„Stichting zonder subsidie ten dode opgeschreven Zorg om verkeersplannen VVD houdt vast aan noordelijke rondweg I'1 'li Schaakteam wint van Lochem Jaaragenda Bergrijders strijden om de clubeer HOLTENS NIEUWSBLAD I Vrijwilliger Thuis Sterven' biedt praktische hulp 55 HINDERWET Wergroep Verkeers Veiligheid in het geweer Veiligheid in gevaar bij variant B W in -iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiinMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiinHiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiniiiiniiiiinniiiiniiiniiiMiiiiiiiiMMMMii^ „Zonder vrijwilligers en subsidie is de stichting ten dode opgeschre ven". Emeritus-predikant J.H. Is raël, bestuurslid van de Stichting Thuis Sterven West-Overijssel, Iaat daar geen misverstand over bestaan. Met de vrijwilligers lijkt het nog wel te lukken, maar als er in de nabije toekomst geen dege lijke, structurele financiering voor de stichting komt, wordt haar positie erg kwetsbaar en kan niemand garanderen dat het werk doorgaat. De Stichting Thuis Sterven West- Overijssel werd opgericht in febru ari 1988 met het doel dat de naam al zo duidelijk aangeeft: het moge lijk maken dat mensen thuis kun nen sterven, in hun eigen omge ving en niet in de afstandelijke Het schaakteam van sv Holten is het seizoen sterk begonnen met een 6V&-3V& overwinning in de vriendschappelijke uitwedstrijd tegen Lochem. Meestal verliest Holten deze match, maar dit jaar waren de schaakgoden het team gunstig gezind. sfeer van het ziekenhuis. Daaraan wil de stichting bijdragen door praktische hulp van haar vrijwilli gers, die de taak van de huisgeno ten en familie van de stervende enigszins kunnen ontlasten. „Onze vrijwilligers zijn (op een enkele uit zondering na) geen verpleegkundi gen, zij doen de gewone dagelijkse dingen. In de praktijk komt dat toch meestal neer op waken", zegt ds. Israël. De stichting is ontstaan naar voor beeld van de Leendert Vriel Stich ting in Enschede, opgericht door een jonge weduwe die haar man verloor door kanker. Toen ervoer zij hoe belangrijk het is voor ie mand die gaat sterven om thuis verzorgd te kunnen worden en ook hoe belangrijk hulp voor de verzor gers daarbij is, om het vol te kun nen houden. In 1987 vormde zich in Deventer een werkgroep, waaruit een jaar later de stichting voort zou komen. Het verzorgingsgbied omvat naast Deventer de gemeen ten Bathmen, Olst, Diepenveen en Holten. Vrijwilligers De werving van vrijwilligers ver liep voorspoedig en al vrij snel was Ds. Israël:Misschien aarzeling in deze regio om 'vreemden' in huis toe te er een voldoende grote groep bij laten." elkaar om met het werk te kunnen het oordeel van het bestuur een te op te bouwen en er wordt momen- wankele basis om hulpverlening teel dan ook naarstig gezocht naar De uitslagen: Lochem - Holten: J. Haker - Dick van der Knaap 1-0, E. Welmer - Henk van Beek 0-1, J. Bulk - Dinant van Beek 0-1, H. Kroes - Bertus van Beek remise, J.H. Stam - Theo van Lindenberg remise, C. Beers - Philip Eyzinga remise, H. Erkamp - Erik Mondeel 0-1, A. ten Wolde - Cees den Bouw meester 0-1, N. van der Zee - Ab Moddejonge 1-0, B. Smit - Ch. Schreuder 0-1. Interne competitie: Jaap Schipper - Gerrit Stevens 0-1 Cees Oly - Bertus van Beek 1-0, Philip Eyzinga - Ab Moddejonge 1- 0, Theo van Lindenberg - Dick van der Knaap remise, Han Romp - Henk van Beek 1-0. Een week later begon de interne competitie met een vijftal. Een ver rassing was de remise van rege rend kampioen Dick van der Knaap tegen Theo van Lindenberg en de nederlaag van Henk van Beek tegen Han Romp, een veelbe lovend jeugdlid. starten. „Het overgrote deel van de mensen zijn gewone burgers, boe ren en buitenlui", zegt ds. Israël. „De reden om zich aan te melden is in veel gevallen het feit, dat zij zelf thuis het sterven van een familielid hebben meegemaakt en weten hoe belangrijk die praktische hulp is. Zij beginnen er echt mee uit zor- gliefde." Iedere vrijwilligër die zich aan meldt gaat eerst 'op cursus'. Daar wordt gepraat over alle problemen die zich rondom het sterven voor kunnen doen. Een onderwerp als euthanasie wordt niet geschuwd en de cursisten krijgen (praktische hulp!) voorlichting over allerlei za ken rond begrafenis en crematie. Enkele eenvoudige verpleegtech- nieken horen ook bij de scholing. De stichting begon met zeventien vrijwilligers, maar door ziekte, ver huizing en andere persoonlijke om standigheden zijn daar op dit mo ment slechts twaalf van over. Zes nieuwe vrijwilligers zijn echter 'in opleiding'. Na een aanloopperiode van twee jaar. waarin kruiswerk en maatschappelijke dienstverlening ieder voor tien uur per week een be roepskracht als coördinator uit leende, zijn dit jaar ook de coördi natrices vrijwilligsters. Dat is naar een steviger financiële basis. De gemeente Holten heeft - als eerste! - voor 1992 een kleine subsidie van 1800,- toegezegd, maar ook die is niet structureel. Aanvragen De aanvragen om hulp komen tot nu meest binnen via wijkverple ging of doktoren, die constateren dat de familie van hun patiënt rust nodig heeft. Soms wordt de hulp zo laat gevraagd dat het te laat is: de patiënt is overleden voor de vrij williger in actie komt. Gezien het feit dat het aantal aanvragen in de regio wat achter blijft bij wat op grond van landelijke ervaringen verwacht mocht worden (uit Hol ten waren het er drie vorig jaar), veronderstelt ds. Israël dat nog niet voldoende bekend is wat de Stichting Thuis Sterven kan doen. „Misschien is er in deze regio ook wat meer aarzeling om 'vreemden* in huis toe te laten dan in de grote stad, maar dat is alleen maar een veronderstelling van mijn kant", aarzelt hij. De Stichting Thuis Sterven West- Overijssel is voor aanvragen be reikbaar via de Kruisvereniging Zuid-West Overijssel in Deventer, tel. 05700-15297. Vrijwilligers kun nen voor inlichtingen en aanmel den terecht bij het secretariaat, M. van Brielstraat 9, Diepenveen, tel. 05709-2744. Ter inzagelegging aanvragen om vergunning. Op de afdeling Algemene Zaken van de gemeentesecretarie van Holten liggen vanaf 17 september 1991 tot 17 oktober 1991 op werkdagen van 9.00 uur tot 12.30 uur ter inzage de verzoeken om vergunning ingevolge de Hinderwet van: 1Maatschap J. W. en G. H. Sluiter, Kwintenweg 10 te Holten tot een nieuwe, de gehele inrichting (rundvee- en varkenshouderijbedrijf annex opslag van dieselolie) omvattende vergunning. 2. Maatschap G. J. en G. D. Klein Teeselink, Beumersteeg 5, Holten tot het uitbreiden en/of wijzigen van het rundvee- melkrundvee, fok-, en mestvarkensbedrijf annex opslag van dieselolie. 3. H. Nijenhuis, Vonderschottenweg 14, Holten tot een nieuwe, de gehele inrichting (rundveefok-, rundvee- melk- en mestvarkens- en meststierenbedrijf annex opslag van dieselolie) omvattende vergun ning. 4. A. Volkerink, Raalterweg 38, Holten tot het oprichten en in werking hebben van een melkrundvee- en fokvarkensbedrijf annex opslag van dieselolie 5. B. J. Barvelink, Vijfhuizenweg 6, Holten tot het oprichten en in wer king hebben van een melkrundvee-, jongvee-, schapen- en meststie renbedrijf annex opslag van dieselolie. De aanvragen om vergunning liggen voorts gedurende genoemde pe riode van 1 maand iedere dinsdagavond van 19.00 tot 22.00 uur ter inzage in de sporthal 't Mossink, Keizersweg 22 te Holten (kantoor be heerder) Schriftelijk kunnen tot 17 oktober 1991 gemotiveerde bezwaren worden ingediend bij het College van Burgemeester en wethouders van Holten, Smidsbelt 6, 7451 BL Holten. De persoonlijke gegevens van degene, die een bezwaarschrift heeft ingediend worden, indien daarom uitdruk kelijk wordt verzocht, niet bekend gemaakt. Een ieder kan ook mondeling in persoon of bij gemachtigde bezwaren inbrengen op verzoek tot 10 oktober 1991Men gelieve daarvoor een af spraak te maken met de Afdeling Algemene Zaken ter gemeentesecre tarie (tel. 6 16 66) Van de aanvragen nrs. 3, 4 en 5 liggen tevens de ontwerp beschikkingen ter inzage. De ontwerp-beschikkingen omvatten het ver lenen van de vergunning onder voorwaarden, welke ertoe dienen om gevaar, schade of hinder voor de omgeving te voorkomen. Grondwaterheffingsverordening; verhoging heffingstarief Burgemeester en wethouders van Holten maken bekend, dat ter gemeentesecretarie, kamer 6 (leeszaal/bibliotheek) van 2 september tot en met 1 oktober 1991 voor een ieder ter inzage ligt het concept ont- werp-besluit van provinciale staten van Overijssel tot verhoging van het tarief van de grondwaterheffing. Gedurende deze periode van terinzagelegaing bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwaren bij gedeputeerde staten van Over ijssel, Postbus 10078, 8000 GB Zwolle, in te dienen. (Ingezonden brief) De wergroep verkeersveiligheid Holten vraagt uw aandacht voor het volgende. Begonnen met een spontane handtekeningenaktie door een aantal verontruste moe ders uit onvrede over de verkeers situatie van o.a. de Dorpsstraat, zijn wij uitgegroeid tot een werk groep waar behalve Veilig Ver keer Nederland, afdeling Holten ook mensen uit diverse wijken van ons dorp zitting hebben. Des tijds is het mede aan onze inspan ning te danken geweest dat er tij delijk verkeerslichten in de Dorpsstraat werden geplaatst, in De fractie van de WD in de ge meenteraad staat bepaald niet te juichen bij het onlangs door het college van burgemeester en wet houders gelanceerde nieuwe ver- keerstracé voor de gemeente Hol ten. Dat blijkt uit het rapport dat de WD een dezer weken heeft toe gezonden aan haar leden. Met name het voorstel om een gedeel telijk nieuwe weg aan te leggen aan de noordzijde van de spoor lijn, om vervolgens via een nieu we spoorwegovergang het ver keer verder af te wikkelen via Waagweg en Drostenstraat is vol gens de liberalen een halfslachti ge maatregel, die de veiligheid van het verkeer niet ten goede komt. Evenals in eerdere instan ties, houdt de WD vast aan de aanleg van een rondweg ten noor den van de spoorlijn, die via een nieuw aan te leggen weg tussen Zilverzandweg en Dikkcsteenweg uit komt op de Rijssenseweg. Het is voor de WD duidelijk dat er iets moet gebeuren aan het drukke verkeer in de Dorpsstraat. Het is de liberalen ook duidelijk, dat dat niet kan door van de Dorpsstraat gewoon een winkelerf te maken en dan maar af te wachten waar al het verkeer zich doorheen moet wor stelen. De WD vindt het echter onbegrijpelijk dat B en W gekozen heeft voor een variant waarbij, mede door het intensieve gebruik en de manoeuvrerende vrachtau to's op de Waagweg/Drostenstraat, de verkeersveiligheid in het gedrag komt. Waar nu aan de voet van de Enk een spontaan gevormd fietspad ligt, wil het college van b en w een weg voor het langzame verkeer aanleggen. Volgens de VVD kan men er beter een verkeersweg van maken. Voorts is men van mening dat de route Waagweg/Drostenstraat geen restcapaciteit heeft. Als de geprognotiseerde verkeersintensi teit wordt overschreden, zit Holten over tien jaar - of eerder - opnieuw in de problemen. Ook het kostenplaatje speelt een rol. Door het grote aantal anove- ringen (lees: afbraak) op de Waag weg en Drostenstraat zal er meer bedrijfsschade geclaimd worden dan bij de door de WD voorgestel de variant. Die bedrijfsschade is echter niet in de kosten meegeno men! Voorts doet de WD het voorstel, het aanzien van Holten te verbete ren om langs de nieuw aan te leg gen weg een ruime groenstrook aan te leggen, waardoor het ge zicht op enkele minder fraaie ge bouwen langs de Waagweg wordt afgeschermd. Het aanzien van het dorp zal hierdoor beslist beter wor den, terwijl de weg zo dicht lang het spoor komt te liggen, dat van aantasting van de Enk nauwelijks sprake is. De Enk wordt er mooier door, vind de WD. afwachting van de definitieve plannen. Met deze werkgroep zijn wij nu betrokken geraakt bij de verkeersplannen van de gemeente Holten zoals die op dit moment aan de orde zijn. Wij hebben ons hierbij laten adviseren door een deskundige op het gebied van ver keersproblematiek en hebben hem gevraagd deze plannen kri tisch te volgen. Onlangs publiceerde het college van B en W in het Holtens Nieuws blad zijn voorlopig standpunt inza ke de toekomstige verkeersstruc- tuur te Holten. Naar aanleiding hiervan komen wij tot een aantal kritische opmerkingen, die ons in ziens van belang kunnen zijn bij de beoordeling van deze plannen. B en W hebben voorlopig besloten te kiezen voor de plannen zoals die in het rapport Oranjewoud zijn ont vouwd, aangevuld met een zuide lijke rondweg en een noordelijk tracé variant 3. Wij hebben grote twijfels bij deze keuze op grond van de volgende punten: 1. Mochten de plannen van de ge meente gerealiseerd worden, dan moeten wij helaas concluderen dat ons mooi en landelijk gelegen dorp in de toekomst meer dan ooit zal worden gestoord door een verkeer stoename; door de realisering van rondwegen is de kans groot dat verkeer dat nu gebruik maakt van de Al, gebruik gaat maken van deze nieuwe mogelijkheden. Bo vendien bfijkt uit de rapporten dat diverse straten in woonwijken niet gespaard zullen blijven, zodat ge vreesd mag worden dat de proble men zich alleen maar verplaatsen. De werkgroep mist alternatieven om dit gevaar te voorkomen. 2. Ondanks het feit dat wij ons realiseren dat het moeilijk is een plan te ontwerpen dat alle belang hebbenden tevreden stelt, is het ons nadrukkelijk opgevallen dat er in alle rapporten eenzijdig is uitge gaan van het gemotoriseerde ver keer. Er is voor gekozen, dat dit verkeer zich zo snel mogelijk kan verplaatsen door ons dorp. Zowel in het tangentensysteem als bij de plannen voor een noordelijke en zuidelijke rondweg staat dit gege ven voorop. Het langzame verkeer wordt terloops genoemd doch krijgt slechts minimale aandacht en zorg. De vraag is of dit een juist uitgangspunt is voor ons (lande lijk) dorp dat drijft op toerisme. 3. Een derde aspect van onze ver ontrusting is het kostenaspect: on danks dat dit buiten onze doelstel ling valt voelen wij ons er toch verantwoordelijk voor om het hier aan te roeren. Wij hebben allemaal kunnen lezen dat de plannen be langrijke financiële consequenties inhouden. De realisering van de voorlopige plannen zullen hoge kosten met zich mee brengen, kos ten die grotendeels door de inwo ners van Holten zullen moeten worden betaald in de vorm van aanzienlijke belastingverhogingen en bezuinigingen op allerlei voor zieningen. De werkgroep denkt dat een groot deel van de Holtense bevolking hier terecht grote be zwaren tegen zal hebben. Zo zijn er nog een aantal punten van kritiek, doch het voert te ver daarover uit te weiden in dit arti kel; ze zullen uitgebreid aan bod komen in de hoorzitting die wij hebben aangevraagd met B en W. Alternatieven Er worden binnenkort beslissin gen genomen over de verkeers- structuur van ons dorp. Beslissin gen die de leefbaarheid van ons dorp voor een groot deel zullen gaan bepalen. Wat wij nu als be langrijk ervaren is dat de inwoners van Holten eens bij zichzelf te rade gaan wat betreft de drie punten die wij als werkgroep aan de orde heb ben gesteld, waarbij wij een voor zet willen geven in de vorm van en kele alternatieven: A. Wat betreft het doorgaande ver keer: meer nieuwe wegen betekend meer verkeer, echter de Al (E-8) en de S-14 (Raalte - Lochem) liggen er niet voor niets of anders gezegd: we hebben onze rondwegen al. Helaas worden deze wegen in de rappor ten nauwelijks verwerkt. Juist via deze wegen moeten we door ver keersmaatregelen afdwingen dat het doorgaande verkeer wordt ge weerd. Wat betreft het bestemmingsver keer: in de werkgroep bestaat de indruk dat een noordelijke rond weg vooral wordt gewenst door de industriën op De Kol. Bovendien ervaren Kolbewoners nogal over last van de vrachtauto's die aan deze industriën verbonden zijn. Een oplossing die in onze ogen aan de genoemde wens tegemoet komt, zonder de bijkomende be zwaren van een noordelijke rond weg in welke vorm dan ook, is de uitvoering van een zogenaamd E-F tracé. Dit houdt in: aansluiting van de Waagweg/Drostenstraat via een nieuw aan te leggen wegge deelte naar de Rijssenseweg. Hier bij kan hetzelfde principe worden toegepast als bij de Keizersweg in het industrieterrein De Haar: de vrachtauto's mogen alleen via de zelfde weg weer terug naar de Rijs senseweg. Op deze manier is ook de woonwijk de Kol ontlast van het vrachtverkeer. Voor een veilige be reikbaarheid van de sportakkom- modaties als het 'Meermanskamp' en het tenniscomplex kan dan on der meer een fietspad worden aan gelegd ten noorden van de spoor lijn. B. Wat betreft de constatering dat er eenzijdig is gekozen voor de auto: dit beleid van de gemeente is niet in overeenstemming met het beleid van de overheid, dat erop gericht is om de Nederlander over te halen vaker de fiets te gebrui ken. Afgaande op onszelf kwamen wij tot de konklusie dat wij als Holtense bevolking ook de hand in eigen boezem zullen moeten ste ken. Het interne verkeer wordt im mers door onszelf veroorzaakt! We zullen moeten beseffen, dat we zelf een deel van de oplossing van de verkeersproblemen kunnen aandragen docr vaker de fiets te pakken of te voet te gaan. De af standen (vooral binnen het dorp) zijn zo gering dat veel plaatsen in korte tijd per fiets of te voet te bereiken zijn. Dus hierbij een op roep om, indien mogelijk, de auto thuis te laten! Het is belangrijk dat wij een dorp behouden waar het goed wonen is. Daartoe is het van belang dat de inwoners van Holten zelf actief meedenken over de verkeersplan nen. Ook al om te voorkomen dat er teveel tegemoet wordt gekomen aan de wensen van bepaalde (toch binnen onze gemeenschap niet al te grote) belangengroepen. U kunt uw mening laten horen op de hoorzittingen die in oktober worden gehouden. Hiertoe kunt u zich aanmelden op het gemeente huis (voor 20 september). Wilt u reageren op dit artikel of mocht u onze ideeën willen onder steunen dan kunt u contact opne men met onderstaande personen, Bert van Eijk, Mossinkserf 2, tel.61687. Jet Moed, Schoutenstraat 48, tel. 61843, Wenda Jol, Beusebergerweg 13, tel. 62695. SEPTEMBER: 12 september: Sponsorloop; wijn markt. 13/14/15 september: Groot Keune- feest op Kalfstermansweide. 21 september: Erwin-autocross. 22 september: Trekkersiep. 23 september: gemeenteraadsver gadering. 28 september: Holterbergherfst- toer WV Holten. 29 september: Klassieker-toer- tocht OKTOBER: 2/3 oktober: Hoorzittingen ver keersplan. 5 oktober: Concert Holtens Man nenkoor; Ice Gang in De Schure. 5/6 oktober: Nacht om Holten. 17 oktober: 100-jarig bestaan OLM Holten. 17/18 oktober: Zaagmolentrofee. 18 oktober: Jubilemconcert HGK. 24/25 oktober: Zaagmolentrofee. 26 oktober: Holterbergloop. 27 oktober: 28 oktober: gemeenteraadsverga dering. 31 oktober: Zaagmolentrofee. NOVEMBER: 1 november: Zaagmolentrofee. 2 november: Najaarsconcert HMV; Moonchild in De Schure. 8/9 november: COC met De avond van de 7e juli. 15 november: Najaarsconcert Hol tens Mannenkoor. 25 november: gemeenteraadsver gadering. DECEMBER: 7 december: Faslane Frolics in De Schure. 16 december: gemeenteraadsver gadering. 17 december: kerstviering NBvP Holten. 18 december: Volkskerstzang 20 december: Kerstconcert Hol tens Mannenkoor. JANUARI: 6 januari: nieuwjaarsreceptie NBvP Holten. 10/11 januari: NachtvoetbalMos sink. De Vereniging Aangespannen Paard De Bergrijders heeft op zon dag 8 september op De Borkeld het clubkampioenschap menwedstrij den gehouden. Veertien leden de den hieraan mee. Er werd in vijf ca tegorieën om de eer gestreden. Zo wel voor de paarden als de ponies was er een algemene categorie, waarin rijvaardigheid, dressuur, prestatie en buitenrit beoordeeld werden. De eerste prijs daarin ging bij de paarden naar H. Stegink en bij de ponies naar Huub Brands jr. Bij de dressuur paarden werd de eerste plaats bezet door F. Hutten en bij de dressuur ponies behaalde H. v.d. Sligte de eerste prijs. In de categorie vaardigheid was de eer ste plaats voor W. Baltus. De uitslag: Paarden: 1. H. Stegink, 2. F. Hutten, 3. G. Leeftink. Ponies: I. Huub Brands jr, 2. H. v.d. Sligte, 3. W. Baltus. Dressuur paarden: F. Hutten, 2. H. Stegink, 3. G. Leef tink. Dressuur ponies: 1. H. v.d. Sligte, 2. H. Brands, 3. mw. H.M. van Dieben. Vaardigheid: 1. W. Baltus, 2. H. Brands, 3. J. Tijssen.

Holtens Nieuwsblad | 1991 | | pagina 5