„Het persoonlijke gaat in de stad verloren" „Kolschool wil geen bijwagen worden" "i Koninklijk brons Bets Plekkenpol 'Kabeltelevisie nutsvoorziening' Blues and Rock in het Trefpunt Openbare commissievergaderingen Opvolger ds. Vons wordt zondag in ambt bevestigd Kritische noten bij onthulling naambord Opnieuw schade aan 'monument' Total Disaster in De Waag Oriëntatiedag voor starters DONDERDAG 17 JANUARI 1991HOLTENS NIEUWSBLAD DOOR BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VERLEENDE VERGUNNINGEN, ONTHEFFINGEN E.D. 1 VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN: - aan J. H. Gervedink Nijhuis voor plaatsing mavo-chemicaliënkluis bij Dorpsstraat 43; - aan P. de Jong voor bouw zwembad bij Fliermatenweg 7; - aan F. J. Busschers voor verbouw loods bij Schuppertsweg 6; 2 VERLEENDE KAPVERGUNNINGEN: - aan mevr. D. Krekel-Schoolderman, Oude Deventerweg 13; - aan J. W. Feith, Ab Jansenstraat 12; 3. Aan Dorpsfeestcommissie Holten toestemming/ontheffing verleend t.b.v. dorpsfeest en andere festiviteiten; 4. Aan Graphic Color te Oosterhout vergunning verleend t.b.v. straatfoto grafie tijdens diverse aktiviteiten in 1991. VOOR HET INWINNEN VAN INFORMATIE OVER EEN ZAAK OF OVER EVENTUELE MOGELIJKHEDEN TOT HET INDIENEN VAN EEN BEZWAAR- OF BEROEPSCHRIFT KAN MEN ZICH WENDEN TOT DE AFDELING ALGEMENE ZAKEN TER GEMEENTESECRETARIE. De commissie onderwijs vergadert op maandag 21 januari 1991 om 20.00 uur in het gemeentehuis. De agenda vermeldt o.a.: - concept-raadsvoorstel inzake fusie tussen de s.g. De Marke en de s.g. Holten. Degenen die van het spreekrecht gebruik wensen te maken, kunnen dat tot uiterlijk 4 uur vóór aanvang van de vergadering opgeven bij de secretaris van de commissie. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimiiiiimim^ Een paar kritische noten werden er vrijdagmiddag nog wel gekraakt bij de onthulling van het bord met de nieuwe naam 'o.b.s. voor Dalto nonderwijs' aan de gevel van de Dorpsschool. Directeur R. Brou wer van de Kolschool liet weten het in het ücht van de komende fu sie 'eigenlijk ongewenst' te vinden dat een van de partijen zich nader profileert en daardoor zijn positie versterkt. „Als het bij fusie alleen gaat om een vergrote Dalton- school hebben wij daar moeite mee', zei hij. „De Kolschool wil geen bijwagen van de Dorpsschool worden, daarover bestaat bij mijn achterban nog wel enige ongerust heid. Het gesprek over fusie moet een gesprek zijn tussen gelijkwaar dige partners, zonder voorwaarden vooraf." Voor Brouwer staan er in deze 'oriënterende fase', waarbij vanaf maart oök het personeel van beide scholen wordt betrokken, in ieder geval vier punten op het program ma: in welk gebouw wordt de fusie- school gevestigd, hoe ziet de af vloeiingsregeling er uit, wat is het 'tijdpad' en wat zijn de gevolgen voor de positie van het openbaar onderwijs in Holten. Hij sprak ove rigens zijn waardering uit voor het onderwijzend personeel van de Dorpsschool, dat vele jaren veel tijd en inzet heeft besteed aan het op Daltonleest schoeien van het lesaanbod. Het team van de Kol school ziet geen zware problemen om tot versmelting te komen met het Dalton van de Dorpsschool en het eigene van de Kolschool", ver zekerde hij. Directeur J.B. Diemer van de Dorpsschool ging niet in op de kri tiek van zijn collega. Het speet hem dat 'door de jaren heen de naam Dalton een besmet woord is geworden in Holten'. Hij noemde het reëel dat na de erkenning door de Daltonvereniging in 1988 die erkenning nu ook door het school bestuur (de gemeente) officieel ge schiedt. Diemer riep alle betrokke nen op om de woelige periode van de laatste twee jaar nu snel te ver geten en zei te hopen, 'dat de sa menwerking in de toekomst tot iets mooi zal leiden'. Vice-voorzitter A.A. Wenke van de Nederlandse Daltonvereniging vond het 'meer dan symboliek dat dit bord onthuld wordt'. Het is een bekroning van al het werk dat leer krachten, ouderraad en ouders ge daan hebben. „Het gaat er niet alleen om goed Daltononderwijs te hebben, maar ook om het te hou den", voegde hij daar waarschu wend aan toe. Burgemeester mr. W.L.F.C. ridder van Rappard zei als laatste spre ker geen kindvriendelijk pro gramma met vier sprekers') dat het Daltononderwijs inhoudelijk nooit ter discussie heeft gestaan. Hij vreesde dat er in de afgelopen pe riode soms te weinig naar elkaar was geluisterd en 'Holten is te klein om elkaar niet te willen zien, te klein om niet samen te werken'. Koninklijk brons voor een 'gou den' werknemer. Die eer viel Bets Plekkenpol zaterdagmiddag ten deel. Zijn 40 jarige, voortreffelijke staat van dienst bij transportbe drijf Müller was voor Hare Majes teit reden om de scheidende chauf feur te eren met de koninklijke onderscheiding in Brons, behoren de bij de Orde van Oranje Nassau. Holtens burgemeester mr. W.L.F. C. ridder van Rappard speldde za terdagmiddag het eremetaal op tij dens een zeer druk bezochte recep tie in de kantine van het transport bedrijf. Het 'goud' in de vorm van een gouden dasspeld werd Plek kenpol opgespeld door directeur Paul Müller namens het transport bedrijf en de familie Müller. In de dasspeld een briljant als symbool van het briljante wijze van werken van Plekkenpol. Burgemeester Van Rappard wees er in zijn toesrpaakje op, dat het tranportbedrijf een van de voor- aanstaandste bedrijven van Hol ten is, waarvan de chauffeurs als visitiekaartje functioneren en als men dan na vele tienduizenden ki lometers op de weg slechts met een zeer geringe schade het bedrijf kan verlaten, is dat een onderscheiding waard. De burgemeester compli menteerde voorts bedrijf en mede werkers voor de voortreffelijke uni forme wijze van presenteren op de weg in Nederland tot ver daarbui ten en vroeg zich tevens af, of er elk weekend iemand met een meelint langs de op het terrein de keurig in slagorde geparkeerde vracht- en tankwagens loopt. Directeur Paul Müller schetste Plekkenpol als een plichtsgetrou we en ingetogen medewerker, die node gemist zal worden. „Je was een man van niet veel woorden, maar van doordacht handelen", al dus Müller. Zijn waarderende woorden gingen vergezeld van een cadeau onder couvert. Het CDA voelt er niets voor, om de 160.000 gulden, die de gemeente heeft ontvangen als afkoopsom voor de CAI aan IJsselmij te reser veren voor de hoge kosten voor de aanleg van kabeltelevisie in de Look en Molenbelterweg. In de vergadering van de commissie fi nanciën deelde Harry Dul mee, dat zijn fraktie daar geen voor stander van is. Volgens het CDA is het geld bijeengebracth door de gehele bevolking en dus moet het geld ook aan de gehele bevolking ten goede komen en niet aan heen kleine groep, het CDA wil het geld dan ook bestemmen voor het potje riolering. Het initiatief om in de Look en de Molenbelterweg, kabeltelevisie Het blijft problematisch met het enige Holtense 'monument' de boerderij Pasmansweg 3. Het blijkt dat de januaristormen van begin vorig jaar fikse schade toege bracht hebben aan het dak van de boerderij. Volgens het raadslid J. Veneklaas (CDA) is er sindsdien niets aan gedaan om de schade te verhelpen en hij wilde dan ook wel eens weten of de eigenaar wel een schadeverzekering heeft afgeslo ten, zoals verplicht was gesteld. Het raadslid Wim ter Schure (GB) vroeg zich af, of er wel voldaan wordt aan de verplichting tot be woning van het pand, zoals eertijds ook verplicht was gesteld. Wethouder Westerik kon vorige week in de vergadering van de commissie gemeentewerken geen antwoord geven op deze vragen, omdat het pand niet meer onder de gemeentelijke subsidie valt, maar onder Monumentenzorg. aan te leggen, ligt in eerste instan tie bij de IJsselmij, zo vertelde wet houder Dalhuisen, maar nu kabel televisie zo'n gemeen goed is ge worden, kan er gesproken worden van een soort nutsvoorziening, net zoals gas en licht. Voor de aanleg daarvan wordt in de onrendabele gebieden een gemeentelijke bij drage gegeven. Aanvankelijk zou het helemaal een erg dure zaak worden, geschat werd op een eigen bijdrage per aansluiting van drie tot zesduizend gulden, maar nu de IJsselmij een glasvezelkabel van Rijssen langs de Forthaarsweg, on der de spoorlijn door, heeft doorge trokken naar het hoofdverdeel punt op de Rielinkshof, wordt de aanleg wel mogelijk, al zal het al tijd duurder uitvallen dan de aan leg in het dorp. Na een succesvol bestaan van bijna vijf jaar, zal de Holtense band Total Disaster in de huidige sa menstelling ophouden te bestaan. Op zaterdag 19 januari zullen in De Waag Joke Vruggink - zang, Alexander van Bruggen- synthesi zer, Richard Aaltink - sologitaar, Jeannet van Bruggen - basgitaar en Erik Pinkert - drums voor het laatste samen een stevig potje rock roll en nummers uit de Top 40 laten horen. Na dit concert zal Jeannet de bas gitaar aan de wilgen hangen, maar zij zal vervangen worden door Ma rian Rensen. Ook zal na deze avond Richard Aaltink, de sologi tarist de band voor enige tijd verla ten wegens studieverplichtingen elders. Gitaristen die zich geroe pen voelen om in deze band hun partijtje mee te spelen zijn ook welkom. De Waag is geopend vanaf 21.00 uur. „Ik ben ontzettend bevoorrecht dat ik ik op mijn 55e weer de kans krijg helemaal opnieuw te beginnen," vindt ds. A. Leerink. Zondag 20 januari wordt hij door ds. R. Visser bevestigd als predikant in de N.H. kerk in Holten. Opnieuw beginnen is op zichzelf niets nieuws voor hem, want predikant werd hij pas op zijn veertigste. Daarvoor was hij achttien jaar onderwijzer en kan nu dus nog zeggen, dat hij heel wat meerjaren in het onderwijs gezeten heeft dan dat hij predikant is geweest. Het toeval wil dat hij op zijn allereerste dag als onderwijzer een schoolreisje naar Hol ten maakte, maar veel meer dan de Holterberg kent hij op dit moment toch niet van zijn nieuwe woonplaats. Van onderwijzer tot dominee is niet een heel erg voor de hand liggende weg, maar in het geval van ds. Leerink lijkt het toch heel logisch: „Ik kom uit een zeer kerke lijk meelevend gezin", vertelt hij. Mijn vader was jarenlang diaken en ouderling en wij woonden recht tegenover de kerk. Als kleuter droeg ik (in de oorlogsjaren) nog stoven in de kerk. Later heb ik er veel als organist gespeeld. Maar vanaf dat ik een kind was heb ik altijd gezegd dat ik onderwijzer wilde worden. Dat zat een beetje in de familie, want in iedere generatie is er wel één die in het onderwijs zat." In al die jaren als onderwijzer gaf hij ook bijbelonderricht en dat heeft veel invloed gehad op zijn uiteindelijke keuze: „Om dat goed te kunnen doen en te blijven doen wilde ik er eigenlijk meer van we ten." Aan de Universiteit van Utrecht studeerde hij theologie, eerst als zaterdagstudent en de laatste twee studiejaren fulltime. Want de school ging voor en die was volop bezig met onderwijsver nieuwing. En dat was weliswaar heel boeiend, maar het 'vrat tijd' en daarvan bleef er dus te weinig voor de studie over. In 1975 mocht hij zich eindelijk theoloog noemen. Ds. Leerink: „Toen ik afstudeerde werd ons ge zegd: jullie zijn nu klaar, of je ooit een plek kunt vinden is de vraag. Ik maakte me dus wel een beetje ongerust". Onnodig, bleek al gauw, want op de dag dat hij collo- quiem deed werd hij opgebeld door de Nederlands Hervormde ge meente in Beest, een dorp in het meest westelijke deel van de Betu we. „Beest is een gemeente waar heel veel predikanten hun loop baan beginnen, maar waar men eieenliik het gevoel had dat het voor een beginnend predikant wel wat zwaar was", herinnert ds. Leer ink zich. „Wij zoeken een belegen kandidaat, zeiden ze in het kennis makingsgesprek, waarop mijn vrouw meteen antwoordde: dan hoop ik toch wel jong belegen!" Voor hemzelf ligt er een duidelijke lijn van het onderwijs naar de kerk toe: „Er zitten nogal wat raakvlak ken tussen beide beroepen. Ten eerste het bezig zijn met groepen (denk aan gespreksgroepen, cathe- gisatiegroepen), de vraag: hoe Jeugd en jongeren De Hervormde Gemeente in Hol ten krijgt in ds. Leerink een predi kant met een uitgesproken belang stelling voor het jeugd- en jonge renwerk. Als onderwijzer in Biltho- ven had hij daarmee intense bemoeienis en bovendien bege leidde hij een tijd lang alle mensen in het protestants-christelijk ba sisonderwijs bij het geven van het bijbelonderwijs. Later was hij ja renlang theologisch medewerker van de Nederlandse Zondags schoolvereniging en in zijn vorige Behalve zijn liefhebberijen als fietsen, kamperen met de tent), puzzelen en lezen hoopt ds. Leerink hier weer toe te komen aan het orgelspel, een bezigheid die de in de loop der tijd 'een beetje in het slop is geraakt'. standplaats Zwolle hield hij zich intensief bezig met het opzetten van het studentenpastoraat. „Mijn hart gaat nog altijd open bij kinde ren, maar die kom je in dit werk ook tpgen. Ik ben de kinderen niet kwijtgeraakt, ik heb de volwasse nen erbij gekregen." De stad Zwolle was zijn vorige standplaats, maar zijn hart ligt duidelijk op het platteland. Zijn vrouw en hij zijn beide geboren en getogen in de Achterhoek. Ds. Leerink: „Ik wilde graag met de ervaring van én het dorp én de stad nog eens in een nieuwe situatie beginnen. Daar kwam nog bij dat in de loop der jaren mijn wijk in Zwolle aanzienlijk werd uitgebreid en dat mede als gevolg daarvan het persoonlijke bijna verloren dreigt te gaan. Op een dorp kennen de mensen elkaar nog, in de stad al lang niet meer. Ik kreeg voor mij zelf het gevoel: ik komt te ver van de mensen af te staan, ik kan te weinig met hun persoonlijke din gen meeleven. Ik hoop dat in Hol ten weer terug te krijgen." De Kamer van Koophandel en Fa brieken in Deventer en het Insti tuut voor het Midden- en Kleinbe drijf houden op maandag 4 februa ri in Deventer een oriëntatiedag voor starters. Beginnende onder nemers krijgen informatie over on der andere: de persoon van de on dernemer, de rechtsvorm van de onderneming, vergunning en wet telijke voorschriften, commerciële planning en financiële aspecten van het ondernemer zijn. Inlichtin gen: mevrouw M.J. Kerkhof, tel. 05700-87900. breng je dingen naar de mensen over, hoe kom ik met ze in gesprek? Daarin heb ik als onderwijzer een schat aan ervaring op gedaan. Net zoals in het proberen dingen zo helder mogelijk te formuleren." Waar hij wel aan moest wennen: „Bij het onderwijs werkje als team, als predikant op een éénmanspost ben je alleen. De kerkeraad helpt je wel, maar die doen toch niet het zelfde werk, je moet dus heel kri tisch zijn naar jezelf' Voor de derde keer in successie organiseert de Poppromotie Splo een optreden en wel op vrijdag 25 januari. Dit keer zullen zelfs twee groepen in het Trefpunt acte de présence geven. Allereerst de for matie SWAMP, een groep enthou- sisaste rockers uit Borculo en om geving. Ze spelen covers van o.a. ZZ top, Grand Funk, Creedens en natuurlijk ook Dire Straits. Als te genhanger speelt 'tussendoor' Rude Mood. Zij houden het vooral bij Rhythm and Blues. Bovendien staat er ook nog een grootbeeld scherm opgesteld, waarop in de pauzes de Urban Jungle Tour 1990 van The Stones wordt afgedraaid. Drie jaar geleden stond de Neder landse imitatie van deze grootste Rock and Roll band aller tijden in het Trefpunt. Voor de organiseren de 30'ers bleek toen dat er voldoen de liefhebbers waren voor de mu ziek uit de 60- en 70er jaren. Muziek die ook de jeugd van nu nog steeds aanspreekt. Een beperkt aantal kaarten zijn nog in de voorverkoop bij de volgende adressen: H. Nij- land, Pasmansweg, W. Steegink, Okkenbroekseweg en voorts in Holten bij G. Rensen, Dorpsstraat, 's Avonds aan de zaal zijn géén kaarten verkrijgbaar. De aanvang is 20.30 uur.

Holtens Nieuwsblad | 1991 | | pagina 5