Holten bezocht door Nul Promiel-Karavaan Winkelen Zak •ÉT OLM Holten al een eeuw op bres voor boeren-belangen 213 Uit buiten Holten Wordt Vervolgd in DeventerSchouwburg HOLTENS NIEUWSBLAD iss&Bft Voorlichting en informatie hoofddoel landbouwvereniging André Manuel vertilt zich aan cabaret 'd\ I I hl Open huis (nieuwe) SG Holten -■ -■ üxpsmm Bluesrock in Schure Vergadering CBTB DONDERDAG 31 JANUARI 1991 34jj%4fi "i'fi w r l;; ijJ i Holten werd vorige week donder dag bezocht door de Nul Promiel- Prijzenkaravaan, die ook deze winter de provincie doorkruist op zoek naar mensen die geheel alco holvrij achter het stuur zitten. Met een politiemotorrijder voor op kwam de promotiewagen van het Regional Orgaan voor de Ver keersveiligheid in Overijssel (ROVO) de Smidsbelt op, waar wethouder Wim Dalhuizen al wachtte om een zogenaamde nul promiel-verklaring te onderteke nen. Wie zo'n verklaring tekent, verplicht zich om in ieder geval een jaar lang absoluut geen alco hol te drinken voor het rijden. Dalhuizen bekende dat hij voor heen wel eens de ene toegestane borrel dronk, maar is nu vast van plan ook die te laten staan. „Als je zoiets doet, dan moet je je er ook aan houden", vindt hij. Als dank voor zijn bereidheid een 'voor beeldfunctie' te vervullen kreeg hij van projectleider Peter Buter van ROVO een pakket met de ingre diënten voor een alcoholvrije 'Hap py Drive' cocktail, bestaande uit een deel grenadine, een deel per zik/sinaasappel en een deel sinaas appelsap. Voorzitter G. van Eyk en secretaris P.B. Müller van VVN Holten deden daar nog een bloe metje bij. De ROVO-campagne probeert met veel publiciteit en opvallende poli tiecontroles het publiek ervan te doordringen dat de combinatie al cohol en verkeer niet kan worden getolereerd. Bij meer dan 250 bezi- neverkooppunten waren tot 1 fe bruari folders beschikbaar met een nul promiel-beloftebon en een stic ker. Door die sticker op de autoruit te plakken, kan de automobilist ook aan anderen laten zien het rijden na gebruik van alcohol af te keuren. Automobilisten die zonder alcohol in hun lij f achter het stuur zitten en de nul promiel sticker op de auto ruit hebben, krijgen na controle door de politiemensen in de ROVO-karavaan een kadootje als T-shirt, sweatshirt, pechlamp, cd of zelfs cd-speler. De in de kara vaan meerijdende prominente gast Herman Agteresch, beter be kend als Harm oet Riessen, bleek daar zelfs bijna te scheutig mee. WN-voorzitter Van Eyk, tevens politieman, constateert met vol doening dat er steeds meer alcoho larm bier gedronken als men nog moet rijden. Het komt tegenwoor dig geregeld voor dat de politie bij alcoholcontrole in het verkeer een duidelijke bierwalm ruikt, terwijl de blaastest uitwijst dat de auto mobilist niets gedronken heeft. Sommige automobilisten vinden het ook leuk om met bravoure te melden dat ze een groot aantal pilsjes op hebben, om dan na het blazen zegevierend te vertellen dat dat in de vorm van Buckler of Sten der was. Wetkouder Wim Dalhuizen belooft door het ondertekenen van de Nul Promiel-verklaring om een jaar lang ab soluut geen alcohol in het verkeer te gebruiken. Rechts op de foto Harm oet Riessen. De verwachtingen van het grote aantal belangstellenden, dat zich ondanks Golfoorlog en verradelij- ke gladheid woensdagavond naar de Boschamp had begeven, waren hoog gespannen. De Kunst en Kui tuurkring Holten had André Ma nuel, winnaar van het Leids caba retfestival uitgenodigd. Dat het winnen van zo'n prijs evewel geen' garantie is voor cabaret van enig niveau was overduidelijk. Het pu bliek was van goede wil, zodat er af en toe gelachen werd, maar hele maal van harte ging het niet. Alle hot-items, De Golfoorlog, Aids, Seth Gaaikema, werden door de cabaretier op de korrel genomen, maar het bleef bij aardige pogin gen voor tussen de schuifdeuren. Heel in het kort gezegd: André Ma nuel moet nog heel wat leren voor dat hij ook maar in de schaduw kan staan van zijn voorbeelden Herman Finkers en Freek de Jon ge. Zelfs het 'Tukkerse' mopje van de Diepenheimer, domweg overge nomen van Finkers, ging in ama teurisme ten onder. iiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiHiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ 1 1: - - m. Secretariaatsbureau SECUUR Dat Holten een vruchtbare bodem heeft voor startende onderne mers staat inmiddels vast. Maar net als deze, komen ook de be staande bedrijven wel eens handen te kort wanneer het gaat om secretariaatswerkzaamheden. Ans Jacobs en Paulien Wansink, werkzaam onder de naam SE CUUR, weten dit soort problemen te ondervangen. Hun bedrijf, gevestigd aan Erve Joost 11, tel. 64777, is voor relaties aktief als secretariaat. De werkzaamheden kunnen bestaan uit: secretariaatservices, te lefoonservice, faxen, tekstverwerking, notuleren, vertalen, adressenbeheer etc. SECUUR is kortom een full-service secreta riaat voor de aanvullende en vervangende dienstverlening. De vooruitzichten voor de boeren zijn tegenwoordig niet rooskleurig. Melkquota, het probleem van het mestoverschot, bedrijfsbeëindiging, milieuwetgeving, allemaal zaken, die voor de nodige hoofbrekens zorgen bij de agrarische bevol king. De woorden van OLM voorzitter Wim Reijlink waren vori ge week tijdens de presentatie van het bestemmingsplan buitengebied de boeren dan ook uit het hart gegrepen. „De boeren worden steeds meer in de verdediging gedrongen. Steeds meer mensen beslissen over hun land en hun bomen". De problematiek is evenwel van alle tijden. Honderd jaar geleden werd op initiatief van de gemeenteraad onder leiding van burgemeester J. Vincent de aanzet gegeven voor de oprichting van een landbouwvereniging Holten "Om den moeilijken tijden het hoofd te kunnen bieden". Op 17 oktober 1891 kwamen een aantal belangstellenden bijeen in cafe Rifsterman en werd de landbouwvereniging een feit. „Voor uitgang is ons streven" was de leuze van de nieuwe vereni ging. De belangstelling voor die eerste bijeenkomst was niet bijster groot, wat te verklaren was uit het feit, dat de communicatie in die tijd beperkt was. Telefoonaansluitin gen waren er niet of nauwelijks en de bewoners in het buitengebeid spraken elkaar meestal slechts bij verjaardagsvisites. De tweede ver gadering, die op 10 november van het zelfde jaar werd gehouden trok echter al 60 belangstellenden, die allen lid werden van de landbouw vereniging. De huidige OLM telt 250 leden. Burgemeester J. Vin cent trok zich terug en tot voorzit ter werd gekozen D. Vincent. B. Wolters werd secretaris en H. Kalfsterman beheerde de finan ciën. Er werd een huishoudelijk regelement opgesteld, waarin on dermeer werd vastgesteld, dat er jaarlijks tenminste vergaderingen zouden worden gehouden in de maanden oktober, december, ja nuari en maart: „telkens op zater dag vóór of op volle maan, des avonds te 6 uur ten huize van H. Kalfsterman". Later werd er nog een 'wandelvergadering' op een zondagmiddag aan toegevoegd. „Dat was gewoon om practische redenen", weet het huidige be stuur van de OLM te vertellen. „Men moet niet vergeten, dat er honderd jaar geleden geen straat verlichting was en dat de wegen in het buitengebied, zeker in de win termaanden vol kuilen zaten. Ten slotte warén het allemaal zandwe gen. Ook de vergaderijd was een lo gisch gevolg van de omstandighe den in die tijd. Vrijwel alles werd met handkracht gedaan. De boe ren hadden dan ook allemaal wel een knecht in dienst, die 's mid dags het melken voor zijn rekening nam". Doelstelling Als eerste artikel in het huishou delijk regelement werd vastgelegd, dat dc Landbouwvereniging te Holten zich ten doel stelt „De be langen van den landbouw en al wat daarmee in betrekking staat, voor al in het belang der leden, te bevor deren". Als spoedig werd de daad bij het woord gevoerd. Een flinke duw in de rug bij de voorlichting gaf de heer Wolters, hoofd van de school in Dijkerhoek. Als enige in Holten beschikte hij over een land- bouwakte. Hij gaf in zijn vrije tijd agrarische cursussen aan de leden van de landbouwvereniging. Bloei tijd van de vereniging was toen in Holten verschillende grote land bouwtentoonstellingen werden ge geven. De eerste werd gehouden in 1901. De landbouwvereniging had zich inmiddels aangesloten bij de OLM, de Overijsselsche Landbouw Maatschappij, die in 1841 was op gericht. Van heinde er ver kwamen de boeren naar Holten om zich op de hoogte te stellen van de nieuw ste ontwikkelingen op landbouw gebied. „Men moet zich daar niet op verkijken, weet bestuurslid Ep Krikkink te vertellen. „De ten toonstellingen in Holten waren toonaangevend voor de gehele re gio. En denk eens aan de organisa tie, zonder telefoon en auto". In 1905 gaf de landbouwvereniging de Deventer Schouwburg Donderdag 31 januari: Marco Bak ker is solist in in het Promenade concert Van Opera tot Musical. Vrijdag 1 februari: Hans Liberg met zijn programma Kadet 4711 Zondag 3 februari: 12.00 uur, Kof fieconcert m.m.v. Theodora Ge- raerts en Elisabeth van Malde; 14.30 uur, De Woestijnroos voor de jeugd van 6-9 jaar. Dinsdag 5 februari: Forum Filhar monisch speelt Mozart, Mahler en Schumann. Donderdag 6 februari: En ik dan, blijspal van Annie M.G. Schmidt. Vrijdag 8 februari: Dodenmars ri)or een kat. Zaterdag 9 februari: concert op for- :e piano's door Marijke Smit Sibin- ?a en David Ward. Kaartverkoop: 05700-11500. Lochemse Schouwburg De voorstelling van Paul van Vliet op vrijdag 1 februari is geheel uit verkocht. Donderdag 7 februari: Deelder draait door, de nieuwste theater- poductie van Jules Deelder. Kaartverkoop: 05730-51801. Cultureel Centrum Gorssel Kaartverkoop: 05759-3576 of VW Holten. Cultureel Centrum Gorssel 8 februari: The Gershwin Years met Pirn Jacobs en Louis van Dijk. Hammonia'91 Hedendaagse kunst uit Hamburg is van 12 januari tot en met 10 fe bruari te zien in musea en galerièn in Enschede en Hengelo. In de Stadhuishal in Hengelo is een overzichtstentoontstelling inge richt. In de Deventer Schouwburg wordt op zaterdag 17 februari de negende clubdag gehouden van Avro's Wordt Vervolgd club, ge presenteerd door de presentator van het tv-programma Wordt Ver volgd, Han Peekei. Vanaf 09.30 (ochtendvoorstelling) en vanaf 13.15 uur (middagvoor stelling) zal er een gevarieerd pro gramma worden geboden. Er wordt begonnen met de Strip- markt, waar de bezoekers gratis lid kunnen worden van de Wordt Ver volgd Club. Tijdens de stripmarkt kunnen de kinderen zich opgeven voor het Toetje Boe-spel. Bij dit spel gaat het om het imiteren van geluiden. Ook kunnen de kinderen zich opgeven voor de Gekke bekke trekke show, waarom het gaat wie de gekste bek kan trekken. Beide spellen worden opgenomen voor het televisieprogramma Wordt Vervolgd. Geluidenimitator Jan Zijdel zal op verzoek van de kinde ren allerlei geluiden laten horen en natuurlijk worden er verschillende tekenfilms vertoond. De entree bedraagt 10, -, waar mee de kinderen automatisch lid kunnen worden van de Wordt Ver volgd Club. Leden betalen 5,-. Kaarten in de voorverkoop zijn verkrijgbaar aan de kassa van de Deventer Schouwburg, tel 05700- 11500. stoot tot de oprichting van de coö peratieve melkfabriek. Ook de komst van de Rabobank was op initiatief van de boeren. „Vroeger was het gebruikelijk, dat men geld leende van mensen die het wat breder hadden, zoals handelaren en de notabelen van het dorp. Dat leidde soms tot ongewenste toe standen. Door de komst van de coöperatie bank kwam daar een einde aan". Ook het landbouwon derwijs in Holten kwam tot stand met steun van de landbouwvereni ging. De Marke maakte tot zeer recent onderdeel uit van de onder wijsafdeling van de OLM. De nieuwe Scholengemeenschap Holten, die per 1 augustus zal ont staan uit het samengaan van SG Holten en SG De Marke, houdt op vrijdag 1 en donderdag 7 augustus open huis. De nieuwe school biedt de leerlingen na de basisschool alle vermen van voortgezet onderwijs: lbo, mavo, havo en atheneum. De lessen voor de brugklassers wor den allemaal aan de Haarstraat gegeven. Ouders en kinderen kunnen tij dens het open huis lessen en de monstraties in verschillende vak ken bezoeken, videovoorstellingen zien, met een kopje koffie of een glaasje limonade in de aula naar het schoolorkest luisteren en de gebouwen bekijken met practica- lokalen, mediatheek en computer lokalen. Alle informatie over alge meen en beroepsonderwijs en ver volgopleidingen is uiteraard aan wezig. De schoolleiding is present voor het beantwoorden van vra gen. Het eerste open huis is vrijdag avond tussen zeven uur en kwart voor tien aan de Haarstraat. Vol gende week donderdag is er open huis aan de Oranjestraat, van twee tot vijf uur 's middags en van zeven tot negen uur 's avonds. Cafe Kalfsterman was het 'geboortehuis' van de OLM. Gedurende de oorlog lag het werk van de OLM stil. In 1947 werd de vereniging heropgericht en kwamen er nieuwe statuten, dit keer zonder de 'volle maan' verga deringen. Na de oorlog werd het sociale aspect van de vergaderin gen belangrijker, al bleef het hoofdoel informatie en voorlich ting. De eigen proefvelden, die de vereniging voor de oorlog jaarlijks inrichtte, kwamen niet meer terug. Bedrijven namen die taak over. Met name door de komst van de EEG veranderde veel in de land bouw, een ontwikkeling die ook Holten niet voorbij ging. Ook de aanleg van de Al en vervolgens de S 14 'hakte' er aardig in. Veel boe ren raakten grond kwijt en kavels werden versnipperd. Bij de uitvoe ring van ruilverkaveling hadden de landbouworganisaties een be langrijke inbreng. Ook bij het vas tellen van het bestemmingsplan buitengebied word nadrukkelijk rekening gehouden met de mening van de boeren-standorganisaties. „Verder hebben wij in de gemeen teraad drie vertegenwoordigers uit het buitengebied. Dat is meer dan enige andere organisatie in Holten. Zij houden voor ons de vinger aan de gemeentelijke pols", aldus het bestuur. Sinds 1984 zijn ook vrouwen in de OLM Holten vertegenwoordigd. Dika Rensen-Podt voelt zich als bestuurslid uitstekend thuis tus sen 'haar' mannen. „De boerinnen hoeven niet zo nodig op de barrica den. Op de boerderij is een verde ling van de werkzaamheden de normaalste zaak van de wereld. Een boerin laat dan ook me ee gerust hart het vergaderen aan haar man over, zonder dat zij zich tekort gedaan voelt, maar omge keerd levert het ook geen proble men op". Jubileumviering In het jubileumjaar zal de nodige aandacht worden besteed aan het honderdjarig bestaan. Zo zal er op 27 maart in het Bonte Paard in Dijkerhoek een symposium gehou den worden over de toekomstpers pectieven voor de landbouw, onder de titel De Agrarische toekomst, een uitdaging. Inleiders zijn R. Louwman, commercieel manager Albert Heijn, C.F. Broekhyse, on der-directeur Rabobank Neder land en is D. Luteijn, voorzitter van de Ceboco-Handelsraad. Op 1 augustus wordt een Agrari sche Dag gehouden op en rond Smidsbelt en Kalfstemansweide. Het traditionele Dagje de boer op komt dit jaar te vervallen. Op 17 oktober is er een receptie voor le den en genodigden. De feestelijk heden worden afgesloten met een feestavonden voor de leden op 18 oktober. Ter gelegenheid van de jubieum- viering wordt een boekje uitgege ven, waarvoor het bestuur nog wel wat foto's kan gebruiken ter illus tratie van honderd jaar OLM. Men kan hiervoor terecht bij W. Reij link, 05483-61705, D. Rensen-Podt, 05483-61472 of E. Krikkink, 05725- 1230. De bluesrock band Zuma treedt zaterdagavond 2 februari op in De Schure. Zuma is een vijfmans formatie af komstig uit de buurt van Apel doorn. Al vijf muzikanten hebben hun sporen reeds verdiend. Toetse nist Rob Fontain is afkomstig van Flavium en gitarist Cees Terwei maakte ondermeer deel uit van Zo diac. Zuma speelt zowel covers als ook eigen nummers. Het optreden begint omstreeks half tien en de kosten bedragen 5.- PP- De CBTB afdeling Holten houdt op donderdag 7 februari haar jaar vergadering. Na de huishoudelijke zaken en bestuursverkiezing zal de heer Knijff iets vertellen en laten zien over zijn reis naar Israël. De vergadering wordt gehoduen in de Kandelaar en begint om 20.00 uur.

Holtens Nieuwsblad | 1991 | | pagina 9