Holbatheo: een unieke club Hinderlijk gedrag wordt nu aangepakt fl "i Vakopleiding voor mode en kleding Nel Kars speelt Koningin Sophie Agrarische thema van symposium 100 jaar OLMHolten PvdA Holten wijt verlies verkiezingen aan kabinet D66 mikt op raadszetels in 1994 Vraagtekens uitwerking subsidies Prijsvraag Jaarfeest EJV met de klucht Het veenspook Boeren in Portugal Blauw Wit tegen DVO HQLTENS NIEUWSBLAD Jubilerende fokvereniging enig in Overijssel m m'Mm Door burgemeester en wethouders verleende vergunningen, ontheffingen e.d. GGD verstuurt Oriëntatiedag voor starters DONDERDAG 14 MAART 1991 Met het fokken van paarden valt geen boterham te verdienen, zo weten de deskundigen te vertellen. Daarom bestaat de paardenfokvere- niging Holbatheo dan ook uit oprechte amateurs, die door middel van fokken zich al veertig jaar zich inzetten voor de instandhouding en verbetering van het warmbloedpaard. Holbatheo mag zich een unieke club noemen, want zij is de enige paardenfokvereniging in geheel Over ijssel. Daarnaast is zij uniek, omdat slechts inwoners uit het gebied Holten, Bathem en aangrenzende gemeenten lid mogen worden. En dat alles voor slechts vijftien gulden per jaar. Binnenkort viert de vereni ging het jubileum precies op de datum van oprichting, 23 maart. Plaats van handeling is het Bonte Paard in Dijkerhoek, de vaste ankerplaats van de vereniging, op welk terrein al sinds veertig jaar de jaarlijkse paardenfokdag wordt gehouden. De oprichting vond plaats in de tijd toen het paard als gebruiks- dier langzamerhand in het boeren bedrijf vervangen werd door de tractor. De liefde voor de edele viervoeter is de boer echter met de paplepel ingegeven, zodat initia tiefnemer Jan Boode uit Bathmen dan ook geen enkele moeite had een aantal geïnteresseerde boeren bijeen te trommelen voor de op richting van een paardenfokvere niging. De oprichtingsvergadering vond plaats op 23 maart 1951 in Het Bonte Paard. Het doel was jaarlijks een fokdag te houden waarop de leden htm beste fok- paarden en veulens konden tonen aan een jury. Kwaliteit Vanaf het eerste begin heeft de kwaliteitsverbetering van de paar den voorop gestaan. En dat is zo gebleven. Het bestuur van Holbat heo, nu bestaande uit A. Pol (voor zitter) H. Vrugteveen (secretaris), H. Huis in 't Veld (penningmeester) en de leden J. Stegeman, A. Pot, A. Schiphorst en G. Morsink ziet er op toe, dat aandacht wordt besteed aan de inzendingen van alle leden. Alle inzenders gaan met een prijs naar huis. Dat motiveert de leden, waardoor de kwaliteit van de in zendingen elk jaar beter wordt. Het competitie element wordt niet vergeten op z'n dag, maar de uit wisseling van ervaring staat voor op. Een onvertogen woord of ruzie is dan ook in al die veertig jaar nog nooit voorgekomen. Naast de fokdag in de zomer, houdt Holbatheo in de wintermaanden de jaarvergadering waarvoor vaak een gerenommeerd kenner van paarden wordt uitgenodigd. Dan vindt ook de feestelijke prijsuitrei king plaats van de fokdag. Daar naast worden bezoekjes georgani seerd naar bekende paardenstoe- terijen. Hoewel het aantal boeren leden terug loopt, weet Holbatheo de be langstelling voor het paard levend te houden. Veel nieuwe leden heb- Fraai opgetuigd worden de paarden op de fokdag voor de jury geleid. ben een 'burger' beroep, maar zijn door hun afkomst nauw verbonden met het boerenbedrijf en de liefde voor het paard. Speciaal bij de jon ge leden vallen de cursussen toilet teren goed in de smaak. In totaal telt Holbatheo 135 leden. Het veertig jarig bestaan wordt gevierd zaterdag 23 maart met van 19.00 tot 20.00 uur een receptie. Aansluitend is er tot 20.30 uur gele genheid tot het houden van toe spraken. Na de prijsuitreiking van de jubileumfokdag van 18 augus tus 1990, wordt het jubileumfeest op informele wijze voortgezet met onder andere het optreden van De Drie Trientjes uit Harisen en een muzikale omlijsting. De ledenvergadering van de PvdA- afdeling Holten maakte maandag niet veel woorden vuil aan de grote nederlaag van de partij bij de sta tenverkiezingen van vorige week. „Onze partij heeft een gevoelig ver lies geleden, niet door het beleid van provinciale staten maar door het landelijk beleid van het kabi net Lubbers/Kok", zei voorzitter Cees van de Weerthof en daar was de vergadering het van harte bij eens. De tussenbalans heeft de PvdA in Holten ruim 500 stemmen gekost. „We hebben als afdeling Holten niet zoveel invloed op het landelijk beleid, maar we hebben nog wel een wethouder en die moeten we proberen te houden." zei de voor zitter en riep zijn partijgenoten op om er alles aan te doen dat er bij de gemeenteraadsverkiezingen van 1994 een beter resultaat wordt be reikt. Landelijk is er in de Partij van de Arbeid een roep om zich duidelij ker in de CDA/PvdA-coalitie te profileren. Dat verlangen blijkt ook onder de Holtense leden te leven. In de rondvraag werd ten minste een dringend beroep op wethouder Wim Dalhuizen (we gens ziekte niet aanwezig) gedaan om in het college een minderheids standpunt in te nemen waar het er om gaat gemeentegeld uit te trek ken voor de aansluiting van de Look op de kabel. In de loop van de volgende week komt de nog kleine afdeling Holten van D66 bij elkaar om zich te bezin nen op de manier waarop de leden en vooral ook de kiezers van D66 zich in de plaatselijke politiek kun nen laten horen. „Nu zoveel men sen op D66 stemmen vind ik datje verplicht bent in de gemeenteraad zitting te nemen", vindt voorzitter Dick Gerdzen. „De politiek kan best wat inbreng van D66 gebrui ken. Het beter laten functioneren van de raad is tenslotte altijd een punt van ons geweest." Hoewel het ontbreken van een par ty als Gemeentebelang in de pro vinciale verkiezingen de cijfers wat flatteert, denk hij wel degelijk dat D66 een goede kans maakt op een of meer zetels bij de gemeente raadsverkiezingen van 1994. Hij hoopt dat de partij er dan in slaagt om een goed en slagvaardig beleid te voeren, dat aansluit bij wat de groep D66-stemmers bezig houdt. „Soms zitten er bij een raadsverga dering opeens honderd mensen in de zaal. De interesse voor de poli tiek is er dus wel degelijk. Als poli tieke partij moetje niet afwachten tot er buurtcomité's of aktiegroe- pen in beweging komen, maar ook zelf de vinger aan de pols houden." Nel Kars als koningin Sophie, vrijdag te zien in gebouw Irene. Een Nederlandse vorstin die bij de Nederlanders weinig bekendheid geniet is koningin Sophie, de eer ste vrouw van koning Willem III. Over haar leven schreef Ton Vor- stenbosch een solo-toneelstuk. Nel Kars speelt dit stuk, eenyoudig- weg Het legen van Koningin Sop hie geheten, op vrijdag 15 maart voor de Kunst- en Cultuurkring Holten. Centraal in Sophie van Würtem- Hoe uiteindelijk de subsidiere geling landschapsonderhoud en rietsubsidie er uit gaat zien, is nog niet helemaal uitgekristalliseerd. De leden van de commissies ge meentewerken en financiën gingen unaniem accoord met de nieuwe regelingen, maar met name vanuit de commissie financiën kwamen de nodige vragen over hoe de rege ling uiteindelijk in de praktijk zal worden uitgevoerd. In het verleden werd er slechts subsidie verleend voor rieten daken. Daar is nu bijge komen een bijdrage voor klein landschappelijk onderhoud, zoals bijvoorbeeld het afzetten van houtwallen en het onderhoud aan waardevolle bomen in het buiten gebied. Alle frakties spraken zich er over uit, dat aan de bedragen, 25.000 voor subsidie voor rieten daken en 20.000 voor klein landschapson derhoud, in elk geval niet gesleu teld mag worden. Vijf Holtenaren krijgen een jaar lang het maandblad Grasduinen thuisbezorgd. Zy hebben de juiste antwoorden gegeven op de vragen die bij de voorinformatie gesteld waren in de prijsvraag van het ge scheiden inzamelen van huisvuil. H. Vruggink, mevr. J. Bos, mevr. Verheul-Koopman, J. Smale en mevr. Maneschijn-Roelofs zijn de gelukkigen. In totaal waren er 150 inzendingen. bergs levensverhaal staat de dood van haar tweede zoon Maurits op zesjarige leeftijd. Ter nagedachte nis aan haar lievelingskind hield Wie uit een hang naar show, glim mer en glamour voor een opleiding in het modevak kiest, komt in de meeste gevallen bedrogen uit. Toch ontbreken deze zaken niet helemaal in de opleiding die de Christelijke MDGO Gravenvoorde in Almelo geeft. Maar het hoofd doel blijft natuurlijk de leerlingen met het diploma een goede kans op een aantrekkelijke baan te bieden. Of een degelijke basis voor een vervolgstudie op HBO-niveau. De opleiding Mode en Kleding duurt drie j aar, waarbij in het twee de en derde leerjaar stageperiodes zijn ingebouwd. De school heeft daarvoor veel contacten in binnen- en buitenland. Voor het patroonte kenen eri modetekenen per com puter beschikt Gravenvoorde over een CDA/CAM-centrum voor leer lingen, docenten en bedrijfsleven. In het derde jaar vindt tevens een werkweek naar het modemekka ginnen), het Detexdiploma, de praktijkdiploma's marketing en informatica, het HAVO-certificaat wiskunde en certificaten WordPer fect, modetekenen per computer en desktop publishing. Sommige daarvan zijn opgenomen in het normale lessenpakket, andere kunnen als extra vakken worden gevolgd. 1. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN; - aan H. J. Bolink, Landuwerweg 8 (1 douglas spar); - aan J. G. P. Müller, Houtweg 28 (1 eik); - aan H. J. Klein Twennaar, Julekesweg 7 (5 dennen). 2. aan Ponyclub „De Bergruitertjes" een vergunning verleend voor het organiseren van een kansspel; 3. toestemming verleend voor de verkoop van een vrije sector woning door Roosdom-Tijhuis B.V. Rijssen aan Th. M. de Rooij en M. H. Dondertman; 4. aan mevr. Grave-van Vemden ontheffing verleend voor de verkoop van gedragen kinderkleding. Voor het iywinnen van informatie over een zaak of over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift kan men zich wenden tot de afdeling algemene zaken ter ^gemeentesecretarie. TER INZAGELEGGING AANVRAGEN OM VERGUNNING Op de Afdeling Algemene Zaken van de gemeentesecretarie van de gemeente Holten liggen vanaf 18 maart 1991 tot 18 april 1991 op werkdagen van 9.00 tot 12.30 uur ter inzage de verzoeken om vergunning ingevolge de Hinderwet van; 1. J. Teeselink, Aalpolsweg 11 te Holten tot het oprichten en in werking hebben van een melkrundvee- en fokvarkensbedrijf annex opslag van dieselolie 2. B. J. Barvelink, Vijfhuizenweg 6 te Holten tot het oprichten en in werking hebben van een melkrundvee-jongvee-, schapen- en meststierenbedrijf annex opslag van dieselolie 3. H. H. Bronsvoort, Oude Deventerweg 57 te Holten tot het oprichten en in werking hebben van een akkerbouwbedrijf met opslag van gewasbeschermingsmiddelen en dieselolie 4. H. Nijenhuis, Vonderschottenweg 14 te Holten tot een nieuwe, de gehele inrichting (rundvee-fok-, rundveemelk-mestvarkens- en meststierenbedrijf annex opslag van dieselolie) omvattende vergunning 5. E. A. Luggenhorst, Oostervelasweg 1 te Holten een nieuwe, de gehele inrichting (melkrundvee-, jongvee- en mestvarkensbedrijf annex opslag van dieselolie) omvattende vergunning G. H. Oosterveld, Vonderschottenweg 6 te Holten een nieuwe, de gehele inrichting (varkensfok- en mestvarkensbedrijf annex opslag van dieselolie) omvattende vergunning 7. Maatschap Schutte, Brenderweg 2 te Holten een nieuwe, de gehele inrichting (rundvee melk- en mestvarkensbedrijf annex opslag van dieselolie) omvattende vergunning 8. Maatschap Bosschers, Oude Stationsweg 10 te Holten een nieuwe, de gehele inrichting (melkrundvee- en meststieren-bedrijf annex opslag van dieselolie) omvattende vergunning 9. Mengvoedergroep Holten B.V., Larenseweg 48 te Holten een nieuwe, de gehele inrichting (opslag van ondergrondse tanks en aflevering van vloeibare brandstoffen) omvattende vergunning De aanvragen om vergunning liggen voorts gedurende genoemde pe riode van 1 maand iedere dinsdagavond van 19.00 tot 22.00 uur ter inzage in de sporthal 't Mossink, Keizersweg 22 te Holten (kantoor be heerder). Schriftelijk kunnen tot 18 april 1991 gemotiveerde bezwaren worden in- §ebracht bij het College van Burgemeester en Wethouders van Holten, midsbelt 6, 7451 BL Holten. De persoonlijke gegevens van degene, die een bezwaarschrift heeft ingediend, worden, indien daarom uitdruk kelijk wordt verzocht, niet bekend gemaakt. Voor zover betreft de aanvragen 1 t/m 8 kan een ieder ook mondeling in persoon of bij gemachtigde bezwaren inbrengen op verzoek tot 11 april 1991Men gelieve daarvoor een afspraak te maken met de Afdeling Al gemene Zaken ter gemeentesecretarie. (Tel. 6 16 66). Met betrekking tot de aanvraag nr. 9 kan een ieder mondeling bezwaar indienen tijdens een openbare zitting, welke gehouden zal worden op dinsdag 9 april 1991 om 11.00 uur in het gemeentehuis te Holten. Sophie zijn speelkamer op paleis Parjjs pjaats Noordeinde intact. Met behulp van Naast de verplichte lessen kunnen het destijd beroemde medium Da niël Douglas Home probeerde ze via de weg van het spiritisme con tact te krijgen met Maurits' geest. Het toneelstuk is gebaseerd op een bloemlezing uit de brieven van ko ningin Sophie aan haar vriendin Lady Malet, gebundeld onder de naam Een vreemdelinge in Den oproepen voor Haag en op de door Sophie neerge- t i schreven jeugdherinneringen. De OllClCrZOÊk voorstelling van Nel Kars vindt plaats in gebouw Irene en begint om 20.00 uur. de leerlingen ook cursussen volgen voor het vestigingsdiploma (om zelf een modezaak te kunnen be- De EJV Espelo houdt vrijdag 22 maart een jaarfeest in het Trefpunt in Espelo. Leden van EJV voeren de klucht Het veenspook van D. J. Eggengoor op. Het stuk gaat over Treute Wapsebokse, de bazin van herberg De vier winden (gespeeld door Marian ten Dam), die met hulp van Gore Gerrit (Gerrit Blan- kena) waren over de grens met Duitsland smokkelt. Door de komst van de nieuwe grenscom- mies Bennie van Leiden (Herman Slijkhuis) is dit niet langer moge lijk. Daarom bedenken Treute en Gore Gerrit een verhaal over een spook, maar dat blijkt al gauw niet het enige spook in het veen te zijn* Het veenspook wordt twee keer gespeeld, 's middags om kwart voor twee en 's avonds om kwart voor acht. Kinderen van de basis school en leden en donateurs van EJV mogen gratis naar binnen. Na afloop is er een verloting met mooie prijzen en de gelegenheid om nog gezellig na te zitten met een hapje en een drankje. De Gewestelijke Gezondheids dienst Midden IJssel heeft op nieuw oproepen verstuurt aan alle vrouwen in de leeftijd van 35 tot 55 jaar mee te werken aan het bevol- kingsonderrzoek naar baarmoe derhalskanker. Elke vrouw krijgt eens in de drie jaar een uitnodiging om een uitstrijkje te laten maken. De deelname aan dit onderzoek is geheel vrijwillig. De vrouwen die in 1991 aan de beurt hebben een uit nodiging ontvangen van de GGD. In de loop van 1991 krijgen de vrou wen van hun huisarts een oproep om een uitstrijkje te laten maken. De uitstrijkjes worden beoordeeld door het streeklaboratorium. Als het uitstrijkje afwijkend is krijgt de vrouw dat te horen via haar eigen huisarts. Voor ziekenfonds- verzekenden is het onderzoek kos teloos, bij particulier-verzekerden is dit afhankelijk van hun polis voorwaarden. De Kamer van Koophandel in De venter houdt op 9 april een oriënta tiedag voor startende onderne mers. Tussem 10.00 en 16.00 uur wordt gesproken over theoretische en praktische onderwerpen als de persoon van de ondernemer, de rechtsvorm van de onderneming, vergunningen en andere wettelijke vereisten, commerciële planning en financiële aspecten. Aanmelden en inlichtingen: me vrouw K.J. Kerkhof, tel. 05700- 87900. Dat was even schrikken voor de leden van de commissie Algemene en Bestuurlijke zaken, toen zij de vergaderstukken voor de commis sie doornamen. Tot hun verbazing vonden zij daarbij ook een verga derstuk, waarin de weerslag was vastgelegd van een (besloten) ver gadering van de commissie over het Holtense politiebeleid. Alleen CDA fraktievoorzitter H. Dul had daar geen moeite mee. „Prima, dat het rapport de openbaarheid komt", was zijn kort en bondige mening. Veel meer moeite had de socialist J.M.E. Metsemakers met die openbaarheid, omdat in de be sloten vergadering naast de me ning van de firaktie ook de persoon lijke mening een rol had gespeeld, die nu in meer algemene termen aan het papier waren toever trouwd. Metsemaker had vooral moeite met de stigmatisering, die naar zijn oordeel sprak uit het stuk waar het ging over de overlast van scholieren op de vrijdagse waren markt en het verkeersgedrag van de scholieren in en buiten de be bouwde kom. Volgens de socialist had in dit geval ook de voorafgaan de discussie in het openbaar ge voerd moeten zijn, wat burgemees ter Van Rappard op zijn beurt be- streedt. De fraktievoorzitters Ge meentebelang (H. Rustebiel) en WD (L.H. Rensen) waren met hun collega's eens, dat de gevoerde di- sucssie correct was weergegeven, maar waren er vanuit gegaan dat de discussie als leidraad diende voor een interne leidraad voor het politiebeleid. Burgmeester van Rappard ver wonderde zich er over, dat de frak- tieleiders zo geschrokken reageer den. Volgens de burgemeester mo gen de dingen best eens bij de naam genoemd worden, als het gaat om normvervaging in Holten. „We mogen best in de openbaar heid zeggen, dat we wat gaan doen aan hinderlijk gedrag". De OLM, afdeling Holten heeft tij dens de jaarvergadering met aan dacht geluisterd naar het relaas van veehouder Maat uit Giet hoorn. De heer Maat heeft twee jaar geleden een veebedrijf in Por tugal gesticht. Zijn bedrijf in Giet hoorn was aan de kleine kant. Om die reden had hij vijf jaar geleden ook al een museum bij zijn huis ge sticht waar in het afgelopen jaar 9000 bezoekers waren komen kij ken naar de oude auto's, koetsen en oude landbouwwerktuigen. De heer Maat vertelde boeiend over de Ter gelegenheid van het 100 ja rig bestaan van de OLM, afdeling Holten wordt op woensdag 27 maart in Het Bonte Paard in Dijk erhoek een symposium gehouden dat als titel draagt: De agrarische toekomst, een uitdaging. Dagvoorzitter is J.H.M Robben, toekomstig algemeen secretaris van de OLM. Na het openings woord door afdelihngsvoorziter Wim Reijlink houdt E.R. Louw man, commercieel manager van Albert Heijn een inleiding over het onderwerp: Veranderd consump tiegedrag en hoe het grootwinkel bedrijf daarop tracht in te spelen. De inleiding van onderdirecteur Rabo Nederland C.F. Broekhyse heeft als titel: Economiche beteke nis en financiering van de Neder landse agribusiness in Europees perspectief. Na de lunch spreekt als laatste ir.. D. Luteijn, voorzitter van de Cebo- co Handelsraad over: De coöpera tie op weg naar 2000. Het symposi um wordt afgesloten met een fo rumdiscussie onder leiding van de heer Robben en waarin naast de genoemde inleiders zitting hebben voorzitter Henk Slijkhuis van de OLM. Het symposium begint om 09.45 uur. problemen die het boeren in het Zuideuropese klimaat met zich meebrengt. Het bestuur van de OLM heeft een wijziging ondergaan. H.J. Mark- voort en a. Pekkeriet waren niet herkiesbaar. Zij werden opgevolgd door G.J. Groteboer en G.J. Rib- bink. Blauw Wit speelt komende zater dag de inhaalwedstrijd op 't Vlet- goor tegen het Almelose DVO. Dit betreft nog een wedstrijd uit de tweede periode. Wanneer de Blauwwitters uit deze wedstrijd een punt weten te halen winnen zij ook de tweede periode. In de race om het kampioenschap met Voor waarts is het de Blauwwitters er echter alles aan gelegen twee pun ten uit deze wedstrijd te halen. Na het winnen van de eerste periode is in feite deze periode niet meer in- terressant. Wanneer het de Blauw witters echter lukt ook de tweede periode te winnen gaat deze over naar nummer twee in die periode en dat is Voorwaarts. Ook DVO heeft nog een klein kansje in die tweede periode maar dan zal het zaterdag wel met vier doelpunten verschil van Blauw Wit moeten winnen. De wedstrijd begint om 14.30 uur en staat onder leiding van scheids rechter Slagers uit Rijssen.

Holtens Nieuwsblad | 1991 | | pagina 5