B evrij dings concert trok volle zaal Herdenking in teken van hedendaagse onvrijheden Kerkdiensten Medische diensten van dag tot dag HOLTENS NIEUWSBLAD Kunst en Cultuur sluit seizoen goed af ü/f hetpolitierapf Gevonden voorwerpen Burgerlijke stand College op zoek naar carpool plaatsen Eenzijdige nachtkaars Discussie grondverkoop niet afgerond Veel jongeren bij 4 mei-bij eenkomst BOLSENBMOEK MARKELQ VRIJDAG 10 MEI 1991 Drie leden van het Jona-kwartet in actie: Jona Evers, piano, Mariska Paalman, viool en Louis de Vries, cello. Fluitist Gerrit Langenbarg ontbreek helaas op de foto Tachtig stoelen waren er klaarge zet in De Boschkamp voor het kof fieconcert van het Jona-kwartet, dat op bevrijdingsdag 5 mei het seizoen van de Stichting Kunst en Cultuur besloot. Het bleken er al gauw te weinig. De ontmoetings ruimte van het dorpshuis was ge zellig vol met donateurs, familie en genodigden, die genoten van een programma met kamer(ba- rok)muziek uit de zeventiende en achttiende eeuw. „Hofmuziek is het, maar de paleizen van nu zijn de dorpshuizen en de vorstenhui zen zijn nu Rabobanken," zo open de inleider Gerrit Langenbarg de middag met een verwijzing naar de sponsor. Het Jona-kwartet, bestaande uit oprichtster en naamgeefster Jona Evers, piano, Gerrit Langenbarg, fluit, Mariska Paalman, viool en Louis de Vries, cello, groepeerde zich voor vier van de zes program maonderdelen in trio's van ver schillende samenstelling. Naast werk van giganten als de 'Londen- se' Bach (Johann Christian) en Haydn werd er ook een minder bekend, maar oorstrelend Trio van hun tijdgenoot Bodin de Boismor- tier ten gehore gebracht. Het was heel aangenaam luisteren naar deze niet-professionele musi ci, die door hun muzikaliteit en inzet een behoorlijk niveau bereik ten. Ze vonden dan ook een aan dachtig gehoor. Bovendien bleek weer eens dat de ontmoetings ruimte van de Boschkamp een al leszins acceptabele acoustiek heeft, een gunstig vooruitzicht voor het welslagen van het drietal kamermuziekconcerten dat de Stichting Kunst en Cultuur hier in het volgend seizoen wil gaan hou den. Het tweede seizoen is voor de Stichting bevredigend verlopen. Volgens bestuurslid mevrouw D.D. van Rappard is er inmiddels een vaste kern gegroeid van trouwe bezoekers. Gemiddeld lag het be zoekersaantal per avond tussen de zestig en tachtig. De absolute top per in het gevarieerde programma was de lezing van schrijver/bioloog Midas Dekkers, zo bekend van ra dio en tv. Veel belangstelling trok ook cabaretier André Manuel, die Op voorstel van wethouder H. Wes- terik zal het college van B en W de mogelijkheid onderzoeken in de gemeente Holten een aantal car poolplaatsen aan te wijzen. Wes- terik deelde dit mee naar aanlei ding van vragen van de PvdAer Markvoort. Volgens Markvoort be staat er grote behoefte aan uitbrei ding van het aantal carpoolplaat sen. Zo parkeren veel automobilis ten hun auto op de hoek van de La- renseweg en de S14, terwijl ook de parkeerplaatsen van de Poppe en AC als carpoolplaats worden wor den (mis)bruikt. helaas minder kwaliteit bood dan zijn winnen van het Camaretten- festival beloofde. Wat tegenviel was vooral de opkomst voor de jazzlezing van Igor Cornelissen, die een gehoor vond van maar 35 be zoekers. Voor het seizoen 1991/1992 staan inmiddels al weer een aantal voor stellingen en lezingen vast. Op 1 oktober wordt de reeks in ieder geval geopend door danser/choreo graaf/schrijver Rudi van Dantzig, die niet over ballet komt praten maar over zijn literaire werk. Op de rol staan ver.der onder meer een lezing van beeldhoudster Nté du Val over beeldhouwkunst van de vroegste tijd tot heden, een lezing van kunsthistorica Elvira van Eijl en een concert in het kader van het Mozartjaar. Donateurs Ook dit jaar leverde iedere voor stelling weer nieuwe donateurs op, al gaat het lang niet meer zo hard als in het eerste seizoen. Het aantal donateurs is nu gestegen tot 180. En nog altijd blijken er Holtenaren te zijn die nog nooit van de Stich ting Kunst en Cultuur hebben ge hoord! Wie het programma voor volgend jaar tijdig thuis wil ont vangen, kan zich voor tien gulden per jaar als donateur opgeven bij mevrouw D.D. van Rappard, tel. 63661. Op dinsdag 30 april vond een aan rijdingplaats op de Stationsstraat. Een motorrijder reed vol gas weg bij cafetaria 't Klavier en wilde vervolgens in de Stationsstraat een auto inhalen. Op dat moment was er echter ook een tegenligger. De motorrijder kwam vervolgens in aanraking met beide voertui gen. Hij bleek onder invloed van al cohol te verkeren en mede gelet op zijn rijgedrag besloot de politie het rijbewijs van de man ter plaatse in te vorderen. Op de Larenseweg en op de Beu- sebergerweg binnen de bebouwde kom hield de politie een snelheids controle. In totaal werden 19 auto mobilisten bekeurd. De hoogst ge meten snelheid bedroeg 80 km per uur. Op vrijdag 3 mei botste een perso nenauto op de Burg v.d. Borch- straat tegen een driewielerauto van de gemeente Holten De ver oorzaker leefde in de veronderstel ling dat laatstgenoemde reed, doch dit voertuig stond stil, waar- (Ingezonden) Zoals het verslag van koninginne dag in het Holtens Nieuwsblad van vorige week de indruk wekte, dat deze dag als een nachtkaars uit ging, willen wij graag reageren op deze wat eenzijdige belichting van de avond. Ten onrechte wordt over de inhoud van de avond met geen woord ge sproken. Margriet Markerink maakte er echter voor de weinige aanwezigen een prima optreden van. Zij had daarbij zelfs de moeite genomen het programa te openen en sluiten met twee apart gemaak te liedjes over Holten! Over de opzet van de avond kan, gezien de belangstelling, worden gesproken over een nachtkaars en is een andere vorm zeker te over wegen. Wat door de artiesten die avond werd geboden, was goed en had zeker een groter publiek ver diend. De wegblijvers hadden zeker een goede redenmaar u hebt wel wat gemist! Fam. Dorlas. na een kop staart botsing volgde. Er was beperkte schade. Ook op 3 mei vond een insluiping plaats bij een veehouder aan de Lichtenbergerweg. De dader wist een behoorlijk bedrag buit te maken. Door een goede getuigen verklaring en de aanwezige kennis bij de politie was het mogelijk de verdachte enkele uren later te la ten aanhouden door de politie van Voorthuizen. Hij bleek de buit nog op zak te hebben. De verdachte is op dinsdag 7 mei overgedragen aan de justitie te Almelo. In de nacht van zaterdag op zon dag ontstond een gaslek in de Oranjestraat. Het verkeer werd ter plaatse omgeleid en na een korte tijd kon het lek door de gasunie worden gedicht. Er was geen ge vaar ontstaan voor de omwonen den. Dezelfde nacht werd een bestuur der van een personenauto op de Larenseweg betrapt op het te veel alcoholgebruik tijdens het rijden. Met een transactie van f 750,- op zak kon hij het politieburo (lopend) verlaten. Op maandag 6 mei werd er bij een pompstation aan de AI getankt zonder te betalen. De dader kon op dinsdag 7 mei te Vriezenveen wor den aangehouden. De discussie rond de verkoop van de stroken grond aan de Wilhelmi- nastraat ten behoeve van bewo ners van de Houtweg, is voorlopig nog niet afgerond. Tijdens de ge meenschappelijke vergadering van de commissie financiEn en ge meentewerken, bleek alleen het CDA zondermeer bereid de stro ken te verkopen voor de prijs van 75 per m2. PvdA en Gemeentebe lang wilden zich eerst nog nader beraden in de fraktie. De WD stemde tegen. De'bewoners zijn van mening dat 75 gulden te veel is voor deze stroken grond. Zij wezen in een brief op de verkoop van de over- hoekjes gemeentegrond die voor tien gulden de vierkante meter van de hand worden gedaan. Herdenken, ja. Maar daaruit dan wel de conclusies trekken voor wan toestanden in de wereld vandaag de dag. Dat was de teneur van de jaarlijkse 4 mei-herdenking waaraan vorige week weer vele honderden Holtenaren (onder wie veel jongeren) deelnamen. Met name de Golfoor log en de mensonterende nasleep daarvan maken volgens veel sprekers duidelijk dat de les van de Tweede Wereldoorlog nog lang niet geleerd Vrijdag al had Jan Kurz op de Ca nadese Begraafplaats in zijn toe spraakje tot de leerlingen van de hoogste klassen van de basisscho len gewezen op het bredere karak ter van de jaarlijkse dodenherden king. „Democratie en begrip tus sen de volkeren vormen een abso lute voorwaarde voor vrede", zo merkte de conrector van de Scho lengemeenschap Holten op. „He laas hebben we kort geleden weer gemerkt dat er nog lang niet overal vrede op aarde is". Martijn Vane man van de Bosschool mocht daar na namens de jongste generatie in zijn eigen woorden duidelijk maken wat hij onder vrijheid ver staat. De Holtense scholieren woonden op de Holterberg traditiegetrouw een korte herdenkingsplechtig heid bij, die besloten werd met het leggen van narcissen op de graven van de Canadese en Britse bevrij ders. Dat dit door de nabestaan den zeer gewaardeerd wordt, bleek wel uit het bedankje dat Gert-Jan van 't Holt, voorzitter van de Stich ting Viering Nationale Feest- en Gedenkdagen Holten, namens de Canadese oud-strij dersorganisa ties overbracht. Nadat een minuut stilte in acht was genomen, voorafgegaan door het spelen van de Last Post en be ëindigd met het Reveille, legden vertegenwoordigers van elk der ze ven scholen de eerste krans aan de voet van het momument. Vervol gens werden er kransen gelegd na mens de oud-strijders van het Re giment Seaford Highlanders of Ca nada, het Royal British Legion, de Holtense oud-strijders en de Bond van Wapenbroeders Midden-Ove- 009476-1907 ~7 OPEL0 rijssel. Musici van HMV begeleid den de plechtigheid met koraal- muziek en speelden het Wilhelmus en O Canada, het Canadese volks lied. Grondrechten Ook in de druk bezochte herden kingsbijeenkomst in de NH kerk werd door de sprekers de link ge legd met hedendaagse onderdruk king en onvrijheid. Namens de vooroorlogse generatie wees Chris Knijff op de grondrechten van vrij heid van godsdienst en levensover tuiging, die dit jaar centraal staan in de herdenking. Het weer opko mende nationaal-socialisme en de vreemdelingenhaat in met name het voormalige Oost-Duitsland no pen volgens, Knijff (die ook de ver gelijking tussen Hitler en Saddam Hussein trok) tot opperste waak zaamheid. Na het door het Holtens Mannen koor vertolkte Avé Verum sprak Jan-Victor Dorlas namens de na- -oorlogse generatie de angst uit dat bij kinderen door het overwel digend vele leed dat ons tegen woordig via de televisie bereikt de gevoelens achterwege blijven. Kin deren mogen er niet door afge stompt raken, wantje bent pas rijk in een vrij en democratisch land, aldus Dorlas die erop wees dat ook tegenwoordig overal in de wereld nog grote offers worden gebracht voor die vrijheid. Ds. Leerink trok de vergelijking met het oud-Testamentische Bij bel-verhaal over de onderdrukking van het Israëlische volk in Egypte. Tegen de achtergrond daarvan heeft herdenken altijd zin, opdat de tirannie niet nog eens de kans krijgt mensen een angstland in te drijven, vond hij. Maar Leerink voegde eraan toe dat herdenken pas echt zin heeft als we er onze houding nu en in de toekomst door laten bepalen. „Vraag je eens af welke mensen in je eigen omgeving Kinderen van de zeven Holtense basisscholen leggen de eerste kran het monument in de verdrukking zitten of zichzelf niet kunnen zijn en probeer dan op tedcomen voor die onderdrukten" was rijn boodschap. V erantwoordelijkheid In rijn slotwoord bij het herden kingsmonument op de Molenbel- terweg (waar vele andere Holtena ren de deelnemers aan de stille tocht stonden op te wachten) sloot burgemeester Van Rappard bij die woorden aan door een beroep te doen op ieders eigen verantwoor delijkheid voor wantoestanden in de wereld. Daarbij noemde hij ook de toenemende milieuvervuiling. „Leven met je eigen verantwoorde lijkheid voor vrijheid, betekent dat je bewust keuzes moet maken. Nie mand mag zich daaraan onttrek ken." Tijdens de herdenking, waarbij HMV de muzikale omlijsting ver zorgde en Eric Zandvliet het ge dicht Waalsdorpervlakte' decla meerde, werden kransen gelegd namens de gemeente Holten, de Holtense Bond van Oud-Strijders en de plaatselijke Joodse gemeen schap. NED.HERV. KERK 9.30 uur: ds. H.W. Doornweerd; nevendiensten: Ans Steunen berg, Annie Resen en Joh an Steunenberg. 19.00 uur: da. B. van den Brink (Harfsen), Open Deurdienst m.m.v. Holtens Gemengd Koor. Uitgangscollecte: kerkinte rieur. Oppasdienst: mw. Schutte-Ha- verslag en Jeanet Mensink. Diessenplas: 15 mei 19.00 uur: ds. R. Visser. GEREF.KERK 9.30 uur: ds. M. Berg. 19.00 uur: da. B. van den Brink (Harfsen), Open Deurdienst m.m.v. Holtens Gemengd Koor. Kindernevendienst groep 3 en 4: T. Overkempe-Locht, groep 5 en 6: J. Wieldraayer-Nijen Twil- haar. De eerste collecte is voor de diakonie, de tweede voor ren te en aflossing. Oppasdienst: 0-3 jaar: Jennie Dijkink-Aanstoot, Petra Dijk- ink-Koning en Ans Kolkman; 4- 6 jaar: Truus Beldman-Aan- stoot, Alida Bannink-Erens en Willy Brinks. R.K KERK 10.00 uur: H. Mis in Irene. DIJKERHOEK 9.30 uur: ds. A.J. Leerink. Uit gangscollecte: kerkinterieur. OKKENBROEK 9.30 uur: ds. H.Th. Vollebregt. Uitgangscollecte: Pinksterzen- dingsweek. NIEUW HEETEN Zaterdag: 19.00 uur: H.Mis. Zondag 8.00 uur: H. Mis; 10.00 uur: gebedsdienst. ARTS: 11 en 12 mei: W.R. van Couwe- laar, Keizersweg 32, tel. 6 35 53. Spreekuren: 11.00 uur en 16.00 uur. APOTHEEK: Vrijheidslaan 7, tel. 6 39 75. Za terdag en zondag voor spoedre- cepten geopend om 11.00 uur en 16.00 uur, tijdens het spreekuur van de huisartsen. Buiten deze -uren eerst bellen: tel. 6 39 75. TANDARTS: 10 mei: A.J. Boerman, Venne- kesgaarden 46a Rijssen. Tel. 05480-12535. 11 en 12 mei: T.I. Lafeber, Henri Dunantstraat 1 Rijssen, tel. 05480- 1 83 83. Behandeling na telefonische afspraak. DIERENARTS: Dierenartsencombinatie Hol ten, Houtweg 18, tel. 6 20 04. Spreekuur: zaterdag 8.00-9.00 uur. Daarbuiten: tel. 6 20 04. Dierenartsenpraktijk Holten S. Minnema, Larenseweg 54, tel. 6 28 35, b.g.g. 05704-30 86. WIJKVERPLEGING: Kruiswerk Zuidwest-Overijssel, Gaardenstraat 29-31, tel. 614 36. Spreekuur en uitleen magazij- nartikelen: maandag t/m vrij dag van 13.30-14.30 uur; 24-uurs bereikbaarheid, enkel voor noodgevallen: tel. 05700-1 52 97. Diëtiste: spreekuur volgens af spraak tijdens spreekuur wijk verpleegkundige. Kleuter- en zuigelingenbureau: volgens afspraak. ZIEKENVERVOER: Alarmnummer: 06-11 of dienst doende arts: tel. 6 35 53. FYSIOTHERAPIE: Centrum voor Fysiotherapie Holten, Gaardenstraat 31, tel. 6 22 99. Dagelijks geopend van 8.00-17.30 uur. Behandeling vol gens afspraak. Praktijk voor fysiotherapie mevr. H. Versnel-Graaff, Oran jestraat 73a, tel. 6 42 51. Behan deling volgens afspraak (ook voor ziekenfondspatiënten). ZIEKENFONDS: Spreekuur: vrijdag van 8.30- 10.00 uur en volgens afspraak in het Groene Kruisgebouw, Gaardenstraat 29-31, tel. 614 36. STICHTING MAATSCHAPPELIJKE DIENSTVERL. MIDD.OVERIJSSEL: Maatschappelijk werk, gezins- en bejaardenverzorging, Gaar denstraat 29-31, tel 6 27 84. Spreekuur: maandag t/m vrij dag van 8.30-9.30 uur en volgens afspraak. OPEN BEJAARDENWERK: Inlichtingen: tel. 6 13 28 en 6 28 89. SLACHTOFFERHULP Elke eerste dinsdag van de maand van 9.30-10.30 uur in het rijkspolitiebureau, Reilinksweg 2, tel. 6 44 44. POLITIE: Alarmnummer: 06-11 (dag en nacht bereikbaar); overigens: tel. 6 44 44. BRANDWEER: Alarmnummer: 06-11 (dag en nacht bereikbaar). ENGERGIE VOORZIENING: N.V. Energiebedrijf IJsselmij, Industriestraat 1. Tijdens kan tooruren: tel. 6 18 14; buiten kantooruren: tel. 038 - 22 45 45. WONINGBOUWVERENIGING ONZE WONING: Spreekuur Holten in gemeente huis: iedere le dinsdag van de maand 's morgens van 10.15- 12.15 uur; iedere 3e dinsdag van de maand 's middags van 14.15- 16.15 uur. BIBLIOTHEEK: Rörikstraat3, tel. 6 24 87. Maan dag en vrijdag 14.09-17.30 uur en 18.30-20.30 uur, woensdag 9.30- 12.30 uur en 14.00-17.30 uur. OUDHEIDKAMER HOOLT'N: Dorpsstraat 27 (VW-gebouw). Geopend: vrijdag en zaterdag van 14.00 tot 16.00 uur. VOEDINGSBOND FNV: Informatie over uitkeringen: tel. 05483-6 30 56; 053-33 05 37; 05496-6 30 56. 10 mei: 22.00 uur, Nachttoer- nooi sv Holten. 11 mei: landelijke fietsdag. 14 mei: reisje NBvP afd. Holten. 15 mei: reisje Bejaardensocië teit, vertrek 09.00 uur vanaf Ire ne; afdelingsavond NBvP afd. Holten; 20.00-21.00 uur, opne men RBS, Canadastraat 2. 16 mei: reisje NBvP afd. Dijker- hoek. 18 mei: Bloemenmarkt. 19 mei: Concours hippique Bergruitertjes; VH-examen VDH kringgroep Bergspeur- ders, terrein Lambooysweg. 28 mei: 08.30 uur, vertrek reisje HVG Dijkerhoek bij Bethanië; 20.00 uur, Bingo Nierstichting in zaal Vosman; ledenvergade ring VW; reisje NBvP, afd. Es- pelo, vertrek Bosschool 08.00 uur. 29 mei: fietspuzzeltocht NBvP afd. Dijkerhoek. 31 mei: 20.00 uur, gospelconcert Rejoice in De Kandelaar. 5/6 juni: Inzamelen landbouw plastic. Gevonden: Fietssleutel merk Assa; 2 lipssleutels aan ring; witte voetbal. Verloren: zwarte zakenporte- monnaie inhoudende geld en pasfoto's; drie sleutels aan ring; roze krans met 2 zilveren kruis jes; voorfront van een CD spe ler; 4 sleutels aan ring; bos sleu tels van Harley Davidson. Geboren: Casper Matthijs, zv G. Kolkman en M. Bolink; Janiek, dv H. Warrink en H.G. Huisken; Han, zv, J, Marsman en M, Jan sen; Laurence Martin Constan- tijn, zv J. Kok. Overleden: M.C. Veneklaas- Harmelink, oud 97 jaar; L. Ve neklaas, oud 63 jaar; J.A. Schip- per-Schuppert, oud 93 jaar; J.G. Vukkink-Hoekman, oud 73 jaar. Ondertrouwd: D. Overmeen, oud 26 jaar en G.J. Aaltink, oud 23 jaar. E.M. Meester, oud 24 jaar en G.W. Baan, oud 24 jaar. Gehuwd: G.H. Landeweerd, oud 28 jaar en M.C. Stam, oud 23 jaar.

Holtens Nieuwsblad | 1991 | | pagina 3