Krasse tachtiger wint Holtense verkeerskwis iiwilliee brandweer zoekt nieuwe krachten Holtens NieuiiusbjatL WEEK Naam De Marke gaat verdwijnen DEZE Vrouwen zijn welkom bij Holtense corps Informatie avonden verwerking huisvuil Open Deur dienst Maandag geen alarm Opbrengst kinderzegels Overleg Heuvelrug van start Vergadering gemeenteraad Oecumenische dienst over Golfoorlog U ontvangt een fraaie Parker-Jotter ballpoint als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. BON Holtens Nieuwsblad Donderdag 24 januari 1991-43ste jaargang no.4 Abonnementsprijs f 44.70 Losse nummers f. 1 Gedrukte oplage 3075 Huisarts Achttien jaar lang: zorgden drie mannelijke artsen voor het lichamelijk welzijn van de Holtenaren. Sinds januari is de groepsartsenpraktijk uitge breid met een vierde arts, me vrouw C.M. Piscaer-Witte. In het Holtens Nieuwsblad een ge sprek met de nieuwe huisarts, die inmiddels al aardig inge- burgd is in Holten. In de loop van maart gaat Holten over op de grijze en groene mini- containers. De huishoudens zullen dan gevraagd worden hun groen te- fruit- en tuinafval (GFT-afval) apart te houden van de rest van het huisvuil. Voor bewoners van etagewonin gen wordt een aparte regeling ge troffen, zodat ook zij hun afval ge scheiden kwijt kunnen. Bedrijven en instellingen zullen apart wor den benaderd. Ook ieder bedrijf of instelling krijgt de mogelijkheid om het afval gescheiden aan te bieden. Om de bevolking zo goed mogelijk te informeren, worden er verschil lende voorlichtingsavonden ge houden. Wethouder Henk Wester- ik en milieuambtenaar Gerard Temmink zullen dan uitleg geven over het gebruik van de Otto's en Kliko's. Tevens zal de voorlich tingsbus van het Gewest Midden IJssel aanwezig zijn. De avonden worden gehouden op 5 fwebruari in het Trefpunt in Espe- lo, aanvang 20.00 uur; 7 februari in het Bonte Paard, Dijkerhoek, aan vang 19.30 uur; 14 februari in het gemeentehuis, aanvang 19.30 uur en 21 februari in het gemeente huis, aanvang 19.30 uur. Zondag 27 januari is er een Open Deur dienst in de Ned. Herv. kerk, aanvang 19.00 uur. Voorganger is ds. P. Boonsma uit Apeldoorn. Het koor Toda uit Rijssen verleent zijn medewerking. Het thema van de dienst is: Mag 't iets meer zijn? Vanaf 18.50 uur is er samenzang. De maandelijkse oefening van de sirene, die steeds plaats vindt op de eerste maandag van de maand 's middags om 12.00 uur, zal ko mende maandag komen te verval len. Het ministerie van Binneland- se Zaken heeft de gemeenten ver zocht geen oefenalarm te geven in verband met de Golfoorlog. Met enig schaamrood op de kaken, hebben de deelnemers aan de ver keerskwis van Veilig Verkeer Ne derland maandagavond moeten erkennen, dat een 80 jarige voet ganger met de eer ging strijken. Good old Chris Knijff wist vrijwel alle vragen goed te beantwoor den. Voor hem was er een extra compliment van adjudant G.W. Oberink, dat hij op zijn leeftijd nog zo uitstekend op de hoogte was van de ingewikkelde ver keersregels. Wist u overigens, dat een stuur van een bromfiets niet breder mag zijn, dan 75 cm en dat de bagage op een bromfiets eveneens niet breder mag zijn dan 75 cm? Het was een van de vragen die maandagavond in zaal Vosman werd afgevuurd op de deelnemers. De vraag over de bromfiets behoort - bijna - tot de standaardvragen van de jaarlijks terugkerende kwis, maar opnieuw bleek de vraag voor de meeste deelnemers te moeilijk. Maar ook bij meer dagelijks voorkomende verkeerssituaties gingen de leden van de teams af en toe de mist in. De teams van Metalin 1 èn E.J.V de Bouwers uit Espelo hadden zich kennelijk goed voorbereid op de soms geniepige vragen en dia's van adjudant G.W. Oberink. Met een totaal van 142 punten behaalden zij de eerste plaats. Tot winnaar werd uitgeroepen het team van Metalin. Het betere resultaat in de eerste ronde gaf de doorslag. Meta lin mocht dan ook voor een jaar de Oberink Bokaal mee naar de prij- zenkast van het bedrijf nemen. De derde prijs was voor de afdeling voetbal van sv Holten met 140 pun ten. De belangstelling voor de ver keerskwis was ook dit jaar weer groot. In totaal namen er 40 bedrij ven en verenigingen deel. Holten is daarmee welzeker koploper in Overijssel. Zoals gebruikelijk werd geput uit het dia-bestand van Veil Verkeer Nederland en de rijlscho- len. Daarvoor kregen de deelne mers vaak dia's voorgeschoteld van situaties die in Holten nooit kunnen voorkomen. Veil Verkeer afdeling Holten is nu druk doende om voor volgend jaar een nieuwe serie dia's samen te stellen, die betrekking hebben op Holtense verkeerssituaties, om daarmee de kennis van de verkeersdeelnemers in Holten nog eens extra te kunnen testen. Dat de organisatoren ook wel eens kunnen miskleunen, bleek uit het optreden van Harm Ruumpol; in één woord slaapverwekkend. „In iedére brandweerman schuilt een klein pyromaantje". Je zou het haast niet durven zeggen, maar brandweercomman dant J.H. Heller komt er zelf mee. Het fikkie blussen is echter al lang niet meer het enige werk van het corps en misschien niet eens meer het voornaamste. Hulpverlening maakt nu al de helft van de taak uit en dan gaat het om een kat uit de boom (waarbij de kat soms sneller beneden is dan de brandweer man), een koe uit de greppe tot hulp bij ernstige verkeersonge lukken. Holten telt een vrijwillige brand weer bestaande uit 29 man. Dat mogen er wel wat meer zijn, want twee jaar geleden is de organieke sterkte vanwege de verzwaring van de taak opgetrokken tot 32. Sinds kort hoeven corpsleden niet alleen meer mannen te zijn, ook vrouwen zijn van harte welkom. Brandweerman G. Graven, chef buitendienst bij gemeentewerken, heeft in andere corpsen de ervaring opgedaan dat er door de komst van vrouwen in de groep eigenlijk hele maal niets verandert. Van weer standen bij de mannen is volgens hem dan ook absoluut geen spra ke. Veel brandweerlieden zijn in ge meentedienst. Graven: „Als amb tenaar wordt je vrij vlug gevraagd of je belangstelling voor dit werk hebt. Omdat het toch niet zo ge- makkelij k gaat om het corps aan te vullen, wordt dat bij sollicitaties al vaak gepolsd." Daar is een goede reden voor: iemand die bij een par ticuliere werkgever werkt krijgt niet altijd toestemming van zijn baas om bij een melding zijn werk letterlijk van het ene moment op het andere in de steek te laten. En wie buiten het dorp werkt, kan onmogelijk op tijd ter plaatse zijn. Een portret van dé brandweerman is niet gemakkelijk te geven. „In het algemeen zijn het toch wel de techneuten", zegt Graven en de cijfers geven hem gelijk. Bij de huidge corpsleden vind je mon Als lezer van het Holtens Nieuwsblad wordt u goed geïnformeerd. Als abonnee bent u daarvan verzekerd. Geef dat ook eens aan een ander door! I Naam: Adres: Woonplaats: Gebruik deze bon voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Geeft op als abonnee voor het Holtens Nieuwsblad Dhr./mevr.: Inzenden aan: Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede Adres: Woonplaats: 1 Hij/zij betaalt abonnementsgeld f per jaar ad 44,70. teurs van Udema en Universal, een automonteur, ambtenaren van ge meentewerken en werknemers van de IJsselmij, zoals brandweerman H. Dam Wichers. Dat het corps een deskundige op het gebied van gas en/of electriciteit onder zijn leden telt is geen vereiste, maar wense lijk is het wel. „Op hun vakgebied zijn dat specialisten", zegt com mandant Heller, „Ze weten precies waar de aansluitingen zitten en kunnen meteen afsluiten". En vol gens Dam Wichers kennen de meesten 'het hele gebied wel uit de kop'. Zo is het ook gemakkelijk dat Gra ven lid is van het corps, want daar door zijn de lijnen kort als er be hoefte is aan een afzetting of aan zwaar of speciaal materieel. Een deel van de taak van de gemeente is ook doorgeschoven naar de brandweer. Bij stormschade is na kantoortijd de brandweer present als er een weg moet worden vrijge maakt of een boom moet worden omgehaald die om dreigt te vallen en dat is het nuttig als de motorza- gen van gemeentewerken in aktie kunnen komen. Taakverzwaring Volgens commandant Heller is de taak van de vrijwillige brandweer de afgelopen tien jaar enorm uitge breid. Dat komt voor een groot deel door de hulpverlening. Politie of ambulancepersoneel doen al gauw een beroep op de brandweer als er iemand in een auto bekneld zit of als er door een ongeluk bij voorbeeld olie op het wegdek is gelekt. De brandweerman of - vrouw moet dus wel een stabiele persoonlijkheid hebben, want 'het zijn met de leukste klussen die je krijgt'. Daarom vindt commandant Heller het ook zo belangrijk dat het corps een eigen plek krijgt waar de men sen na een zware taak op hun ver haal kunnen komen. „Je moet het van je af kunnen praten, zodat er niks is blijven hangen als je naar huis gaat," zegt hij daarover. „Ons onderkomen voldoet op dat gebied op geen enkele manier, we moeten Het Kinderzegelcomité Holten heeft voor een bedraf van 12.969,30 verkocht aan kinderze gels en kinderkaarten. Het comité wil graag iedereen heel hartelijk bedanken die bijgedra gen heeft aan dit fantastische re sultaat. zelfs bij gemeentewerken koffie drinken." In zijn nieuwjaarsrede drong hij er daarom bij 'de politiek' nog eens sterk op aan om nu snel groen licht te geven voor de bouw van de nieuwe brandweerkazerne, waarin dan meteen speciale voor zieningen kunnen komen voor eventuele vrouwelijke corpsleden. Een tweede taakverzwaring is de toenemend bewustzijn van het ge vaar van giftige stoffen die bij brand vrij kunnen komen. Zonder perslucht mag de brandweer een brandend pand niet meer binnen gaan. „Vroeger lag er zand op de vloer, of later kokosmatten", ver telt Dam Wichers. „Bijna al die vloerbedekking van tegenwoordig bevat ook pvc en in het algemeen wordt er veel meer kunststof ge bruikt". Twaalf minuten Wettelijk moet de brandweer na de melding binnen twaalf minuten ter plekke kunnen zijn. Zo lang duurt het in Holten meestal niet. „Met vier, vijf minuten is de eerste wa gen al weg", vertelt Dam Wichers. „Voordat je in bed kruipt leg je je broek en trui al klaar, zet je je schoenen zo neer dat je er meteen in kan schieten als de pieper gaat." Graven gaat zelfs nog het bed uit als hij zich (te laat) herinnert dat de auto verkeerd om staat, om hem om hem om te draaien in de rich ting van de brandweergarage". Heller: „Wat dat betreft is het iede re keer een sportieve strijd wie er het eerst weg is." Sommige vrijwilligers zijn uit hoofde van hun werk bij het brand- weerwerk betrokken zoals Dam Wichers, andere laten zich dooi collega's overhalen. „Die maken je er warm voor", zegt Heller hee! toepasselijk. Dam Wichers: „Ik zie het toch als een stuk sociale ver antwoordelijkheid". Dat er ook een beetje sensatiebelustheid bij zit sluiten ze echter geen van drieén uit. Graven: „De meeste mensen vin den het mooi als het brandt, dat is een spektakel." Toelatingseisen Wie brandweerman of -vrouw wil worden moet tussen de 18 en 35 jaar zijn en (indien van toepassing; de militaire dienst achter de rug hebben. Een goede gezondheid is uiteraard vereist en de kandidaat moet in het dorp wonen en werken. Van de vrijwilligers wordt ver wacht dat ze niet alleen bereid zijn altijd klaar te staan, maar ook ge negen zijn een opleiding te volgen tot minima al brandweerwacht eer ste klas. „We kijken natuurlijk ook of ie mand bij de rest van het corps past", voegt Heller er nog toe. „Dat moet als een team kunnen werken, waarbij de mensen volledig op el kaar vertrouwen. Voor een benoe ming wordt het corps dan ook vooraf op de hoogte gesteld, voor het geval er iemand zwaarwichtige redenen kan aanvoeren om betrok kene niet in de club op te nemen." De niet geringe inzet die van de corpsleden gevraagd wordt bete kent niet dat mensen snel afhaken. De meesten dienen het jaar waarin ze de maximaal toegestane leeftijd van 55 jaar bereiken nog uit en velen verzuchten dan bij het af scheid: „Ik wou dat ik nog wat jaren aan mocht knopen." Nieuw leven Sinds kort is de Brandweervereni- Uitgeversmaatschappij Dagblad Tubantia B. V. in samenwerking met de stichting Holtens Nieuwsblad" Stichtingsbestuur: W. H. Beyers, secretaris. Kollingserf 4 7451 XC Holten tel. 05483-6 30 22 Advertenties- Getfertsingel 41 Enschede tel. 053-84 28 4? Redactie: Frederique Rentenaar tel. 053-28 15 00 Ingrid Astrego tel. 053-31 72 89 Redactioneel adres: Dorpsstraat 24b tel. 05483-6 38 03 Openingstijden redactie: maandagmorgen 9-12 uur Advertentie-adviseurs: Mw. J. Rem Voordamweg 6 Hellendoorn tel. 05486-5 52 54 H. van Zon Van Holtenserf 69 Holten tel. 05483-6 19 81 Advertenties en abonnementen kunt u in Holten opgeven bij: G. W. Knapen Larenseweg 3, tel. 6 12 24 tot dinsdag 12 uur in Bathmen H. Voogsgeerd Deventerweg 34, tel. 16 65 tot dinsdag 12 uur Voor klachten bezorging: G. W. Knapen, Larenseweg 3, tel. 6 12 24 Brand kan ons allemaal treffen en waar zouden we dan zijn zonder de vrijwlligers van de Holtense brand weer? ging van de Gemeente Holten, waarvan corpsleden en oud-corps leden lid kunnen worden, nieuw leven ingeblazen. Het doel van de vereniging is om naast het brand- weerwerk de onderünge band te versterken door ook iets samen te doen op het gebied van sport, re creatie en ontspanning. Daarbij valt onder meer te denken aan feest- of kaartavonden en excur sies, waarbij ook de partners meer dan welkom zijn. Alle nu aktieve brandweerlieden zijn in ieder geval lid en de eerste oud-brandweer mannen hebben zich inmiddels aangemeld. Binnenkort zal een begin gemaakt worden met het overleg tussen de gemeentes Hellendoorn en Hólten, Staatsbosbeheer, Staatsbosbe heer, de particuliere boseigenaren, het Recreatieschap en de provin cie Overijssel over hetde bestem ming en inrichting van de Sail and- se heuvelrug, namens de gemeente Hotlen emen wethouder Westerik en de heer De Blaauw deel aan het overleg. De eerste vergadering wordt gehouden op 30 januari. Wethouder Westerik hoopt dat het overleg snel tot concrete afspraken zal leiden. Of men nog voor het afsluiten van de Toeristenweg tij dens het broedseizoen tot overeen stemming zal komen, is nog maar de vraag. Volgens wethouder Wes terik is daarvoor de tijd vermoede lijk te kort. De fusie tussen de Scholenge meenschap Holten en sg De Marke is ongetwijfeld het belangrijkste agendagpunt van de raadsverga dering van 28 januari aanstaande. Tevens staat ondermeer op de agenda de aanpassing en uitbrei ding van de verlichting in de Look en de subsidie voor het Flankerend ouderenbeleid. De aanvraag voor de subsidie Meer bewegen voor Ouderen is van de agenda af- gvoerd, omdatat de commissie Welzijn eerst nader informatie wil inwinnen, alvorens advies uit te brengen. In De Kandelaar wordt vrijdag avond een oecumenische dienst gehouden, waarin dit jaar niet al leen de eenheid van de kerk maar ook de actualiteit van de Golfoor log in gezang, gebed en overweging centraal staat. Voorgangers zijn ds. M. Berg en ds. R. Visser. De dienst begint om half acht en zal ongeveer drie kwartier duren. De naam De Marke zal in de naam geving van de gefuseerde scholen De Marke en de Scholengemeen schap Holten op geen enkele wijze worden opgenomen. De gefuseerde school zal onder de naam Scholen gemeenschap Holten worden voortgezet. Dat hebben burge meester en wethouders dinsdag besloten. Maandagavond bij de behandeling in de onderwijscommissie van de voorgenomen fusie was over het besluit tot naamgeving ogen schijnlijk nog niets bekend. Naar aanleiding van vragen van het commissielid mevrouw A. Groot Nibbelink-Vermaas, die namens de OLM zitting heeft in de gemeen telijke commisie, verklaarde voor zitter Van Rappard, dat hierover nog een beslissing genomen zou worden. Mevrouw Groot Nibbelink zag graag de eigenheid van De Marke in de naamgeving van de school verwoord. In het eindrap port had de naam de Holtermarke haar aandacht getrokken, die aan al de eisen voldeed. B en W heeft anders beslist. In een brief aan leden van de gemeente raad verklaart het college, dat op korte termijn duidelijkheid over de naam gewenst is in verband met de noodzakelijke voorlichtingsacitvi- teitenieten. Na overleg is men tot de conclusie genomen dat de hui dige naam Scholengemeenschap Holten de voorkeur verdient boven een introductie van een nieuwe naam.

Holtens Nieuwsblad | 1991 | | pagina 1