„Doen kerels dat dan tegenwoordig ook al? I Team de Holterberg wint zeskamp Okia Jit buiten Holten Gratis kaarten voor het CSI Geesteren via Radio Oost Oudheidkamer zoekt schilderijen Jaaragenda HOLTENS NIEUWSBLAD Holten snel gewend aan man in de wijkverpleging Badmintonclub houdt open huis Mozaïek start met repetities Meteorenzwerm aan de hemel Hoolter Oamd komt pas laat op gang 8 Nieuws waar muziek in zit Fietscrossen om Combi Cup DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1991" Ie verpleging is in de afgefo- en twintig jaar steeds meer ok een mannenzaak gewor- len. Op alle ziekenhuisafde- ngen deden naast de zusters ok de broeders hun intrede n zelfs in dat laatste bastion an vrouwen onder elkaar: de raamverpleging. Buiten de oorten van het ziekenhuis ing die ontwikkeling wat linder hard. Toch kreeg Hol- jn vorig jaar in Berto ten rinke zijn eerste mannelijke fijkverpleegkundige. En loest wennen aan het idee at een wijkverpleegster ook en man kan zijn. !n het begin kon ik wel merken it mensen er raar tegen aanke- ;n en dat sommige mensen er flfs echt moeite mee hadden", irtelt hij nu. „Doen kerels dat dan >k al?" kreeg hij bij een boerenfa- jlie te horen en de moeders op het ligelingenbureau hadden er aan- inkelijk wel degelijk twijfels over ït een man - en een jonge man ik nog - hun ging adviseren over irstvoeding. „Dat heeft toch ei- inlijk maar heel kort geduurd, nu )m ik dat soort reacties veel min- !r tegen. Ik geloof dat ik na ander half jaar echt wel in Holten ben ingeburgerd." Berto ten Brinke, geboren in Nij- verdal, volgde de hogere beroeps opleiding tot verpleegkundige (hbov) in Zwolle. „Na mijn eind examen middelbare school wist ik dat ik de verpleging in wilde, maar niet welke richting op. Is psychia trie interessant, zou zwakzinnigen zorg mij wat lijken, ik had er geen idee van. De hbov-opleiding is zo breed, dat je overal mee in aanra king komt." Hij liep stage bij een kruisvereni ging in Nieuw Leusden en dat be viel uitstekend. „Maar de instellin gen vinden al gauw dat je op de hbov-opleiding te weinig praktijk hebt opgedaan. Mijn ervaring is wel dat je die routine in relatief snelle tijd opbouwt." Zijn eerste baan werd er drie jaar geleden dus toch een in een ziekenhuis en de tweede ook nog. Van Het Nieuwe Spittaal in Zutphen kon hij hij ech ter vrij snel de overstap naar Hol ten maken maken. Afwisseling Gevraagd wat hem in dit werk nu speciaal zo aantrekt, zegt hij: „Met name de afwisseling. De ochtend is gevuld met de verzorging, wassen, verbinden, spuiten geven en 's middags houd je je onder meer bezig met de jeugdgezondheids zorg, intakegesprekken of overleg. Bovendien heb je een bepaalde vrijheid van werken, de dag is niet zo vastgelegd als binnen de zieken huizen of andere instellingen." Een gewone werkdag begint voor Berto ten Brinke en zijn collega's om acht uur met de ronde langs de patiënten. Holten is wat de wijk verpleging betreft verdeeld in drie wijken en iedere wijkverpleegkun dige heeft in principe zijn eigen vaste wijk. Bij vakantie of bijzon dere drukte in een deel van het dorp springen de collega's elkaar natuurlijk bij. Vorig jaar moest er echter een nieuwe indeling worden gemaakt, omdat in twee van de drie wijken opvallend veel babies geboren werden. „En als er iets erg is, dan is het wachten op een zuige lingenbureau" Sommige patiënten ziet hij maar een keer in de week, anderen iedere dag of zelfs meerdere keren op een dag. Voor iedere verpleegkundige handeling is een bepaalde stan- daardtijd vastgesteld. „Als je een spuitje moet geven sta je meestal in vijf minuten weer op de stoep, als je een ingewikkelde wond moet verbinden kan wel eens een uur kosten en in principe mag dat dan ook niet langer duren. Dat wil na tuurlijk niet zeggen datje niet eens meer tijd voor een patiënt uittrekt, als je het gevoel hebt dat dat nodig is. Dat is juist dat stukje vrijheid en zelfstandigheid in het werk." Op verpleegtechnisch gebied wordt er steeds meer van wijkver pleegkundigen verlangd. Nu het beleid in de gezondheidszorg er op gericht is om ouderen zo lang mo gelijk thuis te laten wonen en het verblijf in een ziekenhuisbed steeds korter te laten duren, krijgt de wijkverpleging met steeds meer verschillende ziektebeelden en ook apparatuur te maken. Berto: „Vrij nieuw is bijvoorbeeld de epidurale pijnbestrijding, waar bij pijnstillers via een slangetje in het ruggemerg worden geleid. Als verpleegkundige krijg je dan met pompen te maken. Mensen krijgen sondevoeding, hebben een stoma die verzorgt moet worden. Als je dingen tegenkomt die je niet kent ga je kijken in het ziekenhuis of je vraagt advies aan een van de dis trictsverpleegkundigen, die gespe cialiseerd zijn op een bepaald ge bied. Je moet voortdurend bijscho len. Vooral op het gebied van de jeugdgezinszorg gaan de ontwik kelingen heel snel." Berto ten Brinke voelt zich in Holten aardig ingeburgerd. Naast alle leuke aspecten van het werk, heeft Berto ten Brinke er wel eens moeite mee „dat je het ene moment om een sterfbed staat en het volgende moment al weer bij jonge ouders op de stoep staat die een baby hebben gekregen. Als je het sterven van iemand mee maakt, dan laatje dat zelf emotio neel ook niet koud. Als je dan naar het volgende adres rijdt moet je het toch loslaten, dan moet je bij jezelf de knop omdraaien bij wijze van spreken. Dat vind ik een hele moeilijke kant van de wijkverple ging." De Badmintonclub Holten houdt op maandag 19 en woensdag 21 augustus open huis in sporthal 't Mossink. Oud-plaatstgenoten John Jacobs en Richard Tijl geven op beide avonden een speldemon- stratie. Zij spelen op een behoorlijk niveau en kunnen dus een aantrek kelijke partij badminton laten zien. Er is natuurlijk ook gelegenheid om zelf een partijtje badminton te spelen. De jeugd kan daarvoor in de sporthal terecht tussen 19.00 en 20.00 uur en de volwassen kunnen tussen 20.00 uur en 22.30 een shutt- letje slaan. Rackets zijn aanwezig, voor sportkleding moet men zelf zorgen. Wie deze kennismaking zo goed bevalt dat hij of zij lid wordt van de vereniging, krijgt tot 1 oktober een racket gratis of korting op de con tributie. Kinderkoor Mozaïek begint op dinsdag 13 augustus weer met de repetities. Het koor repeteert elke dinsdagmiddag van half vijf tot half zes in de Kandelaar. Kinderen in de leeftijd van zes tot en met dertien jaar zijn altijd wel kom. Nadere inlichtingen zijn verkrijg baar bij dirigente Eline Paalman, tel 61540. ihouwburg Lochem landag 12 augustus komt André ti duin met zijn nieuwste produc- Tijd voor theater naar Lochem. ik aangever Frans Dusschoten is er van de partij, evenals de solis- t van vorig seizoen Suzanne eker en Dick Cohen. Nieuw is optreden van de illosionisten Klok en Sittah lltureel Centrum Gors- jdag 16 augustus is er een optre- i van Lois Lane. In het voorpro- mma It's a deal. (20.00 uur) jdag 30 augustus komt De Dijk ir Gorssel met in het voopro- imma kabaal. (20.00 uur). leelgoed en Blikmu- um der de titel Huisje, boompje, istje, is in het Speelgoed en Blik- seum in Deventer tot en met 1 tember een expositie ingericht i speelgoed waar mee kinderen eigen wereldje kunnen opbou- 1. Al eeuwen lang leveren speel goedmakers hiervoor de huisjes, boompjes en beesten. Op de ten toonstelling zijn diverse dorpen en boerderijen te wonderen. Er is een zeldzame 19e eeuwse boomgaard met fruitstalletjes opgesteld. Ook is er een vitrine met arken van Noach. Uitsluitend met deze vaar tuigen, gevuld met de diverse dier soorten, mochten in vroeger tijden de kinderen van streng Christelij ke huize op zondag spelen. De tentoonstelling is geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Kinderspel Van 7 augustus tot en met 3 sep tember besteedt het Rijssens Mu seum aandacht aan oud kinder speelgoed. Te zien zijn onder meer aankleedpoppen, fornuizen, win keltjes, oude leesboekjes en vele andere zaken uit de periode van 1890 tot 1940. De collectie is sa mengesteld uit materiaal van me vrouw Halbertsma uit Almelo, van oudsher leverancier van kinder speelgoed. AUGUSTUS: augustus: Triathlon Holten; tveedag Holbatheo. augustus: Holterbergrit (motor- Irtocht). augustus: Pimpelavond, augustus: Jongveekeuring Kal- :opfokclub Holten; Folkloristi- i rogge oogsten, augustus: Hoolteroamd. 24 augustus: Sploderfeest; 40 ja- bestaan EHBO. Augustus: gemeenteraadsverga- fing. augustus: Off. opening Scholen- fteenschap Holten. 31 augustus: jubileum sv Hol- SEPTEMBER: jseptember: Open huis de Bosc- kmp. 'september: Vrije Markt, i september: Motocross op de jirberg, alle klassen; Touwtrek- mooi Okia. september: Hoorzitting ver- irsplan. september: Hoorzitting ver- jrsplan. september: Wijnavond. Spon- loop supportersvereniging sv (ten. 14/15 september: Groot Keune- it op Kalfetermansweide. september: Erwin-autocross. september: Trekkersiep. September: gemeenteraadsver- lering. september: Holterbergherfst- tWV Holten. september: Klassieker-toer- ht OKTOBER: oktober: Nacht om Holten, 'ktober: 100-jarig bestaan OLM ften. 18 oktober: Zaagmolentrofee, 'ktober: Jubilemconcert HGK. 8 oktober: Zaagmolentrofee, 'ktober: Holterbergloop. iktober: gemeenteraadsverga- ing. 31 oktober: Zaagmolentrofee. NOVEMBER: 1 november: Zaagmolentrofee. 2 november: Najaarsconcert HMV. 8/9 november: COC met De avond van de 7e juli. 15 november: Najaarsconcert Hol- tens Mannenkoor. 25 november: gemeenteraadsver gadering. DECEMBER: 16 december: gemeenteraadsver gadering. 17 december: kerstviering NBvP Holten. Half augustus ontmoet de aarde de jaarlijks te meteorenzwerm De Per- sieden. Dit is de bekendste zwerm van vallende sterren en een van de rijkste en fraaiste zwermen die wij kennen. Wie op zondag 11, maan dag 12 of dinsdag 13 augustus na zonsondergang naar de sterrenhe mel in het noord-oosten kijkt, ziet onder ideale omstandigheden wel 60 a 80 meteoren per uur. Saturnus is in augustus de enige planeet die met het blote oog te zien is. Hij staat in het zuiden, laag aan de horizon. De sterrenbeelden De zwaan en De lier staan recht bo ven ons. Op een heldere, maanloze nacht is in deze sterrenbeelden met een verrekijker heel goed de Melkweg te vinden. De sterrenhemel kan nog beter worden bekeken in Volksterren wacht Phoenix aan de Vordense- weg 10 in Lochem. De sterren wacht is op dinsdag en zaterdag avond geopend. Het programma begint om 20.00 uur. Groepen kun nen ook op een andere avond af spreken; inlichtingen bij de secre taris, tel. 05730-53885. Ringsteken per auto was een van de onderdelen van de zeskamp van Okia. Eigenlijk was het dinsdag avond te warm voor de Hool ter Oamd. Zo rond half acht was de warmte nog niet uit de straatstenen en wees de ther mometer nog steeds 30 gra den aan. Daarom kwam ver moedelijk de zeskamp van Okia pas laat echt op gang. Wat landerig hingen de eerste toeschouwers over de drang hekken in afwachting wat er komen zou. Acht ploegen traden op de Smids belt tegen elkaar in het strijdperk, camping De Holterberg, Bemei, Boer Biet, de brandweer, café Brands, het Klavier/de Waag en A H Wansink 1 en 2. De brandweer mensen zaten aanvankelijk wat stil in een hoekje. Tot overmaat van ramp moesten zij tijdens een van de eerste onderdelen het opne men tegen de ploeg Brands. Jan den Ontvanger, die op zijn eigen wijze de boel aan elkaar praatte, greep de gelegenheid aan om de even af te rekenen met alle grap penmakers van de laatste week wat met applaus van het publiek werd gewaardeerd. Daarmee was de lucht opgeklaard en kon de wedstrijd werkelijk beginnen. Niet alle onderdelen waren aan trekkelijk voor het publiek. Zo duurde het onderdeel lange ski lopen gewoonweg te lang, ook ai omdat slechts één ploeg in het strijperk kwam. Het tussentijds optreden van de Cherry's uit Mar- kelo maakten het wachten minder lang. Pas echt leuk werd het laat in de avond bij het eiergooien. Elke ploeg kreeg dertig rauwe eieren, die via twee middenvangers naar de laatste vanger gegooid dienden te worden. De tegenpartij poogde dat te verhinderen, door met een roeispaan de eieren uit hun baan te meppen. In de meeste gevallen lukte dat uitstekend, zodat uitein delijk alle deelnemers kleefden van de eierstruif. Gelukkig hadden de bedenkers van de zeskamp een waterspel tot het slot bewaard, en omdat iedereen toch al vies was, werd er uitbundig met water ge knoeid en gesmeten, tot grote hila riteit van deelnemers en toew- schouwers, die ook niet allemaal droog bleven. Dat droogde bij de aangename temperaturen snel vweer op. Tot het eiergooi spel stonden met de ploeg van Willy Veneklaas en café Jansen (Boer Biet) nog ge lijk. In de allerlaatste onderdeel kwamen beide ploegen tegen el kaar in het strijdperk. De camping- gasten wisten dit rechtstreekse duel ruimschoots te winnen en mochtten na afloop de beker in ontvangst nemen. Voor café Jan sen was er eveneens een beker. Voor alle deelnemers was er een herinneringsvaan tej De uitslag was: 1. camping de Holterberg, 44 pnt.; 2. Boer Biet, 41 pnt.; 3. Bemei, 40 pnt.; 4. brand weer, 36 pnt; 5. Klavier/de Waag, 24 pnt.; 6. A.H. 2,21 pnt.; 7. Brands, 15 pnt.; 8. A.H. 2,12 pnt. SV Holten 11 augustus: O verwetering - sv Holten 1,14.00 uur; Overwetering 2 - Holten 2,10.30 uur; RV 1 - Holten 3,14.30 uur, vertrek 13.30 uur. Dinsdag 13 augustus: Holten 1 - WWV, 19.00 uur; Holten 2 - WWV 2, 19.00 uur. Blauw Wit Zaterdag 10 augustus: Blauw Wit 1 - Vorden 1,14.30 uur; Blauw Wit 2 - Vorden 2,14.30 uur; Blauw Wit 3 - Blauw Wit 4, 14.30 uur. Donderdag 15 augustus: Blauw wit - Twenthe Goor, 19.00 uur; Blauw Wit 2 - Thenthe Goor 2,19.00 uur. Badminton 19 en 21 augustus: open huis in sporthal (jeugd 19.00-20.00 uur, vol wassenen 20.00-22.30 uur) HENGELO - Liefhebbers van de paardesport kunnen via Radio Oost in het bezit komen van een passepartout voor het interna tionale concours hippique Twente, dat van donderdag tot en met zondag in Geesteren wordt gehouden. Wie voor de gratis toegangsbewijzen in aanmerking wil komen, moet donderdag ochtend tussen half negen en negen uur luisteren naar Radio Oost. Er wordt dan een quiz uitgezonden met de passepartouts voor het CSI Twente als prijs. De regionale omroep zal in het sportprogramma, dat zater dag tussen één en vijf uur wordt uitgezonden, live flit sen brengen van de strijd om de Grote Prijs van Twente. Aan het concours hippique wordt onder anderen deelge nomen door internationale toppers als Jos Lansink, Frank Sloothaak, Hugo Simon, Otto Becker en Harvey Smith. Ver der is er zaterdag in Radio Oost Sport live-aandacht voor de grasbaanraces die in Lat- trop worden gehouden. Zaterdag tussen tien en elf uur zendt Radio Oost een samen vatting uit van de opnamen, die onlangs in het openlucht theater van Herthme werden gemaakt voor de Tour d'Ove- rijssel. Presentator Harm oet Jos Lansink ...regionale favoriet... Riessen ontving daar onder anderen troubadour Mark Roeles uit Emmen, de Lim- burgste trompettist Math Haan, contryzangeres Monica West en de Gibama Hawaïans. .MIIIH.-l'H.HI.HTTtffl 89.4 FM I 95.6 FM I 99.4 FM Twente I Deventer I Zwolle MagEEEH 1,11MITIii RUSSEN - De Stichting Oudheidkamer Riessen is van plan om in september van dit jaar een dubbelexpositie te houden over twee bekende Rijssense kunstenaars uit de jaren vijftig. Het gaat om de in middels overleden schilders Kwintenberg en Witvoet, die in die pe riode hun stempel drukten op het Rijssense schilderleven. Voor de expositie zoekt de stichting nog meer werken van hen, die door inwoners van Rijs- sen of omstreken in de loop van Fietscrossclub De Holtertrappers houdt op zaterdag 17 augustus in samenwerking met FCC De Maten uit Apeldoorn, voor rijders aange sloten bij de KNWU en de Neder landse Fietscross Federatie (NFF) op het Vletgoor een fïetscrosswed- strijd om de Combi Cup. De wed strijden beginnen om 11.00 uur en de toegang is gratis. Bij voldoende deelname is er ook een open klasse. de tijd zijn aangekocht of verkre gen. Reacties gaarne voor eind augustus naar het Rijssens Mu seum, telefoon 05480 - 1 42 61, tijdens de openingsuren van 10.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 17.00 uur. Ook voor meer informatie over dit onderwerp kan men daar terecht. De schilders Kwintenberg en Witvoet hebben op hun werken tal van Rijssense taferelen uitge beeld. Kwintenberg schilderde daarnaast ook bijbelse onderwer pen. De Stichting Oudheidkamer Riessen plande dit jaar een ten toonstelling over genoemde kun stenaars, niet wetend dat de we duwe van de heer Kwintenberg zou besluiten de schilderijen van haar echtgenoot aan de stichting ter beschikking te stellen.

Holtens Nieuwsblad | 1991 | | pagina 7