Laatste uur is voor graansilo geslagen Harde reactie industrie op verkeersstandpunt college Holtens 'Poolse landdag' Motocross op Zuurberg Jeugddienst In toekomst 'selfservice' bij Rabobank Voorlopig standpunt reconstructie dorpscentrum nu gereed TANDTECHNISCH LABORATORIUM U ontvangt een fraaie Parker-iotter ballpoint als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. BON Belastingen gaan omhoog Belangstelling voor 'Holtense' koetjes groot Geslaagd Hottens Nieuwsblad Donderdag 29 augustus 1991-43ste jaargang no.35 Abonnementsprijs f 44.70 Losse nummers 1.= Gedrukte oplage 3075 Feest Het was weer een opgewekt feest in Espeio. De optocht; wordt elk jaar mooier en beter; van kwaliteit en zoals gebrui kelijk had de feestcommissie weer voor een fraaie uitsmijter; gezorgd in de vorm van het; modderbaktrekken. „Dat is mooi man, was een veel gehoor de kreet die avond. Feest 2 Vol goede moed staat sv Hol ten klaar voor het aanstaande voetbalseizoen met als doel, de terugkeer naar de kNVB. Eerst; echter wordt er gefeest als af sluiting van het jubileumjaar. Op de algemene ledenvergadering van de Rabobank Holten, die op woensdag 4 september wordt ge houden in de hal van het bankge bouw aan de Gaardenstraat, zal jnaast de behandeling van de jaar cijfers en de bestuursverkiezing, na de pauze de heer W. J. Th. Raan- huis, hoofd particulieren uitleg ge ven over Zelfbankieren. Aan de hand van dia's en film zal de heer Raanhuis de toekomstige mogelijkheden schetsen van on dermeer de 'selfservice', waarbij de klanten zelf in het bankgebouw hun dag- of weekafschrift kunnen uitprinten. De Rabobank Holten heeft juist voro dit onderwerp ge kozen, omdat er - opnieuw - een uit breiding en verbouwing voor de deur staat. Daarbij wil men zo goed mogelijk in spelen op de wensen van de klant. De vergadering be gint om 20.00 uur. MAC de Holterberg houdt op zon- I dag 8 september een motocross op haar circuit op de Zuurberg. Aan de start komen de nationale motocrossers in de klassen 1225 cc, 250 cc en zijspannen. De wedstrij den beginnen om 13.00 uur. Komende zondag, 1 september is er in de Ned. Herv. kerk een jeugd dienst. De dienst begint om 19.00 uur. Voorganger is ds. R. Visser en het thema is Hebben is niets, zijn is alles. Medewerking wordt verleend door het koor Arise uit Kampen. De op 2 augustus uitgebrande graansilo aan de Stationsweg 15 zal het dorpscentrum niet lang. meer domineren. Slopersbedrijf R. Evers uit Deventer is vorige week begonnen met de sloop. De werkzaamheden zullen ongeveer anderhalve week in beslag gaan nemen, verwacht directeur Evers. Omdat de silo slechts enkele me ters van woningen en bedrijfspan den staat, moeten de slopers zeer zorgvuldig te werk gaan. Met name de spanningen in het stalen skelet van de silo, die zijn ont staan door uitzetting door het vuur en krimp door het bluswater, kunnen voor gevaarlijke situaties zorgen. Ruim zesendertig jaar geleden, op 13 april 1955, verzocht het bestuur van de toenmalige Coöperatieve Aan- en Verkoopmaatschappij Holten het gemeentebestuur om een silo met een hoogte van 17 meter en een gedeeltelijke nieuwe verdieping te mogen bouwen voor zijn graanmalerij. Die bouwver gunning werd zonder problemen verleend. Silo en verdieping wer den opgetrokken in baksteen en vormden zo een harmonieus ge heel met het bestaande pand. Wan neer de silo van zijn huidige stalen buitenbekleding werd voorzien ligt wellicht nog verborgen in de archieven van de Coöperatie, in Holten is daarover niets meer te vinden. Tien jaar na de bouw bleek één silo al niet meer voldoende. De Coöpe ratie vroeg opnieuw een bouwver gunning aan, dit keer voor een zo genaamde 'stalen damwand silo', 15.30 meter hoog en afgezien van de bakstenen onderbouw opge trokken uit prefab elementen. „Spoedige realisering klemt te meer, nu door slechte weersom standigheden van deze zomer praktisch de gehele oogst zal moe ten worden gedroogd", schreef het bestuur. Het Oversticht, welstandtoezicht voor de provincie Overijssel, lag echter dwars. De 'bakstenen archi tectuur die een duidelijke eenheid vormt' mocht volgens de keur meesters van het Oversticht niet doorbroken worden door een sta- .len wand. Gemeentewerken blijkt het blijkens een handgeschreven notitie wel eens met de kritiek eens, maar vindt toch dat 'men de ogen niet mag sluiten voor nieuwe ontwikkelingen." Het Oversticht gaat overstag en de 'oude' silo krijgt een broertje. De nieuwe stalen damwand silo kwam het laatst, maar verdween als eerste. In 1982 werd de meng voederproductie van de Coöpera tie, zes jaar eerder gefuseerd tot Coöperatie West Twente, overgé- plaatst naar de vestiging Markelo, Nog even en dan is er weer een stukje Holtense industriële) geschiedenis verdwenen. waar na renovatie voldoende ruim te was geschapen om alle activitei ten onder één dak te herbergen. De stalen silo werd integraal ver kocht, zijn bakstenen voorganger bleef werkloos staan. Zijn enige nut leek nog het bieden van een oe fenlocatie voor brandweer en EHBO, tot hij ten prooi viel aan een echte brand. Na volgende week is er weer een stukje Holtense (industriële) histo rie verdwenen. Eigenaar Enkco B.V.zal het leegkomende stuk grond voorlopig gebruiken voor parkeerplaatsen. Het bedrijf heeft een optie op het voorste deel van de voormalige maalderij, inclusief kantoortje, woonhuis en winkel en onderhandelt nog met West Twen te over de verkoopprijs. Concrete bouwplannen voor het perceel zijn er niet, Enkco wil de grond echter reserveren voor mogelijke uitbrei ding in de toekomst. BiaaMMMBHWWMHWMB—MH—BB—MMHMBMMIIiyiillMMIiiMBM—BHB B mÊÊÊÊÊÊEÊmÊÊÊBÊÊÊÊÊÊÊÊÊHÊBÊBÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmBÊÊÊÊÊÊBmt De Holtense industrie zpl zich 'met alle middelen verzetten' als het voorlopige standpunt van het college van b en w over de manier waarop de Holtense verkeersproblemen moeten wor den opgelost ongewijzigd blijft en door de gemeenteraad wordt overgenomen. B en w kiezen vooralsnog voor de aanleg van een nieuwe weg ten noorden van de spoorweg ven Deventerweg tot Beukenlaantje. Via Waagweg en Drostenweg en een nieuwe aansluiting naar de Rijssenseweg wordt het (doorgaande) verkeer het dorp aan de oostkant in- en uitgeleid. Aan de zuidkant komt er een nieuwe verbinding tussen Oranje straat en Larenseweg ten zuiden van de Pastoriestraat, die deels samenvalt met de al geplande ontsluitingsweg van Lukensveld. Deze week In Het Holtens Nieuwsblad/Uw Zakenglds BELANGRIJK GEMEENTENiEUWS! Volgens technisch directeur J. Jansen van Nido Universal staat de industrie in het verzet tegen de vandaag gepubliceerde voorlopige voorkeur van het gemeentebe stuur 'schouder aan schouder'. „Wij vinden niet dat de problemen van de middenstand bij de indu strie op de stoep gelegd moeten worden", laat hij weten. „En dat terwijl de oplossing 40 meter ver derop ligt." Jansen doelt daarbij op de variant die voor de industrie de voorkeur heeft, het doortrekken van het nieuwe weggedeelte ten noorden van de spoorweg tot aan de Rijssenseweg. Als dit niet haalbaar is, dan houdt men de situatie liever zoals die nu is. Voorwaarde is dan wel dat er niet meer belemmeringen voor het Wij verstrekken informatie voor al uw k gebitsprotheses •k kroon- en brugwerk k rep. kunstgebitten Dental Comb. Rijssen Vennekesgaarden 67 7462 EA Rijssen Info 05480-2 00 30 A/s lezer van het Holtens Nieuwsblad wordt u goed geïnformeerd. Als abonnee bent u daarvan verzekerd. Geef dat ook eens aan een ander door! ;:rn Gebruik deze bon voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Inzenden aan: Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede Geeft op als abonnee voor het Holtens Nieuwsblad Hij/zij betaalt abonnementsgeld per jaar ad 44,70. (vracht)verkeer opgeworpen wor den in de vorm van rotondes, drempels en inrijverboden. „We zijn wel blij met een goede ontslui ting van het industrieterrein naar de Deventerweg, maar als dat be tekent datje ook al het doorgaan de verkeer voor de deur langs krijgt, hoeft het voor ons niet", zegt Jansen. De bedrijven op de Kol vrezen voor verkeersopstoppingen en het ontstaan van sluipwegen („De Kol mag wel helemaal dicht gespijkerd worden") en hebben problemen met het inleveren van parkeerplaatsen voor de wegre- constructies. „Onze uitbreidings mogelijkheden worden zo wel erg beperkt", verwoordt Jansen de kri tiek. Lobby Jansen verwijt b en w een slechte lobby bij de hogere overheden. „Er is een verkeerde marsroute ge volgd. Eerst is de politieke uit spraak gedaan dat de nieuwe we genstructuur niet verkeersaan- trekkend mag zijn. De variant van een weg geheel ten noorden van de spoorlijn wordt daarom afgewe zen, hoewel het daarbij gaat om een gering aantal auto's méér die Hoe vol zal het worden op de Kol? De industrie ziet het somber in. Verhoging van gemeentelijke belastingen en een verminde ring van het takenpakket van de gemeente staan de burgers van Holten te wachten als het b en w-voorstel dat een oplossing moet bieden voor de verkeers problemen van het dorp door de raad wordt overgenomen. Met alle bijkomende investeringen worden de kosten van het van daag gepubliceerde plan ge schat op een bedrag van 7 mil joen gulden (exclusief BTW), waarvan in het gunstigste geval 4-4'/2 miljoen voor rekening van de gemeente komt. Dat bete kent volgens b en w dat er in de begroting jaarlijks minimaal een bedrag van 550.000 gulden gevonden zal moeten worden door bezuinigingen en lasten verzwaringen. het dorp niet belasten. Wij denken dat er wel degelijk geld te vinden is voor een oplossing die de dorps kom ontlast." Met de keuze van het college zijn industriegroepen en Holtense Handelsvereniging (HHV) lijn recht tegenover elkaar komen te staan. Voorzitter J.A. van der Maat van de HHV kan nog niet namens zijn organisatie spreken, maar wil wel kwijt dat hij zich een heel eind in de plannen zoals ze nu voorlig gen kan vinden. Volgende week vergadert het bestuur over een re actie en half september zal het standpunt van HHV met de leden worden besproken in aanwezig heid van KNOV-adviseur Bouw- Ook de VW Holten staat positief tegenover het grootste deel van de plannen. „Wij zijn in ieder geval blij dat in de eerste fase het dorps centrum wordt aangepakt", ver- kaart secretaris J. Kamphuis na mens het VW-bestuur. „Met het voorstel zoals het er nu ligt zijn we het wel eens, afgezien van de aan leg van een nieuw stuk weg van De venterweg naar Beukenlaantje. Wij vinden het niet verstandig om de band van Holten met de Holter berg op enige manier te verbreken. Omdat dit stuk weg volgens de plannen pas aangelegd wordt in de tweede fase van uitvoering, zal ons voorstel zijn om in die periode te bekijken of het eigenlijk nog wel nodig is dat die weg er komt." Knelpunt Een knelpunt in de nu voorgestel de noordelijke rondweg wordt waarschijnlijk de hoek Industrie- straat/Drostenweg, waar het ver keer zich door een smalle scherpe bocht zal moeten persen. Volgens een omwonende ook tijdens het afsluiten van de Oranjestraat van wege de rioleringswerkzaamheden al een heel probleem, zodat (voor al) veel vrachtwagens maar liever voor een route over de Industrie straat kozen. Het plan voorziet dan ook in maatregelen om met name Industriestraat en H.J. Wansink- straat voor vrachtverkeer af te sluiten. De grootste (sport)vereniging van het dorp sv Holten vreest grote problemen. Voorzitter J. Kurz me moreert dat hij er twee jaar gele den in zijn nieuwjaarsspeech al op gewezen heeft, dat er bij intensive ring van het verkeer langs de spoorlijn speciale aandacht gege ven moet worden aan de veiligheid op het kruispunt Valkenweg. „Het is daar nu al aardig gevaarlijk. Als er een bredere weg komt nodigt dat ook weer uit tot harder rijden. Als de plannen worden uitgevoerd moet er in ieder geval een veilige oversteek komen voor de mensen die van de Kol naar Meermans kamp gaan en voor de mensen die bij het station oversteken naar het fietspad." Inspraak Het bestuur van D66 heeft op vorige week een brief gestuurd aan alle gemeenteraadsleden met het verzoek om de inspraakprocedure over deze voor Holten zo ingrijpen de plannen zeer zorgvuldig te laten verlopen. Beslotenheid hoort daar zeker niet bij, aldus D. van der Torre van de verkeerswerkgroep van die partij. „Wij hebben ervaren dat mensen duidelijk behoefte hebben om eikaars standpunt te horen. Het gaat boven onze macht om dat voor de 200 die gehoord willen worden te organiseren. De gemeente kan dat en als zij nu kiest voor beslotenheid, zodat de informatie niet naar buiten komt, kan ik dat niet zorgvuldig vinden." ODC-Weekbladpers in samenwerking met de stichting .Holtens Nieuwsblad' Stichtingsbestuur: W. H. Beyers, secretaris, Kollingserf 4 7451 XC Holten tel. 05483-6 30 22 Advertenties: Getfertsingel 41 Enschede tel. 053-84 28 42 Redactie: Frederique Rentenaar tel. 053-28 15 00 Ingrid Astrego tel. 053-31 72 89 Redactioneel adres: Dorpsstraat 24b tel. 05483-6 38 03 Openingstijden redactie: maandagmorgen 9-12 uur Advertentie-adviseurs: Mw. J. Rem Voordamweg 6 Hellendoorn tel. 05486-5 52 54 H. van Zon Van Holtenserf 47 Holten tel. 05483-6 19 81 Advertenties en abonnementen kunt u in Holten opgeven bij: G. W. Knapen Larenseweg 3. tel. 6 12 24 tot dinsdag 12 uur in Bathmen H. Voogsgeerd Deventerweg 34, tel. 16 65 tot dinsdag 12 uur Voor klachten bezorging: G. W. Knapen, Larenseweg 3, tel. 6 12 24 KENMERK Z7 VOOR VAKWERK RUSSEN D»Non»lr§ai 13 054*0-1 33 47 De koetjes van aardewerk die Hol- tenaar Paul Akkerman meebracht uitGuinee-Bissau vinden gretig af trek. Zowel in de wereldwinkels in Holten en Enschede als in het Afri- kamuseum in Berg en Dal is er zoveel belangstelling voor, dat de voorraad binnenkort uitverkocht dreigt te raken. De koetjes zijn gemaakt door jon gens van het Balantavolk uit Be- danda in het zuiden van Guinee- Bissau, die ze kunnen ruilen voor visgerei en schoolmateriaal. Ieder koetje is uniek en er zijn hele mooie exemplaren bij. Het Afrikamu- seum zal deze winter misschien een kleine expositie rond de koet jes inrichten. De vraag is er, het aanbod ook, maar een probleem is nu hoe het product bij de klant te brengen. Misschien is er iemand in Holten die een plaatsje weet in een contai ner die van Guinee-Bissau richting Nederland komt, zodat de kinde ren van Bedanda kunnen door gaan met het zelf verdienen van hun schoolspullen. Onze plaatsgenoot Mare Schunck slaagde onlangs aan de Agrarische Hogeschool in Delft als tuinbou- wingenieur. Het college van burgemeester en wethouders heeft voor de inspraak van het verkeersplan gekozen voor besloten zittin gen, met als argument, dat de bewoners van Holten liever in beslotenheid hun zegje willen doen in plaats van een bijeen komst die voor iedereen toe gankelijk is. „Wij willen geen Poolse landdag" verklaart des gevraagd burgmeesster Van Rappard. De Holtenaren die reeds eerder bezwaar hebben aangetekend tegen de voorgenomen ver- keersstructuur, hebben inmid dels de nieuwe voorstellen ont vangen met" daarbij gevoegd een antwoordformulier waarop men kan aangeven of men als nog gebruik wil maken van de inspraak en zo ja, over welk on derdeel men wil praten. Tevens wordt gevraagd of men bezwaar heeft tegen 'clusteren', of wel dat men gehoord waordt, sa men met andere bezwaarheb- benden over hetzelfde onder werp. Tot uiterlijk 21 september nog worden nieuwe bezwaren in behandeling genomen. Zoals in de gemeentelijke advertentie staat te lezen zijn de inspraaka- avonden verschoven naar 2 en 3 oktober. Nadat iedereen gehoord is, be raad het college zich over op- en aanmerkingen, waarna men met een definitie voorstel naar buiten zal komen. Dit definitie ve voorstel zal volgens de nor male kanalen van commissie en raad gaan en vervolgens ter vi sie worden gelegd waarbij ge bruik kan worden gemaakt van gebruikelijke - openbare - in spraakmogelijkheden. Volgens burgemeester Van Rappard zal het verkeersplan nog wel vele jaren de gemoede ren in Holten bezig houden, „wij stellen nu alleen maar de hoofd lijnen vas. De fasering en uit voering komt pas in een later stadium".

Holtens Nieuwsblad | 1991 | | pagina 1