Landelijke bekendheid kunstverloting Holten Tienjarig bestaan Radio Diessenplas i Xeuntjescarnavalwas een stuk minder druk m Kerkdiensten Medische diensten van dag tot dag Br HOLTENS NIEUWSBLAD Uit het politierapport m BERICHT STICHTING WELZIJN OUDEREN Langlaufers wachten op meer sneeuw Burgerlijke stand Gevonden voorwerpen f WP*M Geen subsidie voor stijldansen BOLSENBROEK MARKELO DONDERDAG 14 FEBRUARI 1991 - I Voor de 35ste keer alweer werd december vorig jaar de trekking verricht voor de verloting van op drachtschilderijen en andere kunstvormen, zoals die ooit door wijlen dokter Nagelhout werd op gezet. Een initiatief dat landelijke bekendheid kreeg en in de loop der jaren menig kunstenaar een steuntje in de rug bood. Stuwende kracht achter de jaar lijkse kunstverloting is nog steeds mevrouw J.W. Nagelhout-Klijzing, die na de dood van haar man in 1975 zijn werk overnam. De laatste jaren gesteund door een nationaal comité van aanbeveling en met ad ministratieve hulp van mej. D. Maats slaagt zij er steeds weer in rond de achtduizend loten aan de man en vrouw te brengen. De geschiedenis van de kunstver loting gaat terug tot in de jaren vijftig toen het echtpaar Nagel hout zich ervoor inzette om de kunst en kunstenaars op allerlei manieren te helpen. Een van die initiatieven was het zoeken van gratis onderkomen voor Neder landse schilders in het buitenland. „Daarbij ging het vooral om Frankrijk, waar we meestal met vakantie waren. Dan stroopten we allerlei hotels af met het verzoek een schilder onderdak te verschaf fen die dan met zijn werk zou beta len. Ik moet zeggen, in Franktijk was dat nooit een probleem. An ders dan in Zwitserland bijvoor beeld waar de mensen veel meer berekenend waren. Mede door het blad Arts en Auto kregen we daar mee landelijke bekendheid en heb ben er op die manier meer dan honderd Nederlandse schilders in het buitenland gewerkt. Later werd dat ook omgedraaid. Dan kwamen buitenlandse kuns tenaars naar Holten. Vooral Mone- gasken en Belgen. In de loop der tijd is er dus een enorme collectie in Holten gemaakte schilderijen opgebouwd, die door allerlei oorza ken nogal verspreid is geraakt. Sa men met de Oudheidkamer Hoolt'n proberen we een groot deel daarvan weer te achterhalen om ze deze zomer te exposeren." Andere tijden Dat waren inderdaad andere tij den in die jaren vijftig. Tijdens een expositie in een bomvolle zaal Amicitia („Als ze al niet voor de kunst kwamen, dan in ieder geval om de dokter een plezier te doen" vertelt mevrouw Nagelhout la chend) trok burgemeester Enklaar dan plechtig uit een melkblik de winnende loten. Mocht de prijs winnaar niet in de zaal zitten, dan was er altijd wel een buurman of fa milielid die het gewonnen kunst werk in ontvangst kon nemen. Tegenwoordig is dat anders. Niet alleen viel zaal Amicitia (samen met het aanpalende hotel Holter- man) ten offer aan de slopersha mer, ook de trekking van de prijs winnaars gebeurt nu meer anno nu, onder toezicht van notaris Westmaas uit Markelo. De 35ste trekking geeft een duide lijk beeld van het nationale karak ter van deze kunstverloting. Naast twee Holtense prijswinnaars (ieder goed voor een bedrag van f 400) kregen deelnemers uit Dronten, Amsterdam, Zutphen, Sommels- dijk, Den Haag, Putten, Heerlen, Franeker, Groningen, Dordrecht, Assen, enz. bericht dat ze voor een bedrag variërend van f 400 tot f 1000 aan kunst mogen besteden. Wie aan de komende kunstverlo ting mee wil doen, kan contact opnemen met mevr. J.W. Nagel- hout-Klijzing, Pastoriestraat 22, 7451 ES Holten. Tel. 05483-61330. De loten kosten f 2,50 per stuk, maar er is een minimum afname van vier loten. Her en der in de regio Holten moeten ze nog aan de muren prijken. Al die kunstwerken die in de jaren vijftig en zestig door buitenlandse kunstenaars in en om Holten zijn vervaar digd. Vooral veel Monegasken en Belgen kwamen op uitnodi ging van de toenmalige Kunst club Holten hierheen en betaal den de plaatselijke hotel- en pensionhouders hun logies en maaltijden in natura met hun werk. Hoe en wanneer is nog niet bekend, maar in de loop van dit jaar wil de Oudheika- mer Hoolt'n door middel van een overzichtsexpositie een beeld scheppen van de buiten landse kunstijk op Holten in die jaren. Op dinsdag 5 februari ontstond op de AI tijdens een inhaalmanoeuvre een aanrijding tussen twee perso nenauto's. Een auto haalde een vrachtwagen in, ging weer naar rechts, doch de bestuurder kwam toen in de problemen omdat een auto voor hem langzamer reed en hij niet weer naar links kon uitwij ken, omdat hij werd ingehaald. De betreffende bestuurder botste te gen de achterzijde van de voorlig ger. Beide voertuigen werden met zware schade afgesleept. Er waren geen persoonlijke ongelukken. Op woensdag 6 februari werd even eens op de AI een personenauto beschadigd toen een sierring van een vrachtwagen los liet en tegen de personenauto rolde. De schade bleef hier beperkt. In de nacht van vrijdag op zater dag werd een ruit van een woning bij het station vernield. Onbeken den gooiden er een steen doorheen. De daders van deze laffe streek zijn nog onbekend. In de nacht van zaterdag op zon dag werd een jeugdige inwoner uit onze gemeente betrapt bij het ste len van een fiets. Hij had deze fiets weggehaald bij het HMV-gebouw. Tegenwoordig noemt men dat "even lenen" maar het blijft een Tien jaar alweer is het geleden dat op 2 maart 1981 Radio diessenplas voor het eerst in de lucht ging. Weliswaar waren de uitzendingen nog "ingeblikt" maar voor het Hol tense bejaardencentrum was het er niet minder uniek om. Op vrij dag 1 maart willen de medewer kers van de inmiddels tot de OZO in Nijverdal behorende omroep het tienjarig bestaan herdenken met een speciale jubileumuitzen ding. Bij die revue-achtige bonte avond wordt dankbaar een greep gedaan uit de vele gasten die de eerdere uitzendingen van Radio Diessenplas bezochten. Na tien jaar neemt de bejaarde- nomroep ook afscheid van twee mensen van het eerste uur. Fred en Jeanette Droog, die beiden aan dc wieg van Radio Diessenplas ston den, zijn onlangs naar Apeldoorn verhuisd. Fred (techniek) en Jea nette (presentatie) namen destijds het initiatief voor de omroep. Eer- Een deel van de Radio Diessenplasploeg. V.l.n.r. Dick Mondeel, Jeanette Droog, Janny Mondeel en Wil Vogel. ste medewerk(st)ers waren verder Everdien Spakman, Wil Vos en Janny Mondeel. Dat waren de tij den dat de uitzendingen in een bovenkamertje eerst op band wer den gezet, waarna ze later de ether in gingen. De bewoners droegen hun steentje bij door zowel appara tuur als een geldelijke bijdrage ter beschikking te stellen. In die tijd bestonden de programma's nog uit interviews, verzoeknummers uit de oude doos en nieuwtjes uit de Diessenplas of uit het Holtens Nieuwsblad. Live de lucht in Het duurde echter niet lang of Ra dio Diessenplas ging live de lucht in. Die eerste rechtstreekse uitzen ding was op 9 januari 1982 toen zanger Bemd Hill en accordeniste Dinie Koetsier optraden. Deze uit zendingen werden mogelijk door giften van de hervormde en de ge reformeerde diaconie. Ook een gift van G.J. van 't Holt (die in 1983 f 100 won in een prominentenrace) vormde een welkome aanvulling van de kas, terwijl het stichtings bestuur van de Diessenplas en de bewonerscommissie diep in de bui del tastten voor de aanschaf van microfoons en ander materiaal. Toen dankzij inspanningen van burgemeester Van Rappard ook het Comité voor de Zomerpostze- gels nog eens met f 1750 over de brug kwam kon de bejaardenom- roep steeds professioneler aan het werk. In 1985 werden de verzoek platen voor het eerst opgenomen bij de Overijsselse Ziekenomroep (OZO) in Nijverdal, een samenwer king die op 1 januari 1987 leidde tot een definitieve fusie. ordinaire diefstal, hetgeen de rech ter op gepaste wijze zal bestraffen. Op maandag 11 februari ontsnapte een koe bij een slachthuis in Nieuw-Heeten. Het dier werd hele maal dol, bracht het verkeer in gevaar door over wegen te dollen en rende vervolgens dwars door het prikkeldraad. Een politieman legde het dier met één wel gemikt schot op de kop met een MP5 vuur wapen neer. Voederactie Gelet op de barre weersomstandig heden van de laatste tijd, heeft de Holtense politie weer een voede ractie op touw gezet om de in het wild levende dieren van voer te voorzien. Zolang de winter zich op deze wijze manifesteert (sneeuw en vorst), kunt u dagelijks uw oud brood, groenteafval e.d. inleveren aan de achterzijde van het politie bureau aan de Keizersweg (tussen 08.00 en 18.00 uur). Tevens kan dit bij de gemeentewerf aan de Waag- weg en wel 's-middags tussen 13.00 en 15.30 uur op werkdagen en op zaterdagen tussen 13.00 en 15.00 uur. De politie zorgt er dan voor dat het voedsel wordt verdeeld on der de jachtopzichters, die het voer vervolgens naar diverse voeder plaatsen brengen. Hoewel de telefoons afgelopen dinsdag niet stilstonden bij de plaatselijke VW, vormt Holten nog steeds geen langlauf-paradijs voor wintersporters die het dicht bij huis zoeken. Een poging van van VW-directeur André Hoeben samen met eigenaar Willy Venek laas van camping De Holterberg om met het speciaal daarvoor ver vaardigde apparaat de zogenaam de loipes te trekken, strandde vooralsnog door te weinig sneeuw op de Holterberg. „Nog een paar centimeter erbij" was dinsdag de voorlopige conclusie. Ondanks de afwezigheid van uitgezette routes werd er her en der op eigen houtje wel degelijk gelanglaufd. Met wat geluk staat Holten komend week einde helemaal in het teken van de lange latten. De Stichting voor Sociaal en Cul tureel Werk Holten krijgt geen sub sidie ;oor het stijldansen voor ou deren. Dat was het resultaat van een langdradige discussie in de commissie welzijn, waarin de com missieleden zichzelf en elkaar het verschil- tussen Meer Bewegen voor Ouderen en meer bewegen van ouderen probeerden duidelijk te maken. Wethouder Dalhuisen noemde het laatste iets voor ouderen die zich nog goed kunnen bewegen en dat zo willen houden, terwijl het eerste gericht is op het soepel houden van de spieren die van belang zijn in de 'huissituatie'. Politiek De Statenverkiezingen komen er aan. Op 6 maart a.s. kunt u weer uw stem uitbrengen om de leden van de provinciale staten te kie zen. Zijn die provinciale staten be langrijk voor ouderen? Zeer zeker! Wat d ht u van onderwerpen als woninb^ouw en flankerend beleid door de bejaardenoorden? Ze ha len meestal noch de krant noch de televisie. Ze bepalen echter wel het plaatselijk ouderenbeleid voor een deel. Op donderdag 28 februari vindt daarom in De Leeren Lampe in Raalte een studie/informatiedag plaats, waarop word gesproken over de plannen van de verschil lende politieke partijen ten aan zien van deze onderwerpen. De bij eenkomst begint om 10.00 uur en zal rond 15.30 uur zijn geëindigd. Gerekend wordt op een pittige dis cussie naar aanleiding van de inge leverde vragen tussen de uitgeno digde gastsprekers en de aanwezi ge politici. De entree is gratis, con sumpties zijn voor eigen rekening. U kunt uw eigen lunchpakketje meenemen. Electriciteit Op 21 februari van 15.00-17.00 urn- organiseert de Stichting voor Soci aal en Cultureel Werk een thema middag rond elektriciteit. Kees van Bruggen geeft allerlei prakti sche tips over stekkers, snoertjes, stoppen en dat soort zaken. Hij vertelt óver het ontstaan van kort sluiting en wijst op gevaren bij het doe-het-zelven. Het is een bijeen komst voor zowel dames als heren. De toegang is gratis. Als vervolg op deze middag volgt er een tweetal middagen, waarop allerlei dagelijkse probleempjes die verband houden met elektrici teit aan de orde komen. Er wordt eveneens ingegaan op energie-be sparing en milieuvriendelijkheid. Deze vervolgmiddagen worden ook door de Stichting voor Sociaal en Cultureel Werk georganiseerd. Kosten voor beide middagen 10,-. Voor meer informatie kunt u bellen naar het dorpshuis, tel. 62755. Afvalinzameling U zult het hebben gemerkt: het huisvuil wordt binnenkort anders ingezameld. Een aantal verschil lende afvalbakken en containers moeten er voor zorgen, dat het huisvuil gescheiden bij gemeente werken komt. Alles hoeft dan niet op een grote hoop en veel van het afval kan worden hergebruikt. Begin maart worden huis aan huis de grijze en groene containers uit gereikt, die de plastic afvalzakken gaan vervangen. Huisafval en tui nafval worden dan apart ingeza meld. De gemeente levert deze containers bij u aan huis af. Het ge bruik ervan wordt in een begelei dende folder uitgelegd. Het is echter heel goed denkbaar, dat u vragen heeft over het moeten gebruiken van die grote contai ners. Daarom houdt de gemeente Holten donderdagmiddag 21 fe bruari om 14.00 uur een voorlich tingsmiddag, waarop duidelijk wordt gemaakt, bij wie u terecht kunt met persoonlijke problemen rond die containers. U kunt uw vragen kwijt aan een amtenaar van de gemeentereiniging. De bij eenkomst vindt plaats in de kanti ne van het gemeentehuis. De keuntjes waren er helemaal 'in' bij de muzikale act van Clown Ludo Het keuntjescamaval in zaal Vos man werd zaterdag door duidelijk minder kinderen bezocht dan in voorgaande jaren. Organisator Hoes had dat van te voren al voor speld. In andere jaren volgde het kinderfeest direct op de optocht en werden de kinderen als het ware vanzelf binnen gezogen. De rond de honderd keuntjes die wel waren gekomen genoten erg van het optreden van Clown Luko, die samen met de kinderen een muzikale act weggaf onder de naam 'grote notenkolder' en later veel bewondering en gelach oogst te met zijn capriolen met de 'funny balloons'. Ook de mini-moppen trommel was een groot succes. De kinderen stonden in de rij om even op het podium in de schijnwerpers te kunnen staan. heksen, boeren, een prinsesje, beertje, clowntjes, opa en oma Wie geen verkleedkleren droeg - en die waren er naast alle heksen, boeren en clowntjes ook - werd zo mooi geschminckt door de dames van De Fienpreuvers dat je die gewone kleren helemaal niet meer zag. Geboren: Wilbert, zoon van T. Steenhuis en L.F.M. Bergsma; Johanna Dineke, dochter van J. J. Aanstoot en E.M. Kuijt; Wil lem Albert, zoon van W.G. Ol- denmenger en C.A.M. Kienhuis. NED.HERV. KERK 10.00 uur: ds. A.J. Leerink, jeugddienst. 19.00 uur: ds. H.W. Doomweerd. Uitgangscollecte: plaatselijk jeugdwerk. Oppasdienst: mw. Ymker-Blokzijl en Jeanet Men- sink. Diessenplas: 20 februari 19.00 uur: ds. Lindeboom. GEREF.KERK 9.30 uur: ds. G.A. Westerveld uit Apeldoorn. 15.00 uur: ds. P. Ravensbergen uit Gramsbergen. Kindemevendienst: groep 3 en 4 o.l.v. H. Stam. De eerste collecte is voor het eigen jeugdwerk, de tweede voor rente en aflossing. Oppas dienst: 0-3 jaar: Henny Saal- mink-Stam, Henriëtte Saal- mink en Ria Jansen-Stam; 4-6 jaar: Ria Harbers-Potman, Jea net Droog-van Houten en Ali Beldman-Staman. R.K KERK 10.00 uur: H. Mis in Irene. DIJKERHOEK 10.00 uur: ds. H.W. Doomweerd. Uitgangscollecte: plaatselijk jeugdwerk. OKKENBROEK 10.00 uur: vicaris A. Schutmaat. Uitgangscollecte: Prot. Interk. Thuisfront. NIEUW HEETEN Zaterdag 19.00 uur: H. Mis. Zondag 8.00 uur: H. Mis; 10,00 uur: gebedsdienst. ARTS: 16 en 17 februari: W.R. van Cou- welaar, Keizersweg 32, tel. 6 35 53. Spreekuren: 11.00 uur en 16.00 uur. APOTHEEK: Vrijheidslaan 7, tel. 6 39 75. Za terdag en zondag voor spoedre- cepten geopend om 11.00 uur en 16.00 uur, tijdens het spreekuur van de huisartsen. Buiten deze uren eerst bellen: tel. 6 39 75. TANDARTS: 16 en 17 februari: A.J. Boerman, Vennekesgaarden 46a Rijssen, tel. 05480-12535. Behandeling na telefonische afspraak. DIERENARTS: Dierenartsencombinatie Hol ten, Houtweg 18, tel. 6 20 04. Spreekuur: zaterdag 8.00-9.00 uur. Daarbuiten: tel. 6 20 04. Dierenartsenpraktijk Holten S. Minnema, Larenseweg 54, tel. 6 28 35, b.g.g. 05704-30 86. WIJKVERPLEGING: Kruiswerk Zuidwest-Overijssel, Gaardenstraat 31, tel. 6 14 36. Spreekuur en uitleen magazij nartikelen: maandag t/m vrij dag van 13.30-14.30 uur; 24-uurs bereikbaarheid, enkel voor noodgevallen: tel. 05700-1 52 97. Diëtiste: spreekuur volgens af spraak tijdens spreekuur wijk verpleegkundige. Kleuter- en zuigelingenbureau: Gaardenstraat 19, volgens af spraak. ZIEKENVERVOER: Alarmnummer: 06-11 of dienst doende arts: tel. 6 35 53. FYSIOTHERAPIE: Centrum voor Fysiotherapie Holten, Gaardenstraat 31, tel. 6 22 99. Dagelijks geopend van 8.00-17.30 uur. Behandeling vol gens afspraak. Praktijk voor fysiotherapie mevr. H. Versnel-Graaff, Oran jestraat 73a, tel. 6 42 51. Behan deling volgens afspraak (ook voor ziekenfondspatiënten). ZIEKENFONDS: Spreekuur: vrijdag van 8.30- 10.00 uur en volgens afspraak in het Groene Kruisgebouw, Gaardenstraat 26, tel. 6 14 36. STICHTING MAATSCHAPPELIJKE DIENSTVERL. MIDD.OVERIJSSEL: Maatschappelijk werk, gezins- en bejaardenverzorging, Gaar denstraat 29, tel 6 27 84. Spreek uur: maandag t/m vrijdag van 8.30-9.30 uur en volgens af spraak. OPEN BEJAARDENWERK: Inlichtingen: tel. 6 13 28 en 6 28 89. SLACHTOFFERHULP Elke eerste dinsdag van de maand van 9.30-10.30 uur in het rijkspolitiebureau, Reilinksweg 2, tel. 6 44 44. POLITIE: Alarmnummer: 06-11 (dag en nacht bereikbaar); overigens: tel. 6 44 44. BRANDWEER: Alarmnummer: 06-11 (dag en nacht bereikbaar). ENGERGIEVOORZIENING: N.V. Energiebedrijf IJsselmij, Industriestraat 1. Tijdens kan tooruren: tel. 6 18 14; buiten kantooruren: tel. 038 - 22 45 45. WONINGBOUWVERENIGING ONZE WONING: Spreekuur Holten in gemeente huis: iedere le dinsdag van de maand-Is morgens vam 10.15- 12.15 uur; iedere 3e dinsdag van de maand 's middags van 14.15- 16.15 uur. BIBLIOTHEEK: Rörikstraat 3, tel. 6 24 87. Maan dag en vrijdag 14.00-17.30 uur en 18.30-20.30 uur, woensdag 9.30- 12.30 uur en 14.00-17.30 uur. OUDHEIDKAMER HOOLT'N: Dorpsstraat 27 (VW-gebouw). Geopend: vrijdag en zaterdag van 13.30 tot 16.00 uur. VOEDINGSBOND FNV: Informatie over uitkeringen: tel. 05483-6 30 56; 053-33 05 37; 05496-6 30 56. 14 februari: informatieavond afvalverwerking in gemeente huis, 19.30 uur. 15 februari: zangavond in De Kandelaar, 20.00 uur; laatste avond schaatsvierdaagse, ijs- feest op De Noordpool 19.00- 22.00 uur. 17 februari: Dika van de Wier- dense Revue in de Boschkamp, aanvang 11.30 uur. 18 februari: jaarvergadering sportcommissie met uitreiking Sportprijzen in de Boschkamp, 20.00 uur. 19 februari: Bingobijeenkomst Bejaardensociëteit, 14.30 uur in Irene. 21 februari: informatiemiddag over afvalverwerking voor ou deren, 14.00 uur in kantine ge meentehuis; informatieavond afvalverwerking in gemeente huis, 19.30 uur; bijeenkomst CPB in de Kandelaar, 20.00 uur; lezing over Japanse netsuke's in de Boschkamp, aanvang 20.00 uur. 22 februari: concert Octopus. 25 februari: herhalingscursus reanimatie in zaal Vosman, 13.30 uur; jaarvergadering NBvP Espelo, 19.45 uur. 26 februari: dia-avond Wander Drent bij HVG Dijkerhoek, 20.00 uur in Bethanië. 28 februari: gemeenteraadsver gadering, 19.30 uur. 1 maart: concert Holtense orga nisten in de Kandelaar, 20.00 uur; jubileumuitzending Radio Diessenplas, 19.00 uur; kleder drachtenshow Oudheidkamër in het dorpshuis, aanvang 19.30 uur. 2 maart: Postzegelbeurs in aula Scholengemeenschap, 10.00- 17.00 uur. Gevonden: bruin lederen knip- portemonnaie met inhoud (blij ven liggen bij C 1000); twee sleu tels aan witte musketonhaak; sleuteletui met ongeveer zeven sleutels; groen blauwe parkiet. Verloren: rode kater; dubbele trouwring; een rode étui met pennen; muts in diverse kleu ren; zwarte damesportemon- naie met inhoud; schakelarm band met datum 27-8-89. 005476-1907 "7 OPEL-Q-

Holtens Nieuwsblad | 1991 | | pagina 3