„Koopman is en blijft een Holtens bedrijf" Verkeerd verkeer Grootste ingrepen verkeersplan pas in tweede fase r HOLTENS NIEUWSBLAD Aannemer Herman Koopman gaat met de Vut Verkeerswerkgroep reageert op nieuwste rapport Vergadering D66 Holten die'we ~op^eTcerrS Door burgemeester en wethouders was ik ook vaak weg. nu hebben verleende veraunninaen ontheffingen e.d. Openbare commissievergadering Definitieve inrichting ged. plan „De Beuseberg" Hinderwet DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1991- Toen veertig jaar geleden de jonge Herman Koopman voor de laatste keer de deur van de Muloschool in Rijssen achter zich dicht trok, was het bijna vanzelfsprekend, dat hij bij zijn vader 'in de leer' kwam. Tenslotte was dat zo'n traditie in de familie Koopman. Herman Koop man sr stichtte bij zijn trouwen op 4 juli 1907 een eigen timmerbedrijf op de deel van zijn boerderijtje aan de Kerkhofsweg. Nadat zoon Teunis in 1933 hem komt helpen wordt het bedrijf al spoedig uitgebreid. In 1937 wordt een timmerwerkplaats gebouwd en doen de eerst electrisch ge dreven machines hun intrede. Maar voordien, waren er al Koopmannen in Holten werkzaam als timmerman. Hendrik Jan Koopman (1794-1869) en Teunis Koopman (1843-1932) waren al als zelfstandige timmerlieden werkzaam in Holten. Aan die traditie komt nu een eind als op vrijdag 30 augustus Herman Koopman (56) gebruik maakt van de VUT-regeling en als directeur terug treedt van het Aannemersbedrijf Koopman BV, na dat hij in 1 april het bedrijf al verkocht had aan aannemingsbedrijf Roosdom-Tijhuis uit Rijssen. „Koopman mag dan verdwijnen, maar de naam Koopman blijft bestaan, dat heb ik bij de verkoop bedongen. Het is en blijft een Holtens bedrijf' zo zegt de aanstaande Vutter. Ondanks dat Herman Koopman de laatste van de familie is, die als aannemer werkzaam is in Holten, valt het afscheid hem niet zo zwaar. „Ach je ziet het aankomen dat er iets moet gebeuren. Mijn zoon trok het eigen bedrijf niet. Hij is meer een man voor de tekentafel. Hij ging dan ook liever naar Delft. Dat moet je als ouder accepteren. De keus was toen het bedrijf ophef fen, waardoor alle mensen op straat zouden komen te staan, het bedrijf aan het personeel overdra gen, of het bedrijf verkopen. Uit eindelijk werd het verkoop. Daar mee was het bestaan van de firma en de werkgelegenheid van de mensen het beste gewaarborgd. Toen ik in gedachte die stap had genomen, was het volgende punt aan wie ik mijn bedrijf zou willen verkopen. Ik kwam daarbij als spoedig bij Roosdom-Tijhuis in Rijssen terecht die in Markelo een soortgelijke dochteronderneming heeft, die goed bij ons bedrijf aan sloot. Nu dat goed geregeld is kan ik het gerust over laten aan een an der". Helemaal loslaten kan Koop man het toch niet, want hij blijft als advieur aan het bedrijf verbon den „Maar ik kom alleen als ze me roepen" verklaart hij. Burgerwerk Rustig en gedegen, zo kan men Herman Koopman wel karakteri seren. Een karaktertrek die zich ook uitte in zijn werk. „Wij hebben altijd gestreefd naar vakwerk. Onze specialisatie was 'burger- werk', bungalows en woningen bouwen. Mijn vader bijvoorbeeld heeft de eerste woningen na de oorlog in Holten gebouwd. En dan waren er de boederijen die in de oorlog waren vernield en weer moeste nworden opgebouwd". Daarnaast ging Koopman het gro tere werk beslist niet uit de weg. De grootste klus was wel De Kande laar, met zijn bijzondere kapcon structie, een werkstuk waar Koop man nu nog zichtbaar trots op is. Ook het pand Schuppert en de bedrijfsgebouwen van Nido Uni versal werden door Koopman en zijn mensen gebouwd. „Een fijne ploeg vakmensen en erg trouw aan het bedrijf. Sommigen zijn al meer dan 25 jaar bij ons werkzaam". De bouwrecessie in de jaren eind zeventig/begin tachtig gingen ook niet aan de Kerkhofsweg voorbij. „We hebben toen mensen moeten ontslaan, dat was vreselijk". Ge lukkig keerde het tij en ging het be drijf in afgeslankte vorm verder. Een uitbreiding zat er niet meer in. „Je gaat dan toch nadenken over de toekomst. Ik werd tenslotte een dagje ouder". Koopman vond het dan ook eigenlijk niet erg, dat hij buiten de boot viel bij de bouw van het gemeentehuis. „Het gemeente bestuur heeft toen de Holtense be drijven te licht bevonden en wij moesten zo nodig aan grote bedrij ven gekoppeld worden, ach, voor mij hoefde het allemaal niet". Hobby's Over de invulling van zyn vrije tijd maakt Herman Koopman zich geen moment zorgen. Er valt nog veel te doen in de tuin bij zijn door zijn zoon ontworpen bungalow aan de Raalterweg, daarnaast vragen zijn kipjes en de oudheidkamer Hoolt'n, waar Koopman vanaf de oprichting bestuurslid is, zijn aan dacht. Zijn grootste hobby is ech ter het inventariseren van alle Hol- (Ingezonden brief) De afdeling Holten van D66 heeft, als nieuwe partij voor de eerstvol gende gemeenteraadsverkiezingen, ken baar gemaakt dat zij de burger meer bij de besluitvorming wil betrekken. Daartoe is onder meer een verkeerswerkgroep gevormd, die zich tot taak heeft gesteld de verkeerssituatie in het gebied rond de Oranje/Dorpsstraat te be kijken. De werkgroep heeft zijn licht opgestoken bij groepen in Holten die eveneens op dat terrein actief zijn. Wat deze groepen ge meen hebben is een toenemende zorg over de voor te stellen oplos singen. Daarnaast zijn de rappor ten bestudeerd die tot dusver zijn verschenen. Eind juni is het voorlopig 'laatste' rapport betreffende de oplossing van de te hoge verkeersintensiteit in de OranjeVDorpsstraat uitge bracht. Dit rapport is voorname lijk geschreven vanuit de belangen van specifieke groepen, zoals de middenstand en de industrie. Dit laat weinig ruimte voor het stand punt en de belangen van een aan zienlijk grotere groep, de doorsnee- inwoners van Holten. Het is zonder meer teleurstellend dat de voorgestelde nieuwe weg- structuren voornamelijk zijn be paald door het gebruik van de auto. De voetganger en de fietser komen er niet of nauwelijks aan te pas. Dit bezwaar wordt onder steund door de Verkeerswerk groep Holten, waarin ook Veilig Verkeer Holten vertegenwoordigd is. Reeds eerder zijn de plannen zoals die door de bureaus Witpaard en DVA zijn geformuleerd afgewe zen door de Stichting 'Stop de kin dermoord'. Geen oplossing Dat een deel van de Holtenaren zich realiseert dat de voorgestelde rondwegen geen echte oplossing bieden, blijkt uit het stemgedrag in 1990 bij de gemeenteraadsver kiezingen. Gemeentebelang be haalde duidelijk stemmenwinst met het kort voor de verkiezingen gelanceerde plan om eerst tot ver- keersafremmende maatregelen te komen en aan de hand van de erva ringen eventueel tot een volgende fase over te gaan. Het voordeel hiervan is dat er dan geen dingen gebeuren waarvan we in lengte van jaren nog spijt zullen hebben. Het is natuurlijk van de gekke dat voor het gemak van het doorgaand verkeer en de bereik baarheid van enkele bedrijven, miljoenen guldens uitgegeven moeten worden. Kosten die uitein delijk door de inwoners van Holten betaald gaan worden in de vorm van hogere belastingen. De ervaring van de afgelopen pe riode is dat door de afsluiting van de Larenseweg in combinatie met een geblokkeerde doorgang in de Oranje/Dorpsstraat heeft geleerd, dat een belangrijk deel van het doorgaand (vracht)verkeer ge weerd werd. Aangezien er ruimte bleef voor sluipwegen ontstond plaatselijk overlast. Door het op stellen van een doordacht ver keerscirculatieplan kan die over last belangrijk worden beperkt en zullen de inwoners van Holten meer gebruik gaan maken van de rondweg die er al ligt: de Al en de S14. Uitgangspunten De Verkeerswerkgroep D66 heeft de volgende uitgangspunten opge steld: - De kern van Holten, in het bijzon der de Dorps- en de Oranjestraat, dient minder afgestemd te worden op het autoverkeer teneinde de voetgangers en fietsers een veiliger situatie te bieden. - Parkeergelegenheid in de buurt van de winkels zal een randvoor waarde zijn voor de middenstand. Er zijn mogelij kheiden om deze parkeerplaatsen te bereiken zon der daar uitsluitend de Oranje- /Dorpsstraat voor te gebruiken. - Het doorgaand verkeer dient door verkeersregelende maatregelen voor (nagenoeg) honderd procent te worden geweerd. - Het aanleggen van een noordelij ke of een zuidelijke rondweg trekt uiteindelijk meer doorgaand ver keer, hetgeen ongewenst is. Het probleem van het interne en exter ne verkeer blijft bovendien onop gelost. - De wegentangent Al en S14 is voldoende geschikt voor het aan- en afvoeren en het omleiden van respectievelijk het externe (onder andere) woon-werk) en het door gaande verkeer. - Het externe verkeer bestemd voor de twee woongebieden, ten zuiden en ten noorden van het tra cé Oranje/Dorpsstraat, moet van elkaar worden gescheiden. Onder zocht moet worden in hoeverre het instellen van eenrichtingverkeer in de Oranje/Dorpsstraat daaraan kan bijdragen. - Door het (optisch) versmallen van de rijbaan voor het gemotoriseerd verkeer van daarvoor aan te mer ken wegen, kan de fietser over een eigen veilig weggedeelte beschik ken. - Op daarvoor in aanmerking ko mende wegen in de bebouwde kom dient de maximum snelheid terug gebracht te worden tot 30 km/uur. Verkeersdrempels kunnen dit ef fectief maken. - Goede en uitgebreide voorlich ting over de te nemen maatregelen is noodzakelijk. Beoogd wordt een ombuiging in mentaliteit te be werkstelligen, zodat het gebruik van de auto voor het interne ver keer drastisch vermindert. Inspraakprocedure Intussen blijkt een groeiend aantal groepen een nieuw noordelijk en zuidelijk tracé van de hand te wij zen. Alle personen en groepen die hebben op de plannen hebben ge reageerd lijken de gelegenheid te krijgen hun mening uit te spreken op twee hoorzittingen op de avon den van 11 en 12 september. Lij ken, want de beschikbare tijd per inspreker voor vragen en antwoor den is gemiddeld niet meer dan 1 2 minuten! Dit kan niet als een serieuze poging gezien worden om werkelijk de mening van de Holte naren te leren kennen. Het argu ment dat 200 reacties teveel zijn om die persoonlijk toegelicht te krijgen is zwak. De reacties kun nen worden gebundeld en degenen die gereageerd hebben per groep worden gehoord. De klacht van overheden dat de burger zich niet interesseert voor bestuurlijke zaken, wordt niet door de reacties van de Holtenaren op dit plan bevestigd. Daarom moet diezelfde burger nu in de ge legenheid worden gesteld zijn zeg je te doen. Nu worden uitsluitend diegenen uitgenodigd, die gerea geerd hebben op het voorlaatste rapport van de bureaus Witpaard en DVA. De inwoners die nu van het laatste rapport kennisnemen, worden niet in de gelegenheid ge- Grote belangstelling voor de informatie-avond over het verkeersplan, dat vorig jaar juni door het gemeentebestuur werd gepresenteerd. vertraging. Ook D66 zal het college van b en w laten weten in de in spraakprocedures gehoord te wil len worden. steld aan de procedure mee te doen. Het is zaak het gemeentebestuur ervan te doordringen dat de aan dacht die zij gegeven heeft aan de belangen van enkele kleine groe pen ook aan anderen moet worden gegund, al betekent dat (opnieuw) de verkeerswerkgroep Het leeuwendeel van de kosten voor het nieuwe verkeersplan wordt verschoven naar de jaren 1996-2001. Dat blijkt uit het rap port dat het Bureau voor Ver keerskundige Advisering (BVA) in opdracht van het gemeentebe stuur heeft uitgebracht in aanvul ling op de vorig jaar gepubliceer de plannen. In deze tweede uitvoe ringsfase wordt volgens het tijd schema in het rapport de noordelijke verbindingsweg aan gelegd, ruimschoots het kostbaar ste en ingrijpendste onderdeel van de voorgestelde verkeers maatregelen. De kosten voor de noordelijke rou te werden vorig jaar door DVA be groot op een bedrag tussen 4 en 8 miljoen, afhankelijk van de geko zen variant. Voor de zuidelijke rou te zijn bedragen opgenomen van 1 of 1.4 miljoen, ook weer afhankelijk van de keuze voor een geheel nieu we weg of een aanpassing van de Pastoriestraat. De begroting voor alle bijkomende verkeersmaatre gelen samen komt uit op een be drag van 4Vt miljoen, inclusief het gedeelte dat al is geraliseerd. Al deze bedragen zijn zoals gebruike lijk exclusief BTW. Het aanvullende rapport van BVA bevat hoofdzakelijk een nader on derzoek naar de gevolgen van de verschillende mogelijkheden om het verkeer aan de noordkant en zuidkant van het dorp af te wikke len. In het in juni van dit jaar uitgebrachte rapport wordt echter ook aangegeven, in welke volgorde de voorgestelde verkeersmaatre gelen moeten worden uitgevoerd. Vooruitlopend op het nieuwe ver keersplan is de Larenseweg inmid dels voorzien van een rotonde en is er een verkeersdrempel gelegd op de kruising Keizersweg/Vrijheids- laan. Voorgesteld wordt nu om in de periode 1991-1995 over te gaan tot de instelling van een maximum snelheid van 30 kilometer per uur in de Dorpsstraat, de Gaarden- straat en omgeving en eventueel de Pastoriestraat en omgeving om doorgaand verkeer in deze straten te ontmoedigen. De Dorpsstraat zou versmald moeten worden en heringericht met parkeervakken en groen. Bovendien zou er voor de Dorpsstraat een inrij verbod voor doorgaand vrachtverkeer moeten komen. Rotondes in de Oranjestraat, op de kruising DorpsstraabBurg. v.d. Borchstraat en mogelijk de Marke- loseweg moeten er verder toe bij dragen dat het doorgaande ver keer van Markelo naar Deventer en Raalte de route Orapjestraat- Dorpsstraat gaat mijden. Op de Markeloseweg zouden als alterna tief voor een rotonde snelheidsbe- perkerde maatregelen en een wijzi ging van de voorrangsregeling kunnen worden aangebracht. Om mogelijke verkeersoverlast rond het centrum te beperken wordt een reeks verkeersremmende maatre- Herman Koopman met de Vut: Koopman gaat, maar het bedrijf Koopman blijft bestaan". tense boerderijen. Samen met de heer Enterman uit Voorburg heeft Koopman daar een hele studie van opgezet. Daarnaast is de genealo gie van de familie Koopman bij hem in goede handen en al sinds zijn jeugd verzamelt hij postzegels. „En daarbij komt nog, dat mijn vrouw en ik nu eindelijk tijd heb ben voor elkaar. Vroeger was mijn wij de tijd aan ons zelf3 3 1. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN - aan de heer C. A. Dissevelt voor het bouwen van een woning aan de Ericaweg (nr.4); - aan de N.V. PEB Friesland voor het bouwen van een vakantieverblijf met een tuinschuurtje aan de Heideweg (nr. 26); - aan de heer F. Klein Teeselink voor het bouwen van een ondergrondse mestopslag aan de Markeloseweg (nr. 25). 2. OVERIGE VERGUNNINGEN/ONTHEFFINGEN: - aan de commissie voor school- en volksfeesten Espelo is toestemming verleend tot het houden van het jaarlijkse school- en volksfeest op 23 en 24 augustus 1991 - aan de heer T. T. Chen en mevrouw H. H. Chen is vergunning ingevolge de Drank- en Horecawet verleend voor het perceel Deventerweg 61 Voor het inwinnen van informatie over een zaak of over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift kan men zich wenden tot de afdeling Algemene Zaken ter gemeentesecretarie. De eerstvolgende openbare vergadering van de Sportcommissie wordt gehouden op donderdag 22 augustus a.s. om 20.00 uur in het gemeentehuis (kamer 9, boven). Op de agenda staat één voorstel, nl. vaststelling van de prioriteitenlijst voor 1992. Ingaande 16 augustus a.s. ligt voor belangstellenden gedurende 1 week bij gemeentewerken (afd. weg- en waterbouw) ter inzage het plan Definitieve inrichting ged. plan „De Beuseberg" (Helderman, gedeelten van Holtenserf, erve Joost en erve Broekhuis) Gedurende genoemde termijn kunnen belanghebbenden desgewenst op dit plan een reactie geven. Burgemeester en wethouders van Holten. TERINZAGELEGGING ONTWERP-BESCHIKKINGEN Op de afdeling Algemene Zaken van de gemeentesecretarie van Holten liggen vanaf 19 augustus 1991 tot en met 2 september 1991 op werkdagen van 9.00 tot 12.30 uur alsmede op dinsdagavond in de sporthal, 't Mossink, Keizersweg 22 (kantoor beheerder) van 19.00 tot 22.00 uur, ter inzage de ontwerp-beschikkingen ingevolge de Hinderwet van: 1. J. Teeselink, Aalpolsweg 11 te Holten, tot het oprichten en in werking hebben van een melkrundvee-, en fokvarkensbedrijf annex opslag van dieselolie; 2. B. J. Barvelink, Vijfhuizenweg 6 te Holten, tot het oprichten en in werking hebben van een melkrundvee-, jongvee-, schapen- en meststierenbedrijf annex opslag van dieselolie; 3. A. B. Herder, Helhuizerweg 13 te Holten, tot het oprichten en in werking hebben van een mestvarkensbedrijf annex opslag van dieselolie; 4. G. van den Berg, Stevenssteeg 7 te Holten, tot het oprichten en in werking hebben van een melkrundvee-,jongvee- en varkensfokbedrijf annex opslag van dieselolie; 5. J. G. Meijerink, Helhuizerweg 22 te Holten, tot het oprichten en in werking hebben van een mestvarkensbedrijf en geitenmelkbedrijf annex opslag van dieselolie; 6. G. Bolink, Postweg 124 te Holten, tot het oprichten en in werking hebben van een melkrundvee-, mestvarkens- en legkippenbedrijf annex opslag van dieselolie en propaan; 7. W. Aalpol, Beusebergerweg 44 te Holten, tot een nieuwe, de gehele inrichting (melkrundvee-, jongvee- en mestvarkensbedrijf annex opslag van dieselolie) omvattende vergunning; 8. H. Kemper, Helhuizerweg 26 te Holten, tot een nieuwe, de inrichting (rundvee-, jongvee- en mestvarkensbedrijf annex van dieselolie) omvattende vergunning; 9. E. A. Luagenhorst, Oosterveldsweg 1 te Holten, tot een nieuwe de gehele inrichting (melkrundvee-, jongvee- en mestvarkensbedrijf, annex opslag van dieselolie) omvattende vergunning; 10. G. H. Oosterveld, Vonderschottenweg 6 te Holten, tot een nieuwe, de gehele inrichting (varkensfok- en mestvarkensbedrijf annex opslag van dieselolie) omvattende vergunning; 11. Maatschap Booschers, Oude Stationsweg 10 te Holten tot een nieuwe, de gehele inrichting (melkvee- en meststierenbedrijf annex opslag van dieselolie) omvattende vergunning; 12. Maatschap Schutte, Brenderweg 2 te Holten, tot een nieuwe, de gehele inrichting (rundveemelk- en mestvarkensbedrijf annex opslag van dieselolie) omvattende vergunning; 13. H. Nijenhuis, Vonderschottenweg 14 te Holten, tot een nieuwe, de gehele inrichting (rundveefok- en rundveemelkbedrijf, mestvarkens- en meststierenbedrijf annex opslag van dieselolie) omvattende vergunning. De ontwerp- beschikkingen omvatten het verlenen van de vergunning onder voorwaarden, welke ertoe dienen om gevaar, schgde of hinder voor de omgeving te voorkomen. Gemotiveerde bezwaren tegen de ontwerp-beschikkingen kunnen schriftelijk worden ingebracht door de aanvrager en degenen, die reeds schriftelijk of mondeling bezwaar hebben gemaakt tegen het verzoek om vergunning en hen, die redelijkerwijze niet (tijdig) in staat zijn geweest daartoe bezwaar in te dienen. Het bezwaarschrift moet worden ingediend vóór 2 september 1991 bij burgemeester en wethouders van Holten, Smidsbelt 6, 7451 BL Holten. Namens D66, D. van der Torre. gelen voorgesteld in de nabijgele gen straten. De aanleg van de noordelijke ver bindingsweg wordt zoals gezegd uitgesteld tot de periode 1996-2001 al moet de beslissing over de uit te voeren variant volgens het tijd schema in het rapport nu al geno- mèn worden. Als deze weg is aan gelegd moet ook het kruispunt Kerkhofsweg/Stationsstraat, dat aanzienlijk meer verkeer te ver werken zal krijgen worden aange past. De Kolweg en omgeving wor den dan een 30 kilometer zone en de inrichting van de Dorpsstraat tot wmkelerf kan worden voltooid. Als de afwikkeling van het verkeer 'om de noord' eenmaal is geregeld, kan in de Dorpsstraat eenrich tingsverkeer worden ingesteld. De afdeling Holten van D66 houdt op dinsdag 20 augustus in café de Biester weer een werkbijeen komst, waarvoor belangstellenden worden uitgenodigd. Op de agenda staat onder andere de rapportage van de werkgroep en het innemen van standputen tenaanzien van een aantal onder werpen. De bijeenkomst begint om 20.00 uur.

Holtens Nieuwsblad | 1991 | | pagina 5