'Scheiden bij de bron' roept weinig vragen op Offensief in de maak tegen troep op straat M Holtens Nieuwsblad Nieuwe stichting voor contractonderwijs Barbecueën op de ijsbaan Jeugddienst in NH kerk Nominaties sportman en sportvrouw Holten 1990 Nog geen superkoek in Engeland Boerenrock Revuefestival Rectificatie Lint van 'zwerfvuil' ontsiert de dorpskom li ontvangt een fraaie BON Stichting Vluchteling houdt collecte Werkbezoek in De Waag Erica Terpstra Storende fout Holtens Nieuwsblad Donderdag 14 februari 1991-43ste jaargang no.7 Abonnementsprijs f 44.70 Losse nummers f. 1.= Gedrukte oplage 3075 Keunedarp Even niet Apeldoorn bellen want Prins Chris I is vandaag: weliswaar weer normaal aan het werk, maar moet zijn stem voorlopig even rust geven. Leek de jubileumeditie van het carnaval in Holten aanvanke lijk te worden overschaduwd door de gebeurtenissen in de Golf, Keunedarp was de afgelo pen week toch in een carnava leske stemming. Het Holtens Nieuwsblad hoste mee. Rood-zwart Eindelijk duidelijkheid, maar niet voor lang. Leken alle twij fels over de oprichtingsdatum van HVC aan het begin van de 70-jarige jubileumreceptie ein delijk uit de wereld geholpen, komt die dekselse Gert van Eertjes toch nog weer met een ander datum op de proppen. Maar dat de rood-zwart voet ballers in 1921 voor het eerst tegen een bal trapten, is in ie der geval zeker. Echt een grote opkomst is er tot dusver niet op de door de gemeen te georganiseerde voorlichtingsa vonden over 'het scheiden bij de bron', ofwel de gescheiden afva linzameling. Espelo beet vorige week dinsdag het spits af en wet houder Henk Westerik, chef-bui tendienst G. Grave en de tijdelijk aangetrokken milieuvoorlichter Temmink vonden in het Trefpunt toch nog een kleine twintig geïn teresseerden tegenover zich. De Dijkerhoekers lieten het donder dag echter massaal afweten. Het gemeentelijke trio trof in Het Bonte Paard slechts twee weetgie- rigen aan! Volgens Westerik gingen de mees te vragen over puur technische za ken alswaar moet ik de containers aanbieden, wat gebeurt er als ik de verkeerde neerzet en kan ik niet liever twee grijze krijgen. De grijze is de grote Otto van 240 liter, be stemd voor het huisvuil dat over blijft als alle waardevolle bestand delen er uit zijn gehaald: glas in de glasbak, papier naar de papiercon tainer, klein chemisch afval in de milieubox en het groente-, fruit- en tuinafval in de 'kleine' groene Kli- ko van 140 liter. In het buitengebied wordt het meeste organisch afval ter plekke tot compost verwerkt en de groene gft-container zal dus bij menigeen wel voor heel andere doeleinden gebruikt gaan worden. De slimme rikken die hem liever omruilden voor een grijze krijgen echter hun zin niet. Wie zoveel afval heeft dat de Otto niet groot genoeg is - ka mertje behangen, schuurtje ver bouwd - kan per telefoon een af spraak maken met de reinigings dienst. Groot vuil wordt niet lan ger iedere eerste week van de maand opgehaald, maar uitslui tend op aanvraag. Deze dienstver lening blijft gratis. Begin maart worden de beide soor ten containers uitgezet. Wie voor die tijd nog vragen of opmerkingen kwijt wil kan vanavond om half acht in het gemeentehuis terecht. Volgende week donderdag 21 fe bruari is de laatste voorlichtings avond op dezelfde plaats om de- at Espeloêrs bijeen in het Trefpunt om voorgelicht te worden over de ins en outs van de gescheiden afvalinzameling. Op tafel enkele miniatuurcon tainers, echte 'hebbedingetjes' waarvan echter niet geheel duidelijks is waarvoor of voor wie ze bestemd zijn. zelfde tijd. Diezelfde middag is er Deze begint om twee uur en wordt nog een (ingelaste) bijeenkomst gehouden in de kantine van het speciaal bedoeld voor ouderen, gemeentehuis. De deze week gereden schaatsvier- daagse wordt vrijdag afgesloten met een barbecue op de ijsbaan voor alle liefhebbers. De ijsclub laat twee soorten worstjes aanruk ken en iets te drinken is er natuur lijk ook. Wie de muziek gaat maken staat op dit moment nog niet vast. Aan de schaatsvierdaagse deden ruim 120 mensen mee, een aardig aantal maar wel opvallend veel minder dan de 239 van vier jaar ge leden. Het genre schijnt na de ook al wat teleurstellende opkomst bij de zwemvierdaagse wat aan slijta ge onderhevig te raken. Als het ijs zich goed houdt worden zaterdag de Holtense schaatskampioen schappen verreden. Misschien dat de sportievelingen in het dorp zich door het spektakel daarvan meer aangesproken voelen! Op één avond genieten van De Wierdense Revue, De Hengelose Revue en het duo Hidding Schreurs, dat kan op vrijdag 22 februari tijdens het Overijssels Re vuefestival in de LeerenLampe in Raalte. De opbrengst is bestemd voor de lichamelijk gehandicapte scouts, die door ruimtegebrek op hun huidige plek gedwongen zijn een nieuw onderkomen te zoeken. Omdat alleen bouwen te duur is, wordt gedacht aan samenwerking met de scouts in Holten, wier blok hut hard aan opknappen en uit breiden toe is. Het festival wordt georganiseerd door de Lionsclubs in Raalte en Hellendoom en kaartjes zijn ver krijgbaar bij de VW Holten. Vorige week meldden wij dat het voormalig restaurant De Witte aan de Deventerweg is aangekocht door de heer Hsii uit Bathmen, eigenaar van Chinees-Indisch res taurant China aldaar. Dit blijkt niet juist. De nieuwe eigenaar is de heer Chen uit Deventer. Klein Duimpje zou in Holten geen problemen hebben om de weg terug te vinden. Nietals hij van hetdorp naarschool moest of omgekeerd tenminste. Van Haarstraat naar Smidsbelt loopt een aaneengesloten lint van lege colablikjes, limonadepakjes, snoeppapiertjes, chipszakken en ander afval. Op een willekeu rig moment op een willekeurige doordeweekse dag tel je op die route al gauw meer dan twintig blikjes, zes snack- en broodver- pakkingen, een stuk of tien lege sappakjes, véél chipszakken, en genoeg toffeewikkels om er een vuilniszak mee te vullen Als Kleinduimpje nog eens in Holten komt, zal hij geen moeite hebben met de weg van school naar Smidsbelt. Blikjes en (aluminium) .chipszakken zijn heel wat duurzamer dan brood kruimpjes! In de afvalbak op de hoek Kerk- straat/Larenseweg ligt welgeteld één blikje en ook van de andere af valbakken kun je de bodem voor het grootste deel zien. Voor de straat er onder geldt dat in veel minder mate. Opvallend is dat bij Albert Hein het erf redelijk schoon lijkt. Voor de snoepwinkel aan de Larenseweg is de situatie heel an ders: de struikjes ernaast zijn als een alternatieve kerstboom ver sierd met lege blikjes en de stoep ligt vol met blik en papier. Het probleem is natuurlijk niet nieuw en de klachten erover even min. Niet alleen het bevoegd gezag (gemeentebestuur, reiniging, poli tie) wordt erop aangesproken, ook op onze redactie komen telefoon tjes met de hartekreet: kunt u daar nu niet eens aandacht aan beste den! Een beller meldde veel ge reisd te hebben en nergen zo'n troep te hebben aangetroffen als in op de Smidsbelt in Holten, zelfs niet in het wat dat betreft als vuil bekend staande Noord-Afrika. Aktieplan Zonder dat nu helemaal te onder schrijven, is het een feit dat Holten wat straatvervuiling betreft zich gemakkelijk kan meten met ste den als Deventer of Almelo. Al gauw wordt dan met de beschuldi gende vinger naar gemeentebe stuur of school gewezen. Burge meester Van Rappard („dit huis is strategisch gelegen zodat wij het probleem ook zelf kunnen waarne men") maakt zich zeker niet met een Jantje van Leiden van de kla- chen af en heeft de hoofden van de nu nog afzonderlijke scholenge meenschappen uitgenodigd voor overleg. Volgende week woensdag moeten er een aantal praktische afspraken worden gemaakt over de verantwoordelijkheden van schoolleiding en gemeente in deze. Hij verwacht geen wonderen van een aktieplan als hernieuwd offen sief tegen de troep in het dorp: „Je ziet in zijn algemeenheid een rede lijke normvervaging alom in de maatschappij. Je kunt nooit de rol van de ouders vervangen. Ik hoop wel dat wij met elkaar de overlast die veel Holtenaren ervaren kun nen verminderen en de leerlingen wat milieubewuster maken. Het is mooi om op school een aktie te houden 'redt de Waddenzee', maar om de slogan van een andere aktie maar eens te gebruiken: een scho ner milieu begint bij jezelf." Rector Van Minderhout van de Scholengemeenschap Holten ziet de vervuiling van het dorpshart niet als een probleem van de school alleen: „Het is pok een maatschappelijk probleem, kijk wat er gebeurt bij voetbalwedstrij den of in de disco". De Scholenge meenschap probeert in ieder geval de leerlingen zoveel mogelijk let terlijk bij de les te houden, zodat ze zo weinig mogelijk tussendoor vrij zijn. Van Minderhout: „Dat is na tuurlijk niet altijd mogelijk. Tij- dens de pauze en tussenuren pro beren we het daarom binnen de school zo aantrekkelijk mogelijk te maken met bibliotheek, spelletjes en spelen (biljart, tafeltennis). Maar de trek het dorp kun je als school niet helemaal voorkomen." Politie Ook de politie heeft de ogen na tuurlijk niet in de zak en wordt bovendien geregeld op het 'zwerf vuil' in het dorp aangesproken. Rijkspolitieman G.W. Oberink zou het wel weten: „Ik had het morgen opgelost. Zet maar een gulden sta tiegeld op een blikje, dan is het zo afgelopen!" Oberink ziet deze ver- Holtens Nieuwsblad Parker-Jotter ballpoint geïnformeerd. als u ons een nieuwe daarvan verzekerd. abonnee opgeeft. Geef dat ook eens aan een ander door! Gebruik deze bon voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Inzenden aan: Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede Dhr. /mevr.: Hij/zij betaalt abonnementsgeld per jaar ad 44,70. B. en W. hebben in nauw overleg met de Scholengemeenschap Hol ten besloten om een stichting op te richten, die contractonderwijs biedt aan particulieren, instellin gen en bedrijven in de regio. Deze Stichting Onderwijsactiviteiten Holten komt formeel-juridisch los te staan van zowel school als ge meente, maar beide houden een stevige vinger in de pap. Rector Van Minderhout wordt de eerste voorzitter en B. en W. behouden zich onder meer het recht voor om bestuurders te benoemen en te ontslaan. De Stichting vormt de paraplu, waaronder diverse vormen van 'ex tra' onderwijs een plaats kunnen vinden. De plannen voor een cur sus om leerlingen met een Havo-di ploma in één jaar het diploma Atheneum te halen is daar een voorbeeld van. Het kunnen bieden van contractonderwijs is op twee manieren goed voor de SG Holten: er komt geld binnen uit de baten van de Stichting, waaruit extra voorzieningen kunnen worden be taald en de school vergroot zijn onderwijsaanbod en versterkt daarmee zijn positie in de regio. Het bestuur van de scholenge meenschap is opgedragen aan B. en W., maar het college hechtte er aan de plannen in de commissie onderwijs te bespreken. De leden van die commissie maakten daar maandag ruimschoots gebruik van. De vragen en kritiek hadden echter meer betrekking op de uit werking van de plannen dan op de inhoud daarvan. Het geven van een gemeentelijke startsubsidie voor de nieuwe stichting, die zich overigens geheel zelfstandig zal moeten bedruipen, is op dit mo ment nog niet aan de orde. volwassenen onderwijs Midden- IJssel scholengemeenschap regaande sloddevosserigheid toch vooral als een symptoom van de al gehele normvervaging. Op initia tief van de politie wordt er ook tussen politie en scholen binnen kort overleg gevoerd. De straatver vuiling is daarin slechts een klein onderdeel van het grotere pro- Volgende week is het Wereldvluch- telingenweek. De wereld kent mo menteel naar schatting vijftien miljoen vluchtelingen. Mensen verdreven van huis en haard, op de vlucht voor geweld, vervolging en onderdrukking. De vluchteling is letterlijk en figuurlijk ontheemd: alles wat houvast bood ligt in één keer in gruizels. De Stichting Vluchteling wil be scherming bieden en helpen waar dat nodig is met onderwijs, medi sche zorg en programma's voor vestiging in een tweede vaderland of, zo mogelijk, terugkeer naar ei gen land. Ook in Holten wordt tussen 17 en 23 februari huis-aan-huis gecollec teerd, omdat mensen hier er niet in willen berusten dat vele vluchte lingen jarenlang in een kamp zit ten zonder hoop op een betere toe komst. Zondag 17 februari wordt er in de NH kerk een jeugddienst gehou den. Voorganger ds. A.J. Leerink zal spreken over het thema 'Vol-le- dig leven. De dienst begint om 10.00 uur. bleem van winkeldiefstal en het 'even lenen' van een fiets door de Holtense lievertjes en hun klasge noten uit de omgeving. KENMERK /7 VOOR VAKWERK RUSSEN 05480-1 33 47 Uitgeversmaatschappij Dagblad Tubantia B. V. in samenwerking met de stichting Holtens Nieuwsblad" Stichtingsbestuur: W. H. Beyers, secretaris Kollingserf 4 7451 XC Holten tel. 05483-6 30 22 Advertenties: Getfertsingel 41 Enschede tel. 053-64 28 42 Redactie: Frederique Rentenaar tel. 053-28 15 00 Ingrid Astrego tel. 053-31 72 89 Redactioneel adres: Dorpsstraat 24b tel. 05483-6 38 03 Openingstijden redactie: maandagmorgen 9-12 uur Advertentie-adviseurs: Mw. J. Rem Voordamweg 6 Hellendoorn tel. 05486-5 52 54 H. van Zon Van Holtenserf 69 Holten tel. 05483-6 19 81 Advertenties en abonnementen kunt u in Holten opgeven bij: G. W. Knapen Larenseweg 3, tel. 6 12 24 tot dinsdag 12 uur in Bathmen H. Voogsgeerd Deventerweg 34, tel. 16 65 tot dinsdag 12 uur Voor klachten bezorging: G. W. Knapen, Larenseweg 3, tel. 6 12 24 De winaars van de Sportprijzen van Holten van 1990 worden be kend gemaakt tijdens de jaarver gadering van de Sportcommissie op maandag 18 februari. De plaats selijke sportverenigingen en leden van de commissie hebben hiervoor een aantal kandidaten aangedra gen. Voor de titel Sportman van Holten 1990 zijn genomineerd (in alfabeti sche volgorde): Gerard Beldman (atletiek), Bertus Brinkman (schie ten), Dirk Hoekman (atletiek), Coenraad Ligtenberg (zwemmen) en Han Muizebelt (triathlon). Genomineerd voor de titel Sport vrouw van Holten 1990 zijn Sanne Boer (atletiek), Marieke Mulder (paardesport) en Jannie Vasters (triathlon). De ploegennominaties worden 'om praktische redenen' niet vooraf bekend gemaakt. Ze hadden de koffers al gepakt, maar het snoepreisje naar Londen ging op het laatste moment niet door. De Dijkerhoekse delegatie die afgelopen maandag aanwezig zou zijn bij de aanval op hun vorig jaar gevestigde wereldrecord pannekoek bakken, kon thuisblij ven na een telefoontje uit Enge land. Niet dat de recordbrekers in het Londense winkelcentrum Covent Garden de moed hadden opgege ven, maar door de hevige sneeuw val in Engeland bleek het niet mo gelijk de gigantische koekepan per vrachtwagen naar de plek van be stemming te vervoeren. Voor de Dijkerhoekse Feestcom missie (Wim Bannink, Gerard Paalman, Wim Stevens en Anton Koopman), technische man Johan Smale, bakker Anton Nijkamp en Aalderick Paalman van het Bonte Paard staat de eendaagse trip nu voor over vier weken op het pro gramma. Tot die tijd blijft het Dijk erhoekse record (een pannekoek met een doorsnee van tien meter en drie centimeter) in ieder geval recht overeind. Tweede Kamerlid Erica Terpstra en enkele leden van provinciale staten van de WD brengen maan dag 18 februari een werkbezoek aan Markelo, Holten en Raalte. Het bezoek staat in het teken van de komende verkiezingen van pro vinciale staten. Het Holtense ge deelte begint om half één bij de O AD. Met een bus worden diverse Holtense knelpunten opgezocht, waaronder de Holterberg en moge lijke woon- en industrielocaties. Uiteraard is er aandacht voor de verkeersproblematiek in het dorp. De rondrit wordt gevolgd door een 'praatlunch' met vertegenwoordi gers van het gemeentebestuur en diverse belangengroepen. De Markeloos- Holtense boeren- rockgroep Bulldog Lanz B. komt zaterdag 23 februari in discotheek De Waag. Het optreden begint om 21.00 uur. In het In Memoriam van meester Brouwer in het Holtens Nieuws blad van vorige week staat een zeer storende fout. Het In Memoriam werd geschreven door mr. W.H. En klaar, oud-burgemeester van Hol ten. De ondertekening is echter terecht gekomen als bijschrift bij de foto. Uiteraard moest hier staan B.H. Brouwer. Hiervoor onze excu-

Holtens Nieuwsblad | 1991 | | pagina 1