Gerrit Vlogtman start importbedrijf in Polen Groene Kruis gebouw officieel heropend W Winkelen Zakendoen Goed begin Okia touwtrekcompetitie Bordje Vergadering Christelijk onderwijs Dans-test ouderen Koffieconcert Jona-kwartet Geslaagde actie van supporters Markt veroveren met kwaliteit en service J. Wiggers-Aanstoot onderscheiden Gerrit Vlogtman wil zijn machines op den duur rechtstreeks in Polen importeren. Nu gaat dat nog via het moederbedrijf in Holten. Bij de officiële heropening vrijdag van het gebouw dat in de Holtense volksmond nog steeds Groene Kruisgebouw heet, werd één der geno digden extra in het zonnetje gezet. Mevrouw J. Wiggers-Aanstoot ontving de zilveren legpenning met afbeelding van de Barmhartige Samaritaan en voorzitter drs. A.D. van den Bergh van de Stichting Kruiswerk Zuidwest-Overijssel speldde haar ook nog het Zilveren Kruis op als dank voor het vele werk dat zij in meer dan 35 jaar voor het Groene Kruis en het kruiswerk heeft verricht. Niet alleen als bestuurs lid, maar ook in de uitvoerende taak door als vrijwilligster bij te sprin gen in het zuigelingenbureau. „Door uw lange betrokkenheid en het vele werk dat u verzet hebt bent u een vraagbaak voor iedereen geworden, met een geheugen waar geen computer tegen op kan", prees Van den Bergh. Zo vol als bij de opening zelfwas het vrijdagavond niet in het Groene Kruisgebouw, maar heel wat Holtenaren hebben tussen zes uur en half acht toch een kijkje genomen. „Het liep gestadig door," meldde een van de wijkverpleegsters tenminste. Door burgemeester en wethouders verleende vergunningen, ontheffingen e.d. 1. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN: - aan A. M. Nijkamp voor bouw overkapping bij Dijkerhoekse- weg 2; - aan A. M. Keyzer voor bouw schutting bij H. J. Wansink- straat 10; - aan Th. Bakker voor bouw carport bij Vianensweg 226b; - aan G. Teeselink voor vernieuwen/vergroten ligboxenstal bij Dijkerhoekseweg 10; - aan E. Leunk voor vergroten garage/berging bij Burg, v.d. Borchstraat 39; 2. aan M. A. C. „de Holterberg" ontheffing verleend t.b.v. houden 7 oriënteringsritten; 3. aan Stichting Olympia's Tour Amsterdam een verklaring van geen bezwaar afgegeven t.b.v. wielerwedstrijd op 25-5-1991. Voor het inwinnen van informatie over een zaak of over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift kan men zich wenden tot de afdeling algemene zaken ter gemeen tesecretarie. inspraak voorontwerp-bestemmingsplan „De Borkeld, herziening 1990" Burgemeester en wethouders van Holten maken bekend, dat, in verband met de voorbereiding van een integrale herziening van het bestemmingsplan „De Borkeld" (recreatiewoonverblijven), met ingang van 22 april 1991 gedurende 3 weken voor inspraak ter gemeentesecretarie, kamer 6 (leeszaal/bibliotheek), voor ingezete nen en in de gemeente een belanghebbende natuurlijke of rechts personen ter inzage ligt het voorontwerp-bestemmingsplan „De Borkeld, herziening 1990". Op verzoek kan daarbij ambtelijke bijstand worden verleend. Gedurende de termijn van terinzagelegging kunnen formulieren worden ingevuld, waarop opmerkingen en suggesties met betrek king tot de beleidsvoornemens ten aanzien van het gebied waarop het voorontwerp-plan betrekking heeft kunnen worden weergege ven door insprekers. Deze schriftelijke opmerkingen worden bij het voorontwerp-plan ter inzage gelegd. De persoonlijke gegevens van de inspreker wor den - indien daarom uitdrukkelijk wordt gevraagd - niet bekend gemaakt. Uitdrukkelijk wordt hierbij opgemerkt dat deze inspraakmogelijk heid niet bedoeld is en dient ter vervanging van de officiële bezwa renprocedure ingevolge de Wet op de Ruimtelijke Ordening. Daarvoor wordt op een later tijdstip nog gelegenheid gegeven. Op verzoek van de insprekers zal op een nog nader bekend te maken tijdstip een openbare hoorzitting worden gehouden, waar- - indien gewenst, een toelichting op de beleidsvoornemens zal worden gegeven; - individuele vragen zullen worden beantwoord; Ter afronding van de inspraakprocedure wordt door of namens burgemeester en wethouders een eindverslag opgemaakt. Ingezetenen en in de gemeente een belanghebbende natuurlijke of rechtspersonen kunnen tevens omtrent de uitvoering van de Inspraakverordening of de uitvoering van de inspraakprocedure een schriftelijke klacht indienen bij burgemeester en wethouders. Een klacht, gericht tegen de uitvoering van de inspraakprocedure diént te worden ingediend uiterlijk veertien dagen na afloop van de inspraakprocedure. Holten, 18 april 1991. Burgemeester en wethouders voornoemd. De secretaris, J. P. Stegeman. De burgemeester, W. L. F. C. van Rappard. De Holtenaar op reis door Polen ziet in Gruszczyn bij Poznan opeens een bekende naam. 'Maszy- ny rolnicze i ogrodnicze Vlogt man' staat er op een groot bord en met enig taalgevoel kun je daar wel land- en tuinbouwmachines Vlogtman uithalen. Sinds januari is Gerrit Vlogtman bezig met de import van landbouwmachines een stukje op de Poolse markt te veroveren. Voorlopig nog via zijn bedrijf in Holten, maar in de toe komst hopelijk door de machines rechtstreeks vanuit Italië, Skan- dinavié of de USA Polen binnen te brengen. Zaken doen in Oost-Europa is niet helemaal nieuw voor hem, want al een aantal jaren heeft hij contac ten in Hongarije. Een volwaardig bedrijf opzetten ter plaatse is ech ter andere koek. De keus voor Po len en niet een ander ex-oostblok land was daarbij niet het moeilijk ste. „Daar zitten de meeste privé- boeren," zegt hij eenvoudig. „In de meeste Oost-Europese landen zijn staatsbedrijven van vijf/zesdui zend hectare regel. En wij leveren toch niet de grote machines hier voor; we zijn een meer gespeciali seerd bedrijf met veel kleinere ma chines." Het is, snel gegaan, want de eerste contacten dateren pas van vorig jaar augustus. „Je denkt er natuur lijk al langer over, maar toen ben ik er naartoe gegaan om me te oriën teren," vertelt Vlogtman. „Ik had wat namen via Poolse jongens die in Nederland stage gelopen heb ben en heb daar contact gelegd met iemand uit de landbouwme- chanisatiehOek, die redelijk En gels en Duits spreekt. Toen ik hem ontmoette hebben we eerst zo maar een paar uur zitten praten, je moet toch een beetje ontdekken wie je voor je hebt." Sindsdien is er een pand gehuurd, voor publiciteit gezorgd en gaat Vlogtman iedere maand één of an derhalve week richting Gruszczyn, 200 kilometer van de Duits/Poolse grens en krap 850 kilometer van Holten. „Daar ligt voor de toe komst de markt, want we zitten er centraal in een van de betere land bouwgebieden," zegt hij. Door ad vertenties en artikelen over het be drijf in op de landbouwers gerichte kranten komen er nu al vrij veel mensen kijken en dat zullen er nog wel meer worden als de opnamen die voor een landbouwrubriek op de regionale tv zijn gemaakt wor den uitgezonden. Ouderwets De landbouw in Polen is naar de er varing van Gerrit Vlogtman nog op een erg ouderwetse leest ge schoeid. Er is zeker gemechani seerd, maar de gebruikte machines zijn verouderd. „Vorig jaar ben ik in een landbouwmachinefabriek in Polen geweest waar ze graanmaai- ers maken. Die zijn hier twintig jaar geleden voor het laatste ge bruikt, daar worden ze in 1990 nog gewoon geproduceerd. Er worden wel allerlei westerse machines in licentie gemaakt, maar de kwali teit is bedroevend slecht. Voor een deel verkopen wij dezelfde machi nes, maar dan wel van westerse kwaliteit." De algemene indruk lijkt in Neder land: in Polen kunnen we mooi onze oude troep slijten, maar dat is volgens Vlogtman beslist niet het geval: „Ze hebben ook liever nieu we machines dan gebruikte. Je moet ook niet denken, we gaan er naar toe en kunnen binnen twee jaar verschrikkelijk veel geld ver dienen. De eerste een a twee jaar moetje echt besteden aan het op bouwen en daar gaat verschrikke lijk veel energie in zitten." Wat is het geheim van zaken doen in een voormalig Oostblokland? Het achterste van zijn tong laat. Gerrit Vlogtman niet zien. 'De con currentie zoekt het zelf maar uit', zie je hem denken. Wat algemene goede raad wil hij echter wel kwijt: „Je moet je in het begin behou dend opstellen, veel luisteren naar de mensen, de mentaliteit leren kennen. Niet denken dat je met je westerse mentaliteit daar net zo kunt werken als hier. Alles gaat veel trager en voor veel wat hier vanzelfsprekend is, moet je daar erg veel moeite doen. Het belang rijkste is voor mij op dit moment er Voorafgaand aan deze kleine hul diging was de voorzitter fel van leer getrokken tegen de plannen van staatssecretaris Simons om door samenvoeging van kruiswerk en maatschappelijk dienstverlening een miljoen per jaar te besparen. Van den Bergh verzette zich niet zozeer tegen de samenwerking, als- wel tegen het feit dat 'Den Haag' de bezuiniging maar vast in de begro ting had meegenomen: „In Den Haag denken ze er gemakkelijk een stukje organisatie in te bren gen." Service In Oost-Europa is het volgens Vlogtman regel dat de klant naar de verkoper toe komt. Zelf de een maal gelegde contacten warm hou den is iets dat men moet leren. De kracht van zijn bedrijf daar is niet alleen de kwaliteit van de machi nes, maar ook de service die hij wil bieden. Zelf de machines in wer king stellen, instructie geven, re paraties (snel) uitvoeren, zo moge lijk bij de boer op het erf. Met Pasen is daarvoor een complete servicewagen met onderdelen en gereedschap richting Gruszczyn gegaan. over, maar wij zijn nog niet zover." De voorzitter van de Stichting Maatschappelijke Dienstverle ning, A.D. van Pijpen, ondersteun de de kapitteling van de staatsse cretaris door zijn collega onmid dellijk: „Jammer dat er een voor schot wordt genomen op een later eventueel te bereiken besparing." Dat kruiswerk en gezinszorg sa men moeten gaan om de cliënt zo goed mogelijk te begeleiden onder- schreef hij, „maar zo snel als lande lijk is gegaan (er is een overkoepe lende Landelijke Vereniging voor Thuiszorg), zo moeilijk is het om het regionaal en plaatselijk hele maal eens te worden." Geschiedenis De eerste spreker in de rij en dege ne die het gebouw officiéél voor ge- of heropend verklaarde was Hol- tens burgemeester mr. W.L.F.C. ridder van Rappard. Hij dook even terug in de tijd en bracht in herin nering dat het Groene Kruisge bouw dat op 28 oktober 1960 ge opend werd, bij is elkaar gebracht door de inzet van de hele Holtense gemeenschap. Het Groene Kruis, toen onderge bracht in zaal Reoboth, had een spaarbankboekje geopend bij de Boerenleenbank (nu Rabobank) en de plattelandsvrouwen organi seerden een financiële aktie tege lijk met de statenverkiezingen. Holten had toen nog maar 4/5000 inwoners en de aktie bracht 2100,- op. Vier jaar later deden ze dat nog eens over, met een bijna gelijk resultaat. „Toch goed dat er Binnen nu en twee maanden moet er ook een Poolse monteur worden aangenomen, die dan in Holten kan worden opgeleid. Dat bete kent ook Vlogtman en een aantal medewerkers Pools gaan leren, want „als ik in Polen samen met mijn Poolse medewerker land bouwbedrijven ga bezoeken tolkt die wel, maar je wilt toch ook zelf een beetje verstaan wat de mensen zeggen." En hun duidelijk 'laaiend enthousiaste' reacties geven hem volop vertrouwen voor de toe komst: „Zoiets beginnen blijft een gok, maar ik gok niet teveel. Ik moet wel zeggen dat ik tot op he den ook een klein beetje geluk heb gehad en de juiste mensen ben tegengekomen." opkomstplicht was, zou je bijna zeggen," aldus Van Rappard. De meeste Holtense verenigingen leverden hun aandeel en de ge meente stelde de grond beschik baar. Zo kreeg het kruiswerk zijn eerste eigen onderkomen, waarin later ook het maatschappelijk werk en de fysiotherapiepraktijk gevestigd werden. „Holten mag dan misschien een klein plaatsje zijn, de samenwerking op het ge bied van de gezondheidszorg komt de kwaliteit van de zorg ten goe de," besloot de burgemeester. Verbindend netwerk Mevrouw J. Kieboom-Akker- man, voorzitter van de Stichting Welzijn Ouderen stipte aan dat de Stichting, in tegenstelling tot de medebewoners van het pand, geen uitvoerende maar een coördine rende, taak heeft en 'een verbin dend netwerk' tot stand wil bren gen tussen de instellingen uit de zorgsector. Zij benadrukte dat dé Stichting dankbaar gebruik heeft gemaakt van de mogelijkheid om zich in het gebouw te vestigen en sprak erkentelijkheid uit jegens het gemeentebestuur, zowel voor de financiële steun om de verhui zing mogelijk te maken alswel voor de tijdelijke 'inwoning' in het ge meentehuis. Drs. A.D. van den Bergh, voor zitter van de Stichting Kruis werk Zuidwest Overijssel, had vrijdag moeite om het zo mooi verbouwde onderkomen van zijn Stichting in Holten te vin den. „Ik wist globaal waar het pand zich bevond, reed Holten binnen en zag meteen een bord je medisch centrum", vertelde hij bij de officiële (her)opening, „maar daar was het dus niet. Toen trof ik een bordje Groene Kruis aan en dacht: daar zal het dan wel zijn, maar het mag al lang niet meer zo heten!" De vereniging voor Protestants Christelijk Onderwijs te Holten houdt op donderdag 25 april om 20.00 uur in de Schakel haar jaar vergadering. Aftredend en niet herkiesbaar zijn mevrouw D.H. B. Kruimelaar-Kis- temaker, mevrouw G. Lubberdink- Assink en de heer H. Paalman. Als nieuwe kandidaten worden voor gesteld mevrouw G.B. Aanstoot- Stam, A. Beldman-Staman en de heer M. Scholman. Na het huishoudelijke gedeelte zal de heer Ger Bendijk, lid van de Ouderraad Protestants Christelijk Onderwijs en nascholingsdeskun- dige van PABO Windesheim iets vertellen voor het meefunctione- ren van school verenigigingen in het onderwijs. De deelnemers aan het Dansen voor Ouderen in dorpshuis De Boschkamp, komen zaterdag 20 april in de 'arena' van het Bonte Paard in Dijkerhoek in actie voor de dans-test. Er zijn twee groepen, brons en zilver. De danslessen wer den verzorgd door dansschool Ben Vollenbrock. Voorafgaande aan de dans-test, zal een groep geestelijk gehandicap ten uit Hengevelde die eveneens les krijgen van Vollenbrock, een dansdemonstratie geven. De dansavond begint om 20.00 uur. Het Jona-kwartet zal op zondag 5 mei in dorpshuis de Boschkamp een koffieconcert verzorgen voor de Stichting Kunst en Cultuur Holten. Het kwartet, bestaande uit Maris- ka Paalman-viool, Gerrit Langen- barg-fluit, Louis de Vries-cello en Jona Evers-piano, speelt werken van J.C. Bach, J. Bodik de Bois- mortier, J. Haydn, M. Clementie en T. Giordani. Het concert begint om 12.00 uur, de zaal is open om half twaalf. Het 640 kg A team van touwtrek vereniging Okia heeft afgelopen zondag in Noordijk de nieuwe co- meptitie verrassend geopend met een derde plaats. De eerste plaats werd opgeëist door het team van Eibergen, die één punt aan Okia verloor. Heure staat op de tweede plaats met één punt voorsprong op Okia. De ploeg van Vorden staat op de vierde plaats met twee pun ten achterstand op Okia. Er strij den negen ploegen in deze klasse, 's Morgens was de 680 kg B-ploeg al op een gedeelde eerste plaats ge ëindigd, samen met de ploegen van Vorden en Buffels. De jeugd, trek kende in de 450 kg klasse, was minder gelukkig en moest genoe gen nemen met een vierde plaats in een deelnemersveld van zes ploe gen. De Okia-dames die meetrekken bij Halfwegirls, werden door te weinig deelnemende damesteams (3) in gedeeld bij de jeugd in de 420 kg klasse, wat de dams nog geheel niet meeviel. De uitslagen: 640 kg A klasse: 1. Eibergen, 15 pnt.; 2. Heure, 13 pnt.; 3. Okia, 12 pnt.; 4. Vorden, 10 pnt,; 5. Bekveld, 8 pnt.; 6. Vios Bison, 6 pnt.; 7 Bathmen, 5 pnt.; 8. Oosterwijk, 3 pnt; 9. EHTC 0 pnt. 680 kg B-klasse: 1. Okia, Buffels en Vorden, 8 pnt.; 4. EHTC, 4 pnt.; 5. Vios Bison en Olden Eibergen, 1 pnt. Dames en jeugd 420 klasse: 1. Heu re, 14 pnt.; 2. Bathmen, 11 pnt.; 3. Wipperpol, 10 pnt; 4. Halfwegglrls, 9 pnt.; 5. Vios Bison, 6 pnt.; 6. Bekveld en Erichem 3 pnt; 8. EHTC, 0 pnt. Jeugd 450 kg klasse: 1. Eibergen en Olden Eibergen 1, 9 pnt.; 3 Trek lust, 6 pnt.; 4. Okia, 4 pnt.; 5. Vor den 2 pnt.; 6. Olden Eibergen 2, 0 pnt. De supportersvereniging van sv Holten kan terugkijken op een ge slaagde compostactie. Heel wat Holtenaren namen een of meer zakken compost af. Het bijeenge brachte bedrag zal bestemd wor den voor de jeugdafdelingen van sv Holten. Tijdens de jaarvergadering, die vo rige week dinsdagavond in de kan tine op Meermanskamp werd ge houden werd besloten dat de inge zamelde plastic kunstmestzakken voorlopig niet worden verkocht. Men wacht hiermee, tot de prijs weer wat is aangetrokken. Ter gelegenheid van het jubileum van sv Holten, zal op 11 november een sponsorloop worden gehou den, waarvan de opbrengst be stemd is voor de EHBO en de Stichting Paardrijden Gehandi capten. De Knot De wol- en handwerkwinkel De Knot aan de Dorpsstraat 6 is on langs geheel nieuw ingericht. De nieuwe vloerbedekking en de verbeterde opstelling van de inrichting geven de winkel een heel ander uiterlijk. Het handwerkassortiment in De Knot is uitgebreid met stoffen voor patchwork en quilts. Daarnaast beschikt De Knot over een ruime keuze aan panties en herbergt de winkel een depot van Speedy-Clean. De Knot heeft bovendien een ruime keuze aan ondergoed/linge rieproducten voor dames en heren van het bekende merk Jansen en Tilanus in voorraad. Deze producten zijn als service aan de Holtenaren in het assortiment opgenomen na het wegvallen van de firma Wonnink. De Knot is dagelijks geopend van half tien tot half zes.

Holtens Nieuwsblad | 1991 | | pagina 5