Administratief IARTER STAL SSStoouUÏ Help hel milieu: thuis, ep school en op kantoor .oo?5^ rw Aanvraag studiegids Y/U0fije? Janneke HARD SEX ^nchera0 ;hede DOC verzorgt uw opleiding! opleidingen 320 V 327 V 27 320*325*35 Betalen voor het milieu Afval in cijfers ^MBBraanBBOBBB^niTER STALE^^^H ill waarin yoghurt, via en rijjtepap milieu. Basiskennis boekhouden P.D.B. P.D.B. rep. cursus M.B.A. M.B.A. rep.cursus S.P.D. Bedrijfseconomie 1 S.P D. Bedrijfseconomie 2 S P.D. Statistiek S.P.D. Calculaties S.P.D. ETV S.P.D. Adm. S.P.D. Recht S.P.D. rep.cursus (BE.ETV.CALC, STAT) S.P.D, rep.cursus (B A, Recht) Het is nu tijd nieuwe plannen te maken voor uw toekomst. Wilt u in september verder, kies dan de cursus van uw voorkeur, in de plaats en op de tijd die u zelf wenst! Genoemde mondelinge cursussen gaan in de le week van september van start. Via onderstaande aanvraagbon kunt u onze uitgebreide studiegids aanvragen. Praktijkdiploma salarisadministratie Financial accounting Computerboekhouden Middenstand 1 jaar Middenstand IV2 jaar Middenstand plus Etaleren Assurantie B Examentraining Assurantie B SEPR SEPR ex.training Makelaardij Schoonheidsspecialiste Kapper/ster bediende Kapper/ster vakbekwaam Kapster ex.training Eikend door de Minister van Onder wijs en Wetenschappen op grond van de Wet op de erkende onder- 1 wijsinstellmgen. voor zover het on- derwijs binnen de reikwijdte vi Wet valt. Wet valt Stuur mij een studiegids. DOC opleidingen Dr. Hubernoodplaats 6 Doetinchem Tel.: 08340-25428 Raadhuisstraat 2 Enschede Tel.' 053-310185 Stuur de bon op naar: DOC opleidingen Antwoordnummer 127 7000 VB Doetinchem Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon: 320*325*45 06.320*324*24 MB 50 c.p.mMW 06 50 C.P.M. GAY DIRECT BOX Maak vandaag nog een afspraakje! 06-320-320-71= WAAR IS HET VOORDELIG WINKELEN KIJK IN UW WEEKBLAD •lintfer sweatshirts IEDEREEN KAN Z'N STEENTJE BIJDRAGEN Vroeger stonden we niet echt stil bij wat we aan huishoudelijk afval weggooiden. Gelukkig zijn we ons bewust geworden van de nadelige gevolgen voor het milieu als we alles maar gebruiken en daarna gewoon in de vuilnisbak gooien. Papier, chemisch afval en glas worden bijvoorbeeld in veel gemeentes gescheiden ingezameld. Een groeiend probleem echter, waar iedereen al wel over heeft gehoord, zijn de grote hoeveelheden plastic die in ons milieu terecht komen. Gaat u bij uzelf maar eens na wat u allemaal aan plastic in huis heeft. Niet alleen huishoudelijke artike len, maar let ook eens op hoe le vensmiddelen en andere produk- ten die we in ons dagelijks leven gebruiken, zijn verpakt. En dan hebben we natuurlijk nog het plas ticserviesgoed tijdens verjaardags feestjes en alle bank, giro- en ver zekeringsmappen die van een prachtig laagje kunststof zijn voorzien. Plastic is niet meer weg te denken uit ons dagelijks leven. De meest gebruikte kunststoffen zijn polyetheen (PE), polypropeen (PP), polystyreen (PS) en polyvinyl- chloride (PVC). Overal kunststof PE wordt veel gebruikt in draag tassen, emmers, verpakkingen en speelgoed. PP lijkt op PE en wordt ook in verpakkingen en huishou delijke artikelen toegepast. PP wordt daarnaast bijvoorbeeld ge bruikt in onderdelen van auto's. De bekendste toepassing van PS is het plastic wegwerpbekertje uit de koffieautomaat. Maar ook bekers zit, worden van PS gemaakt. PVC is veel in de publiciteit ge weest de laatste jaren en is daar door de bekendste kunststof. PVC wordt in steeds minder verpakkin gen toegepast; nog maar 20% van alle verpakkingen zijn van PVC ge maakt. Wel wordt het nog veel ge bruikt in de bouw (afvoerleidin- gen, buizen en kabels). Een andere toepassing is te vinden in kantoor artikelen, zoals ringbanden. Mooi We willen nu eenmaal dat de din gen die we in ons dagelijks leven gebruiken er mooi en vrolijk uit zien. Kunststof leent zich daar uit stekend voor. Het laat zich goed vormen en is uit te voeren in alle kleuren van de regenboog. Neem nu alleen al wat er te koop is aan schoolspullen. Er zouden heel wat minder originele artikelen zijn als er geen kunststof- bestond! We zouden kunststoffen dan ook niet meer willen missen. Maar als we ze dan toch gebruiken, kunnen we proberen dié produkten te kopen die minder belastend zijn voor het De Ecostyle Collection bestaat uit ringbanden i het milieu. Steentje bijdragen Het is niet moeilijk om een steen tje bij te dragen aan de terugdring ing van de hoeveelheid plastic in het milieu. Neem bij het boodschap pen doen of winkelen bijvoorbeeld zelf een tas mee en weiger de plas tic tassen die worden aangeboden of in sommige winkels zelfs 'ver plicht' zijn. Na een middagje win kelen heeft u voor u er erg in hebt, tien nieuwe plastic tassen in huis die nooit meer worden ge bruikt en uiteindelijk bij het afval terecht komen. Veel artikeien zijn 'dubbel' verpakt; kies voor een milieuvriendelijke ver pakking als dat kan. Thuiskantoor Ook al om milieu-redenen is er de laatste tijd veel aandacht voor het thuiswerken. Steeds meer mensen werken één of meerdere dagen thuis en gebruiken de fax en de te lefoon om met -hun kantoor con tact te hebben. Er zijn de laatste jaren dan ookal heel watthuiskan- toren ontstaan. Niet alleen om een dagje thuis te werken, maar ook om de eigen administratie te doen. Het thuis-bankieren en thuis-win- kelen is immers ook al een tijdje in. Uit vervoers-oogpunt heeft dit in derdaad voordelen voor het mi lieu, maar aan de andere kant betekent het dat er veel papier werk is bijgekomen. En dat moet weer in mappen, ordners, ringban den enzovoort. Meestal.... van kunststof! Mappen en ringbanden Op school, op kantoor en ook thuis gebruikt iedereen wel eens ring banden en plastic insteekhoezen. Tegenwoordig zijn bij de betere kantoorvakhandel mappen te koop die minder belastend zijn voor het milieu en er ook nog eens mooi en professioneel uitzien. De mappen n mappen die minder belastend zijn voor hebben dan OOk de naam EcOStyle meegekregen. Ze bevatten geen Ook scholieren kunnen hun steentje bijdragen aan een beter milieu. Let op wat voor papier en welke ringband je gebruikt. Uit onderzoek is gebleken dat de Nederlandse bevol king het milieuprobleem heel serieus neemt- Meer dan 90% noerbt het milieu probleem ernstig of zeer ernstig. Bovendien verwacht de bevolking tfat er offers gebracht zullen moeten worden voor ffet milieu: 55% van de bevolking denkt dat het behoud van het milieu niet, of slechts onder bepaalde omstandigheden, kan samengaan met een stij ging van de koopkracht. Met andere woorden: we zullen allemaal iets moeten inleve ren voor het milieu. Van alle Nederlanders is 71% hiertoe bereid. chloor, geen weekmakers en geen zware metalen. Multo, de belang rijkste producent van ringbanden in Nederland, staat achter Ecosty le. Behalve mappen heeft Ecostyle ook bank- en giromappen, show- tassen, telefoonklappers en klem borden en klemmappen. Met Eco style bescherm je dus niet alleen papieren en documenten, maarook het milieu. En alle kleine beetjes helpen. Pen en papier Behalve het gebruiken van milieu vriendelijke ringbanden, kun u thuis op nog meer manieren een steentje bijdragen, ledereen kent wel het bekendegrijzige kringloop papier. Er zijn inmiddels ook pa piersoorten die weliswaar gewoon wit zijn, maar die niet met chloor zijn gebleekt. Gekleurd papier of papier dat met chloor is gebleekt is het meest milieu-onvriendelijk. Hoewel schrijven milieuvriendelijk lijkt is ook hier nog wel het een en ander te verbeteren. Weggooi-ball- pennen en fineliners zijn wel heel handig, maar erg belastend voor het milieu. Het is beter een pot lood te nemen of een vulpen die uit de inktpot wordt gevuld. Voor viltstiften geldt dat de hervulbare stiften met een inkt op waterbasis de voorkeur verdienen. We moeten dus niet alleen letten op wat we weggooien, maar voor al ook op wat we kopen. WIE VERVUILEN HET MEEST? Bij milieuvraagstukken komt telkens weer de vraag naar boven: wie moet daar nou iets aan doen. De overheid, het bedrijfsleven of de consumenten. De bedrijven produceren natuurlijk een enor me berg afval, maar we moeten ons niet vergissen in wat alle huis houdens samen per jaar weten op te stapelen. Je ziet het nooit, want vuilstortplaatsen liggen vaak uit het zicht en het overige afval wordt verbrand. Maar alles bij elkaar zijn die hoeveelheden afval inmiddels zó groot geworden, dat de natuur het al lang niet meer aankan. Op het ogenblik gooien we gemiddeld per persoon zo'n 400 kilo afval per jaar weg. Van alle Nederlanders bij elkaar is dat een berg van meer dan 5600 miljoen kilo per jaar. Als je dat zou opstapelen op een voetbalveld, dan zou je een toren krijgen van meer dan 800 meter hoog. Dat is bijna 8 keer zo hoog als de Domtoren in Utrecht! De fabrieken, bouwbedrijven en landbouw produceren bij elkaar zo'n 1000 kilo afval per inwoner per jaar. Als je dat op die vuilnistoren van daarnet stapelt, wordt die in totaal meer dan 2800 meter hoog. Dat is zelfs voor Zwitserland een forse berg. Die berg kan natuurlijk alleen kleiner worden als alle partijen geza menlijk er iets aan doen, dus zowel burgers als overheid, bedrijfs leven en landbouw. Thuis werken is milieuvriendelijker uit vervoersoogpunt. Maar ook 'kleine' dingen als pennen, papier en mappen tellen mee. De hoeveelheid kunststof in het afval van huishoudens, kantoren, winkels en dienstverlenende bedrijven in ons land bedraagt 85.000 ton (exclusief verpakkingen). De samenstelling van dit kunststofafval is als volgt: - PP - 50% - PS 20% - PVC 10% - Overige 20% Door de acties van consumenten en winkeliers is momen teel ongeveer al 80% van het verpakkings-PVC vervangen door andere materialen. f JZ Spsrg Voorstraat 2 Lichtenvoorde Rapenburgstraat 16 Losser B. Leurinkstraat 310 Neede lid 37 Ommen BouwstTaot 2 Rijssen Wierdensestraat 34 Vriezenveen Westeinde 27 17-18 ie in diverse modellen i0t 60% katoen/40% n! 14,95 icjin diverse modellen i^iteit 55% katoen/ er, 'nj 29,95

Holtens Nieuwsblad | 1991 | | pagina 11