Herdenking, feest en jubilea bepalen het nieuws in 1990 HOLTENS NIEUWSBLAD JANUARI FEBRUARI MAART APRIL JUNI MEI AUGUSTUS SEPTEMBER OKTOBER NOVEMBER DECEMBER DONDERDAG 20 DECEMBER 1990 Bevrijding, herdenking, vrijheid. Dat zijn de sleutelwoorden voor het bijna voorbije jaar 1990. Wie herinnert zich niet de herdenking van 45 jaar bevrijding, vermoedelijk voor het laatst met de Canadese oud-strijders. Wat heeft Holten zich toen weer van haar beste kanten laten zien. En wie kon toen vermoeden, dat een paar maanden later de Holtense familie Bakker, 45 jaar na de bevrijding, geconfronteerd zou worden met een andere agressor, voor wie mensenlevens nauwelijks telt. En wie zou toen vermoed hebben, dat diezelfde familie Be kende Nederlanders' zouden worden, die met regelmaat in het nieuws opdoken. Landelijk nieuws kwam er ook uit Dijkerhoek, waar de grootste pannekoek ter wereld werd gebakken. Voorts stond in het afgelopen jaar de verkeersproblematiek centraal. De Dorpsstraat werd opgebroken, wat veel overlast met zich meebracht, vooral door het vrachtverkeer, dat zich via de om leidingsroute door de woonstraten wurmde. De verkeerspro blematiek zorgde ook voor veel commotie op politiek gebied als men de uitslag van de gemeenteraadsverkiezingen in ogenschouw neemt. De Dorpsstraat is inmiddels weer dicht en voorzien var. vriendelijk aandoende klinkerbestrating, maar hoe de uiteindelijke inrichting van het centrum gaat worden is, precies een jaar na de eerste publikatie van het verkeersplan, nog een vraagteken. De verstandigste hond van Espelo.' In zijn nieuwjaarstoespraak voor spelde burgemeeester Van Rap- pard het al: de oplossing van het verkeersprobleem wordt alles be heersend In de jaren '90. In een pagina grote gemeentelijke adver tentie werden de voorstellen uit de doeken gedaan. In de eerste krant van januari ook een bericht over de huurders, in de Haar die hun wo ningen mogen kopen. Ook een kwestie van lange adem. Evenals trouwens de woningbouw op het terrein Dikke Steen, waar Gedepu teerde Staten begin dit jaar een streep door haalde. In j anuari vond ook de officiële opening plaats van A. Müller Zn, internationale Transporten bv, beter bekend als de Blauwe Müller. De firma Won- nink sloot in januari na 131 jaar voorgoed de deuren. De Wereld winkel ging in januari optimistisch van start met een kraam op de markt. Voor brandweercomman dant Wim Eshuis braken de rustige tijden aan. Hij nam na 31 jaar af scheid van de Holtense brandweer. Op sportgebied liet in januari Jan- ny Vasters weer van zich horen. Zij won bij de Oliebollencross de eer ste prijs. Bij de mannen was dat Hoekman. Fred Hulleman werd Holtens beste tafeltenisser. In de buuurtschappen zat men ook niet stil. Het Trefpunt werd opge knapt en vierde het 25 jarig be staan. De Sportprijs van het jaar kwam eveneens in Splo terecht. Tot beste sportploeg werd gekozen het Side-car team Splo. Atlete Sanne Boer en scheidsrechter Dick Beldman werd gekozen tot resp. sportvrouw en sportman van het jaar. Op het Prinsenbal voer den de Dijkerhoekere de toon aan. Eveneens uit de buurtschappen kwam het bericht, dat de boaken- bouwere de strijdbijl hadden be graven. De Handelsvereniging kwam in februari in het nieuws met het bericht dat zij voorstander is van een concentrering van de win kelactiviteiten in het centrum. De Holtense Kunst en cultuurkring kon de honderdste donateur ver welkomen. In een viertal artikelen lieten, vooruitlopend op de ge meenteraadsverkiezingen, de vrouw in de gemeentepolitiek aan het woord. „Nieuwbouwplan postkantoor op terrein Mengunie onzeker", schre ven we in de eerste krant van maart. Veel meer valt daar ook nu nog niet over te vertellen. Een 'be kende Holtenaar', marktmeester Gerrit Jansen ging met de Vut. Hij kreeg als waardering voor zijn vele activiteiten, het Koninklijk Zilver opgespeld. Holtens oudste, me vrouw Tempelman-Tuitert mocht in maart haar 107e veijaardag vie ren. Later in het jaar kwam zij te overlijden. Politiek Holten schrok wakker toen de Kiesvereniging Gemeentetêbelang met een eigen oplossing voor verkeersproblemen in de publiciteit kwam. Vrijwel ge lijkertijd ging de eerste schop de grond in voor de vernieuwing van de riolering in het centrum. De kans op het kampioenschap voor sv Holten was na een dramatische verlies tegen TVO verkeken. De motocross op de Zuurberg ging ten onder aan de modder. De wedstrijd moest worden gestaakt. Wim ten Berge werd verrast met de ere- speld van het Nederlandse Rode Kruis ter gelegenheid van zijn 40 jarig jubileum. De katholieke ge meenschap in Holten kreeg hoog bezoek. Kardinaal Simonis diende het Heilig Vormsel toe. Hudje mudje op de Smitsbeld met Koninginnedag kenbouwere van de Beuseberg maakten dit jaar de mooiste boa- ke, Espelo ruimschoots de groot ste. Splo zorgde tijdens de Paasda gen voor het nodige spektakel met het hooivork gooien, waarvoor zelfs de televisie kwam opdraven. De coalitieonderherhandelingen verliepen door de 'aardverschui ving' in de verkiezingsuitslag min der soepel dan vooraf was gedacht, maar uiteindelijk bleef alles bij het oude: CDA en PvdA vonden el kaar, maar dit keer wel met behulp van een steuntje in de rug van de WD. Winnaar Gemeentebelang bleef in de oppositie. 'Meer infor matie naar de burger moet het be leid duidelijk maken' was het cre do, waarmee het nieuwe college aan de slag ging. Het vond onmid dellijk al de korhoenders op zijn weg. Ondanks protesten vanaf deze kant van de berg, ging de Toeristenweg gedurende het broedseizoen 's avonds en 's nachts dicht, met de toezegging, dat door provincie en gemeenten gekeken zou worden naar alle aspecten van nauur, milieu en recreatie op de Holterberg. Bij die toezegging is het tot nu toe gebleven. Na een succesvollp actie kon in de Kande laar feestelijk het nieuwe orgel in gebruik worden genomen. De Stichting Paardrijden gehandi capten vierde in april het vijftien jarig bestaan. De Sportcommissie nam afscheid van Johan Groene- veld, die de voorzittershamer over droeg aan Jan Schuchard. De boa- De maand mei volgde de eene fees telijke activiteit na de andere. Met een eensgezindheid, waar Holten trots op mag zijn, werden eind april, begin mei de feestelijkheden rond de herdenking van de bevrij ding gevierd. Een complimentje voor het vele werk dat de Stichting Viering Nationale Feestdagen heeft verricht, en niet te vergeten het comité Welcome Again Vete rans, is hier wel op z'n plaats. Am per een week later werd in Dijker- hoek het eeuwfeest van molen De Hegeman op uitbundige wijze ge vierd. Spannende uren op zondag middag voor de ruim 2000 toe schouwers; zou het lukken die pan nekoek. Even leek het mis te gaan, maar het doorzettingsvermogen van de Dijkerhoekers zorgde er voor dat het geduld van de toe schouwers werd beloond met een stuk van de koek. Met de ere-pen- ning van de gemeente Holten werd Door het internationaal folkloristi sch festival zijn veel vriendschap pen ontstaan. Onder andere ook tussen de familie Wolters de Co lombiaanse deelnemers. Een van hen exposerde in mei in het ge meentehuis en ter gelegenheid daarvan bracht de Colombiaanse ambassadeur in Nederland een be zoek aan Holten. De Blij-dat-ik-rij markt van 'de Holtense Handels vereniging ging teloor in de regen. Ook de Koetsenrit van de Berg- rijdrs trof dit lot. In juni nam de Hervormde Gemeente afscheid van dominee W. Vons. In juni werd ook de laatste winkelunit in het pand Wonink verhuurd. Dat ging wel heel wat sneller, dan tien jaar geleden met de verhuur van de Durawinkels. Over winkels gespro ken: een aanwinst voor het dorp, die nieuwe Albert Heijn. Er werd - en wordt - nog steeds ijverig gestu deerd op de verkeersproblematiek. De noordelijke rondweg kwam weer in het beeld. Jan Bronnin- kreeft werd schutterskoning in Dijkerhoek. Het concours van de Bergxuitere kende een record aan tal deelnemers. De school-en volksfeesten in Dijkerhoek waren Wim Betjers (87) geëeerd voor het eind juni: warm, druk en gezellig. vele werk, dat hij voor de Holtense gemeenschap heeft verricht. Aan ander Holtens instituut, HMV, vierde met een receptie het 45 j arig bestaan. Op sportgebied deed de atletiek weer van zich spreken met de organisatie van de eerste run- bike-run-wedstrijd op de Holter berg. Het team van de Noorden- bergstraat won dit jaar opnieuw het straatvoetbaltoernooi.Vol op timisme trok een Holtens gemeen telijk team op naar Hilversum waar het voor de NCRV micro foons de strijd aan bond tegen Bel- lingwedde. Meedoen is belangrij ker dan winnen, moet men gedacht hebben. In juni presenteerde zich ook een nieuwe ponyclub, die domicilie koos in Stal de Eik. Edwin Bakker in het nieuws, maar nog niet zoveel als zijn vader Henk Paalman toonde zich de bes te schutter van Holten. Twee keer schoot hij raak: in de 42 schiet- beurt raakte hij de kop en na 506 schoten haalde hij de romp van de vogel naar beneden. Camping de Lindenberg scoorde hoog in de Avro kwis, maar moest in de finale in Hilversum de eer aan een andere ploeg laten. De jeugd van OKIA behaalde in de klasse tot 520 kg het Nederlands kampioenschap. De 'Hoolter avonden' werden 'Hoolter Aom'de' en de Togaclub opende de rij met een geslaagde Mexicaanse avond. De kermis draaide weer als vanouds, en de coureurs draaiden hun rondjes weer rond de dorps kerk. Elferink won uiteindelijk de Wielerronde. Bij de Touwtrekkam pioenschappen van Holten trok het team van Espelo aan het lang ste eind. Het ringsteken zal zijn bestaansrecht nog moeten bewij zen. De belangstelling was gering. Aangelokt door het fraaie weer was de tweede Pimpelavond weer een reuze succes. Over de golfbaan nog steeds geen nieuws, zo berichtten wij in juli. Sportief Holten kwam uitstekend aan zijn trekken in augustus. Op 't Vletgoor werd door OKIA een touwtrekspektakel georganiseerd en in zwembad Twenhaarsveld bleek het Moonlightswimming (wat is er tegen Maanlichtzwem- men?) een schot in de roos. Alsof er nog niet genoeg gevoetbald was deze zomer, kwam FC Twente oe fenwedstrijden spelen in Holten. Boeiend was het allemaal niet. Bij het zomervoetbal ging de bokaal van 't Klavier over in handen van De Poppe. De Triathlon Holten trekt elk jaar meer deelnemers, zo dat er al vroeg in het jaar een deelnemerestop moet worden in gesteld. De perfecte organisatie zorgt telkens weer voor een stuk prima reclame voor het dorp. Dirk Hoekman was de beste Holtenaar. Ondanks de hitte trok de open dag van de landbouw weer honderden bezoekers. Jan en Zwaan luister den de tweede Pimpelavond op en zangeres Marga Bult was de topper bij Zum Hoolter Bock. Elly Ilbrink won het Holtense songfestival. In Splo was lang nagedacht over een nieuwe attractie voor het Schooi en volksfeest. Dat werd de baas hond race. die gewonnen werd door Cona haar baas Teun Ste vens. SV Holten nam met een zo mernachtelij ke voetbaltoernooi alvast een vooreproefje op het aan staande 70 jarig jubileum. De Holtense VW herdacht in september het 75 jarig bestaan. Een speciaal promotieteam ging ,op pad om belangstellenden te wij zen op al het fraais dat Holten te bieden heeft. Toch was het niet allemaal botertje tot de boom. Een van horecaondernemers op de berg stak zijn nek uit met de uit spraak: „maak de Holterberg toe rist vriendelijker", wat andere ho recaondernemers op de berg weer in het verkeerde keelgat schoot. De tennisclub Holten kreeg in sep tember eindelijk de beschikking over vernieuwde banen en vierde dit met een Open Huis. Ook de Boschkamp en zijn gebruikers hielden in september Open Huis. De jumelage met Winterberg, vorig jaar zo enthousiast opgestart, kreeg dit jaar verder gestalte door een bezoek van HMV aan Winter berg en in september een bezoek van Duitse leerlingen aan De Mar- ke. Spierbundel J an Beunk bewees weer zijn klasse. Hij werd Neder lands kampioen powerliften. Een geslaagde wijnavond zorgde voor een waardig slot van de zomeracti- viteiten van de Holtense Handels vereniging. De 24 uur-recordpo ging van de Dartclub bleef in een goedbedoelde poging steken. Ge brek aan conditie deed het team voortijdig sneuvelen. De oecumene in Holten kwam weer een stap dichterbij door het succes van de eerste Holtense Ker- kendag, die door talloze belang stellenden werd bezocht. Een van de bekendste zaken het het dorp, de firma Schuppert vierde het eeuwfeest. Een andere jubilaris, HMV kwam in oktober naar buiten met een ambitieus plan om het repetitielokaal om te toveren tot volwaardige muziekhuis. Voor de aspirant Beunkjes onder ons kwam er eindelijk gelegenheid om in Holten de spieren wat aan te sterken. In de sporthal werd de fitnessruimte in gebruik genomen, waar direct al druk gebruik van werd gemaakt. In Dijkerhoek werd het eeuwfeest van de molen afge sloten met een feestavond en een onthulling van een buiten model koekepan, die ten eeuwige dagen herinnert aan de recordpoging. Kliko en Otto, tot voor kort onbe kende namen, werden gepresen teerd als toekomstige 'huisgeno ten', waarin we het afval geschei den gaan deponeren. Een lichte verhoging van de lasten voor de burger werd aangekondigd in de gemeentelijke begroting die in ok tober werd gepresenteerd. In okto ber kwam ook het bericht, dat het GEB-kantoor z'n langste tijd heeft gehad. Voor de bewoners van De Haar kwam er enig inzicht over de (ver)koopplannen van hun wonin gen. Niet minder dan 48 teams trok ken in November naar Dijkerhoek om deel te nemen aan het Schiet- festijn om de Zaagmolentrofee. Winnaar werd het team van de Noordpool. Eindelijk gerechtig heid, zullen de particuliere bewo ners van de rietgedakte huizen hebben gedacht, toen bekend werd gemaakt dat ook voor de rieten daken van woonhuizen subsidie beschikbaar komt. HMV sloot in oktober de feestelijkheden rond het jubileum af met een show, die klonk als een calipso, tango en samba. Het werd aan het slot een echt Zuid-amerikaans feest. MAC de Holterberg vierde dit jaar even eens een jubileum. De club werd 45 jaar. Er was een feestavond en een receptie voor eigen leden. De enige ware en echte Kindervriend kwam dit jaar later dan anders in Holten aan, maar het enthousiasme van de kinderen was er niet minder om. De Wereldwinkel mag zich na een aanloopperiode op de markt ge lukkig prijzen met het onderdak zij kreeg in Albert Heijn „Zoiets moet kunnen zei Jan Wansink. En ge lijk heeft 'ie. Voorlopig voor de win termaanden, maar wie weet.. De buurman van Albert Heijn hult zich overigens nog steeds in stil zwijgen over de verdere invulling van het terrein. In november werd ook de eerste milieubox uitgereikt, als eerste aanzet van het geschei den ophalen van afval. Bij het schrijven van dit jaarover zicht was de maand pas tot de helft gevorderd. De gebeurtenissen in de maand december liggen ons on getwijfeld nog vers in het geheu gen, vandaar dat we er verder het zwijgen toe doen in de wetenschap, dat qe slechts enkele punten van het nieuws van het afgelopen jaar opnieuw hebben kunnen belich ten. In januari gaan we vol goede moed, en hopelijk in goede gezond heid, aan de slag om in de 43e jaargang u weer te voorzien van Holtens nieuws. En omdat we in de krant nu eenmaal het Jaatste woord kunnen hebben, nog even een klein verzoek. Graag de kopy inleveren voor dinsdagmorgen half negen. De meesten van u weten het en houden zich er ook keurig aan, waarvoor onze welgemeende dank, maar er zijn onder u ook een aantal die onverbeterlijk is. Dijkerhoek bakt de grootste pannekoek ter wereld W. Beijers ontvangt als tweede Holtenaar de erepenning van de gemeen- Verliezers en toch winnaars! Mevrouw H. Tempelman-Tuitert.

Holtens Nieuwsblad | 1990 | | pagina 5