„Nagelhouts steunden de kunst op alle fronten" „Stelt u zich eens voor: een gedichtenavond met het gerinkel van kopjes" Nagelaten collectie kunstwerken deel activiteiten Uit buiten Holten Verloting gaat door Snelle vlucht vanuit Laan en Maaseik Jaaragenda HOLTENS NIEUWSBLAD Nieuwe cursus vrijwilligers Thuis Sterven De Boschkamp toont na jaar onvolkomenheden DONDERDAG 25 JULI 1991 De door Monegaskische en Zwitserse kunstenaars met de hand ingekleurde aanplakbiljetten voor de exposities uit de jaren vijftig heeft ze nog net voor de vuilnisman weten te be hoeden. „Doodzonde wanneer die verloren zouden gaan" klinkt het opgelucht uit de mond van mevrouw Marjan Ter Borg. Als jarenlange huisvriendin van het echtpaar Nagelhout kreeg het bestuurslid van de Oudheidkamer Hoolt'n na het overlijden dit voorjaar van mevrouw J.W. Nagelhout-Klijzing de zorg toevertrouwd voor het archief en de correspondentie aangaande de culturele activiteiten die de Holtense huisarts en zijn vrouw vanaf het begin van de jaren vijftig in onze ge meente ontplooiden. Een dankbare bron van informatie, want de betekenis van de Nagelhouts voor de kunst in (en buiten) Holten was groot. De aan de gemeente Holten nagelaten kunstcollectie vormt daarvan het tastbare bewijs. Maar Mar jan ter Borg wil met een overzichtsexpositie van in Holten ge maakte schilderijen benadrukken dat het dorp Holten inde ja ren vijftig en zestig om meer redenen een begrip was in kunst minnend Nederland. -5s*Êh Holten in de jaren vijftig. Met w&t verbeelding moet de plattelands gemeente in het naseizoen de ver gelijking met een erkende kunste naarskolonie als het Noordhol landse Bergen hebben kunnen doorstaan. Op het terras van dorpshotel Holterman zoeken sjo fele kunstschilders uit het Engelse Cornwall naar inspiratie in bier en jenever. Hun Belgische kunstbroe ders blijken wat serieuzer en trek ken in alle vroegte met hun schil dersdozen en schetsboeken de Hol- terberg in. In de raadzaal van het oude gemeentehuis zijn de 'artis tes peintres' uit het verre Monaco driftig bezig met het inrichten van een expositie met werken als 'Oude huizen te Holten', 'Spoor wegemplacement in Holten' en 'De molen in de Look'. Voor zover de werken niet als betaling in natura voor kost en inwoning bij de Hol tense hoteliers bedoeld zijn, vin den ze gretig aftrek bij kunstverza melaars als de Rijssense industrië len Jordaan en Ter Horst, die ook een expositie van Zwitserse schil ders met een bezoek vereren. Het landelijk weekblad De Spiegel be steedt aandacht aan de culturele bedrijvigheid in Holten evenals 'Arts en Auto'. De schilders Willem Stein en Poppe da Mave hebben een 'Vriendenclub van de Kunst in Holten' opgericht en vergaderen eens in de zoveel tijd bij Holter man. Erevoorzitter van die club is (hoe kan het anders) de in 1930 naar Holten gekomen huisarts Joannes Pieter Nagelhout. Hij was het im mers die de uitwisseling tussen Ne derlandse en buitenlandse kunste naars op gang bracht. Daarmee zorgde hij voor een enorme cultu rele stimulans in een naoorlogse, BKR-loze tijd dat een cultuurbe leid maar moeizaam van de grond kwam en beeldend kunstenaars van een contra prestatie-regeling (misschien gelukkig maar) nog nooit gehoord hadden. Culturele passie Vroegere wijkverpleegkundige Marjan ter Borg herinnert zich het echtpaar Nagelhout in die tijd als gedreven cultuurliefhebbers die zoveel mogelijk mensen in hun passie wilden laten delen. „Me vrouw Nagelhout ontwikkelde vooral haar talenkennis, maar haarman was heel breed geïnteres seerd. Hij tekende zelf en zong ook heel mooi. En hij hield zich bezig met archologie en sterrenkunde. Het idee voor de uitwisseling ont- Het overlijden van mevrouw J.W. Nagelhout-Klijzing dit voorjaar betekent niet dat er een eind is gekomen aan de jaarlijkse verloting van op- drachtschilderijen en andere kunstwerken waarvoor zij zich altijd enorm inzette. Dit mid den jaren vijftig door het echt paar Nagelhout in gang gezette initiatief om kunstenaar en kunstliefhebber dichter bij el kaar te brengen krijgt een ver volg wanneer in november de 36ste trekking plaatsvindt. Voor f 2,50 per lot (minimum afname 4 loten) kan men mee dingen naar geldprijzen van f 400 t/m f 1000 die besteed moe ten worden aan een kunstwerk (al dan niet in opdracht ver vaardigd). In Holten is het werk van mevrouw Nagelhout overgenomen door mevrouw R.M. van Couwelaar-Van de Ven (tel. 62735) en mevrouw R. Houck (tel. 64514). Zij verstrek ken graag alle gewenste infor matie. stond tijdens een van hun auto tochten naar Frankrijk. Nagelhout is daar met hotelhouders in Bre- tagne gaan praten en stelde hen voor dat ze in het voor- en nasei zoen gratis onderdak en eten aan Nederlandse kunstenaars zouden bieden, die dan met hun werk zou den betalen. Het tekende hem dat de zaken meteen professioneel werden aan gepakt. Voorwaarden voor uitzen ding waren naast het leveren van een kunstwerk dat de schilders verslag van hun ervaringen aan Nagelhout zouden doen en dat ze ook werk zouden leveren voor de verloting van de Holtense Kunst club, een van zijn andere activitei ten. Bovendien moesten ze bereid zijn om eens in Holten te komen vertellen over hun belevenissen in den vreemde." Dat sloeg enorm aan, getuige ook de enthousiaste reacties die in de loop der jaren in Holten per brief of ansichtkaart binnenkwamen. Meer dan honderd kunstenaars (waaronder later bekende namen als Sieb van de Berg, Dirk Filarski, Stien Eelsink, De Jong, Schuma cher en de tegenwoordige hoogle raar aan de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten in Amsterdam professor Otto B. de Kat) maakten zo kennis met heel andere cultu ren, mensen en landschappen en deden er hun voordeel mee. Vooral ook nadat de Holtense huisarts een samenwerking aanging met de Nederlandse Reis vereniging om zo het (bus)vervoer van kunstenaars naar het buitenland betaalbaar te maken. Groep Belgen Andersom kwam van over de gren zen ook de gang van buitenlandse kunstenaars naar Nederland op gang. Holten kon in 1952 de eerste groep Belgen verwelkomen (waar onder Godderes en Jos de Maagd) die in de toen nog bestaande hotels in het dorp (Müller, Holterman en Vosman) en op de Holterberg bij De Dieken, 't Lösse Hoes en Hoog Holten werden ondergebracht. In nog een open vraag. De toegezegde uitbreiding, ten bate van de bewo ners van de nieuwe sociowoningen, is dit jaar afgeblazen, daar deze bewoners centraal opgevangen worden in een activiteitencentrum in Raalte. Gezond De financiële positie van SoCuWe is in 1990 aanmerkelijk verbeterd en ziet er gezond uit. Voor zowel de gemeente Holten, als voor de Stichting is het van groot belang geweest, dat in 1990 een punt gezet kon worden achter de jarenlange discussie en strijd tenaanzien van de financiële perikelen. SoCuWe wil nu met de gemeente om de tafel gaan zitten om te kijken of budget financiering toch niet de voorkeur verdient boven de zeer onoverzich telijke en arbeidsintensieve begro tingsformulieren en fiananciële verslagen. „Deze tijd vraagt om een financieringsvorm die duide lijk is voor beide partijen, waarin 1958 vonden ook Monegasken, o.a. Hubèrt Clérissi, Irène Pagès, Rosa mund de Perinello en Jean Pierre Rousseau inspiratie in dorp en om geving, terwijl een jaar later een Zwitsers gezelschap Holten aan deed. Vreemd genoeg kwam Mar jan ter Borg van de Zwitsers hele maal geen werk meer tegen op haar speurtocht naar in bruikleen te geven schilderijen voor de expo sitie van de Oudheidkamer. Die tentoonstelling zal op een nader te bepalen tijdstip in de vroegere raadzaal aan de Dorpsstraat wor den gehouden na overleg met de gemeente Holten die immers ook de aan haar geschonken collectie nog aan den volke moet tonen, maar daarmee de totstandkoming van een catalogus wil afwachten. Dat hét echtpaar Nagelhout ook op een andere manier begaan was met het lot van berooide kunste naars, bewijst Maijan ter Borg met het verhaal van de Hongaarse schilder Imre Nagj. Gevlucht na de inval van de Russen in zijn geboor teland in 1956 kwam'deze via be middeling van een Twentse huis arts in contact met Nagelhout, die hem eerst onderbracht bij hotel Müller, hem daarna van een com plete schildersuitrusting voorzag en vervolgens in het zadel hielp zodat de Hongaar vanuit Holten naar Parijs kon vertrokken en in latere jaren in New York furore maakte. Kunstclub En dan is er natuurlijk nog het voorbeeld van plaatselijk kunste naar Kees Stoop die in zijn artistie ke begintijd op kosten van de Hol tense Kunstclub van een jaargeld werd voorzien. Van hetzelfde geld liet Nagelhout in die jaren door geen 'open eind' zit en die met behulp van de computer uitge voerd kan worden", aldus de Stich ting. Creatief Het programma van SoCuWe is het afgelopen jaar verder uitge breid. Naast het succesvolle Dan sen voor ouderen, werd in overleg Charles Wentink twee boekjes schrijven over het werk van Stoop en Gardenier, daarmee weer voor verbreiding van de cultuurgedach te zorgend. Marjan ter Borg kan zich de bijeen komsten van de Kunstclub in zaal Amicitia nog levendig herinneren. „Die club moest het geld opbren gen voor bijvoorbeeld het zakgeld dat kunstenaars in het buitenland meekregen of voor de onderhouds kosten van hun gezin dat zonder inkomsten achterbleef. Daarom werden er lezingen gehouden van onder meer Pierre Janssen, Anna Wagner of Otto Dieken en eens per jaar stond een grote verloting op het programma. Of iedereen nu voor de kunst kwam is de vraag, want dokter Nagelhout trommelde bijna zijn hele patiëntenbestand op maar de zaal zat wel helemaal vol boeren, burgers en buitenlui. In de pauze verrichtte burgemeester Enklaar de trekking en wie de eer ste prijs had mocht als eerste een keus maken uit de aanwezige kunstwerken. De landelijke verlo ting van opdrachtschilderijen en andere kunstwerken was de derde poot van de activiteiten van de Nagelhouts. Daar zat het ideaal achter om kunstenaar en kunst liefhebber dichter bij elkaar te brengen door de winnaars een op dracht te laten geven voor een kunstwerk. Gaandeweg is de prak tijk dat er ook via galeries werken worden gekocht, maar dit initiatief toont weer aan hoe betrokken de familie Nagelhout met de kunst was. Van al hun activiteiten is nu alleen de landelijke verloting nog over, maar gelukkig blijft die mede door bemoeienissen uit Holten be staan." met de Stichting Welzijn Ouderen Holten gestart met speciaal voor ouderen bestemde cursussen, zo als Koken voor mannen en Geheu gentraining. Daarnaast steeg de vraag naar de creatieve curussen. Vooral de vraag naar tekenen, schilderen en aquarelleren nam sterk toe. Voor de schooljeugd keerde de Kindervakantieweek Wiersse De tuinen en het park van De Wiersse, een van de acht Vordense kastelen, worden op zondag 28 en maandag 29 juli weer opengesteld voor het publiek. Centraal staan de bloeiende rozen. In de borders zijn ze veelvuldig aangeplant en bovendien is er een aparte, klassie ke rozenparterre. De tuinen en het park zijn beide dagen te bezichti gen van 10.00 tot 18.00 uur. De toegangsprijs bedraagt 5,-, kinde ren tot zes jaar gratis. Honden wor den niet toegelaten. De Wiersse is te bereiken via de rijksweg Vorden- Ruurlo. Sail Rijssen Scheepsmodellen van oude zeil schepen, Nederlandse platbo dems, visserijschepen, windjam mers, sleepboten en enkele moder ne schepen zijn te bewonderen tot en met 30 juli in het Rijssens Mu seum, waar in de expositieruimte van havezate de Oosterhof onder de titel Sail Rijssen een expositie is ingericht. Exposant, en tevens bouwer van deze schepen is de heer G.E.W. Ottenburg uit Goor. De scheepsmodellen zijn tot in alle onderdelen natuurgetrouw afge beeld. De openingstijden zijn: maandag t/m vrijdag 10-12 en 14-17 uur. zaterdag 14-17 uur. Speelgoed en Blikmu seum Onder de titel Huisje, boompje, beestje, is in het Speelgoed en Blik museum in Deventer tot en met. 1 september een expositie ingericht van speelgoed waar mee kinderen hun eigen wereldje kunnen opbou wen. Al eeuwen lang leveren speel goedmakers hiervoor de huisjes, boompjes en beesten. Op de ten- Met zuid-westen wind werden 171 oude duiven om 06.45 uur gelost in Laan - afstand 360 km. Met een gemiddelde snelheid van 95 km per uur ging het huiswaarts. Frits Meester en zn. waren de eersten die hun duif klokten. Om 10.52 uur was hij binnen. Ook de tweede duif was voor deze combinatie. De uitslag was: 1.2.6.9.10. F. Meester en zn; 3.4.23.32.34. E. Veneklaas; 5.13.20. M. Lodeweges; 7.11.27. D. Müller; 8.24.28. Comb. Jurgens; 12.15.25. H.J. Aaftink; 14.18.29.38. J.G. Jan sen; 16.43. A. ten Daml; 19. H. Wan- sink; 21.41. T. Schuppert; 22.37. F. Klooster; 26. H. Jansen; 30. R. Ban- nink; 31.39.G. Kwintenberg; 35. J. Veldhuis; 40. H. Jongman. In Maaseik - afstand 139 km - wa ren 215 jonge duiven present om naar Holten terug te keren. Hier had de lossing om 09.20 uur plaats. H. Jongman kon om 11.00 uur de eerste duif klokken. De gemiddel de snelheid bedroeg 74 km per uur. Uitslagen: I.24.25. H. Jongman; 2.3.5.7.8. F. Meester en zn.; 4. R. Bannink; 6.18.31.38. G. Koetsier; 9. A. ten Daml; 10.26.29. M. Lodeweges' 11.12.14.27.43. T. Schuppert; 16. A. ten Dam2; 19. H. Jansen; 20.21.22.30.32. H. Wansink; 35.42. H.J. Aaftink; 36.40. Joh. Veldhuis; 41. H.J. Paalman. weer terug. Begin 1990 werd begonnen met het gastouderproject. Na oproep in het Holtens Nieuwsblad meldden zich ettelijke gastoudergezinnen en in augustus kon een coördinatrice benoemd worden. De kinderop vang, waarin ook SuCuWe partici peert is nog niet van de grond ge komen. toonstelling zijn diverse dorpen en boerderijen te wonderen. Er is een zeldzame 19e eeuwse boomgaard met fruitstalletjes opgesteld. Ook is er een vitrine met arken van Noach. Uitsluitend met deze vaar tuigen, gevuld met de diverse dier soorten, mochten in vroeger tijden de kinderen van streng Christelij ke huize op zondag spelen. De tentoonstelling is geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. JULI 25/26/juli: Dorpsfeest 27 juli: Touwtrektoemooi 30 juli: Pimpelavond AUGUSTUS: 1 augustus: Agrarische Dag Hol ten op Smidsbelt. 6 augustus: Hoolteroamd. 10 augustus: Triathlon Holten. 11 augustus: Holterbergrit (motor toertocht). 13 augustus: Pimpelavond. 17 augustus: Jongveekeuring Kal- veropfokclub Holten. 20 augustus: Hoolteroamd. 23/24 augustus: Sploderfeest; 40 ja rig bestaan EHBO. 26 augustus: gemeenteraadsverga dering. 28 augustus: Off. opening Scholen gemeenschap Holten. 30/31 augustus: jubileum sv Hol ten. SEPTEMBER: 6 september: Open huis de Bosc hkamp. 7 september: Vrije Markt. 8 september: Motocross op de Zuurberg, alle klassen; Touwtrek toemooi Okia. 10 september: Hoorzitting ver keersplan. 11 september: Hoorzitting ver keersplan. 12 september: Wijnmarkt. Spon sorloop supportersvereniging sv Holten. 13/14/15 september: Groot Keune- feest op Kalfstermansweide. 21 september: Erwin-autocross. 22 september: Trekkersiep. 23 september: gemeenteraadsver gadering. 28 september: Holterbergherfct- toer. 29 september: Klassieker-toer- tocht OKTOBER: 5/6 oktober: Nacht om Holten. 17 oktober: 100-jarig bestaan OLM Holten. 17/18 oktober: Zaagmolentrofee. 18 oktober: Jubilemconcert HGK. 24/25 oktober: Zaagmolentrofee. 26 oktober: Holterbergloop. 28 oktober: gemeenteraadsverga dering. 31 oktober: Zaagmolentrofee. NOVEMBER: 1 november: Zaagmolentrofee. 2 november: Najaarsconcert HMV. 8/9 november: COC met De avond van de 7e juli. 15 november: Najaarsconcert Hol tens Mannenkoor. 25 november: gemeenteraadsver gadering. DECEMBER: 16 december: gemeenteraadsver gadering. 17 december: kerstviering NBvP Holten. 18 december: Volkskerstzang 20 december: Kerstconcert Hol tens Mannenkoor. JANUARI: 6 januari: nieuwjaarsreceptie NBvP Holten. 18 januari: Holterbergcross. 28 januari: jaarvergadering NBvP Holten. APRIL: 4 april: Voorjaarsconcert HMV. De Stichting Thuis Sterven ZW Overijssel zal dit jaar opnieuw een cursus organiseren voor nieuwe vrijwilligers. Momenteel heeft de Stichting de beschikking over der tien vrijwilligers, waaronder één uit Holten, maar dat is niet vol doende om aan het duidelijk stij gend aantal hulpaanvragen en ver leende hulp te voldoen (39 resp. 33), zo staat te lezen in het jaarverslag van de Stichting. Het bestuur moet uit de gereali seerde hulpaanvragen echter ook concluderen dat de hulpaanvraag bij de Stichting later binnenkomt, zodat of daadwerkelijke inzet van vrijwilligers veelal niet meer nodig is, of sprake is van een hulpinzet van een gering aantal nachten. Ne genendertig cliënten maakten ge bruik van de hulpverlening waar van drie uit Holten. De meeste cliënten werden aangemeld door de wijkverpleging. Slechts een ge ring aantal door huisarts, zieken huis, maatschappelijke dienstver lening of het ziekenfonds. De Stichting voor Sociaal en Cul tureel Werk in Holten kijkt men voldoening terug op het eerste volle jaar in dorpshuis de Bosc hkamp, zo staat te lezen in het jaarverslag dat onlangs is gepu bliceerd. Uit tellingen en de in schrijfformulieren is gebleken dat in totaal 2549 deelnemers één of meer activiteiten van de stichting heeft bezocht. Uit een verder uit gesplitste telling kan geconclu deerd worden dat 19.454 bezoe kers op enegerlei wijze betrokken zijn geweest bij het werk van So CuWe. Uit datzelfde jaarverslag blijkt te vens, dat door het intensief ge bruik van het dorphuis, het ge bouw wel de nodige onvolkomen heden vertoont. Met- name de ven tilatie laat te wensen over. Herman Kampman en zijn medewerkers hebben tijdens extreem warme da gen dan ook de toevlucht genomen tot het inrichten van een proviso risch kantoor in de kelder. Ook moesten de peuters van de peuter speelzaal enkele malen voortijdig naar huis worden gestuurd wegens de hitte. Daarnaast is het aantal lokalen - vooral 's avonds - ontoereikend. Er is vooral behoefte aan een groot algemeen expressie-lokaal. Kopjes gerinkel Een apart verhaal is de keuken. Volgens het bestuur dient een op korte termijn daarvoor een oplos sing gevonden worden. De keuken is te klein en staat in open verbin ding met de centrale ontmoetings ruimte, wat tot ongenoegen leidt bij de bezoekers, die zich storen aan de geluiden uit de keuken. „Stelt u zich eens voor... een ge dichtenavond, begeleid door gerin kel van kopjes", aldus de voorzit ter P. Bakker in zijn voorwoord. Of inderdaad dit jaar er financiële ruimte gevonden kan worden voor de noodzakelijke verbeteringen en de noodzakelijke uitbreiding, is Dansen voor ouderen is een van de succesnummers van SoCuWe.

Holtens Nieuwsblad | 1991 | | pagina 5