Erwincross trekt veel deelnemers en publiek De Eendracht druk met aanleg van schietbanen De Pot centrum,foezelsmokkel' Zes auto-routes bij Oost'n Rit Oad Reizen blijft sponsor van KNVB Ski-jakken in Bathmen Negental bij zomervoetbal HOLTENS NIEUWSBLAD Wim Veldkamp wint afvalrace Ook fietsers zijn welkom Ondergronds clubgebouw vordert Door burgemeester en wethouders verleende vergunningen, ontheffingen e.d. 1. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN: VASTSTELLING NIEUWE KAPVERORDENING COMMISSIE VOOR WOONRUIMTEZAKEN Kalkoenen, pauwen en eenden lopen er vrij rond DONDERDAG 25 JULI 1991 Als alles volgens plan verloopt, kan schietvereniging De Een dracht in september terecht op een eigen accommodatie op Kalfs- termansweide. Met man en macht werd daar de afgelopen maanden gewerkt aan de realisering van acht schietbanen in een kelder ruimte naast en onder de muziek tent. Het nieuwe onderkomen werd mogelijk nadat MAC De Hol- terberg verhuisde naar de Beuse- bergerweg. Aanvankelijk zou de De Eendracht de ruimte gaan de len met andere verenigingen, maar uiteindelijk bleef de schiet vereniging als enige kandidaat over. Erg rouwig is men daar niet over, want nu kon men geheel naar eigen wens te werk gaan. Voordat het echter zover is, zal er nodig het nodige werk verzet moe ten worden. Zo moeten de bezoe- Een nieuwe tak van 'sport' heeft de PJGO Bathmen op het program ma staan voor zondag 11 augustus. Dan wordt in de Schipbeek nabij de ijsbaan de wedstrijd Ski-jakken ofwel Klompski wedstrijden ge houden. Bij het Ski-jakken is het de bedoe ling dan teams van twee personen vanaf een brug een zeephelling af glijden en via een loopmat over het water naar een vlot lopen. Daar trek één persoon de waterschoe nen aan, de ander neemt plaats op een waterfiets en waarna het duo vervolgens op dezelfde wijze als bij waterskiën een parcours aflegt. Het team met de snelste tijd is de winnaar. Er wordt steeds met twee teams tegelijk gestart, het Ski-jakken begint om 13.00 uur en de entree bedraagt 4,- per persoon. Kinderen tm 12 jaar heb ben gratis toegang. Eendracht-voorzitter Dick Jansen kijkt met verlangen uit naar de opening van de nieuwe banen, die met vaardige hand door eigen le den wordt gebouwd. „Dan kunnen we als vereniging veel meer voor onze leden doen. Nu schieten we nog bij zaal Vosman, maar dat heeft natuurlijk beperkingen wan neer je een verenigingsactiviteit wilt organiseren. Zo kunnen wij nu bijvoorbeeld geen concoursen or ganiseren. Je kunt moeilijk van Huub (Brands) verwachten, dat hij een week lang de zaal beschikbaar voor ons heeft. Met een vaste ac commodatie verwacht ik zeker dat het ledental van 25 zich zal uitbrei den. Je neemt dan ook een bepaal de drempelvrees weg die sommi gen nu misschien nog hebben voor het schieten in een horecagelegen heid. In september begint het schietseizoen, dan willen we de ba nen openen." De eerste wedstrijden om de Kla vierbokaal zijn vorige week woens dag geëindigd in een overwinning voorresp Het Klavier en De Poppe. Het Klavier moest het opnemen tegen de ploeg van de Sallandshoe- ve en won met 6-4. De wedstrijd van De Poppe tegen camping de Holterberg werd gespeeld met teams elk van negen man, daar De Poppe niet de vereiste elf spelers in het veld kon brengen. Het werd uiteindelijk een nipte overzinning voor de Poppe, 5-4. Dinsdagavond 23 juli speelde de Poppe tegen Het Klavier en gister avond (woensdag) werd gespeeld de wedstrijd en de Sallandshoeve tegen de Holterberg. De laatste wedstrijden zijn op woensdag 31 juli, waarna de wisselbokaal, be schikbaar gesteld door Het Kla vier zal worden uitgereikt.. De organisatoren van de eerste Erwincross van 1991 boften met het weer. Daardoor was er zondag veel publiek op het terrein van de familie Wansink aan de Schreurs- weg om de coureurs in actie te zien. De Erwincross van MAC De Holterberg is een cross voor sloop auto's en het wordt van jaar tot jaar moeilijker om er daarvan ge noeg te vinden. Toch kwamen er zondag weer negentig deelnemers in actie, van wie 69 bij de heren, 14 bij de dames en 11 bij de vetera nen. En veteraan ben je al als je de veertig bent gepasseerd. Het spec taculairste onderdeel van de mid dag was traditiegetrouw de aval- race, die werd gewonnen door Wim Veldkamp. Voordat de rijders de baan op mochten werden de auto's grondig bekeken. De (verplichte) kooicon structie en de remmen werden ge keurd en de deskundige inspec teurs controleerden of wel alle glas uit de auto was verwijderd. Dat allemaal om letsel te voorkomen. De rijders worden daarom ook ver plicht een helm te dragen. Mede als gevolg van deze veiligheidsmaat regelen liepen alleen de auto's deze middag schade op. Alles wat aan een auto los kan raken lag binnen de kortste keren langs de baan. Het publiek moest wel zandhap pen, want direct na de start wolk ten er grote hoeveelheden stof over het terrein. Het liet zich daardoor niet verjagen. Voor de rijders lever den die stofwolken wel wat proble men op, want het zicht op het par cours was af en toe volledig zoek. Dat belette hen niet om in alle races werd fanatiek te strijden om de eer. Met name natuurlijk in de afvalrace, waarin de coureurs el kaar zo snel mogelijk uit hertpar- cours moeten zien te werken. Dertig rijders hadden zich hiervoor aangemeld, maar de strijd spitste zich toe op een race tussen Jan Willem Nijland en Wim Veldkamp. Toen Veldkamp wat problemen met zijn wagen kreeg, dacht Nij land hem uit de baan te kunnen werken door voluit achteruit te gaan. Hij zag in de hitte van het ge vecht over het hoofd, dat het wed strijdreglement achteruit rijden niet toestaat. Zijn kans op de beker en de bloemen was dus meteen verkeken, want er bleeft de jury niets anders over dan hetm te dis kwalificeren. De uitslagen: Heren: 1. Eric Hon- coop (6); 2. Bert Baltus (8); 3. Arie Tjoonk (73); 4. Henk Stevens (42); 5. Dick Veneklaas (16); 6. Henk Mul ler (24); 7. Krijn Dekker (3); 8. Henk Ulfinan (39); 9. Nico Spoolder (68); 10. Herwin Oonk (11). Dames: 1. Jolanda Losse (6); 2. Ria Spoolder (68); 3. Ineke Leeftink (33); 4. Jolan da Breukink (62); 5. Ria Stevens (2); 6. Wilma Harmelink (60); 7. Marcie Blankena (35); 8. Willy van Coeverden (25); 9. Herma Boschers (48); 10. Henny Nijland (42). Vetera nen: 1. Henk Vincent jr (34); 2. Ger- rit Schooien (2); 3. Hendrik Kevel ham (27); 4. Egbert Veneklaas (14); 5. Jan Ulfinan (41); 6. Berend Jan Paalman (67); 7. Mannus Bouw huis (15); 8. Joop Wansink (46); 9. Marinus Nijland (47). Avalrace:. Wim Veldkamp. Voorzitter Dick Jansen, geflankeerd door twee leden van de bouwploeg, W. Paalman (l) en H. Paalman (r), is wat trots op de nieuwe clubruimte van De Eendracht. Door vijftien afdelingen van de PJGO en Jong Gelre worden op zondag 4 augustus weer zes ver schillende toeristische auto-rou tes uitgezet voor de Oost'n Rit. In deze regio kan gestart worden tussen 09.00 en 13.00 uur bij café Vosman in Holten, café-rest. Boode te Bathmen, café de Wever in Harfsen, hotel Stegeman te La ren en dorpshuis De Pompe in Wilp. Vanuit Holten, Bathmen, La ren en Harfsen zijn bovendien fiets routes uit gezet. Bij de verschillende start/kontrole- plaatsen dienen opdrachten wor den uitgevoerd, waarmee enkele prijzen te winnen zijn. Elke deelne mer ontvangt na het volbrengen van de rit een herinnering. De bij de start ontvangen route-beschrij ving dient beschouwd te worden als voorkeursroute, men is niet ver plicht zich hieraan te houden. De volgende auto-routes zijn uitge zet: 1. Vorden - Ruurlo - Winters wijk - Eibergen - Neede - Lochem - Vorden. 2. Steenderen - Vorden - Ruurlo - Neede - Diepenheim - La ren - Steenderen. 3. Bathmen - Wilp - Steenderen - Ruurlo - Goor - Hol ten - Bathmen. 4. Holten - Bath men - Diepenheim - Eibergen - En schede - Goor. 5. Eiber gen - Ruurlo - Harfsen - Laren - Diepenheim - Neede - Eibergen. 6. Harfsen - Lo chem - Ruurlo - Eibergen - Neede - Diepenheim - Harfsen. kers nu nog via een een houten laddertje afdalen in de kelderruim te, omdat de oospronkelijke trap moest wijken voor twee schietba nen. „Door de entree te verplaat sen, konden we twee schietbanen meer aanleggen dan de oorspron kelijk geplande zes" legt Dick Jan sen uit. Ook in het keukentje werd het nodige verplaatst en wegge broken, zodat nu een fraaie club ruimte ontstaat. De bouw is keurig op schema, al zag het er in juni even somber uit. „Gelukkig waren we net onder dak - een grote betonnen plaat naast de muziekkoepel is buiten daar het zichtbare resultaat van - toen het slechte weer begon. Gelukkig maar, anders waren we nu nog niet zo ver gevorderd", verklaart Een- drachtlid en medebouwer H. Paal man. Een plas water in een van de schietbanen herinnert er nog aan, maar dat is naar verwachting spoe dig opgedroogd. Luchtbarrière De banen hebben een lengte van twaalf meter en een breedte van tien meter, en er kan zowel staand als liggend worden geschoten. Met uitzondering van de kantine, wor den de schietbanen niet ver warmd. „Dat is ook niet nodig" weet Dick Jansen. De temperatuur blijft hiet ondergronds vrij con stant en voor het schieten is het ook beter dat het niet te warm is. We leggen alleen voor de schieto- peningen als een soort luchtbarriè re enkele verwarmingsbuizen aan". De Eendracht mikt met de inge bruikneming van de eigen schiet banen niet alleen op een aanwas van nieuwe seniorleden, maar ook op de jeugd. „Daar gaan we extra aandacht aan besteden, want zon der aanwas van onderop kan de vereniging niet blijven bestaan. We hopen op de open dag in sep tember dan ook veel jeugd te kun nen begroeten" besluit Dick Jan sen. Het. Nederlands efltal heeft de beschikking over exclusief Hnltens ver voer. OAD Reizen heeft het sponsorcon tract met de KNVB verlengd tot eind van dit jaar. Over de verdere verleninging van het sponsorcon tract wordt het komend najaar een besluit genomen. De Holtense reisorganisatie heeft speciaal voor het vervoer van de KNVB een touringcar gereserveerd. De sponsoring van de KNVB maakt het OAD reizen mogelijk toegangskaarten te verkopen voor de wedstrijd die het Nederlands elftal op 16 oktober in Rotterdam speelt tegen Portugal in de voor ronde van het Europees kampioen schap. De uitslag van dit duel is be palend voor de plaatsing van het Nederlands team in de eindronde die in 1992 in Zweden wordt ge speelt. Van de 4000 kaarten, waar- voer Oad Reizen beschikt zijn er inmiddels al 2700 van verkocht. - aan H. Krieger voor het verbouwen en uitbreiden van een woonhuis, Beusebergerweg 15; - aan A. Polhoud voor het plaatsen van een tuinhuis je, Liezenweg 8; - aan A. J. Ulfman voor het bouwen van een mes- topslagkelder, Tromopsweg 5; - aan de gebroeders Boode voor het bouwen van een werktuigenberging, Maneschijnsweg 25; - aan M. Gerresheim voor het bouwen van een tuinhuisje, Hakkertsweg 12; - aan B. J. Markvoort voor het plaatsen van een mestfoliebassin, Espelodijk 1; 2. aan J. P. Stegeman en J. M. E. Metsemakers toe stemming verleend voor het plaatsen van een er- fafscheiding, A. Jansenstraat 23/25; 3. aan J. Vincent, J. van Doorn en G. Koerse toestem ming verleend voor het plaatsen van een erfaf- scheiding, Mossinkserf 22/24/26. Voor het inwinnen van informatie over een zaak of over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepsschrift kan men zich wenden tot de afdeling algemene zaken ter ge meentesecretarie. Burgemeester en wethouders van Holten maken overeenkomstig het bepaalde in artikel 200 van de Gemeentewet bekend, dat de door de raad van deze gemeente in zijn vergadering van 22 april 1991, nr 36/IJm/Ra, vastgestelde „Kapverordening 1991ge durende drie maanden ter gemeentesecretarie, afde ling algemene zaken, voor een ieder ter inzage is gelegd. Deze verordening treedt in werking op de derde dag na deze afkondiging en is tegen betaling der kosten ter gemeentesecretarie verkrijgbaar. Holten 25 juli 1991, Burgemeester en wethouders voornoemd, de I. secretaris, H. de Blaauw. de I. burgemeester, H. J. Westerik. De eerstvolgende zitting van de commissie voor woonruimtezaken vindt plaats op maandag 29 juli 1991 van 19.30-20.30 uur in het gemeentehuis (in gang Kerkstraat). MARKELO - Hoe rustig ligt daar de boerderij van de familie Scholten „De Pot", aan de voet van de Herikerberg. Rondom de boerenhoeve heerst een echte landelijke sfeer. Kalkoenen, kip pen, eenden en pauwen lopen er vrij rondom de uitgestrekte boe- renbehuizing. Al lijkt het of ze zich bewust zijn van de grootste historie. Dit geeft een globaal beeld van „De Pot" voor vele jaren terug. Herberg „De Pot" vroeger „Die Poth" genoemd, is één van de oudste boerenherbergen in deze omgeving. De oudste schriftelijke vermelding dateert van 1583, in de tijd dat de tachtigjarige oorlog in volle gang is. De eigenaresse is dan vrouw Ten Stabbe die door de oorlogstoestand verarmd is en naar elders is weggetrokken, het land bouwvallig achterlatend. In 1602 is „Die Poth" onbewoond en is het groot 4 mudde bouwland en één daghwerk hoylant gebruiker Johan Ten Fruchte to Goer. In 1675 vinden wij als bewoner op „De Poth" Jan Potmans. Deze naam zou zich nog tot begin 1800 op „De Poth" voortzetten. De naam sterft hierna uit op „De Pot" maar elders onder Markelo komt hij nog voor als Potman. In 1737 worden er in de provincies Overijssel, Gelderland en Utrecht de z.g. Hessen of Heir- wegen vastgelegd. Deze brede zandwegen liepen van oost naar west, Van Hessen (Duitsland) uit kwamen de handelaren via het Münsterland, Eibergen, Neede, Diepenheim, Markelo langs her berg „De Poth" richting Holland om daar hun waar te verkopen. De handelaren hadden vaak al een moeizame tocht achter de rug en vonden dan de Pot een ge schikte plaats om de nacht door te brengen. In latere tijden liep de postkoets vanuit Hengelo langs de Pot richting Deventer. De Het interieur van de herberg is vanaf1836 vrijwel hetzelfde gebleven. De gelagkamer is nog steeds een ouderwetse boerènkeuken, waar de letterdoeken nog pronken aan de wand. Postweg in buurtschap de Achter hoek herinnert hier nog aan. Men kon De Pot als herberg herken nen aan een uithangbord, hierop stond en staat nu ook nog een em bleem van een pot boven een vuur geschilderd. Vermoedelijk was dit de pot waaruit men vroe ger het eten opdiende. De Pot was ook een redding in nood voor de vele gaande en komende smokkelaars. De her berg leende zich goed voor de zogenaamde „foezelsmokkel", omdat volgens een oud schrifte lijk recht slechts de helft van het pand onder „peil" van de ambte naren stond. De ambtenaren die belast waren met deze sterke dranksmokkel mochten slechts in een deel van de behuizing contro le uitoefenen. In de rest van de behuizing konden de smokke laars rustig hun transacties be spreken en in de stille, geheimzin nige omgeving deze ook uitvoe ren. De drank werd via De Pot vaak de grens overgesmokkeld en duur verkocht. De huidige herberg is gebouwd omstreeks 1836, blijkens een ge velsteen in huis en schuur. Het oude pand was vermoedelijk in 1830 door een brand verwoest. Ontstaan door het roosteren van vlas bij het open vuur zoals veel gebeurde toen men nog zelf het linnen maakte. 10 jaar eerder heeft dan de eerste Scholten, Jan Scholten geboren te Markvelde bij Diepenheim zijn intrede op de Pot gedaan. Hij was gehuwd met Aaltjen Snellink (van erve Leetink te Stokkum) en later met Harmina Vasters uit Holten. Dat de appel niet ver van de boom valt blijkt wel uit het feit dat 2 van de 3 kinderen van Jan en Harmine beiden voor het vak tap per of herbergier kozen. Dochter Jenneken trouwde in op de alou de herberg „De Kemper" te Ei sen met Jan Hendrik Kempers en zoon Hermannes bleef op de Pot. Hij huwde in 1858 met Johanna Kempers (eveneens van de Kern- per). Van deze lieden stammen de huidige bewoners af. Alleen de naam Scholten is in 1954 overge gaan in Boode. Het interieur van de herberg is vanaf 1836 vrijwel hetzelfde ge bleven. Wel is de bouw iets gemo derniseerd. De gelagkamer, de kamer waar de gasten eten en drinken is nog steeds een ouder wetse boerenkeuken waar de let - terdoeken nog pronken aan de muur en de prenten van wildtaf reien herinneren aan vervloge tijden. Dico Lonink liMpI

Holtens Nieuwsblad | 1991 | | pagina 7