Poolse studenten kijken de kunst af bij Holtense boeren Pimpelavond op de buitenlandse toer Klavierbokaal weer naar team De Poppe Kerkdiensten Medische diensten van dag tot dag BERICHT STICHTING WELZIJN OUDEREN Uit het politierapport hm Gevonden voorwerpen Burgerlijke stand HOLTENS NIEUWSBLAD VAKANTIE GESLOTEN BOLSENBROEK MARKELO ~7 OPEL-Q- DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1991- Een excursie met verstrekkende gevolgen, zo kan men met enige overdrijving het uitstapje dat een aantal oostelijke agrariërs in 1986 met hun echtgenotes maakten naar Polen, wel omschrijven. Zij bezoch ten daar onder andere de agrarische hogeschool in Poznan en maakten daar kennis met decaan dr. Dorenek, die zo enthousiast was over het contact met de mensen uit het 'onbereikbare westen'dat hij alles in het werk stelde om een visum te bemachtigen voor een tegenbezoek in Nederland, wat in die dagen lang geen eenvoudige zaak was. Zijn door zettingsvermogen werd evenwel beloond en hij bracht een paar onver getelijke weken door in Holten en Almelo. „Dat moeten mijn studenten ook zien" verklaarde hij enthousiast bij zijn vertrek. Inmiddels is uit de decaan 'herr professor Dorenek' geworden en komen nu jaarlijks vier Poolse landbouwstudenten voor een stage van zes weken naar Holten. Tot het neerhalen van het ijzeren gordijn werd er aan deze st;age be grijpelijker wijs zo weinig mogelijk ruchtbaarheid gegeven. Slechts met moeite en na een grondig poli tiek onderzoek wisten de studen ten een paspoort en visum te be machtigen, dat zij na elk bezoek ook onmiddellijk weer bij de auto riteiten dienden in te leveren. Elk verkeer woord kon betekenen, dat zij nimmer meer in aanmerking kwamen voor nog eens een bezoek buiten Polen. Dit jaar voor het eerst kunnen de Polen reizen zo veel ze willen en praten zoveel ze willen. En dat merkt men ook bij de Holtense gastgezinnen, „De stu denten die we nu hebben, zijn veel opener en durven goed voor hun mening uit te komen, dat is een heel verschil bij voorgaande jaren" vertelt Ab Stegeman, die voor deze gelegenheid als woordvoerder van de Holtense agrariërs optrèedt. Niet alleen bij de familie Stege man, maar ook Henk van de Brink, Bert Aaftink, Jan Ulfman en Henk Klaasses zijn dit jaar weer jonge Polen te gast. De meesten zijn inmiddels alweer terug naar Polen, alleen Robert Rusowicz (22) die bij Stegeman te gast is en Darius Tadon (23), die bij de familie Klaasses verblijft, blij ven nog even. Voor Robert was het dit jaar zelfs mogelijk zijn vriendin, de wondermooie Beatta Gorna, een operatiezuster die uitsluitend Pools blijkt te spreken, een paar weken over te laten komen. Beide studenten, die overigen abo minabel hun talen'spreken - Dari us studeert met behulp van één jaar engels agrarische informatica, waarvan de leerboeken in het en gels zijn geschreven en Robert kan zich enigzins verstaanbaar maken in het duits - zijn vooral getroffen door de uitstekende organisatie op de boerenbedrijven in Holten. „Dat kennen wij in Polen niet. Ook de kennis van het vee en het vee voeder en de manier zoals men in Holland omgaat met de dieren is heel wat beter, dan bij ons. Daar kunnen wij nog veel van leren". De Poolse studenten worden op de Holtense bedrijven beslist niet in de watten gelegd, maar moeten mee aanpakken. „Daar kunnen ze het meeste van leren" legt Ab Ste geman uit. „Wij hebben ook geen speciaal programma afgesproken. Op elk bedrijf is het toch weer anders". Bij de terugkomst in Po len op de hogeschool worden de ervaringen van de stagegangers in Darius (I), Robert en Beata (r) op de voorgrondvoelen zich opper best thuis bij hun Holtense gastge zinnen. klassenseminars met elkaar uitge wisseld. Naast het dagelijkse werk op de boerderij was er genoeg tijd over voor uitstapjes, waarbij het dolfi narium hoog genoteerd stond. Met een grote grijns op het gezicht werd ook teruggedacht aan de be zoeken van 'Dika' (van de Kruus- weg). Zo'n grote en mooie disco bestaat eenvoudigweg niet in Po len. Van het zakgeld, dat zij met het werk op de boerderijen ver dienden werden ook souveniers ge kocht. Klompen, maar vooral de welbekende rode boeren zakdoe ken stonden boven aan het ver langlijstje. Daarnaast is er een plaatsje ingeruimd voor de beren, die gewonnen werden op de Hol tense kermis. Veel verschillen blijken er te zijn in de vrijetijdsbesteding. „Robert, die in zijn vrije tijd karate leraar is en de bruine band bezit, verbaast zich over de sportiviteit van de Holtenaren. In Polen schijnt 'glas- heffen' het enige genoegen te zijn. Vol lof zijn de Poolse gasten voor de ontvangst in Holten. „De fami lies zijn zo vriendelijk en gastvrij, wij voelen ons hier echt thuis, net als bij mijn familie thuis" vertelt Robert, een lofzang die Darius vol mondig beaamt. De eerstvolgende Pimpelavond, die gehouden wordt op dinsdag 13 Wij zijn wegens van 19 augustus t/m 31 augustus. Wim van Geenhuizen Herenkapper Vakantie Het is zomer en veel mensen gaan met vakantie. Dat doet oók de functionaris van de Stichting Wel zijn Ouderen Holten. Het kantoor is daarom van 27 juli tot 12 augus tus gesloten. Pas op 12 augustus wordt er weer gewoon gewerkt. In deze periode kan, indien drin gend contact met de Stichting is gewenst, contact worden opgeno men met de heer Van der Berg, tel. 61719. Storing Heeft u een vraag over de werking van uw alarmeringapparaat, dan kunt u terecht bij de heer Evers, tel. 62130, of bij de heer Kolkman, tel. 61368. augustus, krijgt een internatio naal tintje. Een aantal in Holten woonachtige buitenlandse gezin nen, zullen op de Smidsbelt een standje inrichten en typische ge rechten uit hun eigen geboorte land serveren. Daarbij zijn onder andere Koerden, Molukken en Vietnamezen. De Mexicaantjes, hoewel van Holtense origine, le veren een muzikale bijdrage. Ook de hoofdmoot van de pimpela vond is van buitenlandse origine. De Karaoke-show, waarmee een bekend biermerk tijdens de vakan tiemaanden door het land trekt, komt van oorsprong uit Japan, maar is nu al een geweldig succes op dorpsfeesten en braderieën, zo wel in Nederland alsook in Enge land en Amerika. Het principe van de Karaoke-show is eenvoudig. Het biedt de bezoe kers de mogelijkheid zich te ver plaatsen in een muzikaal idool. Wie mee wil doen zoekt in het song- book, waarin 600 verschillende we reldhits zijn opgenomen, een num mer uit. Op een verzoekkaartje. wordt het nummer van de song vervolgens ingevuld. De showmas- ter, die voor de begeleiding zorgt, introduceert de zanger of zangeres en dan kan het muzikale feest be ginnen. Op een tv-monitor begint de bij de muziek behorende video clip te draaien en de te zingen tekst verschijnt in witte heldere regels op de beeldbuis. Op het moment dat de witte letters in blauwe ver anderen moet de zanger of zange res inzette. De rest gaan vanzelf. De tekst van het liedje verschijnt vervolgens regel voor regel op het scherm. Tussen de bedrijven door treedt de zangeres Deniece Somali op, een achtergrondzangers, die met name bij optredens voor de militaire hoge ogen gooit. Afgelopen week werden de aktivi- teiten van de Holtense politie, zo als inmiddels welbekend, gedomi neerd door de brand in de oude graansilo, voorheen eigendom van de Weikoop. Met name de nasleep daarvan heeft geleid tot uitvoerige publiciteit in de media, zelf de lan delijke. Zoals dus inmiddels be kend betrof het hier brandstich ting waaraan zich twee leden van de plaatselijke brandweer hebben schuldig gemaakt. Beiden beken den nog een poging op een cam ping alsmede de brandstichting in begin maart bij Banzbord. De bei de mannen zitten voorlopig nog vast. Het gebeuren heeft geleid tot grote beroering in de Holtense ge meenschap waarbij het kennelijk onvermijdelijk is dat allerhande speculatieve geruchten het levens licht zagen. Hier wordt volstaan met de nadrukkelijke vermelding dat er geen enkele aanwijzing be kend is dat anderen dan de ge noemde twee bij deze zaken be trokken waren. Voorts hecht de politie Holten er aan nadrukkelijk te vermelden dat ons vertrouwen in de overige leden van de vrijwillige brandweer van Holten onverkort groot is. Wrange grappen in de richting van die le den doen, ons inziens, dan ook groot onrecht aan diegenen die dienstbaar zijn aan onze gemeen schap. Overgaand tot de orde van de dag de volgende mededelingen; In de nacht van 28 op 29-7 werden twee jongedames in een woning aan het Mossinkserf opgeschrikt door een vreemd voorval. Terwijl beiden zich in de kamer bevonden ver scheen er plots, dwars door de lu xaflex heen, een arm en werd er op het raam geklopt. De begrijpelijk zeer geschrokken meisjes alar meerden hierop de politie. Moge lijk betreft het een grap, maar dan wel een zeer misplaatste 29-7 vond op de Lageweg een een zijdig ongeval plaats. Een uit Hol ten afkomstig automobilist, maak te rijdende in de richting Dikkes- teensweg een stuurfout en botste vervolgens tegen een rechts van de weg staande lichtmast. 30-7 was er inbraak alarm bij een tankstation aan de Al. Bij de komst van de politie waren de da ders die, tevergeefs, hadden ge tracht de deur te forceren reeds gevolgen. Op de Larenseweg vond deze dag oók een eenzijdig ongeval plaats. Ook hier betrof het een automobi list uit Holten die rijdende in de richting van het centrum door slaap werd overmand. Het gevolg was dat hij van de weg geraakte en tegen een verkeersbord botste. 31-7 werd aangifte gedaan van een poging tot oplichting. Een plaatse lijke middenstander kreeg een ac ceptgiro voor enige honderden gul dens toegezonden door een op Schiphol gevestigde onderneming. Met het bedrijf waren echter nooit zaken gedaan terwijl verder bij on derzoek het bedoelde bedrijf op Schiphol onbekend was. Ook werd 31-7 melding gedaan van een zg schennispleger. Twee jeug dige paardrijdsters werd op de Landmansweg plots geconfron teerd met een manspersoon met ontbloot geslachtsdeel. De man riep de meisjes aan en liep in hun richting. Uiteraard waren de paar drijdsters sneller dan de man met zijn broek op zijn enkels. De man was gekleed in een wit T-shirt en (gedeeltelijk) in een joggingbroek. Hij was vergezeld van een gele hond mogelijk een retriever. Mocht iemand informatie hierover hebben dan gaarne bericht. 1-8 werden drie inbraken gemeld. Van een woning aan het Lande- weerd kon de dader de achterdeur forceren waarna hij enige honder den guldens uit de woning wist te ontvreemden. Ook een woning aan het Helderman werd bezocht, hier werd ook geld weg genomen en een bankpasje. De derde woning, ook aan het Helderman werd op iden tieke wijze opengebroken. Ook hier werd geld alsmede cheques en een pasje ontvreemd. 1-8 werd gemeld dat er enkele koei en los liepen op de Evertjes weg. Terplaatse bleek het te gaan om een heuse kudde van 32 beesten. Aanwezige vakantiegasten hiel pen de beesten opvangen en voel den zich hierbij echt uit op het platteland. Op 2-8 kwam nog een melding over een inbraak binnen. Het betrof hier een woning aan het Landeweerd. Vermoedelijk is deze kraak gelijk gepleegd met de eerder gemelde. De werkwijze was identiek en ook werd hier geld weg genomen. Op 2-8 vond op de Holterbergweg een frontale aanrijding plaats. Het betrof een inwoner van Holten en een inwoner van dèventer. De De- ventenaar reed richting Holten en kwam terhoogte van de Motieweg de uit tegengestelde naderende Holtenaar tegen. De Holternaar sloeg plots linksaf waarna de aan rijding volgde. De Deventenaar raakte hierbij gewond. In de nacht van 2 op 3-8 werden in de omgeving van het station weer baldadigheden gepleegd. Het ging om groepen jongeren die met ste nen aan het gooien waren en daar bij ruiten vernielden. 3-8 vond op de Al ook een eenzijdig ongeval plaats. Een in de richting Almelo rijdend automobilist raak te na een klapband de macht over het stuur kwijt, kwam eerst in de linkerberm en botste vervolgens tegen de vangrail in de rechter- berm. De auto was zwaar bescha digd terwijl de bestuurder er onge deerd vanaf kwam. Het team van camping De Poppe heeft in het zomervoetbaltoernooi tussen recreatiebedrijven voor de tweede achtereenvolgende maal de Klavierbokaal gewonnen. Als dat ze het volgend jaar weer lukt, komt de wisselbeker definitief bij De Poppe terecht. De tweede plaats was voor Het Klavier, de Sallandshoeve werd derde en De Holterberg vierde. Waarnemer An- dré Hoeben (VW) had wel een mo gelijke verklaring voor de goede resultaten van De Poppe. „Het is een camping met veel vaste gas ten, die jaar in jaar uit terugkomen en daar zitten ook goede voetbal lers bij. Die zijn dan goed op elkaar ingespeeld", speculeerde hij. Campings De Poppe en De Holter berg, recreatiebedrijf De Sallands hoeve en eetcafé Het Klavier speel den op drie wedstrijdavonden par tijtjes van twee keer dertig minu ten. De laatste wedstrijd ging tussen De Holterberg en Het Kla vier en trok ruime belangstelling. In verband met de grootte van het speelterrein stond er voor beide ploegen slechts negen man in het veld. Er werd leuk gevoetbald en lekker veel gescoord en de wed strijd eindigde in een 4-4 gelijkspel. De Poppe had echter al vijf punten verdiend tegen Het Klavier twee, dus had aan dit resultaat genoeg voor de eerste plaats. André Hoeben van de VW en J. Keizer van de Sallandshoeve reik te woensdagavond in een vol en druk Klavier de prijzen uit. Behal ve de wisselbeker waren er vaste bekers voor alle vier de ploegen. Scheidsrechters W.J. ter Schure, A. Wegstapel, F. Hulleman en H. Hulsman werden met een een ge schenkbon bedankt voor hun in zet. De uitslag: 1. De Poppe 6 pnt. doel saldo 11:2. Het Klavier 3 pnt. doel saldo 0; 3. De Sallandshoeve 2 ptn. doelsaldo -9; 4. De Holterberg 1 pnt. doelsaldo -2. Q OS476-1907 /z\ NED.HERV. KERK 9.30 uur: ds. A. Mol, Lochem; nevendiensten: Annie Rensen, Ans Steunenberg, Sijtze Meins- ma. Oppasdienst: mw Schutte-Ha- verslag. 19.00 uur: ds. A. W. Berkhof, Blaricum. Uitgangscollecte: N.B.G. Diessenplas: 14 augustus: ds. Berg. GEREF.KERK 9.30 uur: ds. A.C. Scherpenisse, Ede. 19.15 uur: ds. A.B. Westerveld, Apeldoorn. Kindernevendienst: groep 3, 4 en 5 o.l.v. T. Heusinkveld-Huls- man. De eerste collecte is voor de Evengelisatie in Nederland, de tweede voor rente en aflos sing. Oppasdienst: 0-3 jaar: Annie Kolkman-Hofenk, Trijnet Over- kempe-Locht, Erna Kolkman- Hallink. 4-6 jaar: Rian Bel- dman, Elsbeth Wind. Koffieschenken na kerkdienst: mw J. Smit-Paalman en mw. Kolkman-Vos R.K KERK 10.00 uur: H. Mis in Irene. DIJKERHOEK 9.30 uur: ds. R. Visser. Uitgangs collecte: N.B.G. OKKENBROEK 9.30 uur: ds. H. Nijeboer, Hellen- doorn; uitgangscollecte: Ethio pië. NIEUW HEETEN Zaterdag: 19.00 uur: H.Mis. Zondag 8.00 uur: H. Mis; 10.00 uur: gebedsdienst. ARTS: 10 en 11 augustus: W.R. van Couwelaar, Keizersweg 32, tel. 6 35 53. Spreekuren: 11.00 uur en 16.00 uur. APOTHEEK: Vrijheidslaan 7, tel. 6 39 75. Za terdag en zondag voor spoedre- cepten geopend om 11.00 uur en 16.00 uur, tijdens het spreekuur van de huisartsen. Buiten deze uren eerst bellen: tel. 6 39 75. TANDARTS: 10 en 11 augustus: E.R. M. Bijl- sma, Grotestraat 86 Diepen- heim. Tel 05475-2010. Behande ling na telefonische afspraak. DIERENARTS: Dierenartsencombinatie Hol ten, Houtweg 18, tel. 6 20 04. Spreekuur: zaterdag 8.00-9.00 uur. Daarbuiten: tel. 6 20 04. Dierenartsenpraktijk Holten S. Minnema, Larenseweg 54, tel. 6 28 35, b.g.g. 05704-30 86. WIJKVERPLEGING: Kruiswerk Zuidwest-Overijssel, Gaardenstraat 29-31, tel. 614 36. Spreekuur en uitleen magazij nartikelen: maandag t/m vrij dag van 13.30-14.30 uur; 24-uurs bereikbaarheid, enkel voor noodgevallen: tel. 05700-1 52 97. Diëtiste: spreekuur volgens af spraak tijdens spreekuur wijk verpleegkundige. Kleuter- en zuigelingenbureau: volgens afspraak. ZIEKENVERVOER: Alarmnummer: 06-11 of dienst doende arts: tel. 6 35 53. FYSIOTHERAPIE: Centrum voor Fysiotherapie Holten, Gaardenstraat 31, tel. 6 22 99. Dagelijks geopend van 8.00-17.30 uur. Behandeling vol gens afspraak. Praktijk voor fysiotherapie mevr. H. Ve.-snel-Graaff, Oran jestraat 73a, tel. 6 42 51. Behan deling volgens afspraak (ook voor ziekenfondspatiënten). ZIEKENFONDS: Spreekuur: vrijdag van 8.30- 10.00 uur en volgens afspraak in het Kruisgebouw, Gaarden straat 29-31, tel. 6 14 36. STICHTING MAATSCHAPPELIJKE DIENSTVERL. MIDD.OVERIJSSEL: Maatschappelijk werk, gezins- en bejaardenverzorging, Gaar denstraat 29-31, tel 6 27 84. Spreekuur: maandag t/m vrij dag van 8.30-9.30 uur en volgens afspraak. STICHTING WELZIJN OUDE REN: Gaardenstraat 29. Inlichtingen: 6 49 10 SLACHTOFFERHULP Elke eerste dinsdag van de maand van 9.30-10.30 uur in het rijkspolitiebureau, Reilinksweg 2, tel. 6 44 44. POLITIE: Alarmnummer: 06-11 (dag en nacht bereikbaar); overigens: tel. 6 44 44, BRANDWEER: Alarmnummer: 06-11 (dag en nacht bereikbaar). ENGERGIEVOORZIENING: N.V. Energiebedrijf IJsselmij, Industriestraat 1. Tijdens kan tooruren: tel. 6 18 14; buiten kantooruren: tel. 038 - 22 45 45. WONINGBOUWVERENIGING ONZE WONING: Spreekuur Holten in gemeente huis: iedere le dinsdag van de maand 's morgens van 10.15- 12.15 uur; iedere 3e dinsdag van de maand 's middags van 14.15- 16.15 uur. BIBLIOTHEEK: Rörikstraat 3, tel. 6 24 87. Maan dag en vrijdag 14.00-17.30 uur en 18.30-20.30 uur, woensdag 9.30- 12.30 uur en 14.00-17.30 uur. OUDHEIDKAMER HOOLT'N: Dorpsstraat 27 (VW-gebouw). Geopend: vrijdag en zaterdag van 14.00 tot 16.00 uur. CONTACTPERSONEN FNV: Industriebond (tel. 62734); Hout- en Bouwbond (tel. 63012); ABVAKABO (tel. 61793); Voe dingsbond (tel. 61057); Horeca- bond (64467); Vervoersbond (63060); ABOP (62690). 10 augustus: 14.00 uur Triathlon Holten; 09.00 uur Holbatheo (Bonte Paard). 11 augustus: Holterbergrit MAC de Holterberg. 13 augustus: Pimpelavond op Smidsbelt; 20.00 uur extra le denvergadering Industgrie- bond FNV in café Kalfsterman. 14 augustus: 18.00 uur, inschrij ven clubcross MAC de Holter berg 17 augustus: Jongveekeuring; 13.30 uur bromfietscross MAC de Holterberg; 13.00 uur Folklo ristische roggemaaien, Oude stationsweg 7. 20 augustus: Hoolter Oamd. 23/24/ augustus: School-en Volksfeest Espelo. 24 augustus: 15.00-17.00 uur, re ceptie 40 jaar EHBO in zaal Vos man. 28 augustus: 10.00 uur, off. ope ning Scholengemeenschap Hol ten. 30 augustus: Uitzending kerkte lefoon: 10.30-11.30 en 16.00-17.00 uur; jubileum sv Holten. 31 augustus: jubileum sv Hol ten. Gevonden: portemonnee met huissleutel etc.; roze/zwarte pertemonnee met geld; sleutel bos mét hanger in vorm H; goudkleurige bril dubbel focus! Verloren: 7 a 8 sleutels aan ring; blauwe O'neill portemonnee; groene portemonnee met geld en fietssleutel; gouden speld in vorm van een takje met parel; OVJ kaart. Geboren: Sandra dv J.G. Riet berg en J.F. ter Welle. Overleden: G.M. Brinks, oud 62 jaar; H. Traanman, oud 90 jaar. Ondertrouwd: H.G. Stukker, oud 25 jaar en J.W. Jansen, oud 24 jaar. H.D.J, ten Have, oud 27 jaar en M.J.F. Baltes, oud 26 jaar.

Holtens Nieuwsblad | 1991 | | pagina 3