijp voor een maxi-preuvement Geen vuurwerk helaas, maar toch een knallende afsluiting van het zomerseizoen door de Holtense middenstand. De derde wijn markt op de Smidsbelt was druk, gezellig en uitstekend verzorgd en datzelfde gold voor de braderie in de Dorpsstraat. De activiteiten commissie van de Holtense Han delsvereniging had eer van zijn werk. „De belangstelling is bij zonder groot geweest", consta teerde commissielid Erik Burgers van het AC-restaurant tevreden. „Ik vond het geheel ook een aan zienlijk mooiere aanblik hebben dan vorig jaar. Wat mij betreft doen we het volgend jaar weer en dan nög beter." De afgelasting van het vuurwerk door brandweercommandant J.H. Heller op woensdagavond zette aanvankelijk een flinke domper op de feestvreugde. Commandant Heller achtte het in verband met de extreme droogte van de laatste tijd niet verantwoord om een groot vuurwerk te laten ontsteken. Pro testen van de Wapenveldse vuur werkspecialist G.J. Wagenvoort dat hij de laatste weken 'wel vijftig' keer veilig een vuurwerk had laten zien mochten niet baten. „Ik heb daar begrip voor, de brandweer heeft zijn eigen verantwoordelijk heid, maar ik blijf het jammer vin den", zei Burgers, die Holten voor volgend jaar - als de weersomstan digheden het toelaten - een nog mooier en groter spektakel belooft dan er nu al op het programma stond. In de tenten op de Smidsbelt, rond een terras met losse tafeltjes, werd druk gebruik gemaakt van de kans om een verwarmend glaasje wijn of een nuchter bekertje yoghurt- drank te proeven. Ook de hapjes vlogen weg, of het nu om (gratis) minipasteitjes ging of om gegrilde ham met rauwkost, visnuggets, stokbrood met kruidenboter of druiven. Na het succes van de bui tenlandse hapjes op de tweede Pimpelavond lijkt Holten rijp voor uitbreiding van dit mini- naar een maxi-preuvement. Schoenpoetser Een echte trekker op de braderie bleek de,authentiek uitgeruste en over een vlotte babbel beschikken de schoenpoetser van een bekende schoensmeerfabrikant. Het duur de even voor het eerste schaap - voor een kwartje - over de dam was, maar toen bleven de klanten ook komen. Behalve de kramen met speciale wijnmarktaanbiedingen van de Holtense winkeliers waren er ook tal van oude ambachten van te bewonderen en dat gaf een aar dige afwisseling tussen de gewone waren. De bloemisten hadden dit jaar extra hun best gedaan en ho veniersbedrijf Mulder kwam zelfs met een heuse pergola. Het 'randgebeuren' bestond zoals in vorige jaren uit wedstrijden (een quizz van de Oudheidkamer Hoolt'n, een balonnenwedstrijd voor Artsen zonder grenzen) en stands van ideële groepen als Am nesty International en de Nier stichting of de VW, die heel wat van de nieuwe brandelbrochures over de toonbank zag gaan. Voor de levende muziek zorgden De Grollico's en het dweilorkest De Mexicaantjes. Dinsdagavond, 10 september werd uit een kleedlokaal van de SV Hol ten op het Meermanskamp diefstal gepleegd van geld. Onbekenden doorzochten enkele portemonnees van de trainende voetballers. In totaal werd voor een bedrag van f 110,- weggenomen. Op woensdag 11 september werd een bromfietser bekeurd, omdat hij o.a. niet was verzekerd en hij geen helm droeg. Volgens de be stuurder reed de bromfiets maar 30 km per uur. Er moest alleen nog maar een oranje plaatje op het voorspatbord worden gemonteerd en dan was het een snorfiets (dacht hij). Zo is het natuurlijk niet. Een bromfiets kan nooit worden omge bouwd tot snorfiets en dat weet deze jongeman nu ook ten koste van zijn spaargeld. Tot twee keer werd er deze keer brand gesticht in een stel coniferen in de omgeving van de Stations weg. Gelet op de droogte was dit wel zeer link, nog afgezien van het feit dat men andermans spullen niet behoort te vernielen. De brandweer moest er aan te pas komen om het vuur te doven. Op woensdagmorgen, 11 septem ber botste een Nederlandse perso nenauto op De AI tegen een Poolse auto. De juiste oorzaak is niet be kend, ofschoon wel bekend is dat onze Oosteuropese buren niet de snelheid op onze autowegen onder kennen en vaak aanzienlijk lang zamer rijden dan dat gebruikelijk is in Nederland. Eén persoon werd licht gewond en moest door een huisarts worden behandeld. Op donderdag 12 september deed zich een ernstig ongeval voor op de AI. Doordat een band van een per sonenauto langzaam leeg liep, ver loor de bestuurder de macht over het stuur waarna de auto over de kop sloeg. De gevolgen waren ver schrikkelijk. Eén inzittende, een 45 jarige vrouw, overleed ter plaatse. De Bestuurder, een 31-jarige man overleed in het ziekenhuis te De venter. Een tweede passagier werd ernstig gewond. Twee andere inzit tenden kregen lichte verwondin gen. De twee doden en het ernstig gewonde slachtoffer waren tijdens het ongeval uit de auto geslingerd. Betrokkenen waren van Turkse af komst en op weg naar een begrafe nis in Enschede. Het verkeer werd enige tijd omgeleid via de afslag Lochem-S14. Omliggende politie korpsen verleenden daarbij assis tentie. Eveneens op donderdagmiddag, 12 september, werd er ingebroken in een woning aan de Churchill- straat. Men kwam vermoedelijk binnen door een niet afgesloten raam. Uit een portemonnaie werd een bedrag van f 200,- weggehaald. In Deventer werd een man aange houden, die op 11 september in een horecagelegenheid zich te goed had gedaan aan diverse consump ties, doch niet had afgerekend. Vervolgens maakte hij een proefrit op een nieuwe fiets bij een fietsen maker, die, zoals later bleek, naar zijn fiets kon fluiten. In Bathmen nuttigde de man in een café ook weer enkele consumpties, om al daar de fiets achter te laten, met het verhaal dat hij even geld moest halen. Ook deze caféhouder zag de man niet weer. De man heeft geen vaste woon-of verblijfplaats en heeft in Holten in het verleden wel vaker soortgelijke zaken uitge haald. In de nacht van 14 op 15 september werd uit een auto op het Twen- haarsveld een autoradio ont vreemd. Men kwam binnen door het vernielen van een ruit. De Coöperatieve Rabobank Hol ten gaat uitbreiden. Drie jaar gele den werd de voorkant aangepakt, nu is het achterdeel van het ge bouw aan de beurt. „We zitten 'achter de kast' bijkans op eikaars schoot", zei directeur J. van Win gerden tijdens de jaarvergadering van de bank op woensdag 4 sep tember. „De klant verwacht van ons een meerwaarde op het gebied van service, privacy en informa tie. Dat stelt ook eisen aan het gebouw." Het is de bedoeling dat op de achterbouw een verdieping wordt gezet, waar afdelingen kun nen worden ondergebracht die niet direct met het publiek in con tact staan. Bovendien zal de voor bouw worden aangepast, om in de toekomst in te kunnen spelen op de nieuwe ontwikkeling van het 'zelfbankieren'. Voorzitter J.A. Stegeman opende de niet al te druk bezochte verga dering met een kleine terugblik. Hij stipte de gevolgen van Golfcri sis en Golfoorlog aan, die leidden tot hoge olieprijzen, een lage dol larkoers, hoge rente en het begin van een oplopende inflatie. Intern was 1990 het jaar van de transac tiegebonden tarifering, die een kostenbesparing ten doel had. Ste geman vond het te vroeg om iets over de resultaten te zeggen, maar kon melden dat het nieuwe regime positief lijkt uit te vallen. Daarna gaf hij het woord aan direc- plaats maakt voor het beleggen in termijndeposito's. Oorzaak is dat de rente op de geldmarkt momen teel aanmerkelijk hoger is dan het 'lange sparen'. De renteconse quenties voor de bank zijn aan zienlijk en gezien het landelijke cijfer zal het aandeel van de termij- deposito's in de toevertrouwde middelen nog wel verder stijgen. Liquiditeit en rentabiliteit ('wat verdient de bank,?') van de Rabo bank Holten gaven in 1990 een lich te, maar niet verontrustende, da ling te zien. De groei van het eigen vermogen (solvabiliteit) ging ech ter exact gelijk op met de sterke groei van de omvang van de bank. Van Wingerden voorspelde voor 1991 een doorzetten van deze groei, maar waarschuwde tegelijkertijd voor een verkrapping van de rente marge. „De kosten zullen stijgen, de baten afnemen, we moeten dus alert blijven." Een andere zorg betreft de hoeveel heid vacatures die dit jaar zijn ont staan, doordat drie stafleden een functie buiten Holten gaan vervul len. „De klant geeft zijn vertrou wen aan een bankman, het is dan vervelend als er steeds wijzigingen optreden", vond de directeur. Er wordt naar zijn zeggen hard ge werkt aan het opvullen van de lege plaatsen. De staf wordt bovendien uitgebreid met een medewerker beheer grote particuliere clienten. Per 1 oktober treedt er ook een extra beleggingsadviseur in dienst bij Rabobank Holten. De vergadering gaf daarop zijn goedkeuring aan de jaarrekening en benoemde vice-voorzitter H.B. Beltman opnieuw tot lid van het bestuur. M. Rietberg werd herbe noemd als lid van de Raad van Toezicht. Op de eerste vergadering van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen, afdeling Holten, die dinsdag 10 september werd gehou- teur Van Wingerden, die de staat den in zaal Vosman, werd door de Geheugentraining In samenwerking met SWOH orga niseert SoCuWe eind september weer een cursus geheugentraining. Deze wordt gehouden op woens dagmiddag van 14.00 -15.30 uur en zal weer onder leiding staan van mevr. B. Marsman. De totale kos ten voor deze cursus van 12 lessen, inclusief het lesboek, bedragen f 60,-. Iedereen die ouder wordt kan op den duur minder onthouden. Voor al het opnemen van nieuwe infor matie gaat moeilijker. Men gaat zich dan vaak zorgen maken, wat op den duur weer vergeetachtig heid kan veroorzaken. De cursus geheugentraining haakt hierop in door ervoor te zorgen, dat mensen weer vertrouwen krijgen in hun ei gen geheugen. Want het geheugen kan worden getraind! In deze cursus komen onderwer pen aan de orde als het onthouden van afspraken, telefoonnummers en boodschappenlijstjes, maar ook het volgen kranteartikelen en het tv-joumaal. Er worden concentra tie- en luisteroefeningen gedaan om de dingen beter te kunnen ont houden. Tevens worden er ezels bruggetjes aangereikt om zo min mogelijk te vergeten. Op deze wijze wordt men weer wat zekerder van zichzelf en verdwijnen onrustge voelens zoals: „heb ik nu het gas uitgedraaid, ja of nee?"Het is be langrijk te weten, dat ook de her sens van een mens, net zo als zijn spieren het beste af zijn met actief blijven. Mensen, die in het voorjaar op de wachtlijst kwamen, zijn nu zeker van plaatsing. U kunt zich opgeven bij SoCuWe telefoon 62755. PCOB Op 10 september hield de PCOB haar eerste vergadering van dit sei zoen. DS Visser sprak over het the ma „zorgen voor en omzien naar el kaar". Hij ging daarbij uit van het bijbelse verhaal van Jezus en de Samaritaanse vrouw. De discussie naar aanleiding hiervan ging over de sociale voorzieningen, de ont wikkelingssamenwerking, het dorpsleven met zijn traditie van zorgen voor en meeleven met el kaar en het zorgen voor elkaar in een'huwelijks-, of andere relatie. van de bankfinaciën in het vereni gingsjaar 1990 aan de hand van de stukken helder toelichtte. 1990 kenmerkte zich naar zijn zeggen door een sterke groei aan beide kanten van de rekening. De inleg groeide naar 15 jniljoen en de uitle ningen hielden daarmee vrijwel ge lijke tred. „We zijn daar heel con tent mee", verklaarde hij. Met een klein uitstapje naar het lopende jaar meldde hij dat 1991 nu al een record in uitleningen belooft. „In de eerste zeven maanden is 10 mil joen uitgezet, dat is nog nooit in de Rabobank Holten vertoond." Van deze 10 miljoen komen er ech ter 6 voor rekening van de financie ring van de koop van woningen in De Haar. De Rabobank heeft goed ingespeeld op de verkoop van ne gentig huizen aan bewoners door woningbouwvereniging Onze Wo ning. „Twee van de drie woningen zijn door ons gefinancierd en daar zijn wij bijzonder trots op", zei Van Wingerden. Tegen deze (eenmali ge) stijging 'valt niet aan te spa ren', zodat het de bank bijzonder goed uitkomt dat het verschil tus sen de 10 miljoen uitlening en de (overigens bevredigende) 6,9 mil joen inleg deels kan worden opge vangen doordat er in 19912 miljoen aan effecten vrij vallen. Zorgelijk Enigszins zorgelijk noemde hij de ontwikkeling, dat het sparen op spaarrekeningen steeds meer aanwezigen aandachtig geluisterd naar de heer Van der Keuken van de Holtense poltie, die sprak over het onderwerp jeugd en criminali teit. Het lid van verdienste, mw Nagel- hout-Klijsing, die in mei is overle den, werd door de leden herdacht. Mevrouw Nagelhout was in 1945 de oprichtster van de afdeling Holten. Zij was ook zes jaar presidente van het Provinciaal Bestuur Overijssel Ingezonden Het Keunefeest is uitgroeid tot een volwassen varkensfeest. Wat hier door de carnavalsvereniging is ge presteerd, is werkelijk groots. Dit mag toch wel als een super promo tie voor de gemeente Holten be schouwd en gewaardeerd worden. Er waren tenminste wat ik kon onderscheiden, nog heel wat va kantiegasten en toeristen naast alle Holtenaren op de been. Carna valsvereniging bedankt! En ik hoop dat het jullie financieel moge lijk wordt gemaakt, deze Keune- feesten als een traditie in de ge meente Holten voort te zetten. Ook onze satellietsteden Espelo en Dijerhoek bedankt. D.C. Admiraal. en zij was actief in het landelijk be stuur, Presidente mevrouw Dikkers- Wegstapel deelde mee, dat het Pro vinciaal Bestuur van de NBvP in Overijssel een legaat van 10.000 heeft ontvangen uit de nalaten schap van mevrouw Nagelhout. Deze maand gaan de handwerk groep, de leeskring en de volks dansgroep weer van start. In no vember komt er een cursus koken in de magnetron, een cursus Perga- mom (werken op perkamentO) en bij voldoende deelname een cursus Engels voro gevorderen. In februa ri is er een cursus Pech onderweg. Informatie over het lidmaatschap van de NBvP bij de afdelingssecre taresse, mw H.H. Kamsem-Bos- schers, Noordenbergstraat 26, tel 05483-62046. De volgende bijeenkomst is op 9 oktober. Er is dan een modeshow van eigen leden, verzorgt door Schuppert, mode, Hans Steunen berg schoenen en Drent, kapsels. Dit jaar is voor het laatst de Pro Juventute Oranje kalender te koop. De opbrengt komt ten goede aan het jeugdwerk. De kalender bestaat uit een aantal exclusieve kleurenfoto's van de Koninklijke familie. De kalender is voor een prijs van 9,95 af te halen bij mw. D.D. van Rappard, Jeurlinksweg 1 in Hol ten. NED.HERV. KERK 9.30 uur: ds. R. Visser; neven diensten: Ineke Huiting, Jannie Ribbink en Ans Pannekoek. Oppasdienst: mw. Stoevenbelt- Schreurs en Maaike v/d Spek. 19.00 uur: ds. A.J. Leerink. Uitgangscollecte: Vredeswerk. Diessenplas: 25 september: ds. Visser. GEREF.KERK 9.30 uur: ds. P.W Dekker uit Vorden. 19.15 uur: ds. M. Berg. Kindemevendienst: groep 3 en 4 o.l.v. Margreet Meijerink; kin demevendienst groep 7 en 8 o.l.v. C. Offringa. De eerste collecte is voor een derde voor de Vredesweek en tweederde voor de diaconie, de tweede voor rente en aflossing. Oppasdienst: 0-3 jaar: Ria Dijk- ink-Rietman, Fenny Rietman en Edith Bosschers. 4-6 jaar: Ria Harbers-Potman, Ali Bel- dman-Staman en Gerdien Tro- mop-Nijkamp. R.K KERK 10.00 uur H. Mis in gebouw Ire ne. DIJKERHOEK 09.30 uur: ds. A.J. Leerink; uit gangscollecte Vredeswerk. OKKENBROEK 10.00 uur: H. Th. Vollebregt; Start winterdienst in Ons Cen trum; uitgangscollecte: Vredes werk. NIEUW HEETEN Zaterdag: 19.00 uur: H.Mis. Zondag 8.00 uur: H. Mis; 10.00 uur: gebedsdienst. ARTS: 21 en 22 september: mw. C.M. Piscaer/J.F. Sijtsema, Keizers- weg 32, tel. 6 35 53. Spreekuren: 11.00 uur en 16.00 uur. APOTHEEK: Vrijheidslaan 7, tel. 6 39 75. Za terdag en zondag voor spoedre- cepten geopend om 11.00 uur en 16.00 uur, tijdens het spreekuur van de huisartsen. Buiten deze uren eerst bellen: tel. 6 39 75. TANDARTS: 21 en 22 september: J. Koppert, Taets van Amerongenstraat 25, Markelo. Tel. 05476-2200. Be handeling na telefonische af spraak. DIERENARTS: Dierenartsencombinatie Hol ten, Houtweg 18, tel. 6 20 04. Spreekuur: zaterdag 8.00-9.00 uur. Daarbuiten: tel. 6 20 04. Dierenartsenpraktijk Holten S. Minnema, Larenseweg 54, tel. 6 28 35, b.g.g. 05704-30 86. WIJKVERPLEGING: Kruiswerk Zuidwest-Overijssel, Gaardenstraat 29-31, tel. 614 36. Spreekuur en uitleen magazij nartikelen: maandag t/m vrij dagvan 13,30-14,30 uur; 24-uurs bereikbaarheid, enkel voor noodgevallen: tel. 05700-1 52 97. Diëtiste: spreekuur volgens af spraak tijdens spreekuur wijk verpleegkundige. Kleuter- en zuigelingenbureau: volgens afspraak. ZIEKENVERVOER: Alarmnummer: 06-11 of dienst doende arts: tel. 6 35 53. FYSIOTHERAPIE: Centrum voor Fysiotherapie Holten, Gaardenstraat 31, tel. 6 22 99. Dagelijks geopend van 8,00-17.30 uur. Behandeling vol gens afspraak. Praktijk voor fysiotherapie mevr. H. Versnel-Graaff, Oran jestraat 73a, tel. 6 42 51. Behan deling volgens afspraak (ook voor ziekenfondspatiënten). ZIEKENFONDS: Spreekuur: vrijdag van 8.30- 10.00 uur en volgens afspraak in het Kruisgebouw, Gaarden straat 29-31, tel. 6 14 36. STICHTING MAATSCHAPPELIJKE DIENSTVERL. MIDD.OVERIJSSEL: Maatschappelijk werk, gezins- en bejaardenverzorging, Gaar denstraat 29-31, tel 6 27 84. Spreekuur: maandag t/m vrij dag van 8.30-9.30 uur en volgens afspraak. STICHTING WELZIJN OUDE REN: Gaardenstraat 29. Inlichtingen: 6 49 10 SLACHTOFFERHULP Elke eerste dinsdag van de maand van 9.30-10.30 uur in het rijkspolitiebureau, Reilinksweg 2, tel. 6 44 44. POLITIE: Alarmnummer: 06-11 (dag en nacht bereikbaar); overigens: tel. 6 44 44. BRANDWEER: Alarmnummer: 06-11 (dag en nacht bereikbaar). ENGERGIEVOORZIENING: N.V. Energiebedrijf IJsselmij, Industriestraat 1. Tijdens kan tooruren: 0 38-26 77 54; buiten kantooruren: tel. 038 - 22 45 45. WONINGBOUWVERENIGING ONZE WONING: Spreekuur Holten in gemeente huis: iedere le dinsdag van de maand 's morgens van 10.15- 12.15 uur; iedere 3e dinsdag van de maand 's middags van 14.15- 16.15 uur. BIBLIOTHEEK: Rörikstraat3, tel. 6 24 87. Maan dag en vrijdag 14.00-17.30 uur en 18.30-20.30 uur, woensdag 9.30- 12.30 uur en 14.00-17.30 uur. OUDHEIDKAMER HOOLT'N: Dorpsstraat 27 (VW-gebouw). Geopend: vrijdag en zaterdag van 14.00 tot 16.00 uur. CONTACTPERSONEN FNV: Industriebond (tel. 62734); Hout- en Bouwbond (tel. 63012); ABVA/KABO (tel. 61793); Voe dingsbond (tel. 61057); Horeca- bond (64467); Vervoersbond (63060); ABOP 21 september: 12.30 uur, Erwin- cross, Schuppertsweg. 22 september: 10.00 uur, Trek kersiep in Beuseberg. 23 september: 19.30 uur, Raads vergadering; 19.45 uur, NBvP afd Espelo in Trefpunt (Kon Wilhelminafonds) 24 september: HVG Dijker- hoek, ds. Leerink; 14.30 uur, be jaardensociëteit in de Kande laar. 27 september: Uitzending kerk telefoon: 10.30-11.30 en 16.00- 17.00 uur; 20.00 uur Klaverjas sen sv Holten; 20.00 uur, afde lingsconcert Kon Chr. Zangers- bond in de Kandelaar. 28 september: Holterbergtoer- tocht WV Holten. 29 september: fietspuzzeltocht CJV De Vriendenschaar. 30 september: HVG Dijker- hoek, ringavond in Colmschate. 1 oktober: 09.00 uur-11.00 uur en 18.30 uur tot 19.30 uur Kinder en tienerkledingbeurs in Zaal Vosman. Gevonden: wieldop Ford; lipss- leutel van een kluis; wieldop Renault; autosleutel; bos sleu tels (7 st.) in zwart lederen hoes je. Verlóren: zilveren ketting met hanger met steen; blauw/witte tas met paardespullen; cyperse kater zwart/grijs gestreept; por tefeuille met autopapieren; sleutelbos met o.a. sleutels van eenSeat(auto); lapjespoes; foto toestel merk Pentax; wandel stok met knop; bankbijjet van f 50.-; gouden ring met zwarte steen; verzekeringsplaatje bromfiets SSF 236. Geboren: Lisette, dv D.H. Stoe- venbelt en H. Oostenenk; Juli an, zv J.P.M Juez y Roescher en M. Rambonnet; Gijs Willem, zv G.A. van Seventer en M.J. van Ham. Overleden: F. Gülger, oud 45 jaar, Brussel; J.H. Agtcrkamp, oud 84 jaar.v Ondertrouwd: B. Seppenwool- de, oud 25 jaar, Wierden en J.W. Poliste, oud 22 jaar. Gehuwd: G.B. Meijerink, oud 24 jaar en A.C. Dijkink, oud 23 jaar.

Holtens Nieuwsblad | 1991 | | pagina 3