Familie Yacoub voelt zich thuis in Holten Staatssecretaris met lege handen naar SGH i M Commissie in gift aan ziet mets Deventer Nieuwbouw niet aan de orde voor kinderdagverblijf Stichting Catalpa start in januari met kinderopvang Live beelden bij V olkssterrenwacht Schoolzwemmers behalen diploma Pleinfeest Radio Oost Jaaragenda HOLTENS NIEUWSBLAD Asielaanvraag Syriërs ingewilligd Nog geen geld voor nieuwbouw WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1991 Oma, vader Bols, moeder Negma, Kada (19), Gabriel (16), Christine (14), Yacoub (12) en Milad (5) Ya coub mogen in Nederland blijven. Begin augustus hebben zij het goe de nieuws gehoord, ruim ander half jaar na hun aankomst in Ne derland. Op 16 januari 1990 kwa men zij hier aan, Syrisch-Armeen- se vluchtelingen, onzeker over de toekomst, acht mensen die zich zo snel mogelijk proberen aan te pas sen in afwachting van een ver blijfsvergunning. Op 31 augustus wonen zij een jaar in Holten, in een van de drie woningen die Hol ten voor de opvang van vluchte lingen heeft gereserveerd. Lang zullen zij er niet meer blijven. Nu het felbegeerde papiertje er is, wordt de familie Yacoub opeens een gewoon Nederlands gezin en moet plaats maken voor vluchte lingen die nu nog in een van de asylzoekerscentra zijn onderge bracht. Zelf moesten zü vorig jaar een omzwerving van Groningen via Aalten naar Goes maken voor zij in Holten neer konden strijken. Tot hun vreugde, want een tante woont in Enschede, een oom in Hengelo en vooral voor oma is het belangrijk om zo dicht mogelijk bij familie te wonen. „In Holten is het goed voor de kinderen, maar moeilijk voor oma", zegt Kada. De jongeren in het gezin voelden zich snel thuis, maar van een vrouw van 81 kan niet meer gevergd worden dat zij het moeilijke Nederlands onder de knie krijgt en als de andere gezins leden naar school, cursus, sport of uit zijn is het voor haar wel een zaam thuis. Er zijn geen andere Syriërs in Holten en de dichtstbij zijnde Syrisch-orthodoxe kerk is in Enschede. Voor de tweede en derde generatie is het kerken in de Holtense ge meente geen probleem. „Je gelooft met je hart", zeggen vader en moe der Yacoub, „het uiterlijk is niet belangrijk." Natuurlijk zijn er wel verschillen en levert de taal wel eens problemen op. maar die din gen zijn voor hen niet wezenlijk. „Wij dopen het hele kind, hier sprenkelen ze wat water, maar dat doet er toch niet toe. We zijn alle maal Christenen en voor ons zijn alle kerken hetzelfde, Syrisch-or- thodox, protestants of katholiek." Kleine verschillen Van aanpassingsproblemen willen ze niets weten, al zijn er natuurlijk kleine dingen die tot misverstand kunnen leiden. „Toen we hier net woonden, verbaasden we ons ero ver dat er niemand gedag zei", ver telt Kada. „Maar wij zijn hier de nieuwen en wij horen het eerst mensen op bezoek te vragen. Bij ons heet je juist de nieuwkomers welkom, zulke dingen zijn wel eens een beetje moeilijk." En het moeilijste daarbij was de taal, vinden ze allemaal. „Als wij geen taal hebben, kunnen we niet zo gemakkelijk in contact komen met andere mensen en dan kunnen we ook niet te weten komen wat de cultuur en de gewoonten in dit land zijn. Maar als iemand de taal heeft geleerd, kan hij alles vragen." Voor de kleintjes gaat dat uiter aard sneller dan voor de ouderen. „Milad van vijf spreekt heel goed Nederlands", zegt moeder Negma Yacoub trots. „Hij heeft het haast vanzelf geleerd van de kinderen op school en op straat." Zelf volgt zij twee maal per week een cursus op De Boschkamp, net als haar man. Bols Yacoub was in zijn vaderland chauffeur, met groot rijbewijs. Hij hoopt zijn beroep ook in Nederland te kunnen uitoefenen zodra hij de taal voldoende beheerst. Inburgeren Bij het inburgeren is de familie Yacoub geholpen door twee vrij willigsters van de Stichting Vluch telingenwerk. „Wenda Jol en Ger- da Wolters zijn echte vriendinnen van ons geworden", zegt Kada. De vrijwilligers van de Stichting maken 'hun' gezin wegwijs in alle voorkomende zaken als scholen, dokters en wat dies meer zij. Tot het moment dat een familie aan geeft zich nu verder zelf te kunnen redden. Sport kan bij dat inburgeren een hulpmiddel zijn. Yacoub van 12 voetbalt bij Blauw-Wit, Gabriel zit op volleybal, Christine houdt van handbal en alle kinderen hebben inmiddels hun zwemdiploma. „Ik doe daar wel wat langer over", ver wacht Negma Yacoub, die iedere week trouw naar les gaat. Ook heb ben ze het afgelopen jaar allemaal De familie Yacoub gaat binnenkort op zoek naar een andere woning in Holten. leren fietsen. „Mijn auto is nu een twee wieier", zegt Bols Yacoub. In him vaderland woonden zij in een grote plaats van 120.000 men sen, maar op de vraag of dat niet extra wennen was, het wonen in zo'n kleine plattelandsgemeente, komen alleen verbaasde reacties. „Stad en platteland zijn daar heel andere begrippen dan hier", legt Kada uit. „Het is daar voor een kind heel gewoon om 4 of 5 kilome ter naar de basisschool te gaan en een middelbare school is meestal echt ver weg." Hier gaan Milad en Yacoub vlakbij naar De Schakel, Christine en Ga briel naar Almelo en Kada zelf naar de opleiding in Deventer, waar zij zich hoopt voor te berei den op de tolkenopleiding in Gro ningen. En in Holten zijn alle win kels en andere voorzieningen die je nodig hebt. Eén ding is haar in Nederland nog wel vreemd: „Nederlanders zijn echt binnenmensen. Wij zijn bui tenmensen. Er wonen 6000 mensen in het dorp en je ziet niemand op straat. Bij ons leven wij in de buurt veel meer met elkaar, gaan bij el kaar langs, vragen hulp bij proble men. Dat is wel een heel verschil." Radio Oost houdt zaterdag 7 sep tember in samenwerking met Schouwburg Hengelo het jaarlijk se Pleinfeest annex open dag. Tus sen 10.00 uur en 16.45 uur wordt er op het buitentoneel bij de studio aan de Beursstraat, in de foyer en in de grote zaal van de schouwburg opgetreden door amateurmuziek gezelschappen en bekende artie- sen. Bovendien zijn er rondleidin gen door de studio. Het Pleinfeest begint met een live uitzending van Tour' d' Overijssel waarin Harm oet Riessen onder andere Luv, Imca Marina en Gert en Hermieri ontvangt. Tussen 10.30 en 13.00 uur wordt er buiten opgetreden door dweilorkesten. Om 13.30 uur is er een optreden van de clowns Didi Paul. De muzikale clown Jango Edwards zorgt tussen 16.00 en 16.45 uur voor een spetterende uitsmijter. Staatssecretaris Jac Wallage bracht geen cadeautjes mee bij de officiële opening van het eerste schooljaar van de nieuwe brede scholengemeenschap SG Holten op woensdag 28 augustus. De stille hoop van schoolleiding en school bestuur óp een toezegging over nieuwbouw bleek ongegrond. Rector L.G.M. van Minderhout schetste de huisvestingssituatie: lesgeven in vier verschillende schooltypes op twee verschillen de locaties, met een tekort aan lokalen, slechte kwaliteit van lo kalen en 'reisproblemen' voor leerlingen en leraren, maar Walla ge liet zich niet uit de tent lokken. Ook op een extra financiële injec tie voor de gefuseerde scholenge meenschap hoeft SG Holten voor lopig niet te rekenen. Mr. W.L.F.C. ridder van Rappard, naar eigen zeggen aanwezig met een dubbele pet op: burgemeester van Holten en voorzitter van het schoolbestuur, stelde in zijn inlei ding dat de gemeente jaarlijks 100.000 moet bijpassen uit eigen middelen om de extra kosten die de fusie met zich meebrengt op te vangen. Daar komt nog het bedrag aan incidentele fusiekosten van 140.000 bij. „Wij hebben als ge meente laten zien dat dit ons wat waard is. Ik durfde stelling aan dat De kinderopvang in Holten kan ming in te voeren. „Voorkom dat gemeente/schoolbestuur de basis vorming moet afwegen tegen dorpsvernieuwing, wegenonder- houd of sociaal-cultureel werk", was zijn hartekreet. Rector D. de Vries van de brede scholengemeenschap De Meer gronden uit Almere, die zette uit een wat in zijn ervaring de voorde len zijn van een zo breed mogelijk onderwijsaanbod binnen één scho lengemeenschap: „Uitstel van keuze voor veel leerlingen, brede vorming voor alle leerlingen, flexa- biliteit, sociale omgang met el kaar." Compliment Staatssecretaris Wallage compli- meerde gemeente en schoollei ding. „Dit is een voorbeeld van ontwikkeling waar ik op gehoopt had, maar niet zeker wist hoe snel hij plaats zou vinden. Ik neem er mijn petje voor af dat men hier heel zakelijk en nuchter gekeken heeft naar het voorzieningenniveau en daar de consequenties van heeft aanvaard. Als de basisvorming over een jaar echt wordt ingevoerd, heeft deze school een voorsprong." De staatssecretaris liet er geem twijfel over bestaan, dat zijn keuze om het tot stand komen van brede scholengemeenschappen te stimu leren mede is ingegeven door de sterke verschraling van het lbo in de afgelopen vijfjaar. „In vijfjaar 100.000 leerlingen minder, een kwart van de totale populatie. We zijn in dit land bezig de bodem onder goed beroepsonderwijs te verliezen." Met de onthulling van een naambord met het nieuwe logo opende staatssecretaris Jac Wallage, het eerste schooljaar van SG Holten. SEPTEMBER: 6 september: Open huis de Bosc hkamp. 7 september: Vrije Markt. 8 september: Motocross op de Zuurberg, alle klassen; Touwtrek- toernooi Okia. 10 september: Hoorzitting ver keersplan. 11 september: Hoorzitting ver keersplan. 12 september: Wijnavond. Spon sorloop supportersvereniging sv Holten. 13/14/15 september: Groot Keune- feest op Kalfstermansweide. 21 september: Erwin-autocross. 22 september: Trekkersiep. 23 september: gemeenteraadsver gadering. 28 september: Holterbergherfst- toer WV Holten. 29 september: Klassieker-toer- tocht OKTOBER: 5 oktober: Concert Holtens Man nenkoor; Ice Gang in De Schure. 5/6 oktober: Nacht om Holten. 17 oktober: 100-jarig bestaan OLM Holten. 17/18 oktober: Zaagmolentrofee. 18 oktober: Jubilemconcert HGK. 24/25 oktober: Zaagmolentrofee. 26 oktober: Holterbergloop. 27 oktober: 28 oktober: gemeenteraadsverga dering. 31 oktober: Zaagmolentrofee. NOVEMBER: 1 november: Zaagmolentrofee. 2 november: Najaarsconcert HMV; Moonchild in De Schure. 8/9 november: COC met De avond van de 7e juli. 15 november: Najaarsconcert Hol tens Mannenkoor. 25 november: gemeenteraadsver gadering. DECEMBER: 7 december: Faslane Frolics in De Schure. 16 december: gemeenteraadsver gadering. 17 december: kerstviering NBvP Holten. 18 december: Volkskerstzang 20 december: Kerstconcert Hol tens Mannenkoor. JANUARI: 6 januari: nieuwjaarsreceptie NBvP Holten. 10/11 januari: NachtvoetbalMos- sink. 18 januari: Holterbergcross. 28 januari: jaarvergadering NBvP Holten. MAART: 7 maart: Poastzegelruilbeurs. APRIL: 4 april: Voorjaarsconcert HMV. MEI: 23 mei: Straatvoetbal. 24 mei: Allard van Bruggentoer- nooi JULI: 9/tm 16 juli: Internationaal Folklo ristisch Festival. er weinig schoolbesturen zijn, die in twee jaar tijd 240.000 op tafel leggen om beter onderwijs te reali seren" zei Van Rappard. Hij riep de staatssecretaris op om het de schoolbesturen financieel echt mo gelijk te maken om de basisvor- volgens de leden van de commissie gemeentewerken rekenen op een krediet van 25.000 voor de aan passingvan de voormalige kleuter school aan de Lageweg, ten behoe ven van het nieuw te vestigen kin derdagverblijf, maar de commissie behield zich het recht voor, vervan gende nieuwbouw pas in een later stadium te willen onderzoeken. Eerst wilde de commissie afwach ten hoe de kinderopvang gaat functioneren en aan de hand van die ervaringen kijken of een nieuw bouw wel noodzakelijk is. Voro de genoemde 25.000 gulden wordt de verwarmingsketel vervangen en wordt onder andere het schilder werk opgeknapt. Wethouder Dalhuisen, verklaarde dat de kleuterschool in feite niet geschikt is voor een kinderdagver- verblijf, doch hoogstens als 'se cond' best' oplossing beschouwd kon worden. Naar zijn zeggen is de ervaring met kinderopvang in plaatsen van gelijkbare groote als Holten uitstekend en wordt er meer gebruik van gemaakt dan aanvankelijk was gepland, zodat hij geen overwegende bezwaren zag straks nieuwbouw toch toe te staan. Als alles meezit, zal de kinderop vang begin volgend jaar van start kunnen gaan. Aanmerkelijk later dan oorsponkelijk was gepland zo bleek uit de reactie. De verlating had vooral te maken met proble men op van bestuurlijke aard. [)e Stichting Catalpa uit Hengelo de eerste keus van b en w voor het realiseren van de kinderop vang in Holten. Met deze stichting is overleg gevoerd over de aanpas singen die nodig zijn om in januari in de voormalige kleuterschool aan de Lageweg met kinderopvang :e kunnen starten. Wethouder W.J. )alhuisen (PvdA) zei dat dinsdag tijdens de vergadering van de com- nissie welzijn op een vraag van ijn partijgenoot J.M.E. Metsema- ters. Maandag had hij als plaats vervangend voorzitter van de com- nissie gemeentewerken de naam 'an de beoogde exploitant nog niet prijs willen geven. Catalpa is een stichting die zorgt 'oor kinderopvang in de breedste hn, van crèche tot buitenschoolse ipvang voor basisschoolleerlin- ifin, Aanvankelijk was ook de Stichting voor Sociaal-Cultureel Nerk (SoCuWe) voor Holten kandi- laat om de kinderopvang te orga niseren. Volgens Dalhuisen heeft jtocuwe echter afgehaakt, omdat (ij zich niet kon verenigen met het principe van een inkomensafhan kelijke ouderbijdrage, waar het college van uit gaat. De stichting had voorkeur voor een vaste ou derbijdrage, met name met het oog op de financiering van de exploita tie van het kinderdagverblijf. Het college stelt de raad deze maand voor om een bedrag van 25.000 uit het overschot op de ge meenterekening 1990 te bestem men voor achterstallig onderhoud en aanpassingen aan het gebouw. Het geld is bestemd voor vervan ging van de cv-ketel, verbetering van de sanitaire ruimten en schil derwerk. De mededeling van Dal huisen dat Catalpa er op termijn wellicht de voorkeur aan zal geven nieuw te bouwen, leidde bij de le den van de raadscommissies ge meentewerken, welzijn en finan ciën tot nogal wat aarzelingen. 'Is het wel verstandig om zoveel geld te stoppen in een gebouw, dat over een paar jaar misschien weer leeg staat' was de teneur van de reac ties. Bij ontbreken van een alterna tief gingen de fracties echter una niem accoord. De Volkssterrenwacht Phoenix in Lochem heeft de afgelopen maand twee prachtige nieuwe hulpmid delen in gebruik genomen, een electronische draaibare sterren kaart en een ontvanger van direk- te beelden van een weersatelliet. Deze zendt vanaf een afstand van 38.000 km boven de evenaar live beelden uit van Afrika en Europa, met temperatuur's verschillend en wolken strukturen. Voor de maand september is de verwachte zichtbaarheid aan de sterrenhemel: van de planeten is 's avonds in het zuiden vrij laag aan de horizon de planeet Satumus met de ringen zichtbaar, 's Ochtends zijn in het oosten, voor zonsopkomst waar te nemen, Mercurius, Venus en Jupi ter. Verder springt in het oog de Grote Beer. Hij staat laag in de richting van het noorden. In het zuid-oosten verschijnt het Herfst- vierkant van Pegasus. Phoenix is op zoek naar mensen die voor uitbreiding kunnen zor gen voor de groep vrijwilligers die de sterrenwacht runnen. Belang stelling voor sterrenkunde is vol doende en iedere helpende hand is welkom. Voor jeugdigen worden bij vol doende deelname weer cursussen gegeven voor jeugdigen op zater dagmiddag en op vrijdagavond voor volwassenen, eens per drie weken. Inlichtingen en/of opgave bij Volkssterrenwacht Phoenix, Vordenseweg 10, Lochem, tel. 05730-53885, De Volkssterrenwacht is geopend op dinsdag en zaterdagavond. Aanvang programma 20.00 uur. Een gift van 10.000 aan de ge meente Deventer ten behoeve van het cultureel centrum Leeuwen- brug en een even groot bedrag als eenmalige bijdrage in de renova tie van het clubgebouw van de Holtense Muziek Vereniging (HMV) zijn voor de raadscommis sie financiën moeilijk te verteren. Dat bleek dinsdag bij de discussie over een collegevoorstel voor de besteding van het batig saldo van de gemeenterekening 1990. Van de beschikbare 271.575,- is 85.000,- bestemd voor automatise ring, 69.000,- voor fusiekosten SG Holten, 25.000,- voor huisvesting kinderopvang en 23.743,- voor het tekort van de bibliotheek. De ge meenteraad heeft vorige maand al 27.000 uit deze pot beschikbaar gesteld voor het maken van een toeristisch recreatief plan. Kleine re bedragen wil het college uittrek ken voor de sanering van onder grondse huisbrandolietanks 8,832,-), een boekwerkje van de Stichting Welzijn Ouderen 3.000,-), het alarmeringssysteem voor ouderen 10.000,-) en de ge noemde schenkingen. Alle commissieleden uitten hun twijfels over de gift voor Leeuwen- brug. Deventer heeft de buurge meenten Olst, Diepenveen, Hol ten, Voorst, Gorssel en Bathmen gevraagd om een bijdrage in de investeringskosten. In overleg hebben deze besloten te kiezen voor een bijdrage in de vorm van 'een substantieel cadeau' voor een centrum, waarvan ook veel bur gers uit de omliggende plaatsen gebruik zullen maken. Het bedrag zou kunnen worden gebruikt om een van de zalen in te richten. De uitleg van commissievoorzitter W.J. Dalhuisen kon de raadsleden niet overtuigen. J.M.E. Metsema- kers (PvdA), A.J. Kevelam (WD) en J. Soepriel (Gemeentebelang) wilden zich nog niet op het voorstel vastleggen, H.J. Dul (CDA) kon digde een tegenvoorstel aan. Hij wil het geld bestemmen voor een verbetering van de klimaatbeheer sing in het gemeentehuis door ver plaatsbare units. Dalhuisen wees er echter op dat de gemeente voor alsnog op het standpunt staat dat deze problemen door architect en installateur moeten worden opge lost. Ook het bedrag van de gift aan HMV kan volgens Dul beter voor de klimaatbeheersing in het ge meentehuis worden gebruikt. Zijn bezwaren zijn van principiële aard: „Het is tot nu toe niet gebruikelijk dat de gemeente deelneemt in de huisvestingskosten van gesubsi dieerde instellingen. Als er een voorstel zou liggen voor een gift aan de scoutinggroep zou ik er pre cies zo over denken." Ook Metse- makers maakte ten aanzien van de gift voor HMV een voorbehoud. In het kader van het schoolzwem men vond er vrijdagochtend diplo- mazwemmen plaats in zwembad Twenhaarsveld. Eén leerling be haalde het A diploma en 65 leerlin gen het B diploma. De geslaagden zijn: diploma A: Reinoud Engel. Diploma B: Deborah Aangeen- brug; Gert Jan Steunenberg; Leon Offringa; Mirjam Ribbink; Jeroen Bos; Martijn Vorkink; Ernets Min- nema; Leon Scholten; Geerte Vin cent; Alexander Hogeslag; Sandra Hopkins; Riske Kempkers; Lotte Wichard; Diederik Schoute; Marit Kroon; Tessa Brands; Reinier van Grieken; Bas Meyerman; Linda Hopkins; Theodoor Kuster; Anne- miek Toorneman; Joyce Beumer; Remko Rensen; Joke Veneklaas; Nicole Wijnberg; Nienke Wiersma; Merijn Offringa; Tamara Gjalte- ma; Marion van Lindenberg; Wil- bert Bieleman; Maarten Kruime laar; Laura Protzman; Marieke Dreyerink; Marja ten Veen; Karin Aanstoot; Helga Veneklaas; Mar- loes Eshuis; Coen Paalman; Mi- chiel Bekkemens; Karin van Beek; Heieen Nijmeijer; Arnoud Bel- dman; Jan Martijn Zoet; Wouter van Wieringen; Jan Willem Hui zing; Karei Minnema; Paul Hoek Bert Jan Dierink; Nisander Brand Oswin ten Brinke; Tristan Dorlas Karlijn ZuethofT; Maron Pasop Jan Willem Beusink; JurriënHeck; Arjen Mulder; Wouter Hoek; Mark Vincent; Mark Achterkamp; Nico le van Diepen; Matthijs Meerman; Mientje Elzinga; Wouter Smit Je- anneine Blioj, Anneriek Klein Vel- derman.

Holtens Nieuwsblad | 1991 | | pagina 9