'Autonomie geen doel maar middel belangen burgers te behartigen' Kerkdiensten Medische diensten van dag tot dag Nieuwe cursussen in de Boschkamp Dorpsschool mag nu Daltonschool heten 'bericht stichting' Gevonden voorwerpen Burgerlijke stand WELZIJN OUDEREN Uit het politierapport Burgemeester in nieuwjaarstoespraak: AnopsSCHÖÖI BOLSENBROEK MARKELO 7 OPEL-®- Collectanten gezocht NED.HERV. KERK 10.00 uur: ds. R. Visser; Kinder- nevendienst: Ans Steunenberg en Sytze Meinsma. 19.00 uur: ds.- R. Visser (jeugd dienst). Uitgangscollecte: Plaatselijk jeugdwerk. Oppas dienst: mw. Tuitert-Koperberg en Karin Leurink. Diessenplas: 16 januari: ds. Is raël. GEREF.KERK 9.30 uur: ds M.Berg (Heiig Avondmaal); 15.00 uur: M.Berg; Kindernevendienst: groep 3 en 4 o.l.v. H. Stam; groep 7 en 8 o.l.v. H. Paalman. De eerste collecte is voor de kerk, de tweede voor rente en af lossing. Oppasdienst: 0-3 jaar: niet ontvangen; 4-6 jaar: niet ontvangen. R.K KERK 10.00 uur H. Mis (gebouw Irene). DIJKERHOEK 10.00 uur: ds. J.P. ter Heege- Prenger, Markelo; uitgangscol lecte: Plaatselijk jeugdwerk. OKKENBROEK 10.00 uur ds. K. Pruijsen, Deven ter; uitgangscollecte: Zuider- zeefonds. NIEUW HEETEN Zaterdag 19.00 uur: H. Mis. Zondag 8.00 uur: H. Mis; 10.00 uur: gebedsdienst. ARTS: 12 en 13 januari: J.F. Sijtsema, Keizersweg 32, tel. 6 35 53. Spreekuren: 11.00 uur en 16.00 uur. APOTHEEK: Vrijheidslaan 7, tel. 6 39 75. Za terdag en zondag voor spoedre- cepten geopend om 11.00 uur en 16.00 uur, tijdens het spreekuur van de huisartsen. Buiten deze uren eerst bellen: tel. 6 39 75. TANDARTS: 12 en 13 januari: R. Brouwer, Boomkamp 10A, Rijssen. Tel 05480-1 31 94. Behandeling na telefonische af spraak. DIERENARTS: Dierenartsencombinatie Hol ten, Houtweg 18, tel. 6 20 04. Spreekuur: zaterdag 8.00-9.00 uur. Daarbuiten: tel. 6 20 04. Dierenartsenpraktijk Holten S. Minnema, Larenseweg 54, tel. 6 28 35, b.g.g. 05704-30 86. WIJKVERPLEGING: Kruiswerk Zuidwest-Overijssel, Gaardenstraat 31, tel. 6 14 36. Spreekuur en uitleen magazij nartikelen: maandag t/m vrij dag van 13.30-14.30 uur; 24-uurs bereikbaarheid, enkel voor noodgevallen: tel. 05700-1 52 97. Diëtiste: spreekuur volgens af spraak tijdens spreekuur wijk verpleegkundige. Kleuter- en zuigelingenbureau: Gaardenstraat 19, volgens af spraak. ZIEKENVERVOER: Alarmnummer: 06-11 of dienst doende arts: tel. 6 35 53. FYSIOTHERAPIE: Centrum voor Fysiotherapie Holten, Gaardenstraat 31, tel. 6 22 99. Dagelijks geopend van 08.00-i7.30 uur. Behandeling volgens afspraak. Praktijk voor fysiotherapie mevr. H. Versnel-Graaff, Oran jestraat 73a, tel. 6 42 51. Behan deling volgens afspraak (ook voor ziekenfondspatiënten). ZIEKENFONDS: Spreekuur: vrijdag van 8.30- 10.00 uur en volgens afspraak in het Groene Kruisgebouw, Gaardenstraat 26, tel. 6 14 36. STICHTING MAATSCHAPPELIJKE DIENSTVERL. MIDD.OVERIJSSEL: Maatschappelijk werk, gezins- en bejaardenverzorging, Gaar denstraat 29, tel 6 27 84,-Spreek- uur: maandag t/m vrijdag van 8.30-9.30 uur en volgens af spraak. OPEN BEJAARDENWERK: Inlichtingen: tel. 6 13 28 en 6 28 89. SLACHTOFFERHULP Elke eerste dinsdag van de maand 9:30-10.30 uur in het rijkspolitiebureau, Reilinksweg 2, tel. 6 44 44. POLITIE: Alarmnummer: 06-11 (dag en nacht bereikbaar); overigens: tel. 6 44 44. BRANDWEER: Alarmnummer: 06-11 (dag en nacht bereikbaar). ENGERGIEVOORZIENING: N.V. Energiebedrijf IJsselmij, Industriestraat 1. Tijdens kan tooruren: tel. 6 18 14; buiten kantooruren: tel. 038 - 22 45 45. WONINGBOUWVERENIGING ONZE WONING: Spreekuur Holten in gemeente- huisj iedere le dinsdag van de maand 's morgens van ÏÓ.Ï5- 12.15 uur; iedere 3e dinsdag van de maand 's middags van 14.15- 16.15 uur. BIBLIOTHEEK: Rörikstraat 3, tel. 6 24 87. Maan dag en vrijdag 14.00-17.30 uur en 18.30-20.30 uur, woensdag 09.30- 12.30 uur en 14.00-17.30 uur. OUDHEIDKAMER HOOLT'N: Dorpsstraat 27 (VW-gebouw). Geopend: vrijdag en zaterdag van 13.30 tot 16.00 uur. VOEDINGSBOND FNV: Informatie over uitkeringen: tel. 05483-6 30 56; 053-33 05 37; 05496-6 30 56. 10 januari: 14.30 uur Nieuw jaarsbijeenkomst ANBO in de Boschkamp. 11 januari: Nacht van Holten, zaalvoetbal in de sporthal vanaf 22.30 uur. 12 januari: Gala-avond Fien- preuvers in de Poppe. 13 januari: 11.30 uur, Twentse ochtend met Rikster Weber Groep in de Boschkamp; 11.00 uur, Gewichttouwtrekken in Bonte Paard. 14 januari: commissie abz, 16.30 uur; 20.00 uur, ledenvergade ring PvdA in dorpshuis. 15 januari: 20.00 uur, Nieuw jaarsavond HVG Dijkerhoek in Bethanië; 20.00 uur Cie RO. 19 januari: Prinsenbal Bonte Paard. 20 januari: 14.30 uur, bevesti ging ds. Leerink, Ned. Herv. kerk. 23 januari: Jaarvergadering NBvP in zaal Vosman. 26 januari: Prinsenbal De Pop pe; crossloop Blauw Wit. 25 januari: 20.00 uur, toneelstuk OCH Apart Volk in Irene. 28 januari: 19.30 uur, Gemeen teraadsvergadering. 29 januari: 20.00 uur, Boekbe spreking HVG Dijkerhoek, mevr. Rietveld. Gevonden: blauwe boodschap- penkar; zwarte paraplu; sleutel Opel; damesfiets, geel/rood op geschilderd; oude bruine da mesfiets merk Princes; Gazelle opoefiets (een echte oude). Verloren: rood geblokte fiets tas; bruine portemonnaie met inhoud; NS-abonnement; wijn rode portemonnaie met inhoud. Geboren: Ellen, dv. G. Stam en J.A. Koopman; Mariëlle dv O.M. Valster en A.H. Paalman; Nick zv G. Lunenborg en I. Doornbosch. Overleden: E.D. Zieleman- Dommerholt, oud 50 jaar; P.H. Munstege, 85 jaar; G.J. Schutte- Teeselink, oud 88 jaar; B.C. de Haas-Boekbinder, oud 78 jaar; G. Steunenberg, oud 67 jaar. Ondertrouwd: L.P.A. Hoog land, oud 31 jaar, Nijverdal en J.G. Voskes, oud 25 jaar. Gehuwd: W.J. Jansen, oud 21 jaar; H. Vruggink, oud 22 jaar. vensgevaarlijke situatie. Voorzit ter Bakker overhandigde burge meester Van Rappard een brok steen in de hoop dat deze 'steen des aanstoots' ingeruild wordt een mooie gladde speelplaats. Bakker toonde zich overigens verbaasd, dat het geld, bestemd voor de her bestrating, niet meer beschikbaar was.,In de zomer was het te warm, in de herfst was het te nat en nu is het geld ineens op". Gelukkig bleek de penningmeester van So- CuWe nog wat geld in kans te heb ben, waarvan een mini-conifeer was gekocht als eerste aanzet voor de beloofde groenstrook. 'Flipped' Burgemeester Van Rappard op zijn beurt had een verrassing in petto voor de buurtvereniging Schoolkring Dijkerhoek. Namens de buurtvereniging mocht voorzit ter Gerrit Markvoort de nieuwste (wereld) uitgave van het Guinness book of records in ontvangst ne men, waarin de wereldrecord van de „Pancake, baked and flipped at Dijkerhoek" (Pannekoek, gebak ken en gekeerd in Dijkerhoek) is bijgeschreven. Een automobiliste kwam op 31 de cember tijdens hevige regenval op de Deventerweg in de problemen. Ze geraakte met haar auto in een slip en belandde in een sloot. De auto werd zwaar beschadigd, doch er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. In de nacht van oud op nieuw de den zich in het centrum van het dorp enkele ongeregeldheden voor. Vernield werden een bushok je, een brievenbus van de PTT en de telefooncel op de Smidsbeld. Ook vonden er enkele vernielingen plaats aan de voorzijde van het gemeentehuis. De politie heeft en kele daders van deze vernielingen kunnen achterhalen. Zij zullen in ieder geval de kosten - die kunnen oplopen tot enkele duizenden gul dens - moeten betalen en krijgen uiteraard tevens een proces-ver baal aan de broek. Achteraf besef fen de heren dat ze zich behoorlijk in de vingers hebben gesneden. Het zou verstandiger zijn dat men zich dat vooraf realiseerde. Tevens constateerde de politie die nacht dat er een fiets werd gestolen bij het NS station. Het was de da ders niet duidelijk te maken dat ze een ordinaire diefstal pleegden. In hun ogen was het maar 'even le nen' van een fiets. Dat moeten ze de rechter dan maar trachten wijs te maken. Op 1 januari werd een ree aangere den op de SI4. Enige schade aan de auto was het gevolg. In de nacht van 2 op 3 januari werd een auto ontvreemd bij garage Bal- tus aan de Larenseweg. Tot op he den is het voertuig, ter waarde van enkele tienduizenden guldens, nog niet boven water. In de avond van de vierde januari werd er ingebroken in een woning aan de Boerrichterstraat. Ont vreemd werd onder andere ge luidsapparatuur. De daders kwa men binnen door een raam te force ren. Op 5 januari werd er getankt langs de AI zonder te betalen. De auto reed na het tanken met gierende banden weg. De auto was voorzien van handelaarskenteken die ver moedelijk bij een garage zijn ont vreemd. Op 6 januari botsten twee auto's op elkaar op de kruising Kene- mansstraat-Larenseweg omdat er geen voorrang werd verleend. Bei de auto's werden beschadigd, doch ook hier gelukkig geen persoonlij ke ongelukken. Ook op deze dag werd er weer een ree aangereden, deze keer op de Larenseweg nabij het Catsmeer. De ree werd gedood. Op de Larenseweg binnen de be bouwde kom geraakte een auto van de weg, toen een voor deze auto rijdende auto plotseling af remde. De autobestuurder geraak te de macht over het stuur kwijt en belandde min of meer in een tuin. De auto werd behoorlijk bescha digd. Op de AI werd op 6 januari nog maals getankt zonder te betalen. De daders legden na het tanken de slang op de grond, zodat het niet direct opviel dat er niet meer werd getankt. De dader, een bestuurder van een rode Eend, is niet achter haald. Eveneens op zondag 6 januari vond een aanrijding plaats op de AI. Een autobestuurder die bezig was enkele auto's in te halen, werd geconfronteerd met het feit dat de ingehaalde auto ook naar links uit week. Zijn auto kwam in de mid denberm zwaar beschadigd tot stilstand. De veroorzaker stopte aanvankelijk, maar vond het nodig na enige tijd weg te rijden zonder dat zijn identiteit duidelijk was ge worden. Op 7 januari botsten een auto en een bromfiets tegen elkaar op de kruising Rijssenseweg-Lichten- bergerweg doordat de autobe stuurder geen voorrang verleende. De bromfietsbestuurder liep daar bij een behoorlijke schaafwond op, doch kon na behandeling door een arts naar huis worden vervoerd. Q OS476-1907 Bekende en minder bekende Holte-naren kwamen het college van burgemeester en wethouders gelukwensen met het nieuwe jaar. Namen werden er niet genoemd, maar voor een goed verstaander was het overduidelijk dat burge meester mr. W.L. F.C. ridder van Rappard de gemeente Hellen- doorn op de korrel had in zijn nieuwjaarstoespraak die hij als motto had meegegeven „Grens overschrijdend denken". „Ge meente besturen zijn autonoom in eigen gebied. Wij hebben het als Raad in Holten voor het zeggen en hoeven ook niet verder te kijken of toch wel? Afgelopen jaar werden wij geconfronteerd met een school voorbeeld van begrensd denken, de afsluiting van de Toeristenweg door één gemeente. Zoiets gebeurt vanuit de eigen autonomie, de ei gen exclusieve verantwoordelijk heden zonder voldoende rekening te houden, dat de effecten grens overschrijdend zijn". Een ander voorbeeld van hoe het niet moet noemde de burgervader de houding van de gemeente De venter, die een strucuurschets heeft opgesteld met een visie voor 15 a 20 jaar. „Het is een goed recht om dat te doen, uit eigen verant woordelijkheid voor het eigen grondgebied. Het probleem is ech ter dat een zodanige ontwikkeling van de centrumgemeente voor alle gewestgemeenten consequenties heeft en niet alleen voor Gorssel en Diepenveen. Als Deventer extra wil groeien dat direct consequen ties voor bijvoorbeeld de woning- bouwcontingenten in de omliggen de gemeenten. Als Deventer groeit, geeft dat een extra druk op de recreatievoorzieningen in de wijde omtrek. Het is mijn stellige overtuiging dat individuele ge meenten hun bestaansrecht on dergraven, door alleen naar de ei gen autonome verantwoordelijk heden te kijken", aldus Van Rap pard. „Ik durf te zeggen dat naar mate gemeenten (maar ook andere overheden) zich meer en nadruk kelijker beroepen op de eigen auto nomie, zij sneller meewerken aan een ontmanteling van die autono mie. van die eigen zelfstandige be voegdheid voor het eigen grondge bied. Autonomie is geen doel maar een middel om de belangen van de burger zo goed mogelijk te behorti- gen". Het college van B en W en hun echtgenotes mochten op de geani meerde bijeenkomst in het ge meentehuis weer vele handen schudden. Tot hun verrassing kre gen zij ook een cadeautje. Namens het bestuur van peuterspeelzaal Dribbel (de Stichting voor Sociaal en Cultureel Werk) vroeg voorzit ter drs. P. Bakker aandacht voor de problematische situatie voor het dorpshuis. Voor de leidsters en ouders is het al maandenlang een steen des aanstoots, dat de bestra ting tussen het gebouw en het hek zodanig hellend afloopt, dat kinde ren op scootertjes en fietsjes als een raket richting trottoir worden geschoten. Een voor de peuters le- leidt door mevr. B. Marsman - Schuizeman. De totale kosten, in clusief het kursusboek bedragen f 60,-. Voor meer informatie kunt u terecht bij Herman Kampman, St. Sociaal - Cultureel Werk, Tuin straat 2 Holten, telefoon 05483 - 62755. Reisjes Vele organisaties hebben reeds, of gaan binnenkort hun reisje ter af sluiting van het seizoen plannen. Nu komt het heel vaak voor, dat men lid is van meerdere organisa ties, dus ook aan meerdere reisjes deel kan nemen. Wanneer men dat ook wil, is het natuurlijk wel plezie rig, wanneer die reisjes niet alle maal in dezelfde korte tijd worden georganiseerd. SWOH stuurt een groot aantal ver enigingen daarom komende week een briefje met het verzoek daarop aan te geven, of men de reis al heeft gepland en zo ja wanneer. Die in formatie kan dan aan andere orga nisaties worden doorgegeven, zo dat er misschien nog wat kan wor den verschoven. Geheugentraining Iedereen die ouder wordt kan op den duur minder onthouden. Voor al het opnemen van nieuwe infor matie gaat moeilijker. Men gaat zich dan vaak zorgen maken, wat op den duur weer vergeetachtig heid kan veroorzaken. Een cursus geheugentraining haakt hierop in, door ervoor te zor gen, dat de mensen meer vertrou wen krijgen in hun eigen geheugen. Het biedt mogelijkheden, die hen in staat stellen zaken beter te ont houden. Want het geheugen kan getraind worden! De Stichting Sociaal Cultureel Werk organiseert in samenwerking met de Stichting Welzijn Ouderen Holten een dergelijke kursus in Holten. Heeft u belangstelling voor deze cursus, komt u dan donder dag 24 januari om 14.30 uur naar de voorlichtingsbijeenkomst in dorpshuis De Boschkamp. De cursus zelf duurt 11 lessen van elk 5 kwartier. Ze start op woens dagmiddag 30 januari, eveneens in het dorpshuis. De cursus wordt ge- Wie het nieuwe jaar creatief wil beginnen vindt bij de Stichting voor Sociaal en Cultureel Werk voor Holten vast iets van zijn ga ding. Zo start op maandagmiddag 14 januari Bloemschikken voor be ginners onder leiding van Jennie van Ulzen. Zij besteed onder meer aandacht aan de vormgeving van bloemstukken, de kleurcombina ties en de keuze van het materiaal. Nog müar een jaar geleden haalden ouders van de Dorpsschoolleerlin gen op de Smidsbelt handtekeningen op als steun aan hun streven om van 'hun' school officieel een Daltonschool te maken. Het bloemschikken begint om half twee en duurt twee uur. Annet Schippers geeft op tien dins dagavonden tussen half acht en half tien een cursus Tekenen en aquarelleren. Poppenmaakster Corry Schmets geeft een cursussen poppen maken voor beginners en gevorderden. De beginnerscursus telt acht lessen en begint op woensdag 30 januari. Poppen maken voor gevorderden omvat zeven lessen en begint op woens dag 6 februari. Beide beginnen om half acht en worden eens per veer tien dagen gegeven. Bij voldoende belangstelling start er op donderdag 17 januari een cursus grimeren voor beginners, bestaande uit vier lessen van half acht tot half tien. Na deze lessen kunt u voortaan zelf aan de slag bij feestjes, carnaval en kinderver jaardagen. Fenny Winkelman be gint op donderdag 21 februari met een vervolgcursus, waarin de na druk ligt op het maken van zoge naamde karakterkoppen en het to- neelschmincken. Op vrijdag zijn er nog enkele plaat sen vrij op de yogalessen van Leon Noordzij. De tijden zijn kwart voor vijf tot kwart voor zes, kwart voor zeven tot kwart voor acht en acht uur tot negen uur. De eerste lessen zijn op vrijdag 11 januari. Binnenkort beginnen ook de com putercursus voor beginners en ge vorderden (WordPerfect 5.1), een cursus weerkunde en een cursus Frans. Opgeven voor alle cursus sen bij de Stichting, Tuinstraat 2, tel. 62755. De Dorpsschool heet sinds 1 janua ri officiéél openbare basisschool voor Daltononderwijs. Die naams verandering maakt burgemeester mr. W.L.F.C. ridder van Rappard vrijdagmiddag ook aan de buiten kant zichtbaar door om 16.00 uur een bord met de nieuwe naam te onthullen. Daarmee komt een ein de aan een periode van onrust en onenigheid, waarin de ouders van de Dorpsschoolleerlingen zelfs de markt opgingen om steun te zoe ken voor hun standpunt. Dat hield kort en goed in, dat de school niet alleen een school voor Daltonon derwijs moest blijven maar ook als zodanig bekend zou moeten staan. De methodes uit het Daltononder wijs worden op de Dorpsschool al langer toegepast. Twee jaar gele den vroegen ouders en leerkrach ten daarom toestemming aan B en W om de school officiéél Dalton school te mogen noemen. Dat ver zoek werd door college en raad afgewezen, met als argument dat men geen onderscheid wilde maken tussen de verschillende openbare (dus gemeentelijke) scholen. Het conflict spitste zich toe na het verschijnen van een rapport van de Hogeschool IJsselland over de toe komst van het basischoolonder- wijs in Holten. Daarin werd een fusie voorgesteld tussen Dorps- en Kolschool, om te voorkomen dat de Kolschool door teruglopend leerlingental zou moeten worden opgeheven. De ouders van Dorps schoolleerlingen dreigen 'hun' school over te nemen en voort te zetten als Daltonschool. Zover is het niet gekomen. In een afkoelingsperiode is er overlegtus- sen beide scholen op gang geko men. Ook de Kolschool orienteert zich op het Daltononderwijs, het blijven bestaan van Daltononder wijs in Holten is verzekerd en de gemeenteraad heeft haar verzet opgegeven om dit ook in de naam geving te laten blijken. In de week van 17 tot en met 23 fe bruari is het Wereldvluchtelingen- week. Anno 1991 zijn er grote vluchtelingenproblemen. Er is zelfs sprake van veertien miljoen vluchtelingen. Velen verblijven in kampen, sommigen al langer dan tien jaar. De belangstelling voor deze vluch telingen daalt. Om hierin verande ring te brengen is er in februari een grote landelijke actie. In Holten wordt aan deze actie onder andere inhoud geven door middel van een huis-aan-huis collecte. Het plaat selijke 'comité zoekt nog collectan ten om deze collecte te realiseren. Men kan zich aanmelden bij Jan Aanstoot, Erve Joost 28, telefoon 64469.

Holtens Nieuwsblad | 1991 | | pagina 3