„Tijdens uitwisseling van Rotary leer je meer Zorgvraag kruiswerk is sterk toegenomen Kerkdiensten Medische diensten van dag tot dag Kattima en Simone voor jaar naar Canada BeP^rking HOLTENS NIEUWSBLAD Burgerlijke stand Gevonden voorwerpen BERICHT STICHTING WELZIJN OUDEREN Op stap met natuurkenner Uit het politierapport 55 snelheid op Vianenweg Grote stijging avond- en weekendzorg BOLSENBROEK MARKELO 7 OPEL^ DONDERDAG 25 JULI 1991 NED.HERV. KERK 9.30 uur: ds. R. TT'sser; neven- diensten: Tineke Oldenbrug en Ria Ymker. Oppasdienst: mw Jacobs-Nij- kamp en janneke Roeterdink. 19.00 uur: ds A. J. Leerink. Uitgangscollecte: Diaconaal doel. Diessenplas: 31 juli: ds. Linde boom. GEREF.KERK 9.30 uur: ds J.R. Zijlstra, Am- sterdamM.T. Montagne, Vlagt- wedde. 19.15 uur: ds. J.R. Zijlstra. Kindemevendienst: groep 3, 4 en 5 o.l.v. J. Wieldraayer-Nijen Twilhaar. De eerste collecte is voor de kerk, de tweede voor rente en aflossing. Oppasdienst: 0-3 jaar: Emmy Aanstoot-Kluyt, Klary Offrin- ga-Werkman, Ineke Aanstoot- Wessels. 4-6 jaar: Janny Lande- weerd-Dijkink, Ina Lubber- dink-Assink, Joke Beldman- Nijkamp. Koffieschenken na kerkdienst: mw E. Tromop-Smoes en mw H. Schuppert-Haasjes. R.K KERK 10.00 uur: H. Mis in Irene. DIJKERHOEK 9.30 uur: ds. A. J. Leerink. Uit gangscollecte: Diaconaal doel. OKKENBROEK 9.30 uur: ds. J.H. Israël, Holten; uitgangscollecte: Werelddiako- naat (Rampenfonds) NIEUW HEETEN Zaterdag: 19.00 uur: H.Mis. Zondag 8.00 uur: H. Mis; 10.00 uur: gebedsdienst. ARTS: 27 en 28 juli: W.R. van Couwe- laar, Keizersweg 32, tel. 6 35 53. Spreekuren: 11.00 uur en 16.00 uur. APOTHEEK: Vrijheidslaan 7, tel. 6 39 75. Za terdag en zondag voor spoedre- cepten geopend om 11.00 uur en 16.00 uur, tijdens het spreekuur van de huisartsen. Buiten deze uren eerst bellen: tel. 6 39 75. TANDARTS: 27 en 28 juli: E.C.C. Houck, Pas toriestraat 42, Holten. Tel 05483-6 14 33. Behandeling na telefonische afspraak. DIERENARTS: Dierenartsencombinatie Hol ten, Houtweg 18, tel. 6 20 04. Spreekuur: zaterdag 8.00-9.00 uur. Daarbuiten: tel. 6 20 04. Dierenartsenpraktijk Holten S. Minnema, Larenseweg 54, tel. 6 28 35, b.g.g. 05704-30 86. WIJKVERPLEGING: Kruiswerk Zuidwest-Overijssel, Gaardenstraat 29-31, tel. 614 36. Spreekuur en uitleen magazij nartikelen: maandag t/m vrij dag van 13.30-14.30 uur; 24-uurs bereikbaarheid, enkel voor noodgevallen: tel. 05700-1 52 97. Diëtiste: spreekuur volgens af spraak tijdens spreekuur wijk verpleegkundige,. Kleuter- en zuigelingenbureau: volgens afspraak. ZIEKENVERVOER: Alarmnummer: 06-11 of dienst doende arts: teL 6 35 53. FYSIOTHERAPIE: Centrum voor Fysiotherapie Holten, Gaardenstraat 31, tel. 6 22 99. Dagelijks geopend van 8.00-17.30 uur. Behandeling vol gens afspraak. Praktijk voor fysiotherapie mevr. H. Versnel-Graaff, Oran jestraat 73a, tel. 6 42 51. Behan deling volgens afspraak (ook voor ziekenfondspatiënten). ZIEKENFONDS: Spreekuur: vrijdag van 8.30- 10.00 uur en volgens afspraak in het Kruisgebouw, Gaarden straat 29-31, tel. 6 14 36. STICHTING MAATSCHAPPELIJKE DIENSTVERL. MIDD.OVERIJSSEL: Maatschappelijk werk, gezins- en bejaardenverzorging, Gaar denstraat 29-31, tel 6 27 84. Spreekuur, maandag t/m vrij dag van 8.30-9.30 uur en volgens afspraak. STICHTING WELZIJN OUDE REN: Gaardenstraat 29. Inlichtingen: 6 49 10 SLACHTOFFERHULP Elke eerste dinsdag van de maand van 9.30-10.30 uur in het rijkspolitiebureau, Reilinksweg 2, tel. 6 44 44. POLITIE: Alarmnummer: 06-11 (dag en nacht bereikbaar); overigens: tel. 6 44 44. BRANDWEER: Alarmnummer: 06-11 (dag en nacht bereikbaar). ENGERGIEVOORZIENING: N.V. Energiebedrijf IJsselmij, Industriestraat 1. Tijdens kan tooruren: tel. 6 18 14; buiten kantooruren: tel. 038 - 22 45 45. WONINGBOUWVERENIGING ONZE WONING: Spreekuur Holten in gemeente huis: iedere le dinsdag van de maand 's morgens van 10.15- 12.15 uur; iedere 3e dinsdag van de maand 's middags van 14.15- 16.15 uur. BIBLIOTHEEK: Rörikstraat 3, tel. 6 24 87. Maan dag en vrijdag 14.00-17.30 uur en 18.30-20.30 uur, woensdag 9.30- 12.30 uur en 14.00-17.30 uur. OUDHEIDKAMER HOOLT'N: Dorpsstraat 27 (VW-gebouw). Geopend: vrijdag en zaterdag van 14.00 tot 16.00 uur. CONTACTPERSONEN FNV: Industriebond (tel. 62734); Hout- en Bouwbond (tel. 63012); ABVA/KABO (tel. 61793); Voe dingsbond (tel. 61057); Horeca- bond (64467); Vervoersbond (63060); ABOP (62690). 26 juli: 19.30 uur, Wielerronde. 27 juli: 13.15 uur, kampioen schap touwtrekken op Kalfster- mansweide. 31 juli: slot voetbaltoernooi om Klavierbokaal. 25 juli: Kermis; koopavond met dweilorkest de Mexicaantjes; Jagermeisterband in Fienpreu- verstent 26 juli: Kermis; 19.30 uur start, wielerronde door A-amateurs; Jagermesterband in Fienpreu- verstent. 10.30-11.30 uur en 16.00-17.00 uur, uitzending kerktelefoon; 20.00 uur, filma vond en rondleiding door na tuurmuseum Bos Dierenwe reld. 27 juli: 13.00 uur Touwtrektoer- nooi op Kalfstermansweide om kampioenschap van Holten. 28 juli: 11.00 tot 13.00 uur start vakantie-fietstocht MAc, Stuurhuus, Beusebergerweg 30 juli: 20.30 uur, Pimpelavond; 20.00 uur, Hersengymnastiek camping De Prins en De Lin- denberg. 1 augustus: 10.00-16.00 uur, Agrarische dag op Smidsbelt. 2 augustus: 20.00 uur, filmavond en rondleiding door natuurmu seum Bos Dierenwereld. 6 augustus: Hoolter Oamd (Okia). 9 augustus: 20.00 uur, filmavond en rondleiding door natuurmu seum Bos Dierenwereld.' 10 augustus: 14.00 uur Triathlon Holten; Holbatheo. 11 augustus: Holterbergrit MAC de Holterberg. 13 augustus: Pimpelavond op Smidsbelt. Géboren: Anneloes Petra dv J.F. Zwiers en G.M. Brands. Ondertrouwd: G.B. Meijerink, oud 24 jaar en A.C. Dijkink, oud 23 jaar. Gevonden: een Buggy met dub bele wielen. Verloren: trouwring 'Gerry 14- 02-63'; beige étui met drie Peu geot sleutels; lapjeskat met halsband en bel; gouden scha kelarmband; Eurocard; notitie boekje; zwarte kip; 2 a 3 sleutels in donker bruin étui; lapjeskat met vlooienband en adresko ker. Het Groene Kruisgebouw in Holten werd eigendom van het Kruiswerk Zuidwest Overijssel. Vakantie Het is zomer en veel mensen gaan met vakantie. Dat doet ook de functionaris van de SWOH. Het kantoor is de komende weken daarom niet bereikbaar. Van 27 juli tot 12 augustus is het kantoor geheel gesloten. Pas op 12 augus tus wordt er weer gewoon gewerkt. In deze periode kan, indien drin gend kontakt met de Stichting is gewenst, kontakt worden opgeno men met dhr. v.d. Berg, tel. 61719. Storing Heeft u een vraag over de werking van uw alarmeringapparaat dan kunt u terecht bij dhr. Evers, tele foon 62130, of bij dhr. Kolkman, telefoon 61368. Watergymnastiek Had u met die hitte ook zo'n zin in een koele duik in het zwembad? Het is dan fijn, wanneer je kunt zwemmen. Het leren zwemmen is niet aan leeftijd gebonden. In zwembad Twenhaarsveld wordt op dinsdag- en vrijdagavond om 7.00 uur zwemles voor volwassenen gegeven. De kosten zijn afhanke lijk van het aantal keren dat u les wilt hebben. Een kaart voor 12 les sen kost f 32,50. Daarnaast moet u toegangsgeld betalen en dat kan met een maandkaart van f 15,- heel voordelig. Niet leren zwemmen, maar wel be wegen in het water kan ook. In het water gaat het bewegen altijd soe peler dan daarbuiten. Daarom wordt er speciaal voor ouderen ook watergymnastiek gegeven. Dit is echter niet in het openluchtbad hier in Holten. Dat gebeurt o.a.in het overdekte bad De Vijf Heuvels in Markelo. Onder deskundige lei ding wordt er dan op 5 september om 10.00 uur in extra warm water een demonstratieles gegeven. Mis schien iets om in de agenda te noteren? In het afgelopen jaar is bij de Kruisvereniging Zuidwest-Overijssel (Bathmen, Deventer, Diepenveen, Holten, Olst en Raalte) de zorgvraag sterk toegenomen: tien procent in de dagzorg en dertig procent in de avond- nacht en weekendzorg. Door een geringe toename van de overheidsgelden en door afname van de jeugdgezondheidszorg en de preventieve zorg, heeft het kruiswerk in 1990 nog zonder wachtlijsten kunnen voldoen aan deze stijgende vraag. De Kruisvereniging maakt zich echter zorg in de komende jaren aan de stijgende vraag niet te kun nen blijven voldoen. Een en ander staat te lezen in het jaarverslag 1990 dat onlangs is verschenen. De zorg voor de toekomst hangt nauw samen met het regeringsbe leid. Uit de toekomstscenario's voor de gezondheidszorg blijkt dat de gezondheidszorgsector jaarlijks drie procent moet groeien om de vergrijzing bij te kunnen houden. De budgetten voor het kruiswerk Tot en met eind augustus kan men wekelijks op stap met natuurken ner - een medewerker van het Overijssels Landschap - door een groot aantal natuurreservaten in Overijssel. Op dinsdag zijn er rondleidingen door De Bergvennen in Denekamp (09.30 uur), Reestdal in Oud Ave- reest (09.30 uur), Lemelerberg (14.00 uur) en door het Aamsveen bij Enschede (14.00 uur). Op woens dag kan men terecht in Dal van de Mosbeek in Vasse (14.00 uur), Wier- dense Veld in Nijverdal (14.00 uur) en donderdags in Beerze (14.00 uur). Voor meer informatie kan men bel len met 05290-1731. zijn tot 1990 licht gestegen. In 1991 is er een bevriezing van het budget en over de periode 1992/1994 heeft de regering voor de thuiszorg een bezuinigingsbij drage bepaald voor 100 miljoen. Voor de regio Zuid west Overijssel komt dit voor het kruiswerk en de gezinsverzorging samen neer op een bezuiniging van 666.000,-. Uit het jaaroverzicht blijkt, dat met name de zorgverlening in de avond, nacht en weekenduren in 1990 met maar liefst 30,09 procent is gestegen Op 1 augustus 1990 werd het Groe ne Kruisgebouw aan de Gaarden straat van de Kruisvereniging Hol ten overgedragen aan de Kruisver eniging Zuidwest-Overijssel. Na deze overdracht zijn alle kruisge- bouwen, welke voorheen in eigen dom waren van de plaatselijke en of gemeentelijke kruisverenigin gen het eigendom van de Kruisver eniging Zuidwest-Overijssel. Zoals bekend vond de (her)opening plaats op 12 april van dit jaar. cnp hpin o De Nijverdalse Simone Post en Kattima Jannink uit Holten zien halverwege augustus een droom in vervulling gaan. Zij vertrekken dan voor een jaar naar Canada. Beiden werden eerder dit jaar uit verkoren om te mogen deelnemen aan een uitwisselingsprogramma van de Rotary. „Ik wilde na mijn havo-opleiding dolgraag een jaar naar het buiten land", vertelt Simone tijdens een gesprek op een terrasje. Ook Kitti- ma is daarbij aanwezig evenals de Canadese Michelle Hoff (18), die in het kader van hetzelfde uitwisse lingsprogramma het afgelopen jaar in gastgezinnen in Holten ver bleef. Simone: „Op advies van ge meentesecretaris Brinkman en de heer Houtman, docent op College Noetsele, heb ik contact opgeno men met de Rotary. Je ouders hoe ven namelijk niet per se lid van de Rotary te zijn, om voor uitzending naar het buitenland in aanmer king te komen. Kattima's ouders ztin wel lid van de Rotary". Selectie Zowel Simone als Kittima moes ten twee selectieprocedures onder gaan. De eerste was in de regio. „Je moet dan binnen een kwartier mo tiveren waarom je aan zo'n uitwis seling wilt deelnemen en wat je ervan verwacht. Ook kun je dan je voorkeur bekend maken". Voor de tweede, ditmaal landelijke, selec tie waren 120 kandidaten overge bleven. Na sport-, werk- en discus sieopdrachten plus een viertal in terviews rolden uiteindelijk 60 jon gelui uit de bus, die het komend jaar aan de landenuitwisseling mo gen deelnemen. Daarvan gaan er acht naar Canada. Zelfstandig Simone en Kittima verwachten het komende jaar een hoop te leren van Canada en zijn inwoners. „En we zullen er best wel heel zelfstan dig worden", zegt Simone met een knipoog naar haar vader. De Cana dese Michelle Hoff beaamt dat. „Tijdens een Rotary-uitwisseling leer je meer dan anderen in tien jaar", vertelt ze in opmerkelijk goed Nederlands. Hoewel haar va der in het Nederlandse Steenwij- kerwold werd geboren, sprak ze geen woord Nederlands toen ze vo rig jaar in Holten arriveerde. „Eerst heb ik een talencursus van twee weken gevolgd en daama heb ik op school (de Scholengemeen schap Holten) gevraagd om alleen Nederlands met me te spreken", verklaart Michelle, die de laatste vier maanden van haar verblijf te gast was in het gezin Jannink. Zij koos voor het uitwisselingspro gramma van de Rotary, omdat die in haar ogen het beste programma kon bieden. „De Rotarians kwa men bij mij op school. Ik mocht overal naar toe, behalve naar de Verenigde Staten. Nederland trok het meest, omdat ik iets meer yan de achtergrond en cultuur wilde weten. En vooral ook de taal wilde leren". Uitwisseling Simone Post verblijft het komende jaar in Toronto, Kittima Jannink in Quebec, het Franstalige gedeel te van Canada. Secretaris André Oddink van de Rotary Nijverdal- Hellendoom (waaronder ook Hol ten behoort): „Het doel van deze uitwisseling is om meer begrip te kweken tussen de verschillende landen. De verblijfskosten worden door Rotary bekostigd, de reiskos ten zijn voor rekening van de deel nemers zelf'. Kittima's vader, Hendrik Jan Jannink, vult aan: „In totaal zendt de Nederlandse Rota ry jaarlijks 60 jongelui uit. Op onze beurt ontvangen wij elk jaar een evengroot aantal jongens en meis jes uit andere landen, waarvan de kosten weer voor onze rekening zijn". Jannink benadrukt nog eens nadrukkelijk dat uitzending niet alleen bedoeld is voor kinderen van Rotarians. „Iedereen kan zich hiervoor aanmelden. De selecties bepalen wie uiteindelijk in aan merking komt". Op verzoek van aanwonenden van de Vianenweg, zal na de vakantie gekeken worden naar een oplos sing voor het stuifprobleem van de onverharde weg. Tevens zal er door de poütie strenger worden gecon troleerd op snelheidsovertreden en komen er bordjes met het verzoek aan automobilisten de snelheid te matigen. De bewoners klagen over de hoge snelheden waarop gereden wordt op de bijna zes meter brede weg. In de zomermaanden wordt door het opstuifend zand het tuinplezier da nig vergald. Volgens loco-burgemeester H.J. Westerik is het probleem onder kend, maar is de oplossing niet zomaar voorhanden. De gemeente is beslist geen voorstander van as falteren van zandwegen in het bui tengebied. Een besluit om de weg af te sluiten voor het doorgaande verkeer kan niet zondermeer geno men worden. Door nu te appelleren aan het gezonde verstand van de weggebruikers hoopt men dat de ergste problemen voorbij zijn. C3 OS47G -1907 Tijdens de Hoolter Oamd van dins dag 16 juli constateerde de poütie dat er ritjes op een motor werden gemaakt met kinderen achterop het voertuig. De organisatie had er niet bij stil gestaan dat er dan wel een helm gedragen moest worden en dat dit zeker ook in het belang was van de organisatie zelf. Nadat er enkele helmen op de kop waren getikt, kon dit evenement verder doorgang vinden. Op woensdag 18 juli meldde een automobilist zich bij de politie dat hij een houten paal bij de ingang van de dagcamping op de Holter berg omver had gereden. De man had behoorlijke schade opgelopen en mede gelet daarop besloot Staatsbosbeheer de schade van de omver gereden paal niet te verha len op de veroorzaker. De paal zal trouwens niet worden vervangen; bij de ingang van de dagcamping worden nu borden geplaatst met de aanduiding dat de toerit verbo den is voor autobussen. Op donderdag 18 juü vond een aan rijding plaats op de rotonde op de Larenseweg. Een jeugdige fietser werd aangereden door aan auto omdat de bestuurder van deze auto geen voorrang verleende. De fiets werd behoorlijk beschadigd, doch de bestuurder daarvan kwam met de schrik vrij. Het betrof hier een simpele voorrangsregel die werd overtreden en als zodanig niets te maken heeft met het func tioneren van de rotonde. Op zaterdagavond ontstonden er enkele problemen in de discotheek aan de Waagweg. Een jongeman zat binnen de zaak te 'verzieken' en werd op een gegeven moment met gepast geweld de disco uitgezet. Aldaar koelde de knaap zijn woede af door een fiets te vernielen alsme de een ruit en een lichtbak van de discotheek. De politie kon de man aanhouden en hem proces-verbaal aanzeggen. Tevens zal hij de scha de moeten betalen. Van links naar rechts Kittima Jannink, Michelle Hoff en Simone Post.

Holtens Nieuwsblad | 1991 | | pagina 3