,Het zou wel eens goed zijn als et CDA in de oppositie komt" Slachtofferhulp ook bij lichter misdrijf Bertus Plekkenpol tapt uit tankwagen Winkelen Zakendoen Kinderen gratis met de streekbus Vlartijn Spijker (VVD) na tien jaar uit gemeenteraad 50 jaar Klein Velderman HOLTEAIS NIEUWSBLAD MiüiiEfrr- m DONDERDAG 13 DECEMBER 1990 'dUi Door burgemeester en wethouders verleende vergunningen, ontheffingen e.d. 1. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN: - aan H. ter Avast voor bouw berging bij zomerhuis Winkelberg weg 45; - aan M. J. van Dijk voor uitbreiding woning Oude Hellendoornse- weg 2; - aan H. J. M. van Harmeien voor plaatsen twee dakkapellen op woning Maatmansweg 10; - aan A. Kukolja voor bouw woning Erve Broekhuis 6; - aan D. J. Bonte voor bouw garage bij Tuinstraat 9; 2. aan A. Paalman vergunning verleend voor het plaatsen van lichtre clame aan het pand Deventerweg 87; 3. aan Hoog Holten Exploitatie B.V. vergunning ingevolge de Drank en Horecawet verleend. Voor het inwinnen van informatie over een zaak of over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift kan men zich wenden tot de afdeling algemene zaken ter gemeente secretarie. Als komende maandag in e gemeenteraad hetagenda- unt over de vernieuwing van e platte daken van de Scho- ingemeenschap aan de orde omt, zal fraktievoorzitter lartijn Spijker (57) van de VD ongetwijfeld een van de prekers zijn. Reeds in de ver- adering van de commissie nanciën trok hij van leer over e naar zijn oordeel magere fi- anciële onderbouwing van et voorstel. Het zal - voorlo- ig althans - zijn zwanezang jn. Natiën jaar de liberale kar hebben getrokken, neemt ij afscheid van het raads werk. Niet uit onvrede, maar mpelweg uit tijdsgebrek. k kwam steeds minder toe aan |et leeswerk. Wil je goed op de pogte zijn, moet je toch wel elke ieek minstens een paar uur beste en aan het doornemen van de emeentepaperassen. Vroeger, ben onze kinderen nog thuis wa- was ik vrijwel elke zaterdag- ihtend een paar uur te vinden in leeskamer van het gemeente- lis. Nu ze de deur uit zijn willen ijn vrouw en ik graag wel eens jan wandelen of ergens gezellig aan winkelen op de vrije zater- Het werd dus kiezen of delen, aarbij komt, dat ik tien jaar een looie tijd vindt voor een wisseling an de wacht". Martijn Spijker werd in 1932 ge- iren in Zwolle in een katholiek ;zin waar traditioneel KVP werd istemd. Toch koos de jonge Spij- :r al vroeg voor het liberalisme, anvankelijk slechts door het uit- fengen van zijn stem. Pas na te- jigkeer uit de tropen, waar hij elf lar werkzaam was in de houthan- i en in Holten ging wonen, meld- :hij ziGh aan als lid van de WD. )at was in de periode toen de plitsing plaats vond tussen wat Gemeentebelang is en de WD. heb me toen druk gemaakt voor propagandecommissie van de 'D en automatisch word je er an nauwer bij betrokken Over e keuze voor Holten als woon- laats weet Spijker nog een aardi- anecdote te vertellen. „Dat pmt eigenlijk door de firma Bel- pan. Na een reorganisatie binnen et bedrijf waar ik toen werkte, puthandel Jongeneel, werden de iyons nieuw opgedeeld. Omdat ik uit Zwolle kwam, wilde ik graag terug naar het oosten van het land. Op onze zoektocht naar een leuke woning, kwamen wij ook door Hol ten. Mijn oog viel toen op de winkel van Beltman. „Daar hebben ze mooie herenkleding", riep ik tegen mijn vrouw. Hoe gek het ook klinkt, heeft dat er mede toe bijge dragen dat we uiteindelijk in Hol ten terecht zijn gekomen". Als opvolger van De Waard heeft Spijker steeds ervoor geijverd het liberale geluid in de gemeenteraad door te laten klinken, daarbij soms het idee krijgend voor lege banken te spreken. „Dat is één van de din gen die mij altijd heeft gestoord, die geslotenheid in de frakties. Dat maakt het voor een oppositiepartij heel moeiljk iets bij te dragen aan het gemeentelijk beleid. Vaak vind je pas je eigen ideeén weer terug in een voorstel van een van de coali tiepartijen. Neem bijvoorbeeld de noordelijke rondweg. Wij hebben al jaren geleden ervoor gepleit een onderzoek te starten naar de mo gelijkheden van een rondweg. Pas nu industriegroep De Kol het colle ge van B en W onder druk heeft ge zet, komt men met het voorstel van de rondweg. Ook de aansluiting op de S14 is van oorsprong een WD vooorstel, dat later is overgeno men door het college". Een ander saillant voorbeeld noemt Spijker de rietsubsidie. „Jarenlang is het door het college tegengehouden, totdat wethouder Stegeman plot seling er mee op de proppen kwam als was het zijn eigen idee. Nog veel fraaier was het dit jaar, toen er plotseling wél geld beschikbaar was voor rietsubsidie voor particu liere woningen. En dat stond niet eens in de begroting. Wij hebben daar al jaren voor geijverd". Kretelogie Weinig te spreken is hij over de resultaten van de laatste gemeen teraadsverkiezingen. De WD ver loor fors en moest een raadszetel inleveren. „Dat heeft me echt ver driet gedaan. Ik heb het me per soonlijk aangetrokken, dat onze zienswijze kennelijk niet goed is overgekomen bij de kiezers. Zoiets doet zeer. Als je ziet waar de stem men naar toe zijn gegaan, krijg je de indruk, dat de mensen niet op gefundamenteerde ideeén hebben gestemd, maar op een kretelogie, die gemakkelijk in de markt lag". Ook de toezegging van de WD om in ruil van steun aan het huidige college, meer invloed te krijgen op van de grond gekomen „Dat is ons zwaar tegengevallen. Hoewel het in alle toonaarden door het college wordt ontkend, hebben wij niet meer informatie gekregen, dan Henny Rustebiel van Gemeente belang. Gelukkig dat we via de commissie ABZ wel invloed kun nen uitoefenen. In de beslotenheid van die commissie geldt de partij- dicipline veel minder en kan er meer op basis van persoonlijke overtuiging gediscussieerd wor den. Ik voel er dan ook weinig voor die commissie helemaal openbaar te maken". Wisseling Op de wensenlijst van de schei dende fraktievoorzitter staat als eerste een wisseling van de wacht binnen het college. „Het zou ook voor Holten wel eens goed zijn als het CDA eens in de oppositie zou komen. Dat zou welicht ook de levendigheid in de raad terug bren gen. Nu kan je van te voren uitreke nen, dat jouw voorstel op grond van de stemmenverhouding nau welijks een kans maakt. Dat maakt, dat het het raadswerk er niet aantrekkelijker op wordt. Niet het gemeentelijk beleid is naar de voor de raadsleden, maar ook niet mening van Spijker nauwelijks voor het publiek". „Het beeld is toch een beetje: slachtofferhulp, dan moetje er wel erg aan toe zijn", is de ervaring van mevrouw L. Wolthek. Zij is coördinatrice van het bureau slachtofferhulp Deventer, dat sinds september eens per maand spreekuur houdt in het Holtense politiebureau. Het is zeker niet zo, dat het bureau alleen bestemd is om mensen te helpen die slachtoffer zijn geworden van een zwaar misdrijf. „Soms zit de afwikkeling van lichtere zaken ook heel ingewikkeld in elkaar. Bovendien overkomt je iets waar je niet om gevraagd hebt. Je moetin aktie komen, als je hoofd er helemaal niet naar staat. Dan is het wel prettig als er iemand is om je daarbij te helpen", vindt de coördinatrice. Het bureau slachtofferhulp stelt dat precies twee jaar geleden in zich ten doel mensen te helpen bij Deventer van start ging, om op alle mogelijke gevolgen van een proef ook in de randgemeenten misdrijf. Helpen bij het invullen spreekuur te gaan houden. In de van schadeformulieren, meegaan vier Holtense spreekuren tot nu naar instanties of de rechtbank, zelfs optreden namens mensen die schadevergoeding vragen van de dader en er huiverig voor zijn zelf de gang naar het proces te maken. Deze zomer besloot het Bureau, toe is slechts incidenteel een ver zoek om hulp - binnengekomen. Voor het bureau geen reden om .er nu maar mee te stoppen. „Zoiets moet ook groeien", denkt me vrouw Wolthek. „In Deventer ge beurt relatief veel meer. Wij ver wachtten een zekere overloop naar de randgemeenten, maar dat blijkt helemaal niet het geval. Maar ik vind wel dat je er moet zijn." tiet is niet altijd nodig dat mensen in persoon naar het spreekuur ko men. Meestal is er eerst telefonisch contact en wordt er een afspraak gemaakt om thuis verder te pra ten. Niet alle nadelige gevolgen van het misdrijf kunnen natuurlijk worden opgelost ('daar moet je reëel in blijven' zegt mevrouw Wol thek), maar de vrijwilligers van Bu reau Slachtofferhulp weten wel de weg om in ieder geval de financiële nadelen zoveel mogelijk te ver zachten. Naast het overheidsfonds voor schadevergoeding aan de slachtoffers van geweldsmisdrij ven bestaan er ook particuliere fondsen als de Bond zonder Naam of Medeleven Gedupeerden Ge weldsmisdrijven, die kleinere uit keringen kunnen doen. De zittingen van het Bureau in Holten gaan zeker tot de zomerva kantie door: iedere eerste dinsdag van de maand in het bureau van de rijkspolitie. Alleen in januari ver schuift het spreekuur van de eerste naar de achtste. De stichting voor ideële reclame, SIRE, begint deze maand een landelijke aktie om slachtofferhulp onder de aandacht te brengen via tv-spots, affiches en advertenties in de kranten. ide poort van het firmaterrein werd Bertus Plekkenpol opgewacht door directie en collega's. ja een arbeidzaam leven van bijna jaar, draaide dinsdagmiddag t de bijna 62 jarige Bertus Plek- inpol met zijn MAN tankwagen- imbinatie het terrein van de fir- Müller op. Zijn laatste rit zat er T'ut t'ut Bertus gaat in de Vut, >nd er op een groot bord, dat aan koeltank was bevestigd, te le- Een soortgelijk bord aan de dere zijde van de tank gaf aan, Bertus al veertig jaar lang gs 's Herenwegen had gereden, n laatste rit ging niet opgemerkt rbij. Bij terugkomst in de thuis- ven werd hij met applaus ont- gen door directie en personeel de firma Muller. Twee jaar ge leden had Plekkenpol reeds het stuur aan een ander kunnen over dragen, maar de liefde voor het vak was groter dan de wens naar meer vrije tijd. „Stop je er nu echt mee?" vroeg gekscherend directeur Paul Müller dan ook. „Ja 't is noe mooi e' west", gaf de bijna-vutter lachend toe, al was de toezegging, dat in noodgevallen de firma nog wel eens een beroep op hem zou doen, beslist niet tegen dovemansoren gezegd. Ook onderweg, op de dagelijkse route langs de melk en weifabrie- ken, was men op de hoogte van het afscheid van Bertus Plekkenpol. Met zijn trouwe collega chauffeur J. Brinkman, die al 21 jaar lang in afwisselende dag en nachtdienst met Plekkenpol de tankwagen be mant, in het complot, werd bij de weifabriek in Borculo mevrouw Plekkenpol de cabine ingesmok- keld en de borden aan de tankwa gen bevestigd, waarna de laatst rit naar de kaasfabriek in Heeten voerde. Daar werd Plekkenpol ver rast met een tas vol kaasproduk- ten als dank voor de goede service. In Holten werd het echtpaar Plek kenpol door de directie van Müller onthaald op koffie met gebak. Het officiële afscheid is op 12 januari, wanneer ook het 40 jarig dienstju- bileum wordt gevierd. Veel kinderen zitten tegenwoordig vaker in de auto dan in een bus. Om juist die kinderen met het openbaar vervoer kennis te laten maken, kunnen ze deze maand helemaal gratis met de (streek)bus mee. De gratis Bus-Tripper, verkrijgbaar bij alle buschauffeurs, is bestemd voor kinde ren tot en met elf jaar. Voorwaarde is wel dat ze begeleid worden door een volwassene die wel een kaartje koopt. Per betalende volwassene mogen maximaal twee kinderen gratis meereizen. De Bus-Tripper is een hele dag geldig op alle lokale en interlokale lijnen van het streekvervoer. Het was in de week van 26 november precies tien jaar geleden, dat de familie Altena - Groente en Fruit - een filiaal opende in het zogenaamde Dura-complex aan de Dorpsstraat. Door een sa menloop van omstandigheden is het niet tot feestelijkheden gekomen. Met de winkel in Holten erbij beschikt Altena over ruim honderd filialen, verdeeld over noordoost- en midden Ne derland. Binnenkort start Altena weer met activiteiten gericht op de komende feestdagen. In het kader van het tienjarig Dura-jubileum organiseerde slagerij Brands een kleurwedstrijd voor de kinderen. AI met al werden hiervoor ruim 300 kleurplaten uitgedeeld, waarvan er zo'n honderdvijftig weer werden ingeleverd. Uit deze inzenders werden de acht navolgende winnaars gekozen: Stanley Muller, Ingrid van Gelder, Jeroen Assink, Moniek Schöppers, Johan Bosschers, Nynke Scholten, Roy Reilink en Mirjam Kolkman. Maar ook zonder kleurwedstrijd kunnen klanten goed terecht bij slagerij Brands. Net als de overige Dura-winkeliers was ook bakkerij Nijkamp in feeststemming. Klanten kregen een soort strippenkaart aange boden ter gelegenheid van het tienjarig jubileum aan de Dorps straat. Een volle kaart betekende een traktatie voor twee personen (roomboteramandelstaaf met koffie) in de gezellige lunchroom. Menigeen maakte hiervan gebruik. Nijkamp brengt gëheel uit eigen bakkerij, een ruim assortiment brood, banket en bonbons. Bakkerij Nijkamp gaat het komende decennium vol nieuwe ideeën en vol vertrouwen tegemoet. Dit jaar werd door de fa Klein Velderman, zei het op bescheiden wijze, herdacht, dat de familie Klein Velderman in het najaar van 1940 een smederij opende aan de Kolweg. In de loop der jaren kwam er ook een loodgietersbedrijf bij en nog later zelfs een winkel. De smederij is er niet meer, maar in het loodgietersbe drijf en de winkel kunt u dagelijks terecht.

Holtens Nieuwsblad | 1990 | | pagina 5